SMI NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. IN DEN VREEMDE. 7e J aargaogr» Dinsdag' 20 Mei 1890 No. 2109. DAGBLAD AEOKIEBEUTSPEUS: Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Eijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers -0.00. Hit blad verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Boreau: Kleine Houtstraat No. 9. Haarlem. Telefoomauznsaer HSS. AjD VERTENTIËÏT: vin 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren, postkantoren en cour an tiers. DiTGotouren-Uitgever# J. C. PEEBEBGOM &a J. B. AVIS. - Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Fubliciti Mtrangère G. LDAUBS Sf Co.t JOHN F. JONF8Succ.t Faryt 31 hie Faubourg Montmartn. STADSNIE U W S. Haarlem, 19 Mei 1890. ,/Een wandelaar" beweert in een der stedelijke bladen, sprekende van de Ótaalwaterbron, dat het er ons niet om te doen is van Haarlem een bad plaats te maken, maar om in den Hout oen uitspanningsplaats te verkrijgen waar ieder die geen lid is van ffTrouw moet Blijken" zich toch in de schoon heid van onzen Hout vermeien kan. Het is dezen wandelaar zeker niet be kend, dat wij, lang voordat zijn pen anonieme brieven schreef, den weosch en de verwachting hebben uitgedrukt, dat Haarlem door de Staalbron een badplaats worden zou. En het bewijst alleen dat hij niet lezen kan, wanneer hij beweert: dat het ons te doen is cm /.-een plaats waar men zitten kan met een glas//vergun ning" vóór zich in de stof of in den tabaksrook." Verder wenschen wij niet te antwoor den op insinuaties, waarvan wij zelfs den schrijver niet kennen. De algemeene repetities voor het mu ziekfeest van Toonkunst, met koor, or- chest en solisten, zullen plaats hebben als volgt, in de //Vereeniging"Donderdag Juni 's avonds ten 6^ uur //die Schöp- fung." Vrijdag 6 Juni 's namiddags te 12^ uur //Beethoven's 5de Symphonie" ,/de Schelde." Zaterdag 7 Juni s morgens ten 10 uur //Lobgesang," ,/Abendlied" en voordrachten der solis ten voor de kunstenaars -matinee. Dat bouwgrond te Hoofddorp (Haarlm.) nogal waarde heeft, bewijst dat een per- cee. grond groot 200 M2 verkocht is, buiten alle kosten, voor 1500. Het electrisch licht, gebruikt bij schiet oefeningen ia zijkanaal F (IJpolder), is te Hoofddorp (Haarlemmermeer) zicht baar op een afstand, dien men veilig op ruim 3 uur kan rekenen. Zaterdag jl. is van den landbouwer Bronkhorst aan de Sloterweg te Haar lemmermeer afgebrand een kapberg met aangrenzend schuurtje, de oorzaak van den brand is onbekend. li IN K Si I. A is. De Sta at* courant no. 114 be vat de wet van den 9den Mei, 1890, houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. Naar De In g enieur verneemt, zijn de vorige week de metingen ten behoeve van het onderzoek van de Zui- derzee-vereeniging in zake de Zuiderzee- indijking hervat. Zij hebben plaats in de nabijheid van Harlingen door de civiel- ingenieurs C. C. Cosmans en P. Joos- ting en den opzichter Vegter. Ter eere van den jeugdigen koning van Spanje, die Zaterdag zijn vijfde levensjaar is ingetreden, wapperde de spaansche vlag uit het huis in het Korte Voorhout te 's-Hage, bewoond door markies de Villa Urutia, gezant van Spanje bij ons hof. In hetjaar 1889 werden in ons land geboren 157,972, waaronder 7443 levenloos werden aangegeven. Het getal sterfgevallen, met inbegrip der le venloos aangegevenea, was 98,577 of 21,88 op de 1000 inwoners. In 1888 waren de cijfers 158.865 geborenen waaronder 7771 levenloos aangegevenen, en 99,012 sterfgevallen of 22,11 op 1000 inwoners. De sterfte van kinderen bene den het jaar was 26,583 of 407 meer dan in het vorig jaar. Het sterftecijfer was het kleinst in de proe. Limburg: 16,46 op de 1000 inwoners. Het ongun stigste cijfer leverde de prov. Zuid-Hol land met 23.57. Van de steden was de sterfte het grootst te Gouda, 36,70, het kleinst te Bergen-op-Zoom, 13.70. Van de vyf grootste steden toont Rotterdam het hoogste cijfer, 25.23, Den Haag het kleinste, 21.06, Groningen had 21.61, Utrecht 23.66, Amsterdam 24.47. Ook Den Haag en Groningen