S T A D S N 1 E U S. B I ft ft K ft L Aft „Weldadigheid Raar Vermogen" lijk het te dragen gewicht voor de wag gons aanzienlijk verminderen. In de tweede plaats moet er naar gestreefd worden, dat de locomotief geen rook uit werpt, maar dien zelf of door een andere machine weer verteert, anders zou na tuurlijk de plaats, waar de gepantserde trein zich bevindt, spoedig verraden zijn. Door den aanleg van den door mij beschreven spoorweg vermeen ik, dat wij een stap nader zullen komen tot de ver- dedigbaarmaking van onze kust en teveus tot een goede regeling van ons redding wezen, wat zeker voor het eerste niet behoeft onder te doen. R. O. Haarlem, 20 Mei 1890. De commissie van Financiën, rapport uitbrengende over het bekende voorstel van B. en W. ten aanzieD van het ver wijderen van de scholen voor lager en middelbaar onderwijs, van leerlingen wier ouders of voogden hun hoofdverblijf niet in deze gemeente hebben; en tevens om het schoolgeld te verhoogen de comm. van Fin. is niet met die denkbeelden in genomen. Zij is eenparig van oordeel, dat tot den eersten maatregel (verwijdering van leerlingen) niet moet worden overge gaan, omdat de Rijkssubsidie zou wor den ingetrokken en het vermeende voor- deelig saldo van 6000 van den maat regel, een nadeelig van duizend gulden worden zou, maar ook en vooralomdat het billijk is, dat kleine gemeenten ge nieten van de subsidie, welke de Staat voor verder strekkend onderwijs aan grootere gemeenten toekent. In het voorbijgaan merkt de Comm. op, dat door het Rijk voor eene eventueel op te richten nieuwe school, eene evengroote subsidie zou worden verleend en dat die twee (H. B.) scholen volstrekt niet tweemaal zooveel behoeven te kosten als eene, om dat de parallel klassen der eene zouden kunnen worden opgenomen in de andere en het leeraarspersoneel niet zou behoe ven te worden verdubbeld. Verder vestigt de Comm. de aandacht op de voordeelen welke de ingezetenen genieten door de verteringen der kinde ren die hier om het onderwijs zich ko men veBtigen of dagelijks van buiten komen. Men kan die voordeelen breed uitmeten of verkleinen, weg te cijferen zijn ze niet. Tegen eene algemeene verhooging van het schoolgeld heeft de Comm. deze ern stige bedenking, dat er te velen door getroffen worden die thans reeds het uiterste doen om hunnen kinderen eene goede opvoeding te bezorgen. Wel wenscht de Commissie eene evenredige echoolgeld- heffing, en zoude zij eene overeenkomst ge troffen willen zien over de kinderen van naburige gemeenten, met de besturen van die gemeenten. Art. 16 van de wet op het lager on derwijs veroorlooft dat, en eene derge lijke overeenkomst zou ook kunnen wor den gemaakt voor de scholen voor mid delbaar, zelfs van hooger onderwijs. De comm. komt alzoo tot het volgende advies lo. niet aan te némen het voorstel van Burgemeester en Wethouders om, met uit zondering van het Gymnasium en de Op leidingsschool voor meisjes, alle openbare scholen met ingang van 1 September 1890 slechts toegankelijk te stellen voor leerlin gen, wier ouders of voogden binnen deze gemeente hun hoofdverblijf hebben, en 2oin ernstige overweging te nemen eene evenredigè schoolgeldheffing in onze ge meente in te voeren. Binnen eenige dagen zal het vijf-en- zeventig jaren zijn geleden dat zonen van Nederland hun leven waagden op het slagveld van Waterloo, om de ver kregen onafhankelijkheid van het vader land te verdedigen jegen vreemde over- heersching. Zijn er nog getuigen van dien voor Oranje en Nederland zoo roemrijken dag iu leven? Zoo ja en zijn er onder die gerechtigden tot het dragen van het Zilveren Kruis ook minder bemiddelden, dan wil de ondergeteekende, wiens vader op het slagveld sneuvelde, gaarne de be hulpzame hand bieden om de schoone herinnering aan den 18en Juli 1815 voor hen in 1890 een blijde dag te doen zijn. Wie wil hem opgave doen van hen die daarvoor in de termen vallen en aan wie eene kleine ondersteuning op dien dag welkom zal zijn? Om daarvan eenige spoedige mede- deeling te mogen ontvangen, houdt hij zich bizonder aanbevolen. Jonkheer B. van Merlen, Gepensioneerd