vragen beantwoord, waaruit bleek, datBeklaagde ontkent, maar wil wel we- het land kant en klaar geploegd en ge- ten dat bij een borrel ophad (het was eed aan de kolonisten der H. C. L. C.jop den len Januari). Het vragen om wordt opgeleverd ea de vruchten veelal geld was alleen voor ecu loiletje, terwijl aan den stam worden verkocht, waardoor j hc-; pistool niet geladen was. haast alle arbeidsloon wordt uitgewon- Beklaagde heeft een kwaden dronk, nen, dat liet kostgeld er zeer weinig zegt te gemeente-veldwachter. Dat blijkt bedraagt, de belastingen uiterst laag zijn dan ook duidelijk genoeg, en de° werklieden er mede een goede De subs. off. v. just, requireert zijne toekomst hebben. veroordeeling tot een gevangenisstraf Na afloop der vergadering werd den voor den tijd van 2 maanden, aanwezigen de gelegenheid gegeven denUitspraak over 8 dagen, californischen wijn en de heerlijke vruch-1 Na de pauze staan terecht P. de B. ten te proeven.DeheerJhr. Mr. A.J. Ret- eu L>. V., arbeiders te ZaandiM, wegens haan Macaré dankte den spreker voor I het wegnemen v&k een partij ijzer, eene zijne generalise gedachte om de opbrengst hoeveelheid van ongeveer 12U0 kilogram, der entree-gelden van deze bijeenkomst toebehoorende aan ion heer J. F. te bestemmen voor „Weldadigheid naar Vermogen". A.rrOoa«fiiss4is«i€3ïft6s-Meclaêbas»ï4 TE HAARLEM, Zitting van Donderdag 27 Maart 1890. Heden werd de zaak behandeld van een vrouwspersoon die in Haarlem eene zeer bescheiden nabootsing heeft geleverd van de millioenenjuffrouw. Bertha Elizabeth van L. te Haarlem, 21 jaar oud, zonder beroep, heeft onder valschelijk voorgeven van eene nicht te zijn van de heereu J. T. Cremer, lid van de 2e Kamer alhier en mr. F. Willekes Macdonald, advokaat alhier en eene erfenis van 80.000 te wachten te hebben, welke zij bij hare meerderjarig verklaring ontvangen zou, de weduwe H. alhier ertoe gebracht haar kamers te verhuren en kost, brandstof enz. te ver- leenen. Zelfs noemde zij zich juffrouw Mac donald. Zij had een meisje bij zich, dat zij haar gezelschapsjuffrouw noemde. Beklaagde had het niet noodig ge acht zich in de bank der bekl. te be- geveD, maar zit dood op haar gemak ep de gereserveerde plaatsen voor publiek, De „gezelschapsjuffrouw", die Margo H. heet en opgeeft dienstbode van be roep te wezen, treedt als getuige op. Nogal begrijpelijk wil zij voor hare medeplichtigheid niet recht uitkomen, maar erkent ten slotte, wel te weten dat zij door Bertha werd voorgespeld als te zijn hare juffrouw van gezelschap. Bekl. is in 83 en 86 wegens diefstal tot celstraf veroerdeeld. De sub3. off van just, requireert hare veroordeeling tot 2 jaar gevangenisstr., alsmede hare on middellijke in hechtenisneming. De Recht bank vereenigt zich daarop in Raadkamer eu beveelt hare onmiddellijke gevangen neming. Zeer zeker eene minder aangename verrassing voor de beklaagde, die ge meend had als belangstellende de zitting te kunnen bijwonen en die wanneer hot haar behaagde te kunnen verlaten. Uitspraak heden over 8 dagen. V., visscher te Zandvoort, heeft een handwagen, dien hij in huur had, ver kocht aan een ander voor 15 en dien opbrengst ten eigen bate aangewend. De vader van bekl. heeft reeds veel verdriet van hem gehad. De eisch tegen hem is 4 maanden ge v., met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis door gebracht. De ambtshalve toegevoegde verdediger mr. S. J. H. van Walcheren, merkt on der meer op, dat bekl. de bedoeling niet had den wagen geheel