tieiengd nieuws. Witteveen het afgelegd tegen meneer Van Styrum. Ik vraag of het thans niet de tijd is, het aan hem gepleegde onrecht te redreaseeren door hem thans te stellen als candidaat voor onzen gemeenteraad. Meneer Witteveen moge niet zoo knap zijn als meneer Hugenholtz: hij kent mi88chien geen franseh, geen duitsck, geen latijn, weet ik het. Maar wal in den Ge meenteraad alleen noodig is, dat is de taal van het gezond verstand. De heer Schram moet opkomen tegen 's heeren Blouw bewering, dat hij van achteren af' redeneert. Ik heb gezegd, dat als men nagaat hoe de toestand ran onze twee candidaten is, de heer Wit teveen meer tyd heeft dan de heer Hu- genholtz. Ik vereenig my volkomen met meneer Luijten, ook ik zou later gaarne meneer Hugenholtz steunen. De voorzitter doet nog oven opmerken dat deze kiesvereenïging geen program ma heeft en vraagt, of' de heer Witte veen ook nog het woord verlangt. Deze zegt daarop ongeveer het volgende: Ik dacht er eerst over om heen te gaan toen ik bemerkte dat ook meneer Hugenholtz was weggebleven wegens zijne candidaatstelling. Als ik geweten had, dat ik naast meneer Hugenholtz zou staan, zou ik niet in concurrentie hebben willen treden. Ik geef gaarne toe, dat meneer Hugenholtz veel knap per is dan ik. Men heeft mij gesteld, omdat ik veel tijd heb, nog al eens heb gesproken in politieke vergaderingen en der geavanceerd liberale riehting ben Wie eens van die bloemenpracht bij gunstig en zonnig weder heeft genoten, verzuimt niet licht ze opnieuw te gaan bewonderen. Het is vooral de groote hoeveelheid bloemeD, welke een niet te vergeten in druk achterlaat. Het gezicht op die duizenden en ig eens duizenden bloemen, terwijl overal elders nog geene eokele bloem is ontloken, is niet te beschrijven. En hoeveel welvaart de bollenkwee- kerij in ons land geeft, blijkt uit het nette aanzien der welvarende dorpen tusschen Haarlem en Leiden. kan vereenigen, bestaat het vooruitzicht, dat weldra een aanvang zal kunnen ge maakt worden met den bouw vaa een gedenkteeken, dat, naar het oordeel der comm., aan het doel beantwoordt. De som, die door de Nederl. cemm. bij die te Kota Radja kan worden be schikbaar gesteld en thans nog op rente uitgezet, beliep op 1 Januari jl. f 2750.08. Tot ons leedwezen verne- wij, dat dr. Schaepman in do laatste Nogmaalshad ik geweten dat ik naast Hugenholtz zou staan, ik had niet met hem in concurrentie willen treden, doch nu het zoover is zal ik het maar laten gaan. Thans gaat men over tot de stemming. De heer Witteveen verwijdert zich. Er worden uitgebracht van de 120 stemmen: 79 op mr. Th. de Haan Hu genholtz, 39 op den heer C. Witteveen Cz. en 2 in blanco, zoodat eerstgenoemde tot candidaat der kiesvereeniging //Voor uitgang" is gekozen. Te Haarlemmermeer bij Halfweg is Dinsdag iddag door een onbekende oor zaak afgebrand de arbeiderswoning van en bewoond door Z. Alles was verzekerd. Tot voorzitter van het bestuur van den Zuiderpolder onder Haarlemmerliede is gekozen de heer H. F. van Luijken aldaar. De bekende belgische schilder Frans Courtens, wiens hollandsch boschgezicht wLa pluie d'or" op de Parijsche Tentoon stelling de gouden medaille verwierf, bevindt zich sedert eenigen tijd weder te Vogelenzang om schetsen naar de natuur te maken. Een schipper van Leimuiden vond Zondagmorgen in de Poel bij Aalsmeer een volgeladen schuit met zand liggen, zonder iemand aan boord. Al spoedig kwam de godachte op dat hier wel een ongeluk kon gebeurd zijn, wat helaas spoedig bewezen werd, daar men dien zelfden morgen schipper J. Helders van Kudelstaart ophaalde. Men