Categorie van arbeidsters bij kon. besluit van 9 Dec. 1889 toegelaten, is door deD minister van Justitie ongunstig beschikt, terwijl tevens is te kennen gegeven dat een verzoek tot wijziging van den rust tijd, alvorens in overweging te worden genomen, behoort uit te gaan van de werkgevers, in wier dienst adressanten zich bevinden. Zondag bad op de schietbaan der scherpschutters-vereenigiug „Rotter dam" het tweede gedeelte van den 200 schootswedstrijd tusschen de heeren II Sillem van Amsterdam en J. van Mens, Rotterdam plaats. Zooals door ons reeds medegedeeld, was het resultaat der eerste 100 schoten te Amsterdam gelost, dat de heer Sillem 1085, de heer Van Mens 1037 punten behaald had. Tegenover eene kracht als eerstge noemde heer op het gebied van schijf schieten is, was het niet te verwachten dat de heer Van Mens er in slagen zou zijnen achterstand van 48 punten in de 2e 100 schoten geheel iu te halen, maar het vertrouwen dat deze laatste als schut ter bezit, was daarentegen genoegzaam bekend om te doen verwachten dat hij, al was de overwinning niet meer te be halen, zou trachten het voor zijne krach ten te geringe aantal punten in het ge deelte behaald, in het 2e gedeelte schit terend te verbeteren. Die verwachting werd dan ook niet teleurgesteld. Wanneer men de 100 scho ten van Zondag als eene revanchepartij zou beschouwen, dan zou men gerust mogen verklaren dat die eene schitterende was., daar de he or Van Mens ditmaal 1092 (dus 7 punten meer dan de heer Sillem te Amsterdam maakte) behaalde; moeder deden zijn over 130 aehterklein kinderen. Uit Delft wordt gemeld: Een vreeselijk drama is hier afge speeld. De echtelieden H. T. en P. v. M. maakten zich sedert langen tijd her haaldelijk schuldig aan misbruik vau sterkeu drank. Niettegenstaande de man niet zelden een weekgeld van 20 en meer tehuis bracht, was er in de wo ning van deze ellendige uronkaards ge brek aan het hoog noodige. Zooals van zelf spreekt, gaf de toestand, waarin man en vrouw zich bijna dagelijks bevon den, aanleiding tot hevige vechtpartijen. De wanverhouding werd ten slotte zoo, dat de inan de vrouw in den laatsten tijd verweet, dat hij niet de vader van het jongste der drie kinderen was. Voor de moeder was daarom dit kind een doorn ia het oog, en het schijnt, dat zij van de geboorte of aan (het kind was eerst 17 dagen oud) met het plan heelt omgegaan, er zich op de eene of andere wyzo van te ontdoen. Aan dat plau schijnt zij inderdaad uitvoering te heb ben gegeven. De Zondag gehouden lijk schouwing althans bevestigt het ver- moedcD, dat het kind niet op natuurlijke wijze is gestorven. Er is namelijk ge- bleker-, dat in de eerste plaats het noo dige voedsel aan het wicht is onthouden, terwijl een striem in den hals en het vinden van buitengewoon veel bloed in iongen en lever het vermoeden wettigen dat het kind ten gevolge van verstik king den geest heeft gegeven, liet spreekt van zelve, dat zoowel man als vrouw in hechtenis zijn genomen en ter beschik king van de justitie zijn gesteld. De verschillende getuigen, reeds in ae zaak gehoord, verklaren, dat het kind van des heer van het stadsziekenhuis te Leeuwar den zal in de volgende maand een cursus worden geopend tot kostelooze opleiding van ziekenverpleegsters en bakers Bij de werkstakingen in dea Eksloermond, die in de vorige week plaats hadden, werd des morgens te 5 uur op alle bruggen een herhaald ge schreeuw en rumoer vernomen, dat het teeken der werkstaking wus. Te acht uur trokken ongeveer 300 personen oost waarts en dreigden den eersten vervener, bij wien zij aankwamen, met vernieling en geweldpleging, zoo hij niet teekende, Het plan om bij een