NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ie Jaargang-. Vrijdag 23 Mei 1890. No. 2112. ADVBaTBSTIêST: IN DEN VHEEMDE. f£ flsf V -S5 ssMi>ï8&v&&»i (Êw&fcik ULn&v-' 3a£SaRp»>SI AEOKSIKESTSPEIJS: Voor BEarlect pe? 3 masndea/1.2C. Fraisco door het g-eheeie Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Boreaa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TreBefoonsstarrassaer 2 van 15 regels 50 Cente; iedere regel uiks? 10 cent». Groote lettert naar plsstsruimt». Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentien worden aazigonomon dcor onae agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eenrautiers. DireoSaorsR-Uitgsvars J. G. PSESE300M en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor liet Buitenland: Compagnie Qenérdle it BuiticiU Btrangbt 6. L. DAUBS j- Co., JOlib' 1'. JOK EE, fiacc-, Paryi 31èit Faulourg Montmarirt. T A S M E 11 W S, Haarlem, 22 Mei 1890. De heer Commissaris de Konings in Noord-Holland, jhr. mr. J. W. M. Scho- rer, zal zich op morgen voor ongeveer tien dagen naar buitenslands begeven. Bij de winkeliers en neringdoenden hier ter stede circuleert heden het na volgende adres: u Aan den Raad der Gemeente Haarlem. Geven met verschuldigden eerbied te kennen. de ondergeteekenden, allen winkeliers en neringdoenden te Haarlem, dat zij met zeer groote belangstelling hebben kennis genomen van een aan U gericht adres van het Comité tot exploi tatie van de Staalwaterbron in de Haar lemmermeer, houdende verzoek om af stand in erfpacht van gemeentegrond aan de Baan, ten einde daar een Kurhaus en een drinkhal te bouwen; dat ondergeteekenden toch raeenen, dat de welvaart en de bloei van Haarlem door de totstandkoming van dit schoone plan ten zeerste zullen worden gebaat en dat vooral zij ondergeteekenden zich voorstellen dat hunne zaken daardoor zullen vooruitgaan, hetgeen bij de hooge belasting welke zij te betalen hebben, voor hen van veel belang is; dat zij met leedwezen hebben gezien, hoe het praeadvies van Heeren Burge meester en Wethouders en van de Com missie voor den Hout en de plantsoenen, ongunstig luidt, in dien zin n. 1., dat deze Collegiün voor den bouw van bo venbedoeld Kurhaus enz. zouden aange wezen willen zien een terrein aan den Kleinen Houtweg, behoorende tot het grondgebied der gemeente Heemstede, een terrein dat door liet Comité niet is ge vraagd en dat adressant derhalve klaar blijkelijk voor het doel ongeschikt acht; dat zij van oordeel zijn dat hunne belangen en die van alle ingezetenen zullen worden gebaat, wanneer het Kur haus zoo dicht mogelijk bij de stad wordt gebouwd, omdat alsdan de kurgasten vaker zich in de stad zullen begeven dan wanneer bedoeld gebouw op grooten af stand van de gemeente werd geplaatst; dat naar hunne bescheiden, doch ge vestigde opinie, bij een zaak van zoo groot en zóo algemeen belang als deze, moet en mag worden heengestapt over kleine bezwaren, zooals wegneming van enkeier uitzicht en dergelijkete meer nog omdat huns inziens het gevaar be staat dat, wanneer aan het Comité een afwijzende beschikking op zijn verzoek wordt gegeven, bedoeld Comité zich öf met eene andere gemeente (Amsterdam, Bloemendaal of Leiden) zal kunnen ver staan öf wel zijn plan geheel zal laten varen en zich bepalen tot den verkoop van het water in flessehen, zonder meer in alle welke gevallen de groote voor- deelen welke men kan verwachten, aan deze gemeente ten eenenmale zullen ont- gaan Redenen, waarom zij Uwe vergadering beleefd doch met aandrangverzoeken om op het adres van het Comité voor de Staalwaterbron, gunstig te beschikken.' Wij behoeven niet te zeggen, dat wij aan ieder handeldrijvende in deze meente ten zeerste het teekenen van dit adres aanbevelen, daar het welslagen van de bedoelde onderneming voor Haarlem zeer groote voordeelen kan en za] af werpen. De kapitein der infanterie van het O.