NIEUWS EN AD VER Woensdag 28 Mei 1890 De Kegsi»sdstrijd op ds „Phosnix." De Familie Causson. iBOHSKMESTSfEIJ S: Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. AikoDfleriijke nummer®- 0.05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uiiresn: Kleïno BontstrRat Ko, 9, Haarietn. '£'r-3afooRnamnier i vi Bireotsarea-Ditgsvara J. C. PEEHEBOOM en 3. B. AVIS ABVESTEHTlSïT: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 eentj Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertontiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantlor». Pubmte Wrang*. O. L. DAVM Co., jOBtt F. XOtrjsa, Suoo., JPary, 31 bi, Fanbourg Montmaitn. S T A 0 S N 1 E II H S. Haarlem, 27 Mei 1890. Door don minister van Waterstaat,, Handel en Nijverheid is bepaald, dat o. a. de nagen. ambtenaren bij de aam. der posterijen, te rekeneu van de echter hunne namen vermelde tijdstippen, hunne functiën zullen uitoefenen als volgtde comm. 2de kl. J. P. T van der Kemp te Helder, 1 Juli; E. D. Hink te Haar lem, 1 Juli. Den ln Juni wordt alhier deUniver- siteits-roeiwedstrijd gehouden.Njord(Lei den) zal mededingen in allo nummers, Lag a (Delft) in jonge en oude vier, Triton (Utrecht) in oude vier, jonge vier, oude twee en misschien jonge twee, Nereus (Amsterdam) in alle num mers, uitgenomen skifi. Met de Pinksterdagen zijn door de j Haarlemsche Tramway-Maatschappy ver voerd 7502 passagiers. Het drukfouton-duiveltje heeft ons een poets gespeeld. In het bericht be treffende het concours van Z«ng en Vriendschap" staat dat dit zal plaats hebben op 19 en 20 Juni, dit moet zijn Juli. Een bewijs dat het kegelspel, die echte oud-hollandscne uitspanning, in ons land nog hoog in eere staat, leverde de tweede Pinksterdag hier ter stede, toen de sociëteit //de Phoenix" een groot aantal kegelclubs uit ons land waren vereeuigd om te dingen naar de talrijke fraaie pry zen welke de uitsehrijfster van dit concours voor dit doel had beschik baar gesteld. Het terrein was in feestdos en een prachtige zomerzon bestraalde van een helderblauwen hemel de feestelgk gestem de deelnemers aan dezen wedstrijd uitge schreven door de kegelclub de „Phoenix" alhier. Negen en dertig clubs en vereeni- gingen hadden zich aangemeld en te twaalf uur waren allen tegenwoordig. De heer C. Sorgdrager riep den aan wezigen het welkom toe, waarna de eere- wyn rondging en de wedstrijd een aan vang nam. ^.Daaraan namen voor dezen dag deel de vereenigingen«Oud Delftshaven", //Aurora", eD //Regiment" uit Rotter dam //Amicitia", //Links in die Gasse", //Inter nos", //Ons Vermaak," «Koekoek" en //Ewaldi" uit Amsterdam; «Unie" en «Victoria" uit Alkmaar; «Achter de streep" uit Dordrecht; «Houdt plank" uit Leiden; en «Val om" uit Arnhem; benevens «Houdt de plank" uit Nieuwer- Amstel. Voor de rotterdamsche en dordrecht sche clubs waren uitgekomenvoor «Aurora" de heoren Hogenbrink, Maike, Nuvermann, Kraell en Reping; voor «Regiment" de hGeren W. Mertons, B. Bayer, C. Treling, J. Janssens en G. Mertens; voor «Oud-Delftshaven" do heeren W. Adama, K. Vuyk, J. H. Wolvers, Ch. Hansen en A. Tijssen ou voor «Achter de Streep" uit Dor drecht, de heeren J. H. Smits, H. de Maudt, Bas, Veth, G. Maurits en W. J. H. Albers. De uitgeloofde prijzen, zoowel voor den korps- als voor den personeelen wedstrijd, zijn: le prijs eene gouden medaille, 2e en 3e prijs eene verguld zilveren idem, 4e prijs eene zilveren, idem, en 5e prijs eene bronzen idem. Des avonds werd het feest voortgezet met een gemeenschappelijk diner en daarna, te half 8 uur, begon een groot concert door het Paleis-orkest, van den heer Coenen, gevolgd door vuurwerk. Den len Juni wordt de wedstryd besloten en de uitslag bekend gemaakt. Alsdan zullen nog mededingen: «Recht naar het doel", «De natte spons", «Amicitia" en «Alle negen" uit Rotterdam; «Rand of Zand", „Hollan- dia", «Anti Poedelclub", «Fidelio" «Gemüthlichkeit" uit Amsterdam«Links