VISSCHERIJ. POLITIEK 0VËRZ1CH f. publiceerd deelt het bestuur mede, dat dr. Ten Kate bereid is Flores te onder zoeken, doch dat het vereischte subsidie van 10.000 nog niet is toegekend. De aftredende herkiesbare bestuurs leden, de bh. Versteeg en Dornseiffen, zijn herkozen, voor de niet herkiesbare zijn gekoien de hh. A. A. Beekman, Jhr. Elout van Soeterwoude, mr. W. baron Van Goldtstein, F. C. Kramp, dr. Molengraaf, H. P. N. Muller, O. J. U. graaf Van Limburg Stirum en di. Blink. Na enkele wijzigingen in het regle ment sprak de heer Kramp over den muur in China eu do heer Weber over zijn oost-indische reizen. Het hoofdbestuur der Hol- landsche Maatschappij voor landbouw heeft besloten eene zilveren medaille be schikbaar te stellen voor de beste inzen ding betredende veiligheidsinrichtingen aan landbouwwerktuigen op de tentoon stelling tot bevordering van veiligheid en gezondheid, dezen zomer te Amster dam in het Paleis voor Volksvlijt te houden. De catalogus der katten tentoonstelling die Zaterdag 10 Mei a. s. in het Paleis van Volksvlijt te Amster dam gehouden wordt, is verschenen. Daaruit blijkt o. a. dat er zuilen zijn 78 inzenders, met 147 inzendingen, bestaande uit; 93 levende exemplaren, 60 lig- en transpGrtmandjes, 6 nummers plastieke voorwerpen, 16 schilderijen, 12 aquarellen, 35 gravures, 6 collecties, te zamen 170 stuks photografieen en 3 geïllustreerde boekwerken. In deFrederikskazernete s' Hage is Zaterdag den lsten luitenant der veld-art., jhr. Van der Does de Bye, door een paard het been stukgeslagen. Ook ontving hij een slag tegen de borst. Na in de kazerne voor- loopig verbonden te zijn, werd de heer v. d. D. per brancard naar zijn woning gebracht. Te Delft is een Wielrijders- Vereeniging MP. i. m." opgericht. Door de politie te Delft is Maandagnamiddag aangehouden A. J.D. M., wonende te 's Hage wegens diefstal van een hond, toebehoorende aan de directeur van het u Hotel de la Promenade" aan den Scheveningschen weg, en welken hond hij Zaterdagavond 11. voor 7 te Delft had verkocht aan eene koopvrouw in honden. De aangehoudene is naar 's Gravenhage overgebracht. Ter herinnering aan het 10-jarig bestaan van de vélocipède-club wLa Vitesse" te Apeldoorn was door het bestuur eene hardrijderij voor ambachts lieden op houten vélocipèdes uitgeschre ven. Achttien rijders namen aan den wedstrijd deel; de 1ste prijs, £30, werd gewonnen door den timmerman H. Kamp huis, 2e pr., f 20, door M. Van Lohui- zen, smid, en de 3e pr. G. Ten Berk de Boer, huisschilder; allen zijn te Apel doorn woonachtig. De uitslag van het natio- naal bussconcours, te Wageningen door de ,/Vereeniging tot Vry willige Oefening in den Wapenhandel" gehouden, is, wat den korp8wed8trijd betreft, als volgt: le prij3 z,de Utrechtsche Studenten-Schietvereeni- ging" te Utrecht met 267 punten (de uitschrijvende Vereeuiging behaalde, buiten mededinging, hetzelfde aantal punten); 2e prijs Willem Teil" te Brummen, 258 punten; 3e prijs „de Am8terdamsche Studenten-Schietvereeni- ging" te Amsterdam, 257 punten. De gouden eere-medaille werd behaald door den heer J. H. Saagers te Harderwijk met 112 punten in 10 schoten en de eera-prijs voor korps-schutters door den heer Ypma te Amsterdam met 110 pun ten. De uitslag van den personeelen wedstrijd wordt eerst later bekend. In de openbare school te Oosterbeek heeft een roodborstje haar nest onder de kap van het schoolbord Onder de vele blijken van belangstelling, die de fuselier van het ned. ind. leger Buys Maandag mocht ondervinden, behoorde een telegrafische dankbetuiging van mevrouw de wed. Veerman te Breda, de moeder van den luitenant, die in het gevecht bij Kota Toeankoe sneuvelde, en wiens lijk Buys, onder een kogelregen, aan den vijand wist te