ten eigen bate aan te wenden. Hij verkocht den wagen met recht van wederinkoop. Zoolang niet gebleken is, dat alle middelen zijn aan gewend om den wagen terug te koopen, staat het voornemen om zich te bevoor- deelen, niet vast. PI. roept ten slotte de clementie der rechtbank in. Uitspraak over 8 dagen. Thans staat terecht N. de V., visscher te Volendam, ter zake dat hij in staat van dronkenschap verkeerende, een jon gen, Pelk genaamd, heeft bevolen hem geld te geven en wel ^0 cents en toen deze daaraan niet dadelijk voldeed, Pelk met de bedreiging hem te zullen dood schieten, een pistool op de borst heeft gezet dat hij uit den zak haalde en dat later met kruit en een prop geladen bleek te zijn. Meursiug. Deze laatste vermist nog veel meer dan 1200 kilo, het ontvreemde heeft eene waarde van circa 620 gulden. Een gedeelte van het gessolen ijzer is te koop aangeboden aan en t£an ook ge kocht door Joost Pais te Amsterdam met een collega. Zij hebben daarvoew betaald f 18 (hetgeen de president terecht voor 1200 kilo ijzer een lagen prijs noemt) het weer verkocht aan Gobes voor ƒ2.90 per 100 kilo. Beklaagde V. heeft iu eea herberg de aanwezigen getrakteerd. Honderd vier borrels werden daar voor zijn rekening uitgeschonken. Beide beklaagden bekennen het feat te hebben gepleegd. Er is geen werk beweren ze, maar bij een zoo drukke houthaven als Zaandam is, heeft men als goed arbeider altijd werk, ea boven dien strookt dat voorgewende arbeidge- brek weinig met de hierboven vermelde honderd vier borreitjes. De eisch luidt voor ieder: 1 jaar ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Tot onderwijzer aan school B te Zandvoort (hoofd der school de heer J. Th. Sehuhmacher) is benoemd de heer J. B. Rauwerda, te Usquert. Bevorderd tot doctor in de staatswe tenschap aan de rijksuniversiteit te Lei den, de heer H. G. F. Mock, geboren te Lisse, met academ. proefs. getiteld „Regeling van het staatsburgerschap. B1S N E N L A N D. Bij beschikking van 25 de zer, opgenomen in de Staatscourant v Woensdag heeft de minister van Binnenl. Zaken eene wijziging gebracht in de bestaande splitsing der hoofdkiesdis tricten Assen, EmmenHaarlemmer meer en Appingadam in onderkiesdis tricten, voor de Aerkiezing van leden den Tweede Kamer. Z. M, d e K o n i n g-G root hertog heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den luitenant der ma réchaussee Michelhoff, tijdelijk te En schedé. De minister van Binnen- landscho Zaken heeft bepaald, dat de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer in het hoofdkiesdistrict Delft, ter vervanging van den heer J. C. Fabius, die zijn ontslag heeft genomen, zal worden gehouden op Dinsdag 22 April, en de herstemming, zoo die noodig is, op DinB- dag 6 Mei. Het lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, de heer Bool, die door ongesteldheid geruimen tijd ver hinderd was aan de wetgevende werk zaamheden deel te nemen, was Woens dag weder in de Kamer tegenwoordig. De 2 d e 1 u i t.