■H NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Maandag 26 Mei 1890 Dit Uwer kastaal uit twee Waden De Familie Causson. 7e Jaargang. No. 2114. ABOMIMIÏÏTSFRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0-05. Dit blad verschynt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem, 'ffelefonnziuininie? 133. ADVERTBMIÊ*: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cent® Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenfciën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en cooraufciers. Birootouren-Uitgoyera J, C. PEEREBQO$£ <§11 J. B. AVIS. Hoof dag tinten voor het BuitenlandCompagnie Générale de Füblicite Mrcmgère G. L. I)A VBB Co.9 JOHN F. JONJS8, Succ., Paris* 31 bu Faubourg M ontwar tre. EERSTE BRAD. j Uithoofde van het Pinkster feest aal Haarlem's Dagblad Maandagavond a. s. niet ver schijnen. 8 r X 51 S I K II tt' s. Haarlem, 24 Mei 1890. Het bericht aangaande het optreden van den heer Farncombe Sanders alhier moet in zooverre gewijzigd worden, dat onze afgevaardigde niet in de kie3ver- eeniging /Vooruitgang", maar in //Volks belang" komt spreken. Aan de zwem- en badinrichting van den heer A. A. Sprenger, aan de Hout vaart alhier, zal evenals het vorige jaar bij de opening van het seizoen, den 15en Juni a. s., des namiddags om 1 uur, een wedstrijd in 't zwemmen worden gehou den. Nadere bizonderheden bevat achter staande advertentie. Zondag 25 dezer, 's morgens om 8 uur, voetbalspel. Aangaande het bericht van den brand in de Barteljorisstraat verzoekt men ons mede te deelen, dat de bewoonster van het hofje van Oorschot, die bij het zien der vlammen van schrik doodbleef, niet eene weduwe was, zooals in de bladen staat vermeld, maar de 69 jaar oude juffrouw J. G. v. Z. Aan het jaarverslag van de afdeeling //Haarlem" van den Volksbond, vereeni- ging tegen drankmisbruik, is het vol gende ontleend: Het aantal leden steeg tot 339 en er is een batig saldo in kas van ƒ181. In het bestuur hadden geen wijzigin gen plaats. In het verslagjaar werd slechts in Mei eene feestelijke bijeenkomst gehou den, omdat de toestand van Zijne Maje steit den Koning niet toeliet dit in den winter te doen. In het verslag wordt met ingenomenheid melding gemaakt van het feest op Prinaessendag gegeven en hulde gebracht aaa de commissie die zoo ijverig werkzaam was geweest. Dank wordt betuigd aan de velen die door het verleenen van giften of door hun mede werking hebben gemaakt, dat het feest zoo uitmuntend kon slagen. Verder maakt het verslag melding van den stand der stuiversspaarbank. Hieruit blijkt dat zijn ingebracht 5936 posten met een totaal bedrag van 11,336,35,, terwijl terugbetaald werden 609 posten met een bedrag van 'f 11.858.22"!. Het gemiddelde bedrag der iubreDgposten was ƒ1.91 tegen 'ƒ1.84 in 1888. Aan de deelhebbers werd eene rente toegekend van 2 procent. Op 31 December bedroeg het kapitaal der bank 11,764.51%, dat is 307.89% meer dan in 1888. In 1889 zyn 404 posten meer inge bracht dan in 1888, terwijl 330 nieuwe deelnemers zijn ingeschreven. De spaarbank bestaat nu 10 jaar. Het bestuur der afdeeling is samen gesteld uit de hoeren mr. Th. de Haan Hugenhoitz, A. C. de Koek, A. v. d. Voort Az., C. J. M. de Wilde en mr. A. J. van Thiel. Onze lezers zullen zich herinneren dat wij de verkoopers in het klein van lo ten voor de aanstaando paardenloterij, hebben gewaarschuwd, dat eene amster- damsche firma voornemens was al de loten op te koopen. Naar aanleiding daarvan zal nu het Comité voor de verloting binnen kort het volgende berichten Namens het Comité ter bevordering der belangen van de Haarlemsche paar denmarkten wordt kennisgegeven, dat de loten uitsluitend bij tientallen of meer, voor de a.s. verloting, te houden op 26 Juli a.s. verkrijgbaar zullen worden ge steld bij de Haarlemsche Bankvereeni- ging alhier