Militaire opleiding. mmm overzicht. Ter voldoening aan zijn verzoek heb ik de eer uwe aandacht hierop te ves tigen, en U. H. E. G. tevens in over weging te geven, voortaan, alvorens tot eene benoeming van veldwachter over te gaan, u te overtuigen, dat zij die door u tot dat ambt mochten geroepen worden, in staat zijn tot het naar be- hooren opmaken van een proces-verbaal." De voorloopige commissie tot oprichting van eene Nederiandache Yereeniging toi voorkoming van onge lukken in fabrieken en werkplaatsen is naar aanleiding van de opdracht, door de vergadering van 31 Januari jongstl gedaan, thans samengesteld als volgt: Westerouen van Meeterenvoorzit ter; H. Caro van Gelder, Gouda; van Malsen, Den Haag; J. den Braanker, Delft; G. Knuttel, id.; dr. H. IJsselde Schepper, Gouda; E. Kochlin, Rijswijk; D. van der Horst, LeidenD. de Clercq, Haarlem; A. A. Knuyver, den Haag; C. W. Snellebrand, Meppel; A. J. Jockes, Tiel; Begeman, Helmond; J. C. Spakler Jr., Arasterdam; J. C. Sepp, Enschede; P. L. C de Charro, Den Haag, G. D. NellensteijD, Amsterdam; P. Noppen, Arnhem; Carl Driessen, LeidenA. J. Stokvis, AmsterdamD. C. L. Neelmeijer, ApeldoornFr. Regout, MaastrichtB. P. Huusmans, den Haag en mr. H. J. A. Mulder, secretaris. Het hoofdbestuur der maat- schappij van geneeskunde heeft eene circulaire aan de afdeelingen en leden gericht, waarin krachtig wordt aange drongen op deelneming aan de tentoon stelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrieken ea werk plaatsen, te Amsterdam dezen zomer te honden. Het hoofdbestuur wijst er daarbij op, dat de bevordering der fabriekshygiëne steeds de maatschappij ter harte is ge gaan, getuige het adre3, voor enkele jaren tot de regeering in zake fabrieks inspecteurs opgezondenen dat het initiatief tot het houden der tentoon stelling vaD een der leden van de maat schappij, thaus voorzitter der tentoon stelling, is uitgegaan. Het bestuur verzoekt daarom aan de afdeelingen en leden, hun steun daaraan te verleenen. In aansluiting met een be- richt aangaande den at'standsrit van den 2e-luitenant der huzaren D. H. Broad- geest, verneemt men nader dat genoemde officier zich voorstelt, van Utrecht over Antwerpen, Parys en Straatsburg naar Dresden te rijden en over Berlijn naar Den Haag lerug te keeren. Met 2 paarden, waarvan één als hand- paard, zal de tocht wordea ondernomen. Dagelijks moet bijna 100 kilometer wor den afgelegdvoor de geheele reis wordt ongeveer eeno maand gerekend. Volgens den „Gymnasten- Almanak", waarvan de dertiende jaar gang onder redactie van J. J. Wopkes Jz. is verschenen, bedraagt het aantal gymnastiek-vereenigingen in ons land thans 253, die over 131 gemeenten zijn verdeeld, en waarvan ld door en voor dames zijn opgericht. In de drie zuidelijke provinciën, waar vóór enkele jaren de gymnastiek nog zoo gOvd als onbekend was, zija nu reeds 29 vercenigingen gevestigd. Am sterdam met zijn 27 vereenigingen, waaronder 4 voor dames, staat natuur lyk bovenaan. BI ij kens het verhaal, dat de heer F. Dorn.da Nieuwenhuis in zijn orgaan van zijn wedervaren te Berlij geeft, vertoefde hij daar onder een val- schen naam. Aan den commissaris van politie, die hem daarover zijne bevreem- datjou Willem be- legatio wordt door hem, op zijne manier, erkendhij is zoo goed te zeggen, dat het geld, uitgegeven voor de zorg der belangen van landgenooten in den vreemdealthans niet geheel wordt weggegooid. UD.) Als een bewys, zegt De T ij d, dat de door heeren doctoren aanbevelen haverstroo-thee als middel tegen hoest wel aftrek heeft, kan dienen, dat jl. Maan dag 400 bossen van dat