NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. "Je Jaargang. Woensdag' 23 April 1890. No. 2087. IN DEN VREEMDE. DAGBLAD ABOSHEl£E|ïSr£US: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. !3Pefiefu»xuiKï£rEs£)r n'2.. ABYEETENTIËÏ: van 15 regels 50 Centt; iedere regel meer 10 centiT Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onzo agenten en door allo boekbandelaren, postkantoren en conracticrs. Directeuren-Uitgevers 3. C. PEBBEBOOS en 3. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet buitenland: Compagnie GenéraU ds FubliviU Sirangèra O. L. l)AVbb §r Co., J O él jd J'. JONES, Ëucc., T'arije dl bit Fanbourg Montmartre. S 'I' k OS-SI IJ w s. Haarlem, 22 April 1890. In ons vorig nammor staat in het programma van den Kegel wedstrijd te houden in de soeieteit //de Phoenix" als laatsten datum van den wedstrijd Zondag 1 Juli, d. m. z. 1 Juni. De welwillende lezer zal deze drukfout wel hebben ver beterd. Merlaidsclie Maatschappij ter bevordering van Nijverheid. Departement Haarlem Maandagavond trad de heer dr. H. P. Wijsman, van Delft, in bovengenoemd departement op met het onderwerp *De rol der bacteriën in de Nijverheid." De aandacht wa3 zeer gespannen, daar de spreker een onderwerp zou behande len, dat tot de greote vraagstukken op natuurkundig gebied van dezen tijd be hoort en dat bijna reeds geheel tot oplos sing is gebracht. Het is zeide spreker met deze wetenschap al evenzoo gegaan als met tal van andere. Vóór Pythagoras zijne stelling beweeswist men reeds dat zij waarheid bevatte, evenzo© wist men tij dens Galilei omtrent de aarde en de zon, dat een va* beide draaide, maar Galilei bewees dat het do aarde was die om de zon draaide en niet do zon om de aarde. Langen tijd bevroedde men het bestaan van bacteriën, ieder kende ze en kent ze en zij staan in een kwaden reuk. Dank zij de wetenschap der bacteriologie, is de kennis omtrent hun aard en wezen thans meer algemeen verspreid. Ieder weet thans dat de zoogen. in fectie-ziekten aan bacteriën moeten wor den toegeschreven en tot heden hebben zij dan ook op medisch terrein de grootste rol gespeeld. Wij kennen ze als de groote vyanden van onze gezondheid. In de nijverheid spelen zo echter nog een an dere rol, en voorzeker zal de antipathie voor die microscopische wezens veran deren in sympathie, wanneer men weet wat een greote rol zij vervullen bij het tot stand komen van zekere processen. In de eerste plaats dat der gisting, do zg. scheikundige fermentatie. Vroeger waren die procesaen onderwerpen van studie voor de alchimisten en al spoedig waren dezes tot de ontdekking gekomen, dat bij al die omzettingen een kleine in bederf verkeerende stof eon groote rol speelt; dat een kleine hoeveelheid stof in staat is een groote hoeveelheid eene verandering te deen ondergaan. Vroeger schreef men die eigenschap slechts toe aan de ElixirLapis Pkilosoforum enz., welke men in staat rekende om hot on edele metaal edel te maken, in de alchi mie heet daarom dat middel fermentdat verfijnen, verbeteren beteekeut en dat wij terugvinden in ket arabische woord al cohol, hetgeen: //het antimonium", het spiesglans", beteekent, een stof, die vroe ger werd aangewend om to veredelen, te verfraaien, de wenkbrauwen en oog leden der vrouwen nl. Reeds spoedig merkte men op welke abnormale gewichtsverhoudingen man bij de fermentatie aaatrof, maar men achtte dit een op zichzelf staand verschijnsel, totdat men eerst in 1834 tot de cöhcIh- sie kwam, dat