NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7 e Jaargang. Vrijdag 18 April 1890. No. 2083. ABOïSSaEHTSPRIJS!: ADVBRTEÏTlSar: S T A 0 S N K II W S. F E U 1 L L E T O JST. 1IS DEN VREEMDE. r Voor Huarleia pa? 3 maanden/1.S0. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bul-eenKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeüeJöOïsiiUElABatfiy 3.3?3 •van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent^ Groote letters n&ar plaatsruimte Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Aboimemeatee en Advertentien worden aangenomen door onze ageman en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantjes. Dlrsüta uren - Uitgevers J. C. FEBBSBOOSL sn J. B. AVIS. Hoofdagenten voor hei .Buitenland: Compagnie Genér&U de Fublicite Mr anger s O. L. DAVBB §r Go-» JOB. A F. JONES, Suce.JParg» 3Jóm Faubourg Montmaitrt. Eere aan zulk een orkestmaar ook en niet minder eer aan den leider daaraan. Want aan zyoe artistieke opvatting aan zijne hoogst bekwame directie, heeft dit gezelschap van musici voor een groot deel zijn goeden naam te danken. Het programma, dat bet orkest uit- voerdo, was Schuberts groeta symphonie in c dur, Suite uit het ballet Coppelia van Delibes, Handels Largo en Torea dor et Andalouse van Rubinstein, en ten slotte Roinecke's Fostouverture. Mejuffrouw Aline Friede had zich rara avis, eene aria uit Mozarts Titus geko- I§ij dit si tammer is gevoegd he« ^iemcenteraadsverslag van 16 April. Haarlem, 17 April 189Ü De gezondheidstoestand dezer gemeente was in de afgeloopen maand Maart we derom zeer gunstig. Van in de wet ge noemde besmettelijke ziekten werd ter gemeente-secretarie slechts één geval van mazelen aangegeven. .Het sterftecijfer was ook wederom laag. liet totaal der over ledenen, daaronder begrepen 5 levenloos aangegevenen,bedraagt 87.Verhouding der j zen, en vorder een viertal „Brautlieder" overledenen tot 1000 inwoners per jaar, van Cornelias, Sommer en Schumann, voor deze maand berekend 19.6 Aan ge- Deze 'zangeres, verheugt zich in het be- brekkige ontwikkeling stierven 2, aan zit van een omvangrijk orgaan, dat in de lichaamszwakte 10, aan kanker 4, aan allerlaagste tonen zeer fraai, maar in de hoogte vaak wat hard ia. Ook wa3 de zuiverheid niet altijd bevredigend, als b. v. in de Aria en in „der Liebe Lokn." Maar dat is iets dat wij gaarne willen wijten aan de hooge temperatuur in de zaal, die dergelijke, tijdelijke afdwalin gen noodzakelijk moest bevorderen, zo© niet uitlokken. Naar aanleiding van het handgeklap der aanwezigen, gaf mejuffrouw Friede nog een wiegelied van Mozart //Schlafe mein Prinzchen, schlaf ein", ten beste. Opgemerkt zy nog, dat de begeleiding door het orkest van de aria uit Titus Geboren zijn 74 jongens en 88 meisjes. hoogst verdienstelijk was. Terwijl wij den wenach uiten, weldra Voor het akte-examen L. O. te Am- j den heer Kes met zijn keurkorps hier te sterdam op 16 April gehouden zijn ge- j zien terugkeeren, brengen wij tevens een slaagd de dames Van der Linden en woord van dank aan het Bestuur van de Metman, beiden van de kweekschool alhier. „Baehvereeniging", voor dit zoo genotvol concert. ZO J&. O ZE3C. stuipen 2, aan apoplexie 5, aan hersen ziekten 6, aan organische hartgehreken 4, aan ziekten der ademhalingsorganen 27 (waarvan 14 aan keel- en longtering of bloedspuwing;, aan ziekten der spijsver- teringswerktuigen 4, aan ziekten der or gan a urogenitalia 3, aan andere oorzaken 7, aan onbekende oorzaken 8 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 21, van 15 jaren 8, van 514 jaren 3, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 10, van 50 65 jaren 10, van 65 80 jaren 24, boven 80 jaren 5. Het 5de Concert (buitengewoon) van de Haarlemsche Bachvereeniging, dat Woens dagavond in onze bekende en geliefde muziekzaal der „Vereeniging" plaats had, werd gegeven door het orkest uit het concertgebouw te Amsterdam, onder di- 16en Maart uit een open offerzak in de rectie van den heer W. Kes en mejuffr. R. K. kerk te Haarlemmermeer, 45 cents Asr r disse sa esa&s-S&ücs Sa tffo» n U TE HAARLEM Zitting van Donderdag 17 April 1890. Terecht staat de weduwe E. K. uit Haarlemmermeer, ter zake dat zij op den Aline Friede. Dat orkest van Kes wat is het toch heerlijk mooi! Welk een kracht,welkesu bewonderenswaardige zuiverheid, welk een verrukkelijk ensemble! Met nauw- lettenden zorg wordt aan elke passage de juiste expressie gegeven, strijk- en blaasinstrumenten .te gader vallen in en pakken aan zóo dat men vaak éen reu- zeninstrument waant te hooren, een nog niet geschapen orgel van ontzaggelijke kracht. heeft ontvreemd. Bekl. werd daarbij ont dekt door den kapelaan en een ander die zich verdekt hadden opgesteld, daar zij argwaan koesterden. Bekl. heeft hetzelfde vroeger reeds tweemalen gepleegd. Onder den schijn van na afloop der godsdienstoefening nog te blijven bidden, bestal zij de offerbus. In aanmerking nemende de armoede van bekl. requireert de ambtenaar van het O. M. de veroordeeling van bekl. (die volmondig bekent) tot 4 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Yoor H. van D., schoenmaker, voor heen wonende te Beverwijk, wordt we gens landlooperij eene hechtenis gevraagd van 12 dagen. Daar beklaagde wegens diefstal van een spaarbankboekje te Am sterdam tot gevangenisstraf zal worden veroordeeld, acht do officier van justitie het onnoodig zijne opzending naar eene Rijks-werkinrichting te requireeren. Daarna staat terecht J. W. M., tuin der, oud 23 jaren, geboren en wonende te Beverwijk, ter zake dat hij in den laten avond van den 9den Maart 1890 op de Breestraat te Beverwijk, opzette- Metselaar vroeg Mausscn of hij nog boos Johs. Eijkiug, die op den avond van was over laatst, waarop Maussen zeiden aanslag in de herberg was, verklaart «ik zal je een kogel door je verddat hei den indruk op hem maakte alsof jagen," en uit zijn borstzak een revolver j Matselaar opzettelijk dadelijk na bekl. grijpende, loste hij op Metselaar een schot. Metselaar evenwel had gebukt toen hij beklaagde in den zak zag tasten en daardoor miato de kogel het doel. Beklaagde ontkent, dat Metselaar tot hem gezegd heeft: „ik ben matje meisje uit geweest." Evenmin heeft bijgezegd: „ik zal je wel op een andere manier krij gen," maar Schouten houdt het vol. Ook beweert beklaagde, dat hij alleen geschoten heeft omdat Metselaar hem vooraf een vuistslag in het gezicht heeft heenging. Toen deze getuige het schot hoorde vallen, zei hij: //Nou, dat kan wel eens op Metselaar wezen." Er zijn er, zegt hij, wel meer in Beverwijk die gewapend loopen. Aan zekeren Simon Slecht heeft bekl. op denzelfden dag de revolver laten zien, die hij in den zak had. Hij beweert nu, dat hij de revolver bij zieh droeg om op de kraaien te schieten op zijn vaders land. De subs. off. van just, uitvoerig requi- lijk en met het voornemen om Gijsber- j gegeven. sitoir nemende, vraagt de veroordeeling Thans wordt Metselaar zelf gehoord,van bekl. tot een gevangenisstraf vcor Hij ontvangt eeae strenge berisping van den tijd van 1 jaar. den president der Rechtbank over de j Bekl. onderging reeds vroeger wegens sarrende maniur, waarop hij de zaak j diefstallen 4 en 9 maanden gevangenis- vaa de ruzie in Februari heeft behan-1 straf. tus Metselaar van het leven te berooven, althans dezen zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, te dien einde uit een met drie scherpe patronen geladen revolver, een schot heeft gelost op- en in de rich ting van dien Mutselaar die op zeer korten afstand omstreeks e'en meter van hem bekl. verwijderd stond, immers zóó danig dat de kogel aan dien aangeval lene een doodelijk, in