vermoedt dat hij den vorigen avond door de duisternis misleid te water is geraakt. In verschillende dagbladen adverteert de stoomtram HaarlemLeiden de reis gelegenheid, om de in bloei staande bol gewassen langs de stoomtram-lijn te kun- Een bezichtigen. De bloemen staan voor treffelijk schoon, zoodat zeer velen zich stellig zullen haasten, die bloemenpracht in oogenschouw te nemen. Terecht wekt de stoomtram maat schappij HaarlemLeiden onze landge- nooten op, om het in ons land aanwe zige schoone te gaan zien, en dat dit op het gebied van bloembollencultuur niet alleen gezocht moet worden te Haarlem en Overveen, blijkt wel daaruit, dat op de onlangs te Haarlem gehouden ten toonstelling van de twintig bekroningen voor tulpen, elf medailles werden toe gewezen aan kweekerste Hillegom gevestigd. Letteren en Kunst. Ter bénéfiee van den heer Albers, den gevierden baryton der Holl. Opera, en zijne echtgenoote zal op 9 April a. s. te Amsterdam de première plaats hebben van //Don Cesar de Bazau," opéra- comique van Massenet, waarin de béné- ficiant de titelrol zal creëereo, welke hem gelegenheid geeft met zijne gaven als zanger en tooneelspeler te schitteren Zijne echtgenoote vervult de rol van Lazarillo. De Parkschouwburg zal dien avond wel tot de nok gevuld zijn, daar de tal- looze vereerders van dit talentvol kunste naarspaar niet met hunne blijken van waardeering zullen achterblijven. Het jl. Zaterdag verschenen num mer van de Nederl. Illust. is vooral belgng- wekkend om het uitmuntend geslaagd portret en de levensbeschrijving van den afgetreden duitschen rijkskanselier, ter wijl daaraan een zeer goed gedicht in zeven coupletten is toegevoegd getiteld z/Aan Bismarck, bij zijn aftreden als rijkskanselier." Geïllustreerde beschrijvingen van stu dentenduels in Duitschlaud, het leven van Harriet Beecher Slowe, eriz. enz. en tal van andere illustration en wetens waardigheden vullen verder het num mer aan. Naar men verneemt, is door Car men Sylva (H. M. de koningin van Rumeuie), aan de Koninklijke .vereeni- ging //Het Nederlandsch Tooneel," te Amsterdam, het recht verleend tot ver taling en opvoering van het door haar ge schreven tooneelstuk //Dammerung." worden, verkocht in voorkoop. De prij- zea zijn hoog en bedragen f 12 a 13 per stuk. Rechtszaken. Do rechtbank te Middelburg deed Dinsdag uitspraak in de zaak der en- gelsche zakkenrollers, aan boord van de mailboot Zeeland. Zij veroordeelde Hoare tot 1 jaar en Philips tot 18 maanden en 2 jaren. i> i l\ S li 'h L k iV 0. De volgende circulaire is toegezonden aan de Officieren der Schutterijen in Ne derland Amersfoort 31 Maart 1890, -^^EdelGestrenge Heer, De ondergeteekenden,Officieren der d.d. Schutterij der gemeente Amersfoort, ne men de vrijheid beleefdelijk het volgende onder uwe aandacht te brengen. In de dagbladen staat vermeld, dat 29 officieren der d.d. Schutterij te Rot terdam vermeend hebben hun ontslag aan Z. M. den Koning te moeten aan bieden naar aanleiding van eene missive van den Ministbr van Binnenlandsche Zaken, opgenomen in de Nieuwe Rotter- damse/te Courant van Woensdag 19 Maart 1890, Tweede Blad A. Naar aanleiding van die Missive ach ten ondergeteekenden het zeer wensche- lijk u dringend uit te noodigen tot het bijwonen van eene algemeene bijeenkomst van Officieren der Schutterijen in Ne derland, die op Maandag den 7den April (2en Paaschdag) des namiddags te een uur, zal plaats hebben in de bovenzaal van het Hotel //Krasnapolsky", te Am sterdam. (Volgen de handteekeningen). Omtrent het te Kota Radja op te richten algemeen grafmonument