de kleine hoeveelheid giststof, die voor fermentatie neodig was, hare eigenschappen op die groote hoe veelheid overplantte, het een dus het gevolg was van het andere. In geneeind jaar werd het eerste scheikundige fer ment gekiemd uit mout en ontdekt dat de toevoeging van een kleine hoeveelheid daarvan bij zetmeel, de fermentatie van dit laatste teweeg brengt. Wat is nu gist? Waarait boataat doze eigenaardige stof? Schwamp kwam mot de mededeelt» g dat gist bestaat uit zwam men, schimmels van eon enkele eel, maar vertakt, welke het vermogen bezitten ©m zich voort te planten. Geheel analoge wezens, maar waarbij de voortplanting op anderewijze geschiedt, zijn de bacteriën waarvan reeds Leeuwen hoek in 1680 melding maakt in zyn be roemd werk Arcana naturae detecta. Hot was echter aan onzen tijd besohoreu den aard en het wezen van de bacteriën uit te vorschen. Vroeger beschouwde men het bederf' zelf als de oorzaak van de levende wezens, die zich daarbij ontwik kelden, de spontane generatie, elko che mische verandering was eea spontane generatie. Reeds in de vroegste tijden heeft dit dwaalbegrip bestaan. Aristoteles liet een kikvorsch ontstaan uit een mol en in de middeleeuwen meende men dat do vleesch- vliegen voortkwamen uit het rleesch, een dwaalbegrip dat door den Italiaan Redi op eenvoudige wijze werd weerlegd. Evenzoo dacht men over de infusie-dier tjes, totdat Spallanzani uitmaakte dat doze zich voortplanten uit de primaire», dus eerst een dier, daa eon ei, da» eon jong ervan. Een der gewichtigste vragen, welke met de bacteriologie betrekkiug houden is: Of bederf mogelijk is zonder lucht. Het antwoord daarop is, dat be derf bij de aanwezigheid van lucht niet mogelijk is, mits die lucht maar vrij is van bacteriënvan kieme*. M. a. w.Kan aaen vloeistoffen, die geschikt zijn voor bederf in aanraking brengen met de lucht, of ontstaat het in de vloeistoffen zelf? Schwamp gelukte het aau te toonen, dat men de lucht met vloeistoffen in aanraking kan brongen mits men de lucht te voren verhit. De lucht, die op deze wijze wordt ontdaan van alle stoffen, bacteriën, zwammen enz. wordt steryle lucht geheeten. Schulz trachtte de lucht op andere wijze te ste- ryliseeren en wel do«r ze te l<*t»n bor relen door sterk zwavelzuur. Ook dis middel is afdoend, maar nog eenvoudiger is het om de lucht te filtreeren door watten. Men brengt daartoe de te on derzoeken stof in een glazen kolf, verhit deze, zoodat de zich ontwikkelende dam pen de lucht in do kolf steryliseeren en sluit de opening met een wattenprop bij wijze van kurk af. Men kan deze proef ook nemen met een eenvoudig reageer buisje. Voldoende is het ook wanneer men het uiteinde van dit buisje tot een lange nauwe opening toesmelt, die een- of eenige malen is omgebogen. De lucht kan dan niet toetreden dan na alle onzuivere stoffen, die zij bevat, tegen den wand dier nauwe opening te hebben afgezet, zoodat zij voldoende wordt ge- steryliseerd. Hierop berust de kolf van Pasteur, welk instrument bestaat uit een glazen b®l met nauwea, omgebogen hals, waarin e©« bolvormige verwijding, e» een andere, rechte buis, afgesloten door eon watten prop, aan de aadere zyde. Spreker list eenige stoffen ia dergelyke kolvea en buizen zie», die ep deze wijza volkomen goed bewaarden zeer aan bederf onder hevige stoffen, zooals rleeseh, eiwit enz. Da naam Pasteur, dien spreker zoeeren noeaaóe, zoa hij nog verscheideae raaien in het vervolg zynsr veerdracht herha len, want