POLITIEK OVERZICHT. adres aan de Tweede Kamer gericht," waarin zij in het belang der nationale nijverheid met allen nadruk het ver zoek ondersteund, dat met de watertollen en ongelden wegens het vervoer te water, ook de landtollen en bruggelden voor het vervoer te land gelijktijdig en algemeen mogen worden afgeschaft en daardoor aan de vrijgevige strekking der grondwet van 1815, 1848 en 1887 ein delijk volkomen gevolg worden gegeven. Thans is zonneklaar geble- kens dat er zelfs geen sprake is geweest van een oproer aan boord van de Tromp. Door een der bladen {Het Centrum) werd Woensdag medegedeeld, dat de toestand van dr. Schaepman weder minder gunstig zou zijn, en hij Dinsdag eene keeloperatie heeft moeten ondergaan. Wij kunnen dit bericht in zooverre tegenspreken, dat de ongesteldheid be staat in eene lichte keelaandoening, die door eene zeer gewone geneeskundige behandeling en eenige dagen rust geheel zal weggenomen zijn. Het geval is van niet de minste be- teekenis. {Mb.) Examens nuttige handwer ken geslaagd de dames A. Nalis, van Zoetermeer; M. C. Gonggrijp, van den Haag A. T. Meijer en M. Pistorius, van Haarlem. De examens zijn geëindigd. Eene buitenge w. algem. vergadering van aandeelhouders in de Mij. tot expl. van Staatsspoorwegen zal Woensdag 16 April e. k. te Amsterdam worden gehouden, ter behandeling van het voorstel der regeering tot wijziging van den termijn van 1 Mei 1893, in art. 70 der overeenkomst van 21 Jan. 1890 bepaald, voor de bekrachtiging van de overeenkomst door de wetgevende macht. De Mij. tot Nut van 't Alge- meen zal hare 104a algem. vergadering houden op Woensdag 28 Mei 1890, des ochtends 10 uur, in het gebouw „Strouc- ken", te Amsterdam, onder leiding van mr. W. H. K. Mouthaan, door het hoofd bestuur uit zijn midden tot voorzitter benoemd. Onder de voorstellen komt voor dat van het hoofdbestuur tot op richting van een schoolfonds, met het oog op do nieuwe wet op 't lager on derwijs. In de Woensdag gehouden vergadering van aandeelhouders in het Paleis van Volksvlijt te Amsterdam is medegedeeld, dat in het vorige ex ploitatie-jaar 80.636,64 is verloren. De heer G. L. van Kesteren werd met algemeene stemmen tot directeur her kozen. Naar men verneemt is de gelegenheid van aanmelding ter deelne ming aan de dezen zomer te Leeds, onder bescherming van onderscheiden sommiteiten van geboorte en bedrijf, te houden internationale tentoonstelling van voortbrengselen op het gebied van nijverheid, schoone kunsten, arbei derswoningen, enz. nog tot 15 dezer opengesteld. De onderneming beoogt in zonderheid deelneming van nederlandsche zijde; zij heeft daartoe nog weder een beroep gedaan op de toetreding van onze voornaamste industrieelen en kunstbe oefenaars. De gemeenteraad te Am- sterdam heeft Woensdag met 26 tegen 10 stemmen in beginsel besloten tot herbouw van den Stadsschouw burg. De stoomtram bracht Woens dag van Hilversum een aantal werklie den te Amsterdam, om de Prins van Oranje van steenkolen te voorzien. On der politietoezicht wordt gewerktde po litie heeft het gedeelte Handelskade, waar de boot ligt, afgezet. Uit den Haag wordt ge meld Op aanwijzing van den zoon van zijn kostbaas, in het Lang Achterom, bij wien hij sinds eenige dagen zijn intrek genomen had, is Woensdag door de po- itie, op het oogenblik dat hij zich per Holl. spoor, zoogenaamd voor zaken, naar Rotterdam wilde begeven, gevat Johan Godfried Barend Gerhard Brum- mer, geb. te Amsterdam in 1865, van beroep loopknecht. Hij had dezer dagen te Haarlem een aantal winkeliers opge