kunnen vinden om op deze zaak voor de derde maal terug te komen, zoodat zij den gemeenteraad voorstellen, onder verwijzing naar vroegere besluiten hier omtrent, op dit adres andermaal afwij zend te beschikken. {L. C.) Naar de Avondpost verneemt zal het badseizoen te Scheveningen 15 Juni a. s. worden geopend. De gemeentegasfabriek te Dordrecht gaf in 1889 een batig saldo van ƒ70.934 tegen ƒ55.175 in 1888. Eu dat terwijl in 1889 dc kolenprijs 11J4 per H.L. hooger was dan het jaar te voren. Verder werd in 1889 afgelost ƒ25.000 van de schuld der gasfabriek en ƒ9000 aan do gemeente uitgekeerd; als vergoeding voor bewezen diensten terwijl de rente a 3J£ pet. over 180.000 mede door du fabriek gedragen werd. Do waterleiding gaf een bate van ƒ13.111. Voor het sehietconcours op 27, 28 en 29 Juli e. k. door den Alg. Ned. Schutterij-Kaderbond op Heumens- oord bij Nijmegen, stelt het gemeente bestuur van Nijmegen een gouden, een zilveren en een bronzen medaille, voor zien van den stempel der gemeente, be schikbaar. Uit Kuilenburg bericht men dat Dinsdag eene algemeene werksta king is uitgebroken onder het werkvolk der glasfabriek van den heer Hoytema. Het volk moet schandelijk hebben huis gehouden. Een deel der werklieden wilde niets weten van het werkstaken en was als gewoonlijk ook aan het werk ge gaan. De andere troep is toen de fabriek binnengedrongen en heeft de goedge- zinden met gloeiende ijzeren vorken en blaaspijpen uit de werkplaatsen verdre ven. Vooral de jongens deden hard me de. Ofschoon thans alles rustig is, zijn de noodigc maatregelen genomen om even- tueele wanordelijkheden met kracht tegen te gaan. ArnhCt.) Te Stadskanaal zag een schipper iets in het water drijven, greep er naar met de haak en haalde een ruim 2-jarig meisje op. De drenkelinge was geheel blauw en men vernam geen tee- ken van leven meer. Alle pogingen wer den aangewend, maar vruchteloos, het kind werd voor dood neergelegd. Toen kwam er zekere werkman, Lammert Vos, uit de glasfabriek te Nieuwbuinen voorbij, deze greep het kind, hing't met de beeoen op zijn rug liep er eenigen tijd mee op en neer zoo hard als hij loopen kon, tot er eindelijk vrij wat bloed los kwam en daarna een massa water. Het kind is door dit middel middel weer springlevend geworden, terwijl 't reeds het vierde kind is, dat Vos op deze wijze van een anders vrij gawissen dood heeft gered. Te Eksloërveen is de socia list Van der Laan uit Weerdingermond, die in het vorige jaar gevangenisstraf onderging wegens beleediging van den Koning, en die nu aldaar propaganda trachtte te maken, door het volk ver dreven. Dezer dagen ontging iemand een bankbiljet van ƒ25 waarop twee naamstempels waren afgedrukt; onder één daarvan stond geschreven „failleert spoedig" en onder den anderen „is insolide!" ingezetenen zware stukken hout, met een L. gemerkt, gevonden. Waarschijnlijk moest dit strekken om de verdenking tegen hem af te wenden of althans te vergemakkelijken, terwijl misschien het zoete gevoel van wraak zich daarmede paarde. Intusschen heeft hij zijne zaak hierdoor van kwaad tot erger gemaakt. Immers, uit het getuigenverhoor is ge bleken, dat hy zelf het bedoelde hout uit zijn molen heeft weggehaald op den 22sten Augustus en op een wagen naar zijne tegenwoordige woonplaats Donker broek heeft vervoerd, en tevens, dat het op den 12den September, den dag voordat het onderzoek door den rijks