„alles voor ons, wat thans liet uwe is», tijd op te rukken naar „Plancius," waar uw strijdkreet worden mocht, ik zou niet in uw midden willen staan, want gij zoudt verraad plegen aan God, aan de door God verordende maatschappij. Spreker schetste thans de dwalingen der socialistische loer en wenschte ook aan te geven het goede, dat er in schuilt. Wat er kwaads in gevonden wordt zeide hij is zoo oud als de wereld; hare goede zijda niet jonger dan het christendom. De dwaling komt hieruit voort, dat het socialisme ontkent het eigenaardige lot, den mensch op aarde te beurt gevallen. Dit hangt sa men met het ontkennen der zonde. Het begrijpt niet, dat wij allen gebukt gaan onder eene last, die ééu is met ens be staan een last, wol te verlichten door onze deugd, maar niet door op te staan tegen Hem die tot onze loutering dien last ons heeft opgelegd. De zonde is het mysterio van dit leven het socialisme rekent echter uitsluitend met de dingen dezer aarde. Teruggaande tot de revolu tie, noemde spreker haar een strafge richt over de mensehheid, die niet luis terde naar de zaligheden, haar in de Bergrede verkondigd. Zoo is ook het socialisme over ons gekomen, de gewei digste, de bloedigste, de verachtelijkste caricatuur van het evangelie, om ons te waarschuwen ons te houden aan de eeuwige waarheden van het evangelie, dat liefde predikt tot onze naasten, ver trouwen op eeno hoogere rechtvaardig heid, dan die het aardscke leven bij machte ia te betrachten. In deze waarschuwing van het socia lisme schuilt het goede, dat zij wrochten kan. Voor het overige is er slechts ééne die het heil der mensehheid behoeden en verhoogen kande heilige R. K. kerk. In den loop zijner rede had spre ker nog gelegenheid te wijzen op het dwaze van den socialistisehen weosch om een arbeidsdag van 8 uren te ver krijgen, en op het onoordeelkundig stre ven in het algemeen der sociaal-demo cratie. Van de hand des heeren T. Sanders, civiel en bouwkundig ingenieur te Amsterdam is eene brochure versche nen, getiteld: „De beschuldiging inzake de Amsterdamsehe Tramkwestie." De schrijver tracht hierin op verschil lende gronden cn naar aanleiding der in den raad uitgebrachte rapporten van de afdeeling publieke werken en van de raadscommissie, aan te toonen „dat zooals hij in de brochure zegt „de niet deskundige raadsleden, afgaande op de onjuiste schattingen en de foutieve opgaven en berekeningen tot geheel ver keerde gevolgtrekkingen komen en daar op eene conceassie wordt opgebouwd die aan de A. O. M. waarbij het gemeentebelang ten zeerste wordt ge schaad." De heerCh. Boissevain. di dezer dagen zijn 25-jarig ambtsjubilé aan het Handelsblad herdacht, heelt het ge- heele personeel van zetterij, drukkerij en verzending in de gelegenheid gesteld met hun vrouwen of meisjes het circus Carré of een der schouwburgen te bezoeken. Bij eik tweetal kaarten was een gel 's delijk bedrag gevoegd. Donderdag 1 Mei a. s. zal de Amsterdamsehe Centraal-Omnibus- Onderneming haar dienst beginnen. Hare fraaie, door Beijnes te Haarlem 11 wagens, met goede sterke hannoversche paarden bespannen, rijden van de Am- stel tusschen de Heeren- en Keizers gracht naar de Heerenmarkt, heengaande langs de Heerengracht, terugkeerende langs de Keizersgracht. Doe afstand legt men in ruim twintig minuten af, de rit kost^ 7% cent. In alle wagens hangen aardige klokjes. Om de zeven minuten vertrekt een wagen van de beide stand plaatsen. Uit Amsterdam wordt ge meld, dat de socialistische werklieden, op aandrang hunner leiders, den lsten Mei mede zullen „manifesteeren". Dewijl hun