Weinig. Het moet een onderdeel zijn van een degelijk sociaal programma. Het is moeilijk na te gaan op wie de belasting drukt. Dat zijn toch niet uitsluitend zij, die de belasting storten. Alles drukt ten slotte op hen, die geen weerstandsvermogen hebben. Een degelijke arbeidswetgeving dient men te vereenigen met belasting hervorming Na afloop van de voordracht werd ge legenheid gegeven tot debat. De heer Lieftinek wenscht er nadruk kelijk op te wijzen, dat de voorstellen van Goeman Borgesius c. s. ter goeder trouw zijn aangeboden. De rechterzijde is tegen de voorstellen- Borgesius c. s. Practische politiek is het daarom het oog te houden op de ver kiezingen. De voorzitter, de heer D. de Clercq meent, dat de liberalen wat krachtiger moesten optreden, geen kleinigheden, de hoofdzaken moeten worden aangegrepen, De heer Tretib beantwoordt de sprekers, De liberalen zijn een mengelmoes van radicalen, gematigden en conservatieven, maar de kerkelijken zijn helaas zeer con servatief. De voorstellen-Borgesius c. s. hebben nut gedaan, zij hebben aan het beginsel vorm gegeven. Uit Bloemendaal wordt het over laden van den oud-notaris mr. B. Van der Haak gemeld, op 71-jarigen leeftijd. Reeds sedert geruimen tijd lij dende, had de geachte man vóór eenige jaren de praktijk neergelegd, waarmee hij zich om zijn onkreukbare trouw en uitnemende hoedanigheden zoovele ver eerders had verworven. Van der Haak was een aangenaam en teven3 een in den vollen zin des woords braaf man. Hij laat vele vrienden na. Voor het bouwen van school no. 10 te Haarlemmermeer is door 20 personen ingeschreven. De hoogste inschrijving was van A. v. Essen, te Halfweg, voor 14600. De laagste van G. de Vrios, te Hoofddorp, voor 12190, aan wien het werk is ge gund. Ds. W. S. Veltman te Spijk (G.), heeft het beroep naar de Chr. Ger. ge meente te Haarlemmermeer (Oostzijde) aangenomen. De indeeling der miliciens voor de lichting 1890 is bepaald voor Haarlem mermeer, Aalsmeer en Sloten op 14 Mei e.k. Zaterdag werd te IJmuïden door een poldergast bij drie winkeliers, zonder resultaat echter, eene 40 voudige nieuw- jaarswenseh voor een bankbiljet van 40 in betaling aangeboden. By den derden keer was het bijna gelukt, daar het geld reeds op de toonbank was uit geteld men ontdekte het bedrog echter nog bijtijds en bracht den man naar de politie. Maandag werd te IJmuiden door het flink optreden van den machinist San ders een groot onheil voorkomen. Er speelden namelijk drie kinderen uit dén gezin op de rails, toen de trein aan kwam. Het trein- en stationspersoneel dacht niet anders of de kinderen waren overreden, maar de machinist had den trein op 1 meter afstand weten te stop pen, hoewel de machine niet van de Westinghouse-rem voorzien was. tt I N G ft L X D. kan zoowel in het fransch als neder- landsch geschreven worden. Een prijs van 3000 franken zal aan den sehiijver van het bekroonde worden uitgereikt. Ter beoordeeling zal eene jury worden aangewezen. De antwoorden moeten voor 1 October 1891 aan het ministerie van landbouw ingezonden worden. Het be kroonde werk zal binnen 6 maanden na de bekrooning gepubliceerd worden. De regeering behoudt zich het recht voor van vertaling, wanneer de schrijver daarvoor niat binnen een jaar zorg draagt. Ter vergadering van de Nederlandache vereeniging voor locaal- spoorwegen, Zaterdag te Amsterdam ge houden, bleek dat weder een Gtal leden toetraden, zoodat het getal thans onge veer 100 bedraagt. De ontvangsten be droegen ƒ1690, de uitgaven ƒ1470, saldo ƒ220, waardoor het kapitaal der vereeniging steeg