rechtbank alhier, wegens het hebben van een clandestine huis van prostitutie, ver oordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De eisch was 9 maanden. Daar deze zaak Donderdag 3 dezer met gesloten deuren werd behandeld, konden wij daarvan toen niets melden. Verder werd o. a. nog veroordeeld wegens laster J. T. H. te Velsen tot 1 maand gevangenisstraf, gelijkluidend aan den eisch. ring der romeinsche voortleven." muziekvrienden Si Li A l\ Bij de Vereeniging „'ieliladiahsii naar Verraügen hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Vier voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schrijfwerk. - Een voor boekbin der. - Een voor schoenmaker. - Een voor met8elaarskeckt. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. -Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Een voor loodgietersknecht. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoonmaakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaai ster. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich sckriftelyk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Hut Bestuur der Vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen" heeft de eer te berichten, dat de heer mr. L. C. Kronenberg is opgetreden als lid der commissie welke de permanente commis sie, in hare dagelijksche werkzaamheden zal behulpzaam zijn. Het kantoor der Vereeniging (Doelen) zal van 14 April a. s. af en verder evenals ten vorigen jare gedurende de zomermaanden gesloten zijn. Voor schriftelijke aanvragen or mede- deelingen blijven de bussen (Stadhuis en Doelen) ter beschikking. De gemeenteraad van Aalsmeer heeft besloten eene pets. leening van 57,000 aan te gaan, ter conversie van de uitstaande 4 pets. lessing. Aanbestedingen. Haarlem, 10 April. Door het pro vinciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. het maken van beplantingen, riet- schuttingen en het plaatsen van verken- ningspalen in de duinen op het eiland Terschelling, behoorende tot de zeewer- ken in Noord-Holland. Raming ƒ10,000. Minste inschrijver P. A. Bos, te Terschelling, voer 10,370, 2o. De uitvoering van eenige werken tot verbetering en versterking der zee wering langs het Noorderstrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zee- werken in Noord-Holland. Raming ƒ20,100. Minste inschrijver A. Bos, te Helder voor ƒ17,140. 3o. Het vernieuwen van de wipbru^ do. 40, te Alkmaar, behoorende tot de werken van het Noordhollandsch kanaal Raming ƒ4500. Minste inschrijver J, Oldenburg te Bergen, voor ƒ6350. Letteren en Kunst. De muzikale berichtgever van de 'Frankf. Zg. te Rome meldt omtrent het afscheidsconcert, door onze landgenoote Louise Heymans, na afloop van haar en gagement aan het „Argentina-theater", gegeven „Het romeinsche publiek weet de fijne zangkunst en smaakvolle voordracht de zer zangeres naar waarde te schatten. Als de „hollandsche nachtegaal" („l'usign- uolo olandose") zal zij in de herinne i* Bij het departement van Biunenlandsche Zaken zijn reeds van de bureaux der provinciale besturen opgaven ontvangen omtrent de in Januari jl. ge houden volkstelling, zoodat langzamer hand de werkzaamheden, met betrekking tot deze aangelegenheid door het centraal bestuur te verrichten, een aanvang zullen nemen. Tot bespoediging van den omvang rijken arbeid zal aan het gewone perso neel van het departement van Binnenl. Zaken, belast met de volkstelling, eene tijdelijke hulp, voorloopig van omstreeks 100 personen, worden toegevoegd. Naar men verzekert, zal de Tweede Kamer tegen den 22n April wor den bijeengeroepen. De leden derTweede Kamer uitmakende de commissie van rappor teurs voor de spoorwegovereenkomsten, kwemen heden bijeen tot vaststelling van het afdeeliugsverslag. De lieer Meina r d Mereas te Amsterdam, correspondent honorair vaa de Revue diplomatique te Parijs, is be noemd tot ridder van de Christus-orde van Portugal. Door den heer J. A. Jochemi kapitein-adjudant van het regiment schutterij te Amsterdam, is verklaard, dat hij op de vergadering van officiereu der schutterijen in het „Café Krasua- polsky", op 7 April 11., niet tegenwoor dig is geweest; dat hij zich met het dool dier vergadering niet