NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 7e Jaargang. Zaterdag 24 Mei 1890. No. 2113o ABOUHEKlJtTSPRIJS: ASVERTEITIÊI; STADSNIEUWS. id naar Veriaopn" II N IN DEN VREEMDE. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers-0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoomnufnasae? S8S. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentibn worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Dirsetsuren-Oïtgevera J. C. PSERE3QOM ©a J. B. AVIS. hoofdagenten voor het buitenland: Compagnie Cent role dt Fublicite Mtrangère O. L. JJAL O MS Co., JO F: F F. JOFIBS, Sn.cc., Farys 315« Funbourg ÉSonUtartre. Haarlem, 23 Mei 1890. Dinsdag 3 Juni a. s. zal de heer mr. A. J. W. Farncombe Sanders, lid vaa de Tweede Kamer voor het kiesdistrict Haarlem, alhier voor de kiesvereeniging //Vooruitgang", in eene op de bovenzaal der sociëteit //Vereeniging" te houden vergadering komen spreken over //Spoor wegovereenkomsten. Het adres van winkeliers en nering doenden aan den Baad, behelzende ver zoek om op het bekende rekest van het comité voor de Staalwaterbron gunstig te beschikken (het Kurhaus alsnog in de Koekamp te plaatsen) is thans reeds door meer dan tweehonderd der voor naamste neringdoenden hier ter stede geteekend. Donderdag 22 Mei werd in de boven zaal van Café Montagne d6S avonds te halfnegen door de afd. Haarlem van den Ned. Onderwijzersbond eene buitenge wone vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heer L. Jansen, decla mator. De voorzitter, de heer J. B. A. Saeya heette den leden en genoodigden welkom en dankte den heer Jansen voor zijne bereidwilligheid, om den leden van den Onderwijzersbond eenen aangenamen avond te bezorgen. Vervolgens wees hij er op, dat door den Raad onzer gemeente eerstdaags eene beslissing genomen moet worden, waar bij de belangen van alle haarlemsche onderwijzers ten nauwste betrokken zijn. Het betreft de benoeming van twee hoof den van openb. lagere scholen alhier. Bij de tegenwoordige onderwijswet, nu de vergelijkende examens zijn afgeschaft, zonder dat daarom echter in de verschil lende gemeenten van ons land de voor dracht naar eenen zelfden grondslag wordt opgemaakt, zien wij, dat in de meeste plaatsen de hooiden gekozen wor den uit de onderwijzers der gemeente zelve. Wij zullen er thans niet over uit weiden, welke voordeelen, èn voor de onderwijzers èn voor 't onderwijs in de gemeente uit dusdanige regeling voort vloeien, doch er slechts op wijzen, dat op de voordrachten voor hoofd in onze stad de haarlemsche onderwijzers al zeer stiefmoederlijk bedeeld zijn. Wij willen echter hopen, dat de beslis sing van den Raad gunstig moge zijn voor die onderwijzers, welke reeds vele jaren met ijver in onze gemeente zijn werkzaam geweest, waardoor dan tevens voor anderen de gelegenheid ontstaat, hooger op te klimmen en daardoor hunne positie te verbeteren. Na deze door de vergadering toege juichte inleiding, geeft de voorzitter 't woord aan Jen heer Jansen. Deze had voor dien avond jEen massagekunr", //Hoe Jetje gezond werd" en //Een heele lieve verrassing," drie juweeltjes van Justus van Maurik. Op eene wijze, zooals alleen de heer Jansen zulks kan, werden deze stukjes voorgedragen en meer dan eens was de spreker genoodzaakt door 't gelach der toehoorders zijne voordracht een oogen- blik te staken. Toen aan ook de voorzitter namens de vergadering den heer Jansen bedankte voor den genotvollen avond gevoelde deze zich door 't langdurig applaus verplicht, nog een klein nummertje ex tra te geven. De avond van 22 Mei Mei zal bij de leden van den Onderwijzersbond nog lang herinnering blijven. Yelen verlustigden zich Donderdag avond weder op het terrein van de sociëteit wde Phoenix" in de muziek van ons Gemeentelijk Muziekkorps, dat daar een concert