NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 24 Februari 1890. No 2038. ADVERTENTIES: Dit Knier bestaat uit twee bladen. 7e Jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD AB0HNEK1HTSPKUS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0-03. Hit blad verschijnt dageljjkê, behalve op Zon- en FeeBtdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeBeffoossHJiKsEsep- S$$. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienJijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandel aren, postkantoren en courantiers Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhliciti Eirangère G. L. BA UB Jé gr CoJGR'N F. JONFSi Snee., Parijs 31 bi* Faubourg Móntm&rtre. EERSTE BLAD. S i A 0 S M II n s. Haarlem, 22 Febr. 1890. Door B. en W. dezer gemeente isbe^ paald, dat de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ter vervulling van de plaats voor den heer W. F. G. Derx, zal gehouden worden op Dinsdag 18 Maart e. k. In het Museum van Kunstnijverheid alhier is thans eene kleine maar bizon der interessante tentoonstelling geopend, van kleine fragmenten van egyptisch- koptisehe textielwerken, die in de graven der doodenstad in de Oase van Fayurn bij Akhmen gevonden zijn. Zondag is de toegang vrij. De heor E. J. Hardenberg, deurwaar der bij 's Rijks belastingen (buitenge meenten) alhier, is als zoodanig overge plaatst naar Harlingen. De prachtige calligrafisehe oorkonde die de Koninklijke Liedertafel //Zang en Vriendschap" van haar werkend lid, den heer J. H. Vos, ter gelegenheid van haar 60-jarig bestaan ten geschenke ont ving, is heden bij den boekhandelaar den heer H. N. Mul, Kruisstraat alhier, tentoongesteld. Commissarissen van Toezicht op het z/Haarlemsch Ondersteuningsfonds bij Ziekten en Ongevallen" hebben naar aanleiding van art. 19 van het reglement, waarin gezegd wordt dat alle geschillen, tusschen het bestuur en de leden zullen worden onderworpen aan de beslissing van HII. Commissarissen van Toezicht, aan welks uitspraak zich beide partijen hebben te onderwerpen en ter logen straffing van de lasterlijke aantijgingen in eene onlangs gehouden vergadering tot enkele leden van het bestuur gericht, de rekening en verantwoording over het tijdvak 1 Juli 18891 Februari 1890 doen opmaken en geven daarvan in een circulaire aan de leden, verslag, waaruit ten volle blijkt, dat de administratie van het Fonds naar behooren is gehouden. Thans is verschenen de Officieele Gids (No. 13) tder Nederlandsehe Bell-Tele- phoon-Maatschappïj voor Amsterdam Haarlem, Zaandam Rotterdam, Dordrecht en 's Gravenhage. Hedennacht zijn de hulpbanen en hulp bruggen van de te vernieuwen spoorweg brug over de Oostsingelgracht gereed geko men, zoodat de treinen thaDS daarover langzaam passeeren; sedert Donderdag was de hulpbaan van het tweede spoor reeds in gebruik. Naar wij heden vernemen is er in den toestand van den wachtmeester der huzaren H., wien Maandag jl. zulk een ongeluk is overkomen, eenige verbete ring merkbaar. Na ruim vier dagen in het militaire hospitaal de meest zorg vuldige verpleging te hebben ondervon den, heeft men thans de voldoening, dat hij, ofschoon nog uiterst zwak, zijne om geving weder kan herkennen. Men koestert thans veel hoop op zijn behoud. Zondag 23 dezer wordt hier ter stede de eerste buitengewone tentoonstelling gehouden van den //Nederlandschen Post- duivenbond," in de groote zaal der z/Kroon." Ruim hondard inzendingen, bevattende omstreeks 500 duiven, zijn ingekomen. Onder deze postduiven be vindt zich een fraaie dofter, die in 1881 aan boord van de Willem Barende