constateerd. Daar men het te kostbaar aclit, om die alle te onteigenen en te vernietigen, werden alleen de door de ziekte aangetaste deelen onschadelijk ge maakt. Soms hakt men zulk vleesch ook ïn kleine stukken en legt het dan ge- ruimen tijd in zout, om de koopers van dat pekelvleeseh te noodzaken het goed uit te koken. Het in '88 te Parijs ge houden geneeskundig congres evenwel, sprak bij meerderheid van stemmen de wenschelijkheid uit, zulk vleesch geheel aan de consumptie te onttrekken. 3o heeft men vergiften gevonden in vleesch en melk, vooral na den dood van het dier. Het vleesch van koeien, die, na geworpen te hebben, aan etter koorts lijden, heeft in dat opzicht een slechten naam. Ook bij mosselen doet zich vergift voor en des zomers bij visch in het algemeen. Welke middelen zijn er om on3 hier voor te vrijwaren? Behoorlijke toebereiding behoedt voor veel, doch is niet voldoende. Het onder zoek van levensmiddelen vóóraf is noodig, en toezicht op vee eu slachtplaatsen der halve zeer gewenscht. Dit laatste is alleen mogelijk in een groote stad. Tuberculose is dikwijls bij het leven van het dier niet te constateeren. Hier tegen kan men zich dus alleen behoeden door stsrke verhitting van het vleesch. Wat mëlkonderzoek betreft, ware het wensehelijk, dat van overheidswege werd bepaald wat melk is, daar de eischen op verschillende plaateen ook noodzakelijk different moeten zijn. Men zou het vet gehalte ca het specifiek gewicht moeten vaststellen en slechts twee soorten van melk erkennennamelijk zuivere melk en de geheel afgeroomde, zoogenaamde taptemelk. Tegen de invasie,ofinfectie door dierlijk voedsel kunnen met goed gevolg pogin gen worden gedaan en geschieden die dan ook. (Ook hier te lande tracht men in den laatsten tijd de belangstelling hiervoor op te wekken). Maar moeielij- ker te constateeren en omslachtiger na te speuren, zijn de vergiften in wijn, suiker, gebak, meel enz. Ook water-onderzoek is hoogst moeilijk. Breekt b. v. ergens een typhus-epidemie uit, die aan een verontreinigde put wordt geweten, dan is het hoogst zelden mo gelijk de bacillen in dat water te con stateeren, omdat deze soms al lang dood ziju, vóór nog de arts de diagnose z/typhus" heeft gesteld. Nog moeilijker ïs het onderzoek van melk. Ik zeg dat niet om at te schrikken integendeel, misschien kan men door voortdurende nasporingen betere middelen van onder zoek vinden. Maar te groofce verwach tingen mag men er niet van koestereu. Do methode van vervalsching verbe tert, ze wordt zelfs met zekeren luxus gedreven. Zoo bereidt men in Duitseh- land een kunstmatigen koffieboon, geheel op dezelfde wijze als de echte, maar deze kunstboon bevat geen koffie. De vooruitgang van de techniek en van de wetenscüap komt den vervalscbers ten goede door do groote concurrentie kun nen de handelaars zich moeilijk van den verkoop dier surrogaten onthouden en het publiek bevordert het debiet er van, omdat het altijd zoo goedkoop mogelijk koopen wil. Onze wetgeving werkt het onderzoek naar en de bestraffing van den verkoop van vervalscbte levensmiddelen niet zeer in de hand. Zal dat feit strafbaar zijn, dan eischt de wet dat bewezen zij dat de verkooper wist dat de waar ver- valscht was. Dat nu is natuurlijk altijd moeilijk te bewijzen. Dit blykt b.v. uit de omstandigheid, dat in 1888 de keurmeesters te Amster dam niet minder dan 99 partijen vleesch, 432 partijen visch en 731 partijen melk, brood enz. als schadelijk voor de consump tie, deden vernietigen, maar slechts in zes gevallen proces-verbaal tegen de verkoopers