NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ?e .Jaargang. Maart 1890. No. AB0I11MEITSFRIJE: AD YERTEïTTIËH: A. J. F. II. I. FRANK, S T A 0 S Ai I E IV S. De Heiland California Land-Company. IN DEN VREEMDE. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.85. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. "ffeiefooasesasnKiey van 16 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents® Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en couranfcier*. Directsuresi-XJitgoverg J. C. PEEREBOOIS ©n B. AVIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Genérale de PubliciU Mrangère GL. DJ.UJBE Co.t JOHN F. JONE8Succ., Parijs 31 Ms Faubourg Montmartre. Advertenties» esa aboassemien- ten voor 2B A A 35 L. BO M S B» A G- BLAS& worden dageiigks aaage- inomeaa door den ^ortegeawoor- diger van dit kil ad SclioJcrslHgel 39. Haarlem, 27 Maart 1890- Bij koninklijk besluit is gepensionneerd de kapitein J. J. Phaff, plaatselijk adju dant alhier. Er had zich hier ter stede eene com missie gevormd bestaande uit de hee- ren Jhr. J. W. M. Sehorer,Commissaris des Koniegs in de prov. N.-Holland; mr. E. A. Jordens, burgemeester van Haarlem; Vogel, luit.-kolonel der infanterie; Kool, majoor der genie; mr.W.Jager Gerlings, majoor-commandant der dd. schutterij; jhr. mr. A.J. Rethaan Macaré, officier van justitie; Lieftïnek, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; Onnen, gepens. kolonel der artillerie; dr. H. Brongersma, directeur der H. B. S. met 5 j.cursusBects,notaris; dr.B.J. Kou- wer, arts, en J. Krol Kz., die het plan had opgevat, om naar aanleiding van de welgeslaagde feesten ten vorigen jare en onlangs door de leerlingen en oud leerlingen der Militaire School aan Haar lems ingezetenen aangeboden, den wen3ch van velen gevolg te geven, door het aanbieden van een contra-bal van hunne erkentelijkheid te doen blijken. Genoemde heeren hebben zich met dit doel gewend tot den directeur der Mil. School, kapitein de Vlaming; maar deze heeft gemeend, zooals hij in een hoogst waardeerend schrijven te kennen gaf, dat de feesten door de M. S. aangeboden, slechts ten doel hadden erkentelijkheid te betuigen voor het vele goede, dat de leerlingen en oud-leerlingen genieten en genoten heb ben van de zijde der ingezetenen en, dit doel blijkbaar volkomen bereikt zijnde, ervan wordt afgezien om een contrafeest te aanvaarden. In de Dinsdag gehouden algemeene vergadering van commissarissen der Nuts- Spaarbank zijn de rekeningen over het afgeloopen jaar afgesloten en is de balans vastgesteld. Op 1 Januari 1889 telde de Spaar bank 4663 deelhebbers. In den loop des jaars werden 405 nieuwe boekjes uitge geven en 575 geheel af betaald, weshalve er op het einde van het jaar 4493 in omloop bleven. De schuld aan de deelheb bers bedroeg op 1 Jan. 734.663,48% Daarbij werd, in 4564 posten, opgebracht 127.221,91% Aan rente a 2% pet. werd bijgeschreven16,469,54 878.354,94 In 2720 posten werd te rugbetaald 173.509,47%i Zoodat op 31 December verschuldigd bleef. 704.845,46% De reserve bedroeg toen 48.577,92 en het geheele kapitaal derhalve753.423,38%. Van dit kapitaal was belegd: in hy potheeken f 113.000, in beleeningen en prolongatiën f 560.500in obligatiën der provincie Noord-Holland f 77.200, (nominaal voor een bedrag van ƒ79000). Voor het overige bestonden de waarden uit een saldo in rekening-courant met de makelaars der Spaarbank, ad ƒ289.52, uit de boekwaarde van meubelen enz. ad f 32 en uit 2392.86% aan kasgeld. Een van de deelhebbers der Spaarbank is de Schoolspaarbank. die op 2 scholen in werking is. üp 1 Januari 1889 telde zij 261 deelnemers, met een tegoed vau 1238%. Er werd ingebracht ƒ915.81, aan rente bijgeschreven 31,59 en te rugbetaald f 778,54, zoodat op het einde des jaars het tegoed (van 264scholieren) 1407,59 bedroeg. Het bestuur der spaarbank bestaat thans uit de heeren P. J. L. Huet, mr. II. Jacobi, eere-voorzitter, mr. Th. de Haan Hugeaholtz, voorzitter, A. Merens J.Cz., thesaurier, M. O. de Kanter, A. F. Kremer Jr., mr. L. C. du Rieu, mr. M. G. P. del Court van Krimpen, A. de Haan, mr. A. A. Land, A. J. Klup pel, dr. E. van der Ven, mr. N. G. Cnoop Koopmans, J. K. Tadema, mr. W. R. baron van Lijnden, H. W. Groll, J. Sabelis, mr. W. A. 