in die Gasaa," «Onder ons", «'s Graven hage", en «de Bataaf" uit Den Haag, «Uitspanning door inspanning" en «Ada" uit Leiden; «Velocitas" uit Nijmegen, «Anti-poedel" uit Schiedam; «Kracht door Vriendschap" en Vauxhal uit Haar lem, «Vriendenkring" uit Beverwijk, de «Krans," uit Rotterdam en «Argus," uit Amsterdam. K. C. O. W. uit Amster dam werd wegens verkeerde opgave af- bestond uit een sigarenkistje, waarin 2 doosjes lucifers. Bij de Vereeniging „Weldadigheid naar i/ermogen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - T wee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Maandagavond te 11£ ure is brand ontstaan in den winkel van den zadel maker W. van Amstel aan het Spaarne no. 34, door het omvallen van een petroleumlamp. De brand, die gelukkig dadelijk werd ontdekt, is spoedig ge- bluscht door eenige kleeden op de vlam te werpen. De slangenwagen van de politie is nog derwaarts gegaan, maar heeft geen dienst behoeven te doen. Hedenmorgen is in een logement in de de Witstraat alhier aan den zolder trap hangende gevonden het lijk van een 45jarig koopman. Sedert 1.1. Zater dag was hij aldaar gelogeerd met zijn 4jarig dochtertje en had daar opgege ven genaamd te zijn I. d. de Wilde, ko mende uit Alkmaar. Armoede moet hem In Haarlemmermeer komen tegenwoor dig enkele gevallen van rotkreupel on der de schapen voor. Letteren en Kunst. Overstelpt door geluk wenschen bloemge8chenken, heeft Georg Ebers in zijne villa aan het Starnberger meer zijn zilveren bruiloft gevierd. Ebers' kunst vriend Alma Tadoma en zijne echtge- noote waren opzettelijk voor het feest uit Engeland overgekomen. Inhoud Semperoirens no. 21De Berlijnsche Tentoonstelling. II. Pelar gonium radiatum. Een sterke kamer plant. Pyrethrum roseum. Rhodea japonica. Anemone palmata alba. Openbaarheid. Naar Valkenburg (Limburg). Het verplanten van hoo rnen 's nachts. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantkunde. Afdeeling Leiden en Omstreken. Boekaankon diging. Verschill. mededeelingen. Antwoorden op het Vraagbord. Vraaff- bord. B l N N 1). De leden der Tweede Kamer zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 Juni k., te drie uren. Zooals destijds is gemeld, was ten vorigen jare aan dr. L. J. Eilerts de Haan, officier van gezondheid 2e kl. Xittojj, umoioi VttU gciuuuueiu üie Kl. ongetwijfeld tot deze wanhopige daad van het ned. ind. leger, nadat hy daar hebben gebracht. Zijne geheele bezitting j door een dollen hond was gebeten, een verlof van twee jaren verleend, ten einde zich onder behandeling van prof. Pasteur te Parijs te stellen. Dit laatste is ge schied, met het gevolg dat zijn toestand reeds sedert geruimen tijd niets te wen schen overlaat. Hij zal mitsdien reeds 31 Mei met het stoomschip Drenthe, van de Rotterdamsche Lloyd, naar Indië te- rugkceren. Het hoofdbestuur der Broe- derschap van candidaat-notarisseu zal i het 40jarig bestaan der Broederschap feestelijk herdenken op 29 en 30 Juni en I Juli a. s. te Amsterdam. In de B. elder sche Courant van 11 Mei en in De Echo van 17 Mei kwam een artikel voor, waarin de lui tenant ter zee le kl. S. T. Land, lid van de Tweede Kamer, op krachtige wijze protesteert tegen de willekeurige handel wijze van den commandant van het tor pedoschip Marnix, dio het den gehuwden onderofficieren van rijkswege toekomend rantsoen inhoudt, wanneer de mannen aan wal bij vrouw en kind gaan eten. Naar aanleiding hiervan meldt een der schepelingen van het wachtschip ie Nicu- wediep aan de Echodat ae commandant, zoodra genoemd artikel was verschenen, alle onderofficieren tot zich riep en o. a. zeido: «dat schrijven in de couranten zal ik jelui wel afleeren; ik heb oogluikend toegestaan, dat jelui het rantsoen mee naar huis neemt, maar nu je slapende honden wakker maakt, zal ik hem ten strengste met provoost of degradatie straf fen, die voortaan zijn rantsoen mede- noemt." Men meldt ons