tot 1650. De begroo ting voor het volgend jaar is in ont vangst en uitgaaf vastgesteld op ƒ2170. Besloten werd ƒ750 beschikbaar te stellen voor een waarborgfonds van het internationaal congres, dat in Aug. a.s. te Amsterdam zal worden gehouden van wege 1'Union Internationale permanente des tramway's. De heeren H. A. Perk en jhr. Van Reigersberg Versluys zijn als bestuursleden herkozen. Na da pauze deed de ingenieur Cra mer eenige mededeelingen over den bouw van den nijmeegschen tramweg en de heer Schadd over de ontwerp-gewijzigde-con- cessio voor de Amsterdamsche Omnibus maatschappij, in hoofdzaak bereids be kend. Bij de bespreking der vraag, wat te doen om goede en goedkoope brand stoffen te verkrijgen, werd het denk beeld van gezamenlijke iakoopen aanbe volen. Aan eene commissie van drie leden, de heeren Immink, Verspeyck en Siccama, werd opgedragen een onder zoek om aan d6 klimmende bezwaren voor goede brandstoffen tegemoet te ko men. De vraag of de vereeniging prijs vragen voor nuttige uitvindingen zal uitschrijven, werd bevestigend beant woord. Nieuw© uivindingen op tramgebied zullen aan den secretaris opgezonden en aan de leden bekend gemaakt worden. Nadat de werkmeester der Nederland- sche Tramwegmaatschappij een door hem uitgevonden nieuwe kachel voor tram wagens had verklaard, waarbij de wijze van verwarming zeer practisch en goed koop bleek te zijn, is de vergaderin: gesloten. Naar men ons meldt, heeft eene der grootste vakvereenigingen, de timmerliedenvereeniging, zich losgemaakt van den Centralen Raad van den sociaal- democratischen bond. Door deze schei ding mist de kas een jaarlijksck inkomen van p. m. 300. Voorts schijnen de typografen hetzelf de plan te hebben, ten minste van hunne losmaking moet ernstig sprake zijn. (Stand.) Naar aanleiding van het door den schuttersraad van Zutfen ge wezen lichte vonnis in de bekende schut- terszaak aldaar, heeft de heer H. Eve- kink jr. een eervol ontslag gevraagd als kapitein der zutfensche schutter y. In de Zondagnamiddag te Hengeloo gehouden 9de jaarlijksehe ver gadering van de leden van het zieken en pensioenfonds, verbonden aan de fa briek der firma Gebr. Stork Co., deelde de heer C. T. Stork als oudste firmant mede, dat zijn firma besloten had dit jaar eene bijdrage aan het fonds te schenken, groot ƒ5000. Deze mede- deeling werd met applaus begroet. Uit Amsterdam wordt van 22 April gemeld: Door het raadslid Jac. Ankersmit is voorgesteld, om het volgend artikel toe te voegen aan de voordracht no. 233 betreffende electriciteits-concessiën „Overeenkomsten voor stroomlevering Met ingenomenheid maakt het U. D. melding van het feit, dat het onze Koningin en ook de Groothertogin van Sakaen-Weimar behaagd heeft door de toezending van giften, Hoogstderzel ver belangstelling te toonen in den bouw van een nieuw gasthuis voor behoeftige j voor verlichting en andere doeleinden, vau ecu uieui. gooLuuic wei uc.ucn.zgovoor vemenung en anaere aoeieinaen, en minvermogende ooglijders te Utrecht, voor langeren tijd dan twee jaren, moe- De belgische regeering. ten, alvorens van kracht te zijn, aan de heeft eene prijsvraag uitgeschreven voor goedkeuring van burgemeester en wet- de redactie van een hygiënisch handboek j houders worden onderworpen." In de t,en dienste der administratie. Het werkje toelichting zegt de voorsteller o. a. Waar bij de aanhangige voordracht den concessionaris geenerlei verplichting tot aansluiting wordt opgelegd, en hij hierin dus volkomen vrij blijft, is het wenschelijk en billijk, dat ook de ge bruikers niet voor vele