en de gebouwen dus zijn blijven staaD.ivon den Hof te Bocholtz dood in zijne Van den welwillend gegeven raad de woning gevonden. Zijn hoofd was door brandspuiten met pretroleum te vullen een schot verbryzeld. en er daarmee flink op los te spuiten, A x - Q Q kon helaas! geen gebruik worden gemaakt. n j i A Q De Zuiderzee is vol drijf ijs; de vaart is, zoowel voor stoom- als voor zeilschepen, gestremdalleen de veerboo- ten tu8schen Enkhuizen en Stavoren doen nog dienst. Do stoomboot Willem III, Maan dagochtend van Amsterdam naar Har- lingen vertrokken, was even voorbij Kok huizen genoodzaakt terug te keeren, en is aldaar binnen geloopende passagiers hebben hunne reis per spoorboot Enk huizen—Stavoren voortgezet. Dicht bij Enkhuizen zijn twee tjalk schepen door het ijs ingesloten. Van de meeste haringvisschers waren de netten nog ia zee toen het ijs begon te „loopen" mocht het velen gelukken hun vischwant terug te krijgen, van sommigen heeft het ijs alle netten meegesleurd, zoodat de schade aan verloren vischtuig vrij aan zienlijk zal zijn. In een coupé lste klasse den sneltrein van Parijs te Rozendaai is een lijk gevonden; het bleek te zijn dat van den heer F. 11. V. te Amsterdam, O.-I. ambtenaar met verlof. De heer V. was bij aankomst te Marseille reeds on gesteld en is op reis naar Amsterdam tusschen Antwerpen en Rozendaai over leden. Het lijk is dadelijk gekist en naar Amsterdam verzonden. Volgens een ander blad was het eene dame. Sporen van geweld waren niet aanwezig. Maandag-voor midd raakte te Willemstad, op de hofstede van P. P. M., een arbeider, die bezi^ was om de dorschmachine te smeren ter wijl zij in werking was, daar tusschen geklemdwaarhij hij zich ernstig be zeerde. Hoewel nog in staat om zich te voet naar zijne woning te begeven, die ongeveer vijf minuten van daar was ver wijderd, is hij ten gevolge van inwen dige kneuzing reeds Dinsdagnacht over leden. De overledene was nog slechts 28 jaren oud en laat eeno weduwe met drie kinderen na. De firma Terkuile Mors- man, te Enschedé, heeft Dinsdagochtend de volgende proclamatie aangeplakt: „Daar onze wevers aan de weverij aau den Parkweg zonder voorafgaand opzeggen of waarschuwing en zonder voorat op grieven gewezen te hebben, hun werk hebben neergelegd en het tot heden niet willen hervatten, hebben zij opgehouden tot onze werklieden te be hoor en.7/ Uit Enschedé wordt aan de N. R. C. gemeld De iu November 1888 onder voor zitterschap van den commissaris des Konings in het leven geroepen commissie heeft, overeenkomstig hare statuten, aan de fabrikanten eene naamlijst der werk- stakende arbeiders toegezonden, onder herinnering dat zij zich door mede-on- derteekening dezer statuten destijds heb ben verbonden, tijdens den duur der werkstaking geen dier arbeiders in dienst te nemen. In eeue Maandag avond door werk stakers gehouden vergadering werd be sloten de strike vooralsnog vol te houden. Tot deze vergadering moeten ook enkele fabrikanten schriftelijk genoodigd, maar niet verschenen zijn. Het onderzoek door de poli- tie te Leeuwarden naar den rechtheb bende op de portemonnaie met 147, die daar de vorige week onder de dak pannen van een der luifels van den Prinsentuin werd gevondenheeft aan het licht gebracht, dat een ingezetene van het dorp Dronrijp die rechtheb bende is. In den zomer des vorigen jaars werd hij op een avond door een man over vallen en van genoemde portemonnaie beroofd. De aanranderwaarschijnlijk bevreesd voor ontdekking, moet toen het geroofde op genoemde plaats verborgen of wel ijlings op den luifel geworpen hebbenzonder echter later de juiste Vóór eenigetijdzouinhet