NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ie Jaargang. Vrijdag 9 Mei 1890. No. 2101. IN DEN VREEMDE. HAARLEM'S DAGBLAD ABOKKEJtEHTSFKUS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.05. Di£ fclnö rerecbynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ilui-euii: Kleine Kout straat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 1SX. AD VERï EITIËM: ran 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een!» Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM ©n J. B. AVIS. Hoofdagente voor het Buitenland: Compagnie Genérale de PubliciU Mrangère G. L. DAVBB Co., JOHN F. JONES, Succ., Fury* 31 die Faubourg Montma?tre. S T A 0 S ft 1 E IJ W S. Haarlem, 8 Mei 1890. T Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar mini sterie bij de kantongerechten in het arrondissement Haarlem, mr. J. Corner lissen, thans rechter-plaatsvervanger in de^ arrondissements-rechtbank, advocaat -enfjprocureur te Zwolle. Kustverdediging. Naar men ons van bizondere zijde uit 's-Hage mededeelt, zijn op 't oogenblik bij het ministerie van Oorlog plannen aanhangig voor een bizonder stelsel van kustverdediging. Ten eerste zoh er een heirbaan wor den aangelegd van den Hoek van Hol land over Scheveningen, Katwijk aan Zee, Zandvoort en IJmuiden, van IJrnui- den verder door tot den Helder. Om na dit werk niet voor rekening van het dep. van Oorlog te laten doorgaan, zou het worden uitgevoerd door Waterstaat. De weg dient om het troepenvervoer sneller te doen plaats hebben en betere communicatie te verkrijgen met de ver schillende posten. Met den aanleg zou reeds in 1891 een begin worden gemaakt. Deze weg zou echter slechts het begin zijn van een veel omvattender werk, nl. van ü8n aanleg van een kustapoorweg, welke dezelfde punten zou verbinden als de heirbaan. Deze lijn zou in oorlogstijd bereden worden door pantsertreinen, welke door zijlijnen onmiddellijk het strand zouden kunnen bereiken. Het groote voordeel van zulk een kustspoor springt in het oog, daar men met betrekkelijk weinig oorlogsmaterieel een uitgestrekte kust streek kan beschermen. Zoo b. v. b. in den morgen een vijandelijke scheepsmacht een aanval op eenig punt der kust z«?u doen, dan zal zoodra men de manoeu* vres van den vijand heeft verkend, on middellijk een pantsertrein op het be dreigde punt zijn. De geheele afstand van den Hoek van Holland tot IJmuiden zou in twee uur per spoor afgelegd kunnen worden. Natuurlijk heeft deze kustlijn verbin ding met do verschillende spoor- en tramlijnen van de verschillende plaatsen waarlangs zij loopt, zoodat in zeer korten tijd de grootste garnizoenen mede in het vuur kunnen gebracht worden. Men zendt ons toe de volgende VRAAG. ,/Zoude het niet wenschelijk zijn, het fraaie gebouw //Justitie" in de Jansstraat voor de vernielzucht der jeugd te be waken door het plaatsen eener schild wacht Woensdagavond is alhier een tweejarig kind overleden tengevolge van hevige brandwonden, die zij had bekomen bij het omverloopen van een theestoof waarop een ketel met warme koffie. By herhaling is twijfel geopperd, of het met de wet en met het belang der verpleegden is overeen te brengen, dat in het gesticht „Meerenberg" de berei ding van geneesmiddelen is opgedragen niet aan een apotheker, maar aan een bediende, onder toezicht van een genees kundige. In de Staten van Noord-Hol land is dan ook ten vorigen jare door de commissie, welke over de begrooting van het provinciaal gesticht verslag uitbracht, voorgesteld een post uit te trekken voor de jaarwedde van een apotheker. Dit voorstel is echter tweemalen verdaagd en zal in de vergadering van Juli a. s. wel weder aan de orde komen. Met het oog daarop heeft het hoofd bestuur der Nederl Maatschappij van Pharmacie zich tot de Prov. Staten ge wend, om op aanstelling van een in allen deele bevoegd deskundige, d. i. een apothe ker, aan te dringen. Het adres wijst er o. a. op, dat die eiseh nog luider spreken zal //bij de invoering der nieuwe Phar- macopoea op 1 Juli a. s., welke het quantitatief scheikundig onderzoek voor een