Kampen, ter nagedachtenis aan de in den strijd tegen Atjeh gevallenen, deelt de comm., die zich hier te lande belast heeft met het inzamelen van bijdragen, in het Militair Blad het navolgende mede In plaats van een eerste van hier ver zonden ontwerp voor voormeld monu ment, dat niet ter uitvoering is kunnen komen, is thans een nieuw ontwerp ver vaardigd en ter beoordecling aan de comm. te Kota Radja toegezonden. Indien deze zich met het voorgestelde dagen weer minder wel is dan vóór eenigen tijd. Onze katholieke afgevaardigde zou eene operatie ondergaan aan de keel. (Centrum.) Do eers te versche grasboter werd Dinsdag aan Z. M. den Koning aangeboden door J. A. Bos, boter- en kaashandelaar te Leiden. Uit Amsterdam wordt van 1 April gemeld: Naar aanleiding van de vele amendementen die op de electrici- teits-voordrackt zijn ingediend en in aansluiting met de door hem gezonden nota, wordt door het raadslid dr. A. W. C. Berns verzooht nog eens terug te mogen komen op de algemeene besckou wingen, ten einde, zoo dit verzoek wordt toegestaan, voor te stellen, de voordracht van B. en W. voorloopig niet in behan deling te nemen, maar vooraf een breed onderzoek te doen instellen, daarin bij gestaan door één of meer electrotechnici van naam, naar: a het beste stelsel van elecriciteit, zoowel voor straatverlichting als voor andere doeleinden h de beste wijze om Amsterdam van eiectriciteit te voorzien, in verband met de moeilijk heden, die zich hier meer dan elders voordoen door onzen drassigen bodem en onze zoo talrijke waterwegen; de al of niet wenschelijkheid van ex ploitatie van gemeentewege; en d naar den weg, die gevolgd moet worden oin èa reeds nu, zoolaag de gasconcessie ons nog eigen exploitatie verbiedt, aan de de eiectriciteit ten onzent eene ruime ontwikkeling te verzekeren, en der ge- gemeente den weg geheel open te laten, om te zijner tijd de levering van eiec triciteit voor verlichting en beweeg kracht uitsluitend in eigen exploitatie te nemen. De onruststokers te Uden hebben spoedig de vlag moeten strijken. De kapitein der koninklijke maréchaus- sée te Grave, per telegram van het ge beurde onderricht, was binnen een paar uren met de gekeele brigade ter plaatse. Ieder zocht dadelijk een goed heen komen, en van storing der orde was geen sprake meer. Intusschen heeft de justitie uit 's-Bosch een onderzoek naar het gebeurde ingesteld. Uit H e 11 e v o e t s 1 u i 8 wordt gemeld Maandag had in de Noordzee op de hoogte van den Nieuwen Waterweg het volgende plaats: De loodskotter no. 5 ran Hellevoetsluis, schipper W. Meuldijk, passeerde de stoomboot Deepdale met be stemming naar Hamburg en bezig haar anker te katten. Plotseling viel een man over boord en de bootsman sprong hem zonder aarzelen na. Beiden zouden ech ter in de golven zijn omgekomen, zoo de sloep van den kotter niet ter hulpe was gekomen. Tot aller verwondering bleek het toen, dat de //man overboord" een oud-Helievoeter was. Hermanus Dninker geheeten. De urker postschuiten be- hooren tot het verledene. Dinsdag is door de Gebrs. De Groot de dienst Kampen - Urk Enkhuizen aangevangen met de stoomboot Minister Havelaar. Dezelfde ondernemers zijn voornemens een Minister Havelaar II in de vaart te brengen tusschen Zwolle en PÜLiïIEK OVEliZlCMT. Landbouw en Veeteelt. Uit Tessel, wordt gemeld: Met de schapenfokkerij gaat het dezen winter naar wensch. Het wolvee ziet er uitstekend uit en behoefde nagenoeg geen bij voeder. Met voordacht voor gezorgd, om niet al te vroeg lam meren te hebben. Men ziet er dan ook nog weinig. Dinsdag, op Bismarcks verjaardag, bracht