jaren of zelfs voor onbepaalden tijd aan banden gelegd kunnen worden. De toepassing van nieuwe uitvindin gen op dit gebied, waarvan verbeterin gen of beduidende prijsverlaging het ge volg kunnen zijn, zou anders afhanke lijk kunnen worden van den goeden wil der bestaande maatschappijen. Yoor nieuwe concessie-aanvragen, tot invoering der betere en goedkoopere systemen, zou de pas zijn afgesneden. En ook voor het geval dat de gemeente een eigen inrich ting wilde aanleggen, zoude haar dit, voor zooverre de stroomlevering aan particulieren betreft, vrij wel onmogelijk gemaakt kunneD worden. De commissie uit den Am- sterdamschen Raad in zake de aanhan gige tramweg-aanvrage, heeft met de Amst. Omnibus-Maatsch. eene nieufc-e overeenkomst gesloten, volgens welke de bestaande concessie, loopende tot 1 Jan, 1910, vervangen wordt door eene door- loopende, ten allen tijde opzegbare ver gunning. De Maatsch. belast zich met aanleg en expl. van nieuwe lijnen, w. o. eene westelyke en oostelijke lijn vergoedt aan de gemeente de kosten dier werken, gesteld op een bedrag van 1| millioen. De gemeente zou volledige vrij heid bekomen om andere dan de nu ge stipuleerde lijnen door de Maatsch. ie doen aanleggen en exploiteeren. De internationale tentoon- 8telling van katten, die op 10 Mei te Amsterdam in het Paleis voor Volks vlijt geopend wordt, vindt reeds zoovele deelnemers, dat zij zonder twijfel zal slagen. Ook uit het buitenland komen er tal van inzendingen, met name uit Brussel, Antwerpen en Leipzig. Een slacht off er der schoon- maak woede l Iemand, die Donderdag als getuige bij een trouwplechtigheid zou op treden in de Jan Yan der Heijdenstraat te Amsterdam, en bij de buren beneden zou doorgaan, werd ontvangen met het vooral in den schoonmaaktijd gebruike- lyke gezegde „u moet maar niet naar den rommel kijken." Of hij dit verzoek misschien opvolgde door zijn oogen dicht te knijpen, weten wij niet, maar wel, dat hij bij hei opgaan van een trap te recht kwam in een groote kuip met zeepsop 1 Niet alleen dat de plechtigheid hier door twee uur vertraagd werd, maar de moeder der bruid maakte zich over het geval zoo van streek, dat men genees kundige hulp moest ontbieden. Er is te A1kmaar e e n geva van hondsdolheid geconstateerd. De hond is afgemaakt, en de eigenaar, die gebe ten is, begeeft zich naar Parijs om zich onder behandeling van prof. Pasteur te stellen. Een knecht van hem, alsmede een meisje van 5 jaar, die ook gebeten zijn, zullen wellicht met hetzelfde doel op rijkskosten naar Parijs gaan. De toestand van het dienst- meisje te 's-Hage, dat door haar afge- wezeu minnaar, een huzaar, met pistool schoten zwaar gewond werd, is, naar men verneemt zeer gunstig. Te Wassenaar heeft zich de influenza opnieuw vertoond; thans echter kiest zij runderen en vooral paar den als slachtoffers. Ofschoon vele der aangetaste dieren had ziek zyn, vernam men tot nog toe niets van gevallen met doodelijken afloop. De koetsier C. De Haant Utrecht, van wiens slaapziekte wy mel ding maakten, is ontwaakt. Al zeer spoedig kwam hij tot bewustzijn, doch de koortsen welke hij in de laatste 12 uren van zijn slaap gehad had en het gemis van het noodige voedsel gedurende zijn gevoelloozea toestand hadden zyn krachten zoodanig ondermijnd, dat hij weldra weder de oogen moest sluiten, Al zeer spoedig begon hij daarna eenig voedsel te gebruiken en naarmate zijn krachten toenemen wordt de slaperig heid minder, zoodat zijn toestaad hoewel nog steeds ernstig, toch betrekkelijk gunstig mag genoemd worden. Meermalen staken we den draak