Bij de Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Arnhem en omstreken bestaat het voornemen, te Arnhem van 15 Juli tot 15 September eene internationale tentoonstelling te houden van kunstwerken van levende meesters, waarvan de inzending moet geschieden vóór 1 Juli, welke tentoon stelling veel belangstelling ondervindt zoo bij de nederlandsche als bij ver scheidene vreemde kunstenaars, zoodat eene zeer talrijke inzending kan worden verwacht. Aan de spoorweg-ondernemingen is vrachtreductie voor het vervoer ver zocht. Inhoud: ffSe m p e r v i r e n s" No. 19. De Berlijnache Tentoonstelling. De Pinksterroos. (Paeonia herbacca fl. pi.), met een afbeelding. Rose de la Reine. Senecio Petsaites. Een nieuwe Heliotroop. Het bestrijken der fruitboomen met nicotine. Bleek selderij. Het vuren der tuinwortelen. Hoe men het best het kiemen van fijne zaden, alsBegonia's enz. kan bevor deren. Verteerbaarheid van erwten, boonen enz. Sherrywijn uit Aardbe den. De verspreiding van onkruiden door mest. Open brief aan den heer Leonard A. Springer. Edelweiss. (Gnaphalium Leontopodium L.) Ne- derl. Heidemaatschappij. Necrologie. Verschillende mededeelingen. Vraagbord. u i i\ IV N l A s li. Het hoofdbestuur der Ne - derlandsche Maatschappij ter bevordering der pharmacie heeft zich tot den minister van Binnenlandsche Zaken gewend met het verzoek, eene permanente pbarma- copoea-commissie aan te stellen. De taak van zoodanige commissie zou dan zijn het beproeven of aangeven van nieuwe of verbeterde wijzen van onderzoek, zoo wel van reeds gebruikelijke als van nieuwe geneesmiddelen, ten einde naar gelang der gebleken behoeften een bijvoegsel aan de pharmacopoea samen te stellen. Onlangs is de nieuwe haven van La Plata geopend. De rivier La Plata moest voor het aanleggen van die haven over een lengte van 4200 meter uitgebaggerd en afgedamd en het nieuwe kanaal door steenen golfbrekers tegen verzaading beveiligd worden. Hiertoe moesten afzonderlijke steengroeven worden ontgonnen, waar 600 tot 700 menschen werkten en die per spoor naar de nieuwe havenwerken moesten worden vervoerd. De kosten bedragen omstreeks 18,000,000 dollars. Het werk werd uitgevoerd onder lei ding van den nederlandschen ingenieur J. A. A. Waldorp. De amsterdamsche Schouw- burgleening is Vrijdag niet volteekend geworden, en ook Zaterdag is het niet gelukt in het nog ontbrekende te voor zien. Het comité geeft den moed echter nog niet op. Zaterdag werd de interna tionale tentoonstelling van katten en kunstvoortbrengselen te Amsterdam ge houden. Er waren zeer schoone exemplaren. Aan de fraaie kat met vier jongen, eigendom van den heer P. Hoorn, werd de zilve ren medaille verleend. De blauwe Angora gesneden kater, beschreven als de zwaarste kater verwierf de zilveren medaille. Onder de bekroonden vinden wij ver meld eene wit- en zwartbonte Angora kat van S. Teding van Berkhout te Haar lem, die eene bronzen medaille verwierf. Aan de schietoefeningen met het kustgeschut, die dit jaar door het personeel van het 4e reg. vest.-art, te Den Helder zullen worden gehouden, neemt de le comp., in garnizoen te Hel- levoetsluis, onder bevel van den kapt.