vissche&m. i'OMim öVKK/JUHi. tiEMEMD NIEUWS. V A R I A. Gedurende de eerste dagen van Sept. zal te Amsterdam in het Paleis voor Volksvlijt als uitvloeisel van de veiligheids-tentoonsteling een congres worden gehouden voor Nijver- heidshygiëne en reddingswezen. Het be doeld congres, waarvan mr. Heemskerk Az. het voorzitterschap zal bekleeden, zal zich splitsen in vier afdeelingen éen voor medicale onderwerpenéen voor onderwerpen met het reddingswe zen in verband staande, en eindelijk éen voor algemeene zaken als arbeidsrege ling, Zondagrust enz. Bedoelde at'dee- lingen zullen respectievelijk worden ge presideerd door de heeren Conrad, prof. Overbeek de Meijerden schout-bij nacht Cramer en dr. Sehaepman. In de Kalverstraat te Am sterdam ontstond een oploop, doordien een 25tal half beschonken artillerie- schutters het bekende spel //haasje over" uitvoerden. Een politie-agent heeft aan de wel onschuldige, maar onschutterlijke aardigheid een einde gemaakt. In de kooien der leeuwen in de amsterdamsche diergaarde zijn thans niet minder dan acht welpen aanwezig, Het wijfje van het giraffenpaar iö over leden. Het verwrikte zich den nek bij het opstaan, wat bij deze beesten altijd met eigenaardige moeiolijkheden gepaard gaat. Zondag j. 1. werd te We esp een werkman, die in zyn woning zat, door een dollen hond, die de openstaande deur binneugeloopen wa3, gebeten. Bij het afmaken van dit dier wondde de heer De L., veearts, zich ongelukkig ook nog aan de hand. Beiden zijn naar Parijs vertrokken, teneinde zich onder behandeling te stellen van Pasteur. On derscheiden honden en eenige katten, die ook gebeten waren, zijn reeds afgemaakt. Bij de ontgravingen buiten de Wittepoort te Leiden, komen in vrij grooten getale steenen tabakspijpjes voor den dag, zooals de Spanjaarden ze bij de belegering veel gebruikten en zooals er ook op het stedelijk museum aldaar een paar worden bewaard. Een sigaren handelaar op de Haarlemmerstraat heeft er een 40-tal van weten op te koopen, waaronder er zijn met allerlei afbeel dingen. Zeidsche Ct.) Men meldtuit 's-H age: De haagsche kookschool zal aanstaanden Woensdag 28, en Donderdag 29 Mei gelegenheid geven aan het publiek, om de kunst van hare élèves te beoordeelen. Van half twaalf tot 5 uur zal in het gebouw, Veerkade 20, eene tentoonstel ling worden gehouden van schotels met toebereide gerechten, en gelegenheid wor den gegeven om te aéjeuneeren tegen vasten prya of met keuze der gerechten. De indische rijsttafel zal nu ook niet ontbreken. De gerechten zijn allen door de leerlingen bereid en zullen volgeaa vast tarief en zoo billijk mogelijk ver kocht worden. Er zullen bons verkocht worden tot uitreiking van spijzen aan armeD, ter wijl er ook recepten zullen verkrijgbaar zijn voor de volkskeuken. Te Geervliet slcegMaandag de bliksem door den muur in het huis van den wethouder P. W., en trof zijne vrouw aan het hoofd. De eene wang werd geschroeid en de hand gewond. Zij is geheel doof geworden. De bliksem verdween door den zolder en het dak, Dinsdag avond j 1. sloegen de vlammen uit de schuur van D. van Dijk, landbouwer op de Bovenrijge te Garmerwolde. Hij bevond zich reeds in diepen slaap en was alleen te huis met een knecht, die ook te bed lag. Toen het onheil ontdekt werd, riepen zij de buren om hulp. Terugkomend bij het brandend perceel, begaf v. D. zich nog in de schuur, om het rijtuig in veiligheid te brengen. Dit gelukte echter niet door het neerstorten van het dak. Hij stond toen in het vuur en werd zelfs zoodanig aangetast, dat hem de kleeren van het lijf brandden en zijn lichaam byna ver schroeid was. Met groote moeite is het hem gelukt uit de vlam te komen, doch naar