De minister van Marine, vergezeld door de heeren Caland, hoofdinspecteur van den Waterstaat, en Conrad, inspec teur van den Waterstaat, vertrok Dins dagochtend naar IJmuiden. Deze reis staat in verband met het ernstige onge val aan de groote sluisdeuren. Naar wij vernemen beloopt de schade, aan de sluis aangericht, ongeveer f 85.000. Gelukkig dat men terstond begonnen is de reser ve-deuren aan te brengen zoodat het on gerief spoedig zal zijn verholpen en de vaart op 't kanaal geen stremming ondergaan. Leger en Vloot. Dit jaar zullen de volgende regimen ten infanterie een kamp betrekken op de terreinen, gelogen ouder Zeist en om liggende gemeenten, tot het houden van schietoefeningen, en wel: het le bat. Ie reg. inf. en bet 2e bat. 2e reg. inf. van 16—24 Mei het 3e bat. 2e reg. inf. van 28 Mei tot 5 Juni; het 4e bat. le reg. inf. en het 2e bat. 8e reg. van 16—24 Juni. De leiding dier oefeningen is opge dragen aan kolonel H. P. J. Hennus, commandant van het le reg. inf. Honderd en vier jongens van Zr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Was- senaer zijn Dinsdag tot lichtmatroos bevor derd, terwijl een 14-tal van hen, wegens bizonderen ijver en uitmuntend gedrag, tevens werden opgenomen in het vaste korp9 schepelingen beneden den graad van sergeant. Al de jongens van gemeld opleidings schip, ten getale van ruim 450, zijn thans met verlof. t 0. Naar wij vernemeD, zal de heer Fabius zich niet verkiesbaar stellen voor de door zijne benoeming tot inspec teur van het lager onderwijs opengeval' len plaats in do Tweede Kamer. (N. R. C.) Het bericht, dat een dappere van het Ned. Ind. leger, A. L. Schier- horn, die zich op 6 Moi 1889 bij Edi zoo roemrijk onderscheidde, bij zijn aan komst in Nederland, op last van den minister van Oorlog met militaire hon neurs zou ontvangen worden, had vele nieuwsgierigen Dinsdag naar de Han delskade te Amsterdam gelokt. Bij aankomst van een extra stoomboot, die de passagiers van do Burgemeester den Tex, die te IJmuiden moest blijven, naar Ams'.erdam overbrachten, bevonden zich daar de generaal Den Beer Poor- tugacl, bevelhebber in de linie Amster dam, de luitenant-kolonel, plaats, kom- mandant Rochell met de kapiteins-adju dan ten, voorts vele officieren en Ridders der Militaire Willemsorde te Amsterdam in garnizoei), en de stafmuziek van he' 7e regiment infanterie. Nauwelijks was het stoomschip aan wal of de dappere fuseliér werd met luide bravo's van het tallooze publiek begroet, waarna de muziek de beide volksliederen speelde. Zoodra Schierkorn door den ge neraal was verwelkomd, en de meesten hem geluk hadden gewenscht met de eervollo onderscheiding zijner benoeming tot Ridder der Millitaire Willemsorde, begeleidde de geheele stoet hem naar het Zeemanshuis, waar den nieuwen ridder een glas wijn werd aangeboden en ge dronken werd op het welzijn van het vaderland, het leger hier en op liet dap pere Indisch leger, waarvan Schicrhorn een sieraad was. Naar men verneemt, heeft de directie der Holiandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij ook nog op andere wijze dan door vracktreductie hare medewer king toegezegd voor de tentoonstelling tot bevordering van veiligheid en ge zondheid in fabrieken en werkplaatsen, en eene bijdrage van ƒ500 in het onder steuningsfonds van het comité gestort. Saturn us met zij 71 ring en 8 manen te zien! Op eenïge Dachten van het laatste gedeelte van Maart zal de plaats Saturnus, zelfs voor het ongewapende oog, in een zeer merkwaardige stelling te zien zijn. Van den lOn tot den 22n dezer maand zal er des avonds geen of' weinig maanlicht zijn, en bij helderen hemel is dan Saturnus gemakkelijk te zien. Als dan iemand