elke trein naar Friedrichsruhe kolossale bezenaigen kisten, balen, kor ven en vaten met alle mogelijke ge schenken, en daarbij wagenvrachten van bloemen, hulde-adrossen en telegrammen. Zeven telegrafiste» hebben met het in ontvangst nemen der felicitatietelegram men de handen vol gehad. Alle vertrek ken zijn met geschenken opgevuld, en bovendien ia de voorplaats letterlijk ge barricadeerd met nog ongeopende pak ketten. Des avonds leverde een optocht met fakkels van 1300 spoorwegbeambten een prachtig schouwspel op. Bismarck verscheen in het slotpark. De voorzitter der vereeniging, Krohn, sprak over Bis marcks verdiensten met betrekking tot het spoorwegwezen, waarop Bismarck eenige opmerkingen over de ontwikke ling der spoorwegeu ten beste gaf en voor de hem gebrachte hulde hartelijk dankte. Onder geestdriftvolle toejuichin gen keerde Bismarck in zijn huis terug, waar hij eene deputatie uit de spoor wegbeambten ontving. Bij de militaire serenade, den grooten mau door de kapellen der Wandsbecker huzaren- en jager-regimenten gebracht, was een talrijk publiek uit Hamburg aanwezig. Bismarck verheugt zich te midden van zijn gezin in den besten welstand. De optocht der hamburgsehe ingeze tenen Maandag avond was hoogst luis terrijk. Met duizenden fakkels kwamen zij voor het paleis. Prins Bigaaarek met zijne familie heeft op hoogst vriendelijke wijze met het comité gesproken en voor de manifestatie dank betuigd. Dr. Nolte hield eene verheffende rade ea eindigde met den wensch ://God spare prins Bis marck nog jaren lang ten zegen voor het vaderland!" Onder het zingen van de Wacht am Rhein en Deutschland. Deutschland über Alleswerden de fak kels opeengeworpen. Maandag zeide Bismarck schertsend tot de hamburger deputatie, dat hij mis schien nog wel eens den Rijksdag ver- rrassen zou met zijn verschijnen. Het was hem zoo vreemd, nu geene poli tieke verantwoordelijkheid meer te dra gen, en eerst 's ochtends uit de couran ten te zien wat er in de wereld voor viel. De stad Hamburg dacht hij thans dikwijls te bezoeken, en ook at en toe eens een theater, waar hy sinds onheug lijke jaren geen voet had gezet. Zelf was hij thans van het tooneel afgetre den, om plaats te nemen onder de toe schouwers. Ter verwezenlijking van het denk beeld, hetwelk van verscheidene zyden is opgeworpen, om iu de hoofdstad een na tionaal gedenkteeken voor prins Bismarck op te richten, hebben Maandag een aan tal aanzienlijke personen van de meest uiteenloopende politieke richtingen zich vereenigd om binnen kort eene oproe ping dienaangaande uit te vaardigen. Het comité i3 voornemens, den keizer te ver zoeken, het beschermheerschap over de zaak te aanvaarden. De //Landesdirector" Levetzow heeft het voorzitterschap bij het comité aanvaard. Volgens de Hamburger Nacliricliten moet Bismarck zich omtrent zijnen her- togstitel hebben uitgelaten in dien zin, dat hetgeen daaromtrent in den Reichs- anzeiger gestaan had, de waarheid be helsde. Over de werkstakingen spre kende, zeide hij dat deze op zichzelven nog het ergste niet waren want zij gaan voorbij. Het treurigste echter was, wanneer de arbtidgevers door die einde- looze werkstakingen den lust tot ver- De Reicksanzeiger behelst de benoeming van den gezant van Baden te BerlijD, Freiherr von Marsehall, tot secretarig van staat voor Buitenlandsche Zaken. Het socialisten hoofd Liebknecht heelt zijnen aanhangers openlijk het deelnomen aan de tegen lo. Mei ontworpen inter nationale betooging ten gunste van eenen aehtuurschen werkdag ontraden. Eene algemeene werkstaking op 1° Mei tot het houden van vergaderingen