elk geval een zwaar lichamelijk letsel had kuunen toe brengen, hadde de kogel overeenkom stig beklaagdes bedoeling, den aangeval lene getroffen, hetwelk alleen door eene toevallige van des beklaagdes wil onaf hankelijke omstandigheid is verhinderd, deld, inplaats van zooala Maussen ze niet verder op te rakelen. Overigens ia de verklaring van Met selaar gelijkluidend met die van Schouten. Met tranen in do oogen verklaart be klaagde, dat Metselaar hem wel waarlijk geslagen heeft, vóór hij schoot. Maar Metselaar ontkent met evenveel energie. De agent van polite de Boer heeft de vlam van het schot gezien in de riehtini De verdediger mr. L. C. Kronenberg, is volstrekt niet overtuigd dat bekl. het werkelijk op het leven van Metselaar had gemunt. De handelende personen be wogen zich voortdurend en veranderden dus telkens van stelling, zoodafc niemand zeker weien kan hoe ze precies stonden toen het schot werd gelost. De woorden: „ik heb een andere ma nier," beteekenden niets dan: „als je het van den recht uitgestrekten, niet naar weer doet, ga ik weer naar den burge- vermoedelijk doordat de aangevallene boven opgeheven arm. Hieruit zou men meester." die des daders opzet begreep, tijdig ge bukt heeft of ter zijde geweken is, waar door de kogel boven of langs hem (Met selaar) heenging. Als toegevoegd verdediger van beklaag de treedt op mr. L. C. Kronenberg. Zeven getuigen zijn in deze zaak ge dagvaard. Het eerst komt voor de getuige P. Schoute. Deze svas te 10 uur in de herberg van Korsman. Beklaagde bil jartte er toen. Daarop kwam Metselaar binnen en zeide tot beklaagde: „ik ben met je meisje uitgeweest en je krijgt haar toch niet dus mogen opmaken dat Maussen niet zooals hij beweert ia de lucht heeft ge schoten. Had Metselaar aan bekl. een vuistslag toegebracht, dan had de Boer volgens verklaring daarvan iets meeten hooren of zien. Toen do Boer bekl. vroeg of hij op Metselaar geschoten had zeide hij eerst ja, maar later beweerde hij in de lucht geschoten te hebben. Maar toen hij naar Haarlem getransporteerd werd zeide hij tegen een der omstanders: „Houd de pa tronen maar klaar tegen dat ik terug kom, voor Metselaar!// Toen verweet Metselaar aan Maus-Volgens de Boer wyzen de toestand sen, dat deze toen hij hem half Febr. j en de plaats waar de kogel lag, volko een slag had gegeven, geen slag terug- men aan, dat deze niet in de lucht kan geven, maar zich bij den Burgemeester daarover beklaagd had. Maussen zoide toen „Ik ben met mijn handen niet tegen je opgewassen, maar op oen andere manier misschien wel." Spoedig daarop verliet Maussen de herberg. Toen daarna ook Metselaar en Schouten heengingen, troffen zij Maus sen aan, klaarblijkelijk op hen wachtende. zijn afgevuurd. Behalve de deskundige bizonderheden is de verklaring van den gemeente-veld wachter Snoeks gelijkluidendtaan die van zijn makker, de Boer. Bij beiden J was bekl. steeds zeer goed bekend. Metselaar en Schouten echter geven als vechtersbazen aan de politie veel last. Na een vrij uitvoerig pleidooi conclu deert de verdediger tot vryspraak. Uitspraak over 8 dagen. Aanbestedingen. Haarlem, 16 April. Heden werd aan het bureau der genie alhier aanbe steed lo. Het eenjarig onderhoud van wer ken, gebouwen, enz. onder het beheer der genie alhier. Raming 6375. Laag ste inschrijver de heer Koster alhier, voor 5518. 