en voor zoover noodig, gewijzigd en uit gebreid. Overgangsbepaling. Tot aan de in Art. 11 bedoelde Al- gemeene Vergadering zijn met de be stuurswerkzaamheden belast de HH.: F. W. Westerouen Van Meeteren. Mr. H. J. A Mulder Aldus vastgesteld en gearresteerd ter Vergadering der Commissie van Op richting, gehouden te 's Gravenhage, op lo Maart 1890. Westerouen van MeeterenVoorzitter. II. J. A. MulderSecretaris. De minister van Koloniën brengt ter kennis van gegadigden, dat voor een ongehuwd, gediplomeerd ne- derlandsch apotheker niet ouder dan vijf en dertig jaar, de gelegenheid bestaat om zich tijdelijk voor vijf jaar te verbinden als militair apotheker 2e kl. (Ie luit.) bij de landmacht in West- Indie, voorloopig met bestemming naar Curasao tegen genot van vrijen overtocht naar Weat-Indie heen en te rug, en van een gratflcatie voor uitrus ting ad f 2000. Zie voorts de Staatsct. Op den 4 e n M e i a. s. z a 1 t u s- schen de Noord-Hollandsche wielrijders verenigingen een wedstrijd worden ge houden over een afstand van 50 K. M. zynde de weg vau Apelduorn naar Hoe velaken heen en terug. Machines bene den 17 kg. worden niet toegelaten, ter wijl van elke verecniging een gelijk aan tal leden zal mededingen, doch minstens vijf. Voorts mogen personen die lid van twee verenigingen zijn slechts voor ééoe vereniging mededingen. Op genoemden datum zal tevens een personeele wedstrijd gehouden worden uitsluitend voor leddu van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond die in de provincie Noord- Holland wonen. De prijzen voor den clubwedstrijd zullen bestaan uit ver guld zilveren, zilveren en bronzen me dailles en aanmoedigingsmedailles voor de snelste rijders. Voor den personeelen wedstrijd zijn uitgeloofd eene zilveren en eene bronzen medaille. De amsterdamsche wielrijders-vereniging //Voorwaarts", de amsterdamsche studenten-vélocipèdo- club en de haarlemsche vélocipcde-elub, die verhinderd zijn dit jaar mede te dingen, zullen de onderneming financieel steunen. Do jury zal bestaan uit een afgevaar digde van elke vereniging en den heer A. Koolhoven te O verveen als voorzitter. De regelingscommissie bestaat uit de hee- ren Ötto Colen, P. J. H. Knijper van Harpen, W. G. F. van Marseiis Hart- sinck en J. E. Veltman Hz., allen te Amsterdam, en den heer K. J. Blok te Haarlem. Examens voor de akte nut tige handwerkon te 's-Gravenhage op 6 Maart. Geëxamineerd 9, niet opgekomen 1 candidaat; toegelaten de dames: W, E. de Lang, T. G. Heybroek 'en M. Rademaker van Haarlem; A.J.Eggink, van Heemstede; M. »J. van Dorp, van Bodegrave; C. T. den Older, van Soe- terwoude; en W. Koster, van Boskoop. Examens voor de akte fraaie hand werken. Geëxamineerd 7 candidaten toegelaten de dames: C. van Soest, van 's-Gravenhage; M. J. Sparnaaij, van Leiden; en A. C. van der Vier, van Dordrecht. Aan het verslag over het jaar 1889 van „Bethanië", herstellingsoord voor verzwakte kinderen te Zeist, is het navolgende ontleend Het getal dergenen, die sedert 1873 naar Bethanië werden gezonden, klom tot 1254; waaronder er echter eenigen zijn, die meermalen terugkwamen en telkens opnieuw werden mee eteld. In 1889 kwamen er niet minder dan 137, waaronder echter ook een paar tweema len; met 4 die 1 Januari tegenwoordig waren, werden dus 141 ingeschrevenen verzorgd. Dit getal is belangrijk grooter, dan dat van een der vorige jaren. De 141 patiënten vertoefden in Be- uitgaven te hunnen behoeve bedroegen 7648,58£; zij kostten dus 1.10 daags. De directie ontvangt voor hen, voor de eerste 35 dagen 25: verder 80 cents