v s IC is e a u. A. Hartmann, van Haarlem; C. J. D. van Helde, van Naarden; M. J. Hen driks, van Amersfoort; D. W. Heyblom en J. C. Raisig, van Hoorn. De regelin gacommissi e voor de door den Algemeenen Neder- landschen Wielrijdersbond uitgeschreven baan wedstrijden op de wielerbaan te Nij megen, welke gehouden worden 26 Mei a. s. (2e Pinksterdag): een nationale voorjaarswedstrijd en 15, 16 en 17 Au gustus d. a. v. de groote nationale en internationale wedstrijden om de kam pioenschappen van het vasteland en Ne derland, bestaat uit de heeren: D. ter Haar, te Kuik, voorzitter; J. J. van Breda Beausar, te Loon op Zandt; J. C. Burkens, te Leiden; C. J. de Lang Evertsen, te De Steeg; A. L. Cou7ée, te Deltt en H. P. Loggere Jr., te Am sterdam, leden. Uit eene statistieke opgave in Eigen Haard blijkt, dat de briefkaar ten het menigvuldigst gebruikt worden in Nederland. Bij ons toch worden slechts 2.4 maal, zooveel brieven als kaarten verzonden. In Denemarken daarentegen worden 27.5 maal zooveel brieven als kaarten geschreven. De firma Perry Co. heeft de roode reclamemutsen, die ze op 's Konings verjaardag te Amsterdam liet uitreiken, ingeruild voor sierlijke blauwe petten. De Amsterdammertjes kunnen die dan ook beter gebruiken dan de leelijke roode mutsen. Een der wachthebbende ma trozen te Scheveningen, die Zaterdag bij hoogwater van boord ging om, toegerust met zijne //hozen", de ankers wat hoo- gcrop te brengen, werd eensklaps door eene golf in de diepte geslingerd, waarin hij op zijn hoofd terechtkwam. Men waande hem reeds verloren, maar eenige kloeke mannen, die van het strand het gebeurde hadden g-.-zien, gingen in zee en wiSten den drenkeling in zijne hoogst gevaarlijke positie te grijpen en behou den aan wal te brengen, waar hij spoe dig, dank zy doelmatig aangewende hulp, tot bewustzijn kwam. Uit Pernis wordt medege deeld, dat in de laatste 25 jaar slechts drie viaschers van daar in hun huis ge storven zijn. De overige in dien tijd overledenen vonden hun graf in de golven. Te D r i e 1 (Bommelerwaard) zijn de gemoederen nog niet bedaard, zoodat het noodig is geoordeeld, de hulp van militairen in te roepen. Zaterdag middag Ï8 een detachement infanteristen onder bevel van een luitenant uit 's-Bosch derwaarts vertrokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ook nog ongeregeldheden plaats gehad# Uit Bommelerwaard wordt nador gemeld: Wat in de gemeente Driel gebeurt, is in den vollen zin des woords ongehoord. Zonder eenige aanleiding, behalve dat de politie haren plicht doet in den meest prijzenswaardigen zin, en dat hoogere en lagere ambtenaren samenwerken om de wetten te handhaveu door naar hoogere voorschriften o. a. de hand aan de drank wet te houden, schijnt daar het gepeupel zich tegen het openbaar gezag op zoo danige wijze te hebben gedragen, dat er inderdaad een toestand van regeeriug- loosheid is ingetreden. De lagere politie beambten zijn door eene woedende menigte uit hunne woningen verdreven; gelukkig had het hoofd der gemeente, door militairen te requireeren, althans eenigerinate de uitvoering van kwade voornemens beperkt. Reeds vóór acht dagen hebben de ongeregeldheden ernstig een aanvang genomenglazen werden verbrijzeld, politiebeambten bedreigd, zoodat dezen zelfs van vuurwapens moe sten gebruik maken, terwijl door den kantonrechter van Zalt-Bommel nog den- zelfden avond in loco een onderzoek is noodig geoordeeld en ingesteld. Zeer te betreureu is het dat do justitie geen termen aanwezig heeft gevonden, om de belhamers intijds onschadelijk te maken. Dezer dagen is door het kantongerecht te Zierikzee behandeld de zaak van F. S. te Bruinisse, die, zooals indertijd gemeld