NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Zaterdag 17 Mei 1890. No. 2107. „Waldadiyheid naar ïarraogan" IN DEN VREEMDE. Ie Jaargang. DAGBLAD ABOHEHEHTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.80. Franco door het geheels Rijk. per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feestdagen. Burean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'ïelefoonniiminer 188. ADVERTEITIËI: ran 15 regel* 50 Cent»; iedere regel meer 10 eent» Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en conrantierv. Directe aren- Uitgevers J. C. FEHREBQOM en. J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Fublicitt Mrangèrt G. L. DAUBM 3p Co., JOHN F. JONES, Succ., Faryi 31 bil Faubourg Montntatire. Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 14 Mei. uit den G-emeexitoraad. V. Terwijl gewoonlijk het bij de Raads zittingen aanwezige publiek uit een drie tal babitué's belangstellenden bestaat, stond thans reeds oen half uur vóór den aanvang der vergadering eene talrijke schare te wachten op de Lel, die ver konden zou dat de zale der wijsheid, ook geopend werd voor de ongewijden. Deze bizondere belangstelling is lick telijk te verklaren men verwachtte een vervolg van het incident-Huet, platweg gezegdmen verwachtte standjes. Wij verslaggevers condoleerden reeds bij voor baat de belangstellenden, want wij wisten wel, dat de heer Huet zich ditmaal niet ter vergadering zou vertoonen. Spoedig trokken dan ook de nieuws gierigen af en wij bleven over //en petit comité',// zooals gewoonlijk. De brief waarin de heer Huet berichtte dat hij de vergadering niet zou bezoeken, werd op voorstel van den Voorzitter, niet voorgelezen, maar zou bij den secretaris voor de leden van den Raad ter lezing liggen, en wel op grond van zijne uit voerigheid. De inhoud is derhalve niet tot onze kennis gekomen. En dat doet ons leed. Niet zoozeer, omdat wij persoonlijk be lang stellen in de redenen die den heer Huet noopten om weg te blijven, als wel omdat wij van oordeel zijn dat in deze kwestie de openbaarheid zooveel mogelijk moet worden betracht. Men is zoo licht geneigd om te denken, dat er andere redenen bestaan dan die der'uit voerigheid, welke den Raad deden beslui ten dezen brief niet aan ons te doen kennen. Hoewel ons dus ook de juiste iahoud onbekend is, zoo weten wij toch dat de brief een kritiek behelst op de Raadszitting van 30 Aprilde zitting waarin de heer Huet zijne bekende beschuldigingen tegen den Burgemeester heeft geuit. Aan de leden werd aan het einde der vergadering de brochure //Aan mijne Raadsbroeders" rondgedeeld, waarvan wij in ons vorig nummer reeds melding hebben gemaakt. Men zou denken, dat de heer Huet in die brochure nader zou hebben toegelicht zijn adres aan den Koning en zijne geheele handelwijze in deze zaak. Maar daarvan vindt men niets de inhoud komt feitelijk op niets anders neer, dan op eene dankbe tuiging aan den Raad voor den //onwille- keurigen steun" aan den schrijver der brochure verleend. Het doel van dit ge schriftje is on3 niet duidelijk mogen worden Het nieuwe Raadslid de heer de La- noy, hield zijne eerste reue en, zooals zich denken laat, over de nieuwe lee ning der gemeente in verband met de conversie der oude. Mag men iemand naar eene enkele rede beoordeelen, dan zeer zeker is het geoorloofd den heer de Lanoy te houden voor iemand die als financieele specialiteit aan deze gemeente nog vele goede diensten zal bewijzen, Zijn zeer helder en duidelijk betoog doet, ook voor de toekomst, het beste ver wachten. Het was haast wel te voorzien, dat het adres van de heeren Brinkmann en Van Breemen om aan het einde der Parklaan een schouwburg te mogen zet ten, zou worden afgewezen. De vraag had moeilijk op een ongunstiger oogen- blik ter sprake kunnen worden gebracht. Men heeft nog geen twee maanden ge leden, geen school op dat terrein willen zetten, ook