veldwachter plaats zou hebben, nog niet aanwezig was op do erven, waar het den volgenden dag gevonden werd. Op grond van een en ander stond v. d. L. dezer dagen terecht voor de rechtbank le Leeuwarden, beschuldigd van het doen van eene valsche aanklacht, en eischte het openbaar ministerie zijne veroordeeliug tot 6 maanden gevange nisstraf. rog 30 a 40 ct. per stukkl. schol 4 h, 4.50 per mandje; schar 3.50 per mank; geep 18 per tal en ansjovis 3.60 a 3.80 per duizend. Keelitszakeii. In 1886 ontstond er brand in den molen van W. P. v. d. L., teGrouw, iets wat reeds herhaaldelijk had plaats gehad. Naar het algemeen gevoelen moest de eigenaar zelf als de brand stichter worden beschouwd. Er werd dan ook eene rechterlijke instructie te gen hem geopend, doch deze leverde niet voldoende grond op om de zaak naar de openbare terechtzitting te ver wijzen. Hierop werd door zijne plaats- genooten het boycot-systeem op hem toegepast. Drie jaren laterin September 1889 diende v. d. L. eene aanklacht in, dat hem uit zijn half verbrande molen hout was ontvreemd. Een rijksveldwachter gaat met hem langs verschillende erven, en werkelyk worden bij twee van de meest geachte 16J 106 ƒ175. ƒ196. 72 Financieel© Mededeelingen. Het Weekblad van Broekman en Hon- ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, de week, tot den datum van 20 Mei loopende, door hun tusschenkomst ver handeld. Aand. Overijss. Kanalis. Mpija 16$ pet. Aand. Cred.-Vereen. Oblig. Handelsk. (Naaml. Venn.) Opr. aand. Aand. Nat. Hypoth. bank Aand. Witwatersr. mijnb. Mij. „Elsburg" Serie A. Aand. Duinw.-Mpij. van den Helder en het N. Diep94 Aand. Vlis8.Duinw.i.(de) 105 Aand. Biliiton Mpij 2e rubr. te 's-Hage. f 2900. Aand. British Deli Langk. Tobacco Cy Limited 152^-155 Aand. Java Spoorw.-Mij. te 's-Hage30]£ Aand. Palemb.-Mij. (De) 35 Aand. Br. en Meelfabr. te 's-Hage150 Aand. Nederbet. Beetw.- Suiker-fabr. te Gelder- malsem55 Aand. Holi. Manége (Naaml. Venn, totexpl. van de8 Oblig. Oregon Short Line and Utah Northern. 94,-95 Aand. Nederl. Lloyd 93j£ Aand. Oost.-Iod. Zee- en Brand Assur. Mpij 63 WliSSHERIi. In de vorige week kwamen te Zandv. aan Z.V. 9stuurmaa C.Koperbesomm. ƒ140 14 5 15 4 10 3 2 11 4 W. Paap 98 1 Arend Paap 90 8 D. v. Duin 80 n S. Paap 66 „H.v.Koningsbruggen„ 60 Jb. Zwemmer 60 W. Paap 58 A. Koper 54 Arie Paap 54 Jb. Koper 52 Jb. Keesman 42 De prijzen der visch warentong van ƒ0.60 tot ƒ1.10; schol van 0.70 tot ƒ1.20; tarbot van 2.30 tct ƒ7, alles per stuk; scharren 3.70 tot ƒ4.25; bakschol van ƒ1.80 tot 3 p. mand. Enkhuizen, 20 Mei. Heden werd alhier door 152 vaartuigen van 9000 tot 50.000 stuks netjesansjovis aangevoerd, prijs 3 per 1000. Van de kuilvissehery kwamen eenige spannen schuiten bin nen, met eene vangst van 20,000 tot 48,000 stuks ansjovis per span (2 schuiten). Nieuwediep, 21 Mei. Heden wer den door 26 koraers en beugers 10 tot 100 gr., 10 tot 20 kl. tongen, 3 tarbot ten, 2 tot 47 roggen, 1 tot 2 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar, en door trekkers 16-tal geep en 115,000 stuks ansjovis aangevoerdgr. tong gold 45 a 50 ct., kl. id. 20 ct., tarbot 7 a 9, PÖUTÈËk OVmiCJii. Daar den heer Cavalotti is Woensdag in de italiaansche kamer een voorstel ingediend, houdende verbod voor de af gevaardigden om een bezoldigd staats ambt waar te nemen. In den loop der beraadslaging hierover verklaarde de heer Nicotera, dat de