gaf. De uitvoering der verschillende num mers werd zeer toegejuicht en zeker niet ten onrechte. Het ensemblo en de ge vulde toon van het 45 man sterke orkest vielen zeer te loven. Met name mag worden geprezen de uitvoe ring van de klarinetten-solo Le Chanson des Nids, van Buot, een nieuw nummer, uitmuntende door fijne schakee ring, warmen gloed en bevallige afwis seling. De directeur en het corps hebben alle eer van deze eerste uitvoering in ;/de Phoenix". De directie heeft thans rond om den muziekkoepel bevallige tentjes doen opslaan, die later op den avond een goede beschutting geven tegen den koelen wind en op den dag voor de zonnewarmte. Bij eene rondwandeling trof ons de keurige en gemakkelijke inrichting van terrein en gebouw, wel het bewijs leverende dat alles wordt aangewend om de //Phoenix", aan haar roeping te doen beantwoorden. In den afgeloopen nacht ten 21 ure is eene hevige brand uitgebroken in per ceel no. 21, gelegen in de Barteljoris- straat en bewoond door den koek- en banketbakker J. de Groot. Het perceel is geheel uitgebrand en de bewoners heb ben zich met moeite gered. Ook de be lendende perceelen die reeds waren aan getast, hebben veel schade geleden, en zelfs aaa den overkant, de straat is aldaar tien imeter breed, zijn brj twee win keliers de spiegelruiten gesprongen en is de verf belangrijk geblakerd. Een aantal spuiten hebben water gegeven en ten 4£ ure was de brand geheel ge- bluscht. Alles was verzekerd. De Bur gemeester, de Ofi. van Justitie en andere autoriteiten waren by deo brand tegen woordig. Naar de Groot mededeelt, heeft hij nog dien nacht te 2 uur zija knecht uitgelaten en was er toen geen onraad te bespeuren. Hij meent dat de brand in den winkel moet zijn ontstaan. Eene bejaarde weduwe, woonachtig op het Hofje van Oorschot in de Kruisstraat, op korten afstand van den brand, is van den schrik bij het zien der vlammen plotseling doodgebleven. Donderdagmorgen is alhier onder ver dachte omstandigheden dood gevonden een elf-jarige knaap, een vóórzoon van eene vrouw, die sedert met een fabrieksarbei der hier ter stede was getrouwd. Den vorigen avond had de jongen, die niet school ging maar met lucifers aan de huizen bedelde, garnalen en radijs gegeten. Spoedig daarop klaagde hij over onpasselijkheid en neiging tot brakenen ging vroeg naar hed. Den volgende» morgen vond de moeder hem dood. Heden i3 het lijk naar het Gasthuis overgebracht om gerechtelijk te worden onderzocht. De knaap was in een begrafenisfonds voor 125 verzekerd. In het Algemeen Politieblad verzoekt de commissaris van politie te Haarlem, te worden bekend gemaakt met het te genwoordige verblijf van Dirk Reekers, geboren 18 December 1804, of indien hij overleden is, met den tijd en de plaats van het overlijden. Bij de laatste volks telling te Haarlem is hij ambtshalve af geschreven. Hechtszaken. Door de Arr. Rechtbank alhier is de navolgende regeling der vacantie vast gesteld civile terechtzittingen op 1, 15, 29 Juli 12 en 26 Aug.; zittingen voor strafzaken op 10, 24 Juli en 7 en 12 Aug. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Eenvoor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers- knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich sehriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of DoeleD). Aan bestedin gen. Door het provinciaal bestuur van Noord-Holland is Donderdag bij enkele inschrijving aanbesteed: lo Het eenjarig onderhoud van de Rijks-werken der spoorweghaven ie Enkhuizen, provincie Noord-Holland. (Raming f 5800.) Minste inschrijver C. Bosch Az* te Dordrecht, voor ƒ5480. 