was en van dit schip, tijdens de Noordpool expeditie, uit het hooge Noorden een dépêche naar Rotterdam overgebracht. Deze dépêche, die evenals de duif aan den heer Keerwolf to Rotterdam behoort, is op de tentoonstelling te bezichtigen. De duif i3 elf jaar oud. Maandag komen wij op deze merkwaardige tenstelling terug. VOLKSBOND. Er zijn zoo enkele vereenigingen hier ter stede, voor wier voorstellingen en uitvoeringen de ruime concertzaal van de Soc. //Vereening" nog te klein is, en daaronder behoort ook de ,/Yolksbond," afd. Haarlem. Alles was vol, vo!, vol, do wanden waren gegarneerd met toeschouwers, de looppaden er mee opgevuld. Zelfs de ondragelijke hitte van de gaanderij werd door tientallen van belangstellenden met waren heldenmoed verdragen. Het bestuur van den //Volksbond" weet goede programma's voor zijne feestelijkheden saam te stellen, begrij pende dat «ne repetur" wèl, «ne varie tur" niet gehuldigd mag worden. Dit maal waren het mejuffrouw Jeanne! Landré, (zang) de liedertafel //Haarlem's Zanggenot," de heer L. Jansen Jz. (voordracht), de letterl. vereen. J. J. Cremer, en de onderoft. scherm- en gymn. vereen. //Mars," die door het bestuur waren uitgenoodigd, het publiek j een aangenamen avond te verschaffen, j Mejuffrouw Landré had zich een uit-1 gezochte liederenreeks gekozen. «Es blinkt der Thau" van RubensteiD, //Hinaus" van; Ries, //Vogel irn Walde" van Taubert, //Lentegroet" van Cath. van Rennes, z/Uchtendgroet" van Schubert en tLooze Moolnarinne'je" van Verhulst. Deze jeug dige zangeres is voor geen enkel kunst minnend Haarlemmer meer eene vreem delinge men hoort gaarne naar haar zuiver liefelijk geluid, dat gemakkelijk aanspreekt en goed door studie ontwik keld is. Vooral met het allerliefste //Vogel im Walde" en met het schalksche liedje van Verhulst behaalde mej. Landré een groot en welverdiend succès. Met veel genoegen vernieuwden wij de kennismaking met de vereen. «Haar- lem's Zauggenot." Sedert wij haar de laatste maal hoorden, -is zij weer voor uitgegaan er i3 blijkbaar flink gestu deerd. De heer W. Wiegant toonde zich een ferm directeur, die zijne zangers weet aan te voeren. De drie stukken welke de Vereer.iging ten gehoore bracht, waren do Vlieghs //Op zee," Kreutzers z/Aan een beekje" en Kolkmans «de Winter." Onze haarlemsche declamator de heer Jansen boeide de toehoorders met het voordragen van Coppée'3 Werkstaking," dat, hoe bekend ook, steeds met genoe gen wordt gehoord en //Een vers dat als een nachtkaars uitgaat" van Lauril- lard. Het applaus, dat hem gewerd, ge leek echter niet op een nachtkaars,meer op een vuurwerk. Dit gaf hem aanlei ding een toegiftje te sckenken5het«0-vers" van Laurillard. Onder aauvoering van den sergt. Lisnet voerde //Mars" den chineeschen dans uit. Reeds het gezicht alleen van die knikkende menschenfiguren in de lange kleeren is voldoende om de lach spieren in beweging te brengen en hunne zotte bewegingen dragen daartoe niet weinig bij. Zij hadden veel succès. Na de pauze voerde //Cremer" De twee Invaliden, een blijspel in éen be drijf, ton tooneele. Een groot deel van het publiek heeft hiervan echter niets kunnen verstaan door het rumoer, dat een ander deel maakte, en daarbij is deze zaal, door hare grootte, voor een komedievoorstelling ongeschikt.Raadzamer zou het wellicht zijn, het komediespel voortaan of weg te laten of vóór de pauze te geven, daar dan het publiek uit den aard der zaak rustiger is dan later op don avond. Waarom toeh zijn de laatste bijeenkomsten telkens zoo rumoerig I Een woord van hulde aan het //bestuur van den