iroofe Vauxhal I! MUZIEK ISPCBIi, IEMAND, Advertentiën. HAARLEM TE HUUR. (ffiHNGD NIEUWS. een flinke JONGEN. Depart Haarlem der Ms- tot Nut van 't Algemeen J. J. WENTING, Jongste Bediende. HAAREM, TWEEOAAQSCH „VEREENIGIIG", Societeit-Sportterrein DE PÏÏOEmx" bevatten zij echter weinig belangrijks, maar geven wel den indruk, dat Bis* marck zyne afdanking als kanselier niet kan verkroppen. Het laatste in Duitschland opzienwek- kende berichtje over Bismarck dat de ronde doet, is de mededeeling, dat hij tijdens de kanseliers-crisis den invloed van keizerin Frederik tot behoud zijner betrekking zou hebben ingeroepen. Deze zou hierop het koele bescheid hebben ge geven, dat hij beter dan iemand wist, dat zij geen invloed op haar zoon uit oefende. Intusschen moet volgens de Saalezei- tunggelijk een particulier telegram meldt, de keizer door de bedoelde uit latingen van prins Bismarck pijnlijk zijn getrofien en van een ziekelijken toestand van den geest hebben gesproken, waarin de aigetreden staatsman zou verkeeren. De New-York Herald maakt bizonder- heden openbaar omtrent een komplot, hetwelk ten doel heeft de losmaking van beneden-Calitornië van den mexica-iin- schen staat, en de vorming van eene zelfstandige republiek, welke later bij Noord-Amerika zou worden ingelijfd. Het komplot zou uitgaan van engelsche kapitalisten, bij de International Com pany of Mexico betrokken. Zij zou den 100,000 doll, hebben bijeengebracht, waarvoor reeds wapenen op groote schaal zouden aangekocht zijn. Het hoofdkwartier der samenzweerders San Diegohet plan bestond 1 Aug. met een wapenkorps binnen te rukken, Ensenada te bezetten, de republiek uit te roepen en eene voorloopige regeering te vormen. De amorikaansche regeering heeft ge last, dat een aantal oorlogsschepen in de Behringzee zullen kruisen, om elke onwettige canadeesche vischvangst te beletten, de vaartuigen en de bemannin gen die zich er schuldig aan maken op te brengen en te arresteeren. De engel sche gezant te Washington drukte zijn vrees voor verwikkelingen uit, als deze orders uitgevoerd werden. Canada ge looft, dat de vischvangst in de Behring zee volkomen geoorloofd is, en zijne visschervloot is reeds uitgezeild. De limes meldt uit Lissabon, dat de oud-minister Carvalho in Juni vertrekt naar Mozambique als regeeringscommis- saris, om dc kolenmijnen en de goud mijnen te onderzoekeneene andere commissie vertrekt in Aug. om eene kolonie aan de Brithe te stichten. In den omtrek van Tiaret Algiers zijn 3000 arbeiders aan het inzamelen van eieren van sprinkhanen. Een groote boeveelheid, omstreeks 25,000 gallons, is reeds ingezameld. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Aan den heer G. S. Reehorst^ te Bergen-op-Zoom Ik heb geen lust om met u een twist geschrijf te openen tegen uw gevoelen over de zaak der familie de Bourbon enz., doch ik stel u voor, als u eens in Haar lem komt, mij met een bezoek te ver eeren en kennis te komen nemen van de ojjicieele en ojficieuse stukken, welke in mijn bezit zijn, waaruit u zal blijken, dat al wat ik schreef, waarheid was.