stadje Maeseyck het huwelijk voltrokken worden tusschen een dikken veertiger uit een der naburige provinciën en een achttien-jarige schoone van goeden huize. De vader der bruid had slechts toestem ming gegeven onder beding, dat zijn aanstaande schoonzoon, die voorgaf we duwnaar te zijn, hem de doodacte zijner overleden vrouw zou zenden. Dc bepaalde trouwdag gekomen zijnde, stonden reeds een aantal rijtuigen ge reed, om het aanstaande paar naar het raadhuis to rijden; vrienden en bruilofts gasten in hun be3te plunje gestoken, en tal van nieuwsgierigen wachtten, om ge tuigen te zijn van 't huwelijk, toen de vader der bruid verklaarde, tot dusver de gevraagde acte nog niet gezien, doch wel uit mformatiën vernomen te hebben, dat onze siojeur zijne vrouw niet door den dood verloren had, maar dat hij wettelijk gescheiden van haar leefde. Hij kon bijgevolg zijne toestemming on mogelijk geven, en vooral niet voor een burgerlijk huwelijk, wat zijn aanstaaude schoonzoon maar verlangde. Onder een luid gejoel en getier van een groot publiek, kon onze bruidego; aftrekken. Na dien tijd schijnt zijn bruid hem gevolgd te zijn. In den loop der vorige week deed het gerucht in Maeseyk de ronde, dat ons paartje te Luik in den echt ver bonden zou zijn geworden, door een burgerlijk huwelijk. De vader is naar Maeseyk dadelijk afge reisd om hieromtrent een onderzoek te doen, daar gemeld huwelijk onmogelijk was, zonder 's vaders toestemming, wijl ons bruidje pas 18 lente's telde. De ontvanger der registra- tie en domeinen C. B., te Hardegarijp, is gevaugen genomen en naar het huis van bewaring te Leeuwarden overge bracht. Hij wordt verdacht van verduis tering van gelden. schappij mishandelden, ieder tot 7 dagen gevangenisstraf. De rechtbank te Utrecht deed Maandag uitspraak in de zaak tegen H. Michielsen, oud 53 jaren, schryver bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen, thans in verzekerde bewa ring, beklaagd van moord op zijne ec'nt- genoote VVilhelmïna Clasina van Zwol, in den morgen van 29 November 11. in de Doornboomstraat te Utrecht gepleegd. De rechtbank verklaarde het aan bekl. ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en veroordeelde hem tot eene gevangenisstraf van 15 jaren. VISSCHERIJ. Zandvoort, 4 Maart. In de vorige week kwamen alhier aan ZF14 st. S. Paap bes. 78. Rechtszaken. 5 H. v. Koningsbruggen 61. 11 J. Keesman t, 39. u a D. van Duijn tt 27. 2 J. Koper w 21. w 9 C. Koper 19. 10 n A. Koper 13. De prijzen der visch warenbakschol f 2.80 a 5, scharren 1.30 a 2 per mand, schol 1.10 k 5.25 per snees, tong 20 cent k 1 per stuk. Heden kwam alhier aanZ F 13, stuurman P. Paap, met verlies 2 tou wen en 1 anker. Nieuwediep, 4 Maart. Heden kwamen van de groote visscherij binnen desloepen Susanna Maria Cat/iarinasch. J. Valkenier, met 70 lev.-, 150 doode kabelj., 14 lengen, 2 heilbotten, 14 punt rog, 2 ben vleet en 500 schelv.; en Watergeus sch. K. Valkenier, met 100 lev.-, 110 doode kabelj., 10 lengen, 1 heilbot, 2 ben rog, 3 ben vleet en 200 schelv.; levende kabelj. gold 1.30 a 1.40, doode id. 75 a 65 ct., leng 2.50 a 2.85, heilbot f 13.50 a 2o per stuk, rog 19 per ben en ƒ6.55 per punt, vleet ƒ14.50 a 19 per ben, en schelv., ƒ30.50 a 44 het honderd. beroep, wonende in de kampong Tjiwa- ringin, land Bloebloer te Buitenzorg, die beschuldigd wordt van moedwilligen doodslag. De eisch van den officier van just, was tien jaren tuchthuis. Uitspraak over 8 dagen. Bij vonnis van den Raad van just, alhier werd de beklaagde N. N. A. S., gewezen administrateur der onderneming Sophia te Bedagei afdeeling Deli (Oost kust van Sumatra), thaus