licht, door van hen, op naam van ge achte ingezetenen aldaar, op beziens mede te nemen verschillende boekwer ken, bottines, overhemden en meer an dere ar ikelen. In de gemeenten Amster dam en Rotterdam had hij op gelijke wijze bedrog gepleegd. Door de rechte r-commissa- ris van Zutfen zijn te Apeldoorn de drie loodgieters en een timmerman gehoord, die Vrijdag en Zaterdag op de Herv. kerk gewerkt hebben, Uaar men ver moedt, dat door hun onvoorzichtigheid de brand, waardoor dat gebouw een prooi der vlammen werd, is ontstaan. Naar uit goede bron vernomen wordt was de kerk voor 100,000, het orgel voor ƒ12,000 en het meubilair voor ƒ20.000 verzekerd. Woensdag namiddag ruim drie uur ontstond er een begin van brand in de boerdery van den heer Pronk te Oudkarspel. Gelukkig werd het vuur met eenige emmers water gebluscht, zoodat de spuit geen water behoefde te geven, liet vee was er spoedig uitgedreven. De brand ontstond in een kast, waarin men eene aangestoken petroleumtoestel had geplaatst. De zolder der kast, waarop omzettend veel hooi was, begon reeds te branden. Men leest in de P. Nb. e n 'sH. Ct.: Dinsdagnamiddag zijn onder geleide van een brigadier en vier maréchaus sees dezer brigade acht udensche belha mels, die de hoofddaders zijn geweest van de rustverstoringen en de mishan delingen, waaraan de politie heeft bloot gestaan, geboeid naar de gevangenis alhier overgebracht. Tegen allen is bevel van gevangenhouding uitgevaardigd. Twee anderen zyn voortvluchtig, doch worden opgespoord. 's Avonds zijn hier ook de wacht meester en de andere manschappen te ruggekeerd, daar de rust te Uden vol komen is hersteld. De aangehoudenen zijn allen huis vaders, zoodat de toestand voor vrouwen en kinderen zeer ongelukkig is. Wel tooneu de daders dau ook reeds nu spijt over het voorgevallene, doch dit zal hun weinig helpen, daar een goede les voor het vervolg noodig is. Vooral aan het krachtig en beleidvol optreden van den kapitein der maré- chaussée, jhr. Bureel de Mauregnault, uit Grave, is het te danken, dat de rust zoo spoedig is hersteld en de hoofdda ders zijn aangehouden. Aanbestedingen. IJmuiden, 12 April. Bij de aan besteding der verbouwing der openbare school alhier was de minste inschrij ver de heer J. C. van Vendeloo te Velsen, aan wien het werk is gegund, voor ƒ11,420. Landbouw en Veeteelt. Aan het hoofd van eene nieuwe groote onderneming heeft zich de Confederatie Nederlandsche vereeniging tot bereidin[ van melkproducten te Delftshaven, ge plaatst, ten doel hebbende om dagelijks belangrijke melktrausporten naar Londen etc. te exporteeren. Bedoelde firma heeft namelijk een middel uitgevonden om melk, zelfs gedurende den zomer, 14 da gen volkomen versch en zoet te houden, en de proefnemingen hebben boven alle verwachting goede resultaten opgeleverd. Wij hebben eens gelegenheid gehad, het etablissement der Confederatie met zijne verschillende afdeelingen voor room boter en kaas-fabricatie (zuivelbereiding) te bezichtigen, en wij bekennen volmon dig, dat onze verwachtingen, welke wij van deze nu vier jaren bestaande onder neming koesterden, ver overtroffen zijn geworden. Wij vonden daar de nieuwste machi nes op het gebied der zuivelbereiding heeft zich klaarblijkelijk alle uitvindingen van den laatsten tijd ten nutte gemaakt. Groote deensche centrifugen en sepa ratoren scheiden voortdurend den room af van de enorm groote hoeveelheden melk, welke gedurende den dag in zui vere kannen versch aangebracht worden, en het gaat alles zoo bewonderenswaar dig hand aan hand, dat b. v. de