met het overdreven purisme van onze zuidelijke naburen. Daartoe bestaat niet zelden reden. Zoo lazen we dezer dagen het adres, door een Flamingant op een brief aan een aanzienlijke we duwe gesteld. Deze betitelde hij daarin als „lijftochtenares." De dame-zelve, die zich op adressen gemeenlijk „douairière" ziet noemen, begreep inderdaad niet, dat de bedoeling dezelfde was. Tegen het overgroote purisme van den correspondent stak sterk af het gelijktij dig gebruik van „madame", in stede van „mevrouw". Men weet dat de Vlamin gen en de bewoners der aan België gren zende gedeelten van Noord-Brabant op fransch iedere getrouwde vrouw, zon der onderscheid van rang of stand, als „madame" toespreken. Wanneer de man van het „madame de lijftochtenares" verneemt dat wij ons daarover vroolijk maken, zal hij erop wijzen, dat „douairière" oorspronkelijk heeft beteekend de vruchtgebruikster van een „douaire", een weduwgoed, een lijf tocht. Hij verlieze daarbij echter niet uit het oog, dat het woord zijn oorspronke lijke beteekenis geheel heeft verloren. (Till. Ct Uit Enschede wordt gemeld: Nauwelijks was het detachement in fanterie, onder bevel van de 1ste- en 2de-luitenants Harreveldt en De Jon<_ in zijn kwartier, of de militairen werden door zekere J. Spits Jr. uitgescholden. Hij werd in hechtenis genomen en naar het politiebureau gebracht, waar nu wel dra bleek dat men te doen had met een gewezen schutter, die nog zes vonnissen te ondergaan of 168 boete te betalen had, zoodat hij onmiddellijk op last van den auditeur bij den schuttersraad werd gearresteerd om in provoost-arrest te worden overgebracht. Tot het ondergaan van dit arrest werd hij Maandagmiddag naar Almeloo overgebracht door den bode van den schuttersraad, met begeleiding van maréchaussées. Door drie broeders van den gearresteerde werd in de Hen- geloosche straat eene poging gedaan om hem te bevrijden, waarbij tegenwoordig was het hoofd der politie, de heer bur gemeester v. d. Zee. Alle drie werden, nadat de maréchaussées genoodzaakt wa ren geworden van hunne wapenen ge bruik te maken, gearresteerd. Ook de veenarbeiders te Vroomshoop, p. m. 700 man, staakten het werk. Zij hebben zich echter zeer bedaard gehouden, zoodat politie noch maréchaussee, ofschoon wel tegenwoor dig, iets te doen had. Hun eisch, 5 cent per veenroe meer, werd door de veen bazen ingewilligd en daarop gingen allen weder aan het werk. De va3te werkers, met name de turfmakers, behoorden niet tot de strikers. Er wordt nu verdiend f 0.75 tot 1 per roe en per week gemaakt ƒ6 tot ƒ15 per persoon. Een paar beruchte sujetten, J. D. en M. J., die reeds meermalen met de justitie in aanraking zijn geweest, hebben zich te Groningen Zondagavond wederom aan diefstal schuldig gemaakt. Aan het Eemskanaal bevinden zich eenige loodsen van de heeren S. en K., waarin, onder meer goederen, touw en timmer gereedschap worden geborgen. Dit scheen der opmerkzaamheid van J. Den M. J. niet ontgaan te zijn, want nadat eenige ruiten in die loodsen door hen warea verbrijzeld, hebben zij zich toegang ver schaft en vervolgens onderscheidene goe deren ontvreemd, die door hen werden gebracht op een in de nabijheid gelegen stuk weiland. Juist toen zij op dat land bezig waren de goederen in een zak te doen, verscheen een agent van politie, waarop beiden zich uit de voelen maak ten, alles achterlatende en ieder een anderen weg kiezende, zoodat slechts een hunner kon achtervolgd worden. Dat lot trof J. D., die, wilde hij niet spoedig in handen vallen, genoodzaakt was over verschillende kleinere en grootore