*) Waarschijnlijk zult u daarna mijne gevoelens in deze zaak deelen. J. J. VAN BREDERODE. Haarlem23 Mei 1890. Lees inmiddels met aandacht Otto Friederichs «Un Crime politique", JHérisson /,Autour d'une Révolution", Graaf de Duranti/,Un roi mort qui vit" en dezeljde «Recherches sur Louis XVII." BURGERLIJKE STAND. GEBOORTEN: 23 Mei. C. H. Ligtvoet-Dorsman z. - A. Asma-Russ z. (levenloos). OVERLEDEN: 23 Mei. W. J. Kamp 18 mnd. z., C. M. Liettink-Meijer41 Rozesteeg. - J. Lieftink 2 dagen z., - J. J. G. Habes 5 mnd. d., Oranjestr. J. J. Klijn 6 mnd. z., Tulpen straat. - 24. P. J. Steenkist 44 j., Lange Raamstr. - W. de Ridder 50 j., Groot Heiligland. bekend met Fransch, Engelsch en Duitsch, goed schrijvende, zoekt administratieve bezigheden. Fr. br. lett. C. W.aan den Boek bandelaar D. J. VAN DER WILK, Gr. Houtstraat 105. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. Een modern Heerenhuis, niet 6 K. en Tuin, ƒ550.—, b k. Station gelegen. Mede een dito Burgerh. met 5 K. en Tuintje, ƒ300,—Te bevr. b d. Architect D. STORM, Haarlem. Een twaalftal hamburgsche dames was nieuwsgierig om prins Von Bismarck te zien en toog eenige dagen geleden op weg naar Friedrichsmhe in de hoop, dat de gelegenheid zich zou voordoen om haar nieuwsgierigheid te bevredigen. Werkelijk zagen zij na een paar uren aan den ingaDg van het park gewacht te hebben den «ijzeren man" naderen. Toen schenen de dames echter met haar houding verleger: en maakten zich uit de voeten. Andermaal moest ge- ruimen tijd gewacht worden tot de prins van zijn wandeling terugkeerde en toen... ja, toen bleven zij staan, omsingelden den ex-rijkskanselier en boden hem een fraai bouquetje aan, dat hij gracieus accepteerde en medenam naar zijn kas teel. Sücietüit „DE FHDEMIX". CONCERT op Maandag 26 Mei, des avonds ten 8 uur, door het Orehest van het Paleis voor Volksvlijt, Directeur JOH. M. COENEN. PROGRAMMA. 1. Marche Militaire. 2. Ouverture Egraond. Beethoven. Fantaisie op de Kreut- zer SonateBeethoven. (Arrangement Joh. M. Coenen). 4. Alia Stella Confidente. v. d. Bogaerde (Soli voor Piston door den Heer Anthonis- sen). 5. La Muette de Portici. Auber. Ouverture: Wilhelm Teil Rossini. 7. Paraphrase sur les Ra- meauxFaure. (Air Bekker). a. Aubade Printanière. La Combe. b. Les Gnómes R. Eilenbery. Fantaisie op motieven van Meyerbeer's ope ra «Le Pardon de PloërmelJoli. M. «^==33 - Heden herdenken onze ge liefde Ouders CHRs. COBELENS en G. M. BONGAERTS, g hunne 25-jarige Echtveree- g niging J Hunne dankbare Kinderen J. G. COBELENS. I C. L. COBELENS. f Haarlem, 25 Mei 1890. s gg .-=* «<=ga> \ggg 83 DB vraagt voor eenige maanden, des namiddags van 5 tot 8 uur IEMAND, hekend met kantoor werkzaamheden. Aanmelding in persoon aan het kantoor. TERSTOND GEVRAAGD JUL. WULFF Co., Stoomver- veiij, Op Zaterdag 31 Mei 1890, des middags ten 12 uur, zal door den Architect D. E. L. VAN DEN AREND, namens zijnen principaal in het Café «het huis Ter Hart«, bij den Heer W". Coppée te Halfweg worden aanbesteed: Het bouwen van eene Tasch met Woonhuisin den Houtralepolder, hoek Mid denweg en Machineweg Kavel 13, afdeeling B. Het gedrukte bestek is verkrijg baar bij de Boekhandelaars DE ERVEN LOOSJESte Haarlem tegen betaling van ƒ1,per exem plaar. De teekeningen liggen ter inzage in het Café bovengemeld te Halfweg en in het Café «Montagne», Groote Houtstraat, te Haarlem. Aanwijzing in loco op Donderdag 29 Mei, des middags ten 12 uur. Nadere informatiën zijn te beko men bij den Architect bovengemeld. De Commissie voor de Volks- zangschool is voornemens een zang les te openen voor jonge lieden van 13—18 jaar, die vroeger de Volkszangschool hebben bezochten lust gevoelen die oefeningen daar voort te zetten. Belanghebbenden wordt verzocht zich vóór 1 Juni a. s. schriftelijk aan te melden bij den Heer JENNY WEIJERMAN, Keizerstraat 2, On derwijzer aan de Volkszangschool. Namens de Commissie voornoemd P. J. PRINSEN GEERLIGS, Voorzitter. H. M. J. VAN LENNEP, Secretaris. Groote Houtstraat 86. STQ6MVAARTBERHCH7ËH. Het stoomschip Amsterdamder N. A. S. M., van New-York, arriveerde den 23en Mei te Amsterdam. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., van dc Plata-rivier naar Rotter dam, vertrok Donderdag 22 Mei van St. Vincent. Het stoomschip Spaamdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- York, arriveerde aldaar 22 Mei. Het stoomschip Fr ins Maurits vertrok 18 Mei van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomschip Borneo is 18 Mei van Amsterdam te Paramaribo en 22 dito te Demerara CHANT. Une Dame mariée, Diplomée du Conservatoire Royale de Bruxelles, désire quelques éleves pour donner des lecons de Chants et Pianos a un prix modéré. Ecrirej aux ini tiates S. NV. bur. RaarlrJDagMad Ondergeteekende is dagelijks te ontbieden met tarieven en om in lichting-en. Agent, Jansstr. 89, bid Gr. Markt. Ten Kantore van de Haarlemscbe Katoen-Maatschappij kan geplaatst worden een Vereischten zijn: bet schrijven van een goede hand en kennis van de Fransche taal. Zich aan te melden in persoon aan het kantoor van bovengenoem de Maatschappij, van 's morgens —12 ure. IIAAULEMMJ5U HALLETJES- Esn ZatsrdagaYondpraatje. LXXIX. Sedert de laatste jaren is de stroom vau men8chen van het platteland naar de steden zonder ophouden aan het vloeieD. Ieder die het eenigszins met zijn werk of met zijn beurs kan overeenbrengen, verlaat zijn dorp en vestigt zich metter woon in de naastbijzijnde stad. Vandaar eene kolossale toeneming der bevolking in die groote centra, vandaar groote uit breiding der stad, en wederom vandaar groote behoefte aan werkvolk om al die huizen te timmeren en to metselen. Terwijl dus de flinke, breede straten der steden in aantal toenemen, bleek er ook behoefte te zijn aan arbeiderswo ningen. Fluks werden ze neergezet, niet bij twee maar bij twintig tegelyk. Of ze beantwoordden aan de hoofdvereisch- ten der hygiëne werd niet gevraagd en de bouwverordeningen van dien tijd waren niet zóo scherp en streng, dat eene kleine tekortkoming aan de eerste en grootste behoeften der menschen, werd opgemerkt. Op deze wijze ontstonden er rijen huizen, die zich den naam van straat aanmatigden, ook al was er geen sprake van een behoorlijk plaveisel; huizen,die met den fransehen slag als neergeworpen, al de kenteekenen droegen van hunne al te voorspoedige geboorte. Wanneer men spreekt van Londen, dan denkt men in de tweede plaats zoo niet in de eerste, aan de geheele wijken van donkere, sombere woningen, waarin nooit een zonnestraal vermag door te dringen en waar nooit een frisache wind de ongezonde dampen ver waait. Wij voor ons weten ook wel, dat er zelfs in het veel kleinere Amsterdam gaten en holen zijn, die men woningen noemt, goed genoeg misschien voor een varken, maar niet voor een mensch. Maar wy Haarlem mers, vermoeden ternauwernood, dat er ook in onze eigen stad huizen zijn, zoo treurig ingericht, dat men zich niet be grijpen kan, hoe een mensch er gelukkig en gezond in kan leven. Hoe weinigen behalve diegenen die er tehuis behooren, zetten ooit een voet in deze buurtenÓch, het is niet zoo ver wonderlijk, wij denken er niet om. Men ziet het den werkman (en dat is geluk kig voor hem) dikwijls niet aan dat hij zijn verblijf houdt in een huisje, dat bij lange na niet groot genoeg is voor hem en zyn gezin. De Anegang, de Groote Houtstraat en de Kruisstraat zijn luch tig en frisch en