daags, uitmakende ca. 4800. Boven dien moet dus worden voorzien in een tekort van ruim f 1800. Dit wordt ge dekt door een renteschenking van eea kapitaal op het grootboek, ten bijdragen van 865 en door vrijwillige bydragen en gil ten. De Inrichting heeft, behalve de hypo theek op het huis, geen schulden, maar evenmin toereikende fondsen om in de aanstaande uitgaven te voorzien. Behalve de gewone wachten weldra buitengewone, voor een tuinmanswoning, waarvoor een stuk grond, welwillend ten geschenke gegeven werd, maar nog 1400 noodig is. Dan komt er in het huis een flinke kamer vrij, die uitnemend geschikt is, om die weder voor een zestal verpleeg den in te richten, wat vooral des zomers zeer noodig is, dit zal nog circa 100 kosten. De benoodigde som werd voor groot deel reeds renteloos ter leen aangebodenmaar daardoor wordt de verplichting weder voor de toekomst ver zwaard. Voor rekening enz. is bovendien nog 1000 te betalen. De directie vraagt daarom met vrijmoedigheid: Helpt ons aan dit bedrag in het belang van de ver zwakte kinderen onzes volks! Aan het B er l. Tageblatt wordt medegedeeld, dat de hollandsche socialisten, die te Berlijn werden gear resteerd, niet uit Berlijn werden verwe zen, omdat zij geen pas bij zich hadden, maar omdat zij het aan de politie lastig hadden gemaakt. Ook spreekt het blad tegen, dat de algevaardigde Nieuwenhuis na zich een pas te hebben verschaft, te Berlijn mocht terugkeeren. Dit werd hem door de politie slechts voor enkele uren n tot regeling eener persoonlijke aan- elegenheid toegestaan. De gezagvoerder van het stoomschip Cereskapitein Hazewinkel, van Veendam, heeft van de italiaansche regeeriüg een zilveren eerepenning ont vangen, als blijk van tevredenheid, voor het redden van 120 opvarenden van de stoomboot Maria Teresia. Donderdagochtend vroeg het bovenste gedeelte van een der binnenmuren der schouwburgruïne te Amsterdam omgetrokken. Met denderend geraas viel de steenmassa neder. De dreuning was op grooten afstand merk baar. Alle buitenmuren zijn bezet door mannen, schrijlings op de kanten afbre kende wat van den schouwburg rest. Door den wind zijn twee binnenmuren van den afgebranden Stads schouwburg te Amsterdam ingestort. Een haveloos gekleede jonger te Amsterdam komt op den tram staen. De conducteur kijkt hem eens zijdelings aan en ziet, terwijl hij zijn kaartje aan neemt, den kop van een aapje uit zijn buiszak komen. //Je schijnt gezelschap bij je te hebben", zegt hij tot den jon gen. //Mijn broodwinning", antwoordt deze. //Nu", zegt de couducteur, terwijl hij de schamele kleeding in oogenschouw neemt, //het vak schijnt niet veel op te leveren". En nu volgt een gesprek tus- schen den conducteur en den knaap, waaruit de .eerste te weten komt, dat de jongen thans zijn //werkpakje" aan heeft, maar dat hij thuis betere klee deren heeft hangen. Het eenige waar hij voor zorgt, dat solide is, als hij met zijn /kameraadje" aan de wandeling gaat, zijn schoenen, het overige Zijn inkomsten zijn zeer afwisselend, maar op minstens f 17 in de week meent hij te kunnen rekenen. Ach, als je dag aan dag 's morgens tot 's avonds door de stad loopt, dan haal je wel wat op. Ik heb uitgerekend, dat ik per week zoo wat 1700 straten, stegen en grachten beloop, en nu moet bet zegt hij met een ondeugenden glimlach toch al heel slim loopen, als ik niet in elk één cent ophaal. Woensdagochtend wierp, in eene der werkplaatsen van de machine fabriek „Deli'shaven" aan de Voorhaven, draaier, die hem daartegen waarschuw de, doch daarop nog een tweeden sneeuw bal in het aangezicht