stroo aan het Werkhuis zijn gebracht, welke aldaar gesneden, gezuiverd en vervolgens ver pakt worden, om later als haverstroo- thee in den handel te worden gebracht. Volgens zeggen heeft de ondernemer reeds bestellingen uit Christiania ontvangen. Bij de Eerste Nederland sche Verzekeriugmaatschappij op het le ven, tegen invaliditeit en ongelukken, gevestigd te 's Hage, heeft het bestuur der naamlooze vennootschap Wester- suikerraffiuaderij" te Amsterdam haar geheele personeel, ongeveer 500 man thans verzekerd. Op 3 Maart a. 8. z u 11 e n t e Utrecht in het stationsgebouw van den Ned. Rijnspoorweg gedelegeerden der verschillende spoorweg - maatschappijen bijeenkomen, om te beraadslagen over de a. s. zomerdieustregeling op de spoorwegen. Ik zeg. gonnen is! En ik zeg, dat jou Hendrik be gonnen is! Daarop vlogen de respectieve moeders van de vechtersbazen Willem en Hen drik elkander in de haren. Het is geen verkwikkelijk tooueel, twee vrouwen in het strijdperk te zien, doch ia de Oran jestraat te Utrecht heeft het niets onge woons. Dezen keer liep het echter voor een der Xantippes bedenkelijk af. Zij had zich zoodauig met den mond en handen geweerd, dat zij uitgeput neer zeeg en naar haar woning moest geura gen worden, terwijl geneeskundige hulp ingeroepen werd. Tot verbetering van het bericht omtrent het ongeval in de stroo- papierfabriek van den heer C. Kalff, te Kampen, dient, dat niet de stoom ketel ontplofte, maar een stroo- kookstel, d. i een ketel, waarin de grondstof aan de inwerking van stoom was blootgesteld. De bewonersvanhetHeuvel- plein te Tilburg werden Zondagavond opgeschrikt door het luiden der kerk klokken, lang nadat de kerk gesloten was; een onderzoek bracht aan het licht dat dit geschiedde door een persoon, die op allo vragen die men hern deed, geen antwoord gaf. Toen m n aan het beraad slagen was, of men de politie te hulp zou roepen, verklaarde een der nieuws gierigen, die den man kende, dat deze zoo doof als de kerk was, en zich, daar hij den koster de deuren niet had hoo rensluitoujouwillekeurighadlaten opsluiten Do man wist geen beteren raad dan door klokluiden uit zijn netelige positie te geraken. Hij wilde niet tot den volgen den morgen wachten. Zekere J. A. te Grootebroek is in verzekerde bewaring genomen als kleuren. Viola odorata, Belle de Chatenay, met een afbeelding. Iets ovei de behandeling van boomeu in stadsparken, dreven en lanen. Het kweeken van groote, wildbloeiende, ge drongen planten ter versiering. Een oogenblikkelijk redmiddel. Boekaan kondiging. Tuinbouw. Congres te Parijs, in 1890. Weeknieuws. Verschillende mededeeliugeu. Ont vangen prijscouranten. Correspon dentie. Het aantal opengestelde plaatsen op de verschillende miliitaire opleidings scholen bedraagt, beüalve die bij de Koninkl. Militaire Academie, bij den Artiiieric-cursus te Delft 6; en bij de Militaire School (voorbereidende prac- tische cursus) te Haarlem 20. Met butrekking tot de door ouders of voogden, in verband daarmede, te richten „kennisgeving" aan het Dep. van Oor log en het daarbij over te leggen gele- galisee rde „bewys van toestemming" tot het aangaan van eene militaire dienst verbintenis door den adspirant, iudien hij minderjarig is, zijn formulieren vast gesteld, die op franco aauvrage te beko men zijn bij den goeverneur der Kon. Mil. Academie te Breda en voor zooveel den Artillerie-cursus en de Mili taire School betreft bij de directeuren dier inrichtingen, respectievelijk te Delft en te Haarlem gevestigd. Daar de ondervinding heeft geleerd, dat do adspiranten, die bij het toelatiugs examen toi de K. M. A. de