POLITIEK OVEHZiOIT. In het begin dezer week werd in de Prov. Pr. en Asser Ct. eene uicnoodi- ging geplaatst door de werklieden-ver- eeniging „Eendraeht," aan verveners, om morgenavond, Zaterdag, te vergade ren met verveners en over het loon te spreken. Het is stil op het dorp, doordien de werkzaamheden stilstaan. Nog verneem ik, dat door enkele arbeiders het veen word opgemeten, om met de bazen af te rekenen. Van deze arbeiders vertrek ken er eenige om elders werk te zoeken. De schade in deze veenkolonie, voor verveners, veenwerkers en schippers, is belangrijk en het einde is niet te voorzien. Van de vergadering op morgen ver wacht men niets. De burgemeester door kruiste heden de venen. Uit Appelscha wordt per telegraaf ge meld De werkstaking duurt voort. De schepen worden geladen. Enkele arbei ders zijn weder in het veen, van elders. Een enkel schip is ongeladen vertrok ken. Intusschen komen er nog ledige schepen. Heden nacht zijn er posten politie en militairen uttgezet. Het is rustig. deren. (Slot.) Een bloemenmand, met een afbeelding. Gentiana's. Een sterke kamerplant. Nieuwe Ageratum. Fransche Bromeliaceeën-hybriden. Een Dwerg-Banaan. Uitnoodiging tot het verstrekken van bijdragen voor het aanleggen van een botanische tuin van uitsluitend nuttige planten. (Hortus plan- tarum diapkoricanum.) Het verplanten van boomen. Een eenvoudige en doel matige gazon sproeier. Een prijscou rant van planten uit Japan. Een monsterwintertuin. Necrologie. Weeknieuws. Verschillende mededec- lingen. Antwoorden op het Vraag- bord. Vraagbord. Landbouw en Veeteelt. In het Westland is de stand der ge wassen uitstekend. Het milde en zachte Meiweder doet in vruchtbaarheid weinig onder voor de heerlijke dagen van het vorige jaar. De aardappelen staan zeer voordeelig. Nachtvorsten hebben gedreigd, doch niet geschaad, of alleen te 's Gra- venzande, waar het vroegste gewas door de vorst geleden heeft. De vroeg geleg de soorten groeien reeds in elkaar, ter wijl de door kunst vervroegde spoedig gereed zullen zijn. Ook de uien staan flink, vooral de vroeg gepote, terwijl de zaaiuïen, die er in groote hoeveelheid zijn in tegenstelling met andere jaren, over het algemeen gelukkig ontkiemden. De peen zal hier en daar een minder goed gewas makener is veel zaad niet opgekomen. De trosjes- en kleiperen hebben prachtig gebloeid, evenals de an dere peersoortenvooral de beide eerste soorten zijn zwaar geladen. De appelen, waarvan de vroegste soort begint te bloeien, geven veel minder te verwach ten. De aalbessen bloeien prachtig; als zij niet ruien, is er een rijk gewas te wachten. De kruisbes heeft wederom veel geleden van de musschec. De drui ven zyn in de laatste dagen sterk ge groeid; de raamdruif begint te bleeien, terwijl de koude muur deze week aan gebonden zal kunnen worden;zij beloven veel. De pruimen zullen slechts matig dragen of do vruchtzetting moet mee loopen. De weiden zijn thans volop van gras voorziening, tengevolge van de gunstige weersverandering. Van de eerste zending rimd- vee, vanwege het Ned. Landbouw-Comité naar de internationale landbouwtentoon stelling te Buenos-Ayres gezonden, zijn er 7 stuks onderweg gestoiven en kwa men er 10 in zulk een staat aan, dat zij voor rekening van assuradeuren moesten worden gelaten. Van de overige 19 wa ren 14- volkomen gaaf, maar hadden 5 onderweg gekalfd, terwijl alle zeer had den geleden. Vaa de 50 beesten der tweede zending kwamen