tegen acht uur des avonds op den uitkijk gaat staan, naar het Zuid-Oosten, zal hij ODgeveer op de hellt tusschen den horizon en het toppunt (het punt boven ons hoofd) een groep sterreu zien, die het sterrebeeld de Leeuw vormen. Van de Noordster uitgaande, trekke men een denkbeeldige lijn, een weinig buiten langs de beide sterren van den Wagen, die gebruikt worden om de Poolster te vinden, en vervolge die lijn tot men een bij uitstek fraaie ster ontmoet. Die ster keetRegu- lu8, de schoonste ster in het beeld „de Leeuw". Den lOden Maart zal men aan de linker- of oostzijde van Regülus de planeet Saturnus kunnen zien, onge veer op een afstand gelijk aan twee maal de middellijn van de volle Maan, De planeet geeft dan een gunstige ge legenheid tot vergelijking vaa haar zwak bestendig licht met de fonkelende schittering van Regulus. Als wij Saturnus iederen avond na dien tijd waarnemen, zullen wij zien- dat z.j zich langzaam maar bestendig meer westwaarts verplaatst, totdat zy den 22sten Maart ongeveer juist boven Regulus staat, en wel op zeer geringen afstand van die ster. De planeet zal tot den 28sten April zich langzaam meer westwaarts bewegen, zonder dat zij zich ver van Regulus vorwijderdt. Na dien dag wendt zij zich oostwaarts en komt in het begin van Juni weder een weini boven Regulus te staan, ongeveer daar, waar zij vroeger stond, dan blijft zij zich oostwaarts bewegen, en dat met toene mende snelheid, tot wij ze door do na bijheid der zon uit oog verliezen, die iatusschen hoe langer hoe meer westelijk ondergaat. Geleerden zeggen, dat de ring voort durend in omvang afneemt, toch kan hij nog best eenige miliioenen jaren blijven bestaan. (22. N.) Omtrent de landverhui zing naar Argentinië in het jaar 1889 zijn wij in staat eenige gegevens mede te jdeelen, ontleend aan een particulier schrijven. Het aantal stoomschepen, dat te Baeno3-Ayre8 emigranten en passa giers aan wal zetten bedroeg 827, waar van 380 engelsche, 21 belgische en 10 holiandsche. Het aautal landverhuizers was 260,909 terwijl dat der passagier 28,105 bedroeg. Da Italianen leverden het grootste contingent dier nieuw aan- gekomenen, 88,647, België was vertegen woordigd door 8666, Nederland door 4007 inwoners. Meer dan de helft van deze laatsten waren te Rotterdam inge scheept, de anderen te Amsterdam. Een veel grooter aantal waren te Antwerpen van wal gestoken, n.l. 11,881. Het mee- rendeel der emigranten waren, zooals te voorzien is, ongehuwde mannendit aantal was meer dan het dubbele van dat der gehuwdendat der jongens en meisjes was ruim 46,000- De plaatsbu- bureaux te Buenos-Ayres, die zich met de zorg voor ruim 100,000 emigranten belastten, lieten het grootste deel te dier plaatse achter, 41,887; 24,000 vertrok ken naar Santa Fe; de overigen werden over verschillende plaatsen verdeeld. In het jaar 1889 zijn 121,747 land verhuizers meer aangekomen dan in 1889. (2. a.) In De Ka mp io en, orgaan van den Alg. Ned. Wielrijdersbond van 1 Maart, komt een stuk voor van de hand van den hoofdredacteur, den heer Edo Bergsma, (thans in die betrekking opge volgd door den heer P. W. Schilthnis), Thans is besloten een adres aan de provinciale besturen te richten, met het verzoek tot het uitvaardigen van pro vinciale verordeningen, zoo mogelyk eensluidend. Naar men verneemt, is de hardrijder Jurrjens voornemens binnen kort zich in de Transvaal te vestigen. Door de uit 600 leden be staande Nederlandsche Diamantbewer- kers-vereeniging te Amsterdam wordt de aandacht barer stadgenoot-en gevestigd op den treurigen toestand, waarin, ten gevolge van onastaudigheden buiten hunne schuld, zich duizenden gezinnen bevin den, wier hoofden tot nog toe als