NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ö=l Nttiifier bestaat uit iwee Mu. tipm mum. Maandag 7 April 1890. NV 2074* VIRTIÏTTIËÏT: SN DEN VREEMDE. 0 «J tl li 11 DAGBLAD Directeuren-Uitgever* J. C. PSEREBQOBS sn J. B. AVIS. AEGIIEMIITSFRUS: Voor liaarlem per 3 maanden1.20. f ranco door 1st g-ebeoie Rijk, per 3 maanden. - 1.S5. Afzonderlijke nummers-0.05. Tan 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents' Groots letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verecbjjut dagelijks, bohalve op Zon- en Feestdagen, üurcan: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ^eiefoostEGEiiraeff SSSS. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantier». Hoofdagenten toor //et Buitenland: Compagnie Générale de P'alliciit Eirangire G. X. DAVHE d' Co., JOHN X". JONESSucc., Harige 31 lie Faubourg Montmartre Het eerstvolgend nummer van dit Hlad verschijnt Dins dagavond a. s. EEH3ÏS BLAD. S i A 0 S S E li W S. Haarlem, 5 April 1890. De tentoongestelde antieke waaiei'3 en oude kanten zullen Zondag den 6en en Maandag den 7n dezer nog in het Museum van Kunstnijverheid alhier te bezichtigen zijn. Deze tentoonstelling is vermeerderd met een groot en prachtig stuk kant voor kerkgebruik uit Brusselook blij ven de studiën van de leerliugen der Teekensckool voor Kunstnijverheid nog in de rotonde tentoongesteld, waaraan sedert Maandag laatstleden nog fraaie teekeningen en schoone metaalgravures zijn toegevoegd. Gedurende de paasehdagen is de toe gang vrij. Donderdag 3 April werd door den heer W- G. van der Wal, le. luit.-paar- denarts, in tegenwoordigheid van het bestuur der haarlemsehe afdeeling van de „Hollandsche Maatschappij van Land bouw" aan de leerlingen van den cursus in 't hoefbeslag, welke door den heer van der Wal werd gegeven, het examen in genoemd vak afgenomen. Allen mochten het getuigschrift van bekwaamheid erlangenhunue namen zijn: Jan Tibout Kz., te Serooskerken Jacobus Oudejans, Jacob en Hendrik Mantel en Gerardus Mattheus Oudejans, te Haarlemmermeer; Johannes Kipkagen, te Haarlem; Martinus Jacobus Oudejans, te Heemstede; Christiaan Johanne3 Boeker te Zantvoort; Jan Pieter van Brussel te Santpoort, Cornells Johannes Witteman, te Buiksloot; Antonius van Rossum, te Bennebroek; Hendrik Eek- hardt te Haarlem. Reeds vroeger is een diploma uitge reikt aan Adriaan Giljamse, te Ouwer- kerk (Zeeland), die na volbrachten leer tijd naar Zeeland vertrokken, en wiens hoefijzers op de laatste tentoonstelling te Middelburg, den len prijs mochten behalen. Den korporaal-hoefsmid J. Larmené van het 2e reg. huzaren was het prak- ti8ehe gedeelte van den cursus opgedragen, j Na afloop werd door den heer W. K. J Loeff, secretaris der afdeeling, dank be tuigd aan den heer van de Wal voo? de zorg welke hij aan dit onderwijs had j besteed en aan Larmené voor de uitste- kende wijze waarop hij den heer van de Wal terzijde had gestaan, terwijl de ge diplomeerden met hun welvolbrachte taak werden gelukgewenscht. Hierop werd door den leerling Rip- hagen uit naam van allen in zeer goed gekozen woorden voor een en ander hulde gebracht ean hun geachten leer meester, die zeer bewogen wa3 voor de blijken van genegenheid, die hij van zijne leerlingen mocht ondervinden. De heer van de Wal ziet zich thans genoodzaakt, wegens zijne overplaatsing naar Arnhem de leiding van den cursus neder te leggen, hetgeen zeker door allen die zijne kundigheden op prijs stellen, met leedwezen zal worden gezien. In de Vrijdagavond gehouden verga dering van //Volksbelang" trad alsspre- op de heer D. de Clercq met het onder werp //Gemeentebelasting Had de heer C. Prins 8z„ zeide spreker, onlangs de voordeelen uiteenge zet van een progressieve inkomstenbe lasting, spr. zou thans behandelen de belasting op de stedelijke grondrente, welke hij als den besten en meest recht vaardigen vorm van belasting beschouwt, daar zij toch de toepassing van de land nationalisatie in zich bevat. De verteringsbelasting die in deze ge