2o Het onderhoud van den zeedijk tusschcn Naarden en Mui- derberg, van de strandpalen te Muider- berg en van den zeedijk beoosten Naar den, van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot 1 Mei 1891, bene vens het uitvoeren van eenige grond werken op het terrein van den zeedijk beoosten Naarden af tot Oud-Naarden. Minste inschrijver P. van Asperen te Naarden, voor 989. Naar het D bid. v. Z.- E. e n 's Gr. verneemt, heeft Prins Albrecht van Pruisen, op aanraden van zijn genees- heeren, om gezondheidsredenen er van afgezien dit jaar zyne gewonen badkuur te Scheveningen te komen nemen. De audiëntie van den minis- ter van Oorlog werd Donderdag bezocht door tal van hoofdofficieren van infan terie en artillerie, begrepen in de jongste legerbevordering. Door den minister van Oor log zijn aan de duiven-aoeieteiten //Vol harding" en //De Zwaluw" te Rozendaal ieder een massief zilveren en twee bron zen medailles geschonken, als prijzen voor de wedvluchten van Limoges, Pa rijs, Orleans, Den Haag, Haarlem en Groningen, dit jaar te houden. In een begeleidend schrijven geeft de minister de vereenigingen den raad, zich te sluiten bij den Ned. Postduiven- bond. Alleen met vereenigingen die aan gesloten zijn, zal de minister blijven on derhandelen, ten einde zeker te zijn van den steun in geval van mobilisatie. Een Donderdag bij het de- partement van Koloniën ontvangen tele gram van den Goeverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië meldt, ter aanvulling van het bericht van Woensdag, dat de drie gesneuvelde fuseliers inlanders wa ren, en dat de gewonde officieren slechts licht gekwetst zijn. Den 18den dezer is andermaal troepenversterking uit Kota- Radja gezonden. Staats-Ct Naar wij vernemen, is het rapport van den Raad van State over de militiewet thans definitief vastgesteld, zoodat de indiening van dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer binnen zeer korten tijd te verwachten is. {Tijd.) Onder voorzittersehap van den consnl-generaal, jhr. John May, zal den 21en Juni in het //Hotel Métropole" te Londen het feestmaal der hollandsche kolonie ter gelegenheid van het jubileum van den nederlandschen gezant te Lon den, graaf Charles van Bylandt, worden gegeven. Bij dit feest zal, naar de N. R. O. meldt, den gezant, namens een aantal zijner vereerders te Londen, worden aan geboden een door Alma Tadema ontwor pen album, met herinneringen (portret ten, enz.) aan de landen, waar graaf Bylandt in zijne diplomatieke loopbaan werkzaam is geweest. De vereeniging //Het Bui tenland" roept geschikte jonge mannen op, voor wie gelegenheid bestaat, ge plaatst te worden in China, Siam, Britsch- Indië en Perzië, en geschikte personen, die in Mexico op handelskantoren en bij cultures een betrekking kunnen erlangen. Wij ontvingeu het jaarver slag van de //Hollandsche Club" te Ant werpen, waaruit blijkt dat deze vereeni ging van landgenooten in den vreemde in een bloeienden toestand verkeert. Aan het verslag is toegevoegd een afdruk van het schrijven dat de „Holl. Club" mocht ontvangen van het ,/Comiteit ter onder steuning" van de slachtoffers van de be kende ramp en waarin in zeer dankbare en waardeerende woorden hulde wordt gebracht voor hetgeen de „Holl. Club" ten dezen heeft verricht, ook met name door de uitgave van het boekwerk//Ant werpen voor en na de ramp, door een ooggetuige" ten voordeele van de nage laten betrekkingen der slachtoffers, welke uitgave is bezorgd door Blankenberg en Co. te Leiden. Thans zal het „Leger des Heils" in Nederland weder een ander hoog bezoek krijgen en wel van den veld-commandant Eva Booth, de dochter van den generaal. Zij wordt in Juli verwacht. Onder datum van 7Meijl., is een bevel van gevangenneming door het Groothertogelijk Badensch Ambts- gericht te Freiburg i. B. uitgevaardigd tegen mevr. de wed, Bulkley, geb. Bec king, vroeger woonachtig te Schevenin gen, ter zake van aansporing tot mis drijf van moord en aanzetting tot las ter. Met bijvoeging van signalement is opsporing, aanhouding en opzending naar de gevangenis te Freiburg verzocht. FEUILLETON. Naar het engelsch EDNA LYALL. 