opmaakten. Zal men het vervalechen van levens middelen tegengaan, dan moet er goe de gelegenheid worden gegeven tot on derzoek der artikelen. De daartoe aau- gewezen ambtenaren (politie-agenten e d.) moeten in de beginselen van dat onder zoek onderricht verkrijgen en het recht van vernietiging moet hun worden toe gekend. De verkooper moet de eerste maal een waarschuwing ontvangen, bij herhaling echter behoort proces-verbaal te worden opgemaakt. In dat g^vai is snelle berechting der zaak gewenscht. In grootere plaatsen kan een flink laboratorium worden opgericht, van ge- jemeentewege, dat niet zooveel behoeft te kosten. Aan het hoofd daarvan zou b.v. een apotheker kunnen worden geplaatst, die een vast traktement zou genieten van de gemeente voor het onderzoek van vleesch, bouwmaterialen enz., terwijl hij zijne inkomsten zou kunnen ver grootten door tegen geldelijke vergoeding voor particulieren levensmidelen te onder zoeken." Des sprekers leerzame voordracht viel een dankbaar applaus ten deel. volgd wegens dronkenschap op straat. Iu de maand Februari van bet vorig jaar was dit getal 23, dus 28 minder. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht W. Visser, oud 20 jaar, wonende te Egmond aan Zee, ter zake verduiste ring. Hij had de vorige week een twee- wieligen handwagen gehuurd, dien hij kort daarna voor ƒ15 heeft verkocht. Het HollandschYooneelgezelschap. //Galeotto7 van José Echagaray, den madrileenschen dramaturg, beleefde Maan dagavond hier ter 3tede ziju derde op voering, daar vroeger het Nederlandsch Tooneel en ook de letterl. vereeniging „J. J. Crerner" het hier op de planken brachten. Nochtans beklagen wij ons daarover niet, integendeel, //Galeotto" is een product van den nieuweren tijd, dat in tegenstelling met zoovele anderen niet onder de onbarmhartige slagen van de ciitiek ineenstort, au contraire, de critiek zal er te vergeefs hare tanden inzetten, zij zullen afbrokkelen op de solide massa, op de stof uit één stukwaaruit dit drama is saamgesteld. Echagaray heeft zijn onderwerp bij den kop gegrepen met een vasten wei doordachten greep, en hij heeft op een alledaagsch feit een verwikkeling gebouwd vol natuurlijkheid en toch zoo onge meen zoo weinig alledaagsch zijn per sonen afgemaald, dat het ons met be wondering vervult. Men kent den inhoud van dit drama, reeds tweemaal werd het door ons be schreven. Het laat de gevolgen zien van den laster en teekent die in schrille kleuren, om te eindigen met den onder gang van hen, die de slachtoffers waren van de lastertaal. In zeker opzicht staat Echagaray als schrijver op gelijke lijn met de andere naturalisten, nl. daar, waar het er om te doen is, menschelijke ondeugden in al hare afzichtelijkheid te malen, maar hij koos daartoe eene andere richting. Zijne slachtoffers boezemen meer sympathie in, terwijl b. v. Ibsen in de meeste zijner werken de aandacht van zijne personen afleid door de ondeugd zelve meer in het licht te stellen, zijne personen zijn meer passief, Eckagaray's figuren treden meer actief op en behouden daardoor hunne frissehe oorspronkelijkheid. De innig scboone vertolking, door het //Hollaudsck Tooneelgezelschap" gegeven, dient zeker op zeer hoogen prijs te wor den gesteld. Mevr. Rössing-Sablairolles gaf Dona Julia met buitengewoon talent weder. De heer Tartaud vervulde de rol van Ernesto op meesterlijke wijze. De heeren van Kuyk en André als Don Manuel en Don Severo waren niet min der goed. Als voorstukje werd gegeven een dra matische schets ,/Zij wil niet trouwen" uit het noorsch van