oua het terrein vrij te hou den voor de dingen die komen kunnen. De minderheid van de commissie van financiën leverde het //schlagend" be wijs, dat men tegelijk ja en neen kan zeggen. Zij wilde het terrein wel ver huren, maar tegen 75 ct. per M2. waar door voor den grond aan huur zoude moeten worden betaald f 3750 per jaar. Onder zulke voorwaarden zou de harts- tochtolijkste schouwburgbouwer van zijn plannen afzien. S T A 9 S ft! E li W S. Haarlem, 16 Mei 1890. Door H. J. Sernó is vergunning ge vraagd aan het gemeentebestuur tot op richting van eene slachterij en rookerij in het perceel aan de de Clercqstraat get. No. 140. De inteekenlijst voor het //Gemeente lijk Muziekkorps" heeft gedeeltelik ge circuleerd en de inteekening mag flink genoemd worden. Door omstandigheden is de rondzending eenigen tijd vertraagd geworden. Thans echter zal de verdere verzending geschieden. Voor het beoogde doel, uitbreiding van het korps tot de vereischte sterkte van 45 man, is nog f 1300 noodig. Een warm beroep zij dus gedaan op de ingezetenen, die belang stellen in den vooruitgang van het ste delijk muziekkorps, dat onder het deug delijk beheer en de uitmuntende leiding van commissarissen en directeur een sieraad van onze gemeente is geworden en reeds in vele plaatsen des lands een goeden naam heeft verworven. Do gezondheidstoestand dezer gemeente was in de afgeloopen maand April we derom zeer gunstig. Van in de wet ge noemde besmettelijke ziekten werd ter gemeente-secretarie slechts één geval van febris typhoïiea met doodelijken afloop aangegeven. Het sterfte-eijfer was we derom zeer laag. Het totaal der overle denen, daaronder begrepen 4 levenloos aangegevenen, bedraagt 73. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend17.04. Aan lichaamszwakte stierven 7, aan stui pen 2, aan apoplexie 5, aan herzenziekten 3, aan organische hartgebreken 5, aan ziekten der ademhalingsorganen 24 (waarvan 11 aan keel- en longtering of bloedspuwing), aan ziekten der spijs- verteringswerktuigea 5, aan ziekten der organa urogenitalia 2, aan andere oor zaken 8, aan onbekende oorzaken 7 per sonen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt: beneden 1 jaar 16, van 15 jaren 7, van 514 jareu 1, van 1420 jaren 1, van 2050 jaren 21, van 50 —65 jaren 10, van 65—80 jaren 6, boven 80 jaren 7. Geboren zijn 66 jongens en 71 meisjes. Met zekerheid kunnen wij melden, dat de districtsschoolopziener de plannen voor de nieuw te bouwen school aan den Schoterweg heeft afgekeurdop grond dat de speelplaats te klein is geworden, doordat men de inrichting voor het schoflbad daarop heeft aangebracht. Het schoolbad schijnt derhalve den schoolbouw hier in den weg te staan. Wellicht zullen de nieuwe teekenin- gen, die gemaakt moeten worcion, de moeilijkheid oplossen. Bij Kon. besluit is aan mr. Z. W. Straatman, alhier, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- rechtor-plaatsvervanger in het kanton Zaandam. De tegenwoordige standplaatsen van de h. h. onderwijzers, welke op de voordracht staan ter benoeming van hoofd eencr school alhier zijn Voor school B1. E. L. Brouwer, hoofd eener school te Medemblik. 2. J. D. Franse, hoofd eener school te Enschede. 3. W. Visser, hoofd eener school te Lisse. 4. B. L. van E3, hoofd eener school te Enkhuizen. 5. C. Mon- tauban, 1ste onderwijzer aan de tweede tU8Schenschool alhier. 6. A. Sernó Bz. lste onderwijzer aan school D. alhier. Voor de nieuwe school: 1. P. Lands man, hoofd eener school te Vlissïngen. 2. K. Doorenbos hoofd eener school te Nieuwendam. 8. J. van Lingcn, hoofd eener school to Beverwijk. 4. J. M. v. d. Heijde, hoofd eener school te Naar- I den. 5. H. Jongepier, hoofd eener school i te Heinkenszand (Zuid Beveland). 