van overheidswege de vergunning is ont houden een optocht te organiseeren, zoo bestaat het voornemen, 's avonds van een groot aantal verzamelplaatsen als een waarvan is aangewezen de straat „véór het huis van mr. Jolles" te gelijker- aïsdan vergaderd wordt, Door de politie worden allerlei voor zorgsmaatregelen getroffen, die zich ook uitstrekken over het garnizoen. Aan de manschappen zijn voor dien dag alle ver loven en permissiën geweigerd, terwijl, naar men verneemt, de troepen den lsten Mei in de kazernes zullen geconsigneerd worden. Dinsdagnacht brak te Am sterdam brand uit aan de achterzijde van het perc. no. 20 aan de Oude Brugstee; De eigenaar van bedoeld perceel, die het koffiehuis aan het Damrak op den hoek van genoemde steeg bewoont, schrikte bij het zien van den brand zoozéér, dat hij onmiddellijk dood bleef. Een algemeen bekende be delaar te Amsterdam met een waar je neverhoofd, die het medelijden der voor bijgangers wist op te wekken door het gemis van een arm, werd Maandag op dan Nieuwendijk voor het publiek ont maskerd. Staande aan de deur eener woning, werd hij opgemerkt door een politieagent, die den eenarmige blijkbaar kende. Deze schudde hem zóólang, totdat ook de andere arm te voorschijn kwam, Met een blik, die van woede getuigde, keek de bedrieger den agent aan koos hij ijlings het hazenpad. Men schrijft ons van Tessel: Volgens opgaaf vortrokken in de laat ste vier jaren niet minder dan 1200 per sonen van Tessel naar Amerika. In het begin der vorige week heeft een onderzoek plaats gehad naar den toestand der wrakken van de Rohilla een engelsch barkschip, dat 26 Januari 1.1. in de Zuidor Haaks met man en muis vergaan. Deze wrakken leveren veel gevaar op voor de visschersvaartuigen, die bij nacht of mistig weer de stran dingsplaats passeeren. De toestand der wrakken kon door de groote branding niet met zekerheid door de blazerschuit T. X 104, welke men het onderzoek had opgedragen, worden opgenomen. Het eiland Marken wordt opnieuw geheel opgemeten en in kaart gebracht, tot wegneming van de vele on juistheden en verkeerde tenaamstellingen, die daar langzamerhand waren ontstaan. De daarmede belasto landmeter heeft met zijn omvangrijk werk reeds een aanvaog schouwspel al die commissarissen, afne mers, geëmplooieerden, werklieden meest allen waren gekomen met hunne wederhelft daar broederlijk te zamen te zien feestvieren en zich verheugende over de resultaten, die door aller mede- werking zyn bereikt en allen evenzeer1 ten goede komen. Aan toosten ontbrak het natuurlijk niet, maar van al die welsprekende dronken maakten op mü den meesten indruk de eenvoudige har telijke woorden van de woordvoerders der werklieden, die er op wezen, dat in hunnen kring de verzoening van kapitaal arbeid werkelijkheid whs geworden en dat zij allen in zoo hooge mate waar deerden wat aan de gistfabriek in het belang van het personeel werd gedaan, waarvan zij enkele dagen geleden ook nog een klinkend bewijs hadden ontvangen in den vorm der contanten, die hnn als hun deel in den overwinst door de directie waren ter hand ge steld. 