kon vereenigen, dat hij zijne benoeming tot lid der commissie voor de examen-kwestie niet heeft aangenomen. Eenige dames hebben indor- tijd te Amsterdam eene voksbibliotheek opgericht, waaruit ieder, tegen betaling var één cent, een boek voor 14 dagen kan leenen. Sedert September 1389 werden ongeveer 230 boeken per week uitgeleend, een bewijs, dat deze gelegen heid om gemakkelijk en prettige boeken te verkrijgen in den smaak viel. Aimard, Bosboom-Toussaint, Conscience, Dickens Van Lennep, Jules Verne enz. vonden gretige lezers. De huurpenningen hebben den binder betaaldde bijdragen van hen, die do dames steunen ia haar goed werk, zijn voldoende voer de overige kosten, den aankoop van boeken er bij begrepen. Thans willen zij eene tweede volksbi bliotheek openen in een ander gedeelte der stad. Woensdag had te Amster dam de plechtige teraardebestelling plaats van de aldaar overleden mevrouw E. French, vrouwelijk officier van 't „Leger des Heils," echtgenoot© van den majoor French Reeds te tien urea hadden zich tal van officieren en seldaten van het Leger verzameld voor het sterfhuis in de Wyt- tenbachstraat 45, waar eene sterke poli tiemacht de talrijke nieuwsgierigen op een eerbiedigen afstand hield. Na gebed en gezaag werd de kist op eene baar geplaatst ea door heilsoldaten naar de Oosterbegraafplaats gedragen, ge volgd door de corpsen met hunne vaan dels, zeven in getal, alsmede afgevaar digden van afdeelingen van ons land, België eu Engelasd. Aan de groeve spraken de heeren Sckoch en Nicol, secretaris van buiten- landsche zaken, herwaarts gekomen om de afdeelingen uit Engeland te vertegen woordigen. Ook mevreuw Schoch voerde het woord. Als engelsche tolk deed de heer Bont- huijs dienst. De lijhrede werden door liederen af gewisseld. Zestien kransen werden op de kist neergelegd. Op en om de begraafplaats was eene zeer talrijke menigte. Deor het gedrang werden drie perso nen iu de sloot om het kerkhof gedron gen. Zij kwamen met een nat en beslijkt pak er af. Ongeveer anderhalf uur duurde de plechtigheid. Des avonds was in het lo kaal in de Gerard-Doustraal en in „De Vrede" op het Rapenburg eene bizondere godsdienstoefening ter nagedachtenis van de overledene. De commissie ter onder steuning van werkelooze diamantbewer kers te Arasterdam heeft tot nog toe in 't geheel slechts ƒ6700 ontvangen. Bij haar zijn 1200 aanvragen ingekomen, en daarvan werden er 500 behandeld. Nog dagelijks vermeerdert het aantal van hen, die zich als hulpbehoevend aanmelden en waarvan ten duidelijkste blijkt, dat zij het koogstnoodige missen. Zij zal, wordt zij niet krachtiger onder steund, blijkens eene door haar versprei de circulaire, verplicht zijn hare alsdan wanhopige taak neer te leggen. Daar h e t a a n t a 1 a a n v r a g e n om aansluiting bij de Nieuwer-Ainstel- sehe waterleiding in den laatsten tyd zeer is toegenomen, is er besloten binnen kort te Hilversum nog vijf bronnen te boren. POLITIEK OVËHZICIIT. Dat de kievit op Tesselniet meer zooveel voorkomt als eenige jaren geleden, blijkt uit bet kleine aantal eieren dat nu gevonden wordt vergeleken bij dat aantal dat men vroeger vond. De prijs is veertien cent per stuk. Woensdag spoelde aan den Koog op Texel een lijk van het manne lijk geslacht aas. De kleeding bestond uit geolied pak (jas en broek) zwarte winterpet, zwart bukskin vest, gestreepte broek, zwart wollen overhemd, wit fla nellen hemd, grijze sokken met witte voeten. Er waren geen merkbare ken- teebenen op het lijk te vinden, hetwelk in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Zondag a. s. zal er op de schietbaan der scherpschutters-vereeni ging „Rotterdam" een eigenaardige wed strijd plaats hebben. Er zijn 8 clubs gevormd, die. elk voor zich uit verschillende krachten be staande, toch door de wijze van samen stelling zooveel mogelijk van gelijke ge oefendheid zijs, en die nu tegen elkander in het strijdperk zullen treden. Aan elk lid der overwinnende club zal een aandenken worden uitgereikt. Eenige dagen geleden lieef t zich bij een broodbakker te Dordrecht vervoegd een persoon, naar zijn uiterlijk te oordeelen polderwerker van beroep, voor gevende ploegbaas te