fliuke diamantbewerkers nuttig werkzaam wa ren. Niet minder dau 7000 dier werk lieden zijn werkeloos geworden, on no£ is het oogenblik niet gekomen dat eene betere toekomst voorspelt. Zij missen het noodzakelijkste: behoorlijke voeding, kleeding en ligging, en de meesten hun ner zijn ongeschikt een ander beroep "t te oefenen. Bewogen saet hun deerniswaardig lot, hebben eenige heeren bij circulaire eene oproeping gedaan om hen door gitten te steunen tot betere tijden aanbreken. Eene commissie uit hun midden zal de oordeel kundige verdeeliag der gelden contro leeren. De circulaire is goteekeud door de heeren: mr. Van Tienhoven, burgemees ter van Amsterdam, eero-voorzitter; J. J. Burgmeijer, pastoor Mozes-Aarón kerk; I. M. Chu aceiro, rabbijn Port. Isr. gemeente; dr. J. H. Dünner, opper rabbijn Hoogd. Isr. gemeente; ds. P. H, Hugenholtz Jr., predikant vrije gemeente: dr. A. Kuyper; ds. E. Laurillaro; ds, W. F. Loman, ev. lutk. predikant; ds. Joh. C. de Meijere, predikant herat, luth. geaaeeute; mr. F. IS. van Nierop; Frits Olie, koopman; A J. IStokvis, ju weiier; A. C. Wertheim; A. S. van Wezel, juwelier; mr. C. A. J. Willeu- mier; J. D. Wijnkoop, rabbijn Hoogd, Isr. gemeente. Nog alt ij d houdt de justiti zich bezig met het onderzoek naar de oorzaak van den schouwburgbrand Amsterdam. Vermoedelijk ook zal zij de al of niet betrouwbaarheid van het gerucht uitmaken, dat de brand van den schouw burg aan boos opzet moet worden toege schreven, een gerucht, dat in verband met de door de brandweer gehouden ronden, bij het publiek eenige waarschijn lijkheid schijnt te hebben. Een sigarenhandelaar t Amsterdam heeft aan de politie kennis gegeven, dat aan zijnen zoon Maandag ochtend door zoogenaamde kwartjesvin ders eene som van f 50 is afhandig maakt. De te Den Helder bestaand Veroeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende onderwer pen heeft den naam vau //Marine-Ver- eeniging" aangenomen. Behalve gewone- en eere-leden zal deze Vereenigiug voort aan buitengewone leden tellen. Officieren van liet nederlandsche- en nederlandseh-indische leger zijn gerech tigd tot het buitengewone lidmaatschap, Over liet aannemen van andere buiten gewone leden, die echter Nederlanders moeten zijn, beslist het bestuur. De con tributie bedraagt 5 per jaar, en hier voor ontvangt n de leden, behalve verslagen der vergaderingen, het Marine Blad, welk tijdschrift in den handel 4 kost. De werkkring der Vereeniging is ook uitgebreid geworden, daar het bestuur ken te Hellevoetsluis is door eenige hel den een gasbuis afgebroken en toen het uit die buis stroomende gas aangestoken. Gelukkig werd dit spoedig opgemerkt, zoodat men ongelukken kon voorkomen. Naar men verneemt zijn de daders reeds bekend. Als eene buitengewone z e 1 d- zaamheid kan van Eemnes gemeld wor den, dat bij den landbouwer E. M. al daar eene koe drie goed gevormde le vende kalveren ter wereld bracht. Mandagochtend is teBar- neveld zekere C. v. V., terwijl hij bezig was met het zagen van boomen, onder een paar neervallende boomen geraakt en zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarna overleed. Zijne weduwe blijft met kinderen achter. Bij de loting voor de gemeente Wittem, 11. Donderdag te Gulpen gehou den, deed zich 't geval voor, dat de ser geant, belast met do meting der lete- liagen, op een stoel moost gaan staan om de lengte te kunnen bepalen van den loteling Pappers, uil Meckelen-Wittem. die de zeldzame lengte heeft van 2 meter. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. is in de katholieke kerk te Schalk wij k ingebroken. Ofïerbussen blokken zijn met een stuk ijzer, af komstig van een hek vóór de voorma lige heerlijkheid //Schonauwen" onder Houten, met ruw geweld opengebroken en geleedigd. De inhoud bestond uit cen ten, waaronder vele brabantsche, klein zilvergeld. Voorts is mede gesto len eene hoeveelheid ongewijde hostiën. Als vermoetielyk medeschuldige wordt verdacht een lang en bleek persoon, van donker uitzicht, gekleed in overjas met pet en armoedig voorkomen. De burge meester van Schalkwijk verzoekt opspo ring, aanhouding en bericht. Een a 11 e r b r u t a a 1 s t e randing luid plaats op den openbaren weg, even buiten de kom der gemeente Oude Pekeia. De heeren H., P. en K. kwamen met hun echtgeuooten van een familiebezoek op Zuiderveen. De dames liepen eenige schreden voor. Plotseling werden zij aangegrepen door twee personen, die ongetwijfeld niet had den opgemerkt dat de heeren direct in de buurt waren. Een der dames werd over de straat gesleurd. Ijlings schoten natuurlijk de echtge-1 nooten toe. Nog deinsden de onverlaten niet af. De heer H. kreeg een snede over den arm de hoed van den heer P. werd stuk gesneden. Toen eerst konden de verschrikte echtelieden hun weg ver volgen. Do burgemeester is onmiddellijk met het voorgevallene in kennis gesteld, ter wijl door den rijksveldwachter Harten- hotf te Nieuwe Pekela en den gemeente veldwachter Tilleman aldaar een onder zoek is ingesteld. Van deze mishandeling worden ver dacht L, D. dienstknecht bij R., en N., dienstknecht bij H. T., landbouwers te Zuiderveen. Door bedoelde ambtenaren zijn dau ook in beslag genomen een groot mes en een kogelzweep, zooge naamde ploertendooder. Er werd besloten, de engelsche regeering uit te noodigen de aandacht der russi- sche regeering op de wreedheid harer beambten tegenover do gevangenen en ver- bannenen in Siberië te vestigen. De fraasche Ministerraad besloot onder de 5 afgevaardigden naar de berlynsche conferentie een werktuigkundig inge nieur en een werkman ta kiezen. Jules Simon Tolain (senator) en de afgevaardigde Bnrdeau zijn tot gedele geerden aangewezen. Mon noemt Finance als werklieden-gedelegeerde. De spaaosche regeering heeft ten noegen van keizer Wilhelm ten slotte toch toegezegd op de Berlijnsche Confe rentie vertegenwoordigd te zullen zijn, De spaansche regeering hooptdat de conferentie slechts een redeneere-nde rol zal|spe!en en wil zich niet door be slissingen laten binden. De geheele pers vau Madrid wacht geen heil van de conferentie. De beraadslagingen van de arbeiders- beschermingsconferentie zullen gevoerd worden in de congreszaal van het paleis van den rijkskanselier, in de Wilhelm- strasse. Nadere bepalingen zullen dien aangaande gemaakt worden, zoodra be slist is hoeveel personen aan die confe rentie zullen deelnemen, daar aan elke regeering is overgelaten hoeveel afge vaardigden zij zenden wil. Er zullen geen besluiten bij meerderheid van stem men worden genomen, doch van de ver klaringen der afgevaardigden op de hun gestelde vragen, van hunne weoschen enz. zal een protocol worden opgemaakt waarvan aan elk der vertegenwoordigde regeeringen een exemplaar zal worden toegezonden. De keizer verlangt natuurlijk de leden der conferentie als zijn gasten te be schouwen en hun het verblijf in Berlijn zoo aangenaam mogelijk te maken. Naast het hof' zullen ook het stads bestuur van Berlijn en de oudste koop- lieden-vereeniging ter eere van de bui- teDlandsihe vertegenwoordigers feeste lijkheden (in het raadhuis enz.) orgaci- seeren. Te Berlijn loopt het gerucht, dat Yon Bismarck aan den keizer beloofd heeft, tot einde April zijne betrekkingen te blijven waarnemen, doch dat hij besloten is, na dien termijn zich uit het staat kundig leven terug te trekken. over de noodzakelijkheid van het uit- thans bevoegd is tot