pölmek oterzkht. Joost, divisie-commaodsnt, standplaats Arnhem, benoemd tot adjudant des Konings in buitengewonen dienst. De luiten ar t-kolonel Simon, van bet regiment grenadiers en jagers, aal vooralsnog den militairen dienst met verlaten. Het bericht is ontvangen, dat hg bo noemd is tot kolonel en adjudant deB Konings in gewonen dienst. Naar wij vernemen, zal d luik-kolonel Wilbrenmnok, van hst ode reu. huzaren wegens lichaamsgebreken den dienst verlaten, v.Z.-Me» s Or.) Thans verneemt men dat het monument op het graf vanJacoo Hobein op 8 Mei a. s. zal onthuld wor den. In de 16e Alg. Verg. van den Nederl. Milit. Bond, Donderdag onder leiding van gen. jhr. Von Wrange} au Lindenberg gehouden, werd in herinne ring gebracht, dat er in het afgeloopen iaar twee nieuwe tehuizen zijn bijge o- men Doesburg en Bergen-op-Zoom, ter wijl 00k in Maart jl. in Ind.ë zulk enne eerste inrichting is geopend te BaUvia. Uit het jaarverslag bleek, dat de al.e toestand gunstig is. De Bond telt thans 23 afdeelingen en 20 tehuizen, in O -1 eene afdeeling en een tehuis. Te Olda broek zal weldra een tehuis verrtj zen, en ook te Bergeu-op-Z»om is de eerste steeu gelegd. Het fin. verslag meldt een batig saldo van f 133,33. Een voorstcl-Utrecht om „De Nederl. Krijgsman» minstens eens per maand uit te geren, werd goed- gekeurd. De beer dr. H. W. Salomon son, directeur der onlangs te Amsterdam opgerichte Nederl. Plantenboter-MplJ- heelt de werklieden, werkzaam bij «ie verbouwing en inrichting der voormalige labriek „De Atlas», tegen ongelukken verzekerd. DeNod.Vereen, voor Locaal- Spoorwegen en Tramw., 1 te Amsterdam vergaderd, haclt j 7oU be schikbaar gesteld voor het congres intern, des tramw., dat in Augustas a.s. te Am- sterdam zal worden gehouden. Men moldt ons van de Cock s- d°Naar matige berekening worden tbans ongeveer 41)00 kievietseieren per week van Teasel uitgevoerd. De gohcele verzen- ding wordt geraamd op 20000 stuks waarvoor op het eiland ruim 9000 wordt ontvangcu. li,;.. In de atgeloopen week bad alhier de jongeling C. v. Zente, in dienst b« den landbouwer W. Bruns, het ongeluk van den hooizolder op don dorschvloer te Ta,JIcn snelde dadeljjk met den onge lukkige naar den naastbljzvjnde genees heer, die zware kneuzing vandenrugge- graad constateerde. Dezer dagen word ten huize van een op een bovenhuis wonend in gezetene vau 's-Hage een diefstal ZePle®S>' van zilveren eetlepels, ter waarde vat f 1200. Het tafelgereedschap was gebor gen in ecno kist, die geledigd moet zijn fjjdons de eigenaar voor korten tijd op rÜINa'zij'no terugkomst werd do diefstal ontdekt Do huishoudster van den bewo ner, eene 70-jarige, die reeds btjnn eene halve eeuw de familie had gediend kon niet rusten vóór dat van do diofstal aan- aifte wa3 gedaan bij de politie. Alzoo geschiedde, en een eersto gevolg van het onderzoek was de auut.oud.ng van een jongeling, die nu en dan bood schappen voor den bewoner deed. Ook een gedeelte van de zilveren lepels werd in tien winkel van een koopasan terug sevoadeu. Bij eene confrontatie met den koopman bleek de onschuld van den aan gehoudene, ulo toen in vrphe.d ward gc- "eAanwijzingen door den opkooper der voorwerpen omtrent den perseon, die het zilvergoed te koop bad aasgeboden, ge geven" deed de verdenking oazer politie vallen op den man der huishoudster, uie, Let zijne vrouw, bij den bestolene in- Dedeargwaan bleek gegrond, daar tal van omstandigheden geen twyfel lieten of niemand ander3 [dan hy was de be drijver van