-k wartïerm. A. M. H. C. Vosmaer is overgepl. van het 2e naar het 4e reg. inf. De leden der nederiandsche studentenkorpsen hebben eene uitnoo- diging ontvangen tot bijwoning van de feesten, die, ter eere van het zeahon- aerdjarig bestaan der hoogeschool van Montpellier, van 22 tot 25 Mei zullen worden gevierd. Uit het verslag over 1889 van de Noord- en Zuid-Hol. redding maatschappij blijkt, dat de volbrachte reddingen dertien in getal waren; er werden honderd twee en-negentig per sonen gered, en het aautai geredden sedert de oprichting der Maatschappij is daardoor tot 3385 geklommen. Er zijn ook verschillende pogingen tot red ding iu het werk gesteld. H. H. offi- der pyrotechnische inrichting te Delft betoonden den meesten ijver om te trachten verbetering te brengen in het gehalte der vuurpijlen, en hunne pogin gen waren niet tevergeefs. Een woord van dank aan genoemde officieren is dan ook zeker niet misplaatst. Met dank baarheid wordt melding gemaakt van de vele giften en legaten in 1889 ont vangen en gezamenlijk bedragende f 4932.58. Prof. Fokker w ij s t in weekblad van het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde op hetgeen in het Zeitschrift für Hygiene voorkomt over een typhus- pidemio te Svarteborg, een klein plaatsje in Zweden. 104 personen wer den er door aangetast. Te Svarteborg bestaat een boterfabriek, waar de boe ren hun melk heen zendendeze wordt door centrifugeeren van boter bevrijd en dan door de boeren teruggenomen voor consumptie. Het bleek, dat de aange- getaste personen allen leveranciers van die boterfabriek waren, en dat een van hen, door geïnfecteerde melk naar de fabriek te zenden, die daar met de an dere vermengd was, de oorzaak der epidemie geweest was. De zweedsche schrijver wijst op het gevaar van melkinrichtingen, waar alle melk vercneDgd wordt. Bij een bacil, die zich zoo gemakkelijk in melk ver meerderd als de typhus-baeil, neemt daaè met het aantal leveranciers het gevaar voor infectie toe. Vrijdag 28 Maart zal voor het eerst aan de universiteit te Amster dam naar den doctorstitel worden ge dongen door eene vrouwelijke student. Mejuff. M. C. du Saar, arts en adsisten- te bij prof. W. M. Gunning, hoopt dan (len doctorstitel in do geneeskunde te verkrijgen. B. e n W. van Amsterdamheb- ben eene aanschrijving gericht tot de ver schillende schouwburg-directiën aldaar, dat zij voortaan hebben te zorgen, dat er steeds eene communicatie besta tus- schen den agent ia den schouwburg de brandwachten aekter de coulissen. De Woensdag in hetlokaal Frascati te Amsterdam bij afslag ge veilde terreinen, gebouwen en erven, uitmakende do sociëteit De Héreeniging Vondelstraat 11, te zatnen groot 1 h. 64 a. 91 c. hebben opgebracht bij op bod f 165,000. In slag 70,000. Toe gewezen aan den makelaar EL J. Heijer. Maandag-middag hebben eenige jongens, die in een weiland na bij den Amsterdamschen straatweg te Utrecht aan het spelen waren, baldadig met steenen naar den vau Amsterdam binnenkomenden trein geworpen, waar door van een coupé le klasse een paar glasruiten werden gebroken; gelukkig bekwam niemand eenig letsel. De po litie doet onderzoek. In de fabriek der machinale houtbewerking va* den heer Van der Lee, te Wenum, onder Apeldoorn, kre gen Dinsdag twee personen, beiden ge huwd, J. S. en P. B. genaamd, beiden aan de draaibank werkzaam, ruzie. Van ruzie kwam het tot eene kloppartij. J. S. ging naar het kantoor en klaagde over P. B tevens te kennen gevende, dat hij aan de politie van het voorge vallene kennis wilde geven. De heer v. d. Lee ontraadde hem dit, en J. S. ging weer naar de werkplaats terng. Daar gekomen, grijpt hij een beitel en brengt er P. B. op het onverwachts een steek mede in den buik toe, zoodat deze nedervalt. Een geneeskundige uit Vaasen, der haast ontboden, onderzocht de wonde doch gaf' weinig hoop, zoodat men aan het behoud van het leven van P. B. twijfelt. Deze is pa3 kort gehuwd, ter wijl de dader drie kinderen heeft. De dader stelde zich ter