er 46 uitmun tend aan; 1 hengst, 2 stuks wol vee en 1 varken waren onderweg gestorven. De opening van de tentoonstelling is verdaagd geworden tot 4 Mei, hetgeen tengevolge heelt gehad, dat het buiten- ïandsche vee tijd had om in beter cod- ditie te komen. De tentoonstelling moet bizonder fraai zijn. Het nederlandsche vee verkeert in uitmuntenden staat en een der eerste prijzen is aan een neder- landsch paard ten deel gevallen. Rechtszaken. D. J. B., fabrieksarbeider te Ensche dé, beklaagd dat hij in den nacht van 14 op 15 April jl. opzettelijk en weder rechtelijk met een stuk steen heeft in geworpen en verbrijzeld een glasruit bij den fabrieksarbeider R., is door de recht bank te Almeloo tot 2 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Een andere fa brieksarbeider, H. B, is wegens gelijk geval tot 6 wekensveroordeeld. Beide ge vallen hebben gedurende de werkstaking plaats gehad. Het gerechtshof te 's Hage heeft als volledig bewezen aangenomen, dat L. E. Consenheim wist dat de medailles, aan den heer Krelage te Haarlem ontstolen, afkomstig waren van diefstallen of eenig ander misdrijf en Consenheim ter zake van heling veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, te verminderen met den geheelen tijd, dien hij voorloopig in ver zekerde bewaring heeft doorgebracht. of griep door den geneeskundigen dienst te Batavia epidemisch ver klaard. Hier loopen stellige geruchten, dat op de Westkust van Sumatra de influ enza zou heerschen even erg, als zij in den afgeloopen winter geheel Europa heeft geteisterd. Men spreekt van honderden zieken in de hospitalen te Padang, Oeloe Limau Maoes, Kajoetanam, Padang-Panjang en Fort de Koek, doch meldt tevens, dat de ziekte over het algemeen een zeer goed aardig verloop heeft. CIVIEL DEPARTEMENT. VerleendEen tweej. verl. naar Neder land, wegens 15 jaren onafgebroken dienst, aan den magazijnmeester bij den dienst der Staatsspoorwegen ter Sumatra's Westkust I. R. Brouwer; een tweej. verlof naar Nederland, wegens 12 jaren onafgebroken dienst in deze gewesten, aan den onderwijzer 2de klasse P. A. Biegman. MARINE DEPARTEMENT De kapitein Van Heutsz, den 8en Februari gewond, en sedert dien dag in VSSSSHËSIJ. Nieuwediep, 17 Mei. Door 106 korders en beugers werden heden 20 tot 150 groote-, 10 tot 100 kl. tongen, 5 tot 90 roggen, 7 tarbotten, 1 tot 12 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en door trekkers 29 tal geep en 100,000 stuks ansjovis aangevoerdgr. tong gold 40 a 50 c., kleine id. 20 rog 40 a 45 c., tarbot 8 a 12 p. stuk, kl. schol 2 a 2.75 per mandje, schar f 3.50 per mand, geep 17.50 a 18 p. tal en ansjovis 3.25 a 3.50 p. duizend. Letteren en Kunst. Inhoud Sempervirens no. 20: De kleur der bladeren. VIL Gekleurde bla KOLONIËN. (Uit de bataviasche bladen van 1619 en de Déli Ct. van 16 April jl., terwijl de vorige mail liep tot den 8sten0 De tusschenliggende bladen ontbreken nog.) BATAVIA, 19 April. De heer H. C. Kruyt, een zoon van den bekenden op Java werkzamen zen deling is in Deli aangekomen om een begin te maken met het vestigen eener missie onder de Batlaks. Van de werk zaamheden in het onafhankelijk gebied, waartegen gewaarschuwd werd als ge vaarlijk wegens de op de hoogvlakte rondzwervende Atjehers, is voorloopig afgezien en zal de doeson de land streek gelegen tusschen de hoogvlakte en het sumatrasche laagland het allereerst aan de beurt komen. Van daar zal men trachten met de bewoners