- W. J. G. van den Veur, deel van 2 tot 14 Juni; de 3e en 4e comp, respectie velijk in garnizoen te 's Hage en Wil lemstad, onder bevel van de kapts. J. L. Vogel en L. C. Dyxhoorn, van 16 tot 28 Juni, en de 5e comp., in garnizoen te 's Hage, van 30 Juni tot 12 Juli, on der bevel van kapt. G. A. Jong; ter-[wapen geladen was. wijl van de 12e (pantserfort) comp., te IJmuiden, de oefeningen alleen zullen worden bijgewoond door het kader en de vrijwilligers van 14 tot 26 Juli, onder bevel van den kapt. K. Bomberg. Het haagsche dienstmeisje, op wie eenigen tijd geleden door een huzaar pistoolschoten werden gelost, ia dezer dagen geheel hersteld uit het Zie- keohuis in haren dienst teruggekeerd, Zaterdagnacht is inbraak gepleegd in het kantoor van de graan- factors, de heeren Zoetmulder Co. aan de West Vest te Schiedam. Toen de politie te 12 uren aldaar voorbijkwam ontdekte zij dat de deur van het kan toor open stond. De agent van politie le kl. H. A. Eijkelbaau, daarop den gang ingaande, zag zich voor het geopende luik van de kantoordeur (de deur zelve was gesloten) onmiddellijk geplaatst voor een van de inbrekers, die hem met het geladen pistool op de borst dreigde, wanneer hij alarm mocht maken. De genoemde agent trok aanstonds zijn sabel en in den donker in het wiide met dat wapen door de deur en het luik ste kende. wist hij de inbrekers van zich af te houden. De andere agent die Eijkel- baan vergezelde, seinde inmiddels om hulp, die weldra van verschillende kan ten kwam opdagen. Daar de agent E. vóór de deur bleef staan konden de in brekers niet vluchten. Toen voldoende politiemacht, versterkt door de hulp van eenige burgers, tegenwoordig was, opende men de kantoordeur en vond men, diep verscholen onder en achter de lessenaars, twee personen. Blijkbaar geen uitkomst meer ziende hadden ze getracht zich te verbergen. Het pistool, geladen mei 3 hagels, werd in den aangrenzenden tuin van den heer Van Gent gevonden De beide inbrekers, die van alle mo gelijke werktuigen tot inbraak voorzien waren, schijnen 's avonds te 9 uren van Leiden alhier te zijn aangekomen. De één schynt een goede bekende van de justitie te zijn. Aan het moedig optre den van de politie is net te danken dat deze brutale poging tot diefstal werd verijdeld. Toen de politie Vrijdag- middag te Rotterdam aan boord van het stoomschip Spaarndam kwam tot arrestatie van een jongen Duitscher, die op het punt stond naar Amerika te vluchten, sprong deze over boord en zou vermoe delijk verdronken zijn, als niet C. Sta pels, expeditie-baas bij de N. A. S. M., te water ware gesprongen en den dren keling, die tusschen kade en schip zin kende was, had gered. C. Stapels heeft reed3 herhaaldelijk zijn leven tot het redden van drenke lingen gewaagd, en is dan ook in het bezit der zilveren medaille. Ter belooning van de redding van Vrijdag ontving hij Zaterdag van de directie der N. A. S. M. eene geldelijke gratificatie. Nadat de jonge Duitscher in het poli tiebureau was gebracht, bleek het dat hij bij den val belangrijke verwondingei had bekomen, zoodat zyne opneming i: het Ziekenhuis -noodzakelijk werd ge oordeeld. (-Y. R. Cé.) Vr ij dagavond sloeg de blik sem in de openbare lagere school te De- demsvaart, wijk F, scheurde het plafond van een der lokalen, en wierp een paar deksels van zinkputjes, die het water uit de geleidingsbuizen opvangen, eenige meters ver weg, doch veroorzaakte ove rigens geen schade. De schutter Spits te Enschede, op wien de hand gelegd was voor de boete aan den schuttersraad te betalen, heeft thans na aftrek van den tijd, dien hij in de cel heeft doorgebracht, eene boete van nog ƒ90 betaald en is op vrije voeten gesteld. Donderdagavond is aldaar zekere De Voer, die de alhier gestationneerde mili tairen sarde, door telkens iu hunne nabijheid te komen en doosjes lucifers ten verkoop aan te bieden, in hechtenis genomen. Voordat men hem in verze kerde bewaring bracht, ontdekte men bij hem eene re\ olver, die hij onder den arm verborgen had. Men zegt dat het Tw.