H. Möller, dat de verdienste had, de toeschouwers te prae- pareeren op het uitmuntende spel van mevr. Róssing ia //Galeotto", maar overi gens niet veel om 't lijf had. De schouwburg was weder slecht be zet; thans zeker wel om twee zeer gel dige redenen. De eene de gezegde omstandigheid dat //Galeotto" reeds twee maal hier werd opgevoerd en de andere was ongetwijfeld de vinnige koude, dl menigeen thuis zal hebben gehouden, en die zich ook in de schouwburgzaal deed gevoelen. Toch mag deze voorstelling weder gerekend werden onder de beste van dezen winter; wie van waarachtige kunst houdt, zal dit met ons moeten er kennen. Bij de Vereeniging „Wsidadiglisid naar Vermogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor koetsier. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Vier voor kantoorlooper. - Twee voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor boekbin der. - Een voor schoenmaker. - Twee voor scbildersknecht. - Twee voor met- selaarskecht. - Een voor timmermans knecht. - Een voor broodbakkersknecht. - Een voor koper- en meta&lgicter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor opzich ter. - Een voor loodgietersknecht. - Zes voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaai- ster. - Drie voor breister. - Een voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenscketi gebruik te maken, wordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen)' De scheepvaart in het Spa-irne, de Ring vaart en de Zij kanalen is wegens het ijs gestremd. Letteren en Kunst. Door H. M. de Koningin is aan den raad van beheer van de koninkl. ver eeniging Ret A7ederlandsche Tooneel een som van 500 toegezonden, voor de ar- tisten die bij den brand van den Stads schouwburg schade geleden hebben. Aanbestedingen. Amsterdam, 3 Maart. Door de Holl IJzeren Spoorwegmaatschappij werd heden aanbesteed: Het maken van een dubbele en 2 enkele steenen wachters woningen a/d. spoorweg Amsterdam Rotterdam, in 2 perceelen. Laagste in schrijver, perc. 1 K. Geroerghij te De Rijp, voor ƒ4044.45; perc. 2 dezelfde, voor ƒ4605. Bill 15 K L AS De minister van Binnen 1, Zaken brengt ter kennis van belang hebbenden, dat te vervullen is de be trekking van leeraar in de scheikunde, aan de Rijks-hoogere burgerschool met 5-j. c. te Zwolle. Jaarwedde ƒ2200. Zij, die voor deze betrekking in aan merking wensehen te komen, gelieven zich vóór 15 Maart a. s. aan te melden bij den inspecteur van middelb. ond. dr. W. B. J. van Eyk, te 's Hage. Door den minister van Oor log zijn maatregelen genomen om de voorraden van kleeding en uitrusting van onderofficieren en minderen in de maga zijnen te regelen, en tevens te zorgen dat ieder militair steeds, zooveel eenigs- zins mogelijk, voorzien zij van kleedin^ en uitrusting, in zoodanig behoorlijken staat, dat hij daarmede te velde kan trekken, zonder dat te voorzien is dat in de eerste weken van eene eventueele mobilisatie vernieuwing of belangrijke herstelling noodig zal zijn. Zeer gelukkig noemen wij vooral de bepaling, dat in elk garnizoensmagazijn steeds voor ieder man, die zich met groot verlof afwezig bevindt, voorhanden moet zijn een paar passende schoenen of laar zen, naar gelang het wapen waartoe hij behoort. j Nader blijkt, dat het doel der reis van den min. van Marine naar Bij gelegen heid van den verjaardag van Z. M. den Koniag- Groothertog van Luxemburgop den 19n der vorige maand, zijn een 29-tal ingezetenen van net Groothertogdom hetzij in de Eikenkroon bevorderd hetzij met die orde begiftigd. Er wer den benoemd een commandeur, negen