NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Donderdag 6 Maart 18D0. No 2047» S F A I) S N S E II S. BIN N X L A X I). IN DEN VREEMDE. 7e Jaargang, HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHIMEUTSPRIJSf; Voor Haarlem per 3 maanden ƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»-0.03. Dit blad verschijnt dagelyk», behalve op Zen- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelefooBiKauBimer S32. ADVERT ITTlSï: van 15 regels 50 Cent»; iedere regel meer 10 cents_ Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiere. Direatsuren-Uitgeverg J. C. PEEREBOOSI en J. B. AVIS. hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Getwrale de Publicity Btrangere G. L. bDAJJBB Sg Co., JOBB F. JONBS, SuccPoryt 31tis Faubourg Montmartrc. Haarlem, 5 Maart 1890. Examens nuttigo handwerken, te 's-Gravenhage op 4 Maart. Geëxami neerd 10 cand., toegelaten de dames: J. J. W. Theurer, G. Fol, A. S. Sporre, en B. v. d. Kodde, allen van Velzen L. J. Hartog, A. L. Selkers en M. E. Lelsz, allen van Haarlem. Het teekencollegie Kunst zij ons Doel" alhier gaf Maandagavond een kunstbe schouwing met aqurellen van ,/Pulchri Studio" te 's-Iiage. Evenals altijd munt deze collectie weder uit door frischheid en nieuwheid. Er waren prachtige stuk ken onder, met name van Ëilders van Bosse, Hoinck van Papendrecht, van Borselen, Mesdag, Nakken, A. v. Rap- pard, Dekker, van der Hoeven, Eerelman, Koster, Rooseboom, Hermine van dei- Haas, Elchanon Verveer, Wolbers, Op- penoorth, Schipperus, Neyhuys, Wijs muller e. a. Tal van leden met hunne dames kwamen deze merkwaardige expo sitie bezichtigen. Mej. J. A. S. Laadré, concertzangeres alhier, zal eerstdaags hier ter stede een concert geven met medewerking van den heer Orelio en de beide heeren Haag mans (piano en viool). Mej. Landré zal binnenkort te Arnhem optreden op een coneert van Kwast en ook zal zij zich te Bergen-op-Zoom doen hooren. Een vergissing deed ons in het vorig nummer, achter den naam van het stuk dat het Nederl. Tooneel Donderdag hier ter stede geeft, vermelden „La Dame aux Camélias". Adrienne Lecouvreur is een drama van Srcibe en Delavigne. gastheer een schilderij, door hem gepen seeld, ten geschenke heeft ontvangen. (Aop.) De heer Rosier Faassen en mevr. 1 Faassen, geb. Van Velzen, zijn dit jaar veertig jaren in dienst der kunst werk- zaam geweest. Dit dubbele jubileum zal 18 dezer in den Grooten Schouwburg te Rotterdam gevierd worden met eene too- neelvoorstelling te hunner eer Platijn Co.). i Inhoud Nederl. IllustratieGeïll. Nieuws v. d. Dag no. 10, (F. B. van Ditinar Utr.)De brand van den Schouw burg te Amsterdam Inleiding Samuel CosterDe SchouwburgDe brand van 1772 De Schouwburg op het Leidsche PleinL. W. v. MerkenNa 1774De brand Na den brand, (met 3 illus. en het portret van dr. Coster). Aardigheden op i wetenschappelijk gebied. Nachtlichtjes van wilde kastanjes. Geïllustreerde Novellen. Een werkstaker, door A. A. Geerling3 (met 3 illustraties). (Bekroond met de kleine zilveren medaille.) Het venertaansche fee3t te Dublin (met illu- stratie). Graaf Julius Andrassy (met j portret). Voor dames. Twee vra- j gen beantwoordt door pater Famillias en F. W. Drijver. Kunst en letteren. Een nieuw roman van Leo Tolstoï. Onze illustratie-premie-oproep. Humor en satyre (met 3 illustraties). Mede- deeling. Correspondentie. Schaak rubriek. Advertentiën. Dinsdag waren er op de paardenmarkt te Sloten slechts 35 paarden aangevoerd, de handel was stil, de prijzen liepen van f 40 tot f 230. Letteren en Kunst. De heer L. Simons Mz. zal, wegens drukke werkzaamheden, met het eind van den loopenden jaargang de leiding van het orgaan van het Tooneelverbond, Het Tooneelneerleggen. De heer Desuiten is voor het speel seizoen 1890,91 wederom benoemd tot directeur der Fransche Opera te s' Hage. Wij vernemen, dat Mad. Sigrid Arnoldson Zondag-avond op de soirée bij den heer Mesdag te 's Hage, van haren Naar wij vernemen, zijn de stukken, betrekking hebbende