eerste num mers behalen, meestal opvolgenderwijs bij de genie en bij de artillerie van een der beide legers worden ingedeeld, zij herinnerd, dat het dus geen nut heelt, bij het invullen van de volgorde, waarin de adspirant van een der wa pens hetzij van het leger hier te lande, hetzij van dat in Nederlandsch Oost-Indië in aanmerking wenscht te komen, genie en artillerie op cava lerie of infanterie te doen volgen, wan neer aan een der twee laatstgenoemde wapens de voorkeur wordt gegeven. Voorts zij onder de aandacht van be langhebbenden gebracht, dat in 1889 bepalingen in werking zijn getreden, waarbij lo. ook zoons van ingezetenen der Koloniën of bezittingen vau het Rijk in andere werelddeelen, naar eene plaatsing zoowel hij den Artillerie-cursus ais bij de Militaire School kunnen mededingen, onder voorbehoud, dat zij, alvorens tot tweede luitenant te kunnen worden be noemd, alsnog het bewijs van Neder lander te zijn moeten overleggen dat zoo dit niet is geschied vóór de indiening der voordracht, op deze be noeming betrekking hebbende, be doelde jongelieden, ia afwachting van daartoe in staat te zijn, bij een der korpsen van het wapen, waartoe zij be- hehooren, worden gedetacheerd 2o. voor toelating tot de Militaire School van de leerlingen van een gym nasium alléén diegenen hiervoor iu de Ik wilde naar Den Ilaag, mijnheer de president, om mijne kinderen te gaan zien. Zijt ge dan nog voogdes? Ik ben er van ontzet, mijnheer de president. De officier van justitie eischt 12 dagen hechtenis eu opzending naar eene rijks werkinrichting voor den tijd van 3 jaren. Ge hebt den eisch gehoord? Nog iets te zeggen? Ik wilde Z. M. den Koning een request presenteeren, om véór dien tijd mijne kinderen nog eens te zien...,? Het blijkt verder dat de vrouw reeds eenmaal to Zutfen was veroordeeld en gratie had gekregen. groot honderd f 38.50 a 47.50, rog per puntje van 4 7.50, per ben van 10 15, vleet per ben van 11 f 17.50, schol per 50 kilo 6 a f 19. de vermoedelijke dader vau den diefstaltermen ™lleo> <iie het getuigschrift kun- met inbraak bi] K. Boon Jz. landbouwer Hea overleggen van goed afgelegd emd 1OTampn £lt»n fi/xro ïni-ichfintr onni> te Bovenkarspel. Bij eene huiszoeking®xanaei? werd eene som van ruim 400 in bank- 1 iacUlfcel papier in zijn bezit gevonden. De schipper \V. G., liggende met zijn schip in de Schans bij Heeren - veen, was Woensdagavond uitgegaan en te vergeefs wachtte men den geheelen nacht op zijn terugkeer. Den volgenden aan deze inrichting voor de der geneeskunde of der wis- en natuurkunde. Rechtszaken. Aan de „kijkjes in de rechtszaal" in de N. Bred. C'6., is het volgende ontleend Het tweebeenig drama, dat daarna de morgen vond men hem verdronken in de j rechtbank (te Breda) bezighoudt, is eene nabijheid van zijn vaartuig. Door duis-vrouw van 42 jaren, armoedig doch zin- ding betuigde, verklaarde de heer D. ternis misleid, schijnt hij te water ge-dclijk gekleed, en met iet3 weemoedigs N., dat hij, evenals een vorst, incognitoraakt te zija. Hij laat eene weduwe meti in de uitdrukking van haar gelaat. Zacht reisde. De verwijdering uit Berlijn ge-zes kinderen na. schiedde, niet omdat zij socialisten wa- De onderwijzer ren, maar wegens het ontbreken van een pas. De heer D. N. richtte zich toen tot onzen gezant te Berlijn, met verzoek welluidend klinkt haar stem, als ze A., uit G r o-1 antwoordt op de gewone vragen van den mngen, die jl. Donderdagavond een zij-voorzitter. Zy is de weduwe van een ner collega's uit Zuidwolde te huis hadgeneesheer. Zij is moeder van 3 kinde die te 's-Hage in een gesticht