NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7 e Jaargang. Donderdag 27 Februari 1890. AEONHEKENTSPRns;: IN DEN VREEMDE. No. 2041. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0-03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnreau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TrcEefoostniBEiaBEes' 122. ADY1ET1ITIËI: van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiön worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. HEEREBOOM en J. B. AVIS. hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Genérale dt Fubliciti Etrangère L. BA IJ BB CoJOHN F. J0NE8Succ.t Barys 3 lbit Faubourg Montmartre STADSNIEUWS. Haarlem, 26 Febr. 1890. Examens te 's-Hage. Nuttige hand werken geslaagd de damesM. S. C. Wijsmuller, P. J. Boon, A. C. Boon E. C. de Graaf, L. H. Thai Larsen en E. M Smit, allen van Haarlem. Fraaie handwerken, geslaagd me}. H. Bergsma, van Spaarndam. Het expeditie-kantoor der firma vaa Gend ea Loos alhier, wordt met Mei o.k. verplaatst van de Anegang No. 21 naar de Ged. Oudegracht No. 100, terwijl een pakhuis aan het Klein Heiligland veor opslag en berging der expeditie-goederen zal worden ingericht. Bij de boekhandelaars Mul, van Cit- tert en Post alhier bestaat gelegenheid tot onderteekeaiag van het adres van den Vrouwenbond aan de Tweede Kamer, inzako de prostitutie-kwestie. In het ingezonden stuk, voorkomende in het nummer van 25 dezer, valt een zinstorende drukfout te herstellen. Regel 21 en 22 van de eerste kolom, gelieve men te lezen: //een ideetje van e8n markt waar boter verkocht wordt" enz. De toestand van den wachtmeester der huzaren Haatsma is thans niet ongunstig te noemen. Men koestert gegronde hoop op zijn herstel. Baclivereeniging. Tengevolge van den nooit volprezen maatregel van het bestuur gingen Dins dagavond twee minuten na den aanvang van de Symphonic No. 1. B dur van Schumann, de groote deuren van de concertzaal onverbiddelijk dicht en bleef een aantal heeren en dames, het slacht offer van de vogue" om steeds op een concert te laat te komen tot groote ergernis van de reeds zittenden en luis terenden of en dat is al even ergerlijk 't is een beleediging voor de concertgevers het een kwartier vroeger te verlaten dan de anderen. En waarom hebben die kunstminnaars en minnaressen zoo weinig en zooveel haast? op 't laatste zouden wij antwoorden Waarschijnlijk trachtten ze op die wijze aan 't gedrang te ontkomen, dat ge woonlijk bij 't verlaten van de concert zaal niet bestaat. Maar nu vraag ik: is dat geen gruwelijk egoïsme? Als allen er zóo over dachten wel dan liep de geheele zaal leeg en Coenen en de zijnen speelden voor leege stoelen oef't is er uit, wat me den geheelen nacht en van morgen in 't hoofd maalde en nu 'k zoover ben valt 't me makkelijker om wat van het concert zelve te zeggen. Zoolang verkoudheid, jicht en koort sen op onze diluviale gronden blijven heerschen, zullen er nog dikwijls storin gen in de programma's onzer concerten worden teweeggebracht, maar met welke van de drie ongesteldheden onze ge vierde Rogmans behebt is, zeer zeker zullen we den ruil met onzen niet min der grooten Messehaert niet betreuren. Het kwam mij voor, den heer Mes sehaert van de talrijke malen dat ik van zijne gaven mocht genieten, nog zelden zoo schoon te hebben hooren zingen als in de //Aria uit de Schepping." Deze zanger is en blijft hetzelfde genre van altijd. Bij hem is de school alles en van daar dat hij, zoo hij bij de eerste kennismaking al geen overweldigenden, op den duur toch wel een mach tigen blijvenden indruk weet te vestigen een eigenschap, die men hem zal moeten toeschrijven, wanneer men het voorrecht heeft gehad om hem dikwijls te hooren. Vrij van alle gemaaktheid, zonder een zweem van effectbejag, zingt hij naar alle regelen der kunst, met die benijdenswaardige vastheid, die hem nooit verlaat en met een voordracht, die alles wat van hem komt welsprekend maakt. Gelukkig dat het programma, wat het instrumentale gedeelte betrof; geen wijzi ging had ondergaan, vooral omdat ik mij niet gaarne //Bruehs vioolconcert