kreeg. Driftig ge worden, wierp daarop de werkman een hamer naar den jongen, echter, volgens getuigen, zonder hem te raken. De jon gen, die hard wegliep, struikelde en kwam bij het vallen met het voorhoofd terecht op een scherp stuk ijzer, waar door hy eene ernstige wonde bekwam, zoodat hij terstond naar het gereformeerd weeshuis, waar hij thuis hoort, werd ge bracht. Volgens den geneeskundige wiens hulp werd ingeroepen, is zijn toestand niet zonder gevaar. Kl ei ti e oorzakengroote ge- volgen. Te Dordrecht hoorde een juffrouw een rat op den zolder boven haar slaapkamerdaar ze veor die beesten bang was, riep ze den heer des huizes te hulp en deze ging met een petroleumlamp in de hand naar de rat zoeken. Plotseling schiet het dier hem voorbij en vliegt het in een hoop krul len. Het beest willende grijpen, valt de man met zijn lamp voorover in de krul len en daar was de boel aan het bran den. Met moeite werden politie en buren de vlammen meester. Te Finsterwold begaven vier van de raadsleden zich Zaterdag jl. het werkhuis om het loon aan de keienkloppers uit te betalen. De arbei ders verlangden 60 cent per dag en de raadsleden wilden slechts 50 geven. Het geschil liep zóó hoog, dat de raadsleden voor de bedreigingen der werklieden de vlucht moesten nemen in het huis van den predikant. Hier vatten de arbeiders, ruim 50 in getal post, en de vermanin gen van den predikant om heen te gaan mochten niet baten. Toen ten slotte de burgemeester kwam, gingen allen rustig heen. Van het voorgevallene is proces verbaal opgemaakt. De politie is versterkt met 4 rijks veldwachters en 2 maréchaussée's. Dinsdagavond verzamelden zich een 50tal arbeiders voor het logement. //De Unie" waar de maréchaussée's waren gehuisvest. Een paar keer trokken zij door het dorp, vergezeld van de zingen de jeugd. Scheveninger bom, sch. 43, besomdcaan kl. schol ƒ30. thanië gedurende 6928 verpleegdagen, een 14 jarige jongen uit baldadigheid een dus gemiddeld bijna 50 dagen elk. De i sneeuwbal in den nek van een koper- het verwende kindje en reeds zes -maanden lang had zij vurig verlangd naar zulk eene teedere liefkoozing. Na verloop van eenigen tijd hoorden zij haastige voetstappen naderen en na vluchtig aan de deur geklopt te hebben kwam Kathie het vertrek binnenstormen. ,/0, tante Fanny, mama heeft mij hier heen gestuurd om te vragen of Espérance bij ons wil blijven om het vuurwerk te zien pa zegt, dat het vanavond zal worden afgestoken, omdat het nu zoo helder is." „Het zal zoo heerlijk zijn en wij mogen helpen en gij ook wel als gij het kunt." Espérance keek zeer verbaasd, totdat Frances het haar uitlegde. z/Dat is een reeds geruimen tijd geleden beloofde feestelijkheid voor de kinderen en mijn zwager heeft nu vuurwerk gekocht. Gij wilt toeh zeker wel blijven? Dat zal heerlijk zijn, wanneer gy hier den avond bij ons doorbrengt. z/Hier vanavond blijven!" en Espérance sprong van hare stoel op en was zoo verrukt, dat Franees niet wist of zij lachen dan wel bedroefd zijn moest. ,/Dus wilt gij blijven?" vroeg Kathie haastig. „Ja zeker, tenminste wanneer er geen bezwaren tegen zijn," zeide Espérance. //Mijne nicht „Gij moest-, dunkt mij, maar naar beneden gaan en dat daar met haar afhandelen. Kathie ga met Espérance naar de woonkamer Te Lienden (Betuwe liet eene moeder haar kind in een stoel, waarin een test met vuur, alleen achter. De stoel vatte vuur, en de kleine bekwam zulke ernstige brandwonden, dat het aan de gevolgen is overleden. Men schrijft uit Edam: Door de Vollendammer visschers (circa 250 botters zijn