-Ct Men schrijft uit Enschede aan de N. R. Cé.: Tengevolge van de alhier bestaande werkstaking is door den Raad der ge meente aan B. en W. een krediet van ƒ3000 toegestaan ten dienste van het uitgebreide politietoezicht en de ontbo den militaire macht. Vrijdagavond is alle3 wedor rustig zonder eenige wanordelijkheid. Zaterdagochtend zag men van de pl. 7000 arbeiders zeer weinige op straat, en ook des avonds bleef alles kalm. Rechtszaken. Het gerechtshof in Den Haag behan delde Zaterdag de zaak van L. Consen- heim, veroordeeld door de rechtbank en Hof te Amsterdam tot 2 jaren gevange nisstraf wegens heling van de medailles door diefstal ten nadeele van den heer Krelage verkregen. Het Hof onderzocht thans met in achtneming van de verwijzing door den Hoogen Raad ook het feit van den dief stal zelf. De tot 8 jaren veroordeelde diefVer- waaijen, buiten eede als getuige gehoord, hield vol dat hij bij de tekoopaanbieding der gestolen medailles zeide, dat er een luchtje aan was, welke ongunstige ver klaring bekl. toeschrijft aan wraakoefe ning van Verwaaijen, over diens veroor deeling op zijne aanwijzingen. Het Openbaar Ministerie, overtuigd dat bekl. wist dat hij gestolen gced kocht, vroeg handhaving der veroordee ling. De advocaat mr. L. W. van Gigh, pleitte dat bekl. veeleer roekeloos en on bedachtzaam dan wel clandestien en mis dadig handelde. doen ter hand stellen, waarin een cate gorisch antwoord wordt gevraagd ter zake van den Lorenzo Marquez-spoorweg. De zaak zal door arbiters worden ge regeld. De kredieten, welke de rumeensche regeering aanvraagt voor het aanleggen van versterkingen aan den Donau, zyn door de Kamer met 93 tegen 55 stem men aangenomen. Volgens bericht uit Lissabon aan de Times heeft de portugeesche regeering in de Kamer het bericht bevestigd, dat zij 7000 man naar Gazeland heeft doen oprukken, om de rechten der portugee sche bezittingen te handhaven. Een syn dicaat van kooplieden heeft aan de re geering drie spoorwegplannen aangebo den, namelijk het eene voor eene lijn van de Limpoporivier naar de Trans vaal, het tweede voor eene lijn langs dc transvaalscke grens, het derde voor eene vertakking van laatstgenoemde lijn naar het kustland van Inhambane. De president der argendjnsche repu bliek heeft Zaterdag de zitting van het Congres geopend. De president wees op de goede be trekkingen tusschen de republiek en de andere mogendheden en sprak de hoop uit, dat het Congres zijn krachten zal in aan de vermindering der uitga ven; de bescherming van handel, nijver heid en kunsten; de ontwikkeling van de hulpbronnen des lands; de hervor ming van het kiesrecht en de verbete ring van den financieelen toestand. VISSSüERiJ. Enk huizen, 8 Mei. Door 92 vaar tuigen werden heden alhier van 4000 tot 28.000 stuks netjes ansjovis aange voerd. Ook de vangst met den kuil was gunstig; door 36 span werd van 15000 tot 78000 stuks per span (2 schuiten) aangebracht. Voor netjes ansjovis wordt ƒ6, voor kuilansjovis 5 per 1000 stuks uitbetaald. Nieuwediep, 9 Mei. Door kor- 54 korders en beugers werden heden 30 tot 150 groote, 10 tot 100 middelb. tongen, 3 tot 20 roggen, 2 tot 7 mand jes kl. schol en 1 tot 6 manden schar en door trekkers 68 tal geep en 105,000 stuks ansjovis aangevoerd; groote tong gold 40 a 50 cent, middelb. id. 25 cent, rog 50 a 55 cent per stuk, kl. schol 2.50 a ƒ3.30 per mandje, schar ƒ3 per mand, geep 13 a 15 per tal en ansjovis ƒ4 a ƒ4.25 per duizend. POLITIEK. 