NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. '1 <-■ Jaargang, Donderdag 8 Mei 1890. No. 2100. DEN VREEMDE, DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dageljikB, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlom. Telefoonraamiiaer IBS. ADVERTENTIES: ▼an 15 regels 50 Cents; iedere regel mee? 10 cent® Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertestiën worden aange&om&B door onze agenten 6n door alle boekhandelaren, postkan toren ea coortoiiiera Directsaron-Ditgovors J. C. PESBEEOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciti Mr angèrs G. L. DA C LM CoJOHN F. J ONES, Bucc., Farys 31 bi# Fanloury A'ommat tra. Burgemeester sn Wetliauriers over ile Staalsaterbroii. Het heeft in de gemeente niet weinig opzien verwekt, dat het College van B. en W. verwerpt het verzoek van het co mité voor de Staalbron, om aan haar het Frederikspark af te staan en voor stelt, om haar een terrein aan te wijzen resaorteerende onder het grondgebied van Heemstede. En er zijn niet weinig in gezetenen, die uit het advies van B. en W. opmaken, dat öf de zaak zich niet kan verheugen in de sympathie van B. en W. öf dat er nu van de geheele zaak niets komen zal. Wij voor ons gelooven noch het eene, noch het andere. Hoe zou het mogelijk zijn, dat eene zoo veelbelovende onder neming als deze, niet door de overheid zou worden gewild Dat ware al te on gerijmd. En dat er van de zaak niets komen zou, is o. i. evenmin aannemelijk, omdat er tusschen een advies van B- en W. en een besluit van den Raad wel eens een groote afstand bestaat. In weerwil derhalve van dit ongunstig advies, wenschen wij volstrekt niet te wanhopen aan het succè3 van de zaak. Toch heeft ook ons dat advies verwonderd. Wat wil het comité? Twee diagen: ten eerste de bron exploiteeren en ten tweede Haarlem bevoordeelen. Men moet niet uit het oog verliezen, dat deze twee dingen zeer wel van elkander te scheiden zijn. Bestaat er voor het comité geene mogelijkheid om op een plek die het comité geschikt acht, een Kurhaus en drinkhal te bouwen dan zou het ge volg daarvan kunnen zijn dat het comité besloot om eenvoudig geen Kurhaus te bouwen, de bron niet naar Haarlem te leiden, maar alleen het water in flesschen te verkoopen, hetgeen zeer zeker eene hoogst voordeelige zaak wezen zou voor de ondernemers, maar den ingezetenen van Haarlem in geen enkel opzicht ten goede zou komen. Het comité ml niet zoover van de stad gaan bouwen. En terecht want de plek, die B. en W. zouden willen aan wijzen, ligt op zóo grooten afstand van net middelpunt dezer gemeente, dat de ingezetenen zeiven er weinig heen zouden gaan. En toch is het de bedoeling van het comité, dat het niet alleen een her stellingsoord, maar ook een uitspanninga- plaats speciaal voor Haarlem zal worden, een mooi plekje, waar ieder die geen lid is van /Trouw moet Blijken," zich toch in de schoonheid van onzen Hout ver meien kan. Wat ons niet minder trof dan de in houd van B. en W.'s advies, was de kalme toon waarin het gesteld was, een toon waarop men spreekt over een dagelijks voorkomende, doodgewone zaak. Maar is d i t iets alledaagsch, iets ge woons, als er een bron wordt ontdekt van staalwater, die voor onze gemeente kan worden een bron van goud? Is dit iets om te bespreken op een manier, alsof het een verzoek gold om ergens een spruit te mogen hebben of eene slagerij te mogen oprichten? Wie heeft er ooit van gehoord (een inzender in ons blad maakte de opmer king reeds) dat men in antwoord op een verzoek, zegt: wJelui vraagt niet genoeg, je moet méér hebben Weten B. en W. de behoeften van adressanten beter dan zijzelven die kennen? Maar er zijn eenige ingezetenen die het onaangenaam vinden, dat hun het uitzicht zal worden benomen zoo er in het Frederikspark werd gebouwd. Dat is voor hen een groot ongerief, wij erken nen het gaarne, maar een ongerief dai in de verte niet opweegt tegen de groote voordeelen die de oprichting van het Kurhaus in dat park voor het algemeen zou geven. En het