beschikking van de politie te Apeldoorn, welke hem voorloopig in bewaring stelde. De jus titie te Zutfen is met een en ander in konnis gesteld. -lj Te Oosterbeek is Dinsdag avond zekere B. A., van Renkum, nabij de „Koude Herberg" door de van Arn hem komende stoomtram overreden. Hij bleef op de plaats dood, Voor eenige dagen werd bij den arbeider v. S., te Ingen, zyne eenige melkkoe ziek en neen, stierf niet voordat de doodstrijd geëindigd was, werd het bijna levenloozo dier de hals afge sneden, verkocht en naar 's Hertogen- bosch vervoerd, om aldaar tot voedsel voor den mensch te dienen. Gelukki; werd het vleesch aangehouden, en, als ongeschikt voor de consumtie, vernietigd. De koe had geleden aan de zoozeer be smettelijte veeziekte, het miltvuur. Twee katten en een hond, die waarschijnlijk van het bloed gelikt hadden, stierven aan het miltvuur, drie drachtige varkens en een hit eveneens, zoodat de gehsele vee stapel van den man aan het miltvuur is gestorven. Op last van den rijksveearts te Bom mel zijn de dieren verbrand en de over blijfselen begraven, terwijl de stallen ont smet zijn. Men huivert bij de gedachte wat het lot van zoo velen zou geweest zijn, in dien het vleesch der koe niet was bekeurd. Te Maastricht isgevanke- lijk binnengebracht een Duitscher, ver dacht van diefstal met verzwarende om standigheden. De gearresteerde, verge zeld van nog twee audere personen, die nog voortvluchtig zijn, zijn Maandag morgen op klaarlichten dag de woning het hoofd is en wier rokken reeds vlam hadden gevat, weigerde de politie den toegang barer woning, waarop zij met den sterken arm eenigen tijd naar het politiebureau werd overgebracht en de bedstede werd ontruimd en het bran dende bed gebluscht. van nenj door een delijk te doorzocht 112 90)4 110 102 25 100-4 winkelierster te Vaals bin- hebbeu, na de vrouw slag op het hoofd onschade- hebben gemaakt, het huis en zich van het aanwezige geld meester gemaakt. Een dertienjarige knaap uit Hateren is Maandag, weinige uren nadat hij uit school kwam, overleden. Men zegt, dat hij van een onderwijzer een slag op het hoofd heeft gekregen, wat als de oorzaak van zijn dood zou worden beschouwd. Men schrijft uit Enschede: De werkstaking bij de firma Ter Kuilo Morsman duurt helaas nog steeds voort. Het is zeer te bejammeren dat onze voor het grootste deel goedgezinde arbeiders en neringdoenden door socia listische invloeden alsnog blijven bijdra gen tot ondersteuning der werkstakers, zoodoende medewe»ken tot bestendi ging van eeneu toestand, die klaarblij kelijk zeer nadeelige gevolgen moet na zich sleepen. Moeten winkeliers en an dere neringdoenden al spoedig ondervin den, dat er door de staking minder geld in omloop wordt gebracht, aan de wel vaart van Twente, gebaseerd op den geregelden vooruitgang der industrie, zal ze een gevoeligen knak toebrengen, aangezien nu reeds eenige voorgenomen uitbreidingen voorloopig voor een jaar zyn uitgesteld, waardoor arbeidersgezin nen voor hunne aankomende kinderen ook rechtstreeks zwaar moeten worden getroffeD, zoodat armoede het gevolg zal zijn. In dez® hoogst onrechtvaardige staking kunnen fabrikanten naderhand geformu leerde eïschea in geen geval inwilligen, afgezien nog van het feit, dat de loonon hier hooger zyn' dan in omliggende plaatsen, terwijl men toch de concur rentie moet volhouden, en er zal der halve in eene eerstdaags te houden ver gadering van fabrikanten, onder meer, ernstig worden overwogen of in de ge geven omstandigheden de