0VEKZ1GU1. In den Zaterdag gehouden franschen ministerraad heeft Barbey bevestigd dat de Europeanen, door de Dahomoezen als gijzelaars gehouden, vrijgelaten zijn; en dataangezien aan Frankrijk voldoening is gegeven, de onderhandelingen zullen worden hervat. De Kamer heeft met 394 tegen 54 stemmen aangenomen eene motie, waar bij de houding der regeering op 1 Mei wordt goedgekeurd. Naar aanleiding eener interpellatie is in de Kamer beraadslaagd over de ge beurtenissen in Dahomey. Etienne con stateerde de noodzakelijkheid om den fransehen handel met de koloniën te beschermen. Barbey zeide dat de ont ruiming onmogelijk is, en dat de ver sterkingen worden voortgezet. De Kamer nam met eenparige stemmen de eenvoudige orde van den dag aan, waarmede Barbey zich had vereenigd. De Yonne, in het district Wallon, is Zondag de radicaal Hervien met 5499 stemmen tot lid der Kamer gekozen. In het distriet Rafbec in Charente is de republikeni Duportal gekozen met 7042 stemmen en te Evreux de radicaal Isem- bart met 7776 stemmen. Het is onjuist, zoo meldt men uit Lis sabon, dat Engeland en de Vereenigde Staten aan Portugal eene nota hebben Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. De Commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp nopens de afsehaffiDg der kaDaalrechten op het Noordzeekanaal heeft, naar aanleiding van de overleg ging der retributiën, die van de scheep vaart in eenige belangrijke havens van Europa worden geheven, den wensch kenbaar gemaakt, dat nog vóór de open bare behandeling van het wetsontwerp een staat van vergelijking aan de Kamer werd overgelegd. Verder stelt zij alsnog prijs op eeae beantwoording der vraag hoe namelijk de Regeering tegen over provinciën, gemeenten en andere belanghebbenden dacht te handelen, wan neer eventueel werd overgegaan tot af schaffing van alle heffingen, die alsnog op Rijkswegen en vaarten geschieden. Blijkens het afd.-verslag over het ontwerp van wet, houdende bepalingen ter voorkoming van aanvaring of aandrij ving op de openbare wateren in het Rijk, die voor de scheepvaart openstaan, wordt door verschillende leden instem ming betuigd met den ingeslagen weg, om deze en dergelijke onderwerpen te in bij afzonderlijke wetten en be sluiten. Minder instemming bestond om trent de vraag of het door de Reg. bij dit ontwerp aangenomen stelsel al dan niet aanbeveling verdient. Men vroeg of in de toekenning der bevoegdheid tot regeling ook aan de lagere besturen, aan de besturen van waterschapden, de bevoegdheid tot het maken van politie-voorschriften wordt teruggeven, die zij thans missen in die provinciën, waar provinciale verordenin gen ter zake bestaan. Door deze bepaling, zoo werd voorts opgemerkt, zal het voor de schipperij onmogelijk zijn om juist te wetea waaraan zij zich te houden heeft, waar nevens de talrijke Rijksbepalingen nog een aantal bizondere bepalingen door haar zijn in acht te nemen. Andere leden daarentegen konden het goedkeuren, dat de Regeering alge- meene voorschriften geeft, welke, wan neer de plaatselijke behoeften het noodig doen blijken, door de betrokken autori teiten worden aangevuld. Bij het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot aanvulling en ver hooging van het hoofdstuk IX der Staats- begrooting voor het dienstjaar 1890, werd het door velen betreurd, dat eene bijdrage aan het waterschap van den Ouden IJsel thans weder op de begroo ting verscheen. Anderen evenwel had den met genoegen daarvan kennis ge nomen. GEMENGD MEl iVS. Naar het schijnt zal de prins van Wales den engelschen troon bestijgen onder den naam van Eduard YII en niet onder dion van Albert Eduard, zooals koningin Victoria gewenscht had. Dit geschiedt om te voldoen