NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7 e Jaargang Woensdag 9 April 1890. No. 2075. ABOSKïMlïïTSPEHS: AjD VERTEKTIÊH: S T 0 S N IE li 8 S. „IdMihêtë agar VarniBgsn" 1 N E n Si ft f). F i L L E T O N. IN DEN VREEMDE. Voor Haarlem per 3 rcaannen1.ÏQ. f rauco door het geheels Rijk, per 3 maanden. -1.65. - 0.05. Afzonderlijke nummers Dit blad verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burean: Kleine Hontstraat No. 9. Haarlear. J«na&szae]? S2£. ran 1—5 regels 50 Cents: iedere regel inner 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteatiëa worden &sngoi»osx-n door cd ze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren sa ec&rantieft. Direct3urcn-Uiigevors J. O. FEEBEBGOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de PtibliciU Mrar.gb-t G. L. DaV&B Co-, /OUN F. JGNS>% S?wc., JParyt Blèis Faubourg Nontmattet. Haarlem, 8 April 1890. Ter gelegenheid van den verjaarda; vaa H. K. H. Wilhelmina Maria Sophia Louisa, groothertogin vaa Saksen-Wei- mar-Eisenach waait beden van den toren der Groote Kerk en van het Stad huis de driekleur. Het aantal ingeleverde stembiljetten voor de verkiezing van een lid van den Raad op heden, bedraagt 562. De kapitein J. M. H. van der Koog, van het 4e reg. inf. alhier, zal den 15en April den len zomercursus bij de normaal-schietschool te 's-Kage In ons vorig nummer staat vermeld, dat aan A. Giljamse van Ouwerkerk (Zeeland), die den cursus in 'fc hoefbe slag van de ,/Koll. Mpij. van Landbouw7' alhier velgde, voor zijne zelfgesmeede hoefijzers op do laatstgehouden tentoon stelling te Middelburg (1889) de eerste prijs was ten deel gevallen. Men ver zoekt ons thans te melden dat niet Giljamse maar W. Tibout, te Seroos- kerke, Schouwen, (die den vorigen cursus heeft gevolgd), dien prijs heeft behaald. Zondagnamiddag, omstreeks 3% ure, is ten huize van jhr. H. Teding van Berk hout, woonachtig aan de Nieuwe Gracht, een felle schoorsteenbrand uitgebroken, die door eenige agenten van politie is gebluscht. De slangen wagen, die dadelijk derwaarts was vervoerd, behoefde geene diensten te bewijzen. Heden morgen is wederom een ge slachte koe door den keurmeester van vee en vleesch afgekeurd voor mensche- lijk voedsel en dientengevolge in beslag genomen en ouder toezicht van de poli tie aan de vuilnisbelt overeenkomstig de bestaande voerschriften begraven. (Het afgekeurde vleesch wordt- door petroleum onbruikbaar gemaakt en daar na in een diepen kuil begraven). Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Vier voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor boekbin der. - Een veor schoenmaker. - Een voor metselaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgicter. Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Een voor loodgietersknecht. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaai- ster. - Drie voor breister. - Twse voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). In den grooten IJpolder onder de ge meente Sloten, is Zondagmorgen door onbekende oorzaak afgebrand de kapitale boerenhofstede van den erven Huijser, bewoond door de landbouwer J. Vlegel. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat slecht een gedeelto van den ia- boedel en de koeien konden gered worden, acht paarden en de geheele landbouw-in- ventaris zijn verbrand. Alles is verzekerd. Aanbestedingen. Door het provinciaal bestuur van Noord- Holland is Donderdag 11. bij enkele in schrijving aanbesteedlo. Het voortzet ten der verbetering van den omringdijk op het eiland Marken, behoorende tot de zeewerken in Noord-Holland. (Raming 4000.) Minste inschrijver P. Blanken voort te Monnikendam, voor f 4296. 2o. Het verbeteren van de Rijks-zee wer ken op het eiland Wieringen, provincie Noord-Holland. (Raming ƒ9000.) Minste inschrijver J. Gijzelaar te Medemblik, veor 8320. 3o. Het vernieuwen der vaste brug no 53 te Schoorldam, behoo rende tot de werken van het Noord-hol- landsch-kanaal. (Raming 3600.) Minste inschrijver H. Schuit te Alkmaar, voor f 3330. 