op Maandag 2 Juni a.s. des morgens ten 9% ure. Dat vóór dien tijd geene loten zullen worden afgegeven of toezeggingen worden gedaan en een uur van te voren, dus te 8% uur, een door ons aangewezen persoon zich voor de Bankvereeniging zal bevinden ten einde volgnummers uit te geven ter verkrij ging der loten. Namens hét Comité (w. g.) J. H. VAN WEST Jr. Secretaris-Penningmeester Wij komen hierop nader terug. Het Concours van „Zang en Vriendschap". Over het aanstaande concours, uitge schreven door de Koninklijke Liedertafel z/Zang en Vriendschap", op Zaterdag 19 en Zondag 20 Juni e. k., vernemen wij j thans nog de volgende bizonderheden Vrijdagavond zal, mits onder goed keuring van het Gemeentebestuur, op de Groote Markt een volksconcert plaats hebben, waarbij misschiendoor een par ticulier, de geheele Markt electrisch zal worden verlicht. Zaterdagmorgen optocht van de zan gers, die te zamen meer dan 1000 man tellen. Deze optocht wordt op het ter rein //de Phoenix" samengesteld en trekt vervolgens met muziek en vliegende ba nieren de stad door naar de //Veree- niging". De stoet trekt door eenige der voornaamste straten en defileert voorbij de woningen van den Commissaris des Konings en den Burgemeester. In het gebouw aangekomen zal den Besturen der mededingende zangveree- nigingen gelegenheid worden gegeven, hun opwachting te komen maken bij het concours-be3tuur. Hierop volgt de feestrede en daarna zingt de liefdertafel z/Zang en Vriendschap" haren gasten een welkomstgroet toe. Deze feestgroet is eene compositie van Mendelssohn, terwijl de tekst door den heer J. A. de Hoog alhier, in het nederlandsch is overgebracht. Hierop zal de eerewijn worden aan geboden. Te 3 ure biedt de Sociëteit 7/Trou moet Blijckeu" den feestelingen een ma- tinéo aan in den Hout. Halfzeven con cours voor de liedertafels der eerste af deeling, 17 in getal. Zondagmorgen wed strijd in den zang a prima vista, welke niet toegankelijk is voor publiek. Zondagmiddag te 1 uur wedstrijd van de tweede afd., die uit 5 vereenigingen bestaat, terwijl des avonds te 8 uur de derde afd. optreedt, samengesteld uit drie vereenigingen. Hiermede is het eigenlijke concours geëindigd, maar niet alzoo het feest. Op Zondagavond toch zal in de //Vereeni- ging" een bal gegeven worden, dat bij zeer goed weer zal worden veranderd in een bal champêtre op //de Phoenix." Maandag uitreiking der prijzen waar schijnlijk in de groote trouwzaal op het Stadhuis. Aan alle sociëteiten en musea is ge vraagd voor de feestgenooten of gratis óf althans vergemakkelijkte toegang. De sociëteit //Trou moet Blyeken" zal we derom hare deuren gastvrij voor de zan gers openen. Eene bizondere commissie belast zich met de zorg voor logies, niet allesn in hótels, maar ook bij particulieren. Aan de Holl. Spoor is aanvrage gedaan, om een paar nachttreinen naar Amsterdam te laten loopen. De jury bestaat uit elf leden wier na men echter nu nog geheim blijven. Na eiken wedstrijd wordt hare uitspraak be kend gemaakt. De verplichte koren zijn gecomponeerd door de heeren Ph. Loots, Jac. Kwast uit Arnhem en W. .Robert, respectievelijk voor de eerste, tweede en derde afdeeling. Nog kunnen wij melden, dat het ga rantiefonds zich in een zeer geruststel lenden toestand bevindt, hoewel het be stuur zich blijft aanbevolen houden voor verderen steun. De verpachting van het grasgewas langs de dijken en wegen in den Hout rijkpolder heeft opgebracht ƒ1849 tegen ƒ2178 in 1889. Ü8. Y. Boot8ma, predikant te Zoeter- meer, heeft voor het beroep naar de herv. gemeente te Hoofddorp bedankt. De torpedoboot groot model Batoh tijdelijk aan de inschietplaats aan zijka naal F gedetacheerd, zal aldaar tot'3 Juni blijven. De kapitein Bomberg, commandant van het pantserfort te IJmuiden, is na langdurige ziekte te Nijmegen overleden. B N N E