NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 7<e Jaargang. Maandag 19 Mei 1890. No. 2108. S IS DEN VREEMDE. ABOMEMEITSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. iranco door het gebeele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer* - 0-05. Dit. blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en f Bureau: Kleine Hontstrarit No. 9, Haarlem. TTeaef€u©TOEOi«0s?.sser 1JS3. A.DTEETEÏÏTIËI: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties worden asztgeaoHioa door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiera. Direotoiiren-Uitgevers J. O. PEEREBOOJffi ©n J. B. AVIS. Hoofdagenten zoor het Buitenland: Compagnie Générale ds TublteiU Ftrangère G. L. BA IJ BE Co., J O BB F. JONFSSucc., JParys 31 bi» Faubourg M ontwar tre. Dil Mumaer bestaat uit ties Maden. EERSTE BLAD. S T AÜSNIEli tt S. Haarlem, 17 Mei 1890. Vrijdag is door den architect G. H. Möller alhier aanbesteed het maken van vier woonhuizen aan den Kruisweg hoek Parklaan. Ingekomen 14 biljetten. Hoog ste inschrijver J. van Damme te Am sterdam voor 32.360, de laagste inschrij ving was/25.516. Het werk is gegund aan G. Hulsebosch, aannemer en timmerman voor 26.310. Een jong nederlandsch ingenieur, Joan Frederik Elders, uit deze gemeente, die zich onlangs in Transvaal had gevestigd, is, na zes of zeven weken lijden, den 29n Maart daar aan ingewandskoorts be zweken. Zijn begrafenis vond den vol genden dag plaats onder veel eerbewijs en deelneming. De predikant hield een lijkrede, de schoolkinderen zongen bij het graf en een landgenoot hield een toespraak. Hij was slechts 29 jaren oud en te Stanterton belast met het toezicht over de goevernementswerken, die daar in aanbouw zijn. Wij maken onze lezers attent op het te dezer stede bestaande portretten-ma gazijn. Wie het portret van dezen of genen staatsman, geleerde of dichter uit den ouden tijd zoekt, vindt dat wellicht in de verzameling van meer dan 5000 stuks, voorhanden bij de firma P. van Cittert Zonen, Oude Groenmarkt, alhier. Uit een aangeteekenden brief met aan gegeven geldswaarde, op 8 April jl. verzonden uit Haarlem naar Utrecht, en den lOden d. a. v. in ontvangst geno men, zyn vermist: 1 bankbiljet van ƒ1000, dd. 6 Mei 1884, A. A.9298; en 1 bankbiljet van 25, dd. 13 Aug. 1886, H. U. 4182. De officier van justitie te Haarlem verzoekt opsporing en bericht. Vrijdagnamiddag is uit de gang van het café Brinkmann aan de Groote Markt alhier, ten nadeele van een reizi ger, die aldaar vertoefde, ontvreemd een doos inhoudendemonsters handschoenen, verschillende kanten, een stuk crème voile-tule, een lap crème kant 7 meter lang en een stuk dito 12 meter lang. Men meldt ons uit Haarlemmermeer De kinderzanguitvoering onder leiding van haren jeugdigen directeur Elzinga, is Donderdagavond te Nieuw-Vennep uitmuntend geslaagd. Daverende toejuiching viel den jeug digen zangers en zangeressen bij het einde van elk nummer ten deel. R i L A N l>. Het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer omtrent de splitsing in kiesdistricten van de groote steden zal in het laatst dezer maand worden rondgedeeld. De eindindruk van het afdeelingson- derzoek moet aldus zija saam te vatten, dat de vervanging van de meervoudige door enkelvoudige districten steun vond bij eene meerderheid, doch dat do min derheid zich plaatste op het standpunt, dat verandering van de districten, zon der gelijktijdige wijziging of definitieve regeliüg van het voorloopig kiesrecht, in strijd is met de grondwet. De Staatscommissie tot on derzoek van den toestand van den land bouw zal den 2n Juni hare vergaderin gen hervatten. Met ingang van 1 Juli 1890 wordt van rijkswege: lo. de gelegenheid gegeven, op de door den minister van Waterstaat Han del en Nijverheid te bepalen voorwaar den, tot het aan een postkantoor in ont vang nemen door een of namens den ge adresseerde van de voor hem bestemde ■tukken (busrecht); 2o. tusschenkomsü verleend tot het ver krijgen van abonnementen op nieuwsbla den en tijdschriften; 