daar in gebruik) wordt tegenwoordig niets verdiend. Voor Edam, tot welke gemeente Volendam behoort, heeft de achteruitgang van be doeld visscher8dorp groote bezwaren* De haven aldaar eischt dit jaar belang rijke uitdieping en een noodige verbe tering aan dijken enz., maar het is voor Edam niet doenlijk die kosten te betalen. Te minder nu Edam, door de verplaat sing van den houthandel naar Zaandam, zoo zwaar ia zijn financiën is getroffen. Hoe vreemd een gulden rol- lén kan. Een dienstbode, die de Xolbiug te Breda passeerde, liet een gulden val len. Door een spleet in de brug ging het geldstuk naar beneden, doch viel gelukkig op een koolblad, dat in de haven dreef. Een schipper, die juist voorbij voer, werd den gulden machtig en overhandigde hem aan de eigenaresse. Een jongeling uit Nieuw- Vosmeer, die te Tolen aan do loting voor de nationale militie deelnam, is aan de zijde der Eendracht door de stoomtram letterlijk aan stukken gereden. Het deerlijk verminkte lichaam is naar de ouderlijke woning gebracht. De oor zaak van dit onheil wordt niet gemeld. Aan den steenoven vand heeren B., aan de Blauwe Kamer onder Wageningen had Woensdag een treurig ongeluk plaats. Toen eenige arbeiders bezig waren met steenen kruien, viel een der muren van den oveu om, zoo danig, dat een 4-tal arbeiders er onder geraakten. Een hunner, genaamd B., ruim 60 jaren oud, bleef op de plaats dood; de anderen werden meer of min der ernstig gekwetst. Te Veenendaal waren een paar kinderen tusschen schooltijd in het schoollokaal aan het spelen. Een van hen had het ongeluk den ander met een gloeieadcn kachelpook iu het oog te stooten. Het gevolg was, dat de 10-jarige onmiddellijk naar Utrecht moest worden gebracht om door een oogheelkundige te worden behandeld. Donderdagavond te zeven uur verzamelden zich voor den uitgang van de fabriek der firma Terkuile en Morsman te Enschedé eene talrijke me nigte fabriekarbeiders, waaronder natuur lijk de werkstakers, klaarblijkelijk met het doel hunne afvallige kameraden wegens de hervatting van het werk te lijf te gaan. Dank zij liet beleidvol op treden der politie zijn echter wanorde lijkheden voorkomen. Landbouw en Veeteelt. Een ronde koestal. In het Tijdschrift der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid wordt het volgende medegedeeld Onlangs is door den heer H. van Wickevoort Crommclin op zijne gronden nabij de Cruquius te Haarlemmermeer, gebouwd een ronde koestal voor 30 beesten, welke stal iu het gebruik bizon der goed bevalt. De voordeelen aan dezen vorm verbonden zijn in hoofdzaak de navolgende 1. Iedere koeplaats is van achteren zooveel breeder dan van voren, waar door de koe achter meerdere ruimte heeft en er miuder gevaar bestaat voor bezeerea van het elder, terwijl het tevens meer gemak geeft aan den persoon bij het melken. Ook kunnen de koeien allen gemakkelijk tegelijk gaan liggen. 2. De koeien staan alle met den kop om een cirkel, waar het voeder in het midden kan worden aangebracht, het welk meer gemak in het voederen geeft. 