5 Om vier uur begonnen, was de feest maaltijd om zeven uur afgeloopen. De stemming was van het begin tot het einde voortreffelijk. De vijftig jonge dames, die de bediening hadden op zich genomen, deden het zoo goed, dat zelfs een geroutineerd korps parijsehe itell- nerinnen het haar niet had kunnen ver beteren. De oudste directeur sloot de bijeen komst met den wensch, datde goede ^eze bij een volgend jubilé nog dezelfde mocht zijn. Zondagmiddag omstreeks vijf uur ontdekte men iu het Beekhui- zerbosch te Velp (Geld.), toebehoorende aan den heer Lups, een hevige brand. Vooral aan de jonge dennen is veel schade aangericht. Daar aan kwaadwil ligheid wordt gedacht, heeft de politie een strong onderzoek ingesteld. Maandag werd in de "Wil- lemstad door de maréchaussées een persoon gevangen genomen, die te Ze- nbergen de gevangenis had weten te ontvluchten. i In den nneht van Zaterdag ep Zondag is uit het fabriekslokaal der firma Bontamps te Venloo, eene som van ongeveer ƒ1000 aan geldswaardig papier en specie gestolen. De lessenaar, waarin dat geld geborgen was, moet met een valschen sleutel geopend zijn, daar men van braak niets kon bespeu ren en de lade ledig onder don les senaar vond staau. Ook aan de deuren, die toegang ver schaffen tot dit lokaal, was niets van in braak te bespeuren. De politie zoekt de nog onbekende daders. legen L., hoofd der school te Epen-Wittem (L,) die dezer dagen zijn eervol ontslag heeft aangevraagd, is proces-verbaal opgemaakt ter zake van verduistering vau schoolgeld. Maandag is op de steenfa briek te Bato's Erf aan de Waal, eene werkstaking uitgebrokenwaarbij de werklieden hooger loon eischten. Daar eenigen hunner den baas te lijf wilden, die van zijne patroons geen volmacht had om de verhooging toe te staan, heeft de dreumelsche politie zich er mede be moeid. Uit Helmond wordt gemeld: De helmondsche nijverheid kan tegen woordig tevreden zijn. Hadden gedurende den geheelen winter alle fabrieken volop werk, op de meeste houdt de drukte no^ steeds aan. Een paar fabrieken zagen zich, wegens groote spoedbestellingen, reeds genoodzaakt, gebruik te maken van de vergunning, die de arbeidswet verleent, om gedurende eene week da gelijks, of gedurende veertien dagen om den anderen dag, jongens, meisjes en vrouwen twee uren per dag langer te mogen laten werken. Het mag voorzeker een gelukkio- ver schijnsel genoemd worden, dat de" door deze drnkte ontstane meerdere verdiensten voor een gedeelte hun weg blijken te vinden naar de spaarbank. Volgens offi- in de laatsgenoemde maand ruim duizend gulden meer dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Acht nieuwe wevers uitHel- mond zijn Maandag te Enschede bij do firma Ter Kuile Morsman iu dienst getreden. Met de vaste arbeiders zijn thans ruim 40 man in de fabriek werk zaam. Uit B e e t s t o r z w a a g wordt gemeld Zooals reeds gemeld, is er ook Dinsdag geen accoord getroffen. Hadden de meeste verveners in de vergadering vau 11. Zatereag er in toegestemd, aan de baggerlui 10 c en aan de turfmakers 5 c. per roe meer te geven, Dinsdag bleek dit niet voldoende te zijn. Wel wilde men het geëischte leggeld tot op de helft verminderd (par man in plaats van ƒ10 zou men met 5 tevreden zijn) maar verder wilde men van geen toe geven weten. Zoo zijn de trekkers dan weer tot a. s. Maandag huiswaarts ge keerd. Als een bewijs, hoe zelfs de onzin nigste praatjes der socialistische leiders ge loofd worden, diene, dat velen der werk stakers van meening waren, dat het on betaalde leggeld bij wijze van hypotheek op het land kon worden gelegd; zulk land zou niet mogen „opgestoken" wor den, vóór en aleer het betaald was. Domela Nieuwenhuis was weder te genwoordig, en naar wij vernamen, heeft hij hoog opgegeven van voldoende gel delijke ondersteuning, (ongeveer f 800 beweerde hij was er op de meeting te Leeuwarden voor de werkstakers ge collecteerd). Verder volhouden werd daar om aangeraden. Het einde kan echter niet anders zyn dan ellende en armoede, inzonderheid voor de turfmakers te Beets. Als om alle schikking