Generaal der Cavalerie gerechtigd tot het dragen van het Zilveren Kruis van Waterloo. Haarlem, 17 Mei 1890. Door den minister van Oorlog is aan het bestuur van den Nederlandschen Postduivenbond, onder voorzitterschap van den heer H. Jung alhier, eene sub sidie van ƒ200 toegekend voor het dienstjaar 1890. liederen met piano-begeleiding, cn de heer Joh. Wagenaar te Utrecht, voor een z. g. salonstuk voor piano en 3 fan tasiestukken voor viool en piano. Aan de bekroonden wordt een premie toege kend hun werken zullen voor rekening der N. T. V. (in het jaar 1890-91) ge drukt en daarvan aan ieder lid der Vereen, kosteloos en franco een exem plaar worden toegezonden, terwijl de werken in den handel worden gebracht. Het grootste gedeelte der uit het café van Brinkmaan ten nadeele van een reiziger gestolen goederen is terugge vonden op den openbaren weg onder de gemeente Schooten. Een landlooper was aldaar in het bezit van die goederen ge zien en heeft nog te vergeefs getracht de handschoenen te verkoopen. Zondagnamiddag is een 8-jarige knaap spelende in den Heerensingel gevallen maar spoedig gered door een ouderen jongen genaamd Cornelis Potgus, die zieh daartoe gekleed te water heeft be geven. Zondagavond is aan een persoon die in beschonken toestand op een bank aan het Statenbolwerk was gaan slapen, een gouden horloge met ketting ontrold. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of' schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van ze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich sehriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Zr. Ms. torpedoboot groot model Batok, onder bevel van den luitenant t/zee le kl. S. K. Sijbrandi, is Maandag voormiddag van Nieuwediep te IJ muiden aangekomen en vervolgens naar de in- schietplaats in Zijkanaal F. vertrokken tot het inschieten van visehtorpedo's. Letteren en Kunst. Er zouden op dit oogenblik in ons land ruim zevenhonderd beoefenaars zijn van Mundolinco, een wereldtop of liever spraakmiddel samengesteld uit vereen voudigde italiaansche taaldeelen en zeer gemakkelijk aan te leeren. Bovendien is Mundolinco zeer welluidend. In de Zaterdag te Deventer gehouden algem. verg. der Nederl. Toonkunste naars-vereen. is o. a. medegedeeld, dat op de bij wijze van prijsvraag uitge schreven inzendingen van kleinere com- Het denkbeeld isgeopperd om ter herinnering aan den veldslag op de Mookerheide in 1574, en ter eere van de graven Lodewijk en Hendrik van Nassau, die bij dien veldslag sneuvelden, een eenvoudig gedenkteeken op te richten. De oproeping gaat uit van de heeren mr. P. W. Alstorphiu3 Grevelink, oud hoofdinspecteur bij het ministerie van justitie, te Ellekom, B. W. Wttewaall van Wickenburgh, oud vrijwillig jager van 1830, te Utrecht, J. C Gijsberti Hodenpyl, kapt. der genie, te Haarlem, ec A. J. Meerburg Snarenborg, predi kant te Heumen, Malden en Mook. Zij deelen mede, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft HDs. ingenomen heid met dit plan te betuigen. Ter vervanging van den overleden ingenieur Elffers, is door het tran8vaalsche goevernement de bouw van de groote brug over de Vaalrïvier te Standerton opgedragen aan den heer D. E. Wentink, van Schalkwijk, die in Februari 11. met jkr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck naar Transvaal vertrok. De achttiende algemeene ver gadering der Noord-Hollandsche Ver eeniging Het Witte Kruis zal gehouden worden op Dinsdag 20 Mei eerstkomende, des voormiddags 10/i ure, in het gebouw Krasnapolskg te Amsterdam. De agenda bevat, behalve de punten van huishoudelijken aard, het volgende: Reglement voor het Herstellingsoord te Hilversum vast te stellen door de algemeene vergadering, ingevolge art. 38 jo. art. 2 sub der statuten. Art. 1. Het Herstellingsoord te Hil versum, opgericht en geëxploiteerd door de Noord-Hollandsche Vereeniging Het Witte Kruisheeft ten doel om aan minvermogenden, wier herstelling ziekenhuizen of elders moeielijk tot stand zou komen of langen lijd zou vereischen, door opneming en verpleging in het gesticht de voordeelen te verschaffon eener zuivere