6. C. I de Beer, lste onderwijzer aan de oplei dingsschool voor jongens alhier. Men schrijft ons het volgende Den 15en dezer heeft onze gemeente een groot verlies geleden door het ver trek van het hoofd der 2de Tusschen- school, den heer Ch. W. Valken, die als hoofd eener openbare lagere school in 's Hage benoemd i3 geworden. Het groote verschil der jaarwedde in beide gemeenten ongeveer f 500 zal voorzeker wel eenige schuld aan dit heengaan hebben. Wij vertrouwen, dat deze oorzaak van dit verlies voor ons openbaar onderwijs, zal worden opgemerkt door hen, die ge roepen zijn om de belangen der gemeente te behartigen. Voor de normaalschool is zijn vertrek een groote slag. Dat er van de 10 kwee- kelingen 9 als onderwijzer bij de jongste examens geslaagd zijn, is mode te danken aan het uitstekend en boeiend onderwijs, dat hij in de nederlandsche taal heett weten te geven. De dankbaarheid en de waardeering der kweekelingen van de normaalschool is Woensdag gebleken, toen zij hem een prachtig boek- en plaatwerk ter herin nering hebben aangeboden. Benoemd tot onderwijzeres aan eene bizondere school alhier, mej. M. C. Saltet. Naar men ons uit goede bron mede deelt zijn de timmermansbazen hier ter stede wel geneigd het loon hunner knechts met 2 ct te verhoogen en alzoo te brengen op 18 ct per uur, doch niet voor den eersten November e.k. Zooals men zich herinneren zal, zou eene commissie, bestaande uit bazen, knechts en particulieren werkgevers, trachten den datum, waarop de verhoo ging zou ingaan, vervroegd te krijgen. Uit het bovenstaande blijkt echter, dat deze poging mislukt is. De matinée, gegeven door de socië teit //de Phoenix", op Woensdag 14 Mei, ter gelegenheid van de opening van haren Kinderspeeltuin, mag inder daad schitterend geslaagd heeten. De prettige speeltuin is thans voorzien van de doelmatigste werktuigen voor gym nastiek enz. en andere doeltreffende in richtingen tot ontspanning. Het is er één leven en beweging wanneer men de jeugd er bezig ziet en de moeite waard er eens een kijkje te nemen. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- eelaarskeeht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - T wee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vyf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangel work. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wen3chen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Woensdagavond hebben aan de in- schietplaats voor torpedo's aan zijkanaa 1 F, proeven plaats gehad met eleetrisch licht, onder leiding van den luitenant ter zee lste klasse Roovers. De tor pedobooten F oka en XIF werden op afstanden van 2000 a 2400 M. van el kaar geplaatst; duidelijk kon van het eene vaartuig op het andere alles wor den waargenomen. De iichtstralen lever den een prachtig schouwspel op, dat zelfs op uur afstand de aandacht trok. Iu den Veenpolder onder Nieuwer- Amstel kwam een dor arbeiders met de lier der stoombaggermachine in aanra king en werd daardoor ernstig gewond. B ft ft E N L A ft I). De minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor tien studenten in de medicijnen aan eene der nederlandsche universitei ten de gelegenheid bestaat om tusschen lo. Augustus 1890 en ulitimo Juli 1891 in opleiding te worden genomen voor de betrekking van officier van gezond heid der 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië, onder genot van een subsidie van ƒ5600. Gegadigden hebben zich, onder over legging der vereischte bescheiden, te wen den tot het departement van koloniën. Het antwoord der Regeering op het voorloopig verslag der Tweede Kamer nopens de spoorwegovereankom- sten mag spoedig worden te gemoet ge zien. Hei Vad. spreekt thans het bericht der verheffing van jhr. Hartsen tot baron tegen. FEUILLETON. Naar het engelsch EDNA LYALL. 