waren dus be neden het gemiddelde sterftecijfer van het geheele land. De oproeping,dooreenige beoefenaars van het juist-echieten in het begin dezer maand aan allo nederl. scherpschutters verzonden tot het op richten van een vereeniging waarvan dezen alleen deel zouden kunnen uitmaken, heeft reeds in verschillende plaatsen van ons land weerklank gevonden en er zijn, naar wij vernemen, reeds ongeveer van twee honderd personen bewijzen ontvangen dat zij aan de oprichting van dergelijke vereeniging gaarne willen medewerken. Hoezeer eene samenwerking van de scherpschutters ter verkrijging van meer deren steun van overheidswege ook hier te lande gewenscht is, kan blijken uit hetgeen wordt medegedeeld over de hulp die door stedelijke en Rijksregeering in België aan de vrijwillige schutterscorp- sen worden verleend. Daar te lande bestaan o. a. groote schietbanen te Brussel, Antwerpen, Luik, Gent, Verviers, Mechelen en St. Nicolas. Te Brussel heeft men 8 schijven op 600 M., 3 op 500 M., 4 op 400 M., 10 a 12 op 300 en 15 a 20 op 200 M. De antwerpsche baan heeft 13 schij ven op 200 M., 3 schijven op 400 M en 2 op 300 M. De geheele inrichting aldaar kost fr. 425,000, waarvan door het rijk fr. 67,000, en door de stad Antwerpen het overige gedragen is. Behalve subsidie voor prijzen bij wed strijden betaalt de stad Antwerpen bo vendien nog kosten van bedienden en onderhoud, te zamen ongeveer fr.8000, terwijl het rijk aan de antwerpsche baan jaarlijk 9 revolver» als prijzen schenkt. In eene vergadering van de Broederschap van candidaat-notarissen, afd. NoordBrabant en Zeeland, te 's-Bosch heeft de heer mr. M. W. F. Treub eene voordracht gehouden over het onder werp: Hoe kunnen de candidaat-nota rissen door vereeniging hunne belangen bevorderen Andere eischen, meende spr., moeten er gesteld wordon, o. a. voorbereidende examens, meer algemeene ontwikkeling, de doet. graad, eindexamens aan eene hoogere burgerschool of gymnasium, een stage na het tweede en een stage na het derde gedeelte van het examen. Bij de moreele belangen dient in het oog te worden gehouden, dat het nota riaat niet enkel moet zijn eene geld- of broodwinning. Het moet worden hoog gehouden. De praktijkjacht der notaris sen en de zaakwaarnemerij van vele candidaten dienen op te houden. De af deeling Amsterdam van de Noord-Hollandsche vereeniging liet Witte Kruis" staat aan het hoofd van het op het Johannes Daniël Meijer- plein aldaar op te richten Volksbadhuis. Dat Volksbadhui3, dat nog dezen zomer zal geopend worden, zal de afdeeling in bruikleen en ter exploitatie atstaan aan de //Vereeniging voor Volksbaden" die op het vroegere Katthuizerkerkhof een tweede volksbadhuis opricht. Het badhuis op het J. D. Meijerplein zal geheel van hout worden opgetrokken en is door den architect J. C. öpakler in chitletvorm ontworpen. Het heeft, be halve ruime wachtkamers voor mannen en vrouwen, vier badkamers voor vrou wen, acht badkamers voor mannen, wasch- lokalen, bergplaatsen enz. In de vorige week geraakte een reeds bejaard wielrijder, op weg naar Schoveningen tot bijwoning der wedstrijden, op den Delftschen weg te water. Hij werd spoedig door middel van een officierssabel op het droge getrokken en kwam er met een nat pak en den schrik af. Het geheele werkliedenper- 8oneol der firma A. M. van Dusseldorp en Co., atoommeelfabrikanten te Vlaar- dingen, is bij de Eerste Nederl. Verz.- Maatschappij te 's Gravenhage tegen on gelukken verzekerd. De meeste groote zaanlandsche firma's hebben hun talrijk personeel eveneens op dezelfde wijze verzekerd. In de Akkerstraat te Breda heeft een hevige vechtpartij plaats ge had tussehen eenige artilleristen, waarbij één op doodelijke wijze met een sabel werd gewond. Een eigenaardig gebruik heerscht nog in sommige dorpen van Limburg. In den Meinacht brengt de minnaar aan de uitverkorene van zijn hart een //Mei" d. i. een groene tak met bonte vlaggetjes, geverfde krullen, linten en bloemen versierd. Deze //Mei" wordt vaak met levensgevaar geplaatst op den nok van