slooten te springen. Toch werd de afstand tus- 9chen hem en den agent steeds kleiner, zoodat hij, voor eene zeer breede en diepe sloot komende en ziende dat hij niet zoo ver kon springen, een klook be - sluit nam en er door heen waadde op gevaar af van te verdrinken. Wel be reikte hij de overzijde, doch werd aldaar door eenige burgers, die de jaeht hadden gadegeslagen, opgevangen en overgele verd. Zijn kameraad viel ook spoedig der politie in handen. (AT. G. C.) Uit Vlachtwedde wordt Bij proclamatie heeft de burgemeester bekend gemaakt, dat hij, vernomen heb bende, dat de werkstaking onder de veenwerkers veroorzaakt ia door opruiers, voornamelijk uit de naburige drentsche gemeenten Emmen en Oiloorn, de goed gezinde arbeiders uitnoodigt hunne werkzaamheden te hervatten, terwijl hij hun de noodige lescherming toezegt. Door ongeveer de helft der veenwer kers is het werk hervat, nadat hun eisch voor het grootste deel door de veenba zen ingewilligd werd. In de Elksloër- monden hebben vele verveners met hun werkvolk afgerekend.. Die arbeiders zijn nu naar Pruisen vertrokken, waar zij bij het graven van het nieuwe Emska- naal 3 per dag kunnen verdienen. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in het cassatieberoep, ingesteld door den officier van justitie bij de rechtbank te Alkmaar, tegen twee vis- schers, die op 11 December 1888 ge- visehfc hadden met een verboden kuilneü in de Zuiderzee en deswege door den kantonrechter te Hoorn waren veroor deeld. De vraag was, of de kantonrech ter te Hoorn daartoe bevoegd was De Hooge Raad oordeelde dat hij, die eenig strafbaar feit onder eene vroegere wet geving heeft begaan, nooit een verkre gen recht heeft om daarvoor terecht te staan volgens de destijds bestaande rech terlijke inrichting. De later ingevoerde wet, die volgens art. 4 algem. bepalin gen in het toekomende regelt, moet, voor zoover geen wettelijke uitzonderingen op den regel gemaakt zijn, gelden voor de bevoegheid en de proGesvormen van alle strafgedingen, die na hare invoering worden aangevang n, onverschillig of de feiten die daarbij vervolgd worden, vóór of na dat tijdstip hebben plaats gehad. Het cassatieberoep is derhalve verworpen. VISSSHERü. Nieuwediep, 21 April. Door 6 beugers werden heden 295 roggen, 14 kabelj. en 15 schel v., en door trekkers 50 tal haring aangevoerd; rog gold 60 cent, kabelj. 1, scheiv. 21 ct. per stuk en haring 69 ct. per tal. 22 April. Door 98 korders en beu gers werden heden 10 tot 50 tongen, 2 tot 10 roggen, 59 kabelj., 540 schel v., tot 4 mandjes kl. schol en 1 tet 3 manden schar aangevoerd; tong gold 55 k 65 cent, rog 70 k 76 cent, kabelj. L.10 a ƒ1.25 per stuk, schelv. 23 a 24 't honderd, kl. schol ƒ2.80 a 3.20 der mandje en schar 1.25 per mand. Teasel, 21 April. Door de Noord zee-visschers van hier zyn in de afge- loopen week elders ter markt gebracht: 400 tongen, 500 roggen, 10 tarbotten, 300 manden kleine schol en 80 manden schar. De prijzen waren als volgt: tong 60 a 75 ct., rog 50 a 75, tarbot 6 a 9.50, alles per stuk; kl. schol 1.50 k 2.50, schar 1 k 2 per mand. OVERZICIIL In het engelsche Lagerhuis vroeg Han- bury Dinsdag, of Frankrijk nog altijd het onderdrukken van den slavenhandel tegenwerkt door zijne weigering om vaar tuigen onder zijne vlag te laten door zoeken. Hierop antwoordde Fergusson, dat hij het oogenblik niet geschikt acht tot behandeling der maatregelen tegen den slavenhandel, aangezien de confe rentie te Brussel thans dit vraagstuk overweegt. Engelands pogingen aan de afrikaan8che kust zyn niet zonder eenige