en uit brengen voor resolution biedt (zoo be toogt hij) geene kans op slsgen en is ook als middel tot opwinding doelloos. Aan de KOlnische Zeitung wordt uit St. Petersburg gemeld, dat het bezoek van keizer Wilhelm in den aanstaanden zomer aan de russische manoeuvres te Kra8noje Selo thans vaststaat. Naar de Times meldt, zal de regeering van Bulgarije voorstellen, aan afgevaar digden op te dragen de europeeache Ho ven af te reizen, ten einde de erkenning van prins Ferdinand te bepleiten. Mocht deze missie falen, dan zal de regeering de Sobraoje uitnoodigen de onafhanke lijkheid van Bulgarije te proelameeren. Middelerwijl neemt in het bulgaarsche leger de insubordinatie toe, niettegen staande er voortdurend talrijke arrestatiën plaats hebben. De engehche en fransche bladen bevatten uitvoerige bizonderheden over het voorgevallene met het stoom schip City of Paris dat men verloren waande. Op 25 Maart, ongeveer 250 mijlen van de iersche kust, sprong een der ketels, waardoor een lek onstond. Slechts door aanhoudend pompen gelukte het 't schip boven water te houden, tot dat men de Aldersgate ontmoette, welke het schip op sleeptouw nam en te Queenstown binnenbracht. De City of Paris had 700 passagiers aan boord. Inhet transvaalsche blad dó Persvan 5 Maart, leest men onder de rubriek //Penkrassen", uit Pretoria het volgende /,In de Volksstem las ik onlangs dat in een distrikt van onze republiek een ver eeniging van jongelieden was opgericht De leden dezer vereeniging verbinden zich onder eede, geen meisje to zullen huwen, dat eerst aan een jonkman aan moediging heeft gegeven en vervolgens toen hij, daardoor gesterkt, haar ten hu welijk vroeg, hem weigerde. Zoo'n ver eeniging ou men kunnen noemen////Al gemeene zond ter bestrijding der coquet- terie."" En nu te denken, dat de zuid- atrikaan8che Republiek in haar eenvoud aan de gansche wereld moet voorgaan in de bestrijding van deze zoo typisch vrouwelijke eigenschap, die door sommige sterk wordt gelaakt ea door andere tot zekere hoogte wordt geprezenAla ik een tranvaalsch meisje was, dan zou ik een apologie in de Volksstem eischen. want het oprichten van zoo'n vereeni ging is voldoende om ons geheele////nooi- endom"" in de buitenwereld in opspraak te brengen. Maar ik ben eenmaal geen meisje, doch een fatsoenlijk jongeling, die zich met coquetterie niet ophoudt. Daarom stel ik aan pretoriaanscho jon- galiedea voer, zich met mij te vereenigen en een onderafdeeling van dien door- luchtigen bond op te richten, ten einde dus het kwaad te stuiten vóór de harten van al onze jongemannen gebroken zijn." Naar raming ia bijna de helft der lammeren, die in April geboren moeten I dere industrieele ondernemingen verloren. GEMEENTERAAD Zitting van heden Woensdag 2 April. Afwezig de leden Figée,Waller en van Ek«. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten art. 9 van de verordening op de heffing van het vergunningsrecht te wij zigen als volgt z/De belanghebbende, die herschatting //Verzoekt, betaalt f 4. Deze som wordt z/door hem bij de indiening van zijn z/verzoek om herscnatting voldaan. Ver- z/zuimt hy dit, dan wordt zijn verzoek z/als niet gedaan beschouwd. Wordt het //bedrag van het vergunningsrecht ten //gevolge der herschatting kleiner, dan //ontvangt de belanghebbende de ge- z/3tortte 4 terug. De kosten van den «door hom aan te wijzen herschatter //komen geheel voor zijne rekening." Ook de dames Lowdell pakten in alle haast hare koffers, want mevrouw Lowdell was er niet toe te bewegen om langer te blij ven. //Niet uit ongerustheid voor mijne dochters, maar