melk, die 's morgens om 8 uur geleverd wordt, reeds twee uren later uit den afgeschei den zoeten room in de fijnste boter ver anderd is. Ook de afdeeling voor kaasbereiding geeft veel interessants te zien, en ook hier kan men den grootsten vooruitgang waarnemen. Het geheele, zeer uitgebreide etablis sement kan met recht gelden als een voorbeeld der zuivelbereiding en niette genstaande de groote bedrijvigheid heerscht overal eene zindelijkheid en accuratesse, die wezenlijk te roemen valt. Wij wenschen deze vaderlandsche onder neming in den wedstrijd met hare fran- sche en deensche concurrenten ook ver der het beste succes. {De Huisvrouw.) De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een inrichting in 't le ven geroepen, die zeer nuttig kan wer ken voor de zuivelbereiding. Een ver eeniging door haar tot stand gebracht, heeft zich met de uitvoering der plannen belast en een „zuivelhoeve" opgericht. Daartoe heeft zij een hofstede van ruim veertig hectaren bij Oudshoorn aan den Rijn gekocht, hierop de noodige lokalen voor zuivelbereiding gebouwd en zich de medewerking verzekerd van wetenschap pelijke mannen. Met de maand Mei van het vorig jaar is de eerste cursus ge opend met 8 meisjes 6 jongens en met 1 Mei a. s. neemt de tweede cursus een aanvang. Het theoretisch ouderwijs wordt gege ven van 14 uur, door de heeren D. J. H. Wakker, plantkunde; D. A. De Jong, ryksveearts, dierkunde; Dr. W. Storten beker, zuivelbereiding; en S. van Dissel, bedrijfsleer en boekhouden. Het grootste deel der werkzaamheden is van practi- 8Chen aard en wordt behoorlijk verdeeld en afgewisseld, 's Zomers begint men reeds om 5 uur. De resultaten dier leerhoeve zijn uit stekend. Op de markt te Leiden maakt zij den hoogsten prijs voor haar boter en te Bodegraven voor edammer kaas. Het is dus te verwachten, dat van deze zui- velschool een toenemend gebruik zal wor den schar en door trekkers 330 tal haring aangevoerd; tong gold 60 k 70 c., ka- belj. 70 a 75 c., heilbot ƒ14, tarbot ƒ9 k 10 per stuk, schelv. 45 het honderd, kl. schol 2 a 2.25 per mandje, schar ƒ1.25 per mand en haring 60 a 94 c. per tal. IJ m u i d e n, 2 April. Heden kwamen van de kordviascherij binnen de logger V L 70, met besomming van ƒ90; de smacks L T 140 met besomming van ƒ115 en IJ M 18, 19, 22 met besom, van ƒ110 tot ƒ140. Van de beugvis- 8cherij de sloepenP R 8 met 150 lev.,- en 150 doode kabelj., 5 heilb., 500 schelv., 20 lengen, 10 bennen vleet, 32 puntjes rog; P R 46 met 160 lev., en 90 doode kabelj., 1 heilbot, 1400 schelv., 60 leng., 8 bennen vleet; M D 4 met 90 lev., en 40 doode kabelj., 1 heilb., 1500 schelv., 25 lengen, 3 ben. vl., 2 ben. rog; M D 32 met 100 lev., en 50 doode kabelj., 2 heilb. 300 schelv., 28 lengen 18 ben. vl., 7 puntjes rog, 7 ben. rog; H D 30 met 120 lev., en 100 doode kabelj., 50 heilb., 700 schelv., 12 lengen, 12 ben. vl., 1 ben rog; M A 20 met 80 lev. kabelj., 500 schelv., 5 lengen 3 ben. vl., 13 punt. rog; M A 53 met 120 lev., en 60 doode kabelj., 1 heilb., 1400 schelv. M A 28 met 40 lev., en 180 doode kabelj., 32 heilb., 800 schelv., 12 ben. vl. De prijzen waren als volgt: tarbot 8 a ƒ12; gesorc. tongen 60 70 ct. p. st.; schol ƒ4 a 17 p. 50 kilo; lev. kabelj. 