101) HOOFDSTUK XXXVII. {Slot). z/Toen ik u voor de eerste maal in Parijs ontmoette, mevrouw Magnay, wist ik reeds dadelijk, dat gij gezegend waart met de zoo zeldzame gave van tact en fijngevoeligheid te bezitten, maar toen kon ik nog volstrekt niet vermoeden, welke verplichtingen ik in later jaren aan u zou krijgen. Uw bezoek van vandaag heeft ons allen doen ontdooien." //Claude's bezoek, bedoelt gij," zeide Espérance, met een glim lach. //Het is de eerste maal, dat hij hier gekomen is sedert hét ongeluk, en de deken verlangt er naar, hem de veranderingen en verbeteringen te toonen." z/Ik hoor, dat de deken zijn observatorium niet meer laat op bouwen is dat waar?" z/Hij zegt tenminste, dat dit vooreerst niet zal gebeuren," ant woordde Espérance, //hij heeft zich echter met een uiterst bekwaam leeraar in verbinding gesteld, die in Rilchesier lessen in de sterre- kunde zal geven; en ik geloof, dat, wanneer dit bijval vindt bij de bewoners, hij een ander observatorium zal laten bouwen, dat voor het publiek zal worden opengesteld." z/Ik moet zeggen, dat hij er beter uitziet, nu hij niet voortdu rend in zijne lievelingsstudie is verdiept. Ik geloof, dat hij nu meer buiten gaat, inplaats dat hij zich den ganschen dag in zijn observatorium opsluit en den halven nacht doorbrengt met naar de sterren te kijken." Espérance wierp een blik in de richting van den deken en glimlachte. Hij zag er werkelijk gelukkiger en tevredener uit, ter wijl hij niet meer zoo besluiteloos was als vroeger; zij was even wel niet van meening, dat deze verandering geheel en al moest worden toegeschreven aan het verlies van de telescoop. Het wa3 een koude Paascbdag, en ofschoon men reeds in het midden van April was, lag er sneeuw op den grond, terwijl de koude oostenwind onstuimig blies tegen de muren van de kathedraal, huilende langs de schoorsteenen in de stad, en tevergeefs door de gesloten deuren en vensters zich een toegang willende verschaffen. Maar die hevige wind van buiten deed de kalmte van binnen nog de zonnestralen nu eens verdwijnende, dan wierpen een overvloed van licht op de doopvont de ouderwetsche geschaard meer uitkomen, en weer verschijnende, groep, die rondom stonden. Lady Worthington, die eenigszins op den achtergrond stond, kon het gelaat van verscheidene omstanders nauwkeurig gade slaan; Claude, met die ernstige uitdrukking, welke zoo dikwijls op zijn gelaat zetelde, stond dicht bij de doopvont, met verhoogde kleur, terwijl zijn kort haar, dat langzamerhand weer begon aan te groeien, hem er zeer jong deed uitzien. Espérance stond naast hem, met oen helder, vroolijk gelaat en van geluk stralende oogen, terwijl naast hen Marie stond met haar hagelwit mutsje, Noël dragende, met zijne heldere oogen, die verbaasd om zich heen staarden. Aan den anderen kant stonden Frances en Hen derson, madame Lemercier, die druk gebruik maakte van haar zakdoek, Gaspard met een ongewoon zachte uitdrukking op zijn gebruind gelaat, en Cornelia, die het kind voorzichtig en wel wat angstvallig droeg, met vrouwelijke teederheid en liefde, die zij vroeger verachtte. Maar misschien was er in dit groepje geen gelaat, dat lady Worthingtons opmerkzaamheid meer trok, dan dat van den deken. Deze Paaschdag was voor hem een dag van blijdschap. Het was met een gevoel van nederigheid, vermeDgd met vreugde, dat hij het kleinkind van zijne overleden znster in de armen nam, en het den naam gaf, die zooveel beteekenis voor hem had wAnny Espérance." De kortstondige plechtigheid was voorbij, en het groepje ver strooide zich weldra; mevrouw Mortlake bleef achter om de oud©

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1