Bijvoegsel, behoorende bij „Haarlem's Dagblad", van Woensdag 2 April 1890. 73ste Algemeens Vergadering van de ■Algemeene Yereenigiug voor Bloembollen-Cultuur, op Maandag 31 Maart 1890, I des middags 12 uur, in dè bovenzaal der Soêieteit Vereeniging I Tegenwoordig waren al de afdeelingen, I behalve Noordwijk. Nadat, door den Voorzitter, den heer Ij. H. Ivrelage, de vergadering was ge- I opend, werden door den penningmeester I (de algemeen secretaris, de heer D. Bak- I ker was door ziekte verhinderd te ver schijnen) de notulen der vorige vergade ring gelezen en dezen goedgekeurd. Daarop doet de penningmeester, de heer Johs. de Breuk, rekening en ver antwoording over het jaar 1889. Hieruit blijkt, dat de vereeniging in het afgeloo- pen jaar 417 leden telde; dat de ont vangsten bedragen hebben 1360,43|en de uitgaven 1999,25f, de rekening al- zoo sluitende met een nadeelig saldo van ƒ638,82. De commissie benoemd tot het nazien van deze rekening en verantwoording stelt voor haar goed te keuren, met dank betuiging aan den penningmeester voor zijn gehouden beheer. Hiertoe wordt bij acclamatie besloten. Op een vraag van den heer de Kruijff, hoe dit nadeelig saldo wordt gedekt, deelt de voorzitter mede, dat er een re servefonds bij de vereeniging berust, be stemd voor de uitgave van een Gedenk boek der vereeniging, en dat hieruit voor- loopig het nadeelig saldo zal worden aan gezuiverd. Men hoopt echter dit jaar weder gelijk te komen. Aan de orde is nu: Verslag van den algemeen Secretaris over 1889. De Voor zitter deelt mede, dat de algemeen Secre taris, de heer D. Bakker, met prijzens- waardigen ijver in weerwil zijner zwakke gezondheid, alles voor de tentoonstelling nog heeft gereed gemaakt, maar dat zijne ongesteldheid hem heeft belet het verslag over 1889 gereed te maken. De Voorz. verzoekt dus, dat de vergadering den Secretaris in het uitbrengen van bedoeld verslag diligent verklare tot de volgende algemeene vergadering. Hiertoe wordt bij acclamatie besloten. Door de afdeelïng Hillegom is bericht, dat zij intrekt haar voorstel om aan de Regeering te verzoeken, een uitvoerrecht te heffen op afgesneden bloemen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Aan de orde is thans: 1. Voorstel van het hoofdbestuur om trent de uitgave van een weekblad, te vens „orgaan der algemeene vereeniging voor bloembollen-cultuur." Het hoofdbestuur heeft van de heeren De Erven Loosjes uitgevers te Haarlem een schrijven omtrent deze aangelegen heid ontvangen. Het hoofdbestuur heeft het daarin ge dane aanbod in ernstige overweging ge nomen en is tot de overtuiging gekomen, dat de uitgave van een zoodanig week blad, op de wijze als in gemeld schrijven is voorgesteld, niet anders zou kunnen strekken dan om de belangstelling in de bloembollen-cultuur levendig te houden en het «nderling verkeer der beoefenaren van dat vak gemakkelijk te maken, en dat dus de uitgave in overeenstemming zou zijn met art. 2 van de statuten der algemeene vereeniging voor bloembollen cultuur. Het hoofdbestuur meent, dat indien het blad alleen aan de leden der vereeni ging kosteloos zal worden toegezonden en het bedrag waarvoor het door ande ren kan worden verkregen, aanzienlijk hooger wordt gesteld, dan de kosten aan het lidmaatschap verbonden, daarin eene groote [aansporing zal gelegen zijn voor beoefenaars van het vak, die nog geen leden zijn, om zich aan de vereeniging aantesluiten. Het hoofdbestuur gelooft, dat jaarlijks een aanzienlijk bedrag aan druk- en ver zendingskosten zal worden bespaard, wan neer de mededeelingen en andere stukken van de vereeniging uitgaande, in stede van zooals tot nog toe geschiedt, afzon derlijk te worden verzonden, voortaan door middel van het opterichten blad ter kennisse van de leden en de afdee lingen worden gebracht. Het Hoofdbestuur acht tegenover deze voordeelen de gevraagde inancieële bij drage gerechtvaardigd en in het belang der vereeniging. Het Hoofdbestuur is dus geneigd om ten opzichte van het voorstel, door de heeren De Erven Loosjes gedaan, een gunstig praedvies uittebrengen. Intusschen wanneer het in dat voor stel geopperde plan behoorlijk zal wor den uitgevoerd, moet daarmede niet te lang worden gewacht, en is het wen- schelijk dat het eerste nummer van het nieuwe blad tegen 1 Juli a. s. worde uitgegeven. In de algemeene vergadering van 31 Maart dient dus in deze zaak een be sluit te worden genomen, tenzij men in die vergadering de zaak alleen voorloo- pig zou willen bespreken en daaromtrent eerst in eene volgende buitengewone al gemeene vergadering zou willen besluiten. Het Hoofdbestuur acht eenter de zaak eenvoudig genoeg om daarover dadelyk eene beslissing te nemen en meent, dat het houden eener buitengewone algemeeno vergadering alleen ter behandeling van voormeld voorstel niet noodzakelijk is. Het Hoofdbestuur heeft dientengevolge de eer, op de boven ontwikkelde gronden aan de algemeene vergadering voor te stellen a. Om in afwijking van het