ontrukken. Dinsdag werd te Breda het 650-jarig bestaan van het Beggijnhof en het 50-jarig professiefeest der overste van dat gesticht feestelijk herdacht. De ingang van het gebouw prijkte met eene eerepoort, terwijl de kerk inwendig rijk met groen en bloemen versierd was. De plechtigheid begon met eene solemneele Mis, opgedragen door den pastoor van het Beggijnhof, geassisteerd door een groot aantal geestelijken. In 1240 gesticht door Machelt vau Diest, huisvrouw van Godevaert IV, heer van Breda, is het Bredasche Beg gijnhof het oudste van Brabant. Het heelt alle stormen overleefd, door welke de stad eeuwen lang werd geteisterd, gesteund door hooge bescherming van de vorsten van Oranje, die tevens hee- ren van Breda waren. Wel hadden de Algemeene Staten in 1730 bepaald, dat de bredasche beggijnen moesten uitster ven, doch dit plakkaat werd door tus- 8chenkomst van de genoemde vorsten nooit ten uitvoer gelegd. Kwam er een Oranjetelg te Breda, dan werd nooit vergeten een bezoek aan het hof te bren gen, bij welke gelegenheid hem altijd de traditioneele schotel met rijstemelk, bij wijze van cijns, werd aangeboden. Wijlen prins Frederik was de laatste vorst, die bij zijn verblijf te Breda, genoemde lek kernij ontving, en nog wel in het hotel, waar Z. K. H. verblyf hield. Betreffende een spoorweg- ongeval te Valkenburg, waarbij zes goederenwagens werden verbrijzeld, meldt men nader, dat het was veroorzaakt door dien de wisselwachter den wissel eerst om wierp, toen de helft van den goederentrein reeds voorbij zijne standplaats was. De schade aan wagens, spoor en koopwaren wordt op 5000 geschat. Daar een ongeluk zelden alleen komt zoo was ook aan de machine van den ochtendtrein eene vlampijp gesprongen, waardoor alle treinen Maandag één uur te laat op hunne bestemming aankwamen. Te Almeloo zou het zoontje van de wed. V. een eksternest uithalen, met toestemming van den eigenaar van den boom. Terwijl deze laatste even wegging om een ladder te halen, was de jongen reeds begonnen. Bij ongeluk brak echter een tak, en de knaap sloeg ach terover uit den boom op den grond, met het treurige gevolg, dat hij op de plaats doodbleef. Dezer dagen is aan het agentschap der Ned. Bank te Almeloo een bankbiljet van ƒ100 hetgeen bij nauwkeurig onderzoek bleek vervalscht te zijn. Hoewel het zeer kun stig was nagemaakt, viel het toch vrij spoedig in ^het oog door de meerdere dikte van papier en andere kleine ken merken. {2. C.) Men meldt uit Enschedé aan de N. R. O.: Dinsdagochtend is een tweede detache ment van 60 man infanterie uit Arn hem hier aangekomen. De beide detache menten staan onder de bevelen van den lsten luit. van Harreveld en van den 2den luit. De Jong'n. De Commissaris des Konings bracht Dinsdag weder een bezoek aan deze ge meente om zich van den toestand te overtuigen. Geen der ontslagen arbeiders is op de fabriek der firma Ter Kuile Morsman teruggekeerdhet bekende besluit der fabrikanten i3 dus in werking getreden, zoodat a.s. Vrijdag en Zaterdag alle fa brieken stil zullen staan. Men vreest dat tevens eene werksta king onder de timmerknechts zal ont staan. Alles blijft tot dusverre rustig. De onderofficier der dd. schutterij te Enschedé, de heer E. Ter K., is gedegradeerd tot gewoon schutter, omdat hij morde over de vele diensten, die daar van het kader tegenwoordig worden gevorderd. Een zoogenaamde anti-s pi ritist, zich noemende kapitein Geo, had Zondag te Leeuwarden op ruime schaal bons verspreid, geldig voor twee perso nen, zonder entree, voor eene door hem te geven voorstelling. Velen, hierdoor natuurlijk in den waan gebracht, dat de voorstelling geheel gratis zou worden gegeven, waren er opgekomen. De man had er echter iets op gevonden. Bij het binnenkomen der zaal werd