den diefstal. Op grond van die zware vermoedens ie hy naar het huis van bewaring over gebracht. De man had in het huis van den meester zijner huisvrouw een goed leven, en genoot vrij kost ea inwoning. Met selaar van zyn beroep, was hy door op heffing van de zaak zijns vreegeren pa troons buiten werk en moet hij, ket leeg- loopen niet gewoon, aan den drank zijn geraakt, ten gevolge waarvan hij vaa het eene kwaad ia het andere viel en ten slotte zyn heer en weldoener bestal. Op zijn eerlijkheid en oppasseadheid viel vroeger niets aan to merken. dert het midden dervo- tydelijk voorkellnerdiensten,en wel tegen 10 gulden daags. De vereenigiog //Eigen Haard" te Middelburg heeft de werk lieden, die aan den bouw der arbeiders woningen werkzaam zullen zijn, verze kerd tegen ongelukken gedurende dien bouw. In de gemeente Schoorlis eea driejarig kind in een zoogenaamden gierput gevallen en levenloos daaruit op gehaald. Te R o 1 d o heeft oen dief- stal van schapen uit den stal plaats gehad. De dader heeft de dieren op de markt t« Groningen verkocht. De politie heeft hum terstond opgespoord. rige week is een bediende bij oen ban kiershuis te 's Hage niot meer ten kantore verschonen. Daar hy en zyn gezin niet meer ia hun woning verbly ree, vermoedt men dat hij de stad hoeft verlaten. Ten kaatore waar hy werkzaam was, is niet gebleken vaa eeniga malversatie. Volgens gerucht moeten met hem toevertrouwde waardes door een elders woonachtige dame, die thans overleden is, verdwenen zijn, is de justitie reeds in den zaak gemoeid en heeft deze reeds een onderzoek aange vangen. Van besadeoliug vau andere per sonen is tot dusver niots gebleken. Omtrent de rotterdamsche schutterij-kwestie schryft de corr. van het Utr. Dgbldat de geruchten, als zou er kans op bestaan, dat de uitge treden officieren weder in de schutterij zullen terugkeeren, nadat do kolonel commandant zal zyn afgetreden, niets dan «losse beurspraatjes" zyn, en die kans reeds hierdoor is uitgesloten, dat men op die wijze van de eene crisis in ue andere zou vallen, omdat in het «onflict al de majoors aan de zijde van den kolonel stonden, en zeker allen on middellijk hun ontslag zouden nemen wanneer die gedachte werd verwe zenlijkt. Het officierseorps der rotterd. schut terij is volgens genoemden eorr. op dit oogenblik geheel gedesorganiseerd, en het zal volgens hom zeer moeilijk zijn, de opengevallen plaatsen op voldoende wijze aan te vullen. Zaterdagochtend is in de ponteniers-kazerne te Dordrecht een ketel gesprongen met het gevolg dat een man met hevige brandwonden werd overdekt. Hij werd, nadat hy eerst van schrik en pyn in de rivier was gespron gen, ter verpleging naar het ziekenhuis overgebracht. To Dordrecht zijn op vor- schilleade plaatsen des nachts biljetten aangeplakt, waarin propaganda werd ge maakt voor den werkdag van acht uren. De biljetten zijn door de politie afge scheurd. Wegens overtreding der arbeidswet, door een jongen die den leef tijd van 16 jaren nog niet had bereikt, des avonds na 7 uren te laten werken, is door de politie te Dordrecht tegen een smidsbaas proces-verbaal opgemaakt. De verkoop van schilder ij en en teekeniagen ingezonden op de fancy - fair te Utrecht, Vrijdagnamiddag, heeft het aanzienlijke eijfer van 3500 op gebracht. Voor da verloting werden ver schillende sshooae stukken aangekocht. Twee jaren geleden onge veer verdween te Arnhem een politie agent. Men vond alleen Onderlangs zijn helm of pet, en, meenen wij, ook zijn zijdgeweer. Vrouwen