breed genoeg, maar buiten de Amsterdamsclie poort wandelt geen sterveling voor zijn plezier. Wie eens wil gaan kyken naar den toestand van arbeiderswoningen, zal ge woonlijk komen tot het resultaat dat hij het liefst verkrijgen wil. Hij die meent dat de toestand ellendig, diep treurig en oahoudbaar is, zal, zonder het zich be wust te zyn, de slechtste woningen op zoeken, de goede voorbijgaan en eindelijk thuisgekomen, een rapport opmaken dat den meest optimitischen mensch ter we reld, de handen zou doen ineenslaan met den uitroep«Wie zou gedacht hebben, dat het zoo erg is?" Anders zal degene doen, die van opinie is, dat de arbeider het nog zoo kwaad niet heeft. Hij gaat binnen in de we ningen die hem het meest lijken, ziet het goede wel maar het kwade niet al te spoedig en maakt, voor zyn schrijf tafel gezeten, een verslag op, dat juist de tegenvoeter is van het rapport van zijn pessimistischen mede-onderzoeker. En datzelfde is bijna altijd te bemerr ken in alles, wat over den arbeider en zijn lot gezegd wordt of geschreven. Er zijn er velen die beweren, dat de werk man een uiterst gezegend bestaan heeft. Hij verdient wel geen schatten, maar heeft ook geen zorgen zooals zijn patroon, op iaanthg 20 Mei 1890, (2e Pinksterdag). Aanvang 's avonds ten 8 ure. Entrée ƒ0.25. F. PRINSEN. van wiens ijver de bloei van de onder neming afhangt. Als hij thuis is, dan legt hij met zijn werkpak ook alle ge dachten aan zijn dagwerk af, hij is vrij van zorgen en kan aan zijn gezin den ken en aan alles wat hem persoonlijk belang inboezemt. Anderen kijken door een zwarteren bril. Moet men hen gelooven, dan is de arbeider een slaaf, een citroen die men uitknijpt, een machine die geen levens genot kan smaken, kortom iemand die met geen mogelijkheid onder de bestaande omstandigheden huiselijk geluk en voor spoed vinden kan. Maar beide dezer beoordeelaars hebben zich aan fouten schuldig gemaakt bij het opzetten hunner redeneering. De een is het slechte en do ander is het go voorbijgeloopen. En al hebben zo dat niet met opzet gedaan, geschied is het en eenzijdigheid is een kwaad, dat veor een mensch moeilijk te vermijden, maar daarom toch nog niet te excuseeren is. Eenige jaren geleden heeft de afd. Haarlem van do «vereeniging voor volks gezondheid" eene enquête ingesteld naar den toestand van de arbeiderswoningen hier ter stede. Het resultaat daarvan is in druk verschenen. Wie vroolijke lektuur zoekt, hij vindt die niet in dat rapport. Met termen die zouden getuigen voor de waarheid van het gezegde, ook al stonden de namen der verslaggevers ons daarvoor niet borg, wordt daarin een reeks van woningen aangewezen, welke ongeschikt werden geacht om te bewonen. En toch als men dit moeilijk en lastig onderzoek moest beoordeelen naar de directe resul taten ervan, dan zeer zeker zou men kunnen beweren, dat de onderzoekers een vruchteloos werk hadden verricht. Maar het indirecte gevolg van dit ge schrift is geweest, dat men over de zaak is gaan denken, en dat volksvrienden rijen van flinke gezonde, prettige ar feiüchippij tot bevorderiny der Toonkunst. Afdeeling HAARLEM. m de Muziekzaal van de Sociëteit op 6, 7 en 8 Juni 1890. ?5 Maandag 26 Mei, aanvang 12 uur. 