noodzakelijk heid gebiedt gezamenlijk öf de loonen in overeenstemming te brengen met om liggende gemeenten, hetwelk ongeveer gelijk staat met lü pet. verlaging, öf short time te werken, öf tijdelfk alle fabrieken te sluiten. Woensdagmiddag ontdekt en de politie en een brandmeester te Zwolle dat ei brand was ontstaan in het bedde- goed in de bedstede der woning aan den Jufferen wal, bewoond door Keuter man. De vrouw, dio niet al te wel bij Financieele Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 25 Maart loopende, door hunne tusschenkomst ver handeld. Aand. Algem. Hol. (in de helft van het a 112 pet. Aand. Amstel Hotel-Mij Aand. Cred.-Vereen Aand. Handelsbotrek. tusschen Nederl. en Z.- Afr. (Mij tot bev. der) Aand. Lint. Mijnw. (Mij tot Expl. der) Pandbr. Nederl. Hypoth. bank in liquidatie Oblig. Pal. voor Volksvl. (Werkel, Schuld) 55 Aand. Witwatersrandsche Mynb-Mij Elsb. Ser. B. 27Ü Oblig. Z.-Holl. Koffieh. (Mij tot Ex. van het) 100)4 Aand. Amst.-Deli Comp. 1886/88 „480 Aand. Palemb. Mij (De) 40 Aand. Rotterd. Deli-Mij. 117)4 Scrip. Boxtel-Wezel Spw. (van le Hyp. Oblig.) 8\ Opr.-Aand. Oosterstoom tram-Mij 28. Aand. Rott. Suikerraffin. 1175/, Aand. Balt. Spw.-Mij (Act. de Jouiss.) 3 7,. Oblig. Oregon Short Line and Utah Northern. 94)4 Den Sisten a. s. wordt, ten kantorq van de heeren Adr. Offers Zoon te Rotterdam, die inschrijving open gesteld op 65 aandeelen 2e serie van de „Rot- terdamsche Maatschappij tot exploitatie van gronden in Californië." Het kapi taal van deze Mij. is groot ƒ200,000, in 2 serieën, elk groot 100,000, waar van de eerste geheel geplaatst zijn. De koers van uitgifte is gesteld op 100 pet. Blijkens de statuten, stelt de Mij. (aan gegaan voor ongeveer 30 jaren, tot 31 Dec. 1919), zich ten doel land in Cali fornië aan te koopen, te exploiteeren en te verkoopen. Blijkens het prospectus is zij reeds in het bezit van 200 acresge- Merced Countydie op dit oogenblik worden beplant met rozijn druiven, oranjeappeleu, pruimen en olij ven zij wil echter de 200 acres, die zij tot 1 Januari aanstaande in optie heeft, reeds nu in bewerking nemen, om daar door een jaar vroeger in staat te zijn, ook daarvan de vruchten te plukken. De 200 eerste acres zijn door haar aan gekocht voor ƒ80,000, terwijl de nog aan te knoopen 200 acres tot dienzelfden prijs te bekomen zijn. Er blijft dus ƒ40,009 bedrijfskapitaal over, benoodigd voor het omheinen en het beplanten der grondeD, de gebouwen, paarden, werk tuigen ea gereedschappen. Gedurende de 3 eerste jaren worden hare belangen f Californië kosteloos waargenomen door het bestuur van de „Holland-California Land-Company," die daarna, indien haar de belangen blijven toevertrouwd, 5 pet. van de netto wiaaten wenscht te genieten. Aangaande de winstverdeeling bepaalt art. 15 der statuten het volgende Hetgeen uit do gewone exploitatie rekening na aftrek van alle onkosten overblijft, is winst. Uit de winst wordt allereerst aan de aandeelhouders uitge keerd 5 pet. over het bedrag hunner aandeelen, terwijl het daarna overblij vende wordt verdeeld ?olgt10 pet. aan de houders der oprichters-bewijzen 10 pet. aan het reserve-fonds10 pet. aan het bestuur, en 70 pet. aan de aan deelhouders. Zoodra en zoo lang het reserve-fonds een bedrag van ƒ20,000 bereikt heeft, worden de daarvoor be stemde 10 pet. aan de aandeelhouders uitgekeerd. Op de aandeelen der lo serie is 80 „Lief kind," zeide zij vriendelijk, „gij moet mij beloven nooit weer 's nachts te gaan werken; sta