Volksbond" is voorzeker gepast? De heer J. van Westeinde van IJmui- den is benoemd tot pastoor te Haarlem mermeer (Hoofddorp). Herkozen tot heemraad van den Haar lem mermeerpolder de heer jhr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg te Amster dam en in pUats van wijlen den heer Prins is gekozen de heer R. W. J. C. v. d. Wal Bake. POLITIEK OVERZICHT. De diplomatieke correspondentie over den toestand der bevolking in Aziatisch Turkije en over het proces tegen den Kurden-hoofdman Moussa Bey, is aan de parlementsleden rondgedeeld. Eene dé pêche van lord Salisbury van 24 Januari zegt, dat de regeering vertrouwen heeft in de pogingen van den ambassadeur White, om te verkrijgen dat in de zaak van Moussa Bey het recht zijnen loop hebbe. White moest den Sultan en de Porte onder het oog brengen aan welke gevaren zij zich blootstellen als zij den toestand in de armenische districten laten voortduren. Uit Berlijn wordt geseind: De uitslag der verkiezingen in 190 districten is be kend. Gekozen zijn; 15 conservatieven, 7 leden der rijkspartij, 7 nationaal-libe- ralen, 50 leden van het centrum, 1 liberaal, 9 duitsch-vrijzinnigen 14 soci aal-democraten, 2 Polen, 1 wilde, 8 Elzassers en 3 democraten. In herstemming komen9 conserva tieven, 13 leden der rijkspartij, 45 natïo- naal-liberalen, 13 leden van het centrum, 31 duitsch-vrijzinnigen, 37 sociaal-demo craten, 1 Welf, 2 Pul n, 1 wilde, 1 Elzasser en 9 democraten. (tweede dépêche.) Tot dusver ia de uitslag bekend in 230 districten. Gekozen zijn22 conser vatieven, 10 leden der rijkspartij, 9 nationaal-liberalen, 52 leden van het cen trum, 11 duitsch-vrijzinnigen, 16 soci aal-democraten, 3 Polen, 1 wilde, 10 Elzassers, 3 democraten en 1 Deen. In 92 herstemmingen komen voor: 11 conservatieven, 13 leden der rijkspartij, 53 nationaal-liberalen, 14 leden van liet centrum, 36 duitsch-vrijzinnigen 40 sociaal-democraten, 2 Welfen, 4 Polen, 1 wilde, 1 Elzasser en 9 democraten. Van 22 Febr. wordt geseind: Tot dusver is de uitslag bekend van 255 verkiezingen. Gekozen zijn 26 conserva tieven, 10 vrij-conservatieven, 11 nati onaal-liberalen, 62 leden van het cen trum12 duitseh-liberalen, 20 sociaal democraten, 3 Polen, 10 Elzassers, 3 leden der Volkspartij en 1 Deen. Er moet in 100 districten herstemd worden. In herstemming komen 13 con- servatieven, 14 vrij-conservatieven, 58 nationaal-liberalen, 15 leden van het centrum 40 duitseh-liberalen, 43 soci aal-democraten, 2 Welfen, 4 Polen, 1 Elzasser en 2 leden der Volkspartij. De spaansche minister van Marine heeft een plan ontworpen tot reorganisatie van de vloot. Bij de philipijnsche eilan den zal een eskader gevormd worden, bestaande uit 7 oorlogsschepen en 4 tor pedobooten. i N 6 E Z 0 911) li N oor den inhoud dezer rubriek stelt de Redacti e zich niet aansprakelijk.) Mijnheer de Redacteur Naar aanleiding van het ingezonden stuk in uw veelgelezen blad van 21 Febr. j.l., gevoel ik mij gedrongen het een en ander in het midden te brengen. Gaarne breng ik hulde aan de vrij juiste controle van Urbanitas over de aanwezige en niet-aanwezige officieren van h.t nederlandsehe en nederlandsch- indische leger al dan niet in uniform of burgerkleeding op het concert door de sociëteit Vereeniging" aan leden en genoodigden op den I9den Februari j.l. aangeboden. Ook ik was van meening, dat genoo- digde officieren op een dergelijk feest, gegeven ter eere van 's Konings verjaar dag, in uniform en wel in de op dien dag voorgeschreven groote tenue moesten verschijnen. Hoewel ook ik mij verwonderde over do weinige aanwezige uniformen, mocht het mij niet gelukken genoodigde officie ren in burgerkleeding in de concertzaal aan ts treffen. Wel merkte ik vele officieren, leden der bovengenoemde sociëteit in burger kleeding op, en gaarne had ik ook dezen in uniform aanwezig gezien, hetgeen zeer zeker het feest meer luister zou hebben bijgezet; maar dan ook zou het wensche- lijk zijn geweest dat de niet-militaire leden der sociëteit in een overeenkomstig tenue zwarten rok en witte das op het feest waren verschenen. Het spijt mij dat bij de afbrekende critiek van Urbanitas geen woord van hulde is gebracht aan den eenigen cavalerie- officier, die hot feest, in groote tenue, door zijne tegenwoordigheid opluisterde. Zou het bij eene gelegenheid, waar de commandant der d.d. schutterij een feest in groot ornaat bijwoont, niet wen- schelijk zijn, dat de luitenant-kapelmees ter in uniform verschijnt? U bij voorbaat dankzeggende voor het plaatsen dezer regelen, noem ik mij Hoogachtend Uw dio. dr. VERITAS. Geachte heer Redacteur Met belangstelling las ik het ingezon den stuk van //Urbanitas", voorkomende in uw blad van 21 Eebruari jl. Hierin gaf schrijver als zijne meening te kennen, dat het Bestuur der sociëteit Vereeniging zich gegriefd, moest gevoe len door de slechte opkomst der officie ren en het verschijnen van sommigen in politiek. Hoewel eigenlijk de kool de sop niet waard is, kan ik niet nalaten op te merken, dat het Bestuur der Vereeni ging zich ook niet ontziet sommige In dische officieren te grieven, door hen zonder eenige redenen niet op het feest Yerrassing van Zaltbommel door ds Gelderschen in 1511, DOOR F. ALLAN. (Slot.) //Hoezeevoor IJzerenJan!" galmde het door de vrij ruime gelagkamer en zingend voegde men er aan toe: «Ons Gelder, neen, 'tkan niet vergaan, Zoolang er bommelsche jongens bestaan!" De burgemeester stond nogmaals op en gaf te kennen, dat ook hij nog iets had te zeggen, en dit bracht, tenminste voor eenige oogenblikken, wat kalmte in de opgewonden gemoederen. z/Van harte gaarne," dus liet het hoofd van Bommels burgeren zich hoo- ren, «van harte gaarne drinken we allen op het welzijn van IJzeren Jan, den gelderschen held, en even hartelijk wil len we ook hem danken, voor 't geen hij voor ons en de onzen deed; maar, zegt mij, mannenWaar is onze kloeke landsman? Wijst hem mij, opdat we ook hem de hand drukken en hem-zelf zeg gen kunnen, hoe innig diep, hoe leven dig we gevoelen, wat we vooral ook aan hem zijn verplicht: Eere, wien eere toekomt!".... «Jan Van O pijn en, want dat; was de eigenlijke naam van IJzeren Jan, «Jan Van Op ij n en is hier niet, burgemeester'Ik ken hem en weet waar hij zich bevindt," dus sprak een der aanwezigen, «hij heeft de voorkeur gegeven aan ander gezelschap, dan hij hier vinden kon: hij bevindt zich in de achterkamer van onzen hospes, bij Gijske en hare moeder. Gijske is zijn lief, en, we weten 't immers wel, zulk een trekpleisterke is vrij sterk klevend!" «Dat men hem dan hier roepe," klonk het als uit één mond;" Van Doorn! och, zoo onze held zich bij de uwen be- vïndr, ei, roep hem dan, als ge wilthij mag hier niet ontbreken." Van Doorn verwijderde zich, doch kwam eenige oogenblikken later terug met het bescheid: «Jan zegt, dat hij van geen drukte houdt en dus maar blijven zal, waar hij is." «Blijven, waar hij is?".... onderbrak de Burgervader onzen hospes, «neen, Van Doorn! dat kan, dat mag niet; Jan moet hier komenik-zelf zal hem gaan roepen. Heer Van Haeften! Hopman Dee nik! Komt, helpt me een handje; ge hebt me vandaag immers zelf gezegd, dat Jan geen kat is om zonder handschoenen aan te vatten «Heel gaarne, burgemeester!" ant woordden de aangesprokenen, «we gaan met umaar, zeg eens Van Doorn! ge gaat toch mede, niet waar, om ons den weg te wijzenwe kunnen toch maar niet zoo plompverloren, zoo onaan gediend een kozend paartje storen!" «'k Ben tot uw dienst, Seigneur!" antwoordde de hospes, die de Heeren den gang door naar zijne huiskamer leidde, en, de deur van dat vertrek openende, de noodiging er bijvoegde: «as-je-blieft, Heerengaat binnen, doch staat mij toe. dat ik u voorga". Onvoorbereid als zij waren op dit hooge bezoek, stonden, of liever sprongen vrouw Van Doorn, Gjijske en Jan verrast op. Immers, de burgemeester trad binnen, en dat reeds wilde zeker al vrij wat zeggen, en dan nog hopman Deenik en dan nog de heer Van Haeften, welke laatste vooral bij elk Bommeiaar hoog stond aangeschreven. Waarlijk, 't was dien eenvoudigen lieden niet euvel te duiden, dat ze zich ietwat bedrem meld en wel ietwat onbeholpen, maar toch beleefd genoeg, den burgemeester en de beide andere «vreemde" heeren ontvin gen met een«Mijn lieve hemelHee ren wat mag het zijn, dat u naar hier voert; er is immers geen onraad of zwarigheid «Stelfcju gerust vrienden!" antwoordde de burgemeester, «van onraad of zwarig- heid is geen sprakewe hebben u niets j dan goeds te zeggen. We zijn eigenlijk! hier gekomen om u, Jan Van O p ij- j nen! uit te noodigen in het gezelschap j te komen, dat in de gelagkamer hun- kerend wacht naar het oogenblik, waarin j het persoonlijk kennis met u zal mogen maken, met u, die zich op dezen dag voor Bommel zoo recht verdienstelijk heeft gemaakt. Kom, ga met ons, voer uw lief Gijske met u, en neem dan meteen moeder de vrouw op sleeptouw men wacht u met ongeduld; kom!" «'t Spijt me, burgemeester! maar ik gevoel op dit oogenblik al zeer weinig lust om aan uwe vriendelijke noodiging gehoor te geven," antwoordde J a n op somberen toonterwijl hij te vergeefs J een traan trachtte weg te pinken, die in zijn open, flink mannelijk oog parelde; «Waarlijk", dus ging hij voort, «waar lijk, heeren! ik voeg thans niet daar, waar zooveel ongeveinsde en onvermengde vreugde heerscht." «Maar hoe," dus viel de burgemeester onzen held in de rede, «hoe hebben we 't nu met u, Jan! Gij droefgeestig en dat op zulk een gelukkigen dag?" «Voor velen, althans hier ter stede, een gelukkige dagvoor mij, helaas niet," sprak deze, als tot zich zei ven. «En waarom dan voor u niet, myn vriend!" dus waagde de heer Van Haeften te vragen; «Zeg ons, wat deert u en zoo ik u «Als het, met uw verlof mag, heeren dus mengde vrouw Van Doorn zich op zeer bescheiden toon in het gesprek, dan wil ik u wel zeggen, wat Jan thans drukt en hem zoo erg hindertwant ook mij loopt het hart over van verdriet en mijn lief Gijske heeft van daag ook al vrij wat bittere tranen geschreid, och arme «Maar vrouw!" «Neen, Van Doorn! val me niet ia de rede. Mag ik spreken, Heeren «Wel zeker, vrouw Van Doorn!" antwoorde Van Haeften, «spreek vrij uit en zeg ons, wat er aan scheelt; ge zult er ons zelf zeer door verplichten." «De zaak is eenvoudig deze, Heeren dus vervolgde onze hospita, «Jan heetfc, al ruim een jaar geleden, om Gijskes hand gevraagd. Jan en Gijske ver staan elkaar en, wat mij betreft, 'k ge loof wel, dat ze malkander passenJ a n is soms wel een beetje kort, maar zijn hart, Heeren! zijn hart is van goud «Ja, ziet ge, Heerenmyne vrouw".... «Neen, Van Doorn! laat me eerst uitspreken.... Maar wat is nu het onge luk, Heeren; mijn man, ja, gij Van Doorn!..... mijn man, die er aan

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1