in de buurt be weerden dat zij hulpgeroep van de zijde van den Rijn hadden gehoord. Men meende dat de man verdronken was, misschien wel in het water geduwd. Vrijdag nu is in het Park van Hulke- stein een oud buitenverblijf aan den utreehtschen weg even voorbij Onder- langs het lijk begraven gevonden van den politie-agent. Hij was nog in uniform. Het buiten is sinds jaren on bewoond en wordt nu gesloopt. In een koffiehuis te Maas tricht vindt men een kellner, die de respectabele lengte heeft van 2 meteren 15 Rechtzaken. Vrijdag is voor de rechtbank te Utrecüt behandeld de zaak tegen J. Jan- seo, oud 36 jaar, schildersknecht, wo nende aldaar, beklaagd dat hij op 4 Februari 1890 zijne echtgenoofe Berre- dina Molenkamp gewelddadig heeft aan gegrepen en mot eenknipmes verwondin gen heeft toegebracht, waarvan de dood der vrouw het gevolg is geweest. Een groot aantal getuigen werd ge hoord, voornamelijk buurvrouwen en politiebeambten, die tijdens het ongeval te hulp werden geroepen. Beschuldigde, die na het plegen der daad aan een ad.-hoofdinspecteur op de j vraag: Waarom hebt ge het toch ge-! daan? geantwoord heeft: //Mijne vrouw en ik konden reeds laDg niet goed met elkander overweg. Toen in ons nieuwe huis mijne vrouw zeiik kan niet lan ger met je samen wonen, steek me maar liever doodheb ik mijn mes gegrepen en heb ik 't maar gedaan,"trachtte voer den rechter het te doen voorko men, alsof de vrouw uit wanhoop zich- zelve had gestoken, terwijl hy op de onmogelijkheid daarvan en op andere feiten gewezen zijnde, maar bleef vol houden van niets meer te weten, zich niets te herinneren, enz. In zijn eind- verhoor bleet hij er by, dat hij gezien heeft dat zijne vrouw zich iu de keel heeft gestoken met een mes, zooals hij ook aan den rechtercommissaris had verklaard. Hij bleef ontkennen zelf het mes tegen haar te hebben gebruikt. Getuigen verklaren, hem op zijne vrouw te hebbtn zien liggen, zyne knie op haar buik en zija eene hand op haren schouder, terwyl hij mot do andere hand bewegingen maakte als van steken snijdende deur was daarbij ge sloten. Het requisitoir van het O. M. strekte tot schuldigverklaring aan doodslag en veroordeeling van bekl. tot 15 jaren wordt gelast. In betaling zou er peper, voor geleverd worden. By de behande ling der zaak voor het magistraatsge recht te Malacca, was do vice-consul der Nederlanden de heer Fleury tegen woordig. Als verdedigers der Beklaag den kapt. Bedain, de Chin. Chew en zija krariie, 3 Atjehers en de Chinees Peng Tew traden op de advocaten Everard en Joaquim; de vervolging ge schiedde doer bemiddeling van de advo caten Donaldson en Braddel. Volgens engelsehe rechtspleging was de Kranie «kroongetuige," hetgeen hem straffeloosheid verzekerde, indien hy de noodige inlichtingen verschafte. Kapitein Bedain had het buitengewoon hard te verantwoorden en de magistraat Bireh scheen niet overtuigd te zijn van zijne onwetendheid. Als lid der «red flag society* vertrouwde hij hem niet, en hij dreigde met intrekking van zijn kapi teins-certificaat. De zaak was in den zitting niet afgeloopen en zoude Zater dag voortgezet worden. Tegen de vroe gere borgstelling, 600 pd. sterl. per persoon, werden de gevangenen losgela ten; alloen werd die Borgstelling voor den Chinees Peng Few tet 2000 pdst. verhoogd. Deli Ct.) De Chinees Tan Sin Leng is door het omgaand gerceht te Soekakoerai, wegens uioerd gepleegd op den heer W. H. Munder, veroordeeld tot de straf doods. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den voorzitter van den landraad te Blitar (Kediri) mr. J. Brungor, en aan den onderw. 2do kl. W. P. Hillen. MARINE DEPARTEMENT. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte aan den ge zaghebber 2de kl. bij de Goevernements- marine L. Alings. Troute-, Geboorte- efi Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 13 tot 22 Maart.) GEHUWD: B. Sibeaius Trip en E. W. Elenbaaa (wed. J. F. Sibenius Trip), De toegevoegde verdediger, mr. A. A. Pit, wees o.m. op de vreeselijke opge wondenheid, waarin de man gebracht was, en raeendo dat de rechtbank bekl. zou moeten schuldig verklaren aan het subsidiair ten laste gelegdeopzettelijke zware mishandeling, waarvan de dood het gevolg is geweest. Hij wilde geen aanbeveling van den bekl. in de clementie der rechtbank hierbij voogen, omdat ook naar zijne meening in de omstandighe den, waaronder het feit is gepleegd, en in bekl.'s houding, de rechtbank wel aan leiding zou vinden tot de strengste toe passing der wet. Op de vraag of hij nog iets tot zijne verdediging had aan te voeren, was het antwoord van bekl.«Ik heb niets te verdedigenik weet er niets van." De uitspraak is bepaald op Donder dag 1 Mei. KOLONiEtt. BATAVIA, 22 Maart. De aanhaling van wapens en kruit aan boord van het stoomschip Cecil Smith trekt in de Straits zeer de aan dacht. By nader onderzoek is gebleken dat 7 vaatjes kruit, 30 Martini-geweren 2000 doosjes percussies en 10v.0 patroon- hulsen aangehouden zijn, terwyl op den lijve bij de Atjehers brieven gevonden zijn afkomstig van PeDang, waarin hun Kramat. - P. C. Jonkers «n J. T. Broy man, Modjo-Srageo. - J. F. Eichholtz en E. V. Beer, Buitenzorg. - J. A. Th. Gortmaus en A. HufFenreutor, Tegai. - S. Kalff en Sh. E. Hoven. - J. da Beus en J. E. Voack, Blitar, Soerabaja. - A. G. A. van der Velde en J. E. Zijtsema, Mocijo Panhoong. - P. S. J. Eman en J. J. van Ooijen, Semarang. - A. A. de Fretes en E. L. van Ruijvera, Soma rang. - M. G. de Seriere en M. C. J. van Nispe», Soerabaia. - P. Helder D. M. E. Berghuis, Loemadjang. GEBOORTEN: B. J. J. Kuipers Westenberg d. Blitar. - J. C. Stoof Heymering d. Solo. - A. J. W. Kramers Rövekamp d. Batoe Dj ad jar. - E. Andrée WiltensAment d. Soekaboe- mie. - Chs. PerretPeqneur z. Kra- wang. - R. van GelderenVan Gelder d. Soerabaja, - Eschauzier, z. Poerwo- sarie. - P. A. HillingaVenema d. Ma- gelang. - S. de QuaijZermatten z. Malang. - J. C. H. ImmiskPrins d. Riouw. - J. C. van BlomssesteinGo- tewisch z. Magelaag. - E. Hissink Lieste d. - M. H. WarnarsMerling d. - Scholtzvan Hebei z. - J. M. J. Door manGrooss z. Garoet. - J. van Heij- ningen, Bunsch, d. Kotta Radja. - A. W. ScheltemaKehrer z. Soeagei Bra3. - P. PlantingaUtrecht d. Trangkil. - E. M. E. Dingervan Pelanen Petol d. Salemba. OVERLEDEN: C. Boon, geb. Van Doorn, Tjilatjap. - W. Ph. Stoolman, Brady. - J. E. irEsche, geb. Jansz, 59 j. Batavia. - Rev. More Louise, 56 j. Soerabaja. - A. N. van Middelkoop, 35 j. Soerabaja. - C. J. Braun, 55 j. Batavia. - E. von Harras, Buitenzorg. - L. Gor don Spandaw, j. Palimanam. - Mevr. Blaok, Pegansaaa. - C. J. E. Santé 13 j. Semarang. - Coors, 8 m. Soerabaja. - F. B. Felix 10 d. Soerabaja. - J. C. Heldernis8e 53 j. Soerabaja. - Demar- teau 56 j. Soerabaja. - dr. Saléh, Ba tavia. - S. Buys, geb. De Jong, Bataria. centimeter.De «reus" verhuurt zich slechts het aankoopen van wapens en kruit In de Zaterdag gehouden zitting van het engelsehe Lagerhuis stelde de heer Smith eene resolutie voor, em te ver