G. Mol" had zien ontsnappen. Cramer is een hoogstaand, zeer gewaardeerd violist en de avond van gisteren deed dit weder uitkomen. Een breede gemakkelijke streek, veel techniek en een fijne opvatting zijn wel zyne hoofddeugden. Toonde hij door zijn spel in dit nummer in de geheimen der klassieken doorgedrongen te zijn, in de drie stukken //Largo", //Berceuse Slave" en //Moto perpetuo", resp. van Leclair, Neruda en F. Ries, bleek hij ook deze drie meesters door en door te kennen. Met de meeste bereidwilligheid beantwoordde hij het warme applaus, dat hem ten deel viel, raet de innig schoone z/aria op de G-snaar" van Bach. De heer Messehaert gaf nog een drie tal liederen van Schubert //Litaney", //der Zwerg" en //Dithyrambe", die met veel gevoel vertolkt, de toehoorders in verruk king brachten. Als toegift zong hij //An die Musik" mede van Schubert. Door de taktvolle begeleiding van den heer L. Schlegel kwam de schoonheid dezer liederen nog meer uit. Gaarne zoude ik nog uitweiden over het symphonie-orkest uit Utrecht en zijn talentvollen dirigent, met ingenomenheid spreken over den vollen warmen toon, dien het ontwikkelt, gaarne aan instru ment voor instrument den lof toezwaaien die het toekomt. Vooral troffen mij de zui- verheid van het koper, de edele klank van den hoorn, den koning van het ko per, die blijkbaar in Coenen3 orkest een paar uitmuntende bespelers heeft. Ook het hout werd blijkbaar met voorliefde bediend; dit kwam vooral uit in het G Mol concert. Eenheid heerschte er in de j magnifieke feest-euverture van Rietz en de //naselnde" fagot in de //Ouverture de carnaval" van Meetor Berlioz, was on-1 danks zijn onsympathieken klank gisteravond een instrument, dat applaus ontlokte ea ia mijne achting steeg. Dank j aaa het bestuur van Baeh voor dezes zeldzaraen avond De flaarlemsche „Openbare Leeszaal", Den lezers van ons blad is hot bekend, dat voor eenigen tijd door eenige inge zetenen hier ter stsde pogingen in het werk zijn gesteld, em eene leeszaal op te richten voor het volk. Al spoedig werden die pogingen met een gunatigen uitslag bekroond: een aantal personen verklaarden zich bereid mede te werken en de voreeniging //Weten en Werken" stond gratis eene harer zalen, de vroeger genaamde teekenzaal, voor het be oogde doel af. Hiermede was de grootste moeilijk heid overwonnen. Een lokaal toch, dat men eiken avond gebruikt, eischt aan huur een grooter som dan eene open bare leeszaal, die gratis wordt opengesteld, kan betalen. Een ander bezwaar bleef echter nog over. Hoe zoude men erin slagen, de noodïge lectuur bijeen te ga ren zonder op groete kosten te stuiten? Maar ziet, aan de aanvrage om een gratis exemplaar werd door zoovele uitgevers van dag- ea weekbladen en tijdschriften voldaan, dat men thans reeds op het bezit van een goed gestoffeerde leestafel mag bogen. Onder deze periodieken, die natuurlijk geregeld worden doorgezonden, bevinden zich bladen van allerlei kleur en richting en ook vele vakbladen. Dit bewijst reeds, dat de haarlemsche //Openbare Leeszaal" niet is hot uitvloeisel van eene bizondere partij, maar eene onderneming, die het heil van het volk voor oogen heeft. Wat tech is het doel van de leeszaal? Dat is om den werkman, vooral den jongen werkman, die dikwijls als com mensaal bij vreemdeD, geen aangenaam tehuis heeft, terug te houden van het bezoeken van de herberg, door hem in een goed verlicht en verwarmd lokaal, dagblad- of andere lectuur te geven. Niemand dringt er op aan, dat hij iets gebruiken zal; maar koffie, thee en bier zijn voor dengene, die het verlangt, te verkrijgen. Van sterken drank is na tuurlijk geen sprake. De leeszaal is gratis toegankelijk. Wil men iets bijdragen, voor een kwartje is men lid en heeft stem in de vergaderin gen. Sommigen meenden, dat dit gratis openstellen der zaal, voor den goeden w erkman een reden zou zijn, om er van daan te blijven, maar de meerderheid oordeelde, dat kostelooze toegang beter was en men ook geen gevaar zou hebben slechtgezinde personen in het lokaal te zullen krijgen, omdat het hun daar wel spoedig zou