N LA t\ 1). De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dit jaar de ex amens ter verkrijging van akten van bekwaamheid tot het geven van mid delbaar onderwijs in de hoogduitsche en engelsche taal en lager onderwijs in fransche, hoogduitsche en engelsche talen zullen worden afgenomen in de maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli; die tot het geven van lager en mid delbaar onderwijs in de gymnastiek zul len worden gehouden in de maand Au gustus, des noodig ook in het laatst van Juli die tot het geven van lager onderwijs in de landbouwkunde en middelbaar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en houtteelt, zullen plaats hebben in de maand Augustus; die tot het geven van middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teeke nen, de perspectief en voor lager onder wijs in het handteekenen zullen worden gehouden in de maand Augustus. Zij die zich aan deze examens wen- schen te onderwerpen, moeten zich vóór 21 Juni e. k. bij het departement van Binnenl. Zaken aanmelden by schrijven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelijke opgave van naam en woon plaats, van de begeerde akte en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van be kwaamheid, waaruit de wettelijke be voegdheid om het examen af te leggen, of het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onder zoek, moet blyken. Zij, wier aanvragen op 21 Juni e. k. het departement van Binnenlandsche Zaken niet hebben bereikt, kunnen on herroepelijk niet tot de examens wor den toegelaten. Heden was de Amsterdam- sche Beurs gesloten. Het volgende doet als ge rucht te Breda de ronde. De twee eerste studiejaren der K. M. Academie zouden worden verplaatst niet naar Den Bosch, zooals men- vroeger meende, maar naar Nijmegen. Het gebouw der aldaar opgeheven kweekschool voor on derwijzers zou tot militaire school voor den ingericht. De ruimte door de ver plaatsing in het gebouw der K. M. Academie ontstaan, zou dan dienstbaar worden gemaakt voor opname der officieren der 1ste afd. krygschool [applicaten]. Mocht het gerucht waar heid bevatten, dan zou onze gemeente er gevoelig door getroffen worden. [Maasbode]. Twee kinderen zaten te Eist tusschen de rails te spelen juist toen de stoomtram in aantocht was. Te vergeefs trachtte de machinist door krach tig te remmen de machine tot staan brengen. De stoker Yan den Berg ech ter sprong, snel van de machine en rukte de kinderen weg. Een oogenblik later, en beiden zouden, zoo niet het leven verloren hebben, dan toch zwaai ver minkt zijn geworden. Uit Kuilenburg wordt ge melddat het aan een ander blad ont leende bericht omtrent de werkstaking aldaar zeer overdreven is. De werksta king heeft slechts een dag geduurd, en er hebben volstrekt geen ongeregeldhe den plaats gehad. De loonsverhooging werd toegestaan. (JV. R. C.) POLITIEK OVERZICHT. Naar aanleiding der beschrijving die de fransche journalist Des Houx onlangs in het blad Le Matin over Bismarcks huiselijke omgeving en leven op Frie- dricksruh gaf, schreet de berlijnsche correspondent van de Times: dat uit de indrukken die de heer Des Houx had ontvangen, bleek, dat de oud-kanselier nog geheel op dezelfde wyze in zijn huiselijken kring leefde als reeds 10 ja ren geleden het geval was. De verdere mededeelingen van den heer Des Houx worden echter door de engelsche als door de oostenrijksche en de duitsche pers voor beschouwingen van den journalist gehouden, naar aanleiding van eenige uitlatingen van den staatsman, die trou wens naar hetgeên Des Houx zelf zegt niet over den politieken toestand van het oogenblik zich iets liet ontvallen. Twee brieven van den correspondent der russische Noiceje Wremjay die als mede op Friedricbsruh is geweest, be helzen allerlei mededeelingen van Bis marck uit de geschiedenis der laatste 25 jaren