zijn gebracht, is op de terugreis naar Gro om een pas. De attaché beloofde daar-ningen in eene moddersloot gevallen en opgenomen. Zij drinkt. Zy is iemand dis voor te zorgen en kwam persoonlijk den gestikt. Vrijdag werd zijn lijk aldaar j uitgaat en 's nachts iri eene verdachte pas, die door den gezant dadelijk in orde gemaakt was, brengen. De heer D. N. erkent, dat de berlijn- sche politie hem zeer beleefd behandelde en ook het personeel der nederiandache door voorbijgangers opgemerkt. Lettere a en Kunat. Inhoud „S e m p e r v i r e n s" no. II schijnbare 9: De kleur der bladere: buurt is aangehouden, nadat aan het station, waar zij 17 glazen bier heeft gebruikt zegge zeventien de aan dacht van een politieagent op haar was gevestigd. Landbouw en Veeteelt. Een achttal geëxamineerdo praktizee- renoe veeartsen heeft by gemotiveerd adres, onder de aandacht van den minis ter van Oorlog gebracht, dat, zeer te hunnen nadeele, in en buiten de garni zoensplaatsen, do veeart8enijkundige praktijk bij ingezetenen wordt uitgeoe- lend door militaire paardenartsen, niette genstaande aan laatstgenoemden het uit oefenen der praktijk over het vee van in gezetenen, uitdrukkelijk verboden is en zij alleen, daartoe in consult geroepen, bij burgers mogen optreden. In het adres wordt tevens er op g wezen, dat door het praktizeeren der militaire paardenartsen bij ingezetenen, verschillende standplaatsen voor den burger veearts geen of slechts een onvol doend bestaan kunnen opleveren en der gelijke plaatsen dan ook niet door hen worden bezet, in vele gevallen mede zeer ten nadeele der veehoudeis. Ten slotte hebben adressanten den minister dringend verzocht, deze onge oorloofde en onbillijke concurrentie te doen ophouden en de bovenbedoelde ver bodsbepaling door de militaire paarden artsen te doen eerbiedigen. De generaal-majoor inspecteur van den ge neeskundigen dienst en der landmacht hebben hierop, namens den Minister van Oorlog, onder dagteekening van 20 Febr. j.l. aan adressanten doen weten, dat aan de militaire paardenartsen op nieuw zal worden herinnerd, zich te houden aan de bestaande bepaling oin, consulten uit gezonderd, geene burger-praktijk uit te oefenen, doch dat in die garnizoens plaatsen, waar zich nog geen burger- veeartsen hebben gevestigd, door hen vétérinaire hulp bij de ingezetenen van die plaatsen, zoo die namelijk wordt ingeroepen, kan worden verleend. i s s o i j. IJmuideu 24/28 Febr. Heden kwa men vau de kordvisscherij binnen de loggers V". L. 88, 108, 84, 98, 86, 96, 117, 79 met besomming van 150 tot f 300, IJ. M. 19, 21, en 20 mot bes. van f 50 tot 190benevens 200 schokkers met bes. van f 20 tot 40 van de beugvisscherij de sloepen F. R. 46 met 220 lev. kabelj., 30 doode id., 1 heilbot en 400 schelv.P. R. 6 met 130 lev. kabelj., 60 d. id., 2 heilbotten, 200 schelv., 3 bennen vleet en 4 bennen rog; P. R. 3 met 490 lev. kabelj,, 140d.id., 2 heilbotten, 300 schelv., 50 lengen, 3 bennen vleet en 15 bennen rog; P. R. 44 met 400 lev. kabelj., 100 d. id., 26 lengen, 9 bennen vleet, 65 puntjes rog; M. D. 1 met 240 lev. kabelj., 100 d. id., 1 heilbot, 300 schelv., 4 lengeB, 6 bennen vleet en 20 puntjes rog; M. D. 14 met 150 lev. kabelj., 40 d. id., 5 heilbotten, 300 schelv., 4 lengen, 6 ben nen vleet, 6 puntjes rog; M. D. 11 met 200 lev. kabelj., 140 id., 1 heilbot, 600 schelv., 20 lengen, 2 bennen vleet, 5 puntjes rog en 9 bennen rog; H. D. 30 met 300 lev. kabel., 100 d. id., 150 schelv., 8 lengen, 5 bennen vleet en 70 puntjes rogM. A. 99 met 260 lev. kabelj., 90 d. id., 100 schelv., 15 lengen, 4 bennen vleet, 17 puntjes