het uitschrijven van prijsvragen over maritieme onderwerpen. Het duitsche stoomschip Ascaniakapitein Lignitz, van Fowey met pijpaarde naar Harburg bestemd, is vaardigen van provinciale verordeningen op het wielrijden, ten einde de tegen woordige gemeentelijke verordeningen te vervangen. Hoe is het mogelijk zoo schrijft bij Falga gestrand. De bemanning hij en hoe kan het geëisckt worden,met eigen boot gered. Sleepbooten uit dat een wielrijder, die ia één dag ge- Nieuwediep zijn derwaarts vertrokken, makkelijk een 100 kilometer aflegt, en j In de boerenwoning „Pano- meestal zonder bezwaar 150200 mijlen rarna", gelegen op het hoogste punt van voor zijn rekening neemt, al de veror- j Tessel, is inbraak met diefstal gepleegd, deningen kennen zal van al de gemeen- j Tijdens de bewoners afwezig waren, werd ten, die hij doorwiek? En kende bij ook een bankbiljet van f 40 en eenig geld die 40 a 50 verordeningen, hoe zou hij ontvreemd. De dader kon nog niet wor- dan nog kunnen zien of weten, wanneer den opgespoord, ofschoon de politie het hij uit de eene gemeente in de andereonderzoek rusteloos voortzet, rijdt I In de zoogenaamde Barak- POÜÏffi In het engelsche Lagerhuis voerden verscheidene sprekers voor en tegen het amendement van Gladstone naar aanlei ding van het rapport der Parnell-com- raissie het woord. Eene insinuatie van Sexton, dat lord Salisbury met Pigott zou geheuld hebben, werd door Balfour ten krachtigste gewraakt. Balfour ver weet den Parnellisten dat zij getracht hadden in het ioreehe volk eeuen ver derf elijken geest te brengenwaarop Hareourt den minister voor de voeten wierp dat hij de lasteringen van de Tijnes tot do zijne maakte. Ten slotte werd Gladstone's amendement met 339 tegen 268 stemmen verworpen. In Hydepark te Londen had Zondag een meeting plaats om te protesteeren tegen de Siberische gruwelen. Zij werd vooral door socialistische clubs bijgewoond, terwijl o. a. Burns het woord voerde. {«ÜtëËS&D flIEDfVS. O p n i e uw heeft in Engeland eene mijn-ontploffing plaats gehad bij Llanalch. Men spreekt van 160 dooden. Ter gelegenheid van do h e r- aenking van den sterfdag van Keizer Wilhelm I, heeft Zondag te Charlotten- hurg de plechtige inwijding plaats gehad van het vergroote mausoleum. Bij die plechtigheid waren tegenwoordig de kei zer en de keizerin en hunne kinderen, keizerin Friedrieh en hare dochters, een groot aantal vorsten, maarschalk Yon Moltke, graaf Herbert von Bismarck en de voornaamste waardigheidsbekleders aan het hof. In Denemarken wordt voor de infanterie een nieuw pionnier-werk tuig ingevoerd, dat de bekende iinnen- mansschop en ten deele ook do bijl en het houweel zal vervangen. Dit werktuig, dat slechts 0.75 KG. weegt, is eene uit vinding van den luitenant Steknetrüpp en heeft bij de beproeving, zelfs in steen- achtigen bodem, zeer goed voldaan. Het groote voordeel is vooral het gering ge wicht. De linnemansschop, bij bijna alle legers in gebruik, weegt 1.1 KG. en de bijl met foudraal 1.25 KG. Eene eigenaardige reclame wordt thans toegepast door den eigenaar van een bierhuis te Berlijn. Hij laat onder de voorbijgangers een //bankbiljet" van duizend mark rond strooien. Aan de voorzijde leest men: //Duizend mark verliest hij, die de ach terzijde van dit papier onbozichtigd laat." Verder de woorden: «Wie dit biljet ver nietigt, bestraft zichzelf." Ter andere zijde deelt de waard mede dat hij voornemens is, het geachte pu bliek in zijn lokaal een aangenaam zitje te bezorgen, met eene voortreffelijke mu ziekkapel incluis. heventoen de trein zich echter langzaam in beweging zette en zij zich niet langer behoefde te bedwingen, bekroop een kil gevoel van verlatenheid het