het ziekenhuis te Groningen ver voerd, is hij onderweg overleden. Aan den heer D. Gelderman, het oudste lid der firma H. P. Gelder man Zonen te Oldenzaal, die in Ja nuari op zijn 50en geboortodag, tevens de dag, dat hij 30 jaren als fabrikant werkzaam was, aan zijn werklieden ƒ5000 schonk, werd Woensdag door die werklieden een geschenk aangeboden. Eene commissie, bestaande uit eenige bazen en eenige der oudste fabrieksar beiders, vervoegden zich daartoe te zijnen huize. Het geschenk bestond in een pen dule met coupes, in prachtigen stijl uit zwart marmer vervaardigd, met de in scriptie: //Blijk van waardeering der ar beiders van H. P. Gelderman Zonen aan den heer D. Gelderman bij zijn 50en verjaardag en 30 jarige loopbaan als fabrikant." Aan den voet waren de datums vermeld 30 Januari 184030 Januari 1890. Men meldt u i t R o 11 e v a 11 e Een bejaard vrijgezel, Joh. v. d. V., die bij zijne familie zijne opgespaarde penningen had verteerd, zou op kosten der diaconie bij een ander verpleegd worden. Jl. Dinsdag, 13 dezer, ging hij, naar het heette, zijn nieuwe dienst be trekken, doch drie dagen later kwam vandaar bericht, dat hij er nog steeds verwacht werd. Allo moeite om hem te vinden bleef vruchteloos, totdat hij ein delijk Maandag jl. achter eene boeren- wouing alhier in een hoop stroo gevon den werd. Volgens eigen bekentenis hal hij, tegen de verandering van woonplaats opziende, zich daar verborgen, in de hoop er den dood door uithongering te vinden In deerniswaardigen toestand de ongelukkige voorloopig bij zijne familie opgenomen. (A. R. Ct.) De overleden kassier P. S. te Sneek, laat, volgens de Standaardeen passief na van f 500,000. De crediteurs zullen ongeveer 4 pCt. kunnen bekomen. Uit Appelscha wordt van Donderdag gemeld: De werklieden ver- eeniging heeft besloten de werkstaking vol te houden. Zaterdag zal er eene brooduitdeeling plaats hebben. Maanda« vertrekken eenige arbeiders naar Duitsch- land. Te Groningen heeft een kleine jongen, die uit vermaak een ram melend stuk blik langs de straat voort- schopte, zich daarbij zoo ernstig aan den voet verwond, dat deze zal moeten wor den afgezet. bliceeree van valsche en alarmeerende berichten tegen te gaan. Ten slotte trachtte de heer Serpa Pimentel de overtuiging te vestigen, dut hij uitslui tend de belangen der natie op het oog had gehad en niet die van de party, welke op het oogenblik de meerderheid heeft in de Kamer en waartoe hij zelf behoort. naasting niet meer zal bekomen de fond sen, bedoeld bij art. 44 litt. a 6n b der loopende overeenkomst met de Expl. mij., thans bedragende f 4.208.000, zoomede de omstandigheid, dat bij eene naasting, f 2.000.000 meer dan volgens de bestaande contracten zal moeten betaald worden 350.000 aan S. S. en f 1.650.000 aan H. IJ. S.) Op overtuigende wijze is gebleken, dat het gesprek. Mandara: Zyt gegroet. Ehlers: Gij hebt lang op mij moeten wachten, maar ik hoorde te Zanzibar dat gy waart gestorven, daarop heb ik gewacht totdat ik zekerheid had, dat gij nog leefdet. Mandara: Dat wist ik. Meliare ('s mans schoonzoon) heeft te Zanzibar, verteld, dat ik dood was, opdat ge me de geschenken niet zoudt komen brengen. Nieuwediep, 12 Mei. Door 46 kordors en beugers werden heden 20 tot 90 groote, 10 tot 50 kl. tongen, 3 tot 50 roggen, 1 tarbot, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden Bchar, en door trekkers 16tal geep en 25,000 stuks ansjovis aangevoerd; gr. tong gold 40 h 45 cent, kleine id. 20 cent. rog 35 a 45 cent, de tarbot f 8 por stuk; kl. schol ƒ4.50 per mandje; schar ƒ4 per mandgeep 18 a 19 per tal en ansjo vis ƒ3.75 per duizend. Ten aanzien van de wet op de druk pers zeide de afgevaardigde