meente wordt geheven is een onrecht vaardige belasting daar zij voor 94 pet. der inwoners een inkomsten en slechts voor 6 pet. eene verteringsbelasting i3. Op verschillende gronden zette spre- kes uiteen, dat een belasting op de sfce- lijke grondrente alleen aan alle eischen voldoet die gesteld moeten worden n:l. zij moet rechtvaardig zijnd.w.z. zij moet oene vergoeding zijn voor bewezen diensten zij moet door den aangeslagene zelf gedragen worden, d. i. niet op anderen geschoven kunnen worden zij moet gemakkelijk en goedkoop te heffen zijn; zij moet niet ontdoken kunnen wor den zij moet gemakkelijk gedragen kunnen worden zij moet noch de productie, noch het verkeer, noch de maatschappelijke ont wikkeling belemmeren; Zij moet natuurlijk zijn. Dat de belastingen in 't algemeen en onze stedelijke in 't bizonder aan geen dezer dschen beantwoorden, trachtte spre ker aan te toonen, om daarna te wijzen op verschillende voorbeelden van plaatsen waar de grond is in 't bezit der gemeente en de voordeelen daarvan komen ten nutte van 't algemeen en niet van enkele privaat-bezitters. Na zijne uitvoerige en doorwrochte in leiding werd het debat geopend. Een der aanwezigen wees op de om standigheid, dat de voordeelen der ver- hoogiag van den spoorweg alhier waar voor de gemeente, dus het algemeen, 250.000 moet betalen, slechts ten voor- deele komt van lien die aan gene zijde van den Spoorweg huizen en andere eigendommen hebben. De heer mr. R. H. J. Gallandat Huet, lid van den Raad, betoogde uitvoerig dat de door den leider ontwikkelde nieuwe denkbeelden eerst nog den toets der on derzoeking moesten doorstaan, 't zijn uiterst jonge eo teere plantjes, die te niet gaan, als men ze niet zorgvuldig kweekt. De inleider had zoowel het beginsel als de toepassing onzer verterings-belas- ting afgekeurd, maar hij verloor uit het oog dat het een overgangsmaatregel was, men kan nooit ineens tot groote veran deringen komen, maar wel langzamer hand. Indien men met dat alles geen re kening houdt, dan is theoretisch wel eene goede belasting aan te wijzen. Het beginsel was hiermede du3 ge rechtvaardigd. Anders is dit met do toe passing, de praktijk heeft geleerd dat die veel te wenschen overlaat. Men hoopt tot eene wijzig'.Dg te komen, die betere eigenschappen heeft, dan do bestaande regeling. Wat aangaat een grondrente belasting, deze zou niet zijn in te voeren, daar ze in botsing zou komen met de gemeente wet, die voorschrijft, dat in elke gemeente een belasting volgens een redelijken maat staf moet worden geheven. Ten slotte wenscht spreker nog te zeg gen dat nieuwe denkbeelden, zooals door den inleider ontwikkeld, soms snel bijval vinden, maar vóór zij in 't staatsleven worden opgenomen, moet or heel wat tijd verloopen. Daarom meent hy dat 't nog tal van jaren zal duren eer zulke denkbeelden zijn ontwikkeld, getoetst en verwerkt en daarom naar een zeer verre toekomst wordt vooruitgeloopea. Dank brengt hij echter .aan den spreker, die dit nieuwe terrein voor veler oogen op zoo uitne mende wijze heeft ontbloot. De heer de Clercq repliceert den ver schillenden sprekers, waarna de vergade ring werd gesloten. Hedenmorgen is door den keurmeester van vee en vleeseh alhier een geslachte koe afgekeurd, in beslag genomen en onder toezicht van de politie begraven aan de vuilnisbelt. Hedenmorgen is een paard, gespannen voor een boerenwagen, aan den Kamper- siDgel op hol geraakt en eerst in de Dubbele Buurt gegrepen. Gelukkig wer den er geene ongelukken door veroorzaakt. De bekende vrouw M. G., oud 58 jaren, is Vrijdag door de politie weder wegens dronkenschap aangehouden en na hare ontnuchtering overgebracht naar het huis van bewaring tot het onder gaan van 7 dagen hechtenis, waarna zij voor den tijd van negen maanden zal wordon opgezonden naar oene Rijks werkinrichting insgelijks tor zake van herhaalde dronkenschap. Bij de politie alhier heeft zich heden morgen vrijwillig aangemeld zekere H. van Dijk, oud 61 jaren, schoenmaker, geboren