's Avonds 8 uur. Orkest v. li. Paleis vcsr Volksvlijt. Directeur JOH. M. COENEN. Abonnenten met Dames toegang1 op vertoon diploma's 1890. iüST* programma van bet Concert is eene -wijzi ging gekomen; in plaats van Tann- liduser zal worden gegeven „La Muette de Portici" van Auber. beiderswoningen hebben gebouwd. Zoo is nu Dinsdag jl. weder besloten tot het stichten van 140 arbeiderswo ningen, die oen huurprijs zullen doen van ƒ1.80 a ƒ1.90 per week, en die na dertig jaar het eigendom worden van den huurder, welke steeds trouw heeft betaald. Het is wel eigenaardig, dat, terwijl het vorige jaar op de gemeentebegrooting een som van 1500 voorkwam als kosten van reparatie van de amsterdamsche poort, het plaveisel van die stïaten al heel wat te wenschen overlaat. De meeste straten (ik spreek niet van de onbestrate wegen) vertoonen een soort van golf-vorm, die iemand zou doen denken, dat er een aardbevingje had plaats gegrepen. Van geheele rijen van woningen ligt de drempel lager dan de straat voor de deur, zoodat men met een opstaand latje heeft moeten voorkomeD, dat het water in huis een ongewenscht bezoek zou ko men maken, en als men zulk een met spoed gebouwde straat langs kijkt, ont waart men, meer merkwaardige dan sier lijke, golvingen in de lijnen van deuren en vensters. Maar kom, laat ons eeos een dier wo ningen binnengaan en kijken hoe het er daar uitziet. «Mogen we je huis eens zien, vrouwtje?" En zonder aarzelen is het antwoord: «O jawel, komt u maar binnen!" hoewel wij duidelijk bemerken, dat ze niet recht weet wat ze vau onze visite denken moet. «We komen eens kijken vrouwtje hoe je woont, en wat je voor huur betaalt!" Nu is de zaak dadelijk in orde. «Men kon niet weten, of 't niet van de be lasting was, weet u!" Dat is het grootste schrikbeeld voor deze menschen: «van de belastingen" te "wezen." Ze gaat ons voor in haar huisje. Het is er niet netjes, verre van daar, en het traditioneele verzoek om «maar niet op den rommel te letten" doet ons toch niet over het hoofd zieD, dat hare kleeding, hare meubelen en de vloer gelijkelijk vuil zijn, als heeft zij het eene niet boven het an dere willen voortrekken. Haar woning op zichzelve behoort niet tot de slechtste. Zij heeft duinwater, twee kamers, en een keukentje benevens een plaatsje. Maar men behoeft geen archi tect te wezen om te kunnen zien, dat dit huis wat den tijd van bouwen be treft, een «spoedhuis" heeten mag. De deuren staan er zoowat in zooals ze er in gevallen schijnen te wezen, de vloer giert een beetje.... nu ja een beetje erg, en als we vragen wat ze betaalt en wie haar huisheer is, barst de vrouw in een stroom van klachten over den huisbaas uit. Nooit wordt er wat gerepareerd, de rotten hebben, kijk,zulke gaten gevreten in de kastjes welke zij in de keuken heeft. En een straat krijgt ze maar niet voor de deur! Telkens vraagt haarman erom en dan zegt de eigenaar«ja, over drie maanden," maar die drie maanden duren wel laDg, want de straat is er nó niet. En wij denken aan de 75 percent welke eigenaars van huizen te betalen hebben aan de gemeente ais bijdrage in de kosten van rioleering, bestrating en verlichting. Die straat zal nog wel een drie maanden uitblijven. Ze klaagt ook over water onder het huis. Vooral in den herfst en in den winter staat er veel water, maar nu niet, omdat het zoolang droog is geweest. En als ze het kelderluik optilt, komt er een duffe lucht uit opstijgen, die schijnt aan te duiden, dat ze hierin niet over» dreven heeft. Als we willen kunnen we nog veel meer klachten aanhooren, maar we heb ben nu gezien wat we zien wilden. En we vinden dat dit woninkje met 42 stui vers huur per week een hl te voordee«= lige geldbelegging is. Wordt vervolgd.) Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2