2o. Eene verving van kazernegebou wen alhier. Raming f 1825. Laagste in schrijver Sterk, te Bodegrave, voorƒ1620. Letteren en Kunst. De feestelijkheden der rederijkerskamer „Joost van den Vondel" te Amsterdam, zullen aanvangen den 6 Mei a. 8., des avonds ten 8 uur, in het lokaal „Odeon" met een wedstrijd voor Noord- en Zuid- Nederland (dames en heeren) in het voor dragen van gedichten van Joost van den Vondel; 8 Mei, des avonds ten 8 uur, 74) Naar het engelsch EDNA LYALL. HOOFDSTUK XXVIII. „Wij zullen in alle gevallen ons best doen," zeide ladyWorth- ington hoopvol; allen zullen zieh tenminste onder hetzelfde dak bevinden, en op dezelfde muziek dansen, ongetwijfeld zullen zij zich daardoor wel verbroederen. Claude Magnay zal er ook aan deelnemen; hy kent alle genoodigden en danst met iedereen; Henry zal bovendien een paar nichten uitnoodigen. Gij ziet dus wel, dat wij een gezellig bal zullen kunnen hebben." „Wanneer komt Claude?" „Den 23en, en hij heeft mij plechtig beloofd, dat hij zich niet zou overwerken, zooals bij verleden jaar heeft gedaan, en ons juist op het laatste oogenblik teleurstelde. Ik stel mij er veel van voor, hem hier op het bal te zien." z/Waar hij kan dansen met de dames Smith;" zeide Frances lachende. „Om ons van dienst te zijn en iedereen op te vroolijken. Het doet mij altijd goed, Claude gade te slaan, vooral wanneer hij in feeststemming is. Hg is de meest natuurlijke kunstenaar, dien ik ooit heb gekend, en nog zoo jong en opgewekt." //Ja, hij ziet er niet uit als iemand van vier en twintig jaar. Zou Espórance dezen winter haar intrede niet maken?" „Ik denk van wel en wij moeten haar in ieder geval voor het bal uitnoodigen. Laten wij nu de uitnoodigingen schrijven, dan zal ik er haar een afzondelijk sturen, om mevrouw Mortlake te be letten, voor haar te bedanken." „Wat zijt gy toch slim, Kathaiine! Daaraan zou ik nooit ge dacht hebben." „Eilieve, men moet met zulke menschen als mevrouw Mortlake wel voorzichtig zijn ik vertrouw haar volstrekt niet." Met groote blijdschap werden de uitnoodigingen op de pastorie ontvangen. Mevrouw Mortlake beweerde inderdaad, dat Espórance nog te jong was, maar bij Cornelia stond het vast, dat zij aan het bal zou deelnemen, zoodat zy haar een toestemmend ant woord liet schrijven en zich zelfs zoover verlaagde, om iuet Espó rance over zulke beuzelingen als baljaponnen te spreken, alleen om haar maar genoegen te doen. Men scheen, zooals men dat noemt, eene ouderwetsche Kerstmis te kunnen verwachten, want op den 23en December viel er ver bazend veel sneeuw, en toen Claude Magnay dien dag naar Ril- chester reisde, staarde hij met bewondering op het witte dons, dat de anders zoo kale vlakte had bedekt. Op den dag voor het feest moest Claude Magnay lady Worth" ington by haar drukke werkzaamheden behulpzaam zijn. In den namiddag veranderde het weer. Het begon zoo hevig te sneeuwen en de wegen werden zoo slecht, dat de koetsier beweerde, dat het onmogelijk was om te rijden. Lady Worthington verkeerde dientengevolge in groote verle genheid. „Maar ik moet noodzakelijk in Rilchester zyn," zeide zij. „Ik heb nog volstrekt niet genoeg voor den kerstboom der schoolkin deren, hij is nog zoo kaal mogelijk, bovendien zijn er verleden week tien nieuwe leerlingen bijgekomen en ik heb voor tien nog niets gekocht." ffZij zijn waarschijnlijk op school gekomen, met het oog op het Kerstfeest." „Daar kan ik niets aan doen, die arme kinderen moeten toch ook wat hebben. Jenkins ziet het ongetwijfeld veel erger in, dan het in werkelijkheid is." „Ik wil met genoegen eene wandeling naar Rilchester maken, wanneer gij het tenminste aan mij durft overlaten, het een en ander uit te kiezen," zeide Claude. „Dat is zeer vriendelijk van u aangeboden," zeide lady Worth ington, „maar ik ben er nog niet zeker van, of ik u kan vertrou wen. Ik geloof, dat gij mij arm zoudt maken, want gij zoudt slechts dingen koopen, die kunstwaarde bezitten. Wanneer gij mij echter wilt begeleiden, dan zullen wij met ons beiden tfel klaarkomen." Aldus werd het vastgesteld, en lady Worthington en haar met gezel begaven zich weldra op weg; zij vonden het zelfs wel aan genaam, om door de sneeuw te moeten waden, terwijl een flinke

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1