veel grooter aantal geneesmiddelen verplichtend stelt dan de thans nog vi- geerende Pharmacopoea, en voor welk onderzoek de apothekersbediende blijkens zijn examen niet heeft bewezen de ver- eischte bekwaamheden te bezitten." „De opleiding van den geneeskundige, aan wien thans in Meerenberg de uit oefening der artsenijbereidkunsÊ is op gedragen", zegt het adres, maakt hem evenmin bekwaam bedoelde onderzoekin gen te doen als een apothekers-bediende, aan wien hij ze overlaat. tfEvenmin is hij krachtens zijne stu diën in staat, er behoorlijk op toe te zien en te beoordeelen, in hoeverre zij juist zijn geschieden de uitkomsten vertrou wen verdienen." Vandaar het verzoek, dat, „de artse- nijbereidkundige dienst in Meerenberg op de meest voldoende wijze worde ge regeld". Naar wij vernemen zal waarschijnlijk prinses Stephanie van Oostenrijk dit zomer-seizoen weder te Zandvoort komen doorbrengen en haar intrek nemen in hotel Kaufmann. Letteren en Kunst. Het Hbl. verneemt dat mevr. Sophie de Vries, in tegenstelling met andere berichten van minder gunstigen aard, over eenige dagen te Amsterdam weer zal optreden in eene gelegenheids-voor stelling, niet voor het publiek toeganke lijk. Hare gezondheid is nog niet van dien aard, om de jaarlijksche kunstreis van //Het Ned. Tooneel" naar Groningen mee te maken, maar in de zomervoor stellingen te Amsterdam hoopt zij weder hare medewerking als vroeger te kunnen verleenen. B 5 N 'N E N IA N l). Door den min. van Justitie zijn nieuwe modellen van jacht en viseh- aktcn vastgesteld. Daarby is gevolgd het in Dultschland gevolgd wordende model; ze zijn op linnen geplakt en 14 c.M. lang en breed. Bij de Tweede Kamer is in gekomen een wetsontwerp tot regeling van de brievenposterij Het antwoord der Regee- ring op het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp betreffende den winkel- dwang zal, naar men bericht, de Tweede Kamer spoedig bereiken. Naar men verneemt ligt het in de bedoeling van de Regee ring om ook bij ons leger strenge bepa lingen tot hot beperken van het duel tusschen officieren te maken. De M. v. O. heeft te dezer zake van hooge zijde een wenk gekregen. De commissie van rappor teurs uit de Eerste Kamer over de defini tieve begrooting voor het departement van Koloniën, dienstjaar 1890, zal over dit ontwerp terstond een oindverslag uit brengen. De staatscommissie voor de arbeids-enquête heeft Woensdag weer te 's Hage eene vergadering gehouden. Tengevolge van de wijzi- ging der voorwaarden betreffende het vervoer van kleine pakjes tusschen Bel gië en Nederland, worden colli van 5 K.G. en minder voortaan bij uitzonde ring ten vervoer volgens het belgisch- nederl. tarief aangenomen, wanneer daardoor lagere vrachten verkregen wor den, dan bij toepassing der vrachtprij zen van het tarief voor het vervoer per spoorweg van kleine pakjes in belgiseh- nederlandsch verkeer. Men schrijft uit Den Haag aan het Dagblad van Gouda Woensdagmorgen vernam ik uit goede bron, dat de minister van Buitenl. Za ken, jhr. C. Hartsen, wiens gezondheid in den laatsten tijd te wenschen over liet, een paar weken op reis gaat. Men spreekt er zelfs van, dat Z.Ex., die een vrij bejaard man is, ontslag wenscht to nemen. Het ministerie zou daardoor niet vezwakt worden, want de tegenwoordige titularis behoorde nu juist niet tot de krachtige elementen. Spoedig zal het blijken wat er van waar is. De adjudanten-onderoff. en de sergeanten-maj. bij het wapen der inf., zullen met een revolver gewapend worden. De koninklijke vereeniging «Het eereteeken voor belangrijke krijgs verrichtingen, heeft zieh heden, bij de plechtige onthulling van het gedenktee- ken op het graf van den dapperen Ho- bein te Vlissingen, doen vertegenwoor digen door eene deputatie van vier be- stuurs- en vier gewone leden, onder wie verschillende ridders van de Militaire Willemsorde. In de maanden Jan. en Febr. jl. zijn aan influenza overleden in het Rijk 1419 personen of 6.7 pet. van de algemeene sterfte in die beide maanden, de levenloos aangegeven niet raedege- rekend. In die sterfte