-I. leger W. G. A. C. Christan, thans met verlof alhier, keert in Augus tus a. 8. naar Indië terug. Deze met de Mil. Willemsorde ver sierde en met de eereaabel begiftigde of ficier had aangevraagd, wegens ziekte, te worden overgeplaatst bij het wapen der maréchaussée hier te lande, doch dit verzoek kon met het oog op de pro motie niet worden toegestaan. Evenals het vorige jaar, zal ook dit jaar in het begin van Augustus door een 19tal volontairs van het oudste stu diejaar van de militaire school alhier, onder geleide van een olficier-leeraar dier school, een bezoek worden gebracht aan de Legerplaats bij Zeist, teneinde gedurende een 3tal dagen het kamp en de daarin door het korps genietroepen gemaakte werken te bezichtigen en pi onnieroefeningen bij te wonen. De heer H. J. van den Berg te Leiden heeft in een boekje van ruim zes vel druks, de verschillende in on9 land ge bruikelijke stelsels van stenographie na gegaan en gekritiseerd en komt tot de conclusie, dat het in de Staten-Generaal in gebruik zijnde systeem, (Tetar van Elven-Steger) de voorkeur verdient. Schrijver wenscht een cursus te ope nen te Haarlem. Voor nadere bizonder- heden verwijzen wij naar achterstaande annonce. In de laatste vergadering van den Nederlandsche Kegelbond, is de heer J. K. van Campen, lid van de kegelelub t-de Phoenix" alhier, benoemd tot secre taris van het Hoofdbestuur. De heer P. van Putten, mr. smid, Lange HeGrenstraat alhier, heeft een zelfwerkenden tijdaanwijzer vervaardigd, welke gebruikt zal worden om bij dui ven wedvluchten den juisten tijd aan te geven, waarop een duif het hok be reikt. De zeer net geconstrueerde toestel bevat een drietal onder elkander gestelde wijzerplaatjes met omgebogen wijzers,voor uren, minuten en seconden. Zoodra een duif binnenkomt behoeft de houder slechts het afgesproken merk op den vleugel van het dier na te zien, dit op een kaart te ver meiden alsmede zijn naam, en die kaart door een sleuf in den tijdaanwijzer te werpen, tegelijk wordt een krukasje rondgedraaid en de drie wijzers wor den in de kaart gedrukt, waarop dezelfde wijzerplaatjes zijn afgebeeld, welke met die van den aanwijzer cor- respondeeren. Na afloop van den wed strijd worden de kaarten uit den aan wijzer genomen en daarnaar de uitslag opgemaakt. Deze vernuftige toestel is ook zeer geschikt voor andere doeleinden waarbij het op een juiste tijdaanwijzing aankomt. Bij de firma H. D. Tjeenk Willink alhier is verschenen //Gids voor Haar lem en Omstreken," door J. Craandijk, schrijver van //Wandelingen door Ne1 derland. Nu de tijd van reizen en wandalen weder is aangebroken meenen we de verschijning van dezen Gids met inge nomenheid te mogen begroeten, daar hij door vreemdeling en voor menigen stad genoot in een ware behoefte zal voorzien. Wil men genieten van het vele schoons dat Haarlem en omstreken aan bieden, dan moei men volkomen op de hoogte zijn werwaarta maa zich heeft te begeven om de uitgezochte plekjes en punten te bereiken en daartoe stelt dit duidelijk geschreven werkje ieder in staat. Geheel in overeenstemming met den tekst zijn de gravuren van de merk waardigheden waaraan zoovele histori sche herinneringen zijn verbonden en van de interessante gezichten, die Haarlem en de omstreken opleveren, behoudens een enkele gravure, zoo b. v. Assemburg en Marquette, die niet op hun voordee- ligst uitkomen en waarvan wel wat meer werk had mogen worden gemaakt. Het //trotsch geboomte" komt daar wat al te karig op uit. Wat de kaarten aangaat, deze zul len den meesteischenden wandelaar be vredigen. waarbij de wagen over het lichaam van het kind is gegaan, dat daardoor inwen dige kneuzingen heeft bekomen. De banketbakkersfirma J. Kuipers, Oude Groenmarkt alhier opent Zaterdag a. s. een tweeden winkel op de Boter markt hoek Gasthuisstraat. De gunstig bekende artikelen van den heer Kuipers zullen ongetwijfeld ook daar een goeden aftrek vinden. Woensdag is een 3jarig kind van den wachtmeester der huzaren H., op den spoorweglijn aan den Kruisweg over reden door een tweewieligen turfwagen, Aan de torpedo-inschietplaats aan zij- kanaal F is aangekomen Zr. Ms. torpe doboot groot model (nieuw systeem) Ba- tokkomende van Willemsoord, om onder bevel van den luit. ter zee le kl. S. K. Sybrandi en mede-geleide van den luit. ter zee 2e kl. J. F. van Slooten lan ceeringen te verrichten. Letteren en Kunst. De Miincheners zullen van 1 tot 16 Juni te Amsterdam in den Parkschouw burg voorstellingen geven. B IN M N L A N 1». Z. M. heeft den ge n.