werd, zijne kaarten voor de volkstelling verbrandde, en ook later, nadat hem, in tegenwoordigheid van een politiebeambte, een tweede stel kaarten was aangeboden, bleef bij zijn» weigering om de kaarten in te vullen. Voor het kantongerecht is hij niet ver schenen. Bij verstek werd tegen hem geëischt betaling van twee gelboeten ad f20, elk subsidiair 10 dagen gevan genisstraf, en de kosten. Uitspraak 12 dezer. Uit Westervoort wordt het overlijden gemeld van een menschen- hater, die in een onooglijke en altijd gesloten woning even voorbij het fort Westervoort woonde. Hij leefde er afge zonderd als een kluizenaar, sleohts in gezelschap van eene vrouwelijke dienst bode, die al even zonderling was als hare heer. Wanneer men den norschen man bezig zag op zijn erf of bij zijn vee, hij hield o. a. koeien, varkens en kippen, was hij steeds, evenals in huis, gekleed met een baalzak over rug en schouders. Water kwam er niet in huis dan wat voor drinken noodig was, en het was den bewoners aan te zien welke transformatie de kleeren ondergingen zon der het lijf te verlaten; en bij de meid was het al weinig beter. Thans is deze men- schenhater, die, als hij nog eens sprak, steeds verhaalde van den franscnen tijd, overleden in den ouderdom van 93 jaren. Een broeder en neef in Duitschland, die daar wetenschappelijke betrekkingen be- kleeden, zijn zijne erfgenamen. Men ver moedt, dat het te verwijderen spinrag enz. nogal eenige waarde aan het licht zal brengen. Uit Harlingen wordt ge- meid Maandagochtend, terwijl een harde bries uit het zuidwesten woei, hebben eenige onzer scheepskapiteins eene proef genomen met den vlieger, hier vóór on geveer twintig jaar uitgevonden door den timmerman Sluik, en bestemd oin ingeval van stranding daarmede gemeen schap met den wal aan t« brengen. Die vlieger, van zeildoek en op een paar latten uitgespannen, wordt aan eene stevige lijn gekoude*. Op enkele vademen van den vlieger is eene lus, waaraan een gordel is gemaakt, in welke zich een man te water begeeft, en door nu den vlieger te vieren, wordt die man naar den wal gebracht. De proef met een man is vroeger geno men en slaagde volkomen ditmaal had men een zak in de gedaante van een man in den gordel, welke zak met stroo en met zand was gevuld. Binnen 5 mi nuten was dit voorwerp van den eenen dam der Nieuwe haven tot den anderea gebracht, zijnde eene breedte van onge veer 200 meter. De vlieger hield de pop zeer goed boven. Men zal voor schepen, welke nog niet van vliegers zijn voorzien, soortgelijke reddingstoestellen maken. Zaterdagmiddag zijn te En schedé uit Zwolle aangekomen zes man der maréchaussee, onder commando van den ln luit. Michelhoff. Tevens was het kader der schutterij aldaar onder de wa penen geroepen, ten einde bij voorko mende gelegenheid hulp te kunnen ver- leenen. Tot nu toe is daar alles rustig gebleven. De burgemeester van Enschedé, de heer v. d. Zee, heeft een proclamatie afgekondigd, waarin hij een beroep doet op alle goedgezinde arbeiders en andere ingezetenen der gemeente, om die lieden, die gaarne den arbeid zouden hervatten, te steunen, opdat ze onbevreesd kunnen gaan werken en rustig en ongehiaderd in hun woningen kunnen vertoeven. Tevens maakt hij bekend, dat hij ver storing van rast en orde en belemmering van de vrijheid op de strengste wijze zal beletten en hen, die zich daaraan schuldig maken, bovendien strafrechtelijk zal ver volgen. Aan meente en gebruikt wordende bij de naailes, ontvreemd waren. De politie werd met een en ander in kennis gesteld en hield dienzellden morgen aau F. K. en J. D., twee be ruchte sujetten, die in het bezit werden bevinden van de jassen en het bontgoed reeds