der hoogvlakte in aanraking te komen. Blijkt later dat eene vestiging in het onafhan kelijk gebied geen gevaar meer oplevert, doordien de zendelingen zicli kunnen omringen met eene vertrouwbare inland- sche omgeving, dan eerst zal de zen ding zich in het onafhankelijk gebied vestigen. Den 15den April deed de Raad van Justitie te Soerabaija uitspraak in de zaak van Van Kleeff, beschuldigd van brandstichting. Deze laatste werd tot zeven jaren tuchthuisstraf veroor deeld, en de andere beklaagde Wirodi- kromo tot één jaar dwangarbeid buiten den ketting. i Naar wij vernemen, is de influen- Verleend'. een tweej. verl. naar Europa, wegens meer dan vijftien jaren onafge broken dienst aan den gezagk. 2de kl. bij de goevernements-marine W. C. Meijer. Aan eenen brief uit Aljeli ia den Ja- vabodedd. Kota-Radja, 5 April, is het volgende ontleend: Indien de Atjehers ook hun April grappen hebben, dan zijn deze goed go- lukt. In de week toch van 30 Maart tot 6 April hebben zij niet minder dan drie malen het voornemen gehad onze hoofd vesting bij verrassing te nemen. Het is bij hun plannen gebleven, doch onze sol daatjes waren daar maar weer do dupe van, daar zij hun nachtrust moeten ver wisselen tegen verstoppertje achter den spoordijk. Wanneer uwe militaire lezers wenschen te weten op welke manier, niet met den tijd, maar met hot terrein door zulk eene hinderlaag gewoekerd wordt, dan diene dat van onze benting Keta- pan-Doea tot de plaats waar het blok huis van het vroegere Lamsajoen (nabij Lambaroe) staat, een afstand van 6000 meter, 11 hinderlagen waren geplaatst door ééne compagnie. Dat die hinderla gen veel goeds uitwerken of beter ge- ,egd, veel kwaad tegengaan, mag ik niet tegenspreken. De Atjeher, nog voor wei nige maanden met kalmte onze linie binnengaande, zonder bevreesd te zijn door de blanda's gevonden te worden, bedenkt zich nu wel tweemalen voor hij zijne nachtelijke rooftochten gaat onder nemen. Van telefoondraadroofpartijen of spoorbaanvernielingen hoort men dan ook niet meer, en geniewerklieden en dwang arbeiders, geen andere bezigheden tot doodslaan van hun tijd kunnende vinden, zoeken thans hun lust in het kappen, branden en schoonmaken van het terrein. Van de posten valt weinig te vertellen. Het gedeelte baan met bijbehoorende bruggen gelegen tusschen Lamreng en Lambaroe, sedert September vernield, wordt tban3 weder ia orde gebracht. Wel zenden de vijanden bij die werkzaamhe den eénige kogels op ons af, doch die stuiten af op de pantserplaten waarach ter de werkers zijn opgesteld. De luitenant Bosschart van Analaboe heeft eenige dagen na zijne verwonding aan de zitvlakken op krukken geloopen. Op de ontvangst van de tijding dat hy ridder der Willemsorde geworden was, moet hij van blijdschap zijne krukken hebben weggeworpen. Met groote vreugde is te Atjeh het bericht ontvangen, dat de helden van 26 Juli 1889, de kapitein Von Geusau en de luitenants Hageman en Veerman, in de kanselarij der orde zijn opgenomen. Al zal [het eerekruis niet meer de bor sten dier dapperen kunnen versieren, voor de nagalaten betrekkingen is het een groote troost. Ook do benoeming van de officieren Van Daalen en De Lanoy is met vreugde ontvangen. Jammer echter dat geen en kel infanterie-officier onder de gedeco reerden voorkomt. De infanterie toch, en onder hen enkele officieren, hebben zich dien dag niet minder onderscheiden. het hospitaal verpleegd, is sinds 1 April