tweeden vervener aldus te werk te gaan, werd door de komat der maréchaussee verijdeld. Ver schillende personen zijn daarbij gewond. De loonen, die ƒ8 per dagwerk be droegen, ziju na de werkstaking op ƒ8.50 gebracht. Üok in de Buiuermonden wordt ƒ8,50 beloofd, terwijl te Valter- mond in eene vergadering van verve- ners het loon voor het graven op som mige plaatsen op 8.75 is bepaald. De oorzaak van de werkstaking moet ge zocht worden in do niet naleving der beloften door verveners in hst vorige jaar gedaan. De turf kost thans 42 tot 45 per dagwerk, en er is overal zeer groote vraag. Fiuancieele Mededeelingen. de heer Sillem toonde ook ditmaal even|avonus half tien tot half twaalf uur aan- vast van hand en oog te zijn al hij zulks te Amsterdam was, daar het verschil tU3- sehen toen en nu, slechts 6 punten be draagt nu 1079, toen zooals gezegd 1085. Het eind-resultaat is dus dat de heer Sillem de overwinning behaalde met een totaal van 2164 tegen 2129 puuteu in de 200 schoten. Onmiddellijk na den afloop werd in tegenwoordigheid van vele leden der scherpachuttersvoreeniging „Rotterdam", die den wedstrijd met belangstelling had den gevolgd, door den heer Van Mens aan zijn tegenstander de gouden herin- neringsmedaille (die als prijs was over eengekomen) uitgereikt, waarbij hij met genoegen constateerde dat het beweren dat men ouder do jongere schutters dik werf hoort, dat zij nl. „in wedstrijden toch niet opgewassen zijn tegen de ve teranen", hier schitterend was gelogen straft, daar deze 23jarige schutter, die eerst sedert enkele jaren het schijfschieten beoefent, getoond heeft dat men, mits voorzien van de noodige toewijdiug, ijver en Ocfeningslust, wel degelijk de vetera nen voorbij kan streven. Met een woord van dank bood de heer Sillem tevens aan, om op. een later te bepalen tijdstip in den loop van dit jaar eene revanche-party te houden op neu traal, immers aan beiden onbekend ter rein, welk aanbod gaarne werd aange nomen. Zoowel hier als te Amsterdam, werd geschoten op de nieuwmodel schijf met naar het hart vernauwende kringen. De Maandag gemaakte seriën waren als volgt De heer Van Mens: 47, 55, 58, 56, 53, 54, 57, 53, 54, 50, 51, 55, 58, 57, 55, 55, 55, 56, 55, 58. De heer Sillem: 52, 55, 52, 57, 55, 53, 54, 54, 56, 55, 55, 55, 51, 56, 51, 52, 51, 53, 55, 57. (N. R. C.) De opbrengst der uitvoe- ring door het Delftsch Studenten-Too- neelgezelschap gegeven ten voordsele der slachtoffers van den Amsterdamsehen schouwburgbrand bedraagt circa f 200. Als een bizonderheid wordt aan de Delft. Ct. gemeld dat mejuffrouw P. van der Berg, weduwe J. Neeleman te Delfgauw Vrijdag haar 95sten ver jaardag mocht vieren in het bezit eener goede gezondheid en van al haar zintui- houdond heeft liggen kermen van hon ger. Plotseling kwam aan dit gekreun een eind, terwijl men later iu den nacht den man tot zijne vrouw heeft hooren zeggeu, dat zij het wicht had vermoord. Natuurlijk doet de justitie onderzoek en wij achten het daarom van belang, voor- verdere bizonderheden achterwege le laten. Vermeld zij alleen nog, dat de man, die zich, op het oogenblik waarop zijne vrouw werd aangehouden, in dea Haag bevond, zich vrijwillig aan het politie-bureau heaft aangemeld. Uit Neede wordt aan de Zutph. Ct. geschreven, dat de genees heer aldaar onlangs bij een kind van II maanden ontboden werd, omdat het knaapje aanhoudend schreide, en men dit maar niet begrijpen kon, te meer r.og, omdat het kind geregeld het voed sel gebruikte wat men het gaf. De dok ter onderzocht den kleine, en bevond, dat de luchtpijp ontstoken was. Na een paar dagen kwam d3 heer B. weder en zag dat het kind zeer in beterschap tcogenomen. Hem