zijn van 26 a 28 man, die een werk moesten uitvoeren aan de Biesbosch, en bij het daarvoor bewoodigdo broed op wekelijksche afbe taling door gemeldeu bakker gaarne ge leverd zou willen zien. Nadat een en ander was besproken, vertelde de man dat hy nog eenige inkoopen in de stad moest doen, doch daartoe niet genoeg zaam van geld was voorzien, waarom hij aan den bakker 6 ter leen vroeg, welk bedrag na de levering van het brood, waarmede dezer dagen een begin zou worden gemaakt, kon worden ver effend. Daar de ploegbaas tot heden niets verder van zich liet kooren, stelde de bak ker, die goedgeloovig genoeg was ge wees de gevraagde 6 te leenen, een onder zoek in, waarbij hem bleek, dat hij de dupe is geworden van een handigen be drieger. DC.) Donderdagmorgen omstreeks kalftien kwamen aan het station van de Ned. Rynspoor te Utrecht met den trein zeven gevangenen aan, onder geleide vaa een ryks veld wachter. Zy moesten verder naar de rijkswerkinrichting Veenhuizen gebracht worden. Aan het station ont snapte een hunner en liep weg in de richting der Moreelse laan. De veldwach ter slaagde er niet in hem aan te houden, De politie is bezig met de opsporing, Volgens geruchten heeft zich een notaris in het arr. Roermond van zyn standplaats verwyderd met ach terlating van een aanzienlijk tekort. Men spreekt zelfs van f 200.000. De jonge duitsche keizer gaat voort met allerlei hervormingen te gelasten en nieuwe maatregelen te nemen in tal vaa aangelegenheden van verschillenden aard. Nu van de reuzentaak, die hg zich op de schouderen heeft geladen, de voorziening in de maatschappelijke noo- den onzer dage», de aanvankelijke uit slag veel goeds in de toekomst doet ver wachten, heeft hij thans meer het oog gericht op zaken die zijne onmiddellijke omgeving betreffen. Zeker kon hij geen betere bepalingen in 'fc leven roepen, dan die regelende de gevallen waarin aan de officieren een duel wordt toegestaan, waarvan het schrikkelijk misbruik als een kanker in den militairen stand voort woekerde. Voorts valt te prijzen de be paling dat voortaan niet meer zoo op geboorten en rijkdom zal worden gelet bij de benoeming van officieren en waar door voortaan ook jongelieden van fat soeulijke burgerfamilies kans hebben eenmaal aanzienlijke betrekkingen in den dienst te be&leeden. Een weinig komischen indruk maakte het dat ook de monocle, het oogglas, waardoor vele kranige officieren zich een dandyachtig voorkomen tracht ten te geven in den ban is gedaan, zeker zeer ten spijte van de humoris tische bladen, die thans hunne karika turen van dat sieraad zullen moeten ontdoen. Zoo kan de keizer voortgaan en de nauwe pantalons en lauge schoe nen naar engelsch model van het tenue zijner officieren schrappen, terwijl hij voorzeker een weldaad kan bewijzen door ook nog hunne dunne middeltjes verbazend breede schouders in een betere onderlinge verhouding te bren gen. Jammer dat het niet aangaat ook het ware oorlogsbudget wat te verlichten, integendeel, naar men vermoedt zullen er weer reusachtige extra-credieten worden aangevraagd, men spreekt zelfs van 40 50 millioen Mark, om in de eerst volgende behoeften te voorzien. Bij de vermeerdering der oorlogsuit gaven in het duitsche rijk gevoelen ook de böndgenooten, met name Italië, de be- behoefte om daarmede gelijken tred te houden, maar daardoor ontstaat voor dit land het gevaardat het zijn financieel© draagkracht zal overschrijden en het is naar aanleiding daarvan dat verschillen de romeinsche bladen met kracht de wenschelijkheid betoogen die uitgaven te verminderen waarbij zij er op wijzen dat de vreedzame stemming welke Europa bezielt dit alleszins doenlijk maakt. De afgevaardigde Avbib komt zelfs met cij fers aan. In de Corrierè di Napoli betoogt hij, dat thans een twintig millioen lire op het budget is te besparen door het leger- effectief met 30.000 man te vermin deren. De Fanfulla valt den premier Crispi rechtstreeks aan; want hij is de man die met Bismarck den „Dreibund" be klonk en nu de laatste is afgetreden kan Crispi ook wel opdoeken als niet meer passend in den tegenwoordigen toestand zegt het blad. De politieke vrienden van Crispi, zegt de Fanfullakunnen