-m a j o o r Ridder Alewijn, 's Konings adjudant in buitengewonen dienst, chef van den ge- neralen staf, van kommandeur tot Groot kruis in de orde van de Eikekroon be vorderd. Zaterdag maakte H. M. de Koningin met de Prinses een uitgestrekte rijtoer in een panier en bezocht o. a. de buurtschap Tongeren, onder Epe. (U. B.) In de Staats-cour ant staat opgenomen de Wet van den 9en Mei jl., houdende verbodsbepalingen tegen het dragen van wapenen. Wij brengen in herinnering artikel 1 dezer wet, dat aldus luidt: Het is verboden op den openbaren weg of op eenige voor het publiek toeganke lijke plaats een wapen bij zich te hebben. Onder wape2:en verstaat deze wet: geweren, karabijnen, revolvers, pistolen en andere vuurwapenen, windroeren, dol ken, dolkmessen, sabels, degens, degen stokken, priemstokken, wapenstokken en dergelijke voorwerpen. Overtreding van het verbod, in dat artikel gesteld, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zeven dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De aanbieding van het ge schenk aan den heer Keuchenius zal geschieden door de hh. dr. Lion Cachet en dr. Biesterveld. Een Woensdag bij het de partement van Koloniën ontvangen tele gram van den goeverneur-generaal van Ned.-Indië meldt, dat 14 dezer de edische hulptroepen hunne benting te Pedawa Boentong, nahij Edi, verlieten, welke daarna door den vijand bezet werd. Den volgenden dag werd vruchteloos gepoogd met driehonderd bajonetten den vijand te verdrijven. Gesneuveld zijn drie fuse liers, terwijl gewond werden kapitein H. F. C. van Bijlevelt, de eerste luite nant F. J. Oudendal, de tweede luite nant A. J. P. Kessler, 14 schepelingen en 7 fuseliers. De vijand had 14 dooden en 15 gewonden. Het is teekenend voor den toestand! Omtrent het aftreden van prof. Opzoomer als hoogleeraar te Utrecht meldt het Handélsbldat reeds eenigen tijd geleden onze geleerde land genoot wegens den staat zijner gezond heid zijne lossen had gestaakt. Eerst in Sept. 1891 zou die dag zijn aangebro ken. Zijne benoeming tot hoogleeraar in de wijsbegeerte aan de hoogeschool te Utrecht dagteekent reeds van het jaar 1846, toen hij 25 jaar oud was. Niet veel minder dan een halve eeuw heeft hij dus medegewerkt tot de opleiding van een aantal studentengeslachten, en niet minder heeft hij door zijn reeks van geschriften, niet alleen op het ge bied van wijsbegeerte, maar ook op dat van letterkunde, staatsrecht en burger lijk recht, tot de ontwikkeling van zijn volk bijgedragen. Teneinde te voorkomen dat een gesprek door de telephoon, zooals meermalen gebeurt, ook gehoord kan worden op eene evenwijdig loopende lijn, i3 door den heer Lewis Young, di recteur van de Edison PhoDOgraaf-maat- schappij, een nieuw mondstuk gemaakt aan den spreekhoorn van de telephoon, waarin men, fluisterend sprekende, zich over groote afstanden kan doen verstaan. Wegens de zeer geringe kosten van dit mondstuk stelt de uitvinder voor, dit kosteloos uit te reiken aan alle geabon- neerden op de telephoon te Londen. Op de 3de vergadering van het comité-generaal der veiligheids- en hygiëne-tentoonBtelling te Amsterdam, Maandag gehouden, is gemeld, dat onge veer 230 vereenigingen, firma's, indus- trieelen, ingenieurs en doctoren tot de inzending zijn toegetreden, waaronder een 150tal Nederlanders. Ook de finan- cieele verhoudingen bleken gunstig, zijn de door subsidie en vrijwillige bijdragen ongeveer f 23000 bijeengebracht. Nog werden 25 juryleden gekozen, en beslo ten tot het houden van het congres voor nijverheidshygiëne en reddingswezen in den aanvang der maand September, waaromtrent spoedig het programma zal worden openbaar gemaakt. Door den ingenieur Aug. Klönne, te Dortmund, aannemer van het bouwen von een gashouder aan de gas fabriek te Leiden, is nogmaals een adres aan den gemeenteraad gezonden, hou dende verzoek tot terugbetaling, geheel of gedeeltelijk, van de hem bij besluit van 9 Augustus 1883 opgelegde boete ad f 22,200, wegens te late oplevering. Reeds is de boete van 205 dagen teruggebracht op 121 dagen en noch commissarissen der gasfabriek, nog Burg. en Weth. hebben argumenten voldoende FEUILLETON. Naar het engelsch EDNA LYALL. 