aan het verlaDgen van het engelsche volk, dat er prijs op stelt dat de nieuwe koning den naam van een zijner grootste voormalige vorsten zal dragen. James Nasmyth, welbekend als de uitvinder van den stoomhamer, en de vorige week in den ouderdom van 82 jaar op zijne villa //Hammerfield" in Kent overleden, deed indertijd ook van zich spreken door zijne theorie omtrent doel en aard der egyptische pyramiden. Hij meende gegronde redenen te hebben tot de onderstelling, dat deze gevaarten voor de oude Egyptenaren voorwerpen van godsdienstige vereering waren, als in lijnen nabootsend de schuin neerschie tende stralen der zon, wanneer dit he mellichaam zelf achter eene wolk ver borgen is. Volgens het Athenaeum zal Stanley's boek bij wijze van voorrede eenen open brief bevatten aan Sir Wil liam Mackinnon, welke brief tot doel zou hebben, Stanley's eigenaardige op vattingen omtrent de leidende hand der Voorzienigheid met betrekking tot zijne persoonlijke lotgevallen nader in het licht te stellen. Sinds Stanley te Londen is, heeft hij reeds twee-en-veertig brieven ontvangen van eigenaars van wassenbeelden-muse ums en dergelijke inrichtingen, die hem aanzienlijke sommen boden voor zijne tent, en meer nog voor het afgesleten pak kleeren, dat hij bij zijnen joogsten tocht door de afrikaansche wildernis gedragen heeft. Beide artikelen bleken echter niet te koop. Een der parijsche bladen hangt een vermakelijk tafereel op van een bezoek van Emile Zola aan de Les- sepa. Zola kwam zijne eandidatuur voor do Académie aanbevelen on werd zeer ontvangen. Reeds wilde hij zeor tevreden vertrekken, toen de Lesseps tot hem zeide: //Ik hoor de stem van eene mijner dochters. Zy wil li met alle geweld zien." Zola stemde toe en een jong meisje verscheen, dat hem dank zeide voor het genoegen waarmede zij zijn roman //Une Rêve" gelezen had. Zola boog, maar toen kwam eene tweede dochter hem complimenteeren, daarop eon derde, toen een zoon en nog een zoon. En allen spraken ze hunne verrukking uit over ,/Une Rêve"Zola, die weinig tijd had en er tegen opzag de geheele armée van de Lesseps kinderen te woord te staan, maakte zich ten slotte uit de voeten. Hij krijgt de Lesseps' stem denkelijk niet. Sedert Donderdag worden er weer stierengevechten te Parijs ge houden. Ofschoon de hoornen der stieren nog van ballen voorzien zijn en de „ma- tadores" het dier niet mogen dooden, gaat het vechten toch veel verwoeder dan verleden jaar. Bij de eerste voorstelling hadden de toeschouwers de voldoening, dat een van de //matadores", Angel Pas- tar, door den stier driemaal onderste boven geloopen en vertrapt werd, zoodat zijn mooi, van goud en zijde glinste rende pak ontoonbaar was. Verder kreeg het paard van een der ,/picadores" eenen stoot tusschen de ribben, waarna het bloedende uit het strijdperk moest wor den geleid en sprong een ander paard over de schutting, die het strijdperk om ringt, van waar het door de toeschou wers op den eersten rang met stokken, en parapluies werd teruggedreven. Er vielen eenige vrouwen flauw en de an deren hadden zooveel te meer plezier. Een k o f f i e h u i s h o u d e r t e- Rovezeau, Dubuc, is met een messteek vermoord door een gewezen bediende, die drie dagen te voren was weggejaagd. Het hoofddoel van het misdrijf was dief stal te plegen, maar had in zooverre weinig resultaat, daar de moordenaar slechts 70 gulden kon vinden. Hij ontsnapte, maar men koesterde vendien is het onweer nog niet voorbij." z/Dat kan mij niets meer schelen kijk, wanneer bet licht, dan jaagt mij dat volstrekt geen angst meer aan!" zeide zij, op