op de wetsvoordracht tot regeling van den dienstplicht, thans naar het Loo opge zonden. (N. R. C.) De heer Domela Nieuwen- huis, lid der Tweede Kamer, is uit het buitenland te 's-Hage teruggekeerd. Uit eenen particulieren brief, den 4en Februari te Medan geschreven, verneemt het Handelsblad hoe daar den 28en Januari het chineesche schip Chow C/too Foo uit Hongkong aankwam, bege leid door Zr. Ms. Prins Hendrik der Ne derlanden, onder commando van den kapt. ter zee Buyskes. Wat was geschied? De Chow Choo Foo had 248 emigran ten aan boord, bestemd voor Deli. Eenige belhamels, waarschijnlijk in dienst van coneurreerende agenten, hadden oproer gestookt onder de koelies, die zich van het schip meester maakten, dreigende het in brand te steken en de bemanning te lijf gaande. Evenals geschiedde door de muiters op de Kielwilden zij het schip te Singa pore binnenbrengen, doch ze verstonden geen navigatieZe waren het oproer be gonnen op de hoogte van Kaap Padaran (Cochin China) en de kapitein gebruik makende van regenachtig weder, wist Singapore ongemerkt te passeeren en hield recht op Riouw aan. Daar lag Zr, Ms. Prins Hendrik der Nederlanden op de reede, op weg naar Atjeh. De uitkijk was goed. Aan boord werd bespeurd dat er op de Chow Choo Foo met vlaggen geseind werd en dat er waarschijnlijk onraad was op het chineesche schip. In een oogenblik werden een paar sloepen gestreken, die, op bevel van kolonel Buyskes, een officier met 20 mariniers aan boord van de Chow Choo Foo brachten. Het oproer werdt gedempt en de belha mels ten getale van 27 gearresteerd. De commandant van het nederland- sche oorlogsschip bood toen zijn geleide aan, en geëscorteerd door Zr. Ms. Prins Hendrik der Nederlanden kwam het schip met koelies veilig te Medan aan. Eere de nederlandsche Marine voor haar kra nig optreden De muiters werden aan de overheid te Medan overgeleverd, die hen waar schijnlijk naar Hongkong terug zal zen den, opdat ze aldaar mogen terechtstaan. Het gehalte der koelies die direct te Deli worden aangevoerd, vermindert in den laatsten tijd, vooral die welke uit Amoy afkomstig zijn. De moeste planters willen deze koelies niet meer hebben. Men leest in het Hbl.: Onder voorzitterschap van den burge meester vergaderden Maandag ten stad- huize eenige kunstlievende en vermogen de amsterdamsche burgers, ten einde te rade te gaau op welke wijze de hoofd stad van Nederland weder zal komen in het bezit van een schouwburg barer waardig. Zijn wij wel ingelicht dan bleek ten duidelijkste van de offervaardigheid om niet den geheelen last van een nieuwen schouwburg te leggen op de schouders der gemeente. Er kan gerekend worden op don steun van particulieren als het gemeentebestuur op hen een beroep mocht doen, om hetzij op het Leidscheplein, hetzij aan de Weteringschans, een kunst tempel te doen verrijzen. We gelooven, dat de gevoelens dienaangaande niet zeer uiteenliepen, behoudens natuurlijk het oordeel van den gemeenteraad, die in de hooge instantie is geroepen te beslissen als de plannen en voornemens zóóver zijn uitgewerkt, dat eene voordracht kan worden ingediend. Zeker is het echter, dat van het plan om het Panoramagebouw te hervormen tot een schouwburg is afgezien. De teekening des heeren Gosschalk werd aan de vergadering voorgelegd, de finan- cieele zijde van het vraagstuk besproken. De voorstanders wenschten dat het be- noodigde kapitaal zou worden bijeenge bracht door particulieren, met een waar borg voor rente en aflossing door de ge meente, tot een bedrag niet hooger dan de voormalige schouwburg der gemeente per jaar heeft gekost. De Panorama- Maatschappij zou in de nieuwe vennoot schap aandeelhouder worden door inbreng van haar gebouw. De groote meerderheid der vergade ring was van meening, dat de ligging buiten het centrum der stad niet zeer geschikt was voor een schouwburg, wel ke feitelijk den officieelen stadsschouw burg zou vervangen, en dat het beter ware een oorspronkelijk plan op een goed terrein uit te