en versterkende buitenlucht, van goede voeding en van gunstige levens voorwaarden. Art. 8. Eigenlijke zieken, wier toe stand eene geregelde geneeskundige be handeling vereischt, worden niet opge nomen. Art. 9 Voorioopig worden slechts vrouwen, en kinderen van acht tot twaalf jaren opgenomen. Art. 10. De kosten van verpleging zijn één gulden per dag. Voor rekening van de kas der afdeelingen kunnen ech ter verpleegden worden opgenomen tegen betaling van vijftig cent daags deze genieten de voorkeur boven ande ren; de commissie zal echter bij drei gend plaatsgebrek rekening houden met het ledental der afdeelingen. Art. 11. Bij de opname wordt een bedrag, voldoende voor eene verpleging van zes weken, gestort. Het te veel be taalde wordt later verrekend. Art. 12. De duur van het verblijf der verpleegden wordt op ton hoogste zes weken gesteld. De commissie heeft ech ter het recht dien duur naar omstandig heden te verlengen. De commissie van beheer over het Herstellingsoord, dat den 30 April a. 8. zal worden geopend, bestaat uit de hee ren: G. J. De Clereq, te Hilversum, voorzitterA. van Gelder, te Hilversum seceretaris; P. J. van Eldik Thieme, te Overveen, penningmeester: dr. P. An- Het Witte Kruis zal eene gezondheids enquête instellen in Noord-Holland. Bet hoofdbestuur stelt aan de alge meene vergadering voor: eene commis sie van drie personen te benoemen, die zal onderzoeken of, en zoo ja, op welke wijze en op wélke schaal eene enquête omtrent de ziekenverpleging en de maat- n tot bevordering van den alge meene gezondheidstoestand, in de provin cie Noord-Holland genomen, mogelijk is; over welke punten zij zou moeten loo- pen, welke de kosten zouden zyn, enz., en aan de volgende algemeene vergade ring zal rapporteereD. Aanvrage van de afdeeling Alkmaar om eene subsidie van j 6000 voor het oprichten van een badhuis, waarvan de kosten op het dubbele bedrag worden geraamd; in Alkmaar zelf zijn ƒ500 toegezegd voor de ontbrekende ƒ6000. Het hoofdbestuur stelt voor te be sluiten, dat aan het hoofdbestuur worde opgedragen bij het ontwerpen der be grooting voor 1891, by de bestemming van het eventueel batig saldo over 1888 en 1889, rekening te houden met de wenschec der afdeeling Alkmaar, in dien zin, dat voor deze afdeeling eene subsidie zal worden uitgetrokken, die voor haar gedurende 2 jaren zal worden beschik baar gehouden en zal worden uitgekeerd, zoodra het zal blijken, dat door Alkmaar aan haar plan een begin van uitvoering is gegeven. Voorstel van de afdeelÏDg Zaandam om te mogen ontvangen 2000 voor het maken van een ontsmettingsoven en 750 voor het aanschaffen van materiaal voor ziekenverpleging. Het hoofdbestuur stelt dezelfde con clusie voor als hierboven voor Alkmaar posities voor zang (met Ned. tekst) of x u piano, of eenig strijk- (blaas) instrumentkersmit, te Amsterdamdr. W. Koster, met piano-begeleiding van de39 Nos. zijn j oud-hoogleeraar, te Hilversum; directricei inzendingen voor, en bekroond de heeren L. Adr. van Tette-mejuffrouw M. Ten Bosch. I het succes der tentoonstelling verzekerd rode te Amsterdam, Philip Loots te Voorstel van de afdeeling Zaandijkj achten. Haarlem, Arnold Spoel te 's-Hage, voor De Noord-Hollandsche Vereeniging! Ook de financieele verhoudingen ble- Voorstel van de afdeeling Bloemen- daal, om haar ƒ500 toe te staan uit de rente voor 1890 van het stamkapitaal. Praeadvies van het hoofd bestuur: Bloemendaal wenscht deze 500, ter bestrijding van de volgende uitgaven 185 voor de meerde kosten van haar ontsmettingsoven, wegens het stijgen der ijzerprijzenƒ200 voor eene kleine ver grooting van het geprojecteerde desinfec- tiegebouwtje en ƒ115 voor het transport van den ontsmettingsoven met stoom ketel van den jval te Haarlem naar de plaats van bestemmiug in de duinen te Overveen. Het hoofdbestuur herinnert, dat de af deeling Bloemendaal in 1889 slechts 100 vroeg en verkreeg uit de rente van het stamkapitaal, dus verre bleef beneden het gemiddeld beschikbare deel. Het is niet onbillijk, dat voor de door Bloemendaal genoemde onvoorziene uit gaven deze afdeeling voor dit jaar het gemiddeld