't Hooft, J. Smits C.Jz., Ed. de Lanoy, secretaris, J. A. Fontein, boekhouder, J. J. S. van Ha mel, jhr. mr. F. W. van Styrum, mr. A. A. van der Mersch, F. M. baron van Lijnden, kassier, J. M. Simon, jhr. W. P. Teding van Berkhout, K. A. L. Blok, B. Sehagen vau Soelen, J. de Koek en mr. C. G. von Reeken. De heer mr. Wm. A. Nijgh, vice- president van bovengenoemde maatschap pij, die op verschillende plaatsen van ons land lezingen houdt om personen tot emigratie naar Merced, in Californië, aan te sporen, trad Woensdagavond alhier voor een vergadering van omstreeks een 50tal personen als spreker op. De bijeenkomst had plaats in de boven zaal van het Nutsgebouw, alwaar door den heer Nijgh tevens een aantal voortbreng selen van Californië benevens fotogra fieën en k:»artea tot toelichting, waren De heer Nijgh deelde mede dat hij sinds 16 jaar in Californië, te Merced, aan de Yosemite-valley is gevestigd. Californië zeide hij is vau allo staten van de Vereenigde Staten het minst bij de Nederlanders eu bij de Europeanen in 't algemeen, bekend. Wel keat men de oostelijke en zuidelijke staten, maar op Californië had zich nog weinig de aandacht gericht. En toch is het de rijkste der amerikaansehe staten wat klimaat en bodem betreft, waarom het dan ook niet ten onrechte het Lom- bardije van Amerika wordt geheeten. De geheele oppervlakte bedraagt 100.500.000 acres en het is verdeeld ia 53 districtsn. Het klimaat is er zeer gezond, vaa epidemiën hoort men nooit. De oorzaak daarvan is de gunsfige ligging langs de zeekust, waarlangs het zich bij een breedte van 200 mijlen 1000 mijlen uit strekt, terwijl bergketenen het aan den tegenovergestelden kant beschutten, de Oost-range en de Sierra Nevada. Winter kent men er nietmen heeft slechts een drogen en een natten tijd, vorst is onbe kend. Wel is er de hitte hooger dan hier, soms tot 115 graden Faht. in da schaduw, maar de nachten zijn koel, som3 koud. De bevolking bestaat uit Ameri kanen, Europeanen en eenige Mexicanen. Het principe van het goevernement is onderwijs. Wat de productiviteit van den bodem betreft, deze grenst aan het ongelooflijke. Doze levert de grootste variëteit van vruchten, alle vruchten die in Nederland voorkomen tot de bananen en de rozijn- druif der zuidelijke landen toe. In Fresno- county, een der districten, teelt men twaalf variëteiten van druiven en, wat meer zegt, de wijndruif is bestand tegen de zielctên van den wijnstok „the resis ting vine". Waren graan en goud vroeger de voornaamste voortbrengselen, thans is het vooral de wijn. Edn acre wijndruiven levert van 5 tot 10 ton wijn per week en geeft een netto-profijt van 90 dollars rozijnen van 150 tot 250 dollars, ener zijn gevallen vaa 500 dollars, abrikozen van 150 tot 500 dollars, amandelen, pruimen, peren, oranjeappelen, citroenen, limoenen enz., naar rato. Bovendien groeit er overvloedig het alfalfa, dat soms 12 oogsten per jaar geeft en een soort voeder is, dat alle vee gaarne eet. Wel is de grond er duur. 160 dollars is de prijs per bunder, maar één bunder in Nederland produceert niet zooveel als f acre in Californië Zeker iemand maakt er van een acre tuinland tot 950 dollars winst; waar is een stuk land hier of in Europa vraagt spreker dat van 200 tot 950 doll, per bunder netto profijt oplevert? Wat het leven aangaat, spreker be weert dat men in Californië 100 jaar verder is dan in Nederland, ondanks de geringe bevolking van 1.400.000 inwo ners. Er moeten dus bizondere voordeelen zijn boven Europa. In de eerste plaats dat er geen overpopulatie is zooals hier, die overpopulatie, die don jongelieden hun toekomst beneemt. Jongelui met energie moeten du3 naar Californië om vooruit te komen. Niet naar New-York, waar slechts betrekkingen open zijn van koffiehuisbedienden en tramconducteurs! Voor iemand naar Amerika gaat, dient hij te weten waar hij heen gaat. In de eerste plaats moet hij geld hebben om het