onmogelijk te maken, is nu tegen a. s. Maandag de eisch op nog ƒ0.10 per roe meer ge steld, voor baggerlui en turfmakers beide. Een voerman uit Egmond aan Zee, die Zaterdag met zijn vracht wagen van de alkmaarsche markt huis waarts reed, wilde aan een herberg te Egmond a, d Hoef even aanleggen en reed daarom van den schelpweg at een loop weg op. Toevallig bevond zich op dat looppad een kinderwagen, waarin een jongentje, ongeveer zes maanden oud. De kinderwagen kwam onder den zwaren vrachtwagen terecht en het kind was bijna oogenblikkelijk dood. De justitie heeft zich het geval aangetrokken. Het dienstmeisje in den Haag, op wie eenigen tijd geledeu door een hu zaar pistoolschoten werden gelost, is thans zoover hersteld, dat zij waarschijnlijk nog deze week het ziekenhuis kan verlateD. Te Loosdrecht heeft zich een geval van de notta voorgedaan. De patient, een werkman van middelbaren leeftijd, heeft reeds geruimen tijd achter een geslapen en is slechts enkele oogen- blikken wakker geweest. De Avon dp o s t meldt, dat den 15en Mei a.s. de dienst der electri- sche tram Den LiaagScheveningen aan vangt. Men schrijft aan het V ad er- land'. Terwijl men elders in industrieele kringen den oorlog voorbereidt, met sluiting en staking dreigt, macht tegen macht stelt, zaten Zondag te Delft in een als feestzaal versierd fabriekslokaal zeshonderdtwintig personen uit alle stan den der maatschappij, maar allen mede werkers in dezelfde nijverheidsonderne ming, aan een feestdisch bijeen, om te zamen te herdenken de vrucht van i vmucn twintigjarige samenwerking van kapitaal I cieele opgaven toch aan de Helmond en arbeid in de bekende Nederlandschesche Courant ontleend werd in Maart Gist- en Spiritusfabriek, onder dtrectie1889 in de rijkspostspaarbank ingelegd van den heer Van Marken en Waller, een bedrag van 6372.01 en in Maart Het was werkelijk een indrukwekkend 11890 een bedrag van ƒ7384.05^, alzoo Rechtszaken. By vonnis van de arrondissements rechtbank te 's-Hage is Dinsdag F. Do mela Nieuwenhuis veroordeeld om aan den heer v. R. te betalen eene som van vijftig gulden als schadevergoeding we gens een artikel door den eersten in het dagblad Recht voor Allen geschreven, en door welk artikel de heer v. R. zich gelasterd en beleedigd achtte. De recht bank heeft beslist, dat het geïncrimi neerde artikel belecdigend is voor den J heer v. R., en mitsdien F. D. N. veroor deeld tot het betalen van bovengenoemde schadevergoeding en tevens gelast, dat het vonnis zal worden aangeplakt aan hot raadhuis te Amsterdam en aan dat 's-Hage. Voor de rechtbank te Zutfen is tegen J. L. S., fabrieksarbeider te Apel doorn, die op 25 Maart jl. den arbeider P. Bakker met een beitel doorstak en hem doodde, omdat deze hem scheld woorden had toegevoegd, 3 jaar gevan genisstraf geëischt. De verdediger pleitte verzachtende omstandigheden. visserij, T e s 8 e 1, 28 April. De Noordzee- visschers van hier brachten in de afge loopen week elder ter markt: 2000 ton gen, eenige tarbotten, 500 roggen, 150 manden kleine schol en 50 manden scharren. De prijzen waren als volgt: groote tongen 50 a 60 ct., kleine en middelsoort do. 15 a 20 ct., tarbot ƒ10 ƒ13, roggen 45 a 65 ct. alles p. stuk. Kleine schol 2 a 2.50, scharren lè, 1.50 per waad. KOLOÜIËN. BATAVIA, 26 Maart. Van Atjeh vernemen wij, dat hadji bin Abas, de voornaamste onruststoker in het Edischc in de maanden April en Mei van het vorige jaar, zich op dit oogenbltk diep in het binnenland moet bevinden, terwijl zijn bondgenoot Teng- koe Awé Getah zich naar Samalange heeft begeven. De gespannen