morgenochtend op, als gij dat wilt, en ik zal er voor zorgen, dat men u den ganschen dag niet stoort; gij kunt wel werken in mijne studeerkamer." Het kwam Espérance wel eenigszins belachelijk voor, dat zij in Cornelia's heiligdom naaiwerk zou verrichten, evenwel hare dank baarheid kende geen grenzen. Zij was zoo verrukt, dat zij haar engelsch vergat en de armen om den hals van Cornelia sloeg en uitriep: „Ma bien chère! wat zijt gij good, wat zijt gij vriendelijk ik kan u niet genoeg danken. Hoe gelukkig hebt gij mij gemaakt!" Het was een mengelmoes van fransch en engelsch, maar toch was Cornelia door hare woorden diep getroffen. Toen zij de kamer verliet, hoorde zy de stem van haar vader, die haar riep van uit het observatorium, waarvan de deur zich bevond tegenover die van Espéranco's kamertje. „Wees zoo goed en lees mij die noot onder aan de bladzijde eens voor, het is voor mijne oogen te klein gedrukt." Zij nam het boek op, maar zij was verplicht om hare hand haastig naar hare oogen te brengen alvorens te kunnen lezen want hoe ongeloofelijk het ook moge schijnen, zij waren nat van tranen. HOOFDSTUK XXIV. Met verbazende snelheid gingen de dagen voorbij en toen de Zondag weer tot het verledene behoorde, kostte het Espérance reeds veel moeite om gelukkig te schijnen, want hare gedachten waren voortdurend op Woensdag den dag van het vertrek gevestigd. Gaspard had met den heer Seymour afgesproken, dat hij hem Woensdagavond in Londen zou opzoeken, waarna zij tezamen naar Southampton zouden vertrekken, alwaar zij den volgenden morgen zouden uitzeilen. Het bal was bepaald op Dinsdagavond en Espérance voorzag een tijd van haast en opgewondenheid, terwijl zij juist dien dag zoo vurig kalme rust wenschte. Hare smart maakte haar geduldig en ofschoon zij Gaspards uitzet dien middag nog wilde gereed maken, om alles daarna te kunnen inpakken, liet zich geduldig de veelvuldige stoornissen welgevallen. Nooit was Cornelia's studeerkamer zoo bestormd als nu. Eerst kwam Bertha met blozende wangen en van geluk stralende oogen. „Espérance, wilt gij mij een oogenblik helpen.... Kijk eens! George heeft my deze prachtige azaleas gegeven, zoodat ik een witten strik m plaats van een blauwen moet dragen." Espérance keek met wanhopigen blik naar de japon, die bij een vorig bal nogal geleden schee® te hebben. „Niemand kan het zoo netjes doen als gij," zeide Bertha; ^alle dienstboden hebben het bovendien zeer druk van morgen; hebt gij een half uur den tijd Espérance kon het niet weigeren; met oen diepen zueht legde zij de kousen van Gaspard neer ®.n nam het andere werk ter hand. Hare vlugge, tengere vingertje» hadden spoedig het werk verricht; in dien tusschentijd dacht zij er over na, wanneer het toch eindelijk tot eene verklaring zou komen tusschen George Palgrave en Bertha, die zich blijkbaar zeei' tot elkaar aangetrok ken gevoelden. Misschien zou het dienzelfden avond nog gebeu ren. Bertha zou er inderdaad zeer lief uitzie® in haar witte bal japon, versierd met azaleas, en dan de muziek, het heldore licht en de vroolijke opgewondenheid. Ja, het was teeh gelukkig, dat sommige menscaen nog zulke genoegens konden smaken en hef kleine, fransche meisje wist maar al te goed hoe verrukkelijk zulke feestelijkheden waren, maar zij was te krank naar lichaam en geest, om nu nog naar zulke genoegens te verlangen. Zij was juist met Bertha's japon gereed, toen mevrouw Mort- lake binnentrad. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2