hadden verkocht. „Engelmakerij" te Utrecht. Uit Utrecht wordt aan de N. R. Ct. geschreven, dat de //engelenfabriek" al daar, ergens in de nabijheid van de Geertekerk, nog in vollen bloei moet be staan. Dikwijls zijn daar verscheidene kinderen tegelijk in besteding aanwezig; het is er zindelijk, de wormpjes worden er uitstekend behandeld, maar slechte weinigeu brengen er het leven af. Zij worden niet vermoord, zij sterven uit eigen bewoging en de meeste der rampzalige moeders zijn daarmede vau een drukkenden last ontheven. Men weet dat alles, men spreekt er zelfs vrij open ly k over, maar er schijnt niets tegen te doen te zijn. Alleen zou men, zoo dunkt den berichtgever, portiers en andere tus- schenpersonen hunne kleine nevenver diensten in deze toch wel kunnen be letten. Hij merkt dit op naar aauleiding hiervan, dat betrekkelijk weinig tijds ge leden de portier van het gasthuis aan eene dienstmeid, die aldaar moeder was geworden en na 3 weken weder in haar dienst terugkeerde, het adres opgaf van eene vrouw, bij wie haar kind, naar zijn zeggen, eeue liefdevolle behandeling zou ondervinden, maar die inderdaad eene gruwzame //engelmaakster" is. De berichtgever herinnert aan hetgeen nog niet vele jaren geleden dr. Ver- spyek, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht iu de provincie Utrecht, omtrent den toestand op dit gebied in eene openbare vergadering mededeelde, en waarvan bet verslag in de N. R. Ct toenmaals //eene rilling door het land" deed gaan. Bij die gelegenheid wees de correspondent toen reeds op eene hem bekend» familie, die het voorrecht had, elk jaar den ooievaar een kindje te zien brengen, welker kindertjes wel niet de traditioneele duizend gulden meebrach ten, maar toch zoo spoedig weer heen gingen, dat het echtpaar uit een aantal bussen, waarbij zij verzekerd waren, een aardig sommetje ontving, waarvan een deel gebruikt werd om de droevige stem ming der ouders op den dag der begra fenis te vordrijven. De lief hebbende moe der was zoo overtuigd, dat hare kinde reu niet de noodige levenskracht zoude» bezitten, dat zij zelfs niet de geringste maatregelen voor de ontvangst der nieuwe wereldburgertjes had gonomeu, maar dezen eenvoudig in eene ruwe houten pakkist met een weinig stroo neerlegde, waar zij door een simpel dotje in staat gestold werden hun rampzalig bestaan zoo kort mogelijk te rekken. vruchten van dien arbeid al dan niet ter beschikking komen van het publiek. Al drijft de fabrikant geen handel in kisten, busseD, zakken en drukwerk, behoort hg toch aangifte te doen aan den fiscus van dien arbeid te verrichten. Dan alleen zou hij niet aangaslagen kunnen worden, indien hetgeen hij alzoo vervaardigt, bestemd is tot eigen huis houdelijk gebruik, wat ten deze volstrekt niet het geval was. Het moge waar zijn dat verpakking tot het bedrijf behoort, maar het vervaardigen van die verpak king behoort daartoe geenszins. Voor werpen van emballage vormen geen be standdeel van de waar. Op deze gronden heeft de Hooge Raad vernietigd het arrest van het hof te Amsterdam, mear bevestigd het eerste vonnis, n.l. van de arrondissements rechtbank te Amsterdam, waarbij de chef van de firma Van Houten, wegens niet aangifte voor de patentbelasting van het uitoefenen van het beroep van pakkisten-, bussen- en zikkenmaker en drukker, was veroordeeld en is dez3 thans ver oordeeld in de kosten. Mede deed de Hooge Raad uitspraak in de bekende zaak van Louis Consen- heim, door het hof te Amsterdam ver oordeeld. Iiet arrest van dat hof is ver nietigd en de zaak verwezen naar het hof te 's-Graveahage, op grond dat niet is recht gedaan op wettig bewys, aan gezien mede tot bewijs had gestrekt een vonnis in eene ander© strafzaak (den diefstal van medailles van de firma Krelage betreffende) gewezen. De raad heeft daarbij overwogen, dat nergens zoodanig vonnis kracht van bewijs is ge geven voor de juisiheid van den inhoud. Het kan bewijs bevatten omtrent de uitspraak, maar ontslaat geenszins van de verplichting om onderzoek te doen naar de waarheid van hetgeen daarin is vermeld, en daaromtrent een zelfstandig oordeel te kun nes vellen. De arrond.