daaruit ontslagen en wordt thans verder thuis verpleegd. Hij maakt het echter zeer goed, hoewel hij nu en dan nog over pijnen blijft klagen. Hoewel de kapitein als zijn voornemen heeft te kennen gegeven, na zijn herstel den arbeid te Atjeh weer te willen hervat ten, zal hy hoogst waarschijnlijk hier van toch moeten afzien, daar een kouder klimaat noodig zal zijn tot geheel her stel zijner krachten. De commandant van het 12e bat. inf., die reeds zoo dikwijls de slechte resultaten heeft gezien van het nachte lijk vuur onzer infanterie bij hinderla gen, heeft onlangs zijne compagnieën doen oefenen in het geven van salvo's bij avond. Om beurten rukte des avonds eene compagnie naar het schietterrein en werd daar in vier gelijke afdeelingen gesplitst. De infanterie noemt dit in sectiën afdeelen. Op een afstand van 75 M. worden die afdeelingen opge steld voor een schijf', 5 manschappen in knielende houding voorstellende. Er werd 5 malen door elke afdeeling ge vuurd. (De schijf was door de duister nis niet meer te zien.) De resultaten waren verschillend. Door de europeesche compagnie werden van de 100 schoten 51 treffers verkregen, door eene der in- landsche van de 100 schoten 58 treflers Het minste aantal treffers bedroeg 47 van de 100 schoten. De manschappen waren evenals bij eene hinderlaag knielende houding geplaatst en hun was gezegd, de oogen niet te sluiten, daar bij nacht van richten tog geen sprake zal zijn. Het was voldoende, wanneer zy in den aanslag schoten of met an dere woorden vuurden zoodra het geweer tegen den schouder was geplaats. Zeer nuttig zoude het zijn, deze oefening nu eu dan te herhalen. sin. - R. C. Priester geb. Knoop, Soe- rabaja, - Jkvr. B. van Spengler geb. Vrendenberg, Blitar. - Jkvr. E. J. C. Bedding geb. Van der Goes 23 j. Ba tavia. - G. J. A. Boulet 43 j. Djokja karta. - Zoontje van A. F. J. Bruinsma, Semarang. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 10 tot 19 April.) GEHUWD: P. J. de Vries en C. J. Butteweg, Soerabaja. - C. F. Stoel en E. J. Bender, Bodjonegoro-Alkmaar. E. Koot en L. C. Backhaus, Bandjer- masin. - Jhr. E. A. Dibbets en A. M. J. Varkevisser, Pasoeroean. - Jhr. A. G. de Koek en M. L. A. Chasteau, Se marang. - J. van der Wiel en J. M. R. Nije, Soerabaya. - (Bij volm.) E. J. van Dijk en J. A. van Olm, Gomburg- Wildervank. - W. H. Fock en D. M. Franqois, Magelang-Utrecht. - Ian Ie Bho en Djie Liok Ie, Semarang-Toeban. GEBOORTENJ. E. P. de Gruiter Bausck d.J. H. MorenVönck M. WybersWinter z., allen Semarang, - M. van de Stadt d.F. W. Ch, CraichenHamaeher z.; E. W. Lunel d.E. W. HulseggeTholen z., allen Soerabaja. - J. H. HeringaLefèbre d, Bacavia. - D. T. M. Pryce d. Batavia. - Wybers z. Semarang. - C. H.E. Vonk van Zyli de Jong z. Djombang. - J. A. W. LebaubeBoode d. Buitenzorg, - A. T. J. vau Goghvan Os z. Ba tavia. - J. H. M. HermensDe Bruijn Kops d. Semarang. - TaylorDik d, Patti. - C. P. BueninckHoedt z. Pa dang. - J. TeensmaZeinstra 2 z. Ba tavia. - J. A. van AlphenSchönberg z. Langkat. - M. A. C. Botellho Schönherr z. Padang. - V. M. Hommes Ingelaire d. Kajoetanam. - Vaa Zeventer Alexander z. Padang. - J. H. Bois d'EnghienStoffels z. Soerabaja. - Ap- pelius van Hoboken z. Soerabaja. - W, A. SoetersStaring d. Batavia. - M, E. DaumBrumsteede d. Semarang. FokkerDumont z. Kediri. - J. G. Wie- bengaCoers z. Batavia. - C. M. O ver zier z.; C. LoriauxAnspach d.; V. Z. Fran8zLangenberg d.; M. S. E. MunnichBoulet