NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAI). 7 e Jaargang. A B I NI M EIT S P RIJ S ADVERTEBTIËI: Bij dit Nummer behoort een Bijvoegsel. miCHTs A. J. F. H. W. FRANK, S T A 0 S S E ti IV S. FEUILLETON. N DEN VREEMDE. Woensdag 2 April 1890. No. 2070. Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.85. Afzonderlijke nummers- 0.05. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. "ffelefoeiinaiBftEEfler van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents!, Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle|boekhandelaren, postkantoren en conrantierr. Directeuron-Oitgeïeri J. C. PHESEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Genéralt de Publiciti Etrangirz G. L. BAJJBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 316ü Faubourg Uontmartre. ildvertenüën esi abonnemen ten voos* SS A A IS. Ij E fllS IS A JBL.&S& worden dagelijks aange- nomen door den Vertegenwoor diger van dit baad Sclaotersingel 39- Haarlem. 1 April 1890. Ingevolge de belofte door B. en W. gedaan bij de behandeling der begroo ting in Augustus 1889, dat dit college zou overwegen of er geene mogelijkheid bestaat om de bestaande bronnen van inkomst ruimer te doen vloeien, dan of tot het scheppen van nieuwe inkomsten de toevlucht genomen moet worden is thans een voorstel openbaar geworden. B. en W. zeggen o. a. Bij de overweging hierbij toegezegd, werden wij bizonder getroffen, door de steeds vermeerderende uitgaven voor het onderwijs. De mogelijkheid vau het ver- hoogen van het schoolgeld voor eenige der inrichtingen van onderwijs aanne mende, kwam het ons voor, dat wij tevens moesten onderzoeken, of de on middellijk reeds voorgestelde vermeerde ring van het personeel en de in eene nabij zijnde toekomst dreigende ver meerdering van localiteit, niet zoude kunnen voorkomen worden, door reeds met den aanvang van den nieuwen cur sus maatregelen te nemen, die met het oog" cp het belang der haarlemsche be lastingschuldigen, thans noodzakelijk zjjn geworden. Het resultaat van die overweging is, dat B. en W. aan den Raad voorstellen op de opleidingssehool voor jongens voortaan alle leerlingen van luiten de stad komende, te weren en gelijke bepa ling te maken ten opzichte van de Hoogere Burgerschool met vijf-jarigen cursus, die met driejarigen cursus, en de middelbare school voor meisjes. Alleen de opleiding school voor meisjes en het gymnasium worden in het voorstel van dezen maatregel uitgesloten. Het voordeel van den maatregel zou zijn, dat uitbreiding dier scholen en vermeerdering van personeel voorshands achterwege zal kunnen blijven. Dit wat betreft de voorgenomen be sparing. Om tot vermeerdering van inkom sten te geraken stellen B. en W. voor verhooging van schoolgeld op al de hier boven genoemde scholen en wel Gymnasium van ƒ80 tot ƒ100. Hoo gere Burgerschool met öjarigen cursus van ƒ60 tot ƒ80: Hoogere Burgersch. met 3jarigen cursus van 60 tot 75. Meisjes school M. O. van ƒ60 tot 75. Voor 2 of meer zusters ƒ60 elk. (B. en W. wenschen hiervoor in de plaats te stel len eene hoogere school voor lager on derwijs, omdat men dan eene subsidie van 900 ontvangen zal en het nieuw aan te stellen personeel niet zoo hoog be hoeft te salarieeren.) Het schoolgeld op de opleidingsschool voor meisjes stellen B. en W. voor to verhoogen van 40 (ƒ30 voor zusters) op 50 en ƒ40, op de opleidingsschool voor jongens: dezelfde verhooging als op de voor gaande school en ten slotte: het schoolgeld op de burgerschool voor jongens en meisjes, dat 20 voor eiken leerling en ƒ15 voor broeders of zusters bedraagt, te brengen op ƒ25 en 20. Door alle deze verhoogingen zoude aan schoolgeld een som van omstreeks zesduizend gulden per jaar meer worden ontvangen. Het stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier is in de afgeloopen maand bezocht door 106 personen tegen en door 258 zonder betaling. Gedurende de maand Maart 11. is het Museum van Kunstnijverheid