0.70 a ƒ1 en doode 40 a 60 ct. p. st. leng ƒ0.80 a ƒ1.10 per st.; heilbot ƒ6 a ƒ12.50 p. st.; schelvisch (sloepen) 22| a ƒ431; rog ƒ4 a ƒ5.50 p. punt rog ƒ6 a ƒ8.50 per ben; vleet 4.50 a ƒ7 per ben. Nieuwediep, 2 April. Door 45 korders en beugers werden 10 tot 50 tongen, 4 tot 20 roggen, 15 kabelj., 1 heilbot, 4 tarbotten, 100 schelv., 3 tot vertegenwoordigd, en de ijverige directie 10 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden ECOLONiËM. BATAVIA, 26 Februari. In ons nummer van Zaterdag maakten wij melding van eene eoncessie aan de firma De Lange Co. verleend om op Poele Way (Atheh) een kolenstation op te richten en te exploiteeren. Van hoe veel gewicht die zaak door de regeering wordt beschouwd, blijkt daaruit, dat zij bereid is op het eiland eene bezetting te leggen van 75 man, zoodra met den aanleg een begin is gehaakt. Reeds vroe ger werd er op gewezen welk eene toe komst voor Way met zijne schoone haven en vruchtbaren grond kan zijn weggelegd, wanneer eenmaal de schepan op hunue zeis van Europa naar Oost- Azië daar dezelfde gelegenheden voor het innemen vau kolen en mondvoor raad en voor reparatiën zullen vinden als thans te Singapore. Duitschland. Rusland en Frankrijk zullen zonder twijfel voor hunne oorlogsschepen liever gebruik maken van eene Hollandsche dan van eene Engelsche haven, en er is geen reden, waarom Way ook niet eene stapelplaats zou worden voor den han del, te meer indien na de ontginning van de Ombilienvelden de kolen er tegen lagen prijs zullen zijn te vinden. Daar het innemen van kolen daar aan een stijger veel gemakkelijker en vlugger kan geschieden dan op de ree van Oleh-leh, zal de indische regeering zeker de eerste zijn, die van het nieuwe station na zijne oprichting zal gebruik maken. Wie weet of op den duur Poeloe Way, dat ook uitstekend geschikt is voor een gezond heidsetablissement niet de schoonste vrucht zal blijken te zijn van onzen oorlog met Atjeh. {Javabode De regeering heeft last gegeven een strafrechtelijk onderzoek in te stel len naar de handelingen van den ge wezen en gefailleerden opiumpachter te SemaraDg Ho Tjia .w Ing. Tot het on derzoeken van zijne boeken zal de tolk voor de chineesche taal, de heer M. von Faber, in de volgende maand naar Semarang in commissie gaan. Te Troesan op de Oostkust van Sumatra, een paar uren roeiens van de Koniuginuebaai, zal op initiatief van een Maleier, een stoomhoutzaagmolen verrijzen, waarvoor de machines met de Prinses Maria verwacht worden Zooals bekend is, levert Troesan vele soorten deugdzaam hout op, en dit artikel vindt te Padang nog steeds een ruim debouché, omdat de meeste woningen van geen ander materiaal gebouwd worden. Wan neer een ondernemend Europeaan bij het begin van den Atje-oorlog eon stoomhoutzaagmolen had opgericht, dan had hij met de levering van hout aan Atjeh, dat tonnen gouds aan hout ver bruikt heeft, zeer zeker goede zaken gemaakt. Het zou dan niet noodig zijn geweest het materieel voor den bouw van kazernes, woningen enz. aldaar van Penang of Singapore te halea, terwijl ook het spoorwezen langs een veel kor teren weg voor tal van werken zich van hout had kunnen voorzien. Men meldt ons, dat Zr. Ms. stoomschip Atjeh Maandag jl. met eene geheime zending van Batavia vertrok ken is. De zaak is zoo voorzichtig behandeld, dat de commandant, eerst toen hij goed en wel onder stoom was, den van den commandant der zeemacht ontvangen lastbrief mocht openen. Het schip heeft victualie voor zestien weken in. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleend: Een tweej. verl. naar Europa, wegens vijftien jaren onafgebroken dienst aan de opzieners bij den artillerie-con structiewinkel te Soerabaja J. P. Hek- king en R. Tannenbaum. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 27 tot 28 Febr.) GEHUWD: Ch. Hulster en Ch. H. In der Maur. Batavia. - A. Huber en de javaansche vrouw Rasmisa, Padang. GEBOORTEN: Verschooff—Vogel z. Semarang. - N. Loggies—Punt d. Soe- rabaia. - Linck z. Padang. OVERLEDEN: Pasch 28 j., Boss- hard 33 j., Desmedt 22 j., Versteeg 36 j., allen Padang. - Kindje van J. C. Reynst 3 m., Kramat. - H. J. Bernard, Oeloe-Limau-Manis. De verdere demonstratiën van Dins dag ter eere van prins Bismarck op zijn verjaardag overtroffen nog de voor afgegane. Io steden als Dresden, Leip zig, Hamburg, BremeB, enz. waren overal de vlaggen uitgestoken. Op Frie- driehsruh zijn nog per spoortrein meer dan 4000 personen aangekomen, om hunne handteekening in een der vijf jereed liggende receptie-registers te plaatsen. Daarbij kwam een storm van felicitatie-adressen en telegrammen. Eene schare van 356 mannen der kunst uit Berlijn hebben Bismarck begroet, onder andere als grootste vakgenoot, namelijk als bouwmeester eu beeldhouwer van vau het Duitsche rijk. Tot de deputatie uit studenten heeft Bismarck eene warme ïspraak gehouden. Toen Bismarck in den namiddag een zijner hooge bezoekers naar het spoor station bracht, werd hij door de jubelende menigte zoo geducht bestormd, dat bij een naburig huis moest vluchten, en van daar heimelijk naar het kasteel moest terugkeeren. De Times meldt uit Bagamoyo dat Emin Pacha, na lang geaarzeld te heb ben, besloten heeft in duitschen dienst ie treden, tegen eene jaarwedde van 1000 p. st. Hij vertrekt half April met onderscheidene duitsche officieren en twee honderd man om met den meesten spoed naar net Vietoria-Meer op te rukken- Blijkbaar is het de bedoeling veelzijdige tractaten met de opperhoofden te sluiten. De winkels in Zanzibar worden leegge- kocht voor geschenken aan Emins nieuwe duitsche volgelingen. Deze tijding maakte te Zanzibar, en ook in de regeerings- kringen te Berlijn, groote sensatie. Niet al leen vernietigt Emin door deze zijne handelwijze alle vruchten van zijn zoo genaamd ontzet door Stanley, maar hij werpt zich ook in de armen dergenen, die in Afrika Engelands tegenstanders en mededingers zyn, en hij vergeet de erkentelijkheid jegens Engeland wegens zijne bevrijding. Men gelooft dat Duitsch land door deze overeenkomst met Emin, Engeland den pas naar Midden-Afrika en het Meren district wil afsnijden. Het heet dat Wissmann tracht den beruch- ten slavenhandelaar Tippo-Tib voor de duitsche zaak te winnen. Eerstgenoemde heeft de karavanen verboden het duitsche grondgebied tusschen Tanga, Papani en Kilima-Naro zonder vergunning te be treden. Men ziet hierin eene poging om allen engelschon handel in Midden-Afrika te beletten. De Duitschers trachten vrede te ma ken met de stammen aan de kust om hunne hoofdaandacht aan Emins nieuwe expeditie te kunnen wijden. De Engel- schen te Zanzibar zoeken troost in de gedachte, dat de 6e expeditie vermoedelijk zal mislukken, omdat Emin in het on gunstigste jaargetijde vertrekt. In de duitsche koloniaal-staatkundige kringen wekt het bericht uit Zanzibar, dat Emin-pacha voor goed in duitschen dienst is overgegaan en zoo spoedig mogelijk een grooten tocht in het bin nenland van Afrika organiseert, groote vreugde. Zooals uit vorige telegram men bekend is, waren ten behoeve dezer onderneming reeds sedert eenigen tijd vertrouwelijk onderhandelingen met Emin gevoerd. Bij zijne expeditie was het blijkbaar ook te doen den voorraad van ivoor te redden, die hij bij zijn overhaasten terugtocht heeft achterge laten. Het geracht houdt zich sterk staande, dat de als dood gemelde dr. Peters zelft het bericht omtrent zijn overlijden ver spreid heeft, om met zijne expeditie, in