tegenwoordige regeering eene regeering van corrup tie is. De in de Kamer aanwezige ministers protesteerden nadrukkelijk tegen deze uitdrukking. De voorzitter maande den heer Nicotera aan, zijne woorden in te trekken. Nicotera weigerde dit en werd toen tot tweemalen tot de orde geroepen. De minister Crispi verklaarde dat hij zich met ket absolute denkbeeld omtrent de onvereenigbaarheid van het mandaat van afgevaardigde met de betrekking van staatsambtenaar vereenigde. Eene wet in dien zin achtte hij noodzakelijk; maar die hervorming moet verband hou den met eene andere hervorming: die van het toekennen eener vergoeding aan de afgevaardigden. Dientengevolge ver klaarde hij zich tegen het in overwe ging nemen van het voorstel van den heer Cavalotti. Het werd daarna ver worpen met 176 stemmen 46. In de Woensdag gehouden zitting van de commissie voor de militaire zaken heeft de duitsche minister van oorlog inlich tingen gegeven over de verdere plannen tot reorganisatie. Volgens die plannen zullen allen die voor den dienst geschikt zijn. ook op militaire wijze worden opgeleid. Als het thans aanhangige voorstel aan genomen is, zullen er nog 37,000 man beschikbaar zijn. Het ligt niet de be doeling, de bestaande kaders uit te brei den wél ze te verstreken. Naar aanleiding van hetgeen was door von Bennigsen, Richter Windthorst, zette de luitenant-gene raal Vogel von Falkenstein uiteen dat de invoering bij de wet van den twee jarigen diensttijd voor de infanterie op dit oogenblik onmogelijk is Nog steeds is in het engelsche Lager huis de iersche kwestie aan de orde. In antwoord op eene klacht van de Parnell-partij in het Lagerhuis, dat in Ierland hooger belastingen betaald wor den dan in eenig ander deel van het rijk, zeide de minister Goschen dat hij bereid is mede te werken tot het be noemen eener commissie van onderzoek betreffende dit punt, welke verklaring door Morley werd toegejuicht als een eerste stap in de richting van home-rule Uit Pilsen, in Boheme, komt de tyding van een ernstige werkstaking. De mijn werkers vielen Dinsdag den put Martha te Muerachau aan. Zij werden door de troepen teruggedreven. Twaalf mijnwer kers werden deels gedood, deels gekwetst. De troepen zijn versterkt. Aan den Temps wordt uit Saint-Louis (Senegambie) gemeld, dat de koning van Djolof aan het plunderen van dorpen onder het fransche protectoraat is ge gaan. Troepen, bestaande uit spahis en zeemilitie, met eene batterij artillerie en hulptroepen zijn dientengevolge naar de grenzen vertrokken. Wetgevende Maclit. TWEEDE KAMER. Spoorwegovereenkomsten. De mem. van antw. is verschenen op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer betrekkelijk het wetsontwerp tot bekrach tiging van de bekende spoorwegovereen komsten. I. Concentratie en concurrentie: dat is het stelsel der Regeeringsvoordracht verbetering van den grondslag der spoor wegexploitatie hier te lande. De ophef fing van de Ned. Rhijnspoorwegmaatsch. is daartoe het meest geschikt, omdat daardoor de gewensehte nieuwe regeling met de minst mogelijke veranderingen kan worden tot stand gebracht. De fi- nancieele toestand van die maatschappij voldoet aan de eischen, welke daaraan te stellen zijn, maar als zelfstandige maatsch. zou zij slechts met vrucht kun nen werkzaam zijn, indien zij de gele genheid had, haar gebied uit te breiden, wat echter slechts kan geschieden ten koste van de