smeekenden toon. //Laat mij echter hier blijven, en ik zal uiterst kalm zijn het zou werkelijk veel erger voor mij zijn, wanneer ik moest heengaan." Hij bezweek voor hare smeekbeden, en boog zich tot haar over en kuste haar; hij had haar beide handen in de zijne vastgeklemd en zeide op zachten, haastigen toon. //Bid voor ons, lieveling, en hoop het beste." „Ja," antwoordde zij plechtig, «altijd." Half onbewuBt kwam dit laatste woord haar over de lippen - zij kon er tenminste geen reden van weergeven. Het licht van de lantaarn viel op dat oogenblik op Claude's gelaat; zij zag omhoog in deze ernstige, heldere, blauwe oogen een laatste, lange blik toen boog hij zich nogmaals om haar te kussen, wikkelde haar doek vaster om haar heen, en snelde ijlings weg. Een minuut lang spande Espérance hare oogen in, om hem in de duisternis na te kunnen staren. Een lantaarn werd hem aangereikt, vervolgens sprak hij eenige woorden tot Cornelia en liep toen de trapop,en verdween weldra in de duisternis. Toen liet zij het hoofd vallen, en leunde tegen den lantaarnpaal, daar zy steun behoefde. Met saamgevouwen handen en gesloten oogen bleef zij wachten. Weldra voegden er zich menschen bij haar, die haar moed in spraken; zij hield hare oogen gesloten, totdat een op half fluiste renden toon geuit gezegde haar trof. /,Dio arme miss Collinson staat daar als versteend." Toen begaf zij zich naar de deur, waar Cornelia stond, sloeg haar arm om haar middel, en greep een van hare koude handen. Cornelia wierp een blik vol medelijden op haar. z/Arm kind, hier is uwe plaats niet." „Het zal mij geen kwaad doen, hij heeft mij gezegd, dat ik mocht blyven wij zullen samen wachten," antwoordde zij. z/Zeg aan Christabel en de anderen, dat zij ergens eene schuil plaats moeten gaan zoeken," zeide Cornelia, terwijl deze woorden met moeite over hare lippen kwamen, Espérance gehoorzaamde, en mevrouw Mortlake met hare gasten namen het- aanbod van den vicaris aan, om onder zijn dak te schuilen. Toen keerde Espérance naar Cornelia terug, en met haar beiden bleven zij onder een diep stilzwijgen eenige minuten wach ten, die haar door de vreeselijke spanning uren toeschenen wachtten in den killen herfstnacht te midden van den hevigen regen, zich niets van het haaf omringende bewust, dan alleen, dat het leven van degenen, die haar het dierbaarst waren in groot gevaar verkeerde. Er heerschte eene hevige spanning, allen luisterden in adem- looze stilte naar het minste teeken, dat zou aanduiden, dat Claude geslaagd was, en toch scheen het Espérance toe, alsof er op deze kalme plaats nog nooit zooveel drukte had geheerecht. Zij luisterde scherp toe, of zij van den kant van het huis ook eenig gerucht hoorde, zoodat het zacht gefluister van de omstanders het geklet ter van den neervallenden regen, en het rollen van den donder in de verte haar zeer hinderden. Claude's vriend, den heer White, had zich met nog eenige an deren zoover mogelijk in den gang gewaagd, zoodat zij het eerst eenig gerucht van boven hoorden. Cornelia en Espérance hoorden een stem, maar konden de woorden niet verstaan. White kwam weldra aansnellen het was alles in orde, de deken was ongedeerd. Cornelia prevelde een vurig dankgebed, daarna heerschte er weer eene doodsche stilte, daar nu de gevaarlijke daling langs de half verwoeste en bijna onbegaanbare trap moest plaatsvinden. Er waren ladders aange bracht, maar zij waren te kort en konden niet aan elkaar worden vastgemaakt, bovendien wilde de oude, zwakke deken er zich niet op wagen. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2