het is inderdaad Pasteur, die mea den vader noemen va» de we tenschap der bacteriologie. Hij was het die oaoaistootelijk aantoonde, dat ieder bepaald ergaaissse slechts één bepaalde om zetting teweeg kan brengen. Zoo wordt bij de verzuring ma melk sleehts één bepaalde bacterie aangetroffen. Ev©r,z©o is die van het miltvnar sleehts éón bepaalde bacte rie. Juist door deze ontdekking verkreeg deze frnnscho geloerde zulke groote resul taten. Teen hy de ziekte der zydewormen bestadeerde, vend hij ook dat slechts oene baeterie-seort deze teweegbracht. De wyze on bacteriën va» een bepaalde seort te onderzoeken noemt men do rein cultuur. Analoog ia do mothode van Koch, die de bacteriën echter niet in vloeistoffen, maar op eon vaste ma3sa cultiveerde. De praotijk moet er dus zoo veel mogelyk op uit zijn om die cultuur zoodanig te doen plaats hebben, dat ver menging ©amogelijk is. l)e vele schitterende resultaten, di8 de onderzoekingen van Pasteur hebben ge had, hebben voeral hua toepassing ge vonden in de azijn- en wijnindustrie. Een eenvoudige methode om wijn voer gisting te behoeden, gaf Pasteur aan, door den wija te verhitten, waardoor alle j levende organismen worden gedood. Spreker too»de thans aan dat de fa- bricatie vaa zoogen. anol-azy» berust op de toepassing der azyn-baeterie, welke j zich op beukeohout bevindt en gaf ver- j volgens ee»ige beschouwingen over de azijafabricatie in Orleans waarbij de bacteriën een groote rol spelen. Lange» tijd stond hij stil bij de melk zuur-bacteriën, die een rol vervullen bij de stijl'sfcl-fabricage en legde vervolgens uit hoe men het gistingsproces door melk zuur, langs wetenschappelijken weg bij allerlei organische stoffen verklaart. Hierop berust ook het easyleeren, inkui len van groenvoêr voer vee, de leer looierij enz. Door melk te laten gisten, verkrijgt men het kefir, een verfrisschenden mous seerenden zuren drank, die oorspronke lijk in Rusland werd bereid. Thans kan men, door melk op keflr-korrels te zetten, dezen drank gemakkelyk bereiden. Deze korrels zijn in den handel verkrijgbaar. Spreker toonde eon afbeelding van de doorsnede van een dier korrels onder de microscoep gezien en toonde aan dat ook hier weder hetzelfde beginsel werd ge vonden van de gistingsprocessen met melkzuur, n.l. dat de kefir-korrel bestaat uit een massa melkzuur-bacteriën. Nog bad spreker gaar*® gesproken over slijmgistingen, het blauw worden van molk enz., verschijnselen die alle op hetzelfde beginsel berusten, maar het vergevorderde uur aoodzaakte hem zijne verhandeling over het onuitputtelijke on derwerp te staken. Voorzeker sprak de voorzitter der af- deeling, de heer J. Enschedé, uit aller naam, toe» hy den hoer Wijsman in een geestig woord dankte veor den blik, dien hij zijne toehoorders had gegund in deze zoo hoogst belangrijke wetenschap en voor de duidelykc wyze waarop hij hen met den aard der bacteriën had bekend gemaakt. Do vergadering werd daarna gesloten. Caoutchouc- bestrating. Door de fabrikanten van gummi-bouw- materialon, te Lindes, hier te lande ver tegenwoordigd door den heer Theod. Ferd. Bierhorst alhier, is by ons ge meentebestuur, eveaais bij dat van Am sterdam, een verzoek iagediend, om ook in onze stad, voor hun rekening en risico, een rijweg tot proef met caoutchouc te bestraten. Voor betrekkelijk »auwe stra ten met veel winkels en waar dienten gevolge veel passage is, zeoals ten onzent b.v. de Anegang, is een bestrating met caoutchouc van