ieder ver plicht een programma aan te nemen en entree te betalen. Dp burgemeester, van de zaak door de politie onderricht, ver bood alsnu de voorstelling, daar de be- driegelijke wijze vau handelen onge twijfeld tot ontevredenheid eu daardoor tot wanorde bij het gemengd publiek zou hebben aanleiding Bechtszaken. de zaal van de Wed. Van der Wielen Sedert het begin van Januari 1888 tot Februari 1890 diende bij een geacht ingezetene te 's-Hage eene juffrouw als huishoudster en had als zoodanig de sleutels van alle kasten en het beheer over de zaken der huishouding. Bij den heer des huizes bestond niet het minsts vermoeden dat hij bestolen werd, doch door eene woordenwisseling onder de dienstboden kwam hij tot die ontdekking, en bij onderzoek bleken zeer vele voor werpen, te veel om op te noemen, ver dwenen en gedeeltelijk geborgen in eene woning in eea hofje in do Frederikstraat, waar eene vroegere dienstbode uit het gezin woonde, voor wie de huishoudster de helft van de huur betaalde, op voor waarde dat zij daar een en ander zou mogen bergen. Onder dat een en ander behoorden 2 salonstoelen, dekens, glas werk, gordijnen, servies-voorwerpen, sieraden, ja, zooveel stukken, dat twee koffers van de grootste afmeting daar mede gevuld waren, terwijl tal van voorwerpen nog vermist zijn. Het geheel vormde een inboedel, bij de aanschou wing waarvan men zich afvroeghoe is het mogelijk dat dit alles uit huis is kunnen gedragen worden, zonder dat het bemerkt werd? Deze zaak werd Maandag voor de liaagsche rechtbank behandeld. De verklaring van den eersten getuige, den bestolene, verschafte dienaangaande weinig licht; de stoelen waren wegge bracht tijdens hij zich op reis bevond, doch de overige voorwerpen schenen bij elke welkome gelegenheid vervoerd te zijn. De bekl., 40 jaar oud, geb. te Rot- dam, bekende het meerendeel der voor werpen te hebben ontvreemd, enkele stukken linnengoed, verklaarde zij, waren haar eigendom. Wat haar tot den diefstal gebracht had kon bekl. niet verkiaren. Op de vraag van den president, of zij niet op een valsch getuigschrift bij den bestolene is in dienst gekomen, antwoordde bekl. bevestigend. Zij was naaister eu wilde liever in eene betrekking ais juffrouw-huishoudster gaan. Begrijpende dat men haar eerder zou nemen wan neer zij voorgaf reeds als huishoudster in betrekking te zijn geweest, bood zij haren dienst aan met een getuigschrift, haar door een familielid verstrekt. De getuige, de voormalige dienstbode, bij wie aanvankelijk de gestolen voor werpen geplaatst waren, verklaarde geen argwaan gehad te kebbcu, toen in haar huis goederen, die zij wist dat het eigen dom van den bestolene waren, werden binnengebracht, eene verklaring welke de president zeer zonderling noemde. Bekl. deed een boekje open van die voormalige keukenmeid en beschuldigde haar voor een groot gedeelte schuld te hebben aan den den diefstal, althans haar er indirect toe te hebben aange zet. Tengevolge van onaangenaamheden had zij de huur van do kamer ten huize van de voormalige dienstbode opgezegd en de voorwerpen naar een paar andere kamers, mede in het Frederikshofje, overgebracht, waar die goederen in be slag genomen werden. Uit de verklaring van eene volgende getuige bleek, wat eigenlijk bekl. tot de diefstallen had gebracht. Die getuige toch was de moeder van den jonkman met wien de huishondster was verloofd geweest, en vermoedelijk bestond dus het plan, om zoo gaandeweg eene huis- homding bij elkaar te krijgen. Ten huize van die getuige werden ook eenige goe deren in beslag genomen, doch haar was nimmer bekend geweest dat hare aan staande schoondochter die goederen door diefstal had verkregen. De verdere getuigenverklaringen dien den meest alle om te constateeren dat het