toestand tusschen Pasan- gan en Kloempang Doewa duurt onder- tusschen nog altijd voort. Den 5den April wordt te Soera- baya het goevernements-raderstoomschip Tag al verkocht. De Deli Ct. schrijft Volgens berichten van daar is het Edi weer erg onrustig, en wordt de toekomst van het eens zoo rustige land schap met zorg tegemoetgezien. Het gar nizoen is op volle sterkte gebracht, en men mompelt zelfs over buitengewone versterking uit Kotta Radja. De sultan schijnt zijn invloed op de peperplanters geheel verloren te hebben, en zijne be scherming is ons meer een lastpost ge worden, dan dat wij er voordeel bij hebben. Deze onrust in de aan de Oost kust grenzende landschappen gaat altijd vergezeld van geruchten over kwade voornemens in het Tamiangsehe. Als het in Edi brandt, schreven wij reeds jaren geleden, moeten wij hier oppassen voor de overwaaiende vonken, en ter gerust stelling van pessimisten kunnen wij de verzekering geven, dat wij geen oogen- blik bang zijn voor een uitslaanden brand in het Langkatsche. De inlandsche be volking is er volkomen op onze hand, en daarmede moeten de atjehsche marau- deurs oneindig moer rekening houden dan met de soldaten. Onder de peper planters in Aijer Masin zullen zij wei hulp vinden, doch zulks helpt niets, wanneer zij invallen in het Langkatsche in den zin hebben. CIVIEL DEPARTEMENT. Verleend', een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den hulp prediker ten dienste der inlandsche christengemeente te B«a (eiland Rotti, residentie Timor), G. de Vries. MILITAIR DEPARTEMENT. Verleendeen tweej. verl. naar Europa, wegens twaalf jaren onafgebroken dienst, aan den kapt. der genie E. Tielenius Kruythoff en aan den Iste-luit. der inf» W. G. IJ. Sterkenburg. MARINE DEPARTEMENT. Verleend: zes maanden verl. naar Eu ropa, wegens twaalf jaren onafgebroken dienst, aan den inspecteur over de be- bakening, de kustverlichting en het loods wezen, j. S. van Drooge. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 24 tot 26 Maart.) GEBOORTENJ. E. Paulus d. Mun- tok. - S. M. EnthovenVisser z. Poer- woredjo. GEHUWD: H. Carpentier Altingen E. J. J. Deibei, Batavia. OVERLEDEN: H. G. Coster 55 j. W. J. Milhlnickel 70 j. POLITIEK OÏEUZÏOn. Uit Versailles komt het bericht, dat men aldaar getracht heeft, de soldaten op te hitsen. Twee Italianen hebben zich daaraan schuldig gemaakt en zijn deswege in hechtenis genomen. Zij had den onder de troepen een biljet verspreid, waarin aangezet werd tot moord op de officieren, indien dezen op den len Mei bevel mochten geven tot het doen van charges op de manifestanten. Mede in verband met de heeft de veiligheidspolitie te Lyon een elftal anarchisten, waaronder twee Russen, ingerekend. Te Parijs begint men zich meer en meer bezorgd te maken voor ongeregeld heden op Donderdag a. s., niettegen staande door de regeering maatregelen op groote sehaal genomen worden. De regeering zelve trouwens schijnt, hoewel Constans minister is, niet geheel vrij van zorg. Zij heeft namelijk den datum van opening van den Salon in het Palais d'Industrie van 1 op 2 Mei doen stellen, uit vreeze van botsingen in de Champs-Elysées. De nieuwe kieswet in Spanje zal aan 2.800,000 mannelijke personen aldaar kiesrecht geven, aan 100,000 op Cuba en aan 25,000 op Porto-Rico. Het rijk telt op dit oogenblik ongeveer 14,500,000 bewoners, in welk cijfer natuurlijk de vrouwen en kinderen begrepen zijn. Blijkens bericht uit Washington, zijn ington indachtig en met een zucht besloot hij om geen inbreuk te maken op de fransche vormen. In plaats van haar zijne liefde te