het dak waaronder de geliefde rust. Wanneer deze des ochtends den z/Mei" op het dak ontwaart, laat zij hem door een harer broeders of vrien den afhalen en bewaart de linten, bloe men en andere versieringen als een kost baar liefdepand. Zij is er trotsch op, als zij den volgenden Zondag aan hare vriendinnen kan vertellen, dat zij een schoone //Mei" gehad heeft van haren Jan, die, ofschoon een uur van haar af wonende, zijne nachtrust heeft opge offerd om haar een zichtbaar blyk te geven van zijne onwankelbare liefde en trouw. Men schrijft aan het A. H uit Vlissingen, dd. 16 Mei: Toen de tram gisteravond van Mid delburg naar hier te elf uren was afge reden en in de Lange Viele was geko men, hid onverwachts een hevige aanval op de passagiers plaats door eenige (5 a 6) dronken personen, die uit eene zijstraat waren toegeschoten. Zij begon nen met te trachten de personen, die op de platform stonden, er af te trekken toen dezen zich verdedigden, begon nen zij met messen te snijden, waardoor drie personen vrij groote verwondingen bekwamen welke eene geneeskundige behandeling, toen men te Vlissingen was auDgekomen, noodzakelijk maakten. Een oificier der infanterie kreeg eene groote ide aan het hoofd en oor, een ander over de hand, een derde aan het voor hoofd ena. enz. Door het angstgeschreeuw stopte de machinist en alstoen begon een geregeld gevecht en werden alle ruiten van de tram stukgeslagen. Er werd nu op de tram geklommen en zoo de aanranding, waarvoor men geene reden weet op te geven, voortgezettotdat eindelijk de machinist de machine weder in werking bracht om ten spoedigste de plaats van den aanval te verlaten. De politie was nergens te ontdekken, zoodat de woes telingen, waarvan echter de conducteur een paar meent te zullen herkennen, voor dien oogenblik vrij spel hadden. Er wordt natuurlijk een ernstig onder zoek ing In de kas van de spaarbank van het departement Dwingeloo van de Maatschappij tot Nut van't Algemeen is een tekort van ongeveer f 13,000 ontdekt. In vele gemeenten aan de belgische grens wordt veel zout gesmok keld. Hiervoor worden zelfs kinderen gebezigd. De ambtenaren doen bijna da gelijks aanhalingen en ondervinden hier bij de vreemdste dingen. Ook de tabaksmokkelarij in België is weer aan den gang, doch dit geschiedt op grootere schaal. Karren tabak worden uit Rozendaaal en omliggende plaatsen heimelijk in België gevoerd. De brutaliteit dezer smokkelaars is ongeloofelijk. Reeds tweemaal werden de paarden dier smokkelaars door de douanen te Esschen doodgeschoten. Ongelukken zijn aldaar vroeg of laat onvermijdelijk. Men schrijft uit Appelscha dd. 16 Mei, aan de N. R. CL'. Heden ochtend vroeg trokken politie i militairen naar het veen en is het laden van schepen aangevangen. Circa 60 schepen worden bevracht. Uit de veenkoloniën zijn slechts zeer enkele ar beiders in het veen. De schippers laden zelf of met behulp van enkele arbeiders. Naar men ons mededeelt, zijn een 20-tal arbeiders van Smilde heden och tend teruggekeerd, door te zeggen aan de werkstakersals jelui niet wilt heb ben dat we werkeD, gaan we terug. Zijn onze inlichtingen juist, dan worden er strenge maatregelen genomen, om hen die willen werken en die van elders komen te beschermen. Heden ochtend vergaderden circa 220 werkstakende vrouwen. In gezelschap togen zij met een rood teeken op de borst door het dorp naar het vergader lokaal, waar Van Emmenes uit 's-Hage spreker optrad, die aandrong op ver eeniging. Hierna hielden de vrouwen eene huishoudelijke vergadering en werd definitief tot de oprichting eener vrou- weuvereeniging besloten, ongeveer 220 sloten zich aan. Na deze bijeenkomst werd door de werkstakende mannen vergaderd, waar weder v. Emmenes optrad. De toestand omtrent deze werkstaking is volkomen dezelfde als gisteren. Van onderhandelingen verneemt met niets. Verveners blijven bij het contract en er is van toenadering geen sprake. De werkstakers vergaderen en over de kwestie van het loon wordt niet ge sproken. Naar liet engelsck EDNA LYALL. 