particulier belang moet immers wijken voor dat van het algemeen Bovendien zal, wanneer er in de ge meente gebouwd wordt, altijd aan den een of ander het uitzicht worden be nomen. Dit is alleen te vermijden wan neer men het Kurhaus midden in de Haarlemmermeer zet en dan komt er niemand Het water is uitstekend, wij kennen personen die er hun herstel van verschil lende kwalen aan ie danken hebben. Doctoren en professoren roemen hot om strijd mag men dan niet veronderstellen, dat tal van patiën ten naar Haarlem zullen komen, wanneer er een kurhaus is op een fraaie plek, dicht bij de stad Dan zullen de I handeldrijvende ingezetenen van Haarlem, hun vermeerdering van omzet bij dui- zenden kunnen rekenen. Het is vooral in uw voordeel, win- keiiers en neringdoenden in onze ge- meente, dat het kurhaus zoo dicht mo- 1 gelijk bij de stad worde geplaatstIn uw voordeel want dan zullen de I vreemdelingen veel eerder en veel vaker de stad ingaan en inkoopen komen doen bij u. Gij met u allen maakt een aan- I zienlijk getal uit van veel-belasting be- talende burgers. Het zou indruk maken, zoo gy u tot den Raad wenddet met een adres om het verzoek van het comité voor de Staalbron toe te staan, op grond dat gij voordeelen daarvan zoudt hebben en uw voordeel ook dat der gemeente is. Yereenigt u dan, om deze onderne- 1 ming, die voor u zooveel voordeel kan afwerpen, op die wijze te steunen Bij groote zaken mogen kleine be- zwaartjes niet worden geteld. Dat aan 25 menschen het uitzicht benomen wordt staat tot de zaak zelve, in dezelfde ver houding als waarin een dwergje staat tot een reus. Want een reus kan deze onderneming worden neen zal zij worden. Alle gunstige voorteekenen zijn aanwezig. Maar ook een reus is in zijn jeugd klein en heeft steun en hulp noodig. Dien steun roepen wij in voor de jeug dige Staalwaterbron wij roepen hem in van alle ingezetenen van Haarlem, in naam van den bloei onzer gemeente, die ons allen ter harte gaat, en waarmede ons aller belang ten nauwste is samen- geweven Geen kleine bezwaartjes dan, maar enthousiasmeDe zaak gesteund waar van voor ons allen zooveel afhangt Onverschilligheid, tegenwerking zouden oorzaak kunnen zijn, dat al de groote voordeelen, die wij hadden kunnen ver krijgen, ons ontgingen en dat door eigen schuld S1A S N I E U' S. Haarlem, 7 Mei 1890. De minister van Binnenlandsehe Za ken heeft, met wijziging der beschikking van zijn ambtsvoorganger van 4 Febru ari 1888, voor zoover daarbij de ge meente Haarlem is verdeeld in vier onderkiesdistricten van het hoofdkiesdis trict Haarlem, voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer vandeStaten- Generaal, die gemeente gesplitst in de volgende drie onderkiesdistricten van dat k oofdkiesdistrict lste onderkiesdistrict Haarlem de lste afdeeling der gemeente; 2de onderkiesdistrict Haarlem de 2de afdeeling der gemeente; 3de onderkiesdistrict Haarlem de 3de afdeeling der gemeente; overeenkomstig de verdeeliog der ge meente in afdeelingen, bij raadsbesluit van 12 Maart 1890. In een gedeelte van de oplage van ons vorig nummer hebben wij het navolgen de bericht opgenomen: Te beginnen met 1 Juni e. k. wordt de baan der haarlernsche tram verdeeld in twee sectiën, de eene StationGroote Markt, de andere Groote MarktHout. Een sectie kaartje zal dan vijf cents kosten. De prijs voor het geheele traject blijft 10 cents, bij abonnement cent. Ter deelnoming aan den kegelwed strijd, uitgeschreven door de vereenigiDg z/De Phoenix" alhier, hebben zich nog op den laatsten dag ter inschrijving aan gegeven de volgende vereenigingen Amicitia" van Arasterdam; //'s-Gra- enhage" van Den Haag; //Kracht door Vriendschap" van Haarlem; //Val om" van Arnhem; //De Krans" van Rotter dam //Aurora" van Rotterdam,/De Ba taaf" van 's-Gravenhage. Met de reeds opgegevenen is het aantal nu tot 32 gestegen. Het bestuur van den len Haarlemschen Kinderspeeltuin verzoekt ons te melden, dat, evenals verleden jaar, voor leden en begunstigers bij den secretaris gratis toe gangskaarten