rog, 10 beu nen rog. De prijzen waren als volgt: Tarbot 10 k f 14, gesorteerde tongen 85 a 95 e., lev. kabelj. /la/ 1.45, doode 75 a 85 c., lev. leng 2.50 a 360, doode id. 1.50 a 2, heilbot 15 a f 26, alles per stuk, schelv. sloepen per Het programma voor de beraadslagin gen der internationale conferentie tot regeling van den arbeid in industrieele ondernemingen en mijnen waartoe keizer Wilhelm het initiatief heeft genomen luidt als volgt A. Regeling van den arbeid in mijn ondernemingen le. Moet het werken onder den grond verboden wordena. voor kinderen be neden een bepaalden leeftijdb voor vrouwelijke personen? 2e Moet voor mijnen in welke de arbeid met bijzondere gevaren voor de gezondheid gepaard gaat, beperking van den duur van den arbeid ia de gangen worden ingevoerd? 3e. Is het in het algemeen belang mogelijk, om de regelmatigheid der voort brenging van steenkolen te verzekeren, den arbeid in steenkolen mijnen te onder werpen aan eene internationale regeling? B. Regeling van den Zondagsarbeid. le. Moet arbeid op Zondagen als regel, en met uitzoudering van gevallen van nood, verboden worden? 2e. Welke uitzonderingen moeten in het geval van het uitvaardigen van zoo danig verbod toegelaten worden? Moeten deze uitzonderingen bij internationals overeenkomst, bij de wet, of bij administratie ven maatregel wor den vastgesteld? O. Regeling van den kinderarbeid, le Moeten de kinderen tot aan een bepaalden leeftijd worden uitgesloten van induetrieelea arbeid? 2e. Hoe moet de leeftijd tot aan welke die uitsluiting zul plaats hebben, vastgesteld worden? Voor alle Dij ver heids-streken gelijk, of verschillend? Welke beperkingen van den ar beidstijd en van de soort van arbeid moeten worden ingevoerd voor üe kin deren die tot industriaelea arbeid toe gelaten worden? D. Regeling van den arbeid van jonge personen. le. Moet de industrieele arbeid van jonge personen, die den kinderleeftijd te boven zijn (12 jaren), aan beperkingen worden onderworpen? 2e. Tot aan welken leeftijd moeten er beperkingen gesteld worden? 3e. Welke beperkingen inoston voor geschreven worden? 4e. Moeten voor de afzonderlijke tak ken van nijverheid at wijkingen van de algomeene voorschriften toegelaten worden? E. Regeling vau den arboid van vrou welijke personen. le. Moet de arbeid van gehuwde vrouwen, overdag of des nachts, beperkt worden? 2e. Moeten voor dien arboid in de industrie voor alle vrouwelijke personen (vrouwen ea meisjes) zekere beperkingen werden gesteld? 3e. Welke beperkingen verdienen in dat geval aanbeveling? 4e. Moeten voor enkele takken van nijverheid afwijkingen van de algemeene voorschriften worden toegelaten, en voor welke? F. Uitvoering der overeengekomen voorschriften. le. Moeten er bepalingen worden ge maakt voor het ten uitvoer leggen en voor do verzekering der naleving van de vast te stellen voorschriften? 2e. Moeten er herhaalde conferentien gehouden worden van vertegenwoordi gers der betrokken regeeringen, en welke taak moet dan aau die coafereatiën ge steld worden? Bij de herstemmingen te Berlyn be haalden Zaterdag in al de vier kiesdis tricten dc duitsch-vrijzinnige candidaten de overwinning, evenwel niet door eigen kracht, maar met de meest ver schillende hulp. In het eerste kiesdis trict, waar de dichter Trager tegenover den conservatieven advocaat Zeidler stond, hielpen de sociaal-democraten om aan eerstgenoemde de meerderheid te uw beiden, Bertha of gij, moeten blijven; gij hebt zeer verkeerd gehandeld, door uwe nicht, nog een kind en voor uwe grootmoe der eene wildvreemde, daar achter te laten." „Grootmoeder zal