andere lijnen. Kapitaal verspilling zou daarvan slechts het ge volg wezun en de dringend noodzakelijke herverdeeling van het spoorwegnet en de verbetering in de verhouding van onze spoorwegbesturen tot de buitenlandsche zouden achterwege moeten blijven. En zeker is het beter, maatregelen te nemen om een minder gewenscht eventueel ver bond (van de Rhijnspoorweg. met andere) te voorkomen, dan er op te vertrouwen, dat het, eenmaal gesloten, op afdoende wijze zou kunnen worden tegengegaan. In elk geval zou dan eene voorafgaande verlenging van de concessie van den Rhijnspoorweg onvermijdelijk zijn. II.De Regeering beantwoordt nu in 't bi zonder de vraag of zy voor Amsterdam en Rotterdam eenig voordeel verwacht van de ontworpen regeling. Zij stelt j daarbij uitdrukkelijk op den voorgrond, dat de door de nieuwe regeling te ver krijgen voordeelen ook voor de andere plaatsen van Nederland van groot ge wicht zijn. Voortaan verkrijgt Amsterdam twee an elkaar geheel onafhankelijke ver bindingen in éene hand met Salzber- gen. Het eigenbelang van beide exploi- teerende maatschappijen zal nu mede brengen om al het verkeer, waarvoor de Salzberger route tusschen de eind stations de kortste is, ook werkelyk op die route te brengen. Hiervan is in vele gevallen vracht verlaging het gevolg en de Salzberger route zal ongetwijfeld een veel belang rijker verkeersweg worden, terwijl de duitsche administratie dezen weg tot een geschikter personenverkeer met Berlijn zal maken. Voor het verkeer met het links-Rijn- sche gebied verkrijgt Amsterdam boven en behalve de routes, via Zevenaar, Kleef, en via Emmerik vier, van elkaar geheel onafhankelijke, elk in het bizonder zich in eene hand bevindende verbin dingen met den linker-Rijn-oever en het gebied westelijk daarvan, t. w. twee via Kleef en twee via Venloo, van welke laatste een over de absoluut kortste route - Amersfoort - Kesteren - Nijmegen. Het N. W. en W. gedeelte des lands komen dus in het genot van belangrijk meer directe spoorwegverbindingen met Duitsehland, waardoor de bestaande toe stand aanmerxelijk wordt verbeterd. Het verkeer AmsterdamBelgië Frankrijk via Roozendaal tot de grens komt in ééne hand. Ook de ontwikkeling van het verkeer via StavorenEnkhuizen, waarop het meerder belang der Expl.-Mij. via Zwolle tot dusver verlammend gewerkt heeft, wordt voorts bevorderd. De goederen, welke langs den Rhijn spoorweg te Amsterdam zijn aangeko men, zullen thans gemakkelijker ver voerd kunnen worden door de overgave van wagenladingen aldaar, terwijl de vrachtprijzen voor de overbrenging van en naar de stations der beide maatschap pijen gelijk worden. Eindelijk zal Amsterdam voortaan direct verbonden zijn met alle derlandsche stations en dus ook naar allen kunnen verzenden voor binnenver- keer. Wat Rotterdam betreft zal langs de wegen over Stavoren en over Utrecht Zwolle sneller vervoer en zullen lagere vrachtprijzen worden verkregenhetzelf de is het geval voor Groningen, Drente en Overijsel. Het verkeer tusschen Rotterdam en Twente zal kunnen geschieden over drie verschillende wegen. De Holl. Spw.-Mij. zal geheel jin bin- nenverkeer naar Almeloo en Enschede kunnen vervoeren over UtrechtAmers foortApeldoorn, de Expl.