97) HOOFDSTUK XXXVI. Zou zij dan ongehoorzaam zijn aan zijne laatste woorden Mocht zij angstig terugdeinzen voor hetgeen tot haar bestwil zou ge schieden Onder een diep stilzwijgen knielde zij eenige oogenblikken neer, en toen zij weer opstond, waren de wanhoop en doodsangst uit hare trekken verdwenen hare wangen waren nat van tranen, maar lar gelaat was kalm. Weldra begaf zij zich naar da. huiskamer, waar zij haar oom en Cornelia vond. De deken stond met zijn elboog tegen den schoorsteenmantel geleund; hij keek op, toen zij binnentrad, en haastig wendde hij zijn gelaat weer af. Cornelia zette bij het vuur een stoel voor haar neer, en eenige minuten lang verbrak niemand de stilte. Espérance wist, dat zij van haar verwachtten, dat zij zou be ginnen, en met groote moeite richtte zij het woord tot den deken. //Heeft de heer Moore u ook iets meegedeeld, oom?" De deken keek op, en zij was getroffen door de stille smart, welke op zijn gelaat zetelde. //Gij hebt hem toch zelf ook gesproken, nietwaar, mijn kind?" z/Ja," zeide Espérance, /,en hij heeft mij de waarheid //Hij vreest het ergste, arm kind," hier bleef de deken ling steken. Hij wendde het gelaat af, verborg zijn gelaat in zijne handen en begon toen hevig te snikken. Cornelia vreczcnde, dat dit Espérance te veel zou schokken, trachtte hem tot bedaren te brengen, maar nu zijn laatste hoop hem ontnomen was, scheen die teleurstelling zijn geestkracht ge broken te hebben; hij sprak met half kreunende stem eenige woor den van zelfbeschuldiging en berouw, terwijl hij verscheidene malen het verschrikkelijke vonnis uitsprak: //Het ergste hjj vreest het ergste!" Espérance bleef een oogenblik staan om krachten te verzamelen; toen boog sij zich tcedor tot den deken over en sloeg haar arm om zijn hals, terwijl zij haar lief gelaat tegen zijne gerimpelde wang vleide. //God zal alles ten beste over ons beschikken," fluisterde zij. Deze woorden konden den deken geen troost verschaffen; hij drukte haar hand onder een diep stilzwijgen. Op dat oogenblik werd er haastig aau de deur getikt. Cornelia deed open, en men overhandigde haar een telegram voor haar vader. Met bevende vingers scheurde do deken de enveloppe open en las de weinige woorden. Het was van den heer Seymour. Gaspard was reeds vertrokken en overeenkomstig het verlangen van den deken zou hij met de overlandsche mail komen, en men kon hem in de laatste week van November verwachten. Dit werd Espérance behoedzaam meegedeeld, en hare innige dankbaarheid deed het hart van den deken goed. Het scheen een straal van hoop op dien dag van bittere teleurstelling; evenwel niemand durfde deze drie weken vooruitzien. lederen dag bad de deken met van aandoening trillende stem met zijn toehoorders in de kathedraal voor het leven van Claude; iederen dag waakte en wachtte Espérance bij het ziekbed van haar echtgenoot waakte met onverflauwde hoop, wachtte geduldig op hetgeen komen zou, Cornelia trachtte haar angst vour het leven van Espérance zelf te verbergen, maar zij zag met onuitsprekelijk verlangen de komst van Gaspard te gemoet, daar zij wi3t, dat zijne aanwezigheid voor Espérance de beste troost zou zijn. Zij was dan ook van een zwa ren last ontheven, toen hij uit Londen een telegram zond. Zij begaf zichzelf naar het station van Rilcliester, om hem af te halen; zij vreesde zijne komst evenzeer als zij er naar verlangde, en ter wijl zij het perron op en neer liep en op den trein wachtte, riep zij zich met aandoening de eerste ontmoeting met haar neef, jaren ge - leden aan het station te Londen, voor den geest terug. Hij was niet zoo veranderd als zij verwacht had. Het was de zelfde slanke, flinke gestalte, het wel wat ernstig gelaat, de heldere, bruine oogen, en de lange snor, maar zijn gebronsd gelaat, waarop de kleur der gezondheid lag, deed hem er nog jonger en knapper uitzien dan voorheen. Zij reikte hem de baud en verwelkomde hem met het antwoord op de vraag, die zij zeker wist, dat op

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1