Espéranee met hare bespottelijke uitspraak van het engelsch onmogelijk kunnen verstaan; hetgeen van deze naar ik vermoed niets dan gemaaktheid is," merkte mevrouw Mortlako op. „Bovendien is het lastig, wanneer zij hier niet is, want nu kan niemand op Bella passen, als zij beneden is." „Christabel zou mij gaarno kindermeid willen maken," zeide Bertha lachende, „maar noch Bella noch ik zullen het goed keuren." „Ik weet niet wat gij daarmee bedoelt," zeide mevrouw Mort lako gekrenkt. „Espéranee heeft er volstrekt geen slag van, om met mijn kind om te gaan; zij doet slechts wat ik haar zeg." „Dat wil zeggen, zij is uwe slavin en daarom mist gij haar nu." „Wanneer gij zulke uitdrukkingen bezigt, dan zullen wij dit onderwerp verder maar laten rusten," zeide mevrouw Mortlake, die wel inzag, dat zij het onderspit zou moeten delven en zij ver liet de kamer met de woorden: „Uwe luihcif treedt nu weer in een helder daglicht, het is u onmogelijk zelf iets te deen en gij kunt het ook niet aanzien, dat een ander wat doet." Daarna trok zij do deur heftig achter zich dicht, terwijl de deken verwonderd opkeek, Cornelia ergerde zich en Bertha scheen zich blijkbaar niets aan te trekken. „Ik begrijp het niet," zeide de deken eenigszins opgewonden. „Ik vind het zoo jammer, dat Bertha het klooster niet meer be zoekt. Gij moet dat echter maar onder elkaar uitmaken, kinderen, maar twist, wat ik u bidden mag, niet met elkaar." Deze zaak hiermede als afgeloopen beschouwende, liet de deken de aardsche zaken haar eigen gang gaan en hij verdiepte zich in eene be schouwing over de manen van Jupiter. Vrijdags ten elf ure keerde Espéranee van het klooster terug, terwijl zij hare latijnsche gramiaatioa, de duitsche sprookjes van Witticb, en het boek over natuurkundige aardrijkskunde bij zich had. Zij had ze echter de laatste dagen nauwelijks ingezien en daar zy haar verloren tijd nog gaarne wilde inhalen, was zij ge durende de wandeling naar Rilchester druk bezig met het di- es, di- es, di- em, enz.; hare gedachten zweefden echter zoo ver, dat de vijfde verbuiging op haar geheugen niet veel indruk maakte. De wandeling duurde wel wat langer dan zij gemeend had en de stiptheid van Cornelia kennende, trok zij met vree3 in het harte, aan de bel van de voordeur. De deur werd vlugger geopend dan gewoonlijk en de snelle blik van Espéranee ontdekte een ge- melijken trek op het gelaat van den bediende en nu wist zij, dat op vooral op het humour van de dienst- mevrouw Mortlake weer in een van hare slechte buien was, daar deze altijd invloed uitoefenden op het humeur van de andere leden van het huisgezin, boden. In angstige spanning opeade zij de deur van de eetkamer, waar mevrouw Mortlake en Bertba druk bezig waren met verhandelin gen te schrijven voor hot „Ware Blauwe Genootschap", een stok paardje van mevrouw Mortlake. Haar werk werd meestal zoo lang mogelijk uitgesteld en dan kwam eindelijk de dag, die door allen werd gevreesd, zoodat Espéranee reeds geleerd had om bang te zijn voor de blauwe portefeuille, want daarmede verbond zij vele bestraffingen van den kant van mevrouw Mortlake en eene gedrukte stemming van de overige hui: genooten. Tegen haar wil was Bcrtha ook lid van hot genootschap geworden en zij was ook bezig met schrijven, met een gerimpeld voorhoofd en onte vreden gelaat. „Spreek geen woord; wij zijn druk bezig," zeide mevrouw Mortlake, nauwelijks van haar werk opkijkende; „ik kan mij niet begrijpen, waar gij de penneschachten hebt verstopt; Cornelia zegt, dat gij ze het laatst hebt gehad." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2