voeren, al zou het tot stand komen dan ook iets langer duren. Deze bijeenkomst had dus vooralsnog allóén tot uitslag, dat het Panorama blijft wat het is. Uit Amsterdam wordt ge meld Naar aanleiding van de moeielijkheden die sommige bepalingen voor gebruik making van het abattoir aan de varkens slachters opleveren, waardoor de handel in varkens zeer is achteruitgegaan, is hier opgericht eene Amsterdamsche Varkensslachters-vereeniging, met het doel om elkander tegen schade en nadeel te vrijwaren erf®te trachten de varkens- markt weer in bloei te doen toenemen. Morgen te 4 uren houdt deze vereeni- ging in de //Roode Leeuw" hare eerste openbare vergadering, waarin ook ver scheidene vereenigingen uit verschillende provinciën vertegenwoordigd zullen zijn. Door de rechter-commissa- ris te Amsterdam is een onderzoek naar do oorzaak van den brand in den Stads schouwburg aldaar opgedragen aan een drietal deskundigen, n.l. de heeren G. G. van Kleeff, aannemer; J. W.Meijer, architect en oud-officier van de brand weer, en C. van der Bijl Pz. Bij het detachement uit Oost-Indië teruggekeerde militairen dat j Zaterdagavond per stoomschip Prins van Oranje te Amsterdam is aangebracht, bevonden zich 4 soldaten, welke zich te Genua aan rebellie en beleediging van den consul-generaal te dier plaatse had den schuldig gemaakt. In plaat3 van aan hen het paspoort uit te reiken, werden zij naar Harderwijk over gebracht, om voor eenen krijgsraad te rechtgesteld te worden. Maandagochtend is aan de Bloemmarkt te Amsterdam zekere C. H., j wonende te Leisse, dood in zijne schuit gevonden, waarin hij des nachts verblijf had gehouden. Zondagavond moet hij vuur gehaald en daarop doove kolen aangelegd hebben hoogstwaarschijnlijk is hij door kolendamp gestikt. De man laat eene weduwe met vijf jonge kin deren achter. Pen windvlaag. Een goedge- spekten beurs op zak te hebben heeft zijn benijdenswaardig voordeel zeker edoch.... er is eene schaduwzijde! Zoo bijvoorbeeld, wanneer het onge lukkig toeval wil dat men meergenoemde volle portemonnaie in de eene hand heeft, een rukwind den hoed van het hoofd slingert en men, elders zijn hoofddeksel wil lende redden, den kostbaren inhoud in gevaar brengt van een prooi der winden te worden. In die hachelijke positfe verkeerde Zondagochtend een wandelaar op de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam. Hij zag zijn fonkelnieuwe cylinder wentelen over de zeer onmaagdelijke straatstcenen. De heer li. vliegt hem achterna en ziet plotseling.... twee bank biljetten de lucht invliegen, als vogel- kens die hun nestje ontvlieden. Eene keuzo was niet meer mogelijk. De cy linder werd prijsgegeven voor het briefje dat //aan toonder dezes" het een en an der te vertellen heeft. Maar driemaal wee Nu hielden hoed en bankbiljet ('t was er een van f 25) elkaar gezelschap en stortten, broederlijk vereend, in de troe bele golven der Nieuwe Heerengracht. De heer H. sprang onmiddellijk op een schuit en kreeg, na lange en woeste pogingen, zijn geliefden drenkeling terug. Hoe 't met den armen cylinder is af- geloopen, vermeldt de geschiedschrijver er niet bij. De rattenplaag aan boord van het aan de rotterdamsche Lloyd toe- behoorend stoomschip Noord-Holland was zoo groot, dat het de directie deed be sluiten, een //beroemden ergelscnen rat tenvanger" herwaarts te doen komen, en dit had het succes, dat ruim 200 ratten door hem gevangen werden. De manier waarop dit geschiedt, 13 geheim, terwijl de uitoefening van dat bedrijf alléén bij nacht te verrichten is. (N. R. C.) Door de politie to Utrecht is de hand gelegd op zekeren B. als verdacht oplichting gepleegd te hebben ten nadeele eener firma te 's-Hage, waarheen B. Dinsdag geboeid werd overgebracht. Van een brand te Utrecht wordt in een der bladen aldus verslag uitgebracht //Zondagmiddag klonk het geroep van brand te Utrecht en weldra verspreidde zich het verblijdend bericht, dat de rommel van gebouwtjes achter den schouwburg vuur gevat had, een ver zameling die noch door processen, noch door minnelijke schikking tot dusver is opgeruimd kunnen worden. Tot veler leedwezen waren politie en brandweer er zoo spoedig bij, dat het //ongeval" zich tot een schoorsteenbrand bepaalde FEUILLETON. Naar het engelsch VAN EDNA LYALL. 