3o. voor zoover de minister hiertoe aanleiding mocht vinden, gelegenheid ge geven tot het vooraf stempelen der adres- strooken van gedrukte stukken. Het busrecht zal verder naar een nieuwen maatstaf geregeld worden. De gelegenheid om zich te abonnee- ren op binnen- en buitenlandsche couran ten en tijdsohriften zal geschieden tegen vooruitbetaling van het abonne- mentsbedrag. Voor het gemis der voordeelen door de ambtenaren der posterijen uit boven staande bepalingen voortvloeiende, is be paald dat zij zullen genieten eene jaar- lijksche toelage berekend naar het ge middelde der emolumenten over 1887 1889. Deze toelage vervalt voor de direc teuren bij verplaatsing, alsmede bij eene nieuwe regeling van hun traktement, voor de overige ambtenaren, bij benoe ming tot directeur, bij plaatsing in eene betrekking, waaraan op 30 Juni 1890 geene emolumenten verbonden zijn, als mede by eene nieuwe regeling van de traktementen der ambtenaren van hun rang. Yoor de brievengaarders zijn de bepa lingen niet van toepassing. Met ingang van 1 Januari 1891 zal in de tropische gewesten een hoed van gevlochten bamboe worden in gevoerd, als hoofddeksel gedurende den dag, voor de korporaal-onderofficieren, mindere schepelingen en vuurstokers bij 's rijks zeemacht. Het Leger des Heils zal in Den Haag buitengewone samenkomsten voor kinderen houden. Voor do aanst. veiligheids ten toonstelling te Amsterdam, is aan de schilders Van der Waay en Witkamp, de xervaardiging opgedragen van twee groote doeken, het eene op plastische wijze voorstellende de geschiedenis der ten toonstelling, het andere //de arbeid be schermd door de wetenschap.Beide doeken zullen het middelpunt vormen van eene grootsche versiering. Voor de veiligheids-ten toonstelling te Amsterdam zijn uit Bel gië belangryke inzendingen toegezonden. Frankrijk daarentegen schijnt zeer wei nig op dit gebied op te leveren; althans het aantal fransche deelnemers aan de tentoonstelling is zeer gering. Uit En geland worden eenige belangrijke inzen dingen gewacht. De tentoonstelling draagt in hoofdzwak een nationaal karakter. Aan de Kamer van koop li a n- del te Amsterdam is door een groot aantal belanghebbenden bij handel en scheepvaart een adres gericht, waarin de overtuiging wordt uitgesproken, dat de bij de Tweede Kamer aanhangige spoor wegovereenkomsten in hooge mate be vorderlijk zullen zijn aan de ontwikke ling van Amsterdam's spoorwegverkeer en aan den bloei der stad als doorvoer haven deswege verzoeken de ondertee- kenaars, bij de Vertegenwoordiging op aanneming dier overeenkomsten aan te dringen. 4 Mej. Drucker te Amster- dam heeft ontslag genomen als presidente der /.Vrije-Vrouwenvereeniging", wegens een voor haar beleedigend verslag in het Rad. Weekblad omtrent eene verga dering van de vereen. ffDe Dageraad" Op die byeenkomst had de heer Gerhard zich ongunstig uitgelaten over de //Vrije- Vrouwenvereeniging" en hare ex-pre sidente. Zy verklaarde, //de Maagd van Orleans" te zijn wdïe door Gerhard i3 ter dood gebracht. Maar zij is niet dood; zij zou de zweep der sociaal-democraten worden." In de Spuistraat te Amster dam is Vrijdag een knaap, die op een in vaart zijnden tramwagen was ge- sprongen, er afgevallen, overreden en na weinige minuten overleden. Naar men verneemt, komen tegenwoordig voor eene eventueele be noeming van buitengewoon opzichter van den rijks waterstaat vooral zij het eerst in aanmerking, die bij het in December 1889 gehouden examen voor rijks opzichter van den waterstaat 4de klasse dit diploma verkregen hebben. Deze maatregel heeft het voordeel, dat die jongelieden zich degelijk kunnen ont wikkelen. Aangaande de slooping der Benbrack wordt ons uit de Cocksdorp nog het volgende gemeld. Thans zijn ongeveer dertig engelsche werklieden bezig, wanneer het weer gunstig blijft zullen ze zes maanden werk hebben. De materialen worden uit Engeland aange- aangevoerd. Door den schipper P* Hoedemaker te Tessel werd in de vorige week een kies uit zee opgehaald, waarschijnlijk van een