-Maatschappij over UtrechtEdeZutphen—Henge- loo. In het doorgaand goederenverkeer tusschen Rotterdam en Noord-Duitsch- land zal het in 't belang der beide maatschappijen worden voorgesteld, den kortsten weg, n.l. de route Utrecht EdeZutphenSalzbergen, voor h< t vervoer te gebruiken. Naast den directen weg over Boxtel Venloo zullen de rechtstreeksche routen over DordrechtNijmegenVenloo, of over NijmegenKleef door den Holl. Spw. kunnen worden gebruikt. Het ver keer met het links-Rijngebied zal daar door veel verbeterd worden. Het bedienen van het verkeer met België ea Frankryk over Rozendaal door beide ondernemingen zal kunnen leiden tot verlaging der vrachtprijzen. gemeld nieuws. Op het feestmaal, dat door de Turnersvereeniging te Londen, Stanley en 300 anderen gasten werd aangeboden, verhaalde Stanley eenige lotgevallen zij ner afrikaansche expeditie. Indien hy alle moeielijkheden had voorzien, zeide hij, zou hij den tocht niet met zulk een licht hart aanvaard hebben. Hij hing vervolgens een tafereel op van de kwel lingen van den honger in het Donkere Werelddeel een verhaal dat by deze gelegenheid natuurlijk zeer te pas kwam De gezondheid werd gedronken van mej. Dorothy Tennant, die aan den maaltijd deelnam. De engelsche cricketters zijn gewroken. Zaterdag zijn de Austra liërs door de Engelschen te We3tbury geslagen. Volgens een der engelsche bladen, heeft Stanley het denkbeeld te berde gebracht, de negers uit de zuide lijke staten van Amerika naar Midden- Afrika terug te brengen, om het land aan den boven-Congo te ontginnen. In een gezond klimaat en een vruchtbaar land, dat in vele opzichten op Arkansas. Mississippi en Louisiana gelijkt, zonder de moerassen, zou elk hunner v." eng. mijl in eigendom kunnen krijgen, waarop zij suikerriet, katoen, citroenen, tarwe en rijst zouden kunnen kweeken. De zaak tegen Michel Eyraud (voortvluchtig), die den deur waarder Gouffe vermoord heeft, en zijne medeplichtige Gabrielle Bompart zal weldra te Parijs in behandeling komen. Ook de werkwaarnemer Remy Launé, die eveneens verdacht wordt van mede plichtigheid, zal misschien op de bank der beschuldigden plaats moeten nemen. Uit het dossier blijkt, dat Eyraud uit den vreemde herhaaldelijk brieven aan zijne vrouw en anderen geschreven heeft. De laatste brief van hem, welke bij het parket berust was gedag teekend uit Honolulu, de hoofdstad van het ko ninkrijk Hawaï. In verschillende steden, waar hij vertoefde, te Lyon, Marseille, Villefranche, Londen, Liverpool, New- York enz. heeft hij diefstallen en op lichterijen gepleegd, onder tal van val sche namen. G e z ellig e luchtreis! De lucht ballon „Le Figaro" verliet Zaterdagmid dag te 2 uren des namiddags Enghien, aan „boord" hebbende mijnheer en me vrouw Laguerre, de heer Périvier, van het dagblad Le Figaro en de twee lucht schippers Jovis en Maillet. Nauwelijks was het gevaarte opgestegen of het werd boven het meer van Enghien overvallen door een hevig onweder. Na hooger dan 4000 meters gestegen te zijn, begon de ballon met overgroote snelheid te dalen onmogelijk was het deze te matigen. De luohtaehippers wierpen alles wat in het schuitje was er uit, maar de daling werd duizelingwekkend. De passagiers, om niet in het meer van Enghien te storten, waren genood zaakt zich van alles te ontdoen wat zij bij zich hadden, zelfs van een gedeelte hunner kleederen. Onder een zwaren regen viel de ballon eindelyk in het bosch van Hez bij Her mes, in het Oise-departement. Half ge kleed begaf men zich naar het naastbij gelegen dorp. Enkele der luchtreizigers werden