gedetineerde in 's lands gevangenis te Weltevreden, schuldig verklaard aan: lo. het moedwillig aan. een persoon toebrengen van slagen, geeae ziekte van meer dan 20 dagen ten gevolge gehad hebbende 2o. het zonder bevel der gevestigde machten en buiten de gevallen by alge- meene verordening voorzien, in hechtenis nemen en gevangenhouden van 10 per sonen, aan wie, voordat de schuldige vervolgd werd, binnen de tien dagen na hunne aanhoudiug de vrijheid is terug gegeven 3o. het zonder bevel der geve3tigdo machten enz. in hechtenis nemen, ge- vaDgeahouden en gedurende hunne aan houding lichamelijk pijnigen van 14 per sonen, en deswege onder verzachtende om standigheden veroordeeld tot vijf jaren gevangenis. Het gerechtshof te 's-Hage behandelde Maandag het hooger beroep, ingesteld door den tot 6 jaren gevangenisstraf veroordeelden A. Bootsma, wegens po ging tot moord op vrouw jje Heer. De appellant gevoelde zich bezwaard over de qualificatie van zijne daad door de rechtbank aldaar, iiij verzekerde nooit het plan le hebben gehad de ver wonde van het leven te berooven, maar do handeling te hebben gepleegd ia op gewonden zenuwachtigen toestand. Zijn raadsmanmr. Barnet-Lyon trachtte dezelfde overtuiging bij den hove ingang te doen vinden es betuogde uit de omstandigheden waaronder het feit is gepleegd, dat de bekl. niet met voorbe dachten rade heeft gehandeld en hoog stens kon worden schuldig verklaard aan poging tot doodslage Adv.-generaal Telders verdedigde het j vonnis der rechtbank en leidde bekl.'s voornemen om de vrouw met eeue re volver te dooden o. a. af uit feiten of aauwijzingen, als: het koopeu van het wapen den dag van den moord; zijne herhaalde bedreigingen; het opwachten van de vrouw met geladen revolver op de plaats waar hij wist dat zij zou pas- seeren. Hij vorderde bevestiging der veroor deeling tot 6 jaren. Donderdag 13 Maart zal het Hof uitspraak doen. Het gerechtshof te 's-Hage beves tigde Maandag in strijd met het requi sitoir van het O. M. bij dat college, bet vonnis der rotterdamsche rechtbank waarbij een jeugdig socialist, die verle den jaar onder de lotelingen een schot schrift (getiteld: //Eene bloedbelasting") had doen verspreiden, van alle rechts vervolging werd ontslagen. De arrond. rechtbank te 's-Hage veroordeelde Maandag den persoon, die verleden week terechtstond, beklaagd in POLITIEK ÜWERZICHI. KOLONIËN. BATAVIA, 29 Januari. De met deze mail aangebrachte bata- viasche bladen loopen van 2731 Ja nuari jl. Aan het lid van den R. v. Indië, W. P. Groeneveidt, die met een zen ding naar Coehin-China is belast, ten einde aldaar de opium-regie na te gaan, zal een daggeld van f 50 worden toe gekend. (Bat. Hbl.) Men schrijft aan den Javab. Het ware weuschelijk geweest, om in het besluit waarin de decoraiiën voor Edi vermeid werden, met vette letters te drukken, dat de gesneuvelde korpo raai Schordell als ridder der 3de klasse in de registers van de kanselarij der beide nederlandsche orden is ingeschre ven. Een minder militair, die deze zeer hooge onderscheiding wordt waardig ge keurd, is zeer zeker een held, zooals er weinigen zij. Vergissen wij oos niet, dan is de ge- neraal-majoor Geij van Pittius op dit oogenblik de eenige officier in het gan- sche leger, die het Ridderkruis der 3e klasse heeft, en zonder ook maar iets te willen afdingen op de zeer groote ver diensten van dezen hoofdofficier, zai hij toch de eerste zijn om te erkennen, dat een korporaal, die zulk een hooge on derscheiding verdient, al een zeer bizon der persoon moet zijn. Onder de gepensionneerde officieren bevinden er zich slechts enkelen met de 3e kl., en