voor wereldlijk dier. Thans is hij in het bezit van een tweede exemplaar. De biezen wegen samen niet minder dan 7 kilogram. Te Botterdam zal thans spoedig in een zeer lang gevoelde be hoefte voorzien worden. Wanneer hat voorstel van B. en W. door den gemeen teraad wordt aangenomen, zal weldra de bibliotheek der gemeente, zich bevindende in het Museum-Boymans, voor het pu bliek worden opengesteld. Wel bestond dit plan reeds geruimen tijd, doch de uitvoering stuitte af op het gemis van een behoorlijken catalogus. Thans is deze reed en dus dit bezwaar uit den weg ruimd. In de ontwerp-verordeniDg wordt bepaald, dat de leeszaal der bibliotheek voor het publiek kostelos zal worden opengesteld eiken Dinsdag en Zaterdag van 113 uren. .Door de politie te Eist is proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw uit Nijmegen, die op den open baren weg in die gemeente aan door trekkende miliciens van de lichting dezes jaars sterken drank verkocht. Een arbeider uit Zevenaar is Woensdagochtend onder een boom in eene zoo goed als droge sloot dood ge vonden. Naar de omstandigheden te oor- deelen, heeft hy een tak van den boom willen trekkeD, welke was uitgescheurd, en is hij daarbij op zijn rug in de sloot gevallen en heeft den hals gebroken. Donderdagochtend vervoeg de zich ten huize van den president van het gerechtshof te 's-Boseh een welge kleed heer, die verzocht den president even te mogen spreken. De dienstbode liet hem in eene kamer, waarna zij de boodschap by haren heer ging overbren gen. In de wachtkamer bevond zich een kastje, waarvan eeoe der laden waarin eenige zilveren voorwerpen lagen, open stond. De bezoeker aan de verleiding geen weerstand kunnende bieden, nam een dier voorwerpen weg en vertrok, toen hij vernam dat aan zijn verzoek door den president geen gevolg kon wor den gegeven. Na zijn vertrek werd de diefstal ont dekt. De politie deed onmiddellijk on derzoek, doch het is haar niet mogen gelukken den dief in handen te krijgen. Donderdagochtend werd in de nabijheid van het station Nuland Geffen eene wachtersvrouw door den voorbijsnellenden personentrein aangere den en zwaar aan de borst gekneusd. De trein stopte onmiddellijk na het on geval, en nam de vrouw naar Osch mede, waar zij in het gasthuis werd opgeno men. Haar toestand moet vrij ernstig zyn. Te Groningen is Zondag avond een draaimolen, terwijl hij vol kinderen zat, onder den last bezweken en in elkaar gezakt. De meeste kinde ren kwamen met den schrik en lichte kwetsuren vrij. Eén kind moet ernstig verwond zyn. De schade is voor den eigenaar niet gering. De le luitenant derinfan- terie G. W. Mossel kwam Woensdag avond met de manschappen, die te Ter- apelkanaal gedetacheerd waren, te De venter in garnizoen terug. Aan N. A. wordt medege deeld, dat Vrijdag-morgen bij een land bouwer to Oldeboorn de inboedel zou worden opgeschreven. Vroeg in den mor gen echter wist de boer in stilte al zijn vee op de boot te brengen en naar de Leeuwarder markt te vervoeren. Toen de notaris dit vernam, spoorde hij on middellijk naar Leeuwarden, om aldaar door een deurwaarder alsnog beslag te doen leggen. Men kwam evenwel even te laathet vee was juist verkocht, zoo dat de notaris onverrichterzake terug kon keeren. Uit Enschedé wordt gemeld, dat Woensdagmiddag de burgemeester met groote moeite de arbeiders, die voor do fabriek van Ter Kuile en Morsman waren samengeschoold en die niet be reid waren ;te werken, naar binnen ge loodst heeft. De correspondent van het Utr. Dagblad verklaart, dat men te En schedé nog lang niet gerust is omtrent de vraag of de werkstaking voor goed is geëindigd. De burgemeester zal trach ten de negen ontslagen arbeiders bij een of meer der fabrikanten alsnog geplaatst te krijgen. De burgemeester was sinds tien weken op zijn post van des och tends Wh uur tot 's nachts 2 uur, dag in, dag uit. In een gesprek met den cor respondent zei de burgemeester: //Onze jongens meenen het niet zoo kwaad. Ze worden aangezet door ande ren, die daar buiten staan, en ze mogen al eens ongunstig zich uitlaten tegen over hun patroons, gemeend is dat toch niet zoo ernstig. Ze weten eigenlijk niet wat ze zeggen. Eene vrouw kwam o.a. bij mo en had gehoord, dat de heer J. v. Heek eene badinrichting voor zijn volk FEUILLE T O JN. Naar het engelsch EDNA LYALL. 