3. De boer heeft uit het midden dezer plaats gemakkelijk overzicht over alle beesten en kan daardoor spoediger zien of soms eene der koeien met minder graagte het voedsel aanneemt of teekenen geeft van minder gezond te zijn. De constructie is eenvoudig en sterk. Op S stijlen ligt een ring van zwaar hoekijzer, en boven in den top is een dergelijke, tevens dienende tot opening voor een ventilatiekoker. Van den bovenring af over den grooten ring lig gen de daksparren, op solide wijze daar mede verbonden en rustende op de muurplaat, waaronder zich de omslui tende buitenmuur bevindt. Het geheel is gedekt door een rieten dak. Om spoedig uit te mesten, is in den achtergang een rond spoor gelegd waarop een wagentje met zijdeliugschen stortbak loopt, hetwelk door middel van een draaischijfje voor een buitendeur gelegenheid geeft den mest weg te voeren. Verder bevinden zich in den buiten muur eenige ramen voor licht en zoo noodig voor lucht. Door middel van den ventilatiekoker, die zeer gemakkelijk geheel of gedeelte lijk gesleten kan worden, kan ten allen tijde een behoorlijke warmtegraad den stal bewaard worden zonder dat er ooit de minste tocht of koude op de beesten nedervalt. De middellijn van het gebouw is 15.30, de hoogte in den top 6.85 en de hoogte van den buitenmuur 2 meter. Rechtszaken. Mag men in een trein den noodrem overhalen, wanneer men door daarin aanwezige medereizigers met slagen be dreigd wordt Deze vraag werd dezer dagen aan het oordeel van den rechter in het vierde kantongerecht te Amsterdam onder worpen. Uit het onderzoek bleek, dat. een persoon, in den avond van 25 Dec. 1.1. plaats genomen hebbende in den trein van Amsterdam naar Haarlem, door eenige te Halfweg ingekomen beschon ken reizigers werd lastig gevallen en door een van hen telkens met slagen werd bedreigd, waarop hij den trein liet stilstaan door den noodrem over te ha len. Door den hoofdconducteur werd deswege proces-verbaal tegen hem op gemaakt. De ambtenaar van het O. M. oordeelde het ten laste gelegde bewezen en vorderde veroordeeling eener boete van f 4. Bij vonnis van 5 Maart, werd echter de beklaagde door den kantonrechter plaatsvervanger ontslagen van rechts vervolging, op grond dat de dagvaar ding geen strafbaar feit inhoudt, daar er is ten laste gelegd dat bekl. den rem heeft overgehaald, zonder dat er gevaar óf veor den trein óf voor de zich daarin bevindende personen bestond, terwijl men volgens de wet eerst strafbaar is, wan neer er geen vermoeden van ge vaar is. Daardoor verviel de vraag of in het reglement voor den dienst op de spoor wegen met gevaar voor personen is be doeld //hetzij het gevaar, dat ontstaat door den trein zelf, hetzij het gevaar, dat ontstaat door de handelingen van éen of meer medereizigers (of treinper soneel) of wel zoowel het een als het ander." Met het oog echter op de omstandig heid, dat voorschriften omtrent het aan brengen van een noodrem in de wag gons grootendeels haar ontstaan te dan ken hebben aan de moordenwelke vroeger in tunnels enz. plaats vonden, is de onderstelling niet gewaagd, dat, zoo de dagvaarding iu overeenstemming was geweest met de juiste bewoordingen van het reglement, de rechter bovenge stelde vraag in bevestigenden zin zou hebben uitgemaakt en bekl. vrijgesproken. zou zijn VIS S 0 H E R li. Nieuwediep, 6 Maart. Heden kwam van de groote visaeherij binnen de sloep „Pernis," sch. Meijboom, met 109 levende-, 230 doode kabelj., 32 lev. lengen, 1 heilbot, 13 ben rog en 300 schelv. terwijl door 3 korders 30 mand jes kl. schol en door trekkers 60 tal haring werden aangevoerd; lev. kabelj. gold f 1.75, doode id. 65 a 95 cent, leng ƒ2.50 per stuk, de heilbot ƒ16, rog f 17.50 per ben, schelv. ƒ39.50 het hon derd kl. schol f 4.25 a 4.40 per mandje en haring ƒ7.50 a ƒ9 per tal. De l'OLfflËK OtERZICUT. Ze maakten het oom Paul wat lasfci; onze transvaalsche vrinden, toen hij Dinsdagmiddag te Johannesburg is aan gekomen. Zoo'n nieuwtje uit Transvaal, niet minder behelzende dan dat zij den al meen geaehten en beminden sfcaats-pre- sident gewoonweg een pak slaag wilden geven, maakt