4o. Voortzetting van de ver betering der Rijks-zeewerken op het eiland Urk, provincie Noord-Holland, (Raming f 2500.) Minste inschrijver C. F. Seidel te Vollenhove. voor 2245. 5o. Het vernieuwen der vaste brug gen no 32, 33 en 34, gelegen onder de gemeenten Akersloot en Heilo, behoo rende tot de werken van het Neordhol- landsch-kanaal. (Raming 9000.) Minste inschrijver H. Schuit te Alkmaar, voor 7770. 6o. Het leveren van brik ea steen en het bestorten der heldersche zeewering, behoorende tot de Rijks-zee- werken in de provincie Noord-Holland, in twee perceelen. (Raming: le perceel f 3050, 2e perceel 8950.) Minsto in schrijver: le perceel G. D. van Doorn te Amsterdam, voor 29502e perceel W. Goedkoop Dz. te Amsterdam, voor 9247. Letteren en Kunst. De bekende schilderij van Frans Hals uit de vêrzameling-Hoosman te Haarlem, een paar jongens voorstellende, die een stuk geld hebben gevonden, is voor ons land verloren. Na door erflating handen van jhr. P. N. Quarles van Ufford overgegaan te zijn, werd zij het eigendom van den kunsthandelaar J. E. Goedhart, die haar voor ƒ13,500 over deed aan den kunsthandelaar H. Koek koek jr. ie Londen. Het doek heeft reeds e6ne vaste bestemming, het wordt opge nomen in de verzameling van een en- gelseh vereerder onzer oud-vaderlandsche schilderschool. Torickhet spaansehe drama van Joaquin Estebanez, zal heden veor, het eerst te Amsterdam worden opgevoerd. De hoofdrollen zijn ia handen van Bouw meester (als Torick), mevrouw Frenkel en de heeren Spoor, De Jong en Yaa Schoonhoven. De heer en mevr. Albers-Jahn heb ben zich opnieuw voor twee jaar aan de Hollandschö Opera verbonden. Ter aanvulling van ©en bericht, dat de heer Engelen van Rotterdam tegen den aanstaanden winter als bas aan de Hollandsche Opera wordt verbonden, wordt aan het Utr. Dbl. gemeld,dat de heer J. G. De Groot met onderscheiden ne- derlandsc'^e zangeressen en zangers in onderhandeling is, ten einde het opera gezelschap zoodanig uit te breiden, dat het nog beter dan tot dusverre kau vol doen aan alle eischen van de kunst en buitendien aan de wenschen vaa de voornaamste provinciesteden kan worden gevolg gegeven, om ook daar nu en dan voorstellingen te geven. De heer Albert Verwey Ï3 uit de redactie van dc Nieuwe Gids getreden, maar blijft als medewerker aan het tijd schrift verbonden. De heer P. L. Tak is in zijn plaats lid der redactie ge worden. Aan het tooneelgezelsehap, dat door den heer Henri van Kuyk wordt saam- gesteld, is o.a. verbonden mevr. Marie Yerstraeten. (HM.) We hebben weer een „sier" in zicht. Den 9n April treedt te 's -Hage op Mme. Alexandriua Stromfeld, eerste chanteuse van de Opera te Madrid. De naam Strakosch, belooft iets goeds. Mms. j type van remonte-paarden voor de be- Stromfeld zal daar den 9n a. s. de „Lucie" reden artill. te verspreidenen te be er den 12n April in /,Les Pêcheuses depalen, dat de remonte-commissie bij perles" zingen. Op laatsgenoemden da- j afkeuring van een paard, de reden der tum zal voor het eerst gaan //Le mariage j afkeuring aan den belanghebbende zou de don Lope," opéra-comique in éénmededeelen. acte, van E. de Hartog. j Do minister van Oorlog heeft, ook Het programma der muziekfeesten bij op grond van een terzake ingesteld gelegenheid van het lOjarig bestaan der j onderzoek, bezwaar gemaakt om aan mannenzangvereeniging /Euterpe," tehet eerstvermelde verzoek gevolg te ge- Schagen, is als volgt samengesteldven. De minister is echter gaarne be- Zaterdag 26 April, 's avonds 8 uur,'reid, gevolg te geven aan eventueele feestconcert, te geven door Schagens aanvragen van belanghebbenden, om be- mannenkoor //Euterpe," met welwillende spanningen van de bereden artillerie ter medewerking van mej. H. M. Denijs, bezichtiging te doen stellen. élève-violiste aan het conservatorium te Amsterdam; den beer Joh. M. Mes- schaert te Amsterdam, baritonzanger, en het symphonie^ orkest der K. N. ma rine te Helder, kapelmeester de heer J. Koning. De compositiën van den heer Richard Hol zullen door hemzelven wor den gedirigeerd. Zondag 27 April, nationale zangwed strijd voor mannenkoren. 