96) HOOFDSTUK XXXVI. //Hoe lang nog?" vroeg zij met toonlooze stem. //Wellicht eenige dagen," antwoordde hij, //maar het is mogelijk, dat het nog een week, ja een maand duurt. Er zijn gevallen ge weest, waarbij de patient het op die wijze eenigen tijd bleef uit houden en eindelijk het bewustzijn herkreeg, maar het spijt mij, dat ik u moet zeggen, mevrouw, dat die gevallen uiterst zeld zaam zijn." Zij deed hem nog eenige vragen, hare tranen moedig inhou dende; daarna nam de heer Moore met eenige hartelijke woorden van deelneming afscheid, om weer met don trein naar Londen terug te keeren. z/Een treurig vooruitzicht voor dat arme, jonge vrouwtje!" zeide hij tot Maclaren, de geneesheer van ïtilchester, die hem naar het station begeleidde. //Zij zijn, hoor ik, nog niet lang gehuwd." //Nog geen twee jaar," antwoordde Maclaren. /,-Hmmen zegt, dat fransche vrouwen zelden de waarheid spre ken, maar zij kunnen er ons toch toe dwingen het te doen. Prach tige oogen heeft zij en zulk een bizonder soort de kleur van smyrnasche rozijnen!" Toen begonnen de geneesheeren over andere onderwerpen te praten, en eenige minuten daarna reed deze beroemdheid, op wien deken Collinson al zijn hoop had gevestigd met den sneltrein;, weg in de richting van Londen. Eerst nadat hij reeds eenige minuten weg was, durfde Espé- qancc aan het haar overstelpend leed lucht geven; daarna be- heerschte zij zich, en liep langzaam door de kamer heen en weer, als een prooi der wanhoop, maar toch met de gedwongen kalmte voortvloeiende uit een krachtigen wil. Zij bleef een oogenblik voor het raam staan, maar de Novemberzon wierp hare tintelende gou den stralen door het venster, en belette haar het uitzicht, terwijl de duisternis in haar hart eene pijnlijke tegenstelling was met die helderheid en vroolijkhcid rondom baar; toen zij nu hare oogen neersloeg, bleven zij een oogenblik rusten op haar verlovingsring. Het zonlicht viel op de letters, welke er op gedrukt waren. Zij las en herlas ze, eerst nog half droomende, maar plotseling wek ten zij bij haar tal van aangename herinneringen op ,/Espérez toujours" blijf altijd hopen. Zij liet den ring langzaam om haar vinger draaien, zoodat de zonnestralen iedere letter als een gloeienden diamant deden schit teren. Welke aandoeningen wekten zij bij haar op! Zij liet hare gedachten langzaam tot in het verleden terugdwalen. Nu bevond zij zich te Parijs in het kleine salon met haar vader en Gaspard, beiden in de uniform van de Nationale Garde, en de woorden van haar vader klonken haar nog in de ooren, vervolgens was zij aan het groote station te Londen, en zat zij in een coupé, waarvan het portier leeds was gesloten, terwijl Gaspard haar moed insprak; vervolgens en de tranen begonnen bij deze 'herinnering sneller te vloeien wandelde zij met Claude langs een rechten, stoffigen weg aan iederen kant begrensd door uitgestrekte weilanden; zij had hem verteld, dat dit haar levensspreuk was; en hij had er haar dikwijls aan herinnerd toen zij bij het graf van den kruisvader stonden, en later op het oude kasteel op dien langdu- rigen avond voor Kerstmis; toen hadden die woorden, door hem tot haar gesproken, haar leed verzacht, en eenige uren later lag zij vreedzaam met haar kind naast haar, en Claude's van geluk- stralend gelaat boog zich tot het hare over en hij fluisterde: ,/Espérez toujoursEn deze twee woorden versterkten Espérance Waren het niet de laatste woorden, die hij tot haar had gericht? Neen, toch niet! Bij dat vrceselijke afscheid in de duisternis, te midden van het hevige onweer, waren er hem nog schooner woorden over do lippen gekomen van hoop, maar ook nog van iets beters dan hoop. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1