nogal sensatie. Het geval is erg genoeg om er niet eens met een enkel woord over te spre ken, waDü voor velen zal het gebeurde nog tamelijk duister zijn, ofschoon Reu ter bet reeds vrij uitvoerig heeft geseind. Wie in den laatsten tijd de zuid- afrikaansche politiek nauwlettend heeft gevolgd zal het duidelijk zijn geworden, dat de boeren in vrij sterke mate den invloed van het zoo gehate engdsche clement ondervonden, waaraan zij zich zoo gelukkig ontworsteld dachten. Hoofd zakelijk ontstond die invloed doordien een groot aantal engelsehe goudzoeker.-' naar Witwatersrand gekomen was. Reeds Dutoit, minister van Onderwijs in Transvaal, heeft over deze omstandig heid geschreven en gesproken. Hij zeide dat de ontzaglijke toevloed van engelsehe gelukzoekers en werklieden in die goudstreek reeds ernstige bezorgd heid aan het transvaalsche goevernement had ingeboezemd. Die aitheemsche be volking die in getalsterkte verreweg de hollaad3ehe overtrof, welke laatste de Transvaal heeft gesticht, gevormd, ont wikkeld en zoo dapper verdedigd betaalt een tax aan het goevernement en vraagt daarvoor in ruil, het stern en denk er vooral aan, dat gij haar niet laat vertrekken." Hand in hand snelden zij heen, zoodat Frances alleen achter bleef om over het onderhoud van zooeven na te denken; zij ver baasde zich over de openhartigheid van Espérance en vroeg zich af, of de raad, die zij haar had gegeven, wel goed zou zijn. Na verloop van eenige minuten hoorde zij het rijtuig van de pastorie wegrijdendaarna verliep weer eenige tijd, zoodat zij reeds ongeduldig begon to worden, toen zij voetstappen hoorde naderen en lady Worthington trad hare kamer binnen. Op haar vroolijk gelaat zetelde eene zegevierende uitdrukking. „Blijft zij?" vroeg Franees. „Ja, zij blijft," antwoordde haar zuster Lachende. „Gij had dat tooneel beneden eens moeten zienMevrouw Mortlake wilde er zich tegen verzetten, maar zij was geheel uit het veld geslagen; ik hoop maar niet, dat zij zich belecdigd gevoelt." „Maar waarom had zij er iets tegen „O, zij zocht allerlei uitvluchten, en opperde onbeteekenende bezwaren, bijvoorbeeld, dat zij de godsdienstoefeningen in de ka thedraal moest bijwonen, en daar zij zeide dat de deken van de zelfde meening was, geloof ik nog, dat ik de overwinning niet zou hebben behaald, Gfschoon dit bezwaar nog al vrij onbeduidend is. Alsof hij zich met zulke aardseho zaken zou bezighouden. Henry kwam gelukkig op dat oogonUik binnen, en hij was zoo verstandig om mij uit te lachen, omdat ik niet wist, dat zij gaarm zou willen blijven, en dadelijk zond hij Kathie naar boven om het haar te vragen. „Arme Espérance, ik heb medelijden met haar." „Zij behield toch al hare zelfbeheersehing, en ik vermoed, dat zij mevrouw Mortlake niet met leedwezen zag vertrekken. Het was grappig om die twee tegenover elkaar te zien, ofschoon ik ver moed, dat zij openhartiger tot elkaar zouden gesproken hebben, wanneer zij alleen geweest waren. Espérance scheen nu de be slissing aan hare nicht over te laten, hoewel zij niet onduidel jk te kennen gaf, dat zij gaarne wilde blijven, en slechts voor de leus opperde zij eenige bezwaren terwijl mevrouw Mortlake voort durend op dat eene bezwaar doorging. Henry was verrukt over haar, en zooeven is hij met Espérance aan de eene hand, Kathi aan de andere hand en de jongens om hen heen de konijnen gaan zien. „Arm kind, wat zal zij hier genieten. Ja, Katharine zij mocht wel verwend worden. Zij zal zich bij Collinson diep ongelukkig gevoelen." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2