40) HOOFDSTUK XVIII. z/Nu Bill, gij zult die boeken toch zeker wel opzoeken; om een meisje bijna omver te loopen, dat is niet erg beleefd De werklieden liepen allen verder, terwijl Bill, zooals wij hem hebben hooren noemen, bukte en de boeken opraapte. „Ik vraag u vergeving, miss," begon hij, terwijl hij ieder boek tegen zijn vuil buis afveegde, om de stof van de straat er af te wrijven. „Dank u, het beduidt niets," zeide Espérance in het fransch, maar zich ras herstellende, zeide zij in het engelsch: „ik heb geen letsel bekomen, dank u." „Komt gij uit Frankrijk, miss?" vroeg de man. „Ja," antwoordde Espérance, zeer bevreesd, dat hij daarmede iets beleedigends zou bedoelen, „ja ik kom uit Frankrijk." „Ik vraag het alleen daarom, miss, omdat mijne vrouw daar ook vandaan komt en juist zoo spreekt, als gij zooeven. Goeden avond, miss, en nogmaals vraag ik u versehooning." Hij ging verder en Espérance vervolgde haar weg; zij vond dit avontuur zeer vermakelijk en het verjoeg dan ook hare som bere gedachten. Hare eerste ontmoeting met een engelschen werk man was nog al gelukkig, wanneer allen zoo beleefd waren, dan behoefde zij niet bang te zijn, om alleen te wandelenmaar deze man was zoo gelukkig eene fransche vrouw te bezitten, „die hem ongetwijfeld beschaafde manieren had geleerd." Zij zag voortaan de eeDzame wandelingen naar het klooster niet meer met angst tegemoet, evenmin als zij zich door de werklieden liet afschrikken, want Bill groette haar altijd zeer beleefd en hij zou haar onge twijfeld wel beschermen. HOOFDSTUK XIX. Diners waren in de pastorie gewoonlijk zeer vervelend. Deken Collinson was geen gezellige gastheer en betreurde iederen avond als verspild, wanneer hij ze niet in zijn observatorium had kunnen doorbrengen. Cornelia en Bertha waren eveneens afkeerig van gezelschap en ware mevrouw Mortlake er niet geweest, die het volstrekt noodzakelijk oordeelde, om de naaste buren eenige gast vrijheid te bewijzen, dar. zouden er ongetwijfeld geen diners ge geven zijn. Niet alleen waren de gastvrouwen van deze meening, maar iedereen, die bij vroegere gelegenheden was uitgenoodigd, zuchtte, wanneer hij weer eene nieuwe uitnoodiging ontving. De partijen op de pastorie waren ongetwijfeld de vervelendste, en daarom had Espérance een zeer slechten dunk opgevat van der gelijke engelsche feestelijkheden. Na veertien dagen in het klooster te hebben doorgebracht, keerde zij met weerzin naar het huis van haar oom terug en hare stem ming werd er niet beter optoen zij hoorde dat zij dien avond weer een van die vervelende partijen moest bijwonen. Des namiddags zeide Bertha echter, dat sir Henry en lady Worthington ook zouden komen, welke mededeeling Espérance natuurlijk zeer aangenaam was. „Komen zij van avond? Dat doet mij genoegen! En komt juf frouw Neville ook?" „Neen, zij is weer niet goed. Ik geloof wel, dat zij ook uitge noodigd is. Maar waarom zijt gij zoo dol op de familie Worthington?" „Lady Worthington was zoo vriendelijk tegen mij en ik be wonder haar meer dan ik u kan zeggen." „Wees maar voorzichtig, anders noemt Christabel u eene pluim- strijkster." Espérance begreep deze uitdrukking niet goed en gelukkig voor haar, vroeg zij geen nadere opheldering. Met minder weerzin dan gewoonlijk, begaf lady Worthington zich naar de familie Collinson, want zij ging er heen met een nuttig doel voor oogen; zij was den vorigen keer in hare onder nemingen zoo goed geslaagd, dat zij nu vol hoop was. Toen de dames na het diner in de receptiekamer terugkeerden, zag zij oogenblikkelijk rond naar hare beschermelinge, die druk bezig was om een gesprek aan te knoopen met twee jonge dames, die zee*

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1