klaren dat de nadoelen, voortvloeiende uit de verschillen in de betrekkelijke waarde van goud en zilver, behoorden overwegen te worden in eene conferentie der voornaamste handeldry veade mogend heden, ten einde te onderzoeken of het bimetallisme door eene internationale overeenkomst kan worden hersteld. Deze motie werd ondersteund door Hooide worth, doch bestreden door d^-n eersten Lord der Schatkist, Harconrt, die het denk beeld van wederinvoering van het bime tallisme belachelijk vonu. Gosehen be toogde dat het stelsel van het bimetallisme mogelyk is in de theorie, maar praetisch slechts op ééne voorwaarde kan slagen namelijk dat elk land getrouw blijve aan de verbintenissen, tot welke het zich zal hebben verplicht. Daar nu Gosehen dit laatste obmogelijk acht, zoo bestreed hij de motie, die hierop mot 183 tegen 87 stemmen verworpen werd. In de socialistisch gezinde kringen der daitsche arbeiders heerscht groote twee spalt over het feest op den len Mei. Allerlei voorstellen worden er gedaan zoo bijv. dat do arbeiders dien dag wel zouden warken, maar hetgeen zij dan verdienen zouden byeenvoogen om een groot fonds voor werkstakingen to vor sen. Het getal der patroons die kunne werklieden met lepressievo maarrege len dreigen, zoo zij den len Mei niet werken, neemt toe. Bismarck heeft tot dusver den hortogs- titel latea liggenZaterdag echter sehrgft do Norideutsche Ally cm. Ztg. dat men bij het betrokken departement thans be zig is het diploma van generaal-overste der «avalerie gereed te maken voor prins Otto von Bismarck, «hertog van Lauenburg." De koning van Portugal heeft do zit ting vau de Cortes geopend met eene rede, waarin hij de hoop te kennen gaf dat de onderhandelingen met Engeland tot eene bevredigende oplossing van de geschillen tusschen de beide staten zullen leiden. Do koning riep verder de mede werking der Kamers in, om te geraken tot de oplossing der vraagstukken, in verband staande met het wolzijn van de arbeidende klassen. Do directeuren der ateliers en andere inrichtingen van den staat te Weonen hebben van de regeeriag de mededeeling ontvangen, dat zij geenorlei reden heeft om too te staan dat er op den len Mei niet gswerkt zal worden. In de zitting der oostenryksche Kamer heeft de minister van Financiën, in de discussie over de begrooting, betoogd, dat Oostenrijk vergeleken mot andere staten, ia een goeden toestand verkoert,, daar het de ncodzakelyke militaire uit gaven doen en den aanleg van spoor wegen voortzetten kan zonder tot eene crediot-operatie te behoeven over te gaan. En wat. den staatkufidigen toestand aangaat, stolt de minister in het licht hoe de regeering zich door «en geest van bezadigdheid en behoedzaamheid laat lei den; togen elke aanranding van het ver bond met Duitschland moest zy zich ver zetten, omdat ket don grondslag vormt dor vredelievende politiek van midden- Europa. Uit St. Peteraburg wordt aan de Stan dard gemeld, dat de rusaische regeering er aohter gekomen is, dat een zeeofficier voer eene som van 1500 roebels aan butenlandsche agenten de plannon der veatiag Kroonstad verkocht heeft. Stanley is met zijn g«volg Zaterdag namiddag to 1 uur 40 minuten te Brus sel aangekomen, luid toegejuicht door eene onafzienbare menigte. Wetgevend© Macht. Afschaffing van rechten op het Noordzee kanaal. Overdracht van het Entrepotdok te Amsterdam. In hare Memorie van antwoord om trent bovenstaande wetsontwerpen en de M. E. T. L. von Sehauroth, Sema-daarin vervatte overeenkomsten met Am- rang. j