besluit, genomen in de 67ste algemeene verga dering van 19 December 1887, dit voor stel op deze vergadering niet alleen voor- loopig te bespreken, maar daarover ook een definitief besluit te nemen. b. Om voor het geval dat het voorstel sub a gedaan, door de algemeene verga dering mocht worden aangenomen, te besluiten het door de heeren De Er ven Loosjes gedane aanbod tot uitgave van een weekblad, als orgaan der alge meene vereeniging voor bloembollen-cul tuur, op de door hen in hun schrijven van 27 Febr. 1.1. uiteengezette wijze, aan te nemen op de volgende voorwaarden le. dat de prij3 van het blad voor niet-leden der algemeene [vereeniging voor bloembollen-cultuur worde bepaald op vijf gulden per jaar. 2e. dat de verbintenis tot uitgave van het blad als proef voorloopig voor één jaar worde aangegaan, en bij aanneming van dit voorstel het hoofdbestuur te machtigen met de heeren De Erven Loosjes eene overeenkomst te sluiten, gegrond op de genomen besluiten. De voorz. deelt mede, dat het Hoofd bestuur thans intrekt zijn voorstel om reeds heden eene conclusie in deze zaak te nemen, omdat zijn ingekomen twee mis sives, eene van den heer J. G. Kat te Hillegom en een van den heer J. H. Warnier, te Haarlem; e» omdat het Hoofdbestuur geen besluit als bij ver rassing wenschte te doen nemen. In eene buitengewone algemeene vergadering voorloopig bepaald op 9 Juni k. zou in deze zaak een besluit kunnen worden genomen en tevens op een verzoek van Rijnland, om adhaesie te schenken aan een na te vermelden adres. De heer J. G. Kat te Hillegom, uit gever van het Weekblad voor Hillegom en Omstrekenbiedt aan in zijn blad gratis op te nemen alle officieele mede- dedeelingen van het ^Hoofdbestuur der A. Y. v. B. C. en al de leden een ex. van de nrs. waarin die voorkomen, toe te zenden. Adressant wil voorts aanzijn blad verbinden iemand die daarin arti kelen over het vak schrijft, terwijl als het debiet toeneemt hij uitzicht opent dat aan al de leden gratis geregeld een ex. van het blad zou kunnen worden gezonden. Verder verzoekt hij om bij den be- staanden naam van zijn blad te mogen voegenOfficieel orgaan van de Ver. voor Bloembollencultuur." Verder is ingekomen een schrijven van den heer J. H. Warnier, boekdruk ker alhier. De Voorzitter vraagt of de heer W. tegenwoordig is, daar hij hem in dat geval in overweging zal geven den brief niet te doen voorlezenzooals in de missive is verzocht. Daar de heer Warnier echter niet tegenwoordig is moet de Voorz. deze missive voorlezen. Schrijver beklaagt zich er over, dat ter wijl hij als lid-donateur en ook door het onlangs schenken eener zilveren medaille van zijoe belangstelling voor de Vereen, heeft doen blijken, steeds het drukwerk der Vereen, aan eene firma hier ter stede wordt opgedragendat het het hem voorkomt, dat een blad als nu door die firma wordt voorgesteld uit tc geven, het eene jaar bij dezen, het andere bij genen behoorde te worden gedrukt en het eigendom behoorde te zijn van de A. V. v. B. C. Adressant verzoekt over zijne denk beelden naar billijkheid te beslissen. De voorz. zegt ongeveer: Het stand punt van het Hoofdbestuur is, dat het, niemand ten kwade duidende zoo hij voor zijne eigen belangen opkomt, dient ie letten op de beiangen der Vereen. Het meent, dat in een blad als voorgesteld is, goed geredigeerd en geregeld uitge geven, een middel te vinden ware om het aantal leden der Vereen, voortdurend te doen agresseeren. Daartoe dient ook de voorgestelde subsidie van ƒ250 aan het op te richten blad, niet tot een soort van donatie. Vijftig ets. per Exemp. bedraagt het jaarlij ksche port. In het voorstel van don heer Kat ziet het Hoofdbestuur geen heil. Het blad dat deze uitgeeft, heeft eene geheel an dere strekking, dan die van te zijn een blad speciaal voor de bloembollen-cultuur. Het hillegomsehe blad bespreekt de be langen van gemeente, provincie en rijk ia een zekere richting. Een vakblad nu voor ons vak moet geheel neutraal blij ven. Een practiscb bezwaar is ook, dat het blad niet in Haarlem gevestigd is, wat het toezicht door het Hoofdbestuur uit te oefenen, te bezwaarlijk maken zou. Wat den brief van meneer Warnier betreft, zoo gaat de voorzitter voort, ik moet denken dat hij is geschreven in een plotselinge opwelling. De beschuldiging tegen het Hoofdbestuur, dat dit al het drukwerk zou geven aan éen firma, is geheel onjuist. Integendeel heeft adres sant in de laatste tien jaren een groot aandeel daarin gehad, een aandeel, even groot als de firma Woest. Dat wij méér bij de firma Loosjes hebben doen druk ken, ligt hieraan, dat wij daar veel meer konden gedaan krijgen, wat nachtwerk, vlugheid, letters betreft, dan bij Warnier. Toen bij dezen laatstgenoemde de nomi- natieve naamlijst moest worden gedrukt, ondervonden wij daarbij zoovele moeilijk heden, doordat hij te weinig letter had dat de 2e editie door de firma Loosjes moest worden gedrukt. De firma Woest

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 5