EN ADVERTENTIEBLAD. NIEUW; Maandag- 5 Mei 1890. 7e Jaargang. No. 2097. Dit SüfflBBr bestaat uit twee Waden. DEN VifcEEMDE. Cireoïsnran-Oitgsvars J. C. PEEBEBOOM en J. B. AVIS. ABOHHEKESTSPaiJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheels Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0-05. ADVBRTBÏTIÊK: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'jreBefoozanasM&EaeH' 183. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen dcor onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en ccnrantier*. Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie Générale de Publicity Mrangsre C. L. HA UBJt fr Co., JOHH F. J ON EB, Succ., Pary» 815« J/anbovrp Pontmartre. EE&SXE BLAD. SI A tt S N K D S. Haarlem, 3 Mei 1890. Het getal kiezers in het hoofdkiesdis trict Haarlem bedraagt 5941, waaronder 2894 nit deze gemeente. Gedurende de maand April jl. is het Stedelijk Museum van Kunstnijverheid alhier door 1295 personen bezocht. Voor het akte-examen van onder wijzer op 2 Mei te Amsterdam gehouden, zijn geslaagd de heeren C. van der Velden en H. van Trouiver, alhier. Donderdag 8 Mei a.s. des namiddags zullen de officieren der dd. schutterij zich in de bovenzaal van «Café Neuf" vereenigen om afscheid te nemen van hun instructeur, den kapitein der infanterie J. C. A. Pabst, die 9 Mei a.s. naar Breda vertrekt, om werkzaam te worden gesteld aan de Kon. Militaire Academie. Tot afseheid zal hem door de officieren een souvenir worden aange boden. Tevens zal bij deze gelegenheid door den majoor-commandant de 1ste luit. J. W. van Alphen aan de officie ren worden voorgesteld, die in de plaats van den afgetreden© a's instruc teur bij het korps d.d. schutterij wordt aangesteld. Omtrent de viering van het 25-jarig jubilé van den heer P. H. van der Leij als leeraar (thans directeur) der Rijks kweekschool voor onderwijzers alhier, kunnen wij omtrent de meer intieme feestviering ter gelegenheid daarvan, nog het volgende mededeeleu. De onderwijzers toonden hunne be langstelling, door bij monde van den oudsten leeraar, den heer F. Allan, den geachten jubilaris een boekwerk te vereeren. De districts- en arrondissements schoolopzieners spraken den jubilaris in hartelijke bewoordingen toe. Aangedaan bedankte deze allen voor zooveele blijken van warme toegenegen heid, die hem zijn taak aangenaam deden zijn en daarna werd elk afzonderlijk door den heer van der Ley bedankt voor zijn steua en medewerking. Reeds waren een aantal kweekelingen aangekomen om des avonds deel te ne men aan de gezellige bijeenkomst, die in de sociëteit «de Phoenix" plaatshad en om heden deel te nemen aan de huldebetooning der oudkweekelicgen der Rijkskweekschool aan hunnen hoogge- waardeerden oud-leeraar ea vriend. Omtrent deze laatste feestelijkheid wordt ons het volgende gemeld. Hedenmiddag om 2 uur zijn de reü nisten weer bijeen gekomen in de groote zaal van de «Phoenix" ter bijwoning van het officieele gedeelte der feestvie ring. Ongeveer 150 oud leerlingen ver welkomden den heer Van der Ley met groote hartelijkheid. Onder de aanwezi gen waren ook tal van genoodigden, waaronder we opgemerkt hebben den heer Moens, oud-inspecteur van 't lager onderwijs, in weerwil van zijne onge steldheid toch overgekomen, de heeren dis tricts- en arrondissementsschoolopziener, het hoofdbestuur van 't Nederl. Onderw. Genootschap, de leden van 't gewestelijk bestuur van 't Genootschap, het bestuur van de afdeeling Haarlem, de leeraren aan de Kweekschool, de onderwijzers van de Leerschool, de hoofden van scho len in Haarlem, de directeur der Gemeen telijke Kweekschool te Amsterdam, de leden van de commissie van toezicht op de Meisjeskweekschool alhier en de gods dienstleeraren aan de Kweekschool. Nadat de heer Van der Ley en zyne familie binnengeleid warenvergezeld van den heer Moens, opende de heer G. Werdes, voorzitter der commissie tot voorbereiding dezer reünie en hoofd eener school te Arasterdam, met een woord van welkom aan allen. De heer J. M. Prins, hoofd eener school te Leiden, hield daarop de feestrede. Daarna