wenschen dat hij voortga met voor de belangen van Italië te waken en er de grootheid ran to be- in Spanje duurt de crisis ontstaan door het gebeurde met Daban nog steeds voort en de zaak dreigt een lang en in gewikkeld verloop te krijgen, tenzij Sa- gasta den moed heeft om den gordiaaa- sehen knoop door te hakken en aan de eischen van de brutale generaals op af doende wijze paal en perk te stellen. »EIE;\G9 NIEUWS. werkstelligen langs den nieuwen weg van fransel lieden Hot belgische Hof van Cas satie heeft de voorziening van den heer Corvilain tegen het arrest waarbij hij wegens zijne schuld aan de bekende ramp te Antwerpen tot 4 jaar en 7 maanden gevangenisstraf veroordeel was, afgewezen Te Par ij s heeft een 1 ij der aan hypochondrie, die zich doodschoot, zijn vermogen van circa 600.000 fr. aan de gendarmerie vermaakt, met last tot gelijke verdeeling onder de mannon van dat wapen. Vorst el ij he artiste n. Een van de talenten, die met het meeste succes door de prinsessen en vorstinnen van onzen tijd worden aangekweekt, is net schilderen. De dagen zijn voorbij, toen men een press8-papier met ver- geetmij-nïetjes ah het toppunt van haar productie kon beschouwen, of zij zich tevreden stelden met een laudschapje met treurwilgendat er door de ver nederende verbeteringen van den teeken- meester al niet veel mooier op gewor den was. De engelsche prinsessen, doch ters van de prinses van Wales, zijn werkelijk artisten. De zuster van den vorigen koning van Portugaleene Hohenzollern, heeft een album met 300 verscheidenheden van portugeesche plan ten samengesteld, dat (evenals indertijd bij ons de javaansche flora van inej. Hoola van Nooten) zoowel als hulpmid del der wetenschap kon dienst doen, als haar onder de portugeesche aquarellisten een hoogen rang doen innemen. Onder do Bourbons zijn eenige zeer schilderessen de voornaamste is de her togin van Chartres, leerlinge van Lamy; zij illustreert missalen ia antieken stijl of schildert te Cannes bloemen. Hare dochter, prinses Marie, schildert hoaden en paarden sedert haar huwelijk met prins Waldemar van Denemarken, heeft zij ook in haar nieuwe vaderland deze studiën voortgezet en men prijst haar krachtigen, modernen toets. Prins Wal demar wil niet dat zy exposeeren zal hij heeft een galerij laten bouwen, waarin hare schilderstukken zullen be waard worden. De engelsche prinsessen zijn in dit opzicht andershare aqua rellen zijn herhaaldelijk op tentoonstel lingen voor dames-artisten geweest, en met eere genoemd. De agenten der parijsche geheime politie, Houllier en Soudair, die naar de Vereenigde Staten waren gezon den om het spoor te zoeken van Michel Eyraud, den moordenaar van den deur waarder Gouffé, zijn onverrichterzake te Parijs teruggekeerd. Twee maanden hebben de beide detectives, de besten waarover de heer Goron kon beschikken, Amerika doorgebracht, maar het o c j i - - I huD niet gelukt een spoor van den fransehgezmde handelingen; maar de |moordengar 6 -- - die aan deze verandering deelne- I men vragen zich af of Crispi met zijne ^verdwenen? theatrale vertooningen, inderdaad de man die in staat is het land de rust te verzekeren, die het zoo dringend behoeft om zich te herstellen van de crisis waar onder het gebukt gaat. In een onderhoud met den correspon dent van een napolitaansch blad heeft Magliani verklaard, dat hij is tegen de vernieuwing van het drievoudig verbond in 1892, want de toostand is niet Meer dezelfde als op het tijdstip toen die bond werd gesloten. Reeds hebben zich een aantalaanzien lijke iadustrieelen en landeigenaars rer- eenigd onder den oud-directeur van de Banca di Napoli, graaf Tussot, om een opposeerendo houding ten opzichte dor regeering aan te nemen. te vinden. Alle hoop om Eyraud in handen te krijgen i3 nu vo?r- Bij al de bewierookingen vergoding, waarvan Bismarck in den laatsten tijd het voorwerp is geweest, moge het volgende als pendant dienen: Te Berlijn stond dezer dagen een kan toorklerk terecht, Ferdinand Bunke, on der beschuldiging, door bedreigiag poogd te hebben, van Bismarck geld te verkrijgen. Hij schreef een brief aaa den Kanselier, waarin de woorden voorkwa men „gij moet mij het