-rechtbank te 's-Hage veroordeelde Maandag den persoon uit Amsterdam, die op valschelyk door hem opgemaakte kvritantiëu geld had ontvan gen voor de Prins-Hendrik stichting te Egteond aan Zee, en dit ten eigen bate aanwendde, tot 2 jaren gevangenisstraf den leidschen student, wegens weer spannigheid tegen een politiebeambte, tot 3 dagen, en den jeugdigen zakkendief tot 7 dagen gevangenisstraf. K^clitssakea. Door adv.-gen. mr. Gregory is Maan dag door den Hoogen Raad conclusie genomen in de zaak van een aautal por nen, die in Sept. jl. in den Haarlem mermeerpolder verschillende werklieden hadden gedwongen tot werkstaking. Vol gens adv.-gen. stond de dwang in deze vast, daar zij hebben gedreigd ze van het land te zullen slaan, als ze het bie- tenrooien niet staakten. Er was dus dwang in den zin ven art. 284 strafv. Hij con cludeerde tot verwerping van het inge stelde beroep. Uitspraak 8 April. Maandag deed de Hooge Raad uit- i spraak in de voor de industrie in het algemeen belangrijke zaak van de be- j kende firma Van iioutoa. De vraag was de arbeiders, die werken, roept 0f een fabrikant die voor zijne waar hij toe: //gaat werken, zijt onbevreesd, verpakking behoeft en die verpakkiag want er zal voor U gewaakt worden." j vervaardigt, patentplichtig is ook Toen Maandagochtend het; voor de verschillende verrichtingen bij onderwijzend personeel aan de hulpschooldie vervaardiging noodzakelijk, aan den Radesingel te Groningen die I Op die vraag heeft het hoogste rechts school wilde binnengaan, werd bemerkt college Maandag een toestemmend ant- dat de buitendeur opengebroken was. woord gegeveu. Onder uitoefening van Een onderzoek bracht aan het licht dateen beroep is, volgens het Maandag ge- twee jassen van onderwijzers en eene wezen arrest, te verstaan het verrichten partij bontgoed, behoorende aan de ge- van beroepsdaden, onverschillig of de Enk huize n, 9 Maart. Gisteren werd alhier aangevoerd 264 tal (een tal 200 stuks) haring, prijs aan den afslag ƒ2.75 a 3 per tal. Gedurende de afge- loopen week werd in het geheel aange bracht 490 tal haring, hoogste prijs ƒ5, laagste prijs 2.75 per tal. T e s s e 1, 9 Maart. Door oabestendig weer werd ia de afgeloopeu week de visscherij zeer belemmerd. Slechts kleine hoeveelheden mosselen konden door de mosselvisschers naar Huil en Londen worden verscheept. De Noordzeevisschers besomden van 10 tot 15 per schuit. De haringvisscherij leverde eene matige vangst op; de haring gold ƒ3 a 4 per tal. Naar België werden flinke hoeveel heden alikruiken verscheept. De prijs was 2.50 per H L. De garnalenvis- schers vingen 215 manden garnalen, welke naar Londen, Huil, Parijs en Brussel werdeji afgeleverd. De prijs was 4 a 5 per mand. POLlTiËK OiEÜZICHL Thans zijn te Berlijn nadere versla gen van majoor Wissmann over zijn strijd tegen Bwaua Heri ontvangen. Wissmann verklaart dat 't de wanho pigste strijd was, dien hij ooit heeft bestreden. Bwana Heri en zijn maaaen 1 vochten met groeten moed, maar moes ten ten slotte, zooals reeds bekend is, wijken. De inboorlingen waren met ach- terlaad geweren gewapend. Over Bwana Heri meldt Wissmann: Voor 8 jaar versloeg hij de troepen van sultan Seyid Bargash Bwana Heri werd j nooit