vervelen. Bovendien zijn altijd een of twee commissarissen tegen woordig, die het toezicht uitoefenen. Reeds vier en twintig personen hebben hunne medewerking daarvoor toegezegd, en zullen beurtelings een avond in do leeszaal doorbrengen. Ieder die zich bij dit corps commissarissen wenscht aan te sluiten, gelieve zich daartoe bij den se cretaris aan te melden. Het lokaal is alle dagen, van des avonds halfacht tot tien uur geopend, uitgezonderd op Zaterdag en Zondag. Te betreuren is het voorzeker, dat de Zondag buitengesloten is, omdat men dan den meesten tijd heeft en men mag hopen, dat de belstselen, die nu nog tegen het openstellen op Zondag bestaan, weldra zullen vervallen. Dinsdagavond te 8 uur opende de voorzitter van het bestuur, de heer D. de Clercq, de eerste vergadering der Openbare Leeszaal. Hij bracht met een enkel woord het doel der nieuwe ver- eeniging in herinnering en sprak een woord van dank uit voor de gewaar deerde medewerking van het genootschap //Weten en Werken", dat met applaus werd aangehoord. Een groot aantal bezoekers vermeide zich reeds in de aangeboden lectuur. Het bestuur is samengesteld uit de navol gende heeren: D. de Clercq, president, E. Scheltema, penningmeester, C. de Vries,Hz. bibliothecaris enJ.C. Peerebeom, secretaris. Bereids ontving de Openbare Leeszaal belangrijke geldelijke donatiën; voor meer dere houdt zij zieh natuurlijk aanbevolen, evenals voor toezending van gelezen tijd schriften, boeken enz. Zoo men dit ver langt kan men die terugkrijgen. De zorg daarvoor is opgedragen aan den Biblio thecaris. Men meldt ons uit Halfweg: Een met een 100tal handteekeningen voorzien adres is van deze plaats gezon den aan den raad van administratie der Holl. IJz. Sp. Mij., waarin wordt ver zocht trein 7 alhier te doen stoppen. Als blijk van waardeeriog is den heer Groskamp, burgemeester van Sloten, door den gemeenteraad een net bewerkte inkt koker ten geschenke gegeven. Letteren en Kunst. Men meldt ons uit Krommenie dat Maandag op eene volksvergadering van de Nutsafdeeling aldaar, zich o. a. een tweetal verdienstelijke musici deden hooren, zijnde mej. Betsy Moser van Amsterdam, als zangeres en de heer G. J. Oort van Haarlem als pianist, beiden leerlingen van het Blinden-instituut te Amsterdam. Van bevoegde zijde wordt ons een hoogst gunstig oordeel gezonden over hun beider optreden. Gebrek aan plaatsruimte gedoogt ons echter niet de uitvoerige bespreking daarvan in ons blad op te nemen. Het hoofdbestuur van het Neder- landsche Tooneelverbond doet in een circu laire een dringend beroep op de offer vaardigheid van bet publiek, ten einde degenen te helpen, die door den schouw burgbrand te Amsterdam, nadeel leden. Het zegt o.a. z/Wat verloren ging aan archief, aan bibliotheek, aan decoratief, is onherstel baar, maar plotseling geleden geldelijk schadeverlies aan kleedingstukken en be- noodigdheden, door //force majeure" ont bonden overeenkomsten, en niet het aller minst betrekkingen niet meer te vervul len, onnoodig geworden diensten, verval len verklaarde weekloonen, dat alles te zamen genomen eischt hulp, Diet alleen van tooneelvrienden en begunstigers, maar van alle weidenkenden, van alle offervaaidigen, waaraan Nederland bij zoo menige gelegenheid rijk bleek te zijn." De internationale zangwedstrijd door de Düsseldorfer Mannenzangveree- niging uitgeschreven, wekt veel belang stelling en vele groote vereenigingen uit Bolgië en Nederland hebben hun mede werking reeds toegezegd. Er zijn talrijke en aanzienlijke prijzen uitgeloofd, o. a. de Hertog-Ernst-medaille door den her tog van Saksen-Coburg-Gotha. Het feest heeft van 5 tot 8 Juli te Düsseldorf plaats en men kan zich nog tot 1 April aanmelden. B 1N N E N L A N D. De heer Keuchenius nam Maandag aan het Departement van Koloniën afscheid van alle ambtenaren tot en met den rang van commies. De afgetreden minister van Binnenl. Zaken, baron Mackay, heeft Dinsdag afscheid genomen van de hoofd ambtenaren, chefs van afdeelingen aan FEUILLETON. Naar het engelsch VAN EDNA LYALL. 