omdat ik wel begrijp, dat wij hier slechts tot last zijn," zeide zij tot Cor nelia, en zij toonde hare hartelijkheid door bij Espérance te blyven waken, totdat de verpleegster was gekomen. Het werd dus plotseling zeer stil in de pastorie en den volgen den dag waren de deken en Cornelia nog slechts met hun beiden achtergebleven; tot hunne groote ontsteltenis moesten zij hooren, dat het drinkwater uit den put vergiftige bestanddeelen bevatte, en dat de oorzaak van Espérance's ziekte daaraan geheel was te wijten. Zij was ïn den laatsten tijd nooit goed gezond geweest en door de ontberingen van het beleg zeer verzwakt, moest zy als het eerste slachtoffer vallen. Cornelia had nooit gedacht, dat zij nog eens als ziekenverpleeg ster zou moeten dienst doen, en zij verkeerde in groote verlegen heid, wanneer de verpleegster rust ging nemen en zij hare plaats moest innemen. Espérance was den eersten tijd gelukkig zeer kalm, maar toen zij later wild begon te worden en voortdurend lag te ijlen, wist Cornelia geen raad en hetgeen de zieke in hare ijlende koortsen zeide, deed haar angst nog toenemen. In deze uren leerde zij Espérance's karakter en leven eerst goed kennen en de naam van haar vader lag zoo dikwijls op hare lippen, dat Cornelia het zich sterker dan ooit verweet, dat zij ooit fransche liefde op pervlakkig en vluchtig had durven noemen. Zij scheen het beleg met al deszelfs verschrikkingen nog eens te doorleven en in hare ijlende koorts sprak zij over niets anders dan uitvallen, veldslagen en verwondingen, terwijl zij iederen dag het tooneel van haar vaders sterfbed weer voor zich scheen te zien. Daarna kreet zij om Gaspard en hare stem klonk hartverscheu rend; zij weeklaagde over zijne armoede en ellende in tegenstel ling met den overvloed, die er in de pastorie heerschte; deze woorden joegen Cornelia eene rilling door de leden. Somtijds, maar dat gebeurde zelden, sprak zij over haar eigen leed, over de koelheid van Cornelia, de onrechtvaardigheid van mevrouw Mortlake en over die talrijke kleine grieven, die haar het leven in Rilehester zoo onaangenaam maakten, terwijl het Cornelia ook duidelijk werd, dat het heimwee haar zeer had gedrukt, vooral den eersten tijd, dat zij in Rilehester woonde. Van af den eersten dag van Espérance's ziekte bleef' Cornelia's studeerkamer steeds leeg; wanneer hare tegenwoordigheid bij haar vader niet werd vereischt, dan bevond zy zich bij Espérance en verpleegde haar met meer teederheid, dan men van haar verwacht zou hebben; zij bood de verpleegster bij alles de behulpzame hand, door de, op ongoduldigen toon door de zieke, steeds in het franseh geuite wenschen oogenblikkelijk te vervullen. Langzaam gingen de weken voorbij en hare onrust nam voort- dursnd toe, want er was volstrekt geen beterschap merkbaar en de geneesheeren koesterden weinig hoop, vooral toen zij hoorden, dat zij vroeger gebrek had geleden en zich den laatsten tijd had overwerkt. Zij had nooit gedacht, dat er in haar hart liefde voor hare nicht zou ontwaken en ofschoon het voor haar een pijnlijke taak was iederen dag bij haar te waken, wilde zij het volstrekt niet opgeven. De veelbeteekenende een en twintigste dag bood slechts teleurstelling en dubbelen angst, want beterschap was er nog niet ingetreden en de koorts had bijna haar hoogste toppunt bereikt. Na zijn tweede bezoek op dien dag, nam de dokter Cor nelia ter zijde. //Wanneer juffrouw de Mabillon naaste betrekkingen heeft, dan moeten die oogenblikkelijk worden ontboden," zeide hij op ern- stigen toon. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2