z.G. A. Schieferli Verhoeff z.; W. RoeloffsWillems C. F. KneefelMooxaart z.allen Soe rabaja. OVERLEDEN: A. M. J. van der Pol 15 j N. Coenraad 58 j., E. Vonk 65 j., allen te Soerabaja. - C. L. A. van In de fransche Kamer interpelleerde Laur do regeering Zaterdag over eenen opkoop accaparementvan petroleum, waaromtrent hij verlangde dat een on derzoek zou worden ingesteld. De min. Fallières bestreed dit onder opmerking, dat de regeering niet in de bres behoort te springen voor belangen, welke haar niet bekend zijn. De door den minister goedgekeurde eenvoudige orde van den dag werd met 420 tegen 80 stemmen aangenomen. Laur beschuldigde de regeering ver volgens van beursspel, met het doel den koers der staatsschuldbrieven naar boven te drijven. Do minister Rouvier sprak dit vierkant tegen en weerlegde alle beweringen van Laur. De Kamer besloot de rede van den minister te doen druk ken en aanplakken, en nam met 368 tegen 7 stemmen eene door Hubbard voorgestelde motie van goedkeuring der verklaringen van de regeering aan. De OQsteorijksche regeering heeft aan de Kamer een wetsontwerp ingediend tot invoering eener verplichte Zondags rust van 24 uren. De officieele lezing van de rede des duitschen keizers aan het provinciale banket te Koningsberg bevat dezen volzin„Het is mijn plicht, en zoo lang ik kan zal ik er voor zorgen, dat de vrede van het vaderland behouden blijft. Ik heb de overtuiging dat wie het wa gen zullen den vrede te verbreken, eene les ontvangen zullen die zij in geen honderd jaar zullen vergeten." Dit doolt vrij duidelijk op de bezorgd heid welke eenige maanden geleden in de grensprovincie Oost-Pruisen algemeen heerschte voor eenen inval van russi» sche zijde. Het veelbesproken bezoek van den franschen dagbladschrijver Le Houx, hoofdredacteur van Le Matinbij Bis marck te Friedrichsruh, wordt op zeer eenvoudige wijze verklaard. Hij is na melijk voornemens de reeds aangevan- gene fransche uitgave van Bismarcks parlementaire redevoeringen, waan an de tot dusver daarmede belaste redacteur overleden is, voort te zetten. Volgons WEcho de Paris onderhandelt de russische gezant Von Mohrenheim met franscho fabrieken over het leveren van een millioen kleinkalibergeweren voor het russische leger, benevens van 6000 rookvrije patronen per geweer, waarvan dagelijks 2000 geweren geleverd moeten worden. De Times verneemt dat Stanley ver loofd is met de schilderes Dorothy Neu- dant, dochter van wijlen Charles; het huwelijk zal in het begin van Juni ge vierd worden. Aan de Times wordt uit Buenos-Ayres bericht, dat ®cn ernstig conflict ontstond te Puerto Alegro, hetwelk uitliep op de nederlaag vau het voorloopig bewind i de afdanking van den landvoogd. Het gezag der republikeinsche regeering de provincie Rio-Grande keet slechts in naam te bestaan. De Brazilianen protes teeren tegen het zenden eener ameri- kaansche vloot naar Rio, ter bescher ming van de belangen van amerikaarische burgersdaarin zien zij ongerechtigde inmenging. Argentinië en Chili verwer pen het plan van het amerikaarisch tol verbond, omdat zij vreezen dat dit ge bruikt zal worden voor bemoeiingen met de staatkundige leiding. Wis8mann heeft den 14den dezer Mi- kindani bezet zonder eenigen strijd. In den omtrek van Lindi hadden kleine gevechten plaats, waarbij de Duitschers de overwinning behaalden. De bedoelde chefs hebben vervolgens hunne onder- Hoefen 73 j. Bandjermasin. - A. M. I werping