alhier door 1617 personen bezocht. Door de firma Wijsman en Co. te Batavia werden aan het Koloniaal Mu seum alhier als monster toegezonden twee stammen (zoogenoemde dolken), van de Wali-Koekon-boom Schoutenia ovatawaarvan de eene een lengte van 3.90 M. bij een middellijn van 28 cM. bezit, en de tweede iets kleiner is. Deze voortreffelijke houtsoort i3 bleek rood achtig van kleur, vast, taai en duur zaam, en heeft een gestreken draad. Door haar groote draagkracht i3 zij vooral geschikt voor wagen makerij, dis- selboomen, asseD, karren, nagelsehijven en ook voor den scheepsbouw. Door de Javanen werd dit hout vroeger veel voor bogen gebezigd. Het werd voorheen ook wel naar Nederland uitgevoerd onder den naam van //Oostindisch paar- denvleesch." In den laatsten tijd is het door roekeloos omhakken schaarsch ge worden. De prijs is dan ook zeer hoog. Het aanplanten van Wali-Koekon- hout verdient zeker de aandacht der regeering en van de particuliere onder nemers, die daartoe in de gelegenheid zijn. Hedenmiddag te 3 uur had in eene plechtige zitting van de Arr.-Reehtb., de plechtige installatie plaats van den nieuwbenoemden rechter jhr. mr. A. E.do Geer, laatstelijk als rechter te Almelo. Door den off. v. just., jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, den presid. der Rechtb, mr. S. J. A. van Walchren en den Deken der advokaten mr. N. G. Cnoop Ko§p- mans, werd de nieuwbenoemde toege sproken, verwelkomd en gelukgewonscht. Nadat mr. de Geer de sprekers had beantwoord en onder dankzegging voor hunne toespraken, zich in hunne goede gezindheid had aanbevolen werd zittiug doer den President Op do aardappelen- en botermarkten alhier zijn in de afgeloopen maand aan^ev. verk. laagste hoogste pr. Aar.hpp.li34 HL. S16 HL. f 1.50 f 3.25. Appeleu. 31 23 f 10.- f 13.-. p. K.G. p. K.G. Boter 904 kil. 904 kil. f 1.20 f 1.55. p. stuk. p. stuk. Biggen 414 stuks 375 stuks 1'7. t 25. Aan de armen der ned. herv. gem. alhier, is door mej. C. Koelemij, wed. van den heer A. Tit een legaat ver maakt van 100, vrij van successierecht. Aan de firma Beijnes alhier, die het vorige jaar drie tramrijtuigen geleverd heeft aan de hannoversche tram-maat schappij, zyn door diezelfde maatschappij nu weder zeven gelijksoortige rijtuigen besteld. Daar de tijd voor aangifte tot deelneming aan den zaagwedstryd, dezen zomer door „Zang en Vriendschap" te houden, is ver streken, kan thans met zekerheid wor den opgegeven hoeveel en welke lieder tafels aan den wedstrijd zullen deelnemen. Het zijn de volgende: Liederfcafel Eu terpe, dito Apollo, Mannenkoor Cecilia, Onderlinge OefeningMannenzangv. Amicitiae, Nat. Zangschool en Zangv., Zangv. Amstels Werkman, dito Kunst na Arbeid, alle van AmsterdamRotte's MannenkoorRotterdamKoninklijke Zangv. Caecilia, Liedertafel Haags Man nenkoor, beide van 's HageTJtrechtsche Mannenzangv. Fidelio, Utrecht; Man nenzangv. Crescendo, Haarlems Zangge not, beiden van Haarlem; Mannenzangv. Aurora, Arnhem; Liedertafel Orpheus, TielMannenkoor Werkmanslust, Krom menie; Niedorp's Mannenkoor, Nieuwe Niedorp; Mannenzangv. Oefening en Uitspanning, BovencarspelDoesburg's Mannenkoor, DoesburgMannenkoor Orpheus, Winschoten; Wormerveers Mannenkoor, Wormerveer; Sappho,Hoorn; Purmerender Mannenkoor, Purmerend; 's Gravenhaagsche Liedertafel Crescendo, 's Hage. Door de slagers G. J. van Gasteren en J. L. van Essen zijn op de tentoon- telling van Landbouw te Rotterdam aan gekocht voor de a. s. Paachen, twee kolossale ossen, afkomstig van den heer v. Weel, burgemeester van Middelharnis. Rechtszaken. Heden zijn door de Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard. 1. Jacob Mooij Pieterszoon, grofsmid en winkelier te Koog aan de Zaan, in gang 25 Maart. Rechter-Commissaris Mr. J. de Clercq von Weel. Curator, Mr. H. Tuymeiaar, adv. en proc. alhier. 2. Jan Bruijn, timmerman te Haar lemmermeer, ingang 28 Maart. Rechter- Commissaris, Mr. J. do Clercq van Weel. Curator, Mr. W. van Hulst adv. en proc. alhier. 