te Beverwijk, die mededeelde dat hij ten nadeele van zijn kostbaas, woonachtig te Amsterdam, eene belang rijke som geld had ontvreemd, dat hij heeft ontvangen op een spaarbankboekje dat hij uit eene ladetafel had weggeno men. Hij is naar het huis van bewaring overgebracht. Tot poldermeester van den Veenpolder onder Haarlem en Heemstede is herkozen de heer C. Rusman. I N a E i\" LAN Tot ons leedwezen moeten wij mededeelen dat in den toestand van den heer H. de Veer, hoofdredacteur van het Nieuws van den Dag, geene gun stige verandering is te bespeuren. Onder de gedecoreerde reli- gieuzen en priesters, die zich bizonder onderscheidden door moed en zelfop offering, gedurende de verschrikkelijke ontploffing te Antwerpen, bevindt zich ook een Hollander, die in ons vaderland vele vrienden telt, namelijk de pater josuïet A. Houben. Hij was een der eerste priesters op de plaats der ramp tegenwoordig, om, zooals het officiëele stuk meldt, te midden van het gevaar der ontploffende kardoezen de gewonden bij te staan. S-'0LI HEK OVERZICiü'. Zal wellicht eerst veel later het volle licht over hetgeen tU3schen den duitschen keizer en den ex-kanselier is voorge vallen, worden ontstoken, langzamer hand krijgt men thans reeds zekerheid, waar men zich aanvankelijk in louter gissingen verdiepte. Zoo is jl. Donder dag door den nieuwen rijkskanselier, den heer Von Caprivi, in besloten kring eene verklaring afgelegd, dio in hooge mate de aandacht heeft getrokken, om dat er uit blijkt, dat de crisis niet van zoo recenten datum is, als van offi- cieuse zijde werd beweerd. Het was op een diplomatiek diner ten huize van den minister Von Bötticher, bij welke gelegenheid ook de nieuwe rijkskanse lier het woord voerde. Hij zeide o. a.: z/Toen in Februari Z. M. de keizer de vraag tot mij richtte of ik geneigd zou wezen het ambt van rijkskanselier te aanvaarden, kon ik slechts antwoorden: Als gij mij morgen in den oorlog zendt en mij op het gevaarlijkste punt van het slag veld doet postvatten, dan zou ik zonder bedenken gehoorzamen, en ook voor Uwe Majesteit op het slagveld weteD te sterven. Anders is het met Uwei Maje8teits tegenwoordig verlangen; maar wanneer het zijn moest, dan zoh ik ook dit als mijn slagveld beschou wen, waarop ik een eervol einde kan vinden." Reeds in Februari dus had de crisis haar hoogtepunt bereikt. Uit deze ver klaring blijkt ook, dat reeds toenmaals de keizer den heer Caprivi tot opvolger van Bismarck had bestemd. Rusland schijnt het aftreden van Bis marck niet zoo betrekkelijk kalm te hebben opgenomen als de andere groote mogendheden. In een onderhoud, dat de rus8ische gezant te Berlijn, graaf Schuwaloff, die thans te Petersburg vertoeft, daaromtrent met den czaar had, verklaarde de monarch beducht te zijn, dat de Duitsche staatkunde nu misschien op minder bezadigde wijze zou geleid worden. De gezant slaagde er echter in, den czaar ten dien opzichte gerust te stellen. Maandag 7 dezer zal de internationale conferentie tot bescherming van den industrieelen eigendom te Madrid, op welke Nederland wordt vertegenwoor digd door den heer Snijder van Wis- senkerke, plechtig worden geopend door den minister van Buiteul. Zaken, den heer Vega de Arraijo, en zijn ambtge noot van Oponbaro Werken. Voorzitter der conferentie is de heer Moret, de voornaamste gemachtigde van Spanje. Duisehlaud, Oostenrijk en Mexico, die niet tot de in 1883 te Parijs gesloten overeenkomst, krachtens welke de con ferentie wordt gehouden, zijn toegetre den hebben toch vertegenwoordigers gezonden. Zwitserland zal op deze conferentie aan de orde stellen een ontwerp betref fende de fabrieks- en handelsmerken, dat op de in 1886 te Rome gehouden conferentie uitvoerig is besproken, doch waarvan de verdere behandeling tot deze bijeenkomst werd uitgesteld. De keningin-regentes van Spanje zal aan de leden der conferentie een banquet aanbieden, terwijl er ook eene receptie ten hove zal plaats hebben. Treurigmaar waarEen co- mische scène