werd nu echter door de moeder medegedeeld, dat zij op den rug van den kleine een zweertje ont dekt had. De dokter zeide haar hoe zij hiermede te werk moest gaan, en ziet na weinige dagen vertoonde zich ia de opening der wonde een puntig voorwerp hetgeen bij nader onderzoek, toen de dokter dit er had uitgehaald, een rog- geaar bleek te zijn. De aar had zich door den slokdarm gewerkt, was vervolgens laugs de rug wervels gegaan en toen tusschen de 5e en 6e rib naar buiten gekomea. De aar had een lengte van ruim 6 c. M. Onder de fabrieksarbeiders te Uden is eene werkstaking uitgebro ken die zich aaovankeiijk ernstig liet aauzien. De politie werd ontwapend, 's Koning3 commissaris heeft onverwijld gerequireerd, dat alle beschikbare man schappen der brigades maréchaussee te Vechel en Grave tot handhaving der orde naar Uden zouden oprukken. Ook een deel der brigade te 's-Bosch is der waarts vertrokken. Do justitie uit 'sBosch heeft zich onmiddellijk naar Uden begeven en ook 's Konings com missaris werd daar verwacht. In de buurtschap Veen onder Nijkerk is een tweejarig jongentje gen. Haar negen kinderen schonkenaan de waakzaamheid der ouders ont haar niet minder dan 68 kleinkinderen,snapt en in een zinkput verdronken, die op hun beurt haar overgrootI Door den directeur-gen ees- Naar wij vernemen, is voor de 65 stuks aandeelen (2e Serie) der "Rotter- damsche Maatschappij tot Land-exploi tatie in Californië" het bedrag volteekend. {N. R. C.) In de laatste algemeene vergade ring der Levensverzekeringsmaatschappij „Dordrechs waren vertegen waardigd 447 aandeelen, te zamen 59 stemmen uit brengende. Ter verzekering aangeboden werd in 1889 2,683,413.36 kapitaal en 10,209.65 rente, waarvan 140,750 is afgewezen en 40.086 aan het eiud van het jaar on afgedaan bleef. Op 30 Sept. 1889 was 8,424,339.04 kapitaal en 23,131.80rente of, deze laatste tot kapitaal herleid, ƒ8,655,657.04 van kracht, vertegenwoordigende eene jaarlijksche bruto-piemie-ontvangst van ruim ƒ360,000 tegen 277,500 op uit. Septornber 1888. Het gemiddeld verze kerd bedrag steeg in de atdeeling levens verzekering vau 1586.35 tot ƒ2007.22. De sterfte bedroeg in de afdeeling levensverzekering 74.39 pet., in do at deeling arbeidersverzekering 86.58 pet. van hetgeen de sterftetafel vsrwachten deed, de uitkeering rosp. 72.23 pet. en 88.70 pet. der verwachte. Na verhooging der premie-reserve tot dekking van alle loopeade verbintenis sen en van de door de statuten voorge schreven kapitaal-reserve, bleet eene bruto-winst beschikbaar van ƒ128,732.43. Hieruit werd tot geheele dekkiüg der oprichtingskosten besteed 24,816.06 op de gebouwde, ongebouwde eigendommen en meubilair 1 pet. per jaar of 6314.04 afgeschreven, en als oninbare vorderin gen geboekt 2487.8S&. Van de daarna overblijvende winst ad 95,114.44)/werd tot verhooging der risico-reserve aange wend ƒ11,256.97, de effecten-re3 rve door bijschrijving van 23,432.47)^ ge bracht op het bepaalde maximum van 10 pet. van het in effecten belegd kapi taal, en als onkosten-reserve afgezonderd ƒ10,000 te zamen 44,689.44^, Van het daarna overblijvende saldo ad 50,425 komt aan aandeelhouders 5 pet. gewoon en 12 pet. buitengewoon dividend, ter- wyl ƒ9085 aan de kapitaal reserve wordt toegevoegd en ƒ18,170 onder de met aandeel in de winst verzekerden verdeeld wordt. De berekeningen der reserve en der statistiek zijn door den wiskundigen commissaris prof. kr. Kapteijn nagezien en in orde bevonden. De aftredende commissarissen mr. J. Heijligers, mr. E. H. Karsten en W. H. F. baron Van Heemstra, werden met bijna algemeene stemmen herkozen en aanvaardden de benoeming. Rechtzaken. De rechtbank te