onder dezen behooren de ge neraals Verspyck, Van der Heijden enz. We weten niet of Schordoll kinderen, dan wel in Europa behoeftige familie leden heeft achtergelaten, zoo ja, dan gelooven wij, dat het de dure plicht van het Ned. Ind. goevernement is voor de zen op onbekrompen wijze te zorgen. Geeft men ze de riddersoldij, die deze brave soldaat, als hij nog in leven zou De Folkszeitung zet hare onthullingen omtrent de zittingen van den Raad van State voort. Volgens haar heeft prins Bismarck //niet met bizonderen humor" en slechts een zeer korten tijd aan die beraadslagingen deelgenomen. Verder verhaalt zij, dat de keizer zeer scherp is opgekomen tegen de oppositie der industrieelen en zich ongeveer in dien zin heeft uitgelaten //dat de moderne maatschappij niet op de snijtafel der groote industrie ligt en geen voorwerp is, waarin de grooto hoeren der industrie naar welgevallen mogen rondsnijden." Verder: dat de keizer ten opzichte der socialistische werkliedenbeweging //zich tot de scherpst mogelijke politiek van bedwang geneigd betoonde." Toen zoo verhaalt het blad verder de kei zer zich ia eene pauze in zeer harde bewoordingen over het socialisme uitliet, gaf Buchholz (de eenige werkman, die zitting in den Raad van State heeft),ronduit ten antwoord, dat ween socialist daarom toch niet een minder goed staatsburger is." Daarop vroeg de keizer, waar Buchholz het IJzeren Kruis had ver diend, hetwelk hij in zijn knoopsgat droeg. Buchholz zeide bij welke gele genheid hij het had gekregen en voegde er bij, dat hij reeds in den oorlog van 1870 socialist was geweest. //Daar zult gij dan toch wel geleerd hebben, dat een m.nsch zich stipt aan de orde moet houden," antwoordde de keizer. Voorts altoos volgens de Folkszeitung heeft de keizer te kennen gegeven, dat zijn raadslieden voorgesteld aanhanger van de //sociaal-democratische homoeopathie" zou zijü, maar veeleer de zienswijze van de Folkszeitung op het gebied der sociale politiek deelen zou. Ondanks deze onthulling volhardt de Folkszeitung bij hare opvatting, dat de keizer de sociaal-democratie ten strengste zal bestrijden. Voorts waarschuwt het blad het werkvolk voor een //patriarchaal- absolutisme", dat de rechtmatige grieven der arbeiders //Van boven af" zou willen uit den weg ruimen, en daardoor het recht verkrijgen om aan elke zelfstan dige werkliedenbeweging de3 te strenger den kop in te drukken. Ten bewijze van het internationale karakter der sociaal-democratie deelt de Nordd. Allg. Ztg. mede, dat het centrale sociaal-democratische verkiezir-gs-comité in Duitschland gelukwenschingen met den uitslag der verkiezingen ontvangen heeft van de socialisten in de fransche Kamer en het socialistische hoofdbestuur in En geland, alsmede het volgende telegram «Het hoofdbestuur der nederlandsche socialisten betuigt aan de duitsche par- tijgenooten zijnen dank wegens hunnen arbeid en hunne offers voor de arbeiders zaak en zyne hulde voor den grooischen uitslag". In het engelsche Lagerhuis bracht Smith Maandag het rapport der Parnell- eommissio ter sprake. Hij zeide dat zijne motie dienaangaande het natuurlijke ge volg is van de rechterlijke instructie, en dat de uitspraak van het Hof hem vrij rechtvaardig toeschijnt, zoowel jegens Parnell c. s. als jegens de Times. Spre ker deelde in de aan den dag gelegde voldoening, toen men vernam dat de iersche afgevaardigden werden vrijgespro ken van de tegen hen ingebrachte beschuldi gingen; doch tevens wëQscht hij dat er ge rechtigheid gedaan worde aan hen, die ge meend hadden de bedoelde beschuldigin gen te moeten uiten. Spreker ontkende dat het aannemen van