desnoods een jaar lang te kunnen uitzingen, of men moet werkman zijn. Knappe correspondenten of boekhouders voor kantoren heeft mea er reeds te over, evenmin is er behoefte aan adspi- ranten Daar ambtenaars-baantjes, zulke posities zijn er nieten men krijgt geen andere betrekking alvorens men volko men met de taal en de gebruiken des lands bekend is. Voor hen dus die er op de „bonne fooi" heentrekken is het misère general Om naar Californië te gaan, dient men ook te weten waarheen in dat land, en dan is sprekers antwoordvoor jonge lieden met een betrekkelijk gering kapi taal (bij spreekt hier uitsluitend tot hen die eenigszins gefortuneerd zijn) met energie en gezond verstand hoogere burgerschoolgeleerdheid is niet direct noodig die vooruit willen gaan en hard werken, naar Merced! Reeds hebben zich een aantal personen uit den gegoeden stand aangemeld, die met Mei derwaarts trekken en wier na men men in de haarlemsche dagbladen heeft kunnen lezen, en de gelegenheid om zich daarbij aan te sluiten is nog steeds open. De zekerheid bestaat voor jongelieden in genoemde omstandigheden om, naar tvoor- j beeld van personen die gedaan hebben wat zij, {die jongeliedener zullen gaan doen 1 een hooge trap van welvaart te bereiken, aldus drukte spreker zich uit. De bezwaren, die de kolonisatie in Californië aanbood, zijn grootendeels over wonnen. Er valt jaarlijks te weinig regen em steeds voldoende oogsten te verwach ten, maar de irrigatie is er voor in de plaats getreden en voldoet uitmuntend. Dat het koloniseeren er aanlokkelijk is bewijst wel de fabelachtig snelle toene ming der bevolking. Fresno was 10 jaar geleden een stadje van 600 inwoners, thans is de bevolking vertienvoudigd en de waarde van het land is gestegen vaa 10 tot 1000 dollars per acre en toch zijn er landen die men voor geen 1700 dol lars per acre kan verkrijgen. Er zijn nu honderden plantages rondom Fresno, en de stad zelve is een toonbeeld van vooruitgang, met hare tallooze tram wegen en electrische verlichliug, gas heeft men er nooit gekend. Spreker stond eeni- gen tijd stil bij de grootsche irrigatie- werken van de heeren Crocker en Huff man, waardoor het land daar op zoo uit muntende wijze geschikt is gemaakt voor den tuinbouw, dat de Hol!. Calif.-Land- Company er hare landerijen aankocht, die thans zulko rijke oogsten leveren. Spreker gaf vervolgens eene beschrij ving der steden San Francisco en Mer ced. De eerste stad is nog sleehts 40 jaar oud en telt thans 400.000 inwoners, de bevolking is er met 10.000 inwoners^?* annum toegenomen en de stad is een der schoonste steden van de Y.-S. Evenzoo ging het met Merced. Thans zou spreker de vraag beant woorden of er een toekomst is voor jongelieden met een betrekkelijk klein kapitaal. Yoor jongelieden die zich bij de H. C. L. C. aansluiten, ongetwijfeld. Spre ker gaf een staat, waaruit bleek, dat iemand, bij de Company beginnende met een kapitaal van f 12000, na verloop van zes jaren een netto winst maakt van 6000. De schaduwzijde is ochter, dat men een allernauwlettendst toezicht moet houden op de gewassen, daar men anders in één jaar tijds alles kan verliezen. Hoezeer het goevernement daarvan ook doordrongen is, blijkt, dat om de vier jaren een generale inspectie wordt ge houden en degeen bij wie zieke of aan getaste gewassen worden aangetroffen op ernstige straffen verplicht wordt deze uit te roeien. Wat het leven bij de Comp. betreft, 69D jongmensch van goede familie kan er gentleman blijven. Spreker zou dus ieder, welke in do vereischte omstandig heden is, willen toeroepenMaak van de gelegenheid gebruik!" Met tal van voorbeelden van personen, die er zich een rijk en onafhankelijk bestaan hebben verschaft, bevestigde spreker zijne be weringen. De bedoeling der Company is niet om door de opleiding van de jongelieden winsten te maken. Enkel en uitsluitend is haar doel om een schoone hollandsehe kolonie tot stand te brengen. Ten slotte leest spreker nog voor, hetgeen door mojuffr. Hermine Rost van Tonningen (thans te Haarlem woonach- j tig) over haar verblijf in Caiifornië is j geschreven in Eigen Haard jaarg. 