arme kind. Zou het niet beter zijn geweest, vroeff zij zich af, wanneer zij Gaspard deelgenoot had gemaakt van haar smart, om bij hem den troost te vinden, dien zij zoozeer zocfit? Had zij wel goed gehandeld door hem in den waan te laten, dat zij gelukkig en tevreden was, terwijl zij in werkelijk heid zoo diep ongelukkig was? Maar de woorden van dankbaar heid, die hij nog op het laatst tot haar had gesproken, waren haar zeer veel waard Ofschoon zij zelf haar gemoed niet had willen luchtgeven door haar hart voor hem uit te storten, hetgeen eene ware verlichting voor haar zou zijn geweest, bad zij hem veel - leed en ontrust bespaard. Zij had nu echter alle zelfbehcer- sChing verloren eu de reeds zoo lang bedwongen tranen kwamen in overvloed te voorschijn nu zij dacht aan de talrijke ontberingen, waaronder hij gebukt ging en die hij voor haar had zoeken te verbergen. Aan den anderen kant van de coupé zat do deken in een cou rant verdiept, bovendien was hij eenigszins doof', maar aan het scherpziende oog van Cornelia ontging niets. Zij was er wel op voorbereid, dat Espérance eenige tranen zou storten; maar toen het hartstochtelijk snikken steeds aanhield en heviger scheen te worden, meende zij dat het tijd werd om tusschenbeide te komen en op zacht en maar bestrafienden toon, zeide zij: z/Lieve Espérance, bedwing uzelve; het is te kinderachtig om op die wijze steeds voort te gaan; uw karakter zal met iederen dag verzwakken." Dat was ongetwijfeld zeer waar, maar op dit tijdstip was zij niet voor rede vatbaar; wat deerde haar heur karakter, wanneer Gaspard gebreek leed? Zij dacht er dus niet aan, om haar snikken te bedwingen en de berispingen van Cornelia waren zonder gevolg, totdat zij ten laatste ongerust door de steeds toenemende bleekheid van Espérances gelaat, plotseling aan haar vroeg. //Hebt gij van daag wel gegeten?" Een half ongeduldig „neen" wa3 het antwoord. z/Wat! niets gebruikt sinds vanmorgen?" z/Een kop koffie," snikte Espérance, nog steeds ongeduldig. z/Dwaaa kind, gij zijt nu natuurlijk flauw van honger. Waarom hebt gij niet beter voor uzelf gezorgd?" z/Denkt gij dan, dat ik iets van Gaspard zeu willen aannemen?" zeide Espérance en door hare verontwaardiging hielden hare tranen eea oogenblik op te vloeien. Gij, welgestelde menschen, kunt u onmogelijk een denkbeeld maken, van wat ware armoede is! zou ik voor mijzelf hebben moeten zorgen, wanneer hij reeds maanden lang gebrek lijdt en van brood en eau sucrée moet leven //Is dat werkelijk waar?" vroeg Cornelia zeer ontsteld, terwijl de deken eenig gerucht hoorende, van zijn krant opkeek en luis terde. Espérance begreep wel, dat zij te ver was gegaan; met in spanning van al hare krachten ging zij weer rechtop zitten, wiachte hare tranen weg en zeide: wIk heb verkeerd gedaan, Cornelia; hij wil niet, dat men weet, dat hij gebrek lijdt; vergeet, wat ik u bidden mag, hetgeen ik zooeven gezegd heb." z/Dat kan ik u niet beloven," zeide Coraelia op koelen toon; //wanneer het bovendien waar is, hetgeen ik uit uwe woorden moet afleideD, dan is het geen zaak, die vergelen meet worden." Espérance was weer tot hare vorige houding teruggekeerd, maar temidden van haar schreien, verstond Cornelia de woorden: //Hij wil niet meer verplichtingen hebben." Misschien was de verbittering over deze woorden de oorzaak, dat zij Espérance een glas wijD, dat zij uit een flacon had volge schonken, eenigszins ruw aanreikte. //Drink dit nu maar leeg en houd op met schreien; wanneer gij evenals uw broeder zooveel vastheid van karakter bezat, om zooveel beproevingen te kunnen doorstaan, dan zou dit niet ge beurd zijD." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2