Utrecht, kamer van strafzaken, heeft Maandag uitspraak ge daan in de zaak tegen den heer F. W. v. d. Weijer, den drukker en verspreider van het bekende strooibiljet by de laatste verkiezingen voor den gemeenteraad aldaar. De rechtbank heeft bewezen verklaard, dat beklaagde den 4en Nov. op eene an dere drukkerij heeft doen drukken en, na de proef te hebben nagezien en gewij zigd, heeft uitgegeven en doen versprei den het bedoelde strooibiljet, waardoor de ter terechtzitting als getuigen gehoorde kiezers, in de meening, dat het strooi biljet afkomstig was van [Jde ^vrijzinnige kiesvereenigingen, er toe gebracht zijn, strijd met de aanbeveling der kies vereenigingen, op het gele stembiljet te plaatsen den naam van den heer Wefers Betlink en op het witte stembiljet dien van den heer Mees. Bij de ontkentenis van beklaagde, be vestigd door de verklaringen van den ter ontlasting gedag vaarden getuige J. L, Jong, kan het feit, dat hij het strooibil jet, op eene andere drukkerij heeft doen drnkken dan de beide, waarvan hij deel genokt was, niet aangenomen worden al; eene bedriegelijke handeling. De inhoud van het strooibiljet laat echter geen twij' fel over, dat het is gemaakt met het doel om de kiezers te misleiden. De beklaagde heeft bekend, dat hij de drukproef heeft gelezen, nagezien en veranderd, wat be vestigd is door de verklaringen der ge tuigen, zoodat wettig en overtuigend be wezen is, dat de beklaagde van den in houd niet onkundig gebleven is en dus by het opzettelijk doen verspreiden van het strooibiljet geen ander doel heeft ge had en kan hebben gehad, dan om de misleiding, dio daarvan het gevolg moest zijn, te bevorderen. Öp grond van de verklaringen van de als getuigen gehoorde kiezers kan als bewezen worden aangenomen, dat zij, door het lezen van het strooibiljet mis leid, elk dor beide biljetten verkeerd heb ben ingevuld, maar geenszins dat zij iemand anders hebben bedoeld aan te wijzen dan wiens naam door hen werd ingevuld. Mitsdien is niet bewezen, dat de bedriegelijke handeling van beklaagde zoodanig gevolg heeft gehad als bij art. 127 W. v. S. wordt gevorderd, zoodat d© beklaagde te dien aanzien van alle rechtsvervolging moet worden ontslagen. Derhalve heeft de rechtbank het ge pleegde feit niet strafbaar verklaard en don beklaagde van rechtsvervolging ontslagen, de kosten te dragen door den Staat. De twee personen, die te Apel doorn, Zutphen en Utrecht valsche wis sels hadden uitgegeven zijn resp. veroor deeld tot 2 en tot 1 jaar gevangenisstraf. mmmu. Enk huizon, 30 Maart. Gedu rende de afgeloopen week werd op de Noordzee veel schol gevangen. Gisteren werd alhier aangebracht on geveer 20,000 k.g. schol, prijs aan den afslag ƒ4.50 k f 5 per 50 k.g. De prijzen van de haring zijn tenge volge van de ruime vangst gedaald tot op ƒ0.25 per tal of 200 stuks, zoodat vele visschers hunne netten uit zee heb ben gehaald. T e s s o 130 Maart. De mosselvloot verzond in de afgeloopen week minder dan vorige weken naar Londen en Huil. De Nooruzeevisschers besomden van 50 tot 80 per schuit. Een partijtje alikrui ken word weer naar Belgie verzonden de prijs was 2.25 tot 0.50 per tal. Door do garualenvisschera zijn 176 man den garnalen aangevoerd voor de koke rijen de prijs was 5 a 6 per mand. De garnalen zijn verzonden naar Huil, LondeD, Parijs en Brussel. K0L0H1Ë& (Uit bataviascke bladen van 2426 Februari en de Deli Ct. tot 1 Maart.) BATAVIA, 26 Februari. De Javabode bevat eenen brief uit At- jeh van 14 Februari waaraan het vol gende ontleend is Omtrent den toestand van kapitein V en Heutsz kan ik u thans de mee3t gerust stellende berichten geven. Tot op gisteren (13 Februari) was nog niets