officieren en negentien ridders. Volgens het Militair Blad de eerste luitenant L. A. Ferguson, die eerst enkele weken geleden te Atjeli was aangekomen, aldaar gesneuveld bij het openkappen van het terrein rondom onze versterkingen, waarbij de dekkings troepen beschoten werden. (In ons blad van 27 Februari j. 1. is abusievelijk sprake van den le-luitenant G. A. Ferguson.) Examens nuttige handwer ken te 'sHage: geëxamineerd 10 can didates Toegelaten de dames: A. M. G. F. Buys, van Zaandam; A. E. van der Plaats, van KrommenieS. G. Bon- gaardt, van Koog a d ZaanA. Hubbe- ling, van Helder; J. G. Hoek, van Oud dorp en T. Briefjes, van Bergen. Examens fraaie handwerken. Ge ëxamineerd 7 cand. Toegelaten de dames: L. J. H. F. Pleyte van Haarlem; M. G. Ringk, van AmsterdamP. Rovers, van Pernis en M. ii. Noordanus, van Den Haag. Door Burg. en Weth. van Amsterdam is ter visie gelegd eene voordracht om in de kosten der aldaar te houden tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid in fabrie ken en werkplaatsen bij te dragen voor eene som van ten hoogste ƒ5000. Naar w ij vernemen, zal het congres voor tabriekshygiëne te Amster dam vermoedelijk in (le maand Augustus in het //Paleis van Volksvlijt" plaats heb ben, en zal hes internationaal zijn. (N. R. C.) De van Leeuwarden en Gro ningen naar Amsterdam bestemde stoom schepen zijn, wegens het vele ijs in de Zuiderzee weder verplicht hunne route ov^r Nieuwediep en verder langs het Groot Noord-Hollandsch Kanaal te nemen. Voor zeilschepen is de vaart grooten deels gestremd. Eene vrouw uit de Slijkstraat te Amsterdam bracht op het Freaeriks- pleiu den rijksontvanger met een stok eenige slagen toe, omdat hij eenigen tijd geleden iiaren inboedel had doen ver- koopen. De vrouw is iu arrest. Zaterdag j. 1. werd op de botermarkt te Alkmaar aangehouden de koopman R, B. uit Winkel, op vermoe den van te hebben aangevoerd een surro gaat van boter, zonder voorzien te zijn van de bij de wet voorgeschreven aan wijzing. De lofcelingen van Rokanje trokken dit jaar naar Brielle, de plaats der loting, met een zeer fraai oranje kleurig vaandel, door den hunner ver vaardigd. Daarop was het nederlandsche wapen geschilderdomgeven door de woorden: //Hulde aan Neêrlands wetten door de lotelingen voor de Nationale militie. Rockanje 18701890", De ont werper van dit alles, J. Moree Pz., trok een vrij nummer. Door de politie te Nijmegen is in hechtenis genomen de horlogema ker Er G. v. W., wegen8 verduistering van een aantal gouden en zilveren hor loges, welke hem ter reparatie waren gegeven. Hij had die uurwerken deels in den lombard, deels in pandjeshuizen beleend en de opbrengst er van ten eigen bate aangewend. In de sigarenfabriek van de heer Joh. Lurmans Jos.z. te Valkens- waard hebben een aantal sigarenmakers, om eene onbeduidende reden, het werk gestaakt. Al de overige sigarenfabrikan ten daar ter plaatse hebben daarop besloten geen der werkstakers aan te nemen. den Helder en het Nieuwediep is ge- Gedurende de afgeloopen maand ziju weest het brengen van een bezoek aan door de politie alhier 51 personen ver- boord van verscheidene oorlogsschepen. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Januari. Aan het verslag" der voornaamste ge beurtenissen in het gocvernement A'jeh Vervoeg het werkwoord, haben, hebben. Deze woorden klonken Espérance als eene beleedihing in de ooren. De koele waardigheid van Cornelia verbitterde Espérance zeer; bovendien vond zij de hevigste verwijten nog niet zoo erg, dan dat men haar in hare vaderlandsliefde kwetste en inwendig kokende van drift, vervoegde zij het werkwoord zonder zich de moeite te geven, de h's uit te spreken. Zij verliet de kamer van Cornelia nog ongelukkiger dan te voren, daar zij het zich bewast was, dat hare uitbarsting zoowel nutteloos als kinderachtig wa3 geweest. Vertoornd op zichzelf en op hare omgeving en niet in staat zijnde hiervoor een geneesmiddel te vinden, gevoelde zy zich el lendiger dan ooit en met een ziekelijk verlangen reikhalsde zij naar iets, dat haar in haar bed zou kunnen troosten een brief van Ga3pard, een bezoek van Frances Neville, ja al was het maar een zonnestraal. Er kwam echter nietsj de brievenbesteller bracht geen brief, Frances bleef weg en zelfs de zon kon niet door de grauwe Novemberlucht heendringen. Mevrouw Mortlake sprak geen woord, of het was iets onaangenaams, Bertha was volgens ge- wGonte zeer stil, Cornelia was koel en slecht gehumeurd en Es pérance was wrevelig. Zij zou dit echter nooit aan zichzelf bekend hebben; zij meende, dat men haar verongelijkte dit was ook voor een groot deel waar maar door de beproevingen en ramp en onderhoorigheden, loopende vaa den 7en tot en met den 20sten dezer, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. De posten in de linie werden nu en dan zwak beschoten. Met hot openkappen van liet terrein tusschen onze versterkingen Pakari Kroeng Tjoet—Kota Pohama eu de stellingen Kota ToeankoeKota Baroe werd voortgegaan en daarbij slechts weinig verzet ondervonden. Op den 8sten Januari sneuvelden een europeesch en een inlandsch fuselier der dekkingstroepen Den Hen Januari werd op aanwijzing van twee Atjehers een 12 cM. gevulde granaat ontgraven langs de straaltram- baan van Kota Radja naar Ketapang Doewa. In den nacht van den 16en en op den 17en Januari tusschen 9 en il ure werden opvolgend acht kononschoten op de versterking Lampeneroet gelost van uit den niparand, die deu noorde lijken voet van Tjot Goe begrenst. Een der projectielen beschadigde de zinken dakbedeking van de kazerne, maar richtte overigens geen onheil aan. Een projectiel sprong vóór, een tweede achter de versterking, een werd onge- sprongen in de draadversperring gevon den en bleek tot op 4 der lengte met klei gevuld, het resteerende peervormige gedeelte zat vol kruitslijm. Buiten do linie brandde volk uit de III Hoekims Daroe een gedeelte van Passar Lara Hassan in de VI Moe- kims af. Do aangerichte schade moet aanzienlijk zijn. Naar aanleiding van het gebeurde zullen vermoedelijk vijandelijkheden tus schen genoemde districten uitbreken. Onderhoorigheden. In de on derhoorigheden viel weinig meldens waardigs voor. Onze versterking te Segli werd slechts in geringe mate beschoten. Den Sisten December tuchtigde Zr. Ms. ramtoreaschip Koning der Neder landenKoewala Batoe met 28 granaten, omdat van daar uit eene stoomsloep der koninklijke marine, die een met handels goederen beladen prauw wilde aanhalen, van de landzijde werd beschoten. Er viel vrij veel regen. De gezondheidstoestand was ouder de inlaudscha bevolking bevredigend, onder het garnizoen iets ongunstiger. Het gemiddeld aantal lijders, per dag iu het militair hospitaal te Pantei Perak opgeaomen, bedroeg 23.4, tegeu 22.2 gedurende den vorigen verslagtijddaar van leden aan beri-beri 9.8, tegen 8 9 gedurende den vorigen verslagtijd. He' ziektecijfer was iets grooter, het sterftecijfer was hooger. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verlof naar Ne derland, wegens ziekte, aan den assist.