's Ochtend 11^ ure, optocht der deelne mende vereenigingen met hare banieren, opgeluisterd door Schagens harmonieka pel.; aanbieding van den eerewijn ten raadhuize, vanwege het gemeentebe stuur. 's Middags 1 uur, wedstrijd van man nenkoren in de herv. kerk. 's Avonds 6 uur, concert op het markt plein door de Ulricher kapel. 's Avonds 8 uur, uitreiking der prij zen en diploma's. Algemeene illumi natie. Inhoud Nieuwe Gids 1 April: Fran- 9ois Erens, de Conferentie. Jac. van Looy. Gekken I. G. J. P. J. Bol land, Wereldbeschouwing der Toekomst (Slot) L. v. Deyssel, F. v. d. Goes, F. M. Wibaut, Boekbeoordeelingen. Frederik van Eeden, Na-spel. N. N., Aan een klein meisje. Jan Veth, Kunst. Tak, de Verkiezingen voor den duitschen Rijksdag. F. v. d. Goes, van den verbranden Schouwburg. F. van Eeden, Open brief aan Frans Net- scher. In de voorloopige verslagen van do Tweede en van de Eerste Ka mer nopens de oorlogsbcgrooting voor 1890, en bij mondelinge beraadslagingen in eerstgenoemd staatslichaam over het onderart. 23, werd de aandacht van den min. van Oorlog gevestigd op eenige maatregelen, die zouden kunnen strek ken tot bevordering van meer gunstige uitkomsten bij den aankoop van paarden in het binnenland. Zoo werd, onder meer, in overweging van den impresario, Ferdinand j gegeven om schetsen van het verlangde Wat het tweede hierboven aangege ven punt betreft, doet hij opmerken, dat de remonte-eommissiën zeer zeker steeds bereid zullen worden bevonden, om aan eon daartoe strekkend verzoek van den belanghebbende het gewenschte gevolg te geven. Door den thans afgetreden minister van Koloniën zijn pogingen aangewend om in de voediüg van de militaire passagiers 3e en 4e klasse op do schepen der Nederl.-Ind. Stoomv.mij. verbetering te brengen, ook al zou zulks gepaard gaan met hoogere uitgaven. De invoering van die verbeterde voeding, welke uit den aard der zaak door het legerbestuur krachtig zal zijn onder- steund, moet echter zijn afgestuit op de door de N. I. S. M. gestelde eischen, betreffende do keuring der spijzen waardoor geen voldoende waarborgen zouden worden verkregen, dat het eten aan de daaraan in billijkheid te stellen eischen zou voldoen. Op 15 Nov. 11. is met Duitsch- land eene verklaring uitgewisseld nopens de dezer- en generzijds te nemen maat regelen tot het tegengaan van den zg. handel in vrouwen en meisjes. Vermits daarbij aan het rijk geldelijke verplichtingen worden opgelegd, is die verklaring, op grond van de 2e al. van art 59 der Grondwet, aan de goedkeuring der Staten-Generaal onderworpen. De maatregelen, waarvan iu die ver klaring sprake is, zyn infcusschen uit drukkelijk beperkt binnen de grenzen der bij de wet aan de justitie en politie toegekende bevoegdheid. In art. 1 is bepaald, dat de bewuste personen zooveel mogelijk aan een ver hoor worden onderworpen, teneinde te doen blijken van waar zij komen en wie haar heeft doen besluiten het land te verlaten. In art. 2 en 3 is het voorbehoud ge maakt, dat de wettelijke grenzen niet zullen mogen worden overschreden, waar van het verleenen van hulp sprake is. De briefwisseling tU3echon de over heden der beide landen betrekkelijk de terugzending zal niet langs den om- slachtigen diplomatiekeu weg, maar zooveel mogelijk rechtstreeks worden ge voerd. Ingeval de kosten, veroorzaakt door het onderhoud en de terugzending van die vrouwen en meisjes tot aan de grens niet kunnen worden terugbetaald door die vrouwen en meisjes zeiven, noch door hare echtgenooten, ouders of voog den, zullen zij gedragen worden door den staat, die de terugzending heeft be werkstelligd. Een bloeiende spaansehe industrie, waarvan men in Nederland ervaringen heeft opgedaan, was seder Naar het engelsch E D N A L Y A L L. HOOFDSTUK XXVI. Espérance werd met een allerhartelijk sten welkomstgroet ontvan gen en men ruimde voor haar een gemakkelijk plaatsje in het rijtuig in, terwijl lady Worthington tot