3. De firma Krull en Lensselink en de firma Gebrs. Lensselink, kooplieden te Zaandam, ingang 28 Maart. Rechter- Commissaris, Mr. J. de Clercq van Woel. Curatoren, Mrs. Z. W. Straatman, adv. en proc. te Zaandam en Th. de Haan Hugenholtz, adv. en proc. te Haarlem. Als lid van 't bestuur van den Poel polder onder Haarlem merliede is gek» zen de heer L. G. Prins te Haarlem en als lid van 't bestaan van den Ouden Spaarndammerpolder is herkozen de heer W. H. de Vries te Spaarndam. Benoemd tot kapelaan te Niew-Ven nep, de heer Rotteveel te Hoofddorp en te Hoofddorp tot kapelaan, de heer Kabel te Gouda. De rechtstreekache intercommunale telephoondienst voor publiek verkeer van Zat dvoert met Amsterdam, Haarlem, Zaandam, Rotterdam, 's-Hage en Dor drecht, is met machtiging van den mi nister van Waterstaat, handel en nijver heid, heden, 1 April, geopend. Letteren en Kunst. Men meldt ons uit Amsterdam dat de dames RóssingSablairolles en Poons Van Biene, alsmede de heer Smit met primo Mei het tooneel-gezelschap van de Gebrs. Van Lier verlaten om over te gaan èot dat van de heeren Kreukniet, Blaaser en Bigot. {Fad.) iï i N S fi A IX 1). De nederlandsche bezit- tingen en koloniën zullen op het inter nationaal telegraafcongres te Parijs ver tegenwoordigd worden door den heer Perk, hoofdcommies aan het departe ment van Koloniën, terwijl de heer Van Eek, inspecteur-directeur der rijkstele- raaf te Amsterdam, den hoofddirecteur der posterijen als 2e gedelegeerde voor Nederland zal vergezellen. BI ij kens het verslag van den inspecteur van het toezicht op de krankzinnigengestichten, dr. Ruijsch, waren op 1 Januari 1890 in de 20 krankzinnigengestichten hier te lande aanwezig 5883 krankzinnigen. Op 1 Januari 1889 waren het meest bevolkt de gestichten Meerenberg, waar 984 patiënten verpleegd werden, het gesticht Voorburg, te Vucht, met 670, en die te 's Hertogenbosch met 599, te Zutphen met 483, te Medemblik met 446, het gesticht Coudewater, te Ros malen, met 424, dat te Utrecht met 416 en te Delft met 314 verpleegden. De longtering, die ook hi er te lande jaarlijks zoovele slachtoffers maakt, heeft in den arasterdamschen ge neesheer dr. II. M. Duparc een krach- tigen bestrijder gevonden. Dr. Duparc, van wien reeds in 1884 een belangrijk werk, getiteld: //Bacteriën, do oorzaak van besmettelijke ziekten", het licht had gezien, heeft in 1888 een brochure uit gegeven over //Besmettelijkheid, voor koming en geneeslijkheid der longtering, gegrond op eigen ervaring en onder zoekingen". Het uitgangspunt van de geneeswijze der zoo gevreesde longtering is bij dr. Duparc zijn bekendheid met de leer der ziektebacteriën, welke constateert, dat de longtering, die men tot hiertoe voor bepaald ongeneeslijk hield, kan worden voorkomen en genezen. Do Geneeskundige Courant (19 Aug. 1888) heeft een gunstig oordeel over de anti-bacterische behandeling der longte ring door dr. Duparc uitgesproken en zegt o. a. //dat zij onze kunst, dio zich tegenover de longtering bijna geslagen achtte, tot nieuwen moed en nieuwe werkzaamheid zal aansporen". De soldaat A., van het le reg. inf. te Helder, heeft zich door een geweerschot van het leven beroofd. Oor zaak onbekend. Met Mei zal ook to Hoorn eene melkinrichting worden geopend. Verschillende veehouders uit den om trek hebben zich tot dat doel vereenigd. De melk zal na onderzoek in gesloten bussen met kranen worden rondgevent door in uniform gekleede personen. Zondagmiddag werd te Hoorn het 3jarig zoontje van den bloe mist V. door de tram overreden. Het kind werd nog levend opgenomen en in het logement //De Toekomst" binnenge bracht, maar is daar reeds spoedig be zweken. De koetsier kon met de krach tigste pogingen het ongeluk niet voor komen. Op een verzoek van C. Kui per en andere boetsters van vischnetten te Scheveningen om uitbreiding te geven aan den ruimeren werktijd voor deze 62) Naar liet engelsch VAN EDNA