zeker3 te zeggen, maar heden kwam het bericht tot ons dat thans alle levensgevaar ge weken is. Mogen volgende brieven nog steeds botero berichten u doen geworden. Een ieder voelt den slag die Atjeh treft kapt. Van Heutsz ons als chef van den staf ontvalt, want zijn optreden hier thans voor geruimen tijd onmogelijk ;ewovden. Wat kapt. Van Heutsz aks programma had was ons niet bekend, doch wy allen waren overtuigd, dat niet de komst van dien chef van den staf eene audere oor logstactiek zou gevolgd worden. Kapitein Vaa Heutsz wachtte niet totdat de vij and ons kwam verzoeken, maar hij zocht hem in zijne schuilplaatsen op, en door goede en met beleid uitgevoerde verken ningen was hij reeds vooraf meester van het succes. Daarom ook had hij alle ver trouwen gewonnen, en daaraan was het toe te schrijven, dat hij zich niettegen staande zijn kort verblijf alhier, door iedereen had weten bemind te maken. De soldaat wahem dankbaar voor de goede regeling die hij steeds bij g rooter e of kleinere excursiën trofen waarbij voeding en ligging van den soldaat steeds de grootste rol speelden. De kapt. Van Heutsz, versierd met het kruis der Mi litaire Willemsorde, heeft nog op den laatsten dag een blijk van zijn grooten moed en beleid gegeven, door een nach telijken tocht te ondernemen, die zeker menig ander niet uit vrije beweging zou hebben op zich genomen. Het is uwen lezers bekend, dat tegen over onze posten Lampeneroet en Lam- reng zich op het oude Tjot Goe eenige beatings bevinden, waarvan de verde digbaarheid ons bekend wasin het minst was het ons niet bekend, of die bentings gedurende den nacht bewaakt worden. In mijn vorigen brief melddo ik u dat beide posten onlangs des nachts uit die bentings met kanonvuur (granaatkartet sen) zijn beschoten. Volgens spionnenbe- rïchten werd die vuurmond na afloop weggedragen en ergens verstopt. Toen dan ook den 7en Februari dea avonds om 8 uur Lampeneroet opnieuw met vij andelijk granaatvuur werd begroet, be sloot de kapitein Van Iieut3z aaustonds met eene compagnie infanterie uit den kraton na »r buiten te gaan en te be- proevon den vijand zijn vuurmond te ontnemen. Na het eindigen van zijn vuur werd in alle stilte voorwaarts ge rukt en het terrein geheel doorzocht. Het bleek echter dat de Atjehers ons te vlug waren geweest en het stuk reeds in veiligheid gebracht hadden. Doch nu kwam het andere plan van den kapitein tot uilvoering, de verkenning van het ons vijandelijk Tjot Goe. Meer voor waarts werd gegaan en eindelijk de voor ste ben ting genaderd, waarop Van Heutsz met eenige fuseliers vooruitging om de bentings nader te onderzoeken. In de voorste werd een slapende Atjeher ge vonden, die door ons niet iu ziju slaap gestoord werdook de beide andere ben tings waren onbewaakt. Na eenige wig gen medegenomen te hebben, bij den vuurmond gebruikt wordende, toog de troep weer huiswaarts. Niemand ver moedde toen, dat nog geen 24 uren daarna onze kapitein van Heutsz met den dood zou moeten worstelen. Zijn krachtig en sterk gestel heeft echter ge zegevierd. Als ik alleen zijn krachtig en sterk gestel noem, dan ben ik zeer onvolledig* Ik moet u ook noemen den naam van een braaf en dapper onderofficier, den sergt. Oldendorp van het 3e bat. inf., die den kapitein Van Heutsz onder het vuur des vijands het eerste verband legde, en dit zoo goed deed dat de dok ter van Pakan Kroeng Tjoet den ge wonde zonder een nieuw verband te leggen naar het hospitaal kon zenden. Wij hopen dat dien braven onder officier voor dit kranige feit de konink lijke belooning niet ontgaan zal. Bij den terugtocht, die des middags plaats had en waarbij hij tot de laatsten behoorde, zag hij