groot® waarde. Als voor- deelen van deze bestrating worden opge geven: dat zij geen onderhoudskosten vereiseht, dus op den du*r veel goed- kooper is dan alle andere, en door de elasticiteit van het materiaal geen geraas ontstaat, geen stof oplevert, gemakkelijk is schoen te houden en lang niet zoo glad is als asphalt. De caoutchouc-massa blijft, zoo zegt men. onveranderlijk, en de hooge tem peratuur des zomers, noch de zeer strenge koude des winters heeft cenigen invloed daarop. In de Deutsche Gewerbe Zeitung wordt het volgende over deze nieuwe bestrating medegedeeld Een der grootste uitvindingen voor bestrating van rijwegen en trottoirs met druk verkeer in de moderne steden is die van den ingenieur Busso, te Linden, nl. de caoutchouc-bestrating, Wat de bestrating betreft, verlangt men heden ten dage meer dan voor 25 jaar. Ofschoon nu de keien of straat- steenen voer het beloopen veel gemak kelijker gemaakt zijn, heeft men toch in vele groote steden veelvuldig bestrating van asphalt en hout" toegepast. Het as phalt, komende uit Sicilië of uit het zuiden van Frankrijk, wordt vooral door het transport een zeer duur materiaal, daar het geen verbinding met andere stoffen aangaat en dus de straten alleen uit asphalt-poeder gecomprimeerd worden. De eaoutchoue-bestrating bestaat uit caoutchouc-massa en meel van steen uit de hardst mogelijke steensoorten (gra niet, bazalt, dolomiet, enz.) De caout chouc-massa vormt het bindende middel; ongeveeer op de wijze als kalk en ce ment, bindt de caoutchouc-massa, onder persing en verwarming, maar zij verliest nooit hare b«ndingskracht. Het oude, weder opgebroken materiaal behoudt dus waarde. Door de verwarming wordt de caout chouc-massa week en vult de holten tus- schen de va9t saamgeperste steenstukjea volkomen, zoodat eene compacte, homo gene verbinding ontstaat. Caouchouc-plaveisel wordt op trottoirs ter dikte van 25 en op rijwegen ter dikte van 50 mm in poedervorm op eene onderlaag van beton gelegd, die voor rijwegen 30 cM. on voor trottoirs 10 cM. dik is. Het heete poeder wordt zooveel moge lijk gelijkmatig op het beton verdeeld en met eene rij, welke het profiel van de te maken straat heeft, herhaaldelijk af gestreken, totdat het overal gelijkmatig dik is. De massa wordt daarna met heete rollen en stampers saamgeperst en ten slotte gelijk gemaakt. Na eenige uren is de massa kond en kan zij dadelijk in gebruik genomen worden. Het verkeer op dit plaveisel geeft weinig gedruischl Om deze reden iu het, behalve voor straatplaveisel, ook geschikt voor bruggen, scholen, kerken, fabrioken, enz. Met betrekking tot den invloed van het weder, is het caoutchouc-plaveisel een uitmuntend materiaal; warmte van 100° C., noch koude van 40° C. heeft daarop eenigen invloed, en bij strenge koude zullen geen scheurtjes of barsten ontstaan, zooal bij asphalt, daar de elas ticiteit grooier is. Hierdoor verklaart zich ook de door de practijk bevestigde geringe slijtage. In Hanover zijn de eerste proeven er mede genomen op de Götbe-Brücke, in concurrentie met gestampte asphalt. Na dat de gummi-bestrating zich gedurende 2 jaar uitstekend gehouden had, zijn vervolgens H00 M. rijweg in de Prins straat en een groote oppervlakte trottoirs in de Georgstraat, enz., gemaakt. Verder zijn te Berlijn en Hamburg straten van I caoutchouc gelegd. Volgens proeven, in Maart 1887 door het Korinkl. proefstation voor bouw- FEUILLETON. Naar het engelsch YAN EDNA L Y A L L. 78) HOOFDSTUK XXVIII. Zij