Gladstone's amen dement tot de gevolgtrekking zou mogen leiden, dat al de beschuldigingen als on gegrond erkend waren. Dit betoog werd door Gladstone we- derlcgd met de verklaring, dat dc in zijn amendement neergelegde blaam enkel tegen de valsche beschuldigingen gericht was. Welsprekend weidde hij uit over hetgeen Parnell onder die be ichtingen moet geleden hebben. Gladstone's rede voering, die door de oppositie zeer werd toegejuicht, duurde bijna twee uren. Het debat duurt voor:. hem het socialisme hadden ren de telegraafadministratiëo en maal ais zijnde geen historisch schappijen in zekere mate de studiën en resultaat van historische oorzaken, maar de pogingen, die lijden tot eene verbete- het uitvloeisel eener verkeerde gezind- ring van den dien3t en tot herleiding heid, eenigszins als eene zweer, die zich der tarieven. Het algemeene net breidt aan het xichaam van staat en maat- zich echter op een zeer merkbare wijze schappij vertoont en onvoorwaardelijk moetuit en sedert de laatste epgave daarom- worden uitgebrand. Wel erkende hij, jtrent in 1887, heeft zich de totale lengte dat de socialistenwet zekere gebreken der onderzeesche verbindingen uitgebreid heeft, die ook zijne aandacht niet waren tot bijna 15.000 KM. kabel, waarvan ontsnapt, zoo by v. dat do verbanning6000 KM. in 1889 gelegd is geworden. eene herberg op het Spui aldaar een j zyn geweest, thans zou hebben genoten, plek te hebben kunnen terugvinden. Dej gouden horlogeketting te hebben ont-dan waren zij reeds zeer geholpen, politie, die destijds reeds vermoeden op vreemd, tot 3 maanden gevangenisstraf; Na eene vierdaagsche zitting heef iemand had, heeft het onderzoek hervat, de twee studenten uit Leiden, die amb i de raad van justitie de zaak beëindig Maandag werd de jager W. tenaren van de Holl. Spoorwegmaat- van den beklaagde G. J. de K., zonde Vooruitgang der Telegraaf in 1889. Het jaar 1889, is, uit een telegra- phisch oogpunt een dier kalme perioden geweest, welke gewoonlijk voorafgaat aan de aanstaande wederbijeenkomst eener telegraphische conferentie. Een dier ver gaderingen zal inderdaad te Parijs in den loop van 1890 gehouden worden en waarschijnlijk in de Maand Mei; in het vooruitzicht van die gebeurtenis, bewa- van socialisten slechts agitatie in groö tere kringen verwektemaar het was toch louter een onhoudbaar praatje, dat hij van repressieve maatregelen tegen de socialistische werkliedenbeweging wilde afzien. De Folkszeitung ontving (naar zij zelve Deze vermeerdering is bijna geheel ver schuldigd aan den on vermoeiden ijver en het initiatief van de Eastern Telegraph Company, waaraan de internationale tele graphic voor een belangrijk gedeelte hare geleidelijke uitbreiding te danken h eft. Een belangrijk te vermelden feit is de zegt //van zeer geloofwaardige zijde") deovergang der kanaalkabels in handen verzekering, dat de keizer in den Staad3- van de rijksadministratie», ten gevolge raad de hoogste eischen met betrekking van den definitieven afloop der concessie tot de lotsverbetering der werklieden van de Submarine Telegraph Company en heeft gesteld. De keizer zou zich volstrekt den daarmede in verband staanden aan tegen elke socialistenwet verklaard heb- koop van andere kabels iu dezelfde stre- ben en niet langs den weg van onder-ken door de vasteland-administratiën drukking, doch slechts door eene verre- Dientengevolge is het onderzeesch tele* gaande tegemoetkoming aan de sociaal- graafnet van het duitsche keizerrijk uit democratische beweging perk willen stel- gebreid met 2000 KM. kabel, van Bel" llen; terwijl zijn raadsman Hinzpeter geen gië met 100 KM., van