van Teasel: Donderdagmorgen is de eerste bezen- i ding lammeren voor de leid sche voor- jaarsmarkt van Tessel verscheept. Deze eerste bezending bedroeg nagenoeg 6000 stuks. De werkzaamheden op het wrak van het engelsche stoomschip Netenkam dat in de Zuiiergronden gestrand is, gaan tot nog toe zeer voorspoedig. Al leen in de maand Mei zijn reeds 500 balen katoen geborgen. Met de stille zee van den laatsten tijd zijn aan het duiken niet veel bozwaren verbonden. Voor iedere baal wordt ruim vijf gulden betaald. Vrijdag is aan de Wester haven te Rotterdam een engelsch ma troos bij het aan boord gaan in het water gevallen. Eerst na verloop van een kwartier door middel van eene dreg op gehaald, werd hij in bewusteloozen toe stand in eene tapperij gebracht, waar hij voorloopig werd behandeld. Daarna is hij naarhet stedelijk ziekenhuis over gebracht, en daar des avonds over leden. Te Lische, bij Eysden, heeft een löjarige joDgen bij het smeren van machines in eeno fabriek zoodanige FEUILLETON!. Naar het fransch, van Adolphe Belot en Jules Dautin. 2) EERSTE GEDEELTE. LE KASSIER. Het was voor ons in alle opzichten een zwaar verlies. Behalve de smart over dit droevig sterfgeval, geraakten wij door zijn dood in de uiterste verlegenheid. Voortaan was mijn salaris het eenige, waarvan wy moesten leven, en deze bron was niet voldoende. In December evenwel ontving ik een brief van Maheurtier, waarin hij mij uitnoodigde, om onverwijld bij hem te komen, rue Vi?ienne. Ik snelde er heen. Maheurtier was dertig jaar oud, had eene slanke gestalte en een knap uiterlijk, zwarte bakkebaarden en knevel, een groot en breed voorhoofd, en een levendigen, vriendelijken oogopslag. Bij de beeren Drevot, waar hij slechts eenige maanden was go- bleven, had hij uitgemunt als een hoogst verstandig en ijverig man. De bank had voor hem geen geheimen; alle ingewikkelde geldoperatiën werden door hem begrepen, ja, zelfs had hij ze kunnen leiden. Hij wachtte my op in zijn kantoor. Welk een kantoor!.... Maheurtier had buitengewoon veel smaak voor pracht en weelde; hij hield rekening met den geest des tijds. Het onderhoud was kort en de koop spoedig gesloten. «Gij weet," zeide hy mij, «dat ik de «Centrale bank der kapi talisten" heb gesticht? met een kapitaal van twintig millioen." Inderdaad wist ik het. «Gij hebt mijne kantoren gezien. Alle plaatsen zijn reeds ver vuld, behalve die van den kassier. Ik heb geruimen tijd geaar zeld. Eindelijk, zoekende onder mijne oude kennissen, heb ik my uwer herinnerd. Wilt gij die betrekking vervullen?" Ik haastte mij zijn aanbod aan te nemen. Eenige waken later was de «Centrale bank" gevestigd met een raad van toezicht bestaande uit zeer bekende namen, en welks directeur, de graaf de la Roche-Houais, eene korte beschrijving verdient. Vijltig jaar oud, een wijdklinkende naam, dien hij door zijne buitensporigheden en handelingen van ernstiger aard zeer in de waagschaal had gesteld man van de wereld, door zijne familie uitgc8tooten, reeds sedert geruimen tijd diep in schulden ge stoken, en voor drievierde geruïneerd, legitimist door geboorte, opvoeding en denkwijze altijd op de hoogte van de staatkun dige nieuwtjes in de politieke woreld aangeschreven als een invloed rijk persoon, en die van de faubourg gevierd als een beminnelijken renegaat, wiens ondeugden over het hoofd werden gezien zie. brandwonden bekomen, dat hij aan de gevolgen is overleden. De te Swalmen aangehouden Jar.ofsky uit Bohemon, die de vorige week nabij Vlodrop uit een trein sprong, is als vreemdeling zonder middel van bestaan naar Pruisen uitgeleid. Te Vucht is Zaterdagmid dag op het werk van de heeren Van Haaren en v. Seters een 21-jarig werk man, genaamd Bart Schellekens onder den zandtrein geraakt en gedood. Met twee opgesmukte kwak- zalverswagens bezocht dezer dagen een wonderdokter de gemeente Gulpen. Dat de menschen nog bedrogen willen worden, bleