NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. IN DEN VREEMDE. Te Jaargang. Woensdag 26 Februari 1890. No. 2040» ABONNEMENTSPRIJS'; Voor Haarlem per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.03. Dit blad verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. Haarlem. ^eBcfoontiuniBte? 335£. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eonr&ntier*. Directeuren-Uitgevers J. C. FEEBEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fublicite Mr angere G. L. 2) A UBB êp Co.t JOHN FJONESSucc., Parijs 31 bis Faubourg Mont-ma? tre. Een Gemeentebelang'. I. [In gezonde n Wanneer men let op de gunstige lig ging van de stad Haarlem, aan land en waterwegen en te midden van Ge meenten waar land- en tuinbouw of vee teelt wordt uitgeoefend, dan moet het wel eene zeer gerechtvaardigde verwon dering wekken, dat diezelfde stad niet kan bogen op het bezit van een zeer bloeiende markt. De feitelijke toestand van die markt is op dit oogenblik be paald treurig te noemen. Des Maandags uitstalling van enkele land- of' tuinbouw producten, deels op de Turfmarkt, deels op het Verwulft; de Botermarkt, een deel van het Verwulft en de Ged. Oude Gracht worden ingenomen door stalletjes, waarin verschillende eetbare waren of huishoudelijke- en andere artikelen, oude boeken enz. den kooplustigen worden aangeboden. In een verloren hoekje van diezelfde Botermarkt vinden wy een i n- steekje, waar eenevan boter ver kocht wordt, een treurige terugslag op den naam van het marktplein zelf, een naam die voorzeker wel ontleend is aan dat voor ons land zoo belangrijke han dels- en consumptieartikel. Hel deel van de Ged. Oude Gracht, gelegen in de nabijheid van het Ver wulft, dient dien dag tot standplaats voor paarden en rijtuigen aan de eene zijde bijwijze van vergoeding, gedra peerd met een kleine uitstalling van bloemen. Afgescheiden van het minder frissche idee van deze, zij het dan ook tijdelijke, stalling in de open lucht, vermeen ik ook dat deze zeer primitieve wijze van handelen voorzeker niet tot versiering strekt van eene der flinkste straten onzer stad. Wij geven dan ook in ernstige overweging, hieraan voor eens en voor altijd een einde te maken. Tot stalling van paarden en berging van rijtuigen is voorzeker gelegenheid genoeg bij daartoe meer speciaal inge richte herbergiers of stalhouders hier ter stede. Evenwel schijnt deze wijze van y/Stallen in de open lucht" velen land bewoners uit den omtrek eigen te zijn op de Krocht b. v. zien wij nu en dan dergelijke, onbeheerd staande, aan gespannen rijtuigen van kerkbezoekers, terwijl zij vooral des Woensdags op de Groote Markt te vinden zijn. Dat deze wyze van handelen terug doet denken aan die tijden, dat Haarlem een klein provinciestadje was, is zeker maar eene andere vraag is of Haar lem nog in dienzeffden toestand verkeert wij meenen van niet. Langs een deel van het Spaarne vin den wij verder boomenbloemen en heesters uitgestald en op de Riviervisch- markt, Klokhuisplein en Oude Groen markt, aan de zijde van de Groote- of St. Bavokerk de «oudroestmarkt". Des Woensdags kunnen wij op een der meest tochtige plaatsen der stad, op een deel der Oude Groenmarkt en Klok huisplein, zeer enkele koeien, schapen, varkens en paarden zien staan. Het is voorzeker geen wonder, dat, als de vee houders hunne beesten op zulk eene zoo zeer ongeschikt gelegen marktgelegenheid moeten ten verkoop aanbieden, Haarlems veemarkt op dit oogenblik zoo goed als niet beteekent. Dat dit echter met een weinig goeden wil, anders kan en moet worden, is zeker. Aan het Spaarne, bij het Waaggebouw, vinden wij de Kaasmarkt", die ook met het oog op de gunstige ligging van Haarlem, tot aanvoer van dit belangrijke handelsproduct, slecht bezocht mag ge noemd worden. Zoekt men in het kort naar datgene wat eigenlijk op de markt van eene stad als Haarlem te vinden moest zijn, b. v. keur van land- en tuinbouwartikelen, de laatste vooral uit de tuinderijen van Aalsmeer, Beverwijk enz., flinke aanvoer van vee,- goede partijen kaas en boter enz. enz., dan komt men tot de treurige gevolgtrekking, dat het een nóg slechter vertegenwoordigd is dan het ander. Er moet een reden bestaan, die de landbouwers, tuinders, veehouders, zui- velboeren in den omtrek van Haarlem die met zeer weinig moeite of kosten, haar gemakkelijk kunnen bereiken, weerhoudt hunne waren, hun vee enz., daar ter markt te brengen. Als noodwendig ge volg hiervaD, is het marktbezoek dan ook zeer gering, een en ander tot schade van velen onzer ingezetenen. Zou die reden ook hierin kunnen ge legen zijndat aan de marktgelegen- heden in Haarlem feitelijk zeer weinig zorg besteed wordt, dat er m. a. w. ge legenheden ontbreken, waar de verschil lende uitgestalde waren, vee enz. enz. zoodanig kunnen geplaatst worden, dat zij tot hun recht komen? Voor eene flinke, goed bezochte dage- lijksche markt in land-, maar vooral in tuinbouw-voortbrengselen, is het eerste vereisehte, dat er voor gezorgd worde, dat de verkoopers hunne waren kunnen uitstallen zooals het behoort". Om dit doel te bereiken, moet er gebroken wor den met den nu bestaanden primitieven toestand en dient er op het breedste gedeelte der Turfmarkt een wel zeer één voudig ingerichte, maar in ieder geval overdekte, hal of marktgelegenheid, alleen en uitsluitend bestemd voor de uitstalling en den verkoop van land- en tuinbouwartikelen, geplaatst te worden. Wat de eischen betreft, te stellen aan een veemarktdie door de veehouders en veehandelaars gezocht zal worden, verwijs ik naar drie hoofdpuntenlo naar eene gunstige ligging en wel zoo veel mogelijk buiten de bebouwde kom; 2o naar eene doelmatige inrichting, waar voor voorzeker voorbeelden genoeg zijn te vinden en 3o naar behoorlijke ruimte en flink onderhoud; allen vereischten, die, naar ik meen en vertrouw, in onze stad met eenigen goeden wil gevonden zullen kunnen worden, ten bate van stad en ingezetenen. Wat de op- en inrichtingskosten van deze twee marktgelegenheden betreft, meen ik geene gewaagde onderstelling te doen, zoo ik beweer, dat die in be trekkelijk zeer korten tijd uit de op brengst van tegen matigen tax te heffen z/marktgelden", zullen gevonden worden. En dat het marktbezoek, zoo slechts de ,/inaiktgelegenkeden" doelmatig ingericht zijn, bepaald steeds zal toenemen, daar toe meen ik, geeft de zeer gunstige lig ging van Haarlem gereede aanleiding. Om ook eene, Haarlem waardige, bo ter- en kaasmarkt te verkrijgen, zoude eene overdekte hal voor de plaatsing van die artikelen de meeste aanbeveling verdieneD, daar zulk eene overdekking de aangevoerde producten ea dus zoowel verkoopers als koopers tengoede moet komen. Te dien einde vestig ik de aan dacht op de Vleeschhal of, beter ge zegd, op het gebouw dat eens tot vleeschhal diende en dat, in weerwil van de daartoe in de laatste twee jaren aan gewende pogingen, blijkbaar niet meer als zoodanig voldoet. Verder zoude dit gebouw voor een dagelijks te houden melkmarkt bestemd kunnen worden eene zaak, die ik in een afzonderlijk ar tikel wensch te behandelen en die, zoo als ieder zal blijken, van het grootste belang is. Voorzeker zullen deze ideeën omtrent verbetering van het //marktwezen" in Haarlem, bij velen tegenkanting vinden, vooral bij hen, die zich nog steeds in weerwil van alle mogelijke teekenen, die wijzen op geheel veranderde toestanden, krampachtig vastklampen aan hetgeen vroeger bestond. In weerwil van al die betoogingen, die er op doelen, «dat het altijd zoo geweest is," //dat al die nieu wigheden maar geld kosten," //dat Haar lem zoo dieht bij Amsterdam gelegen is" en wij dus m. a. w. daar ter markt kannen gaan en dergelijke, geef ik ech ter als mijne meening, die, naar ik hoop en vertrouw, door velen zal gedeeld wor den, te kennendat de Raad onzer ge meente in de allereerste -plaats rekening dient te houden met de behartiging van de belangen der ingezetenen, vooral der neringdoenden. En zoo vraag ik nu zouden die bij een verbeterd marktstelsel, waardoor de //Haarlemsche Markt" in den geheelen omtrek gezocht zal worden, niet ten zeerste bevorderd worden Dat onze melk-, vee-, boter- en kaas-, groenten- en vruehtenmarkten tot een der belaag rijkste in ons land zijn op te voeren, staat bij mij vast. Juist de nabuurschap van Amsterdam is een der hechtsten meest afdoende argumenten in deze onze markten rroeten als het ware de keurmarkten voor die stad worden, voor alles wat betreft artikelen van eerste dagelijksehe behoefte. En dat het vroeger hier altijd zoo geweest is als het nu is nogmaals moet ik dan de vraag doen: is Haarlem nog steeds dat kleine pro vinciestadje van vroeger? Ik wijs slechts op de uitbreiding der stad en de ver meerdering van het aautal inwoners in de laatste tien jaren op de zeer be langrijke pogingen, die aangewend wor den om ook het //handelsverkeer" voor Haarlem belangrijker te doen worde» en zoude daarbij alles wat verbetering en uitbreiding enzer marktgelegenheden betreft, moeten //doodgezwegen" worden Ik herhaal met betrekkelijk kleine nnaneieele opoffering, die echter gaande weg weer in de //gemeentekas" terug vloeit, zoude niet alleen de stad zelve, maar zouden ook tal van ingezetenen een zeer groot voordeel genieten bij eene ingrijpende en afdoende verbete ring van ons nu bepaald treurig //markt wezen". Daarom hopen wij dan ook ten zeerste, dat dit hoogst belangrijke onder werp de belangstelling van velen moge wekken en voor hen, die door de bur gerij geroepen zijn ©m de belangen van Haarlem vóór alles te behartigen, eene kleine vingerwijzing voor wat hun in deze te doen staat. M. BOKMA DE BOER. Haarlem. Februari 1890. STADSNIEUW S. Haarlem, 25 Febr. 1860. Het bestuur van de afdeeling Haar lem der Maatsehappij tot Bevordering der Toonkunst heeft op verzoek van vele leden van het Koor besloten, het Ora torium //la Damnation de Faust" van Berlioz, niet op het aanstaande muziek feest uittevoeren, maar te vervangen door een ander werk. Geslaagd voor nuttige handwerkea mej. M. L. v. d. Linden, alhier. Mej. S. v. d. Velden alhier is be noemd tot onderwijzeres aan eene bizon- dere school te Rotterdam. Het Indisch Genootschap te 's-Hage zal Dinsdag 4 Maart eene vergadering hou den, waarin de heer jhr. D. F. van Al phen van Haarlem,de landrente zal bespre ken, in verband met den economischen toestand van Java. Maandagavond werd alhier in de bo venzaal der sociëteit //Vereeniging" eene openbare meeting gehouden van de af deeling Haarlem der Nederlandsche Ver eeniging tegen de Prostitutie. Als spre kers traden op mevr. Klerck van 's Hage en de heeren J. Klein en W. L. Schram alhier. De vergadering, die goed bezocht was, werd gepresideerd door den heer D. de Clercq. Slechts door óen mannelijk persoon werd van de gelegenheid tot debat gebruik gemaakt. Hij drong aan op wettelijk onderzoek naar het vader schap en de verplichting tot onderhoud der ongehuwde moeder. Door velen werd het adres ondertee kend van den Vrouwenbond aan de Tweede Kamer. Rechtszaken. Door de rechtbank alhier is Dinsdag in staat van faillissement verklaard Hil- lebrand Reverda, wagenmaker, grofsmid en koopman, wonende te Zaandam, met ingang van 24 Febr j.l. en zijn benoemd tot rechter-commissaris Mr. S. de Ciercq van Weel en tot curator jhr. Mr. F. W. van Styrum, adv.-proc. alhier. Door de politie alhier is aangehouden een 14jarige knaap, die zich in de laat ste dagen aan vier verschillende oplich tingen had schuldig gemaakt, terwijl een 17jarige jongen is gevat, die voortdurend brood ontvreemd heeft uit karren die op straat stonden. Bij de Vereoaiging „f ëiMotaiil aaar ïsrwp»" hebben zich de volgend© personen voor wsrk aangemeld Een voor koetsier. - Twee voor oppasser. - Ee» voor ziekenoppasser. - Vier voor kantoorlooper. - Twee voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor boekbin der. - Een voor schoenmaker. - Twee voor sehildersknacht. - Twee voor met- selaarskeeht. - Een voor timmermans- knealit. - Een voor broodbakkersknecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzich ter. - Een voor loodgioterskneeht. - Zes voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoonmaakster. - Een voer burgerwasehvrouw. - Een voor hulpkoekster. - Drie voor burgernaai ster. - Drie voor breister. - Een voor mangelvrerk. Partieulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, wordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen)* FEUILLETON. Naar het engelsch. VAN EDNA LYALL. 34) HOOFDSTUK XVII. Frances was verscheidene jaren jonger, zij was nu ongeveer acht-en-twintig jaar oud, ofschoon zij er door hare blanke gelaats kleur en weelderig goudblond haar veel jonger uitzag. Zij was ongetwijfeld niet sterk van gestel, hare scherpe gelaatstrekken spraken van lichamelijk lijdenhare oogen waren evenals die van hare zuster lichtgrys maar terwijl uit die van lady Worthington de vroolijkheid u tegen blonk, drukten hare oogen een stil geluk en kalme bedaardheid uit. Toch was haar leven tot dusverre volstrekt niet zonder tegen spoed geweest. Als een zwak sukkelend kind was zij opgegroeid en het mocht een wonder genoemd worden, dat zij was blijven leven; de eene ziekte voor, de andere na had zij moeten door worstelen, totdat zij tenlaatste er eenigszins boven op was gekomen, hoewel zij altijd zwak bleef. Wat zij aan lichamelijke kracht te kort kwam, werd haar dubbel in geestkracht vergoed. Bijna allen, die haar kenden, gaven zich blindelings aan haar oordeel over; zij bezat eene onvervalschte waarheidsliefde en streefde met ernst naar het goede, daarom ook boezemde zij iedereen vertrouwen in. Dit gevoegd bij een helder oordeel en een diep gevoelig hart, maakte haar algemeen bemind, zoodat haar invloed grooter was dan die van lady Worthington, met al hare goedheid. De twee zusters arbeidden altijd met haar beiden, maar ieder had haar eigen roeping; lady Worthington zeide van Frances Neville, dat zij eene //hemelsche" roeping, zijzelf echter eene //aardsche" roe ping had. Dit alles was natuurlijk niet bereikt, dan nadat zij menigen strijd hadden moeten voeren; Frances had nog dikwijls met moeielijkheden te kampen, terwijl zij nu en dan in twijfel verkeerde; zij kende nu echter reeds jaren lang het geheim van een gelukkig leven en ofschoon zij eene uiterst scherpe lijn had getrokken tusschen goed en kwaad, bleef haar hart bewaard voer bekrompenheid. Sedert den dood van hare moeder, die nu reeds jaren geleden gestorven was, was Frances bij hare zuster komen inwonen eene schikking, die beiden partijen best beviel. Lady Worthington hield er van om iemand bij zich te hebben, die zij kon verplegen en vertroetelen, en Frances, ofschoon nu juist geen zieke, vereisehte altijd vele zorgen. Haar invloed in de huishouding was ook groot. Haar beide dartele neven, Harry en Fred en de kleine, luidruchtige Kathie waren altijd vriendelijk ©n bedaard, wanneer «tante Fanny" in de kamer was, en zij scheen het in hare macht te hebben, om hen door haar voorbeeld tot het goede op te wekkende beide jongens zoowel als het kleine nichtje hielden dol veel van haar. Toen lady Worthington de kamer had verlaten scheen alle vroolijkheid van het gelaat van Frances weggewiseht. Zij was zeer vermoeid en met kloppend hoofd en vermoeide leden vleide zij zich op de sofa neer, terwijl zij eene vraag tot zichzelf richtte, die zy reeds meermalen had uitgesproken. Wat veor goeds leverden de bezoeken op, die zij dien middag had ontvangen? Was haar namiddag niet verspild? Zij had zich voorgenomen om zooveel te doen om haar werk voor de armen gedeeltelijk af te maken, te studeeren op de piano en naar de middagkerk te gaan en dit alles werd haar belet doordat er on ophoudelijk bezoek kwam. Welk genoegen hadden die menschen haar verschaft en welk genoegen had zij hun wederkeerig ver schaft? vroeg zij zichzelf af. Hadden niet bijna alle bezoekers dat bezoek als een vervelenden plicht beschouwd en waren zij niet dankbaar geweest, toen die tien minuten of dat kwartier voorby waren en zij weer vry konden vertrekken En waarover hadden zij gesproken? Over het weer, over den terugkeer naar de stad, over de jongste huwelijken der groote wereld, over het concert in een van de kerken in het West-End enz. Was daarvoor nu zoo veel tijd verspild geworden Zij moest de gevolgtrekking maken, dat morgenbezoeken nood zakelijk en goed waren, maar zij had nog geen middel gevonden, om ze te verbeteren, toen hare zuster terugkeerde, gevolgd door sir Henry een slanke, flinke man met donkergrijs haar, fiere trekken en met de houding van iemand, die gewoon is te bevelen zijne manieren getuigden echter van groote hoffelijkheid.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1