verslagen, hij erkende den sultan van Zanzibar voor zoover hij daarbij voordeel had. Hij noemt zich sultan van Usegubha en predikte sedert het begin van den strijd den heiligen oorlog. Hij weigerde reeds viermaal met Wissmann in vredesonderhandelingen te treden, maar 3ederfc de expeditie naar Mpwapwa is het geloof der volgelingen in Bwana Heri's onoverwinnelijkheid ernstig ge schokt. Zooals we Zondag meldden, zullen Wissmann en Bwana Heri eerstdaags weer tegenover elkaar in *t vuur staan. Volgens bericht uit Zanzibar aan de TimeSy hebben twee duitsche schepen aldaar 8000 vaten jenever aangebracht, en heeft de Britsche Oost-Afrikaansche Maatschappij, strenge maatregelen ge nomen om langs hare kustlijn den ver koop van jenever te beletten. De Temps behelst een telegram uit Rome, waarin gemeld wordt, dat Maan dag in de Kamer door den heer Diru- dini, die het voorzitterschap waarnam, een brief is voorgelezen van den heer Biancheri, waarin deze zijn ontslag neemt als voorzitter der Kamer. De minister Crispi verzocht de Kamer het ontslag niel aan te nemen. De Kamer heelt daarep met eenparige stemmen besloten gelijk de heer Crispi verzocht heeft. Gelijk reeds door Reuter werd gemeld, is de ministerieele kwestie in Hongarije op eene bevredigende wijze opgelost. De keizer heeft, na een herhaald onder houd met Kolomau Tisza, diens ontslag aangenomen en tot zijn opvolger be noemd graaf Szapary, vroeger minister van Financiën, thans aan het hoofd van het departement van Landbouw, terwijl het kabinet overigeus onveranderd is gebleven. De aanleiding tot de crisis moet ge weest zijn de aanhangige z. g. «Hei- mathsgesetz". Tisza, gebonden door eene belofte, welke hij vroeger aan de oppo sitie had gedaau, wenschte in die wet eene bepaliug op te nemen, waarbij den hcngaarschen eere-burger ten volle de zelfde staatsburgerlijke rechten zouden worden toegekend als den landzaat. De overige leden van het kabinet kon den zich daarmede niet vereenigen, zoo dat de premier geheel alleen stond en hij wel gedwongen was zijn ontslag aan te vragen: Het aftreden van Tisza, nadat hij vijftien jaren lang de teugels van het bewind met krachtige hand heeft gevoerd, zal intussehen waarschijnlijk voor het oogenblik geen gewichtige ge volgen hebben, nu hij de leiding der liberale partij op zich heeft genomen en dus een gewichtigen invloed op den gang der zaken zal blijven uitoefenen. De vrees, dat de triple-alliantie tengevolge van het optreden van een nieuwen pre mier in Hongarije eenigerinate gevaar zou loopen, vooral ten opzichte van Italië, is daardoor tevens weggenomen. Het geheele Servische miaisterie heeft zijn ontslag genomen. Maandagavond kwamen de ministers met de regenten bijeen om een eindbesluit te nemen dat aan de goedkeuring der Skouptchina ouderworpen zal worden. Komen het regentschap en het kabinet niet tot over eenstemming dan zal er een voorlófjpig ministerie optreden, in afwachting der komst van Pascriteh, die zich te St. Petersburg bevindt. Het geschil is ont staan door de benoeming van Gladan Pojorgevitch tot lid van den staatsraad. Volgens den berlijnschen correspon dent der Standard maakt de chinecsche regeering zich zeer ongerust over Rus- lands oorlogsioebereidselen in het noor den. Te Peking worden nu ook maat regelen genomen om troepen naar de Siberische grens te leggen. Uit Shanghai heeft de Standard bericht ontvangen, dat de toestand op Formosa ten sadeele is veranderd, door dien vele oabezoldigde chiaeescho troepen zijn overgeleopen naar de opstandelin gen, die thans een kraehtigen tegenstand bieden. Dientengevolge heeft de chinee- sehe legermacht «ene nederlaag geleden, en heeft de chineosche regeeriag