100) HOOFDSTUK XXXYI. Toen zij op zekeren namiddag in Maart dit onderwerp met hem had aangeroerd, besloot zij te spreken over iets, dat haar reeds langen tijd op het hart lag. //Gij doet zooveel om mij gelukkig te maken, oom," zeide zij met weifelende stem, //het is misschien niet goed van mij, om nu nog wat te durven vragen, maar het is iets, dat ik zeer gaarne zou zien gebeuren." z/Laat het mij dadelijk hooren, lieveling," zeide de deken, //wan neer ik bij machte ben, het te doen, dan zal het mij hoogst aan genaam zijn." //Daarvan ben ik nog niet zoo geheel zeker," zeide Espérance in gepeins verzonken, „maar ik hoop het. Ik zou zoo gaarne wil len, dat Bertha weer in Rilchester kwam, oom. Ik zou George en Bertha zoo gaarne hier zien, wanneer mijn kind gedoopt wordt." De deken liep onder een diep stilzwijgen de kamer drie- of viermaal op en neer; toen bleef hij staan, nam de hand van Es pérance in de zijne, en zeide op vriendelyken toon: //Ja, mijn kind, gij hebt gelijk hoe ia het mogelijk, dat ik niet iedereen vergiffenis zou willen schenkenIk zal zelf aan Bertha schrijven. Wanneer wordt uw kind gedoopt?" z/Wij meenden, dat het met Paschen zou kunnen gebeuren, wanneer het dan tenminste schikt. De heer Maclaren denkt, dat Claude dan wel weer buiten mag." tfEn is haar naam al bepaald?" z/Claude zegt, dat Espérance er een van moet zijn, maar wij hebben den anderen naam nog niet gekozen." Toen na eenig nadenken vervolgde zij plotseling: „li er ook eea naam, welken gij haar gaarne zoudt willen geven, oom?" Er sprak eene hevige ontroering uit de stem van den deken, toen bij antwoordde: „Ja, Espérance; wanneer gij en Claude het goedvindt, dan is er een naam, dien ik haar gaarne zou willen geven de naam van uwe moeder Anny." Frances Neville, Cornelia en Gaspard zouden de peettantes en peetoom zijn. Met het oog op den toestand van Claude, werd de doopdag bepaald op Paschen, maar later mocht het niet gebeuren, daar Henderson en Frances de daaropvolgende week zouden trou wen, en Espérance was er zeer op gesteld, dat zij tegenwoordig zouden zijn. z/Ik voor mij ben van meening, dat mijn jongste kind u in zekeren zin ook toebehoort," zeide zij op zekeren dag tot Frances, die in haar klein hitten wagentje met haar naar Worthington Hall reed. //Wanneer zij ouder wordt, dan zult gij haar alles leeren, wat gij haar moeder ook reeds hebt geleerd. Wat is Maggie een gelukkig meisje, wij allen zullen haar benijden, wanneer zij u voor zich alleen heeft." z/Die lieve, kleine Maggie," zeide Frances, in gepeins verzon ken, //wanneer ik maar half zoo goed met haar kan opschieten als mevrouw Lemercier, dan ben ik reeds tevreden." //Ik heb verleden week nog iets van madame gehoord," zeide Espérance. „Zij schreef zeer opgewekt; haar overtocht i3 reeds betaald en zij gaat de volgende maand naar Australië om haar man op te zoeken." z/Ja, zij heeft beloofd, dat zij bij Maggie zou blijven, totdat wy weer thuis zijn," zeide Frances. //Wij zijn vaD plan om geen hu welijksreisje te makeD, maar eenige weken kalm in Cornwall door te brengen, en Norman zeide, dat wij elkaar dezen zomer allen in Wales moeten komen opzoeken. Maggie en Kathie zullen wel van elkanders gezelschap kunnen genieten, en gij en Claude en de kinderen moet ook komen, het zal niet gezellig zyn, wanneer gij er niet bij zijt, en Claude zal wel verandering van lucht moe ten hebben." z/Dat zou heerlijk zijn," zeide Espérance, „maar zoover zijn wij nog niet." Op dat oogenblik hadden zij Worthington Hall bereikt, en Henderson, die daar als gast was, kwam de dames reeds te gemoet. /,Gij herinnert u mevrouw Magnajr nog wel, Norman," zeide Frances, //wij hebben reeds over ons verblijf in Wales ge sproken."

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1