Frances zeide: „Zij is natuurlijk vermoeid door de reis, zoodat gij nu niet over haar kunt oordeelen. Het i.s, dunkt mij, maar het beste, dat gij dadelijk naar huis rijdt, haar wat te eten geeft en dan naar bed stuurt. Ik zal wel met dc jongens volgen." „Dat is goed, dan zullen wij dadelijk gaan," en Frances nam de leidsels ter hand en de bruine hit voerde hen snel weg. Met stil genot liet Espérar.ce hare blikken over het landschap rondweiden, terwijl zij eerst de brug over de kleine rivier over reden, toen langzaam een heuvel beklommen en links af den weg naar Penmaenmawr insloegen, totdat zij den voet van den berg bereikten, waar te midden vaa een boscbje denneboomen het huis stond, dat sir Iienry voor een zomerverblijf had gekocht. Frances bracht haar dadelijk naar boven en Espérance was ook inderdaad doodmoe en verlangde naar bed, maar bij al hare uit putting en vermoeienis besefte zij, dat zij hier gelukkig zou zijn, en voor de eerste maal sedert hare ziekte schreide zij zich dien avond niet in slaap. Lady Worthington moest den volgenden dag vertrekken, want zij zou haar echtgenoot in Londen opzoeken, waarna zij oogon- blikkelijk naar het vasteland op reis zouden gaan. Alleen met het doel om Espérance op te zoeken, was zij naar Rilchester gegaan. Zij had van hare ziekte gehoord door de echtgenoote van den aartsdeken, die zij in Llandudno had ontmoet en haar moederlijk hart was zoo getroffen bij de gedachte, dat Cornelia er alleen was om haar op te passen, dat zy oogenblikkelijk een reden had ge zocht, die haar moest noodzaken Worthington Hall te bezoeken en niet zonder zelfvoldoening had zij baar protégée met zich mee gevoerd, daar deze verandering van lucht moest hebben. „Hier hebt gij-alweer een sprekend voorbeeld van onze roeping," zeide zij lachende tot haar zuster, „Ik heb met den meestmogelijken zorg Espérance hierheen ge bracht en heb de stiptste orders betreffende haar dieet, zeebaden, middag-siesta en quinine met staal achtergelaten; aan u heb ik uwe bizondere ta^k overgelaten de hoogere, de geestelijke roe ping slechts met de bepaling, dat gij bare godsdienstplichten wel in het oog zult houden." Lachende beloofde Frances aan haar verlangen te voldoen en t lady Worthington begaf zich op reis, nadat zij er zich van had vergewist, hoe de herstellende zieke een heerlijk schaduwrijk plekje in den tuin had gevonden, terwijl de vermoeienissen van den vorigen dag geen sporen bij haar hadden achtergelaten. Gedurende de eerste twee dagen was dit alles wat Espérance deed; in eone gelukkige stemming log zij onder de denneboomen de zee, of de welig met gras begroeide helliDg in de richting van Penmaenmawr, gade te slaan, terwijl het haar verwonderde, dat Kathie en de jongens in staat waren die helling te beklimmen. De eenige geluiden, die de algemeene stilte verbraken, waren de zwakke echo's van hot geraas uit de naburige steengroeve en het doffe gebruis van de golven, die tegen het strand braken. De spoor treinen, die niet ver van het huis haar voorbijstoomden, hinder den haar niet integendeel in kinderlijke verrukking staarde zij ze steeds na en zy deden haar aan Gaspard denkeD. De afstand, die hem van haar scheidde, werd geheel berekend met spoortrei nen en stoombooten en dientengevolge scheen iedere trein haar troost in het hart te storten. Frances was eene uitmuntende verpleegster. Zij zelf was zoo dikwijls ziGk geweest, dat zij alles scheen mede te gevoelen en te begrijpen en Espérance gevoelde maar al te wel welk een contrast hare verpleging vormdo met de goedgemeende maar kwellende dienstvaardigheid van Cornelia. Met genoegen sloeg zij Frances steeds in hare kalme bewegingen gade, en hield hare oogen ge vestigd op hare blanke handen, wanneer zij zat te werken en laisterde aandachtig naar hare liefelijke stem, wanneer zij haar voorlas. Zij had „Fleurange" uitgekozen, als het boek, dat voor Espérance het geschiktst was en deze vond het zoo mooi, dat het

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1