95) HOOFDSTUK XXXVI. z/Met den een of anderen geestelijke, denk ik; Frances zou het model van eene predikantsvrouw zijn." wNeen," zeide lady Worthington, met een vroolijken trek op haar gelaat; //gij hebt den bal geheel misgeslagen." z/Wel, dan met een grondbezitter, zoodat zij dan eene vriende lijke, milde lady zal worden." //Geraden," zeide lady Worthington. wEn wie is nu de bedoelde landeigenaar? gij kent hem wel, maar by woont hier ver vandaan." *Een landeigenaar, dien ik ken!" zeide Espérance verbaasd. Toen schoot het haar plotseling te binnen, //De heer Henderson! kan het de heer Henderson zijn?" z/Ja, hij is het werkelyk," zeide lady Worthington, glimlachende. //Gij en mevrouw Lemercier hebt dus voor Frances een echtgenoot helpen zoeken." Espérance was over dit nieuws zeer verheugd, en lady Worth - ington's bezoek had haar werkelijk opgevroolijkt. z/Gij doet mij altijd goed," zeide zij, met dankbaarheid. //Her innert gij het u nog, dat gij mij op Allerzielen voor de eerste maal bezocht? dat zal morgen juist vier jaar geleden zijn." Lady Worthington herinnerde zich dat bezoek nog zeer goed. Was dat nog slechts vier jaar geleden? Hoeveel was er in die jaren met haar kleine beschermelinge gebeurd! Zij begaf zich met Es;érance naar boven om Noël te zien, en daar zij Claude's ka mer voorbijliepen, waarvan de deur openstond, verzocht Espérance haar binnen te treden en geleidde haar naar het ledikant. Zij was diep geschokt; eerst kon zij het bijna niet gelooven, dat het Claude was, zoozeer was hij veranderd. Hij verkeerde in een toestand van volslagen gevoelloosheid, lag onbeweeglijk in zijn bed en haalde moeielijk adem. Dienzelfden morgen was zijn haar kort afgeknipt, en daardoor was hij nog moeielijker te herkennen. De verpleegster had zooeven de kamer verlaten, en Espérance nam bij het bed op een stoel plaats en legde een nieuw verband met ijs om zijn hoofd. Het scheen voor haar eene groote voldoening te zijn, iets voor hem te kunnen doen, en daardoor juist was zij niet in de gelegenheid aan de toekomst te denken, maar lady Worth ington beefde, wanneer zy hieraan dacht. Zij liet Espérance met haar echtgenoot alleen, en begaf zich weer naar beDeden; in de zitkamer ontmoette zij den deken, die naar de laatste berichten betreffende den toestand van Claude kwam hooren. Hij was zeer verouderd, en lady Worthington, die meende, dat hij er niet op gesteld zou zijn met haar in gesprek te treden, wilde hem oogenblikkelijk na de eerste begroeting en eenige deelnemende woorden verlaten, maar hy verzocht haar bijna dringend nog een oogenblik te blijven. z/Zoudt gij mij niet kunnen zeggen, lady Worthington, wat ik voor dat arme kind kan doen; zij overwerkt zich iederen dag, en ik ben machteloos om haar te helpen hun beider dood heb ik op mijn verantwoording." //Espérance zeide mij, dat Cornelia haar van veel dienst is," zeide lady Worthington, die gaarne iets vertroostends tot hem wilde zeggen; hare woorden misten echter hunne uitwerking. z/Ja, Cornelia kan haar wel van dienst zijn," zeide hij, met klagende stem, „maar ik,... ik de oorzaak van al die ellende, kan niets doen, dan de treurige gevolgen gadeslaan. Lady Worthington, ik ben een oud man en een letterkundige; maar nu is het mij gebleken, dat ik totdusverre slechts voor mijzelf heb geleefd, en dat ik mijzelf bedrogen heb. Ik zie het nu maar al te duidelijk in, en de straf is zwaar, zeer zwaar. Het is zeer smartelijk om in dit geval geheel hulpeloos te staan, en de verwoesting, die men heeft aangericht, te moeten gadeslaan, terwijl de stemmen uit bet verleden mij de rust ontrooven. Mijne zuster die gij u nog zult kunnen herinneren de heer de Mabillon, zijn zoon, zelfs zijne eigen kinderen, staan steeds als schrikgestalten vcor mij. Ik weet, dat gij het zonderling zult vinden, dat ik u die bekentenis doe, maar ik vertel u dit alles alleen, omdat gij zult kunnen be seffen, hoe vurig ik er naar verlang, Espérance in het een of ander van dienst te zijn. Gij kent haar beter dan ieder ander, gij en

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1