zijn verkrijgbaar Hedenmiddag duwde een twaalfjarig meisje een kinderwagentje langs het Spaarne, in welk wagentje een eenjarig kind zat. Het wagentje werd bij de Lange brug een oogenblik onbeheerd gelaten waarop het door een windvlaag voortrolde en in 't water terechtkwam. Met veel moeite gelukte het B., een knecht van de firma D. alhier, kind en wagen op het droge te halen, waartoe bij zich te water moest begeven. Rechtzaken. Heden is door de Arr. Rechtbank al hier in staat van faillissement verklaard Jan van der Stel, papierenzakkenplakker en koopman te Zaandam. Ingang van het faillissement 30 April jl. rechter commissaris mr. W. A. 't Hooft, curator mr. A. J. van Thiel, alhier. Namens de leden van het schattings district Amsterdam voor de herziening der belastbare opbrengst voor de geb. en ongeb. eigendommen, ontving de heer H. F. Bultman, Haarlemmermeer, voor zitter dier commissie te, als aandenken, een marmeren pendule en twee vaas- candelabres benevens eenen gebeeldhouw- den stoel ten gesehenke. De gehouden grasverpachting van de 92 wegen in den Haarlemmermeerpolder heeft opgebracht ƒ5661 tegen ƒ6776 in het vorige jaar. Bij het baggeren met de machine in de Poel, bij Aalsmeer, werden deze week een aantal beenderen opgehaald, meestal overblijfselen van koeien en paarden. Donderdag aanstaande zal te 10^ uur te IJmuideo de nieuwgebouwde Oud- Roomsch-Katholieke kerk door msgr. Rinkel, bisschop van Haarlem, ingewijd worden. Zondag a. s. zal daarin de eerste dienst worden Spaarndam, onder hot beheer der genie alhier. Raming 27,200. Laagste in schrijver H. J. Nederhorst, te Gouda, voor 22,343. Letteren en Kunst. Het genootschap //Architectura et Amicitia" te Amsterdam zal dezen zomer zijn 35jarig bestaan vieren door het houden van een tentoonstelling van bouwkunst, beeldbouwkunst, schilderkunst en kunstnijverheid. De bekroningen der in 1889 door het genootschap uitgeschre ven prijsvragen zijn toegekend 1. Voor het ontwerp voor een concertgebouw 2e prijs aan den heer K. M. Kuijk te Am sterdam, 2. Ontwerp van een deftig woonhuis, le prijs den heer C. N. van Goor te Rotterdam, 2e prijs den heer K. M. Kuijk; 3. Ontwerp van een brug in een park, prijzen verdeeld tusschen den heer K. M. Kuijk en den onbeken den ontwerper van het ontwerp onder motto //H". 4. Ontwerp van een zitbank m een park, prijs den heer Paul J. De Jong. Julius Röntgen is wederom voor twee jaren als directeur voor de Toon kunst-uitvoeringen te Amsterdam geën gageerd. Bij zijn optreden als Mare Anto- nius in Julius Caesar werd Barnay met kransen gebombardeerd; na de 4e acte stormde het bloemen en lauweren. Barney kreeg van keizer Wilhelm de Kroonorde 4e Aanbestedingen. Haarlem, 6 Mei. Heden werd door de genie alhier aanbesteed het maken van inundatiemiddelen bij 8 1H li a i. .1 Dinsdagnamiddag te drie uren is in de Tréveszaal geïnstalleerd de staatscommissie, belast met het voort zetten van het onderzoek omtrent den arbeid in- en omtrent den toestand van fabrieken en werkplaatsen met het oog op de veiligheid, de gezondheid en het welaijn der werklieden. De ministers van Jnstitie en van Waterstaat waren tegenwoordig. De minister van Justitie hield eene rede, waarna hij de commis sie verklaarde te zijn geïnstalleerd. De commissie heeft onmiddelijk haar arbeid aangevangen. Zaterdag is te Amsterdam de algemeene vergadering gehouden van het Aardrijkskundig Genootschap. Uit het jaarverslag bleek dat het ledental van 707 tot 692 daalde. De ontvangsten be droegen ƒ11,841, de uitgaven 9921. De uitgaven voor de wetenschappelijke expeditie naar de Ivei-eilanden bedroegen f 2665. De bibliotheek is met verschil lende boekkaartwerken verrykt. Aan het slot van het overzicht van het wetenschappelijk onderzoek in'Ned.