Fallières in de fransche Kamer, dat de regeering slechts het gedeelte van de wet, dat de Senaat heeft goedgekeurd, aanneemt. Verscheidene afgevaardigden werden ver hinderd te spreken door het geroep om sluiting der beraadslaging door de rech ter- en de uiterste linkerzijde. Floquet verweet aan de laatste haar afkeer van vergelijk. De Kamer besloot met 345 tegen 189 stemmen de beraadslaging te sluiten, en niet over te gaan tot de be raadslaging over de artikelen. Zij heeft de zitting tot Donderdag verdaagd. Het blad van Rochefort-, de lntransi- geantis wegens laster tegen den ambte naar Geissen, die voor het Hoogge rechtshof tegen Boulanger getuigde en daarom door de Intransigeant als spion yan Duitsehland voorgesteld werd, tot een maand gevangenisstraf, 1000 francs boete en 5000 francs schadevergoeding veroordeeld. De heer Serpa Pimentel, voorzitter van den portugeeschen ministerraad, heeft Dinsdag voor een heet vuur gestaan. Er werd namelijk beraadslaagd over een wetsontwerp, dat strekt tot nietigver klaring van eenige besluiten, welke door de regeering in het belang van de orde tusschentijds genomen waren, d. w. z. toen de Kamers geen zitting hadden. Verscheidene aanvallen werden op de regeering gedaan en eenige sprekers wezen er op, welk een groot opzien de Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Spoorweg o ver eenkomsten De Holland8che Spoorwegmaatschappij ;al het voortaan in de hand hebben om in het verkeer met België en FrankrijJs. over Rotterdam—Essen aan het publiek zooveel mogelijk faciliteiten te verlee- nen, ten einde ook daardoor in het ver voer met de Expl.-Mij. over Breukelen te kunnen concurreeren. De beide maatschappijen krijgen diree- ten toegang met de grootste haven inrichtingen te Rotterdamde goederen van Fijenoord zullen behalve langs de bestaande wegen direct kunnen worden vervo rd via Utrecht. Evenals te Amsterdam zuilen de han delsgoederen op een van de beide sta tions kunnen afgeleverd worden. Ook ettelijke verbindingen met het binnenland zullen eene aanmerkelijke verbetering ondergaan. Friesland, Groningen, Drente, Overij- sel, Noord-Holland, Limburg, Noord- Brabant en Zeeland zullen zoowel met de groote handelsplaatsen als met de meeste deelen des lands verbonden zijn door de lijnen van een en dezelfde maatsckij. De Staat blijft bevoegd om spoorwegen aan te leggen of daarvoor concessie te verleenen, maar het wordt thans mogelijk gemaakt om dien aanleg te doen plaats hebben door de maat schappijen. Evenwel doet de Reg. uit komen, dat de aanleg van paralellijnen. uitsluitend bestemd tot overneming van een gedeelte van het vervoer van de bestaande lijnen, schadelijk is strijd, zoowei met het belang van het publiek en van den handel, als met dat van den Staat. Door de voorgestelde regeling van het gemeenschappelijk gebruik zal de ge legenheid tot het ontstaan van moeiiijk- heden nog worden verminderd. Doen zich tegen verwachting geschillen voor, dan geven de bepalingen van de artt. 22 en 24 der regeling den weg aan om die op te lossen. Bij deze memorie wordt de door de partijen gearresteerde overeenkomst over gelegd, waardoor aan de gemaakte be zwaren wordt tegemoet gekomen. Uit dit voorloopig contract zal der Kamer blijken, dat het voorbehoud is opgegeven betreffende de handhaving der overeen komsten door de Explotatie-maatschappij met de Koninkl. Nederl. Locaalspoorw.- mij. omtrent de lijn ApeldoornDeven terAlmeloo. De kwestie betreffende het gemeenschappelijk gebruik van het baan vak van HattemZwolle zal tot nadere regeling zijn te brengen, zoodra de rege ling is getroffen met de Centraal-Spoorw.