aan influenza deelde de provincie Zuid-Holland met 5.74 pet.; de gemeente 's Hage met 3.75 pet. De provincie Gelderland le verde het grootste contingent: 7.74 pet., Friesland het minste met 0.73 pet. Yan de gemeenten werd het zwaarst getroffen Kampen, met 14.82 pet., liet minst Rot terdam met 2.14 pet. De term ij n van inzending voor de veiligheidstentoonstelling te Am sterdam is gesloten. Den 16en Juni zal de tentoonst. ge opend worden met een cantate, waar voor de toepasselijke tekst door dr. Ruysch zal worden vervaardigd. De Koning en de Koningin zyn uitgenoo- digd, om de opening met HD. tegen woordigheid te vereeren, In de Dinsdagavond gehou- den vergadering van de Amstord. afd. van het //Nederlandsch Tooneelverbond" is door den secretaris medegedeeld, dat de onzuivere opbrengst van do fancj-fair, onlangs gehouden ten bate van hen, die door den brand van den stadsschouwburg schade hebben geleden, bedragen heeft ƒ3337.75. Na aftrek van de onkosten, was er een netto-provenu van ƒ2000. Een beer „Caviar," die te Amsterdam in het circus Carré vertoond werd, heeft Dinsdagavond na de voor stelling zijn baas, den kunstrijder Wat son, zoodanig in het been gebeten, dat de man Woensdagmorgen met het gezel schap do reis naar 's Bosch niet kon mee maken. Uit Helder wordt van 7 Mei gemeldDe heer K. Middelkamp, in specteur van politie alhier, mocht den len dezer den dag herdenken zijner 40- jarige ambtsvervulling. Bij deze gelegen heid werd heiu door eene commissie van wege de burgerij, waarbij zich da heer j C. Swaving, commissaris van politie, had aangesloten, een gouden remontoir hor- j loge met ketting en eene sierlijke bloe- I menkorf, en door het bestuur der Ver eeniging tot het organiseeren van volks bijeenkomsten een fraaie wandelstok met zilver gemonteerd aangeboden, een en ander voorzien van toepasselijke ins cription. Het stedelijk badhuis te Huisdui nen, thans genaamd //Badpaviljoen Huis duinen," ïverd 6 Mei ingewijd. De kleine kapel van de stafmuziek der marine gaf eene matinee misicale, waarvan vele bezoekers gebruik maakten. Voorloopig zal een omnibusdienst van Helder de gemeenschap onderhouden. Vier knapen te Helder, die Dinsdag in een vlet op zee waren gaan roeien, hebben eenige bange uren door gebracht. Door mist misleid, geraakten zy aan het dolen, en vonden eerst tegen middernacht het land terug. Naar aan het Dagblad van Gouda wordt medegedeeld, heeft zich in Gouda een tweede geval van slaap ziekte, en wel met doodelijken afloop, voorgedaan. Een zoontje van zekeren De K. is, na een korte ongesteldheid, in slaap ge vallen en vier dagen later, zonder tot bewustzijn te zijn teruggekeerd, over leden. Op 6 Mei sloeg 'savonds de bliksem in het station van de westland- sehe stoomtram te 's Gravenzande, waar door eenige schade veroorzaakt werd. Door de politie te Delft is in beslag genomen een valach kwartje dragende het borstbeeld van Koning Willem III en het jaartal 1889. Het vermoeden dat de 1 o g- ger Agatha Geertruidaschipper G. Groeneveld, thuis behoorende te Vlaar- dingen, in den storm na Paschen met man en muis is vergaan, wordt al meer en meer zekerheid. Van de 12 opvaren den waren 6 gehuwd, nalatende vyftien kinderen. De scheepsboot, door een en- gelschen kotter opgavischt, is te Vlaar- dingen onbeschadigd teruggebracht. Se dert ruim 2 jaren bleef de vloot voor zulke groote rampen gespaard. Uit de gemeente Pernis ver trekken Zaterdag 27 personen naarNoord- Amerika. De sedert ongeveer acht weken afwezige notaris J. Clercx van Weert, is door de Rechtbank te Roer mond in staat van kennelijk onvermogen verklaard. Als curator is aangewezen de heer mr. Van Basten Batenburgh. advocaat en procureur. PI et detachement infanterie, dat Woensdag uit het Terapel-kanaal onder aanvoering van den lsten luit. Mossel te Deventer in garnizoen zou terugkeeren, heeft bevel gekregen daar voorloopig nog te verblijven. Te Raalte zal eene brigade maréchaussée, sterk 5 man en 7 paarden, worden gevestigd. FEUILLETON. Naar het engelsch EDNA Y A L L. 90) HOOFDSTUK XXXIV. Hun