bekennen, vroeg hij haar het adres van Gaspard te Dickoya, ho pende, dat zij zou vermoeden, waarom hij dit weten wilde, maar hare blikken bleven onschuldig, en zij begon hem over koffieplan tages te spreken. Toen by op zekeren dag weer naar het klooster wandelde, was Espérance buitengewoon ernstig en bedroefd; hij meende zelfs, dat zij geschreid had. In den loop van den namiddag hoorde hij, dat mevrouw Mort- lake haar bij zich wilde hebben; Bella was weer ziek, en zij moes ten oogenblikkelijk eene badplaats bezoeken. „Ik wil grootmoeder niet verlaten," zeide zij op bedroefden toon; „het is hier zoo kalm, en ik gevoel mij hier zoo gelukkig. Bovendien is het morgen mijn verjaardag, en dien zouden wij feestelijk vieren." Haar tranen stroomden echter niet alleen voor de mislukking van dat feest; evenwel werd de dag, waarop zij haar achttiende verjaardag vierde, voor haar een dag van vreugde. Eenige oogen- blikken voor haar vertrek kwam Claude haar vaarwel zeggen, terwijl hij eenige prachtige bloemen voor haar meenam. Hij zou dit nooit op een anderen dag hebben durven doen, maar omdat zy dien dag jarig was, kon hij zich die vrijheid veroorloven; zijne afscheidswoorden deden haar hart van vreugde sneller kloppen. „Gij zult toch, hoop ik, den ganschen zomer niet aan zee blijven, want over twee maanden ben ik weer te Rilchester." Haar aanwezigheid was hem dus niet onverschillig! Het deed haar goed, dat zij dien dag gedurende de reis geheel alleen in de coupé zat, want nu kon zij aan haar hart lucht geven, door nu en dan luide vroolijke deuntjes te zingen. Gaspard had een vermoeienden tocht op zijne merrie, Blanchette achter den rug. Het was Zondagmorgen en hij had een weg van twaalf mylen afgelegd, om de godsdienstoefening te kunnen bij wonen; nu keerde hij naar de plantage van den heer Seymour terug, zeer verhit, vermoeid en hongerig. De heer Seymour stond in de deur, toen hij afsteeg. Hij zelf ging niet meer dan een of tweemaal per jaar de godsdienstoefe ning bywonen. „Gij hebt een vermoeienden rit gehad, Gaspard de naam de Mabillon was te lang om hem te bevallen ik hoop voor u, dat de predikant u iets zeer moois heeft laten hooren, vooral wat de gebeden betreft." „Wel twee keer," zeide Gaspard geeuwende, „en die hebben wel een uur geduurd, en van de dertig toehoorders zaten er op het einde twee en twintig te knikkebollen." Seymour botuigde hem zijn medelijden en gaf hem vervolgens twee brieven. „De post is gekomen, dit is eene belooning voor u." Gaspard nam de brieven aan en bekeek ze nauwkeurig, terwijl hij Blanchette naar den stal bracht, waar hij haar aan den ver deren zorg van een der koelies overliet. Daarna trad hij het huis binnen, wierp zich neer in een van teen gevlochten stoel en opende den brief van Espérance. Hij was zeer verbaasd, toen hij van Bertha's huwelijk las, en de gedachte, dat zij een ganschen dag alleen in de kathedraal opgesloten geweest en daar doodsangsten had uitgestaan, schokte hem zeer; het einde van den brief stelde hem echter weer volko men gerust. Het was voor hem geruststellend om te kunnen den ken, dat zij bij de oude mevrouw Passmore logeerde en zij Claude Magnay iedereü dag ontmoette; ook sprak er meer opgewektheid uit den toon van haar brief, en dat juist was voor hem eene groote geruststelling, want hoewel zij altijd haar best deed, een opgewekten geest in hare brieven te doen doorstralen, toch kon zy haar gemoedsstemming nooit voor hem verborgen houden, en in dezen brief straalde een ongewone opgewektheid door. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2