- mij. Bij het contract van 21 Januari kon te dezen aanzien geen voorziening worden gemaakt, omdat de Centraal- Spoorw.-mijc, met welke de schikking betreffende het gebruik van bedoeld baanvak tot stand kwam geene partij was tot die overeenkomst. Bij de Regeering bestaat er niet de minste vreesdat de overeenkomst door de beheerende maatschappij zal worden opgezegd, en had dit toch plaats, dan zou de Rageering aan do wet van 1875 de bevoegdheid ontleenen, om des Doods het medegebruik van dat baanvak aan de Nederlandsche Centraal-Spoorw, maatsch. op te leggen. Ligt gelyk de Regeering in het breede betoogt in het eigenbelang der maatschappijen, in verband met de om standigheden, waaronder zij haar bedrijf uitoefenen, een voldoende prikkel tot de fioancieele voordeelen van de regeling Maar ik heb hem gestraft, zijn land r»inf: nnholflncrriifr crrfintor rriïn Tl.t j^ï, J niet onbelangrijk grooter zijn. Dat dit voordeel na 1917 jaarlijks belangrijk toeneemt, hoeft geen betoog. IV. De Regeering heeft bij het sluiten der overeenkomsten op de strategische belangen, welke bij de exploitatie der spoorwegen betrokken zijn, gelet; zij heeft daarby evenwel rekening moeten houden met het karakter der overeen komsten, welke naar hare meening niet zouden toelaten, het leggen van een cein tuurbaan tot verbinding der om Utrecht gelogen forten te bedingen; deze baan zou roor het verkeer in tijd van vrede van geenerlei nut zijn en wei niet geëx ploiteerd worden. Het gevolg van een dergelijken eisch zou zijn, dat de bedon gen vaste huur had moeten verminderd worden met de renten van het aanleg- kapitaal en de kosten van onderhoud. Waar dit het geval is, schijnt het wel zoo eenvoudig, dat de Staat, zoo noodig, zelf den aanleg tot stand brenge. De opneming van bepalingen in de overeenkomsten, betreffende den werk tijd van het personeel, komt niet nood zakelijk voor. Het opleggen van de verplichting om de beambten tegen ongelukkon te ver zekeren kon veilig achterwege blijven. Daarin is voldoende voorzien. De opneming eener bepaling, waarbij de maatschappijen worden verplicht tot oprichting van een locomotievenfaüriek kwam niet noodzakelijk voor. Verstrekkingen door het Dept. van Oorldienst-1890. De minister van Oorlog wenscht over een voor verstrekkingen in 's Rijks schatkist gestort bedrag van ƒ149.620.85 te mogen beschikken tot aanvulling van den voorraad voorwerpen, voor het leger benoodigd. Een daartoe strekkend wets ontwerp is der Kamer aangeboden. De elecfcrieke trams, die sedert de tentoonstelling van 1888 op één punt van Brussel, namelijk in de Rue de la Loi, in gebruik waren, zijn met den aanvang dezer maand weder afgeschaft en door paardentrams ver ran gen, daar de tractie door electriciteit op den duur geen voordeel blijkt op te leveren. Het voorgenomen huwelijk van Stanley schijnt sinds lang besloten te zijn geweest. Reeds vóór Stanley's jongste reis naar Afrika had hij zich met miss Dorothea Tennant verloofd slechts een tiental vrienden waren hier mede bekend doch zwegen, daar tot ge heimhouding werd besloten. Ge iurende Stanley's verblijf in Afrika waren de beide verloofden gedurig in briefwisse ling. Elke post, die brieven aanbracht voor het Emin-comité, bracht er ook roor miss Tennant. Tijdens de afwezig heid van den reiziger werden haar ver scheidene schooue huwelijksvoorstellen gedaan, doch zij sloeg alle af. Miss Tennant is eene kunstschiideres, wier werken in Engeland zeer hoog ge schat worden. Zij verbleef twee jaren te Parijs als leerlinge van Carolus Duran en Henner. 