lachte hartelijk] en dit plan scheen haar zoo heerlijk toe, dat zij over niets anders sprak toen hij haar behulpzaam was bij 'net aantrekken van haar mantel; op het oogenblik evenwel, dat zij weer de vestibule door liepen en zij zich naar het rijtuig be gaf, lichtte zij haar doek een weinig op en liet hem de rozen zien. iiUwe bloemen zijn nog volstrekt niet verwelkt," zeide zij, hem met een verlegen lach van terzijde aankijkende. Deze woorden deden het hart van Claude nog meer van ont roering trillen, dan al hare vriendelijke dankbetuigingen. //Uwe bloemen", noemde zij ze, en zij droeg ze. Haar hand lag een oogenblik in de zijne, toen hij haar met de uiterste behoedzaam heid in het rijtuig hielp; daarna deed de bediende haastig het por tier dicht, en de koetsier legde de zweep over de paarden. Claude was wanhopig hij moest haar nog eenmaal zien; in zoo langen lijd zou hij daartoe waarschijnlijk niet in de gelegenheid zijn, want hij aoest den volgenden dag reeds zoo spoedig vertrekken, dat hij geen bezoek meer op de pastorie zou kunnen afleggen. Zonder zich aan do dikke laag sneeuw te storen, snelde hij blootshoofds de deur uit en rende in vollen draf het park door naar het hek van de oprijlaan; het rytuig van de pastorie voortdurend in het oog houdende; geheel buiten adem leunde hij tegen het hek; hij wachtte tot het geluid van de rollende wielen naderbijkwam en de lampen met hare gele lichten in het gezicht waren; bij de kromming van den weg begonnen de paarden zachter te loopen, zoodal bij nog een laatsten blik op Espérance kon werpen. Zij zag hem niet en hij wenschte vurig, dat zij, al was het slechts voor eon oogenblik, hare oogen zou opslaan, maar eensklaps ver vulde groote vreugde zijn hart, toen bij de kromming van den weg het licht voor een oogenblik op hare handen viel en hij bemerkte dat zij een roo3 vasthield. Lady Worthington was geen koppelaarster, en ofschoon een huwelijk tusschen hare beide protégés haar zeer welkom zou zijn, wilde zij door woorden noch daden haar instemming daarmee te kennen geven, en niettegenstaande zij het aan verscheidene dingen reeds duidelijk had gemerkt, dat Claude eene innige liefde voor Espórance had opgevat, wilde zij niet de minste poging doen, om zijn vertrouwen te winnen. Zonder er haar met een woord over te spreken, verliet hij den volgenden dag Worthington Hall, en ofschoon hare nieuwsgierigheid was opgewekt, sprak zij er met niemand over, zelfs niet met Frances. Claude keerde naar Londen terug en ging weer ijverig aan het werk; door de korte winterdagen had hij echter ledigen tijd in overvloed en dan waren zijne gedachten steeds van Espérance vervuld. Hij ging geregeld iederen namiddag naar de kerk, omdat Espérance dan op hetzelfde uur in Rilchester den dienst in de kathedraal bijwoonde. Op die wijze verliepen er eenige weken; het Parlement was weer geopend on de familie Woithington keerde naar Londen terug. Er was werk genoeg, de dagen werden langer, maar toch werd Ga3psrd bij den dag rusteloozer, de godsdienstoefening in de Westminster abdy voldeed hem niet langer» het was hem zelfs niet meer mogelijk, het gelaat van Espérance op het doek te teekenen, zooals hij haar zich herinnerde van den laatsten keer, dat hij haar had gezien, en wanneer de uoop, dat hy later voor haar zou kunnen werken, niet levendig bij hem gebleven was, dan zouden zijno schilderijen werkelijk veel van dien gemoeds-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1