LYALL. HOOFDSTUK XXIV. „Miss Collinson," zeide hij op ernstigen toon, „zij is alles wat ik bezit en wat ik moet achterlaten; wilt gij zorg voor haar dragen?" „Dat wil ik," zeide Cornelia met overtuiging in hare stem en Gaspard vertrouwde deze drie woorden meer dan do ontelbare verzekeringen van mevrouw Mortlake. Toen wendde hij zich weer tot zijne zuster, terwijl Cornelia hen gadesloeg in droevig gepeins verzonken. Zij benijdde hen. Eindelijk ontwaakte Espérance, afgemat en verbijsterd en Gas pard stelde haar voor, haar naar hare kamer te brengen. „Ja, kom," zeide Cornelia; „gij zult hier geen ru3t kunnen vinden; ik zal u helpen." Zij stak eene kaars aan cn wilde haar reeds hare diensten aan bieden, om haar bij het naar bovengaan te steunen, wanneer Gas pard haar niet was voor geweest. „Welnu, lieveling, houd mij stevig om mijn hals vast en ik zal u dragen." Espérance voldeed aan zijn verzoek en in zijne armen werd zij de trap opgedragen, terwijl Cornelia bij haar bleef, totdat zij goed en wel onder de dekens lag. De zon scheen den volgenden morgen vroolijk, te vroolijk voor de arme Espérance. Het herinnerde haar aan dien noodlottigen 30en November, toen de zon ook met wreede spotternij een vroo- lijken glans had geworpen op het slagveld, waar haar vader den dood had gevonden. Zij was zoo afgemat, dat zij voor niets anders gevoel had, dan voor de doffe smart, die haar geheel had over weldigd, toen zij tot het beaef kwam, welke dag het was; lang zaam kleedde zij zich aan en met loome schreden begaf zij zich naar do ontbijtkamer ééne gedachte hield haar geest slechts bezig ter wille van Gaspard moest zij zich goed houden. Als in een droom verrichtte zij hare dagelijkscho bezigheden, wandelde naar de kathedraal, waar zij Gaspard bij de deur ontmoette, stond, zat en knielde werktuigelijk gedurende den dienst, keerde naar de pastorie terug en sprak met Gaspard in de kamer van Cornelia, nog steeds in een droom levende. Gedurende het koffie drinken was zij zeer kalm, hoewel doodsbleek, maar toen des na middags het uur van afscheid daar was en de omnibus met zijne bagage voor de deur kwam, steeg het bloed haar eensklaps naar de wangen en de bedaardheid, die zij tot dusverre had bewaard, verliet haar. Zij was niet in staat om iets te zien, maar getrouw aan haar eens genomen besluit, hield zij staud, terwijl zij steeds doorsprak, hoewel zij nauwelijks haar eigen stem hoorde, daar een vreemd gegons zich in hare ooren deed hooren. Gaspard was schijnbaar veel meer onder den indruk. Hij nam haastig van zijne familie afscheid en snelde toen naar de voordeur, waar Espérance en Cornelia op hem wachten; eerstgenoemde staarde zoo wezenloos voor zich uit, dat Cornelia diep ge schokt was. Toen zij hem zag, vatte Espérance weer moed, zij klemde zich aan hem vast, terwijl zij hem woorden van hoop en troost in het oor fluisterde en hem teeder liefkoosde. Hij wendde zich een oogenblik tot Cornelia. „Uwe belofte zult gij er aan denken „Ja, altijd," antwoordde Cornelia ernstig, terwijl zij hem stijf de hand drukte. Toen namen broeder en zuster met eene innige omhelzing van elka&r afscheid en met gebukten hoofde stapte Gaspard den drem pel af, terwijl hij den koetsier in het fransch zijne bevelen gaf. Espérance moest al hare krachten bijeenzamelen om bij de deur te kunnen blijven staan; de grond scheen onder hare voeten weg te zinken, een dikke nevel kwam voor bare oogen, maar toch staarde zij hem glimlachende na en wuifde met haar hand. Gas pard wendde zijne blikken niet van haar af en toen de omnibus den hoek omreed, zag hij haar nog in de dour staan, terwijl Cor nelia haar hand vasthield. Het geraas der wielen was reeds weggestorven, toen Cornelia op vriendelijken toon tot Espérance zeide: „Kom, lief kind, ga nu naar boven, om daar wat uit te rusten." Maar Espérance had reeds rust gevonden, en bewusteloos zonk DAGBLAD

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1