drie oorlogsschepen met 5000 man ter ver. sterking der troepen daarheen gezonden. „Ja, ik ben vegetariër en afschaffer geworden." z/En iri de pastorie eet zelfs die armzalige kat van Bella iederen dag vleesch," riep Espérance uit, op hartstochtelijken toon. Gaspard lachte luidkeels en Espérance, die ook het belachelijke van hare opmerking inzag, stemde met hem mee in. z/Arme Bismarck! zoudt gij haar niet met u mee kunnen nemen zij wordt hier volstrekt niet zoo goed verzorgd." //Wanneer gij er ook maar waart." z/Wat! om 's morgens aan dat vreeselijke ontbijt met die keur vau gerechten te moeten deelnemen en dat gij mij als zoo vervelend hebt afgeschilderd? Zijt gij de fabel van de veldmuis en de stads muis vergeten? Ik zou den eersten den besten dag reeds naar Bismarck en mijn eau sucrée verlangen." Spoedig had hij Espérance weer in eene opgewekte stemming gebracht, zoodat deze hem begon te vertellen van lady Werthing- ton en miss Neville, die steeds zoo vriendelijk jegens haar waren. Zij was zoo voorzichtig om niet van de onaangenaamheden van haar verblijf op de pastorie te spreken, daar zij hem zooveel mo gelijk gerust wilde stellen. z/Gij zult ongetwijfeld geld noodig hebben", zeide Gaspard, nadat zij hem alles had verteld, wat zij hem wilde vertellen. //Hoe hebt gij het nog dien tijd kunnen uithouden?" //O ik heb mij best bunnen redden", zeide Espérance, „en ik heb nu volstrekt geen behoeften. Ik heb van dit voorjaar een van mijne oude gekleurde japonnen veranderd." z/Maar, lief kind, gij hebt toch onmogelijk tien maanden lang va» het goudstuk kunnen leven, dat ik u in Jnni heb gegeven, terwijl gij nu toch zoo netjes zijt gekleed .Gij mannen kunt over zulke zaken niet oordeelen", zeide Es pérance vreolijk lachende. //Tot Kerstmis had ik aan dat geld genoeg, en toen heeft oom mij gelukkig als Kerstmisgeschenk lien gulden gegeven, waarmede ik zes maanden lang in mijne behoeften kan voorzien. Bovendien heb ik van iemand als surprise drie paar handschoenen ontvangen, zoodat gij nu den staat mijner financiën kent. Stel u voor dat ik iets van u zou aannemen. Waarvoor ziet gij mij aan, Gaspard?" z/Yoor een bewonderingswaardig spaarzaam en zuinig meisje", zeide Gaspard glimlachende. //Maar in ernst, ik zal het zelf goed kunnen gebruiken, want zooals gij weet is het geld schaars." z/Ik koester altijd nog de hoop, dat mijnheer Lemercier op wonderdadige wijze zijne vrijheid terugkrijgt, en dan tot ontdek king komt, dat onzo verliezen zoo groot nog niet zijn. Hebt gij den laatsten tyd ook iets van hem gehoord, Gaspard?" z/Neen, niets van hem, maar van zijne vrouw," antwoordde Gas pard mei aandoening in zijne stem. Toen Espérance hem nu vragend aanzag, vervolgde hij: //Ik wilde het voor u verzwijgen, maar nu gij er mij naar vraagt, kan ik dat niet. Die arme Lamercier is als communist gevangen ge nomen." z/Hij is toch niet doodgeschoten!" riep Espérance doodelijk ver schrikt uit. z/Neen, neen, daaraan is hij gelukkig ontsnapt, ofschoon zijne echtgenoote er een tijd lang voor gevreesd heeft. Hij is levenslang verbannen." z/Arme man! Wat spijt mij dat. Herinnert gij u niet Gaspard, hoe ernstig ja fier hij keek, toen hij ons vaarwel zegde?" ko9 vol hoop hij was voor de commune!" Gaspard zuchtte diep. z/Arme Lemercier! wanneer ooit een man het waarlijk goed bedoelde, dan was hij het. Ja lieveling, als gij er niet geweest waart, dan zou ik waarschijnlijk zijn lot deelen en die schande is nog veel erger dan gebrek lijden." De woorden ontsnapten hem zonder dat hij cr bij dacht. Espérance rilde, maar lette er verder niet op, daar zij hem niet wilde grieven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2