beschikbare deel overschrijdt het hoofdbestuur adviseert derhalve tot aanneming van het voorstel. Voorstel van het hoofdbestuur Het Witte Kruis love voor de ten toonstelling tot bevordering van veilig heid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen, in dit jaar te Amsterdam te houden, eene gouden medaille uit, ter innerlijke waarde van ƒ400, voorzien van den stempel der Vereeniging, of van 500 in geld, ter keuze van den bekroonde, voor de meest voldoende en volledige verzameling van hulpmiddelen tot het verleenen van eerste hulp bij ongelukken. De kosten te dekken uit den post voor onvoorziene uitgaven. Maandag had te Amsterdam de 3e vergadering plaats van het co mité-generaal der veiligheids- en hy- giëne-tentoonstelling. Door den voor zitter werd een overzicht gegeven der werkzaamheid van het comité van uit voering, en werden de verschillende in zendingen en platte gronden der ten toonstelling toegelicht. Daaruit bleek dat ongeveer 230 vereenigingen, firma's, in- dustrieelen, ingenieurs en doctoren tot de inzending zijn toegetreden, waar onder een 150-tal Nederlanders. Daar onder komen verschillende belangryke alzoo mag men ken gunstig, zijnde door subsidie en vrijwillige bijdragen ongeveer 23,00(1 bijeengebracht. Nog werden 25 juryleden gekozen, en besloten tot het houden van het congres voor nijverheidshygiëne en reddingswe zen in den aanvang der maand Septem ber, waaromtrent spoedig het programma zal worden openbaar gemaakt. Het vereischte kapitaal (9 ton) voor den herbouw van den Stads schouwburg te Amsterdam, was ook Maandag nog op verre na niet vol- teekend. Do oudsfcrijder van Water loo, Willem Wubbe te Leiden, is Zon dag overleden. Hij bereikte den zeld zaam hoogen ouderdom van 96 jaren. Hij heeft den veldtocht meegemaakt op 18 Juni 1815 bij Waterloo en Mont St.- Jan. Heel wat gevaren heeft hij daar doorstaan. Bij Waterloo b. v. werd het paard, dat hij bereed, in het heetst van het gevecht onder hem doodge schoten. De brandschellen te 's-Hage zullen volgens de denkbeelden van den telegrafist der brandweer aldaar, den heer P. Dekker, zoodanig gewijzigd wor den, dat het voortaan hetzelfde is voor het afloopen der schel, of men den knop vasthoudt of loslaat, en het onmugelijk is, hoe onhandig men ook trekke, om den stroomloop in andere brandschellen te verbreken. Maandagmiddag had eene dienstbode te Rotterdam de onvoorzich tigheid eene stoof in een raamkozijn te- zetten en daarop to gaan staan, om gla zen te wasschen. De stoof kantelde en het meisje kwam op de straat terecht. Met eene ernstige wond aan het hoofd werd zij opgenomen. Te Nieuwerkerk a/d. 1J s e 1 is Zaterdag avond een 28-jarig persoon, die lijdende was aan vallende ziekte, in het water gevallen en verdronken. Maandag ochtend kwam de stoomtram, die ongeveer half negen van Keppel naar Deutichem vertrekt, in botsing met een voertuig, doordat het paard schrikte en dientengevolge den wagen achteruit tegen de tram aandreef Hoewel alle moeite werd aangewend om de tram tijdig te doen stoppen, geraakte een wiel van den wagen beklemd tus- schen twee goederenwagens en werd. een eindweegs meegesleurd, waardoor het paard achterover viel en met de voorpooten in een passagierswagen te recht kwam. Het voertuig werd geheel verpletterdhet paard, dat met den kop tegen het bovenste gedeelte van den passagiers-wagen te land kwam, viel bewusteloos neder, en zal waarschijnlijk aan de gevolgen bezwijken. De passa giers der tram kwamen met den schrik vrij. De persoon, die Vrijdag- avond tusschen Vlodrop en Herken bosch uit den trein sprong, 13 met be bloed gezicht eene wonde aan het hoofd en kneuzingen aan de beenen, in have- loozen toestand onder Swalmen als land looper aangehouden. Hij geeft op uit Bohemen te komen, doch is verder on verstaanbaar. Hy is voorioopig te Roer mond in de gevangenis opgenomen. Zondag middag sloeg de bliksem in de boerenhofstede van den heer J. Krol te Bergum en veroorzaakte een begin van brand, die spoedig kon worden gebluscht. De dochter des huizes werd getroffen en tegen den grond geslingerd, maar bleef gelukkig