't Is eene schoone vrouw, groot van gestalte, met een gelaat a la Rubens. Zij stamt in rechte lijn af van Olivier Cromwell. Hare moeder was eene bekende schoonheid van Londen, en Mérimé heeft haar salon in zijne brieven beschreven. Zij bezit belangrijke eigendommen in Wales, De bekende Afrik a-r e i z i g e r voortdurende concurrentie, zoo is het on- I Otto Ehlers geeft in een brief aan prof. noodig, naar andere middelen om te zien,Schweinfurt een verhaal van zijn bezoek om daardoor de concurrentie wakker te aan koning Mandara van Moschï, waar- houden. In het bizonder ongeraden komt aan het volgende is ontleendDe ko- het voor, dit te doen door onderverdee- i ning, die door het gerucht reeds dood gemaakt was, ontving mij in goeden wol- handelwijze van het goevernement in het land verwekt had. De mmiater-preaident ling van het vervoergebied, had echter zijne verdediging terstona bij j UI. la het breede doet de Reg. voorts de hand en betoogde, dat energieke j uitkomen, dat voor de financieele belan- maatregelen noodig waren gebleken, j göQ des ryks beter is gezorgd dan bij omdat de gemoederen zeer opgewonden i de thans bestaande. waren, ook tengevolge van de gerezen Tegenover de onderscheidene financieel moeilijkheden tusscnen Portugal en En-1 voordeeliger gevolgen van de voorge- geland over de afrikaansche kwestie, j stelde regeling, zijn als éénige nadeelen 0 De beschikkingen dor regeering aangaande aan te voeren het feit, dat de Staat thans een jagershoed vol veeren, steunende op de pers hebben ten doel gehad, het pa-! dadelijk ontvangt, en mitsdien bij latere twee zijner getrouwen. Dadelijk begon stand, ofschoon wat lijdende aan de volgen van een te voel overeenkomstig zijn stand doorgemaakte jeugd. Z. M. ontving mij in den voorhof van zijn hoeve, onder eindelooze saluutsalvo's van zijn soldaten, in een grooten witten mantel gehuld, het hoofd versierd met woest, zijn vee verdreven en alle hutten verbrand, waarop Meliare is gevlucht. Maar hoe gaat 't uw keizer, die zoo vriendelijk voor mijn lieden is geweest en die zoo blij was met de speren, die ik hem heb geschonken. Mijn lieden zeggen, dat gij in Uleia (Europa) zeer goed voor hen zijt geweest en dat gij hen nooit hebt geslagen. Is uw vader wel? Ik heb gehoord dat hij een huis heeft zoo groot als een stad, dat het water en vuur zoo maar uit de muren loopt, en dat hy veel slaven en slavinnen heeft, die allen ook rijk zijn. (Mandara's lieden logeerden met Ehlers hotel Hamburger Hof te Himburg, wat zij voor het huis van Ehler'a vader hielden. Het water en vuur, dat uit de muren liep, is de ga3- en waterleiding de slaven en slavinnen waren de knechts en kamermeisjes.) Ehlers: Wat hebben uw lieden van mijn keizer ver teld MandaraZij zeiden, dat hij groot en machtig was en meer soldaten bezat dan er bananen te Kilimandscharo zijn. De soldaten maken echter zooveel stof, dat men hen niet kan zien. De menschel» loopen bij u in groote scharen rond, maar men begrijpt niet waarvan zij leven, omdat alles van steen is. In één huis haiden zij meer menschen gezien dan er in ons land zijn, (de Beurs), maar de menschen stonden allen als schapen in een stal en zij droegen allen kleederen en hoeden. Mandara vertelde verderdat zijn lieden Bismarck zeer mooi vonden, even als diens honden. De vorst gaf zijn leedwezen te ken nen dat de rijkskanselier dood was. Ehlers merkte hem op, dat hij zich ver giste, maar Mandara zeide, dat zijn lie den 't hem hadden verteld. Zij hadden hem zelf gezien in eeu groot prachtig huis vol mooi aangekleede dooden (het Panopticum). Mandara beklaagde zich, dat Ehlers geen kanonnen voor hem had medegebracht en geloofde hem blijkbaar maar half, toen deze zeide, dat zij te zwaar waren om te vervoeren. De afri kaansche vorst antwoordde dadelijk, dat zyn lieden ook kleine kanonnen hadden gezien. Ehlers beloofde ten