het belang van Duitschlandverder voort te rukken, zonder door de Engel- istond; hij gevoelde zich van een zwaren last ontheven, toen zij uit een langdurigen slaap ontwaakte en de koorts minder was, dan men had durven verwachten. Toen hij zijn hand dus nu weer vrij had, begaf hij zich naar het observatorium om daar voor zijne kwellende gedachten vergetolheid te zoeken, maar ondanks de boeiende aantrekkelijkheden van zijn telescoop, klonken die kreten hem den ganschen avond in de ooren. In de ziekenkamer gingen de zaken vooruit. Espérance gebruikte een weinig voedsel en viel toen weer in een langen, kalmen slaap, zoodat de geneesheer den volgenden morgen haar toestand zeer bevredigend vond en dus Cornelia weer vol hoop was. Zij sliep dien dag bij tusschenpoozen en had nog geen aandacht voor hare omgeving; den volgenden dag evenwel was zij weer geheel tot het leven teruggekeerd. In den namiddag, toen de verpleegster een poosje was gaan liggen, word Cornelia plotseling opgeschrikt door eene vraag van Espérance, die deze met zwakke, weifelende stem in het engelsch tot haar richtte: „Weet Gaspard, dat ik ziek ben?7' Cornelia begaf zich naar het ledikant. „Neen, lief kind; maar nu gij beter zijt, zal ik hem schrijven." „Misschien zal ik spoedig zelf weer in staat zijn om een brief te schrijven. Welke dag is het?" „Het is Zaterdag, de dertiende Juli. Wij zullen hem met den eerstvolgenden maal, dat is op Vrijdag schrijven. Espérance was te zwak om nog meer te kunnen spreken. Zij lag over Cornelia's woorden na te denken, zeer verbaasd, dat zij reeds zoo lang ziek was. Deze toestand van zwakte zou echter nog lang aanhouden, want ofschoon zij buiten gevaar was, vorderde haar herstel zeer lang zaam. Zy was even hulpeloos als een pasgeboren kind en ofschoon van nature opgewekt en geduldigkon zij de smartelijke ge dachte aan hare eenzaamheid niet van zich zetten. Iedereen was vriendelijk jegens haar, maar zij koesterde een onuitsprekelijk verlangen naar Gaspard en iederen dag welden de tranen in hare oogen op, die zij echter haastig wegpinkte en door een glimlach deed vervangen, wanneer iemand tot haar sprak; zij was evenwel nog to zwak om zich te bedwingen. Zij zag Cornelia dikwijls bij zich, want de verpleegster legde zich des middags te rusten, na des nachts te hebben gewaakt, maar Espérance had te veel ontzag voor haar, en Cornelia zelf, hoewel al haar best doende om vrien delijk te zijn, bezat niet die fijngevoeligheid en vlugheid van op merking, die een ziekenverpleegster zoozeer noodig heeft. Zij kon urenlang zitten voorlezen, ai haar best doende om geen gerucht te maken, wanneer Espérance wellicht in eeno moedeloozo stem ming verkeerde en dus behoefte had aan eenige troostende, op wekkende woorden; een andermaal sprak zij bij de deur op fluia- terenden toon, met eene onzichtbare dienstbode, en hinderde daar mede de zieke meer, dan als zij overluid had gesproken. Haar gemis aan zelfvertrouwen was ook zeer hinderlijk, want noöit waagde zij het, iets voor Espérance te doen, zonder haar alles eerst tot in de bizonderheden te vragen. „Zoudt gij dat willen?" of Wil ik u dat geven?" totdat het arme kind daardoor zoo uitgeput geraakte, dat zij een ontkennend antwoord gaf, om aan al die vragen een einde te maken. De haar aangeboren wellevendheid deed haar dit eehter voor zich houden, zoodat Cornelia hiervan nooit iets bemerkte en door hare dankbaarheid diep getroffen was; met iederen dag scheen zij haar meer lief te krijgen. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2