verblijf op het kasteel liep ten einde; in het begin van Februari moesten zy naar Engeland terugkeeren, en Espérance zag reeds met schrik het afscheid te gemoet; dit was echter op gewekter dan zij had vermoed. In een van de grootste vertrekken van het kasteel werd door Claude een dorpsfeest gegeven, en alle bewoners van Mabillon waren tegenwoordig om van „madame" en haar kind afscheid te nemen. Zij zou echter niet alleen naar Engeland terugkeeren; Marie Bonnier had er zeer bij haar op aan gedrongen om mee te mogen gaan als bonne van den kleinen Noël, en Espérance, die zeer goed wist, hoe trouw en vol toewijding deze fransche landbewoners waren, nam hare diensten gretig aa2i. Claude verrichtte ook een buitengewone daad, die natuurlijk bij Espérance groote instemming moest vinden hij wilde met alle geweld eeD jaargeld afzonderen voor den zoon van Pierre Javotte, als nagedachtenis aan de zelfopofferende toewijding van zijne grootmoeder. Pierre was niet te trotsch om deze stoffelijke nage dachtenis to weigeren, en uiterst dankbaar kuste hij de hand van madame, kocht een koe voor het geld, dat hem was geschonken, en begon te sparen voor zijn zoon. De terugkeer naar Louden was niet zonder zijne genoegens. Espérance wilde gaarne haar nieuw tehuis zoo spoedig mogelijk inrichten en verlangde zeer naar lady Worthington en Frances. Ook Bertha en George hadden Duitschland vaarwel gezegd en waren nu te Bayswater gaan wonen, zoodat de nichten veel van de eerste ontmoeting voorstelden. Deken Collinson weigerde nog steeds zyne dochter te zien; en ofschoon Cornelia haar had ge schreven, was zij haar sedert hunne terugkomst nog geen enkel maal komen opzoeken, zoodat Espérance Bertha dubbel welkom was, daar zij er zeer naar verlangde een gezicht te zien, dat haar aan de pastorie deed herinneren. De ontmoeting was evenwel niet zeer opgewekt; Bertba was verbazend veranderd en Espérance ontstelde zeer, toen zij dat bleekeuitgeputte gelaat en die holle cogen zag; de vroegere trek van onverschilligheid was geheel verdwenen, en vervangen door eene uitdrukking van innige, kwellende smart, die Espérance pijnlijk aandeed. Alles wat zij voor het oogenblik kon doen, was haar van haar deelneming te overtuigen en haar afleiding te bezorgen, en Bertha scheen zich veel gelukkiger te gevoeleD, wanneer zij haar somber verblijf te Bayswater kon verlaten voor de gezellige huiskamer van Espérance. George was den ganschen dag in de City, en wanneer zij alleen was, viel de tyd haar te lang, terwijl in de woning van de Magnays alles opgewektheid en gezelligheid scheen te ademen, zoodat zij daar iets van hare somberheid verloor. Na eenigen tijd werden hare bezoeken iederen dag herhaald, zij zat somtijds een uur lang met Noël op haar schoot, of sprak met weemoedige stem over Rilchester en de pastorie; toch schenen die gesprekken haar afleiding te verschaffen. Het deed Espérance steeds genoegen haar bij zich te zien, en zij was altijd vriendelijk en opgewekt in Bertha's tegenwoordigheid; maar wanneer deze vertrokken was, dan nam haar gelaat eene peinzende, sombere uitdrukking aan, en somtijds zelfs viel er een traan op hot witte jurkje van haar kind, wanneer zy aan het verdriet van de arme Bertha dacht. „Al8 oom haar maar vergiffenis wilde schenken," placht zij dikwijls tot Claude te zeggen, wanneer de neerslachtigheid en bleekheid van Bertha haar weer bizonder was opgevallen. „Wel, mijn lieveling," antwoordde Claude dan, „gij moet met Noël naar Rilchester gaan, en dan op het gemoed van den deken gaan v/erken, dat is het eenige wat ik er op weet." Espérance begon dan te lachen, terwijl zij het kind vaster tegen zich aanklemde en zeïde, dat dit klein, bruin gelaat zeer weinig zou kunnen uitwerken. Zonderling genoeg, nog voordat do zomer voorbij was, scheen er werkelijk sprake van te zyn, dat Rilchester met een bezoek vereerd zou worden. Claude had de opdracht gekregen van een van de kennissen der familie Worthington, om voor hem eeno schilderij van do kathe-

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1