zijne sectie plotseling door een klewangaanval bedreigd. Met zijn ge- i weer had hij het geluk 2 Atjehers neer zij in Cornelia's armen. Op Cornelia's hulpgeschrei kwamen alle familieleden uit de woonkamer toesnellen en verzamelden zich om het doodsbleeke meisje, met uitroepen van medelijden. De deken was zeer ont steld, en toen hij zich tot haar o verboog, sprak er zelfs angst uit zijn gelaat, alhoewel zulke „aardsche" verschijnselen meestal geen indruk op hem konden maken. „Men zal oogenblikkelijk een geneesheer moeten laten halen, zij is zeer koud, arm, arm kind! Ik vrees, dat zij hierdoor te zeer geschokt is." „Lieve vader," zeide mevrouw Mortlake ongeduldig, „zij heeft slechts eene flauwte. Fransche vrouwen vallen altijd flauw, wan neer het haar goed dunkt, zij houden er van, om zulke scènes te maken." De dames Lowdell keken verbaasd op, Bertha met deernis voor haar nicht bewogen, zeide iets tot George Palgrave op fluisteren den toon, Cornelia knielde op den grond neer, terwijl zy Espé- rance's hoofd ondersteunde en vol ongeduld de omstanders aankeek. „Wil niemand iets doen? Waarom blijft gij allen hier staan, om haar voortdurend aan te staren, wil niemand een glas wa ter halen Juist kwam mevrouw Lowdell beneden. „Is er iemaud flauw gevallen? Goede hemel! het arme kind en vlug begon zij EspdraDce's handen te wrijven; dit deed Cor- nelia goed. „Wat moeten wij doen?" vroeg zij aan de oude dame, op wie zij al haar vertrouwen had gevestigd. „Het is het beste om haar naar bed te brengen," zeide me vrouw Lowdell, „zij kan geen adem halen, wanneer er zooveel menschen om haar heenstaan." Cornelia aarzelde geen oogenblik en tot groote verbazing van allen, stond zij plotseling op, nam de bewustelooze in haar sterke armen en ging met dezen last de trap op naar boven. Mevrouw Lowdell volgde, terwijl zy verscheidene opwekkende middelen bij de hand had; zij beproefden met haar beiden alles wat in haar macht was, om het arme kind weer bij te brengen, maar niets scheen te helpen en Cornelia, wier onrust voortdurend steeg, was juist op het punt om een geneesheer te laten ontbieden, toen er zich bij Espérance zwakke verschijnselen van een terugkeerend leven vertoonden. De oogleden begonnen zich ten laatste te bewegen en langzaam opende Espérance de oogen, maar plotseling, zich alles weer voor den geest halende, wendde zij haar gelaat af en verviel in een toestand van halve bewusteloosheid. Mevrouw Lowdell drong er op aan, dat zij wat vlugzout zou gebruiken. Eensklaps scheen een vreeselijke gedachte haar brein te door kruisen, zoodat zij geheel bij haar bewustzijn was. „Cornelia," zeide zij met haastige maar zachte stem, „Gaspard heeft toch niet gezien, dat ik het bewustzijn verloor?" „Neen, hij was reeds uit het gezicht," zeide Cornolia gerust stellend. „Weet gij dat zeker?" „Ja." Nu was Espérance gerustgesteld: zij had zich dus tot het/laatste oogenblik goed gehouden; het eerste oogenblik wekte deze ge dachte haar op, maar de reactie viel weldra in, zij herinnerde zich haar verlaten toestand en barstte in een hartstochtelijk snik ken uit. Dit tranenlooze snikken, waardoor Gaspard zich den vorigen avond reeds zoo ongerust had gemaakt, deed Cornelia hevig ont stellen. Zou het mogelijk zijn, dat door hare harde woorden de tranen van Espérance verdroogd waren? De woorden van de goedhartige mevrouw Lowdell deden hare ontsteltenis nog toe nemen. „Schrei maar, lief kind, schrei maar uit, dat zal u goed doen." Er kwam evenwel geen verandering in dit hartverscheu rende snikken; deze krampachtige, schokkende geluiden sneden Cornelia door de ziel. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2