slotte twee kleine kanonnen te zullen meebrengen, als de vorst berijdbare wegen liet aan leggen. Mandara zeide nog, dat zijn lieden zooveel moois van Duitsehland vertelden, dat hij hen had verboden er meer over te spreken, omdat de bewo ners van Moschi anders nog zouden denken, dat Moschi geen mooi en groot land was. Plotseling werd Mandara ernstig cn vroeg of 't waar was dat de Duitschers Buschirï hadden opgehangen. Hij werd zeer bedrukt toen Ehlers dit bevestigde en vroeg of de Duitschers dan al hun vijanden maar ophingen. Ehlers stelde hem gerust en verklaarde hem, dat de Duitschers en de Moschi's goede vrien den waren. Den volgenden dag had de plechtige aanbieding van de geschenken plaats. Z. M. Mandara was even in zijn schik met den gouden ring van keizer Wilhelm als met den bourgondischen koningsmantel van de Berlijnsehe Opera, door Niemann als Lohengrin gedragen. Een stoommachi netje en een globe brachten hem in bewondering, maar bij wilde niet geloo- ven, dat de aarde rond was. Ook poppen, die papa en mama zeiden, en een houten koetje, dat men kon mel ken na er melk in te hebben gedaan, vermaakten den vorst zeer. Hij wilde echter niet zelf het koetje melken, om dat hij deze bezigheid boneden de vors telijke waardigheid achtte. Den volgenden dag heesch Mandara do duitsche vlag en noopte 8 naburige opperhoofden 't zelfde te doen. Waarschijmyk vraagt Mandara zich later, als hij beschaafd i3 gemaakt, nog wel eens af, of dat melkkoetje ook een profetie is geweest I Kiesche wenk. Patient. Kan een plotselinge schrik soms ook maken, dat ik weder instort, dokter? mevrouw Pas3more in het rijtuig te helpen en haar indruk te hooren. z/Een zeer mooi kind! het mooiste, dat ik sinds jaren gezien heb en zoo gezond ook!" wJa," zeide mevrouw Mortlake, ween aardig, stevig, klein ding, maar niet lief. Vergelijk het eens met Bella op dien leeftyd. Bella was werkelijk een lief kind." Mevrouw Passmore wilde niet over dit onderwerp gaan twis ten, en mevrouw Mortlake werd tot de werkelijkheid terugge roepen, daar zij bemerkte, dat Bella met Maggy Henderson bezig was sneeuwballen te gooien, tot groot nadeel van haar zondag- sche kleeren. Er was geen diner, want Claude was nog te zwak, om dien dag nog meer vermoeienissen te kunnen doorstaan; eerst tegen den avond was hij eenigszins uitgerust, zoodat hij aan het gesprek kon deelnemen, en toen Espérance hem zijn thee bracht, her leefde hij weer. z/Het is toch niet te vermoeiend voor u geweest?" vroeg zij, een weinig beangst. //Volstrekt niet. Ik zou de plechtigheid voor geen geld ter we reld hebben willen missen," antwoordde hij, met voldoende kracht in zyne stem om haar gerust te stellen. //Het was wel een wei nig vermoeidheid waard, al was het alleen om het gelaat van den deken te kunnen zien." ,/Was hij niet verrukt?" vroeg Espérance, met een glimlach. z/En hij hield het kind zoo teeder vast. Toen hy haar naam uit sprak kon ik niet nalaten om te denkbn, hoe de woorden mijner moeder bewaarheid waren, en alles zich ten goede had gekeerd. Ik zou wel eens willen weten, of men van uit het Paradijs de menschen kan gadeslaaD, of zij en vader kunnen zien, dat de armoede, het lijden en het geduldig wachten geleid hebben tot de verzoening en de hereeniging, die zoo vurig werden ver langd?" Claude bewaarde een oogenblik het stilzwijgen, maar sloeg een blik op haar ring, en las haar spreuk, z/Gij, ondeugd," zeide hij schertsend, en toch met trillen de stem, //zie eens, hoe uw ring u te wijd is geworden!" En hij drukte de tengere vingers tegen zijne lippen, en Es pérance glimlachte hare oogen stonden vol tranen van geluk.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2