- res. der XIII en IX Kota's residentie Padangsche Bovenlanden, E. T. A. We ber; een tweej. verlof naar Europa, we gens ziekte, aan de hulponderwijzeres A. M. Smulders, aan den opz. 2e kl. bij den waterstaat V. A. De Witte, aan den ambtenaar op wachtgeld, R. Swaab, laat stelijk 3e comm. bij de algem. rekenk., een tweej. verlof, buiten bezwaar van den lande, aan den tolk voor de chinee- sche taai dr. J. J. M. de Groot, thans tijdelijk iu China; wegens ziekte, aan den ass.- res. van Soekapoera Kolot (Preanger-Regentachappen), L. Ch. H. Fraenkel, en aan den pastoor te Cheribon C. Stiphout. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens twaalf jaren onafgebro ken ciienst, aan den lsten luit. der art. J. C. W. Smits. MARINE DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte aan den baas- ketelmaker bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Söerabaja F. H. Versnel. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 26 tot 29 Jan.) GEHUWD: M. Engels en S. H. Pie- roelie, Medan. - N. W. Hammelburgen D. Santé, Ketangan bij Söerabaja. - J. spoeden van het vorige jaar waren hare krachten naar lichaam en geest zoo verzwakt, dat de geringste onaangenaamheden, waar over zy in hare gezonde dagen zou hebben gelachen, haar nu ernstige grieven toeschenen. Aldus zat zij zich dien ganschen na middag te vervelen met haar boek voor zich; zij wensehte zich zelf en //Het Duitsch Vaderland" op den bodem der zee, want niemand wilde zich de aioeite getroosten haar weer in het rechte spoor te brengen, of tot haar die weinige woorden van hartelijk heid en liefde te richten, die zij zoozeer noodig had. /,Gij moest nu maar terugkeeren," zeide Cornelia, toen de pendule halfvijf sloeg. //Het wordt donker en gij zult alleen moeten gaan." Alleen! Daartegen kwam het betamelijkheidsgevoel van Espé rance in opstand. Om bij helder daglicht buiten te wandelen was misschien in Engeland niets ongewoons, ofschoon zij dat niet in Frankrijk, zelfs niet iu Mabillon zou hebben gedaan maar om door de stad en langs een eenzamen weg te wandelen, wanneer do duisternis inviel, dat was te veel; zij begreep wel, dat dit zelfs in Engeland niet betamelijk was. Er was niemand, die aanbood baar te vergezellen en daar zij wel inzag dat er niets aan te doen was, vertrok zij en voor de eerste maal verliet zij met tegenzin de pastorie. In den beginne had het ongewone van deze reis iets bekoorlijks voor haar, maar toen zij goed en wel op weg was bekroop haar een kil gevoel van verlatenheid en zij huiverde bij de gedachte aan de lange wan deling, die haar wachtte. Het heldere licht, dat ait verscheidene vensters naar buiten straalde, deed haar aan de gezellige huise lijkheid denken en zij meende, dat zij in al die woniügen wel gelukkig zou kunnen leven, hoewel zij vergat, dat er in de pas torie ook roode gordijnen waren en daar nu ook een warm vuurtje cn een helder licht brandden. Aensklaps herinnerde Espérance het zich nu weer, dat zij het op zich had genomen, om den wensch van hare moeder tot ver vulling te brengen. Hoe verkeerd had zij dien dag gehandeldHoe had zij haar eigen zaak benadeeld. Groote tranen welden in hare oogen op, toen zij hieraan dacht misschien was zij daardoor verblind, of welieht was hare kleine zwarte gedaante in de duisternis Diet duidelijk zichtbaar, tenminste zij kwam eensklaps in botsing met cenige mannen, die van hun werk terugkeerden en al hare boeken vielen op straat. Het eerste oogenblik was zij doodelijk ontsteld, want die mannen zagen er ruw uit en hunne onverstaanbare taal deed haren angst neg toe nemen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2