en beschouwingen over zaken die nog aan de orde zijn. Over het algemeen FEUILLETON. Naar het franschvan Adol/plie Belot en Jules Dautin. EERSTE GEDEELTE. DE KASSIER. I. Door zeer toevallige omstandigheden kreeg ik verleden jaar een manuscript in handeD, zeer klein en in elkaar gesehreveD, zonder titel, en met dit opschrift: z/Aan mijn zoon." Dit manuscript, waarin de schrijver, voorheen kassier van een aanzienlijk bankiershuis, zijn leven openhartig geheel naar de waarheid vertelde, bevatte te veel leerrijks en een te juiste schil dering van de kwalen der maatschappij, dan dat wij er niet voor zouden ijveren om ons van de toestemming te verzekeren het als boek uit te geven. Dit werd ons toegestaan en nu maken wij er gebruik van. Het is de bekentenis van Causson, die gij zult lezen, door ons met nauwgezetheid gevolgd, zelfs dan wanneer tenge volge van de eischen dezer uitgave wij sommige gedeelten door een meer duidelijk verhaal hebben moeten vervangen, waardoor langdradigheid vermeden en leemten aangevuld werden. Causson werd geboren te Chop twee mijlen afstands van Joigny in Yonne. Zijne ouders waren eenvoudige landbouwers, die een stuk gronds bezaten en dat zelf bebouwden. Op elf-jarigen leeftijd verliet hij de lagere school van zijn dorp en verwisselde die voor de kostschool Maximet te Joigny. Zijn medeleerling en vriend aldaar was Frederik Bodard, de zoon van een kassier te Joigny. Deze vriendschap besliste over zijne toekomst; wanneer hij vacantie had, dan bracht hij ze dikwijls bij Frederik door. Het eerlijk en verstandig gelaat van den jongen knaap trok de aandacht van den heer Bodard, die hem eene betrekking op zijn kantoor verschafte. Caussen bleef daar vier jaar. Toen, door eer zucht aangegrepen, ging hij naar Parijs en trad in dienst bij ge broeders Drevot, bankiers rue de la Chaussée-d'Antin, als bediende met een salaris van 1500 francs. Zijne illusiën werden bitter teleurgesteld; na zes jaar van vlijtigen en onverpoosden arbeid, bekleedde hij nog dezelfde betrekking en was zijn salaris slechts met 300 francs vermeerderd. Bij d6 heeren Drevot geraakte bij in kennis met Maheurtier en sloot een nauwe vriendschap met den ouden Michelin, wiens schoonzoon hij werd. Dit huwelijk werd gevierd in het begin van het jaar 1841. Toen, aldus schrijft Causson, verliepen er twee van de geluk kigste jaren myus levenstwee jaren van tevredenheid en kalmte. Hoezeer heb ik ze later betreurd. Ik verliet mijn kamer in de rue de la Harpe en ging in de rue d'Enfer wonen met mijne vrouw en mijn schoonvader. Eerstens was dit een zuinigheidsmaatregel, bovendien wilden wij ons niet van elkaar scheiden. Michelin had slechts een kamer noodig, waar van ik later mijn kantoor maakte. Ons verblyf, hoe bekrompen het ook was, was ons voldoende; ware dit niet zoo geweest, dan nog zouden wij er ons in geschikt hebben daar te wonen. Daar begonnen wij elkaar lief te krijgen! Dat is het eenige tijdstip, dat ons geen zorgen baarde. Wij had den meer dan noodig was. Mijn schoonvader verdiende drie dui zend, ik achttien honderd francs; wij spaarden over! In dit verblyf kwaamt gij ter wereld, dierbare Richard. Ik weet niet met welk welkom de kinderen der rijken worden begroet, maar ik betwijfel het ten zeerste, of er wel ooit een nieuwgeborene met meer vreugde en teederheid is verwelkomd. Dit geluk duurde niet lang. Op zekeren morgen, toen wij ons als naar gewoonte te samen naar ons kantoor begaven, werd de heer Miehelin plotseling on wel. Hij streek met de hand langs het voorhoofd, stamelde eenige woorden en viel bewusteloos in mijne armen. Een beroerte had hem getroffen. Alle middelen werden in het werk gesteld, maar kon - den slechts zijn leven eenige dagen verlengen. Hij stierf in Januar van het jaar 1843. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1