werd als herinnering aan dezen feestdag en als stoffelijk blijk van waardeering een geschenk aangebodenwaartoe bijna alle oud-kweekelingen, uit Engeland, uit Indië, van elders, hadden bijgedragen. Het bestond uit een zwaar zilveren tafel servies met inscriptie en vergezeld van een keurig album met de portretten van allen, die er aan bijgedragen hadden. De heer Van der Ley dankte zeer geroerd. Verder spraken nog de heeren Val ken, namens de afd. Haarlem van het Neder. Onderw. Genootschap, Roest, voorz. van het hoofdbestuur, Spaan, na mens de haarlemsche hoofden van scho len, ds. Hoog namens de godsdienstleer- aren, ds. Tideman, als huisvriend; de heer Moens sprak een warm en bezie lend woord van opwekking. Daarna werden door het koor van kwee kelingen eenige zangnummers uitgevoerd, met begeleiding van strijkmuziek. Om 6 uur wordt den heer Van der Ley en zijnen gasten door de réunisten een diner aangeboden. Door den heer A. W. J. Reeser, si garenmagazijn, Groote Houtstraat alhier, is een «Sportkistje" in den handel ge bracht, bevattende een fijne geurige 3- cents sigaar. De keurige verpakking, zijnde een blikken kistje, fraai beschil derd met voorstellingen aan de «sport" ontleend, maakt het artikel des te aan trekkelijker en uitstekend geschikt voor export naar tropische gewesten en be stand tegen vocht. Naar wij vernemen is alhier de eerste machinale schoenmakerij opgericht en wel door den heer A. Huijkman, or- thopaedisch schoenmaker, gevestigd Ba- kenessergracht No. 100. De heer Huijkman stelt zich ten doel, door de maohinale bewerking het fabrikaat niet alleen eleganter en soli der te maken, maar ook tegen lager prijzen zijn naar den voet gemaakt schoeisel meer in overeenstemming te brengen met het degelijke koop werk. «Schoenen naar den voet" was vroeger de leus, terwyl dit ook later met nadruk is aanbevolen door den deskun dige Prof. Meijer te Züricb, naar wien dit systeem den naam van Prof. Meijer- systeem verkreeg. Het met de hand volgens dit systeem vervaardigde schoenwerk is uit den aard der zaak duur, en nu is het den heer Huijkman er juist oai te doen, dit ar tikel door zijn machinale bewerking goedkoop te leveren, gepaard aan alle eischen die men de «voetvorming" stel len kan. Door 22 Leden van den Raad is een adres gezonden aan Z. M. den Koning, houdende weerlegging van het bekende adres van het Raadslid mr. R. H. J. Gallandat Huet. Het volledige adres is gratis aan ons Bureau te bekomen, daar het wegens het zeer gevorderde uur niet meer in ons Blad kon worden opgenomen. U1N fe ft 0. Naar wij vernemen is «de combinatie tot het aanvragen van locaal- en tramspoorwegen-Sanders c. s. ont bonden. De heer Sanders zal voor eigen re kening zijne plannen verder voortzetten. (Ril.) Dinsdag heeft aan deleer- hoeve voor zuivelbereiding te Oudshoorn, na het eindigen van den eersten eursus, de uitreiking der diploma's plaats gehad. Aan veertien van de 24 leerlingen is een bewys van bekwaamheid toegekend, inhoudende de opgaaf van de vorderin gen door ieder gemaakt, zoowel in de practische werkzaamheden als in het bijwonen der theoretische lessen. Voor den nieuwen cursus, die met Mei begint, is een leerling ingeschreven, die op kosten van de belgische regee ring een jaar te Oudshoorn zal ver toeven. Te Wins c'h oten ontstond Donderdag in den laten avond in eene der hoofdstraten een volksoploop, naar aanleiding van een twist tusschen een kapitein en een luitenant van het Heils leger, over het aanschaffen van een klee- dingstuk voor laatstgenoemde. De rust herstelde zich niet alvorens van de wo ning des kapiteins alle ruiten waren verbrijzeld en de deur was ingetrapt. Waar blijft de verdraagzaamheid Letteren en Kunst. ÜHZiekfsest ie Schagen. Ofschoon wel wat laat, ontvangen wij de volgende correspondentie uit Schagen, die wij alsnog gaarne een plaats ver- leenen CrescendoDuid het mij niet ten kwade, geachte lezer, dat ik het «Cres cendo plaats aan den aanhef van mijn verslag van het Muziekfeest te Schagen op 26 en 27 April j. 1. gehouden bij ge legenheid van