35) HOOFDSTUK XVII. Espérance had het in de herfstdagen dikwijls moeten hooren: „Wanneer de Worthingtons terugkomen, dan zullen er weer onop houdelijk diners worden gegeven", of //wanneer lady Worthington hier is, dan zullen de dameskransjes weer beginnen te leven", en dikwijls wanneer een van de familieleden een harer handelingen wilde rechtvaardigen, dan heette het: //Ik weet zeker dat lady Worthington het ook doet." Door dergelijke opmerkingen werd de nieuwsgierigheid van Espérance opgewekt en daar zij nu eenmaal het vooroordeel had opgevat, dat er niets goeds in de bewoners van Rilchesler was te vinden, stelde zij zich lady Worthington voor als eene slanke, fiere, krachtige, engelsche vrouw en hoe meer zij haar hoorde prijzen, des te sterker werd haar afkeer voor deze vrouw. Hot cenige wat haar nu en dan in dit vooroordeel aan het wankelen bracht, was de herinnering aan Claude Mag- nay. Hij had altijd met eerbied van de familie Worthington ge sproken maar zelfs deze herinnering oefende weinig invloed meer op haar uit, zoo cynisch was zij reeds geworden. Maar ofschoon hare ellende met den dag scheen toe te nemen, was de redding nabij; mevrouw Worthington was er de vrouw niet naar om tijd te verliezen en wanneer zij eenmaal een plan had gevormd, dan moesten, het kostte wat het wilde, alle hinderpalen uit den weg worden geruimd om het doel te bereiken. Het was de dag van //Allerzielen", en te midden van deze koude menschen, was Espérance aan hare sombere herinneringen overgegeven en gevoelde zij zich diep ongelukkig. Een brief van Gaspard, vol van de teederste ontboezemingen, lokte slechts een stroom van tranen uit en de onhartelijke nieuws gierigheid van mevrouw Mortlake eB de duidelijk merkbare min achting van Cornelia waren bijna niet om uit te houden. Nooit was de atmosfeer haar in de zitkamer zoo drukkend, nooit was de dag haar zoo lang toegeschenen. Zij bezat echter nog wel zooveel geestkracht, dat zij hare gewaarwordingen kon bedwingenzij las hare nichten overluid voor, wel is waar geheel werktuigelijk, maar toch bezat zij nog die vastheid van wil, welke haar dwong om hare zelfbeheersching te bewaren. Hare gedachten waren verre weg nu op de uitgestrekte be graafplaats van Parijs, dan weer aan het sterfbed van haar vader of nog verder naar de kleine begraafplaats te Mabillon, waar heen zij ieder jaar op dezen dag alle bloemen had gebracht, die de tuin opleverde. Zouden de landbewoners er nu voor zorgen? //Werkelijk, Espérance, uw uitspraak wordt voortdurend slechter en slechter," zeide Cornelia verwijtend. Daardoor werd Espéranee eensklaps uit haar gepeins opgeschrikt, en las zij steeds voort, hare oogen vochtig van de tranen. Een oogenblik daarna werd er gescheld. Iedere stoornis zou haar welkom zijn en zij luisterde aandachtig naar de voetstappen, die naderbij kwamen. Zij slaakte een zucht van verlichting, toen de deur werd geopend en lady Worthington en miss Neville wer den aangediend. Of het door deze, door haar zeer gewenschte, stoornis kwam, of omdat de verschijning van lady Worthington haar betooverde, ia moeielijk uit te maken, maar hare vooroordeelen waren eens klaps verdwenen en een paar minuten lang was zij bijna zoo ge lukkig en opgewekt als vroeger. De glimlach van genoegen, waar mee Espérance haar groet beantwoordde, misleidde lady Worth ington zeer. Zij ging echter te werk volgens een vooraf beraamd plan en deed haar uiterste beste om mevrouw Mortlake en Cor nelia bezig te houdon, opdat Frances zich geheel aan Espérance kon wijden. In den beginne was zij zeer spraakzaam zij scheen het zeer prettig te vinden om van Gaspard en Claude Magnay te spreken, en door hare schijnbare opgewektheid bracht zij Frances bijna op een dwaalspoor. Eenige minuten daarna was zij echter geheel ver anderd; een troep straatmuzikanten, die reeds een paar stukjes ten beste hadden gegeven, hieven nu met meer bezieling de geest drift wekkende //Marseillaise" aan. Alle kleur was eensklaps uit Espérances gelaat verdwenen. Zij hield op in het midden van een zin en met deernis voor haar be-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1