vervoer der goederen had plaats ge had, of om de voorwerpen te herken nen door bekl. aan verschillende per sonen geschonken. Uit een en ander bleek, dat bekl. reeds kort na haar in- diensttreden bij den bestolene begonnen was zich verschillendo voorwerpen toe te eigenen. Nogmaals ondervraagd wat bekl. er toe gebracht heeft om het in haar ge stelde vertrouwen zóó te beschamen, antwoordde bekl., dat de dienstboden er groot aandeel in hebben gehad, en er haar indirect toe hebben aange- een die zet. Daar beklaagde, met uitzondering van een paar voorwerpen, bekend heeft de diefstallen gepleegd te hebben, en ge hoord de verklaringen der 16 getuigen, meende subst-off. vaa justitie, mr. Pleijte, in zijn requisitoir even kort te kunnen zijn, als het getuigenverhoor lang was geweest, Z. Ed. Achtb. gispte streng het gedrag van de dienstboden, die in deze wei met blindheid geslagen moeten zijn geweest. Vooral het gedrag van de voor malige dienstbode die de goederen ver borg, laakte het O. M. zeer. Hij achtte de diefstallen wettig en overtuigend be wezen en vorderde veroordeeling van bekl. tot 18 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger mr. Van der Plas, eenige verzachtende omstan digheden pleitende, betoogde dat het quantum van den diefstal niet de zwaarte aangeeft. Voorts toonde hij aan dat de gemakkelijke manier waarop de diefstal len gepleegd konden worden, bekl. van kwaad tot erger deden vervallen. Uitspraak a s. Maandag. Enkhuizen, 5 Mei. Heden werd alhier door 106 vaartuigen van 1000 tot 30,000 stuks ansjovis aangevoerd, prijs ƒ5 per 1000. In het geheel werd heden ongeveer anderhalf millioen stuks ansjovis aangebracht. Met den kuil kon wegens windstilte niet worden gevischt. Nieuwediep, 6 Mei. Door beu- gers werden heden alhier 850 roggen, en door trekkers 6 tal geep en 46,000 stuks ausjovi8 aangevoerd rog gold 65 a 70 cent per stuk, geep f 20 per tal en ansjovis 5 per duizend. De duitscho keizer heeft de zitting van den Rijksdag geopend. In de troonrede komt het volgende voor De keizer hoopt, dat het zal gelukken, de gewichtige dringende kwestiën tot eene bevredigende oplossing te brengen. Hij rekent voornamelijk op eene verdere ontwikkeling der wetgeving betreffende de belangen van den werkman. Naar aanleiding der bewegingen en werksta kingen, die ten vorige j are hebben plaats had, heeft hij een onderzoek doen in stellen omtrent de vraag, of de wetge ving, binnen de grenzen van regelin* door den staat, voldoende rekening houdt met de rechtmatige en voor vervulliug vatbare wenschen der arbeidersbevolking. Hierbij komt het in de eerste plaats aan op Zondagsrust en beperking van vrou wen- en kinderarbeid. De bondsregee- ringen zijn overtuigd, dat de voorstel len, in den vorigen Rijksdag gedaan, naar hun voornaamsten inhoud zonder nadeel voor andere belangen tot wet kunnen worden verheven, benevens eene verbeterde wettelijke regeling ter be scherming van werklieden tegen ge varen voor leven gezondheid enz. verder voor hunne rech taverhouding recht banken van nijverheid, welke rechtban ken ook zullen knnneu optreden als bu reaux ter vereffening van geschillen tus- schen werkgevers en werknemers. //Ik vertrouw" zegt de keizer ver der wop uwe bereidwillige medewer king, opdat er omtrent de voorgestelde hervormingen eene gewenschte overeen stemming tusschen de wetgevende licha men worde verkregen, waardoor een aanmerkelijke vooruitgang en de vredelie vende ontwikkeling der belangen van den werkman kan worden tot stand gebracht. In eene rechtmatige zorg ten opzichte van den werkman ligt de meest afdoende versterking der krachten, waartoe ik en de andere bondsvorsten geroepen willen zijn, alle pogingen tot gewelddadige aan randing der rechtsorde met onverzette lijke