door brakingen overvallen en moesten zich te bed begeven. De componist Saint-Saëns, wien velen van reclam®zucht beschuldi gen, is Dinsdag te Parijs teruggekeerd. Eenige journalisten trachtten tevergeefs hem te intervieuwen. Henderson drukte haar hartelijk de hand. Hij had haar sedert haar trouwdag niet meer gezien; maar ondanks al het leed, dat zij had moeten doorstaan, was zij bijna niets veranderd; het was hetzelfde liefelijke, ernstige gelaat, alleen de kinderlijke uitdruk king was uit hare oogen verdwenen, terwijl er een trek van vast beradenheid om hare lippen lag. Frances had zeer veel te vertellen, en toch heerschte er eene droefgeestige stemming, want dit bezoek was waarschijnlijk bet laatste, dat Espérance hier kwam doen, voor dat de drukte van het trouwen begon. Lady Worthington bracht hen echter onder het oog, dat Devonshire een van de mooiste landschappen is, en zij maakte de voorspelling, dat het niet lang zou duren, of Claude zou van verscheidenen de opdracht ontvangen, om natuurplekjes in de nabijheid van Frances' nieuw tehuis op het doek weer te geven. Espérance bleef zoo lang als zij van huis gemist kon worden, en daarna reed zij met Henderson in het hittenwagentje terug, daar Frances te vermoeid was om te ryden. Het deed haar ge noegen, dat zij nu in de gelegenheid was hem beter te leeren kennen, want ofschoon hij bij de eerste ontmoeting een goeden indruk op haar had gemaakt, wist zij niet zeker, of hij Frances wel waardig zou zijn, en het was haar onmogelijk naar de zeer vluchtige kennismaking een oordeel te vellen. Hij was in zijn spreken zeer vriendelijk, en sprak met haar over Claude's ziekte, vervolgens wendde zich het gesprek op madame Lemercier en hare opgewekte vroolykheid by het vooruitzicht haar echtgenoot weer te zien, en ten slotte ging het natuurlijk over op herinne ringen, betrekking hebbende op hunne ontmoeting in Wales: met verrukking vertelde Espérance hem van de vriendelijke zorgen, waarmoe Frances haar had opgepast, en natuurlijk was het met verrukking, dat Henderson naar hare woorden luisterde. By het einde van dezen rit, hadden zij een hechte vriendschap gesloten, en Espérance was er van overtuigd, dat zij den toekomstigen echtgenoot van Frances moest hoogschatten. George en Bertha werden den volgenden dag verwacht op Donderdag. Door allen werd het weerzien met schrik te gemoet gezien; zelfs Cornelia, ofschoon innerlijk verheugd, dat haar vader hen had uitgenoodigd, zag hunne komst met schrik te gemoet. Het liep evenwel alles beter af, dan zij gevreesd hadden. De op rechte vreugde, dat zij Bertha weer in hun midden hadden, over won het pijnlijke van de eerste ontmoeting, en ofschoon de stemming van allen zeer kalm en gedrukt was, waren zij niettemin zeer verheugd, dat zij nu allen weer vereenigd waren. Espérance, die wel begreep, dat de stemming bij de eerste ontmoeting niet opgewekt zou zijn, had het eerste bezoek van Claude aan de pastorie uitgesteld tot den volgenden dag; hunne komst was voor den deken een bron van vreugde, zoodat allen zich meer op hun gemak begonnen te gevoelen. Niemand begreep waarom er dien tweeden dag niet meer zulk eene pijnlijke stilte en gedruktheid in den familiekring heerschte, dan alleen misschien George; hij kon dan ook niet nalaten, Espérance zijn dank voor deze oplettendheid te betuigen. {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2