1888, waaruit blijkt, dat het landelijk leven, het gezonde klimaat en de heerlijke, j schilderachtige natuur het land tot een ■waar lustoord maken. Ten slotte werden nog een aantai FEUILLETON. Naar het engelscli YAN EDNA LYALL. 58) HOOFDSTUK XXIII. Hoewel zij dikwijls koel en sarcastisch scheen, was altijd haar streven om rechtvaardig en vriendelijk te zijn; van het eerste oogenblik af had haar afkeer van Espérance haar nooit aanleiding gegeven tot hatelijkheden en onrechtvaardige beschuldigingen, het geen wel het geval was met mevrouw Mortlake, zij was Espé rance nu zelfs zeer genegen, ofschoon zij door de haar aangeboren achterhoudendheid meestal zeer koel scheen, wanneer zij geheel anders wenschte te zijn. Toen mevrouw Mortlake haar zuster dien avond goeden nacht wenschte, bracht zij de geschiedenis met de kaarsen ter sprake, waardoor zij Cornelia's hevige verontwaardiging opwekte. „Gij wilt dus zeggen, dat gij zoo kleingeestig zijt geweest haar die kaarsen te onthouden?" „Maar eilieve, ik heb het niet gedaan wegens de kosten, maar denk eens na, welk eene slechte gewoonte van een meisje van zeventien jaar oud, om iederen nacht op te blijven. Zij zal onge twijfeld dikwijls over haar werk in slaap vallen; het is een won der, dat er op haar kamertje nog geen brand is ontstaan." „Gij zijt ongetwijfeld zeer voorzichtig," zeide Cornelia met een hatelijken en glimlach, „hoe zal zij nu den uitzet vau Gaspard verder afmaken?" „Hoe zou ik dat weten?" antwoordde mevrouw Mortlake met voorgewende onverschilligheid; „zij zal niet meer bij kaarslicht wcrkeD, verder kan het my niets schelen." „Dat schijnt tenminste zoo. Zij zal nu tenminste in do gelegen heid zijn, haar werk bij lamplicht af te maken," zeide Cornelia op fleren toon. Aan de lippen van mevrouw Mortlake ontsnapte een toornige uitroep; Cornelia wenschte haar op koelen toon goedennacht, r.am haar kleine lamp, waarbij zij gewoon was te lezen en begaf zich daar.r ee naar het zolderkamertje. Tot hare verwondering vond zij Espérance reeds in bed. „Ach, ik kom juist te laat," zeide zij, blijkbaar zeer teleurge steld. „Ik meende, dat gij wellicht gaarne bij het licht van mijn lamp zoudt willen werken. Christabel heeft mij zooeven verteld, wat zij gedaan heeft." Met een dankbaren blik uit hare vermoeide oogen keek Espé rance haar aan. „Hoe vriendelijk van u om daaraan te denken, ik wist al niet, hoe ik mijn werk nog tijdig af zou kunnen krijgen; ik had het plan reeds opgevat om vroeg op te staan." „Dat zou beter voor u zijn, dan dat gij nu gingt werken,* zeide Cornelia; „naar uw gelaat te oordeelen geloof ik zelfs, dat gij nu niet in staat zoudt zijn om veel te doen. En niet zonder aDgst sloeg zij het gelaat van Espérance gade; een scherp afge- teekende blos lag op hare wangen en zij had roode kringen om de oogen. „Hoeveel moet gij nog doen?" Espérance wees naar een grooten stapel werk op de tafel en met het oog van een onervarene, zag Cornelia de onrustbarende gaten en scheuren en zij kon niet begrijpen, hoe deze wonden nog ge heeld konden worden. „Ik zou toch wel willen, dat ik kousen kon stoppen," zeide zij, in gepeins verzonken. „Gij zult uw werk echter niet afkrijgen." „Wanneer ik maar vioeg genoeg wakker word," zeide Espérance. „Ik zal mijn wekker halen," zeide Cornelia, on zij snelde heen en keerde eenige minuten daarna met een klein, fransch wekkertje terug. „Hoe laat wilt gij gewekt worden?" „Om vier uur, als 't u blieft, de zon is dan wel op," zeide Espérance, die met kwijnende belangstelling de bewegingen van hare nicht gadesloeg. „Wat! vier uur lang werken voor het ontbijt! hebt gij werke lijk zoo lang noodig?" riep Cornelia uit. „Zoo lang werk ik altijd," zeide Espérance. „Gij weet wel, dat de tijd vliegt, wanneer men druk bezig is." Cornelia wist het niet, want bijna nog nooit had zij een naald aangeraakt, maar zij was zeer ontroerd, toen zij hoorde hoe lang deze nachtelijke arbeid duurde 6n was getroffen door dit bewijs van innige zusterliefde.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1