aangekondig Kranendonk geb. Vreeburg, Bandjerma-) In gewoonlyk goed onderrichte kringen zijne lippen lag. „Claude leeft nog, maar hij is nog steels bewusteloos." „En Espérance?" „Is zoo goed als wij kunnen verwachten. Zij vond het beter om u maar niet af te halen; zij houdt zich verwonderlijk goed." Gaspard vroeg op haastigen toon eenige bizonderheden betref fende het ongeluk en de ziekte van Claude, want het telegram, dat hij had ontvangen, was natuurlijk zeer kort geweest, en had hem slechts de reden gemeld, waarom zijne overkomst noodzake lijk was. Hij luisterde met aandoening naar Cornelia's verhaal; zij kon het niet voor hem verborgen houden, dat zij geen hoop meer koesterde. Met droefheid in het hart trad hij het hotel binnen. Cornelia ging hem voor naar de zitkamer, en hy volgde haar in de lange, donkere gang. Bij het geluid van hunne voetstappen werd er aan het einde snel een deur geopend, zoodat het licht in den gang viel; toen Gaspard opkeek, zag hij Espérance in de deur staan. „Chérie! lieveling," riep hij uit. „GaspardHet was het eenige woord, dat haar over de lippen kon komen; zij omarmden elkaar teeder, terwijl de tranen haar over de wangen vloeiden. Cornelia liet hen alleen, en na verloop van eenige minuten was beter in staat om te kunnen beseffen, hoe troostrijk Gaspards aanwezigheid zou zijn, en toch wekte deze ontmoeting zulke smartelijke gewaarwordingen bij beiden op; het weerzien, waarover zy reeds zooveel hadden gesproken, en waarop zij reeds zooveel plannen hadden gebouwd, beantwoordde volstrekt niet aan hunne verwachting. Eerst toen Noël zijn stem verhief, droogde Espérance hare tranen, en Gaspards droevig gelaat ver helderde. „Uw kind!" riep hij uit, „ik heb het nog niet gezien." Toen Noël nu langzaam naar hen kwam toekruipen met de ijverige volharding, kinderen van dien leeftijd eigen, vervolgde hij„Wel, hij is op en top een de Mabillon in oogen en in alles!" „Ja," zeide Espérance, hem opheffende, om hem zyn oom te laten begroeten; „ik geloof, dat hij op vader zal gaan gelijken." Juist op dat oogenblik werd zij naar Claude's kamer geroepen, en Gaspard bleef alleen met Noël achter, die niet wist, wat hij van dien vreemden heer moest denken; zijne mondhoekjes begon nen zich reeds krampachtig te bewegen, toen de deur geopend werd en deken Collinaon binnentrad. De ontmoeting met Gaspard had hij zeer gevreesd, maar toen hij dat ernstige, bedroefde gelaat zag, verlevendigde plotseling zijn moed het leed scheen hen nader tot elkaar te brengen. „Ik ben innig verheugd, dat gij gekomen zijt, Gaspard," zeide bij, en strekte zijn hand uit. De welkomstgroet van Gaspard was wel wat stijf en deftig; het was hem onmogelijk een meer hartelijken toon aan te nemen. De oude man gevoelde zich het eerste oogenblik zeer gegriefd, maar hij was bizonder nederig geworden en zeide geen woord, hoewel er een smartelijke trek op zijn gelaat lag. Weldra kreeg Gaspards beter ik weer de overhand, en begon hij zijn oom in beleefde ter men zijne dankbaarheid te betuigen. „fk heb zeer veel aan u te danken," zeide hy; „het was zeer vriendelijk van u om mij te laten overkomen, en de reis...." Hij werd op dat oogenblik in de rede gevallen; Noël, die niet aan zijne stem gewend was, begon uit alle macht te schreien en strekte zijne armpjes naar den deken uit. „Ja, gij kent uw oom nog niet, mijn kind," zeide Gaspard. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2