geld betalen, of ik zal het u inpeperen." Twee dagen later wierp hij een steen tegen de deur van het paleis van den prins. Hij werd gevangen genomen en is nu tot 3 maanden gevangenisstraf veroor deeld. dood boven verbanning had gekozen: de laatste woorden, die hy tot mij sprak, waren de volgende„Antoinette, wat ben ik dank baar, dat de joDge de Mabillon voor dit alles gespaard is geble ven; ik zou hem met mij ia het verderf hebben gestort, wanneer de dood van Clément Thomas hem niet zoo hevig had geschokt." „Arme man, hij was altijd zoo moedig en zoo goed," zeide Es- pérance, terwijl er tranen in hare oogen stonden. „Ea hoe is het verder met u gegaan, lieve mevrouw?" „Dagen lang, mijn kind, verkeerde ik in een toestand vaa ver bijstering: mijne blikken waren voortdurend op de zee gevestigd, terwijl ik het havenhoofd, vanwaar ik zijn schip had zien uitzei len, op en neer wandelde. Eindelijk maakte ik kennis met eene engelsche dame, die waarschijnlijk vermoedde, dat ik onder de bannelingen een familielid telde en mij aansprak, terwijl ik weer eens langs het havenhoofd wandelde. Zy leerde mijn toestand ken nen, vroeg mij welke plannen ik had voor de toekomst, kortom, zij was zeer vriendelijk jegens mij. Ik vertelde haar, dat ik bijna geen geld bezat, dat ik eene betrekking als goevernante ging zoe ken en dat ik binnen weinige jaren genoeg geld hoopte op te sparen, om mijn echtgenoot in zijne verbanningsplaats op te zoeken; ik was dien dag evenwel niet zeer hoopvol, want het verdriet en de ontberingen hadden mij ziek gemaakt en werkelijk hoopte ik, dat de dood mij uit deze ellende zou verlossen. De vriendelijke dame, mevreuw Henderson geheeten, zeide echter, dat zij mij in Engeland eene betrekking kon bezorgen, die mij hoogstwaarschijn lijk wel zou bevallen; zij was zelf weduwe en was gedurende den oorlog in eene ambulance werkzaam geweest; nu keerde zij echter naar Engeland terug en nam mij met zich mee. De mij aangebo den betrekking was bij haar zwager, dien gij zooeven hebt gezien. Welnu, mon enfant, ziedaar mijne geschiedenis." „Dank u, lieve madame. Gij hebt werkelijk veel geleden. Gij hebt mij evenwel nog niet verteld, waar de heer Henderson woont." „In Devonshire, lief kind een prachtig landgoed, waarvan de moederlooze Marguerite erfgenaam is. Wij maken nu een reisje door Wales en zyn eenige dagen in Bangor." Frances, die met de kinderen was gaan wandelen, was terugge keerd, nog vroeg genoeg om deze laatste woorden te kooren en zij trachtte nu mevrouw Lemercier to bewegen om een dag bij haar te Llanfairfechan door te brengen. „Gij zijt wel goed; dat zou ik zeer gaarne willen," zeide me vrouw Lemercier, „ik geloof evenwel, dat iedere dag zijne bestem ming reeds heeft; wij gaan morgen naar de Ogwen en waarschijn lijk verlaten wij over twee of drie dagen Bangor." Dit speet Frances zeer, want zij begreep wel, dat Espérance mevrouw Lemercier nog wel wat bij zich had willen houden; zij hadden evenwel weer een langdurig tête-5-tóte, toen de beer Henderson met zijn dochtertje terngkeerde, daar Kathio bly was in Maggie en de jongens speelmakkers geronde» te hebben, terwijl de heer Henderson zeer verheugd was, in Frances iemand te vinden, met wie hij naar hartelust over zijn geliefkoosd vak, botanie kon spreken. Het gebeurde niet dikwijls, dat hij eene vrouw ontmoette met wie hij een zoo onderhoudend gesprek daarover kon houden, wait Frances had nogal veel kennis van dit vak en had bovendien te Worthington groote broeikassen, zoedat het onderwerp haar belangstelling moest inboezemen. „Het is eene groote teleurstelling voor mij, dat ik niet wat meer druifvarens heb kunnen vinden," zeide de heer Henderson. „Ik heb altijd gehoord, dat zij in Wales in evervloed groeiden." „Mijn zwager heeft ze op den Snowdon zien groeien," zeide Frances. „Zijt gij daar reeds geweest? „Neen, maar ik heb er over gedacht om over een paar dagen weer dieper het land in te gaas. Ik heb mijn dochtertje beloofd met haar naar Llanbevis te gaan. Misschien kunnen wy het wel combineeren. Wat is er Maggie?" het kind kwam geheel buiten adem op hem toesnellen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2