ongedeerd. Zaterdagnamiddag gingen te Franeker 3 knapen van 10 a 11 jaren zonder verlof hunner ouders baden. Twee verdwenen terstond in de diepe Schalsumervaart. Op het hulpgeschreeuw van deu derde, die nog op den wal stond, kwam iemand ijlings toeschieten en het gelukte dezen vrij spoedig de drenkelingen op het droge te brengen, maar de laatste dien hij ophaalde, het lOjarige zoontje eener weduwe, was reeds dood. waarnaar de menschen gaarne luisterden, en die hun doel niet misten; in korten tijd had de deken zich dan ook van de eerbied en liefde der bewoners van Rilchester verzekerd, die hem vroeger in zijne dagen van afzondering en zelfzucht steeds waren ont houden. De korte Decemberdagen gingen snel voorbij. De lange nachten volgden elkaar op in hunne eindelooze eentonigheid, en nog bleef Claude tot ieders verwondering leven; er kwam nog steeds geen ver andering in dien toestand van bewusteloosheid. De laatste avond van het jaar kwam een kalme, koude, vriezende avond. Het was Espérance byna niet mogelijk om nog niet het ergste te vreezen, en niet met eene huivering aan de toe komst te denken. Zij luisterde naar de klokken van de kathedraal, wier tonen in den stillen avond duidelijk weerklonken, en zij trachtte moed te scheppen, maar nog nooit was het hsar zoo moeielijk geweest om geduldig te vertrouwen. Zij sliep dien nacht weinig eindelyk, toen zij die rusteloosheid niet langer kon ver dragen, stond zij op, kleedde zich aan en begaf zich naar de ka mer van haar echtgenoot, waar Gaspard op het oogenblik waakte, daar hij voor eenige uren de verpleegster had vervangen. De begroeting in het nieuwe jaar was zeer droevig. /,Welk een nieuwjaarsdagZij boog zich over het bed van haar echtgenoot en gaf hem een kus op het voorhoofd, toen wendde zij zich af naar het venster om hare tranen te verbergen. Het nachtlampje brandde zeer laag, zij haalde het gordijn langzaam op en keek naar buiten. Reeds verscheidene malen had zij den dag zien aanbreken, maar nog nooit had zich zulk een schoon tafereel voor hare oogen ont rold als nu. De hardbevroren grond had eene zachtgrauwe tint aangenomen, meer verder in de stad zag zij het zwakke, gele schijnsel der straatlantaarns, terwijl de groote, schitterende morgenster reeds met hare verblindende stralen drong door het grauw-groene nevel achtige waas, dat de aarde bedekte. Plotseling wekte Gaspards stem haar uit haar gepeins. //Lieveling, kom hier!" Zij haastte zieh naar het ledikant. De onregelmatige ademhaling was iets bedaarder geworden, de armen bewogen zich een weinig, en de oogleden trilden. Gaspard ging de verpleegster in het aangrenzend vertrek roepen; Espérance bleef bijna ademloos wachten, en verkeerde in hevige spanning. Was dit de beslissing over leven en dood? Nog een minuut en die vreeselijke spanning was voorby. Claude's oogen dezelfde onveranderde, blauwe oogen waren onderzoekend op haar gevestigd. Hij glimlachte, en zijne sinds zoo geruimen tijd gesloten lippen stamelden met zwakke stem het woord //Espé rance!" Die blik, die glimlach, dat woord was alles maar zij was tevreden. Zij verzocht Gaspard haar oogenblikkelijk naar haar kamer te begeleiden, terwijl zij eenige minuten daarna het geluk kige nieuws in de pastorie ging meedeelen en Cornelia met zich meenam naar Espérance. De verzoening met den deken had reeds lang plaatsgevonden, maar al had hij niet nederig vergiffenis ge vraagd, dan nog zou Gaspard hem alles vergeven hebben, toen hij getuige was van zijne innige dankbaarheid en vreugde, bij het vernemen van die goede tijding betreffende Claude. Zelfs mevrouw Mortlake drukte in een paar welgemeende woorden hare vreugde uit, terwijl deken Collinson zoo ontroerd was, dat het zeer te be twijfelen scheen, of hij wel zoo spoedig zijne kalmte zou herkre gen hebben, om de godsdienstoefening van dien morgen te houden. Hij ging er echter heen, en bracht de lange nieuwjaarspreek zon der haperen ten einde. Het was reeds twaalf uur toen de diens was afgeloopen; daarna spoedde hij zieh dadelijk naar het hotel Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2