beslistheid tegen te gaan. Bij deze hervorming komt het aan op maatrege len, die zonder gevaar voor het bedrijf der vaderland8che nijverheid uitvoerbaar zijn. Onze industrie vormt slechts een lid in den economischen arbeid van de concurrentie der volken op do wereldmarkt. Daarom heb ik mij er aan laten gelegen lig gen, onder de europeesche staten waar de economische toestand van dergelijken aard is, eene gedachtenwisseling te ver krijgen over eene gemeenschappelijke erkenning van de taak des wetgevers ten opzichte van bescherming voor den werkman. Met dankbaarheid erken ik, dat deze poging gunstig is opgenomen bij alle staten, die daaraan hebben deel genomen, en ook daar, waar hetzefde denkbeeld reeds was gerezen, of reeds gedeeltelijk is verwezenlijkt. De besluiten dezer alhier gehouden conferentie zijn slechts de uitdrukkingen der gemeen schappelijke zienswijzen op het gewichtig gebied van den ontwikkelingsarbeid onze» tijds. Ik twijfel niet, of de daarin neder- gelegde grondbeginselen zullen voortwer- ken als een zaad, hetwelk met Gods hulp zal opschieten ten zegen voor den werkman, en ook niet zonder vereenigdo vrucht zal blyven voor de onderlinge betrekkingen tusschen de volken." In de zinsnede aangaande de betrek kingen met het buitenland verklaart de keizer, voortdurend te streven naar be houd des vredes en de overtuiging te kunnen uitspreken, dat het hem gelukt is, bij alle buitenlandsche reg.eeringen het vertrouwen op deze politiek to be vestigen. Met den keizer en de bonds vorsten erkent het volk de taak om door het behoud van ter verdediging gesloten bondsgenootschappen en van de bestaande vriendschappelijke betrekkingen, rr.et alle mogendheden den vrede te helpen be vorderen. De vrijzinnige partij heeft bij den Rijksdag een voorstel ingediend waarbij de rijkskanselier verzocht wordt een wetsontwerp voor te stellen tot vermin dering van de rechten op granen met 3 mark per //Doppelzentner," en tot ver laging van het recht op beetwortelsui ker, waardoor de suiker-exportpremiën en de begunstiging der groote brande rijen bij den aanslag van brandewijn zullen ophouden en eindelijk om eene algemeene herzioning van het tarief voor te bereiden, tengevolge waarvan de rech ten op granen, hout en vee afgeschaft en die op de belangrijkste artikelen van verbruik in den landbouw verlaagd zul len wordeu. De sociaal democraten dienen een voor stel in tot dadelijke afscuaifing aller rechten op granen. De partijen in den Rijksdag zijn overeengekomen voor het presidium voor te stellen: Von Levetzow vanwege de conservatievengraaf Ballestrem van wege het centrum, en Baumbach van wege de vrijzinnigen. In het ontwerp betreffende de leger- sterkte op voet van vrede zijn in het cijfer 486,983 man de eenjarige vrijwil ligers niet begrepen. De formatie wordt 538 bataljons infanterie, 465 escadrons cavalerie, 434 batterijen veldartillerie (hetwelk altoos nog 46 batterijen en 77 bespanningen minder is dan by de fran- sohe veldartillerie), 31 battery en artillerie te voet, 20 bataljons genie, 21 trein ba taljons. Het gerechtshof te Ryssel heeft ver scheidene oproerige werkstakers veroor deeld tot gevangenis van één maand tot drie jaren. Men hoopt thans dat de werk staking in de volgende week eindigen zal. De bulgaarsche majoor Panitza heeft een afschrift van de akte van beschul diging ontvangen, waaruit blijkt dat er sedert twee jaren eene samenzwering ge smeed werd en dat hooge russisehe be ambten daarbij betrokken zijn. zien zou haar wellicht in andere omstandigheden pijnlijk zijn ge weest, maar met haar hand in die van Claude vastgeklemd, kon zij zich slechts gelukkig gevoelen; teedere, geen sombere herinne ringen wist het omringende bij haar op te wekken, van af de prachtige