HOOFDSTUK XXX. De komst van den brievenbesteller was voor de bewoners van de pastorie zoowel een bron van vreugde als van verdriet; de deken haatte alle brieven, terwijl Cornelia ze als een lastig, maar noodzakelijk kwaad beschouwde; de andere leden van het huisge zin waren echter van eene geheel andere meening en begonnen altijd ongeduldig te worden, wanneer Cornelia ze niet spoedig genoeg bracht. Het was Maandagmiddag en Espérance zat vol ongeduld in de woonkamer te wachten op den brievenbesteller, daar zij weer een brief van Gaspard kon verwachten; zij las Bertha overluid iets voor, maar geheel werktuigelijk, want zij had slechts oog en oor voor het minste teeken, dat haar de komst van den brief zou aan duiden; toen Cornelia dan ook eindelijk de kamer binnentrad sprong zij op in gespannen verwachting. Er waren maar twee brieven, een uit Ceylon, welke haastig door Espérance werd geopend, en de ander voor Bertha. „Ik denk, dat het er een van de familie Palgrave is," zeide Cornelia met een blik op de enveloppe; Bertha ontving den brief uit hare handen en kleurde sterk. „Ja, van Adelaide," zeide zij met zachte stem. Cornelia antwoordde niet en verliet weldra de kamer, terwijl Bertha met zenuwachtige haast den brief opende; toen zij hem opengevouwen had, uitte zij een kreet van verbazing, wart niet Adelaide maar George was de schrijver. Zij trilde van ontroering mocht zij hem lezen? De verleiding was haar echter te sterk; zij ging verder van haar nicht afzitten en met kloppend hart las zij de weinige, haastig neergeschreven regels. George zou in Ril- chester komen, maar niemand mocht het weten; hij verzocht haar dringend om een onderhoud van een paar minuten, terwijl hij haar voorstelde, om elkaar dien avond, zoodra het donker was gewor den, in den tuin te ontmoeten. De brief was zeer kort, zonder do minste ontboezeming van teederheid en Bertha kon zich niet voor stellen, dat het onderhoud, dat hij haar in die weinige regels voor stelde, eene geheime ontmoeting was, terwijl zij de gedaehte, dat zulk eene handelwijze niet passend voor haar was, trachtte te on derdrukken. George was op dit oogenblik reeds in Rilchester en dien avond kon dus moest zij hem zien. Dat alles was in een oogwenk beslist; zy durfde aan niets anders denken; de bezwaren zag zij geheel over het hoofd; zij dacht slechts aan de genoegens, die deze ontmoeting haar zou opleveren; zij was reeds meerder jarig, en mocht dus handelen naar eigen goedvinden; George was bovendien haar neef, dus waarom zou zij niet een kort oogenblik met hem mogen spreken? Wanneer dit op eene geheimzinnige wijze geschiedde, dan was het alleen, omdat hem de toegang tot de pastorie was ontzegd het was de sehuld van haar vader niet haar sehuld. Toen deze gedachte eenmaal bij haar vaststond, meende zij, dat het leven haar voortaan ondragelijk zou zijn, wanneer deze ontmoeting niet zou plaats hebben. Zij herinnerde zich met schrik den uitroep van verbazing, die haar bij het openen van den brief was ontsnapt. Zou Espérance dat gehoord hebben? Zij wierp een blik naar den anderen kant van de kamer en was oogenblikkelijk gerustgesteld, want Espéranoe zat met een yan vreugde stralend gelaat over haar brief gebogen en scheen al het haar omringende te vergeten, en zy zag er zoo kinderlijk onschul dig uit, dat Bertha door berouw gekweld werd, daar zy het geluk van deze vergeleek met haar eigen toestaad van opgewondenheid, vrees en twijfelzucht. Terwijl zij hierover zat te denken, keek Espérance eensklaps op. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2