bracht onlangs groote vroo- lijkheid op het telegraafbureau te Berlijn FEUILLETON. Naar het engelsch EDNA L Y A L L. €6) HOOFDSTUK XXVI. Er moest een zomerhoed voor Espérance worden gekocht, hare kleeren nagekeken en ingepakt worden, zoodat zij zelf met de naald aan het werk moest. Dit laatste bracht haar zeer in verle genheid, maar zij wilde dit werk niet aan de dienstboden over laten, zoodat zij zich in haar studeervertrek opsloot en zelf dit verstelwerk met behulp van haar wetenschappelijke kennis en ge- aond verstand verrichtte. Het weer was op den Ssten Augustus zoo mooi als men maar wenschen kon, en op het midden van den dag begaven lady Worth- ington en Espérance zich op reis. De arme Cornelia was zeer bedroefd, toen het oogenblik van scheiden daar was, ofschoon Es pérance op de meest hartelijke manier van haar afscheid nam. Zij sloeg hare armen om Cornelia's hals. z/Lieve Cornelia, gij zijt zoo vriendelijk voor mij geweest, en ik heb u zooveel moeite cn onrust veroorzaakt, misschien zullen bij mijn terugkeer de rollen wel omgewisseld zijn." z/Gij moet weer volkomen gesterkt terugkeeren," zeide Cornelia en omhelsde haar. //Denk er vooral aan, dat gij mij dadelijk na uwe aankomst schrijft, of deze reis nog gevolgen voor u gehad heeft." De trein zette zich langzaam in beweging en Cornelia keerde met een zucht huiswaarts, terwijl zy het in haar studeervertrek te vervelend vond en de algemeene kalmte haar scheen te kwellen Espérance zat daarentegen achterover tegen de kussens geleund van het frissche groen der weilanden te genietenna hare lang durige gevangenschap kwam zelfs dit vlakke landschap haar be hoorlijk voor. In lady Worthington had zij eene gezellige reisgenootedeze schonk haar in den beginne de gelegenheid om tot rust te komen en liet haar naar hartelust van het behoorlijk landschap genieten, juist op het goede tijkstip gebruikten zij een smakelijk geïmpro viseerd tweede ontbijt, en naderhand maakte zij het haar zoo ge makkelijk, dat Espérance weldra door den slaap werd bevangen. Zij ontwaakte eerst toen men CheBter liad bereikt en nadat men zich daar gedurende een oponthoud van een half uur met een kop koffie had versterkt, verlangde zij al weer om de reis te vervolgen. Toen zij Holywell voorbijgingen, begon de verkwikkende zeelucht haar reeds tegemoet te waaien van uit den broeden mond van de Dee en toen men de kust bereikte, was hare verrukking grappig om aan te zien en hare vroolijke uitroepen deden het hart van lady Worthington goed. Het landschap, door het heldere zonlicht beschenen, zag er prach tig uk en Espérance was zelfs zoo verrukt, dat zij het met haar geboorteplek ging vergelijkende bergen herinnerden haar aan de bergen van Auvergne en zelfs zag zij punten van overeenkomst tussehen Conway Ca9tle en het kasteel de Mabillon, ofschoon een bewoner van deze streek, die met haar in dezelfde coupé zat, deze laatste vergelijking als het tegenovergestelde van een6 vleierij opnam. Juist toen de zon in zee scheen weg te zinken als een groote, gloeiende vuurbol, bereikte zij het doel van hare reis en Espé rance vleide zich nog een oogenblik welbehagelijk in haar hoekje neer, nadere orders afwachtende. Harry en Fred stonden reeds op het perron te wachten, zeer landelijk en luchtig gekleed in hunne bruine, linnen pakken. z/Tanle Fanny wacht in het hittewagentje, mama," riepen bei den uit een adem. //Wij zullen al uwe bagage er wel heen brengen." z/Dat is goed," zeide lady Worthington, die hare tienjarige jon gens reeds anderen van dienst wilde doen zijn. //Harry kan de kus sens en dit reiakoffertje dragen, en Fred, gij kunt die zwarte tasch en dit doosje wel naar het rijtuig brengen; nu, Espérance, kun nen wij wel gaan," en om haar te steunen sloeg zij haar arm om haar middel en bracht haar door het station naar het rijtuig, waar zij door Frances verwelkomd werdenzij zag er lieftalliger uit dan ooit in haar licht zoraergewaad. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1