Mont d'Or tot het lieve, oude kasteel, met zijn half toe puin ineengestorte muren en weelderig klimop. Alles was bizonder woiuig veranderd het kleine dorpje in het dal; het klooster, waar zij zoo menigen namiddag had doorgebracht, het met gras begroeide terras, waarop zij met haar vader zoo dikwijls had ge wandeld, daar bovenop de zeer vervallen duiventil, waarheen zij zich dikwijls met Gaspard had begeven, op het gevaar af van hun nek te breken, en eindelijk de groote deur, met haar ruw uitgehakte, steenen drempels, waar zich eenige oude kennissen be vonden, die haar hartelijk verwelkomden. Er werden veel tranen gestort, en verscheidene teedere omhelzingen vonden plaats ondanks de nieuwe waardigheid van Espérance. Moeder Bonnier klemde zich in zalige verrukking aan haar vast, Marie was niet minder uitbundig in hasr vreugde, en Pierre, de zoon van den armen Javotte, nu een getrouwd man, met een paar zwartoogige kinde ren, was zeer verheugd, dat hij madame's hand mocht kussen. Claude was verrast en diep getroffen door dit on-engelsch too- neeltje, en hij zag het duidelijk in, dat hij niet alleen Espérance een groot genoegen had gedaan, door met haar den winter in Auvergne te gaan doorbrengen. Evenmin was hij geneigd om er haar van te beschuldigen, dat zij zou hebben overdreven, door zoo vol geestdrift van de schoone natuur van haar geboorteland te spreken het malsche weiland, de vruchtbare dalen, de woeste grootschheid van de half vulkani sche bergen, alles dwoDg hem bewondering af, terwijl de frissche kleuren van het najaar aan het boschrijke landschap nieuwe luis ter bijzetten. Hij werkte gedurende twee maanden zeer hard, en Espérance sloeg met vreugde en trots iederen dag de schilderijen gade, om te zien, hoe zij vorderden. Het waren dagen van rust en kalmte; zij nam gewoonlijk haar naaiwerk ter hand, en ging naast hem zitten, wanneer hij schil derde; of wanneer zij naar buitenlucht verlangde, ging zij tusschen de boomen de laatste bloemen van het jaar plukken, en wanneer zij vermoeid was, ging zy rust zoeken in een hangmat, die Claude zich voor haar had aangeschaft. Wanneer dan de avond begon te vallen, en de heldere stemmen van de dorpsmeisjes in de bergen weerklonken, dan nam Claude zijn schildersezel op, en zij wan delden tezamen naar het oude kasteel terug over de neergevallen bladeren, te midden van de in donkere schaduw gehulde booineD. Niet voordat de boomen geheel en al van hunne bladeren waren beroofd, moest Claude alleen aan het werk, en het schilderen vor derde laDg zoo goed niet; altijd had hij de een of andere ver ontschuldiging klaar, dat hy zoo vroeg naar het kasteel terug keerde, of het licht was niet gunstig genoeg, of het was te koud of hij had het een of ander onmisbaar gereedschap vergeten. Maar wellicht handelde hij daarmee volstrekt niet verkeerd, want in een van de kleine, vierkante vertrekken van het kasteel wachtte hem eene levensstudie, van meer waarde dan al het natuurschoon van het gebergte van Auvergne. Op den avond voor Kerstmis werd hun een zoon geboren, en ofschoon Alphonse Noel, zooals hij genoemd werd, slechts erfge naam was van het genie van zijn vader, verwekte zijn komst geestdriftvolle vreugde bij de dorpsbewoners, en met de volle toe stemming van den pastoor werden de klokken geluid, wier tonen luide in de bergen weerklonken. Het kind groeide voorspoedig op, en iedereen zag in hem een echten de Mabillon. Claude was zeer nieuwsgierig om te weten, wat deken Collinson van hun kind zou zeggen, maar hijzelf was er zeer mee ingenomen, dat Noel de vriendelijke, bruine oogen, het zachte, golvende haar en de zuidelijke gelaatskleur van zijne moeder zou erven. Wordt vervolgd 41»

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2