Denemarken me" stijf en stil waren. Espérance, zeer verheugd, dat er aan dezen toestand een einde kwam, begroette lady "Worthington met een van vreugde stralend gelaat en zij vroeg dadelijk naar de gezondheid van Frances Neville. aZi] heeft het deze week hard te verantwoorden gehad," zeide lady Worthington, //zij is vandaag echter veel beter, zij heeft mij gevraagd, of ik u wilde zeggen, dat zij zich nog eens op het fransch heeft toegelegd en er zeer naar verlangt, om met u nog eens in uwe moedertaal te kunnen spreken. Wilt gij haar eens spoedig komen opzoeken. z/Ik ben u daarvoor zeer dankbaar en wil met genoegen komen," zeide Espérance verrukt. Juist op dat oogenblik werden zij gestoord door mevrouw Mort- lake, die den stoel naast dies van lady Worthington innam en Es pérance wilde zich verwijderen, toen lady Worthington hare hand vastgreep en haar aldus belette om te vluchten. /;Ik zeide daar juist aan Espérance, dat Frances er zeer naar verlangt, om haar eens weer te zien, zij vindt het zoo prettig, om eens met iemand fransch te kunnen praten." z/Ja ik weetdat miss Neville het altijd voor de Franschen heeft opgenomen; ik herinner mij nog, dat wij gedurende den franach-duitschen oorlog daarover een levendig gesprek hebben ge voerd." Lady Wor.hington voelde, dat de hand, die zij vasthield, zich krampachtig bewoog, en dadelijk begon zij over een ander onder werp te spreken. Toen Frances mij haar boodschap mededeelde, maakte ik da delijk een plannetje; zoudt gij mij de volgende week niet eens willen opzoeken, en dan Espérance met u meenemen, dan kan zij zich met Frances onderhouden, en dan kunnen wij met ons bei den bij elkaar blijven zonder te worden gestoord. Mevrouw Mortlake gevoelde zich door deze uitnoodiging zeer gevleid en nam ze dan ook gretig aan. Vervolgens werd er een middag vastgesteld, en toon Espérance de twee jonge dames weer opzocht, daar zij hare plichten niet mocht verwaarloozen, meende zij, dat do verveling haar niet te zwaar zou vallen, nu zij zoo iets heerlijks in het vooruitzicht had. Lady Worthington was hoogst voldaan over het welslagen van haar plan, en ofschoon het reeds laat was, toen zij terugkeerde, kon zij het niet nalaten hare zuster in hare kamer op te zoeken, en haar don goeden uitslag mede te deelen. Zij vond haar reed3 te bed, en daar zij haar niet wenschte te storen, wilde zij dadelijk weer weggaan. z/Ga nog niet weg," zeide Frances. wIk ben volstrekt niet sla perig, ik word weer he7Ïg door zenuwpijn gekweld. Vertel mij eens iets van het diner." „O het was weer eenö verrelende partij zooals gewoonlijk niets dan geestelijken met hunne vrouweü. Henry zag er zeer wereldsch uit te midden van al die sombere, deftige lieden." z/Hoe was Espérance?" z/Zij zag er veel beter uit. Die fransche levendigheid heeft iets bekoorlijks. Henry was zeer met haar ingenomen en verzekerde dat zij beter gekleed was dan alle andere dames en ofschoon zij slechts eene witte neteldoeksehe japon droog, met niets anders tot versiering dan eenige klimeptakjes, geloof ik toch, dat hij gelijk had. z/De gave om zich goed te kunnen kleeden is ongetwijfeld den franschen vrouwen aangeboren. Maar wanneer komt zij hier?" Den volgenden Dinsdag in den namiddag en mevrouw Mortlake komt ook; Henry heeft er van gesproken om dien avond voor de kinderen vuurwerk af te steken, zoodat wij haar wel zullen kunnen overhalen om te blijven. Wij zullen ongetwijfeld de overwinning wel behalen. ^Natuurlijk, vooral wanneer gij de hulp van een lid van het Hoogerhuis hebt ingeroepen," zeide Frances met een lach. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2