- Indië bereids in het Maandblad ge- F E U ILL E T O N. Naar het engelsch 89) EDNA LYALL. HOOFDSTUK XXXIV. Het was gedurende een verblijf van een paar dagen in een klein dorpje nabij Ravenna, dat het Espérance duidelijk werd, hoe menschlievend Claude was. Een zekere zwartharige jongen met groote oogen en in lompen gehuld, had hem op zekeren morgen gadegeslagen, terwijl hij bezig was een schetsje te maken; dit was niets bizonders, want niet zelden sloegen verscheidene kinderen zijn werk gade; deze knaap kwam evenwel telkens terug, terwijl hij in den beginne steeds een diep stilzwijgen bewaarde, maar later eenige scherpzinnige vragen tot Claude richtte. Den derden dag bracht hij een ruwe proef van zijn eigen kunst mee, en Claude, getroffen door dit werk, waarin werkelijk verdienste stak, meende •een tweeden Giotto ontdekt te hebben; de jongen had ongetwijfeld veel talent en oogenblikkehjk bood hij aan hem te helpen. Het was Espérance volstrekt Diet onaangenaam om op die wijze een nieuwen reisgenoot te krijgen. Beppo was een scherpzinnige knaap, en bovendien kon hij zich zeer verdienstelijk maken, met het een en ander te dragen en te halen; ook hield hij Claudes palet en penseelen schoon, en scheen werkelijk vorderingen in de kunst te maken. Maar helaas, op zekeren morgen vond Claude zij De schildersdoos geheel doorsnuf feld, terwijl zijn kostbaarste penseelen weg waren. Beppo was des nachts op geheimzinnige wijze verdwenen, en van hem werd niets meer gehoord! Den tweeden keer waren zij evenwel gelukkiger. Zij was een klein, italiaansch meisje, dat Claude had ontmeet in een der stra ten van Florence, hij nam het meisje met zich mee om het uit te schilderen. Espérance hield meer van haar, dan van den artistieken Beppo, vooral toen zij hoorde, dat het meisje geen tehuis en geen bloedverwanten bezat. Zij hielden haar bij zich, zoolang zij in Florence bleven en zonden haar later naar een weeshuis, waar zij goed verzorgd werd en gelukkig leefde, terwijl zij ieder jaar brie ven, overvloeiende van dankbetuigingen, zond aan de //Cara si- gnora", zooals zij Espérance noemde. De derde zwerver was een oude, half blinde en bijna van hon ger stervende schilder, dien Claude in Rome ontmoette. Het was een Duitscher met een langen, grijzen baard; Espérance vergat echter in zijn nood hare nationaliteit en was steeds vriendelijk jegens hem. lederen dag gebruikte hij bij hen zijn middagmaal en na eenigen tijd begon hij er merkbaar beter uit te zien. Na Paschen verlieten zij Rome en brachten eenige kalme weken door in de schoonste deelen van het Engadine en Claude vond Zwitserland zulk een verrukkelijk land, dat de weken tot maan den aangroeiden, en de zomer reeds voor de herfst had plaats ge maakt, alvorens zy aan een terugkeer naar Engeland dachten. Eindelijk werd er dan bepaald, dat zij in Oct.ober zouden vertrek ken, en Espérance begon er zich reeds eene voorstelling van te maken, hoe zij hare kamers te St. John's Wood aou inrichten. Een grooto verrassing wachtte haar echter. Op zekeren dag trad Claude met een open brief de kamer bin nen, terwijl zijn gelaat straalde van vreugde en trots. //Lieveling," zeide hij op vroolijken toon, //wat zoudt gij er van zeggen als wij den winter in Auvergne gingen doorbrengen?" Zij slaakte een kreet van vreugde. Zij hadden er wel van ge- sprokon, om over Frankrijk terug te keeren, maar nooit was het bij haar opgekomen, om daar den ganschen winter te blijven. z/Zoudt gij het werkelijk gaarne willen vroeg Claude met vol doening. //Reeds weken geleden heb ik er over gedacht, maar de eigenaar van het kasteel was zoo uiterst langzaam met schrijven, en ik wilde u niet noodeloos teleurstellen." «Wat, zullen wij werkelijk naar het mij zoo dierbare kasteel gaan riep Espérance uit op vroolijken toon. /,Ja, de tegenwoordige eigenaar is buitenlands en hij heeft mij voor vier maanden de beschikking over het kasteel gegeven. Nu zal ik tenminste in staat zijn, om de belofte te vervullen, die ik ti reeds zoo lang geleden heb gedaan, om de bergen van Auvergne op het doek te brengen." En zoo geschiedde het, dat Espérance zich op zekeren avond in October weer in de woning harer kindsheid terug vond. Het weer.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1