ateréam, komt de Regeering er tegen op toongesteld ben, zonder het te weten? Dat vind ik uiterst grappig «Ik vreeB, dat het wel eea wat te groote vrijheid was," zeide Claude, «ik kon echter de verleiding geen weerstand bieden; mis- Behien wilt gy den een of anderen dag wel eens voor my posee ren; ik zou u nu niet maer als «Mariana" kunnen schilderen." «Waarom niet?" vroeg Espérance, «omdat ik mijn haar heb verloren." «Neen," zeide Claude, met eenige weifeling, «omdat die uit drukking van «Mariana" niet meer op uw gelaat ligt. «Mariana* kan niet opgewekt, geduldig en hoopvol zyn; zij wordt slechts bitter in haar eenzaamheid, inplaats van lieftallig." Hy hield op, in de vrees, dat hij te veel had gezegd, maar Espérance dacht niet san ziohzelf. Zij keek naar de schilderij. «Hoe somber is dat moora» geschilderddien droevigen weersehyn van de maan in dat water vind ik prachtig, en dan dat gescheurde gordijn, en dat vermolmde raam ja! het is meesterlijk gedaan Wat kijkt zij bedroefd, zoo wanhopig en teleurgesteld." Toen met een vluchtigen glimlach, «ik zal «Dgetwijfeld nooit zoo wanhopig gekeken hebben?" «Gij zaagt er toch altijd diep ongelukkig uit," zeide Claude. «Ja, ik was dan ook diep ongelukkig; het was toen juist in den tijd, dat ik heimwee had en mij zoo verlaten gevoelde; wat ver afschuwde ik Rilchester toen!" «Doet gij dat dan nu niet meer?" «Neen, ik geloof, dat ik werkelijk van de stad begin te hou den," antwoordde zy met een glimlach. «Kent gy het spreek woord «Wanneer men niet bezit, wat men liefheeft, dan moet men liefhebben wat men bozit." Ik geloof, dat het een van de verstandigste spreekwoorden is." Dit spreekwoord vond bij haar toepassing, meende Claude. Bleek het niet duidelyk, dat zy al haar best deed, om hare engelsehe bloedverwanten lief te krygen Wanneer dit niet het geval was, waarom had zy zich dan zooveel moeite gegeven, om Bertha aan een danser te helpen? waarom was zij naast Cornelia gaan zitten om mei haar te praten waarom beantwoordde zy de bitse vragen van mevrouw Mortlake steeds vriendelijk? Juist op dat oogenblik kwam mevrouw Mortlake. «Het is verbazend onvoorzichtig van u, Espéranee, om in den tocht te staan," zeide zij koel. «Wilt gij dat ik uw doek ga halen?" vroeg Claude. «Laat mij het maar halen." «Dank u, wij gaan weg," zeide mevrouw Mortlake; «doe dus geen moeite; menschen, die altyd over koude klagen, moesten hun gezond verstand gebruiken en...." Hare laatste woorden werden gehoord door sir Henry Worth- ington, die plotseling in de deur van de biljartkamer versoheen. «Waarom verlaat gij eas reeds zoo spoedig, mevrouw Mortlake Eensklaps was zij weer de lieftalligheid zelve ea speelde er een glimlach om hare lippen. Claude begon een afkeer van haar te krygen, en hy was bezig de punten van zijn knevel op te strijken toen do stem van Espérance hem uit zijne bittere overdenkingen opschrikte. «Ik vind het wonderschoon," zeide zij, nog een laatsten blik op de «Mariana" werpende. «Het doet my genoegen, dat gy mij de ge schiedenis van dezo schildery verteld hebt. Zijt gij hier ook bezig met iets te schilderen?" «Neea, ik ga morgen weer naar LondeB torug," zeide Claude, mot iets droefgeestigs in zyne stem, «ik heb maar een paar dagen vacantie genoten. Wilt gy uwo belofte houden, en later eens voor mij poseeren?" Ja, zeker; maar hoe wilt gij mij schilderen." «Een engel voorstellende, denk ik," zeide Claude op ernsti- gen toon. TVordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2