het 10-jarig bestaan van Schagen's Mannenkoor-Euterpe. Al is het waar, dat er in het «Wiens brood gij eet, wiens woord gij spreektiets hatelijks, eene beschuldiging van partij digheid ligt, even zeker waar is het dat het gemakkelijk te verklaren was, dat het my verslaggever van Haarlem?s Degblady werkelijk goed deed, toen de Haarlemmers da zege behaalden. CrescendoOnder die leuze togen de Haarlemmers gelijk weleer onder de leuze HollandHolland ten strijde en al was het op vreedzaam terrein en het worstelperk der kunst, dat zij kampten zij hebben dapper gestreden en glorierijk de overwinning behaald. Zie, het moet mij van 't hart (men verdenke mij van vleierij of niet) de Haarlemmers hebben te Schagen aller harten gestolen. Reeds des Zaterdagsavonds had ik het genoegen in gezelschap van een drietal haarlemmer heeren aangename uren door te brengen en al hechtte ik nu niet voetstoots alle waarde aan het oordeel van een hunner, die beweerde dat Haar lem minstens den tweeden prijs zou ver werven, met de jovialiteit van dat drie tal tot maatstaf, kreeg ik een uiterst aan- genamen indruk van Haarlem's Mannen koor «Crescendo." En den volgenden dag toen zij onder de vleugels van den adelaar, die door ieder ten eerste werd bewonderd, deel uitmaakten van den optocht, die door het feestelijk getooide Schagen trok toen luidde veler oordeel met mij«De Haarlemmers de vroolijkste, de netste En wie der feestgenooten «ras niet geheel en al vol bewondering, toen door «Crescendo" het verplichte nummer en meer nog, toen de «Achtste Psalm" gezongen werd, gezongen op eene wijze, zooals zij wel nimmer meer in Scha gen 8 oude kerkgewelven zal weer En wie zou iets hebben willen afdin gen, toen de jury met eenparige stem men den eersten prijs toekende aan «Crescendo" En wie herinnert niet, hoe hy gelachen heeft om de dolle capriolen, die de kachelpijp, alias hooge hoed maakte, die ter eere van «Crescendo" werd opgeof ferd. Kortom, «Crescendo" voerde in vele gevallen den boventoon, doch hetzy er onmiddellijk bijgevoegd, het werd met welgevallen gezien en nimmer werden de grenzen der wolvoegelykheid over schreden Maar laat laat ons billyk zijn en na deze uiting van ons gevoel overgaan tot de beschrijving van het feest, waarvoor de feestvierende vereeniging «Euterpe" allo eer toekomt. Des Zaterdagsavonds te 8 ure werd een feest geopend door een concert, door «Euterpe" aangeboden en waarbij mej. L. Denijs, de heer Joh. M. Messchaert en het Sympbonie-Orchest van de staf- muziek der Kon. Ned. marine van Helder, hunne zeer gewaardeerde wel willende medewerking verleenden. Onder eene aderalooze stilte in de ei volle zaal klonk als eerste nummer de schoone Ouverture in C moll van Ri chard Hol, uitgevoerd door het Sym- phonie-Orchest, door de zaal en onge twijfeld wel verdiend was het langdurig applaus, dater op volgde. Wie daarna mocht de meening koes teren, dat het wederom eene olficieele hulde was (waaraan men bij zulke gele genheden zich niet kan onttrekken), toen den directeur, den heer Jb. Denijs, een sierlijk met goud bewerkte dirigeerstok werd aangeboden, hy zou ras van zijne meening genezen zijn, als hij gewaar werd hoe alie nummers, door Euterpe uitgevoerd, zoozeer van leiding getuigden en bewezen wat de heer Denijs voor Euterpe is. De vier nummers Neerland's Taal", «De Stem der Zee", «Matrozenlied" en «In 't Woud" getuigden even zoovele ma len, dat in zijn antwoord de heer Denijs met recht kon wijzen op den ijver en de studie van «Euterpe." Mocht men, hetgeen ik gaarne wil, het domineeren van een tenor over het hoofd willen j zien, dan mag de uitvoering dier num- mer8 kunnen roemen op een schoon en- I semble, een gelyk tijdig invallen, eene onberispelijkheiddit toonde ons dat Scha- gen's Mannenkoor «Euterpe" bogeu mag op zijn bestaan j En nu wat te zeggen van het aan deel dat mej. Denijs en de heer Mes- j schaert, beiden begeleid door den heer Daniël De Lange, hadden in het kunst genot, dat ons dien avond in zoo ruimen mate werd aangeboden. FEÜ1LLE T O N. •Naar het engelsck YAN EDNA L-YAL.L. 86; HOOFDSTUK XXXII. «Lieve oom," zeide zij op haastigen toon, «ik weet dat wij al les aan u verschuldigd zijn. Wanneer gij niet zoo vriendelijk waart geweest, mij bij u op te nemen, dan zou ik Claude nooit gezien hebben; nog heb ik echter iets noodig, en dat is uw zegen." De deken was diep getroffen. Hij legde zijne handen op de twee jeugdige hoofden, en zijne woorden waren zeer innigeenige minuten later voerden zij weer een gewoon gesprek met elkaar. Claude had do sleutels van de kathedraal gevraagd en nu wan delde hij met Espérance daarheen, om nog e-en uurtje voor het middagmaal ongestoord met haar te kunnen doorbrengen. Terwijl zij in den zuidervleugel naast het graf van den kruisvaarder ston den, haalde hy een ring te voorschijn en stak dien aan haar vinger. «Herinnert gij u nog," zeide hy glimlachend, «dat wij met elkaAr wandelden en dat gij mij verteldef, dat uw lijfspreuk was Espérez toujours? Ik meende, dat wij die wel in stand konden houden. Wanneer gij mij hedenmiddag een «neen" tot antweord hadt gegeven, dan zou ik den riDg en de spreuk voor mij tot troost hebben gehouden. Espérance wierp een blik op het schoone ringetje en zij begreep, wat hij bedoelde. Het had denzelfden vorm als zyn ring: een breede gouden band met de spreuk in kleine letters binnen in gegraveerd. Niets wenschte zij liever to bezitten. Juist op het oogenblik dat zy de kathedraal verlieteD, ont moetten zij den voorzanger; hij had reeds van hunne verloving gehoord en overstelpte hen met gelukwenschen, terwyl hij Espé- rance het bloed naar de wangen joeg door te vragen, wanneer het de gewichtige dag zou zijn. Deze vraag bracht Claude tot nadenkenhy sprak dien morgen geen woord over dit bewuste onderwerp, maar zijne gedachten hielden er zich des te meer mee bezig. Er was volstrekt geen reden voor een langdurig engagement en nog voor dat hy Ril- chester had verlaten was het reeds bepaald, dat het huwelijk ia het begin van het volgende jaar zou plaats hebben. Over het algemeen was de stemming in den herfst zeer opge wekt; mevrouw Mortlake was in dien tijd geheel in haar element en zij was vriendelijker dan Espérance had durven verwachten; nadat zy zelfs gehoord had, dat Bella bruidsmeisje zou worden, verveelde het haar nooit om over den bruiloft te spreken. Cornelia was eohter in werkelijkheid veel hartelijker voor haar en zij was de eerste, die Espérance vroeg, of er niemand was, die zij gaarne op de bruiloft wenschte uit te noodigen. De Worthingtons en Frances Neville moesten er natuurlijk aan deelnemen en Espérance her innerde zich mevrouw Lemercier, er tevens over denkende of myn heer Henderson het Maggie zou willen toestaan om ook te komen. Dezen benevens een oom en een neef van Claude, die als getuigen zouden dienst doen en mijnheer White, zouden deel uitmaken van de partij, want zoowel Claude als Espérance waren zeer misdeeld van bloedverwanten. Het speet mevrouw Mortlake zeer, dat er niet meer gasten zouden komenzij deed haar best, om voor deze gelegenheid nog eenige kennissen uit te noodigen zij zond eene dringende uitnoodiging aan mijnheer Henderson om zyn dochtertje te vergezellen en wist mevrouw Passmore te bewegen om hefc koude winterweer te trotseeren. Daarna moost Espérance kiezen, wie hen zou trouwen en na zich de verschillende waardigheidsbe kleders uit het kerspel voor den geest te hebben gehaald, viel haar keus op den precentor, de goedhartigste van allen, bovendien een goede kennis van Claude. Toen dit alles vastgesteld was, be weerde mevrouw Mortlake, dat het oudste meisje van den precen tor er zeer aardig uitzag om als bruidsmeisje dienst te doen en juist van Bella's grootte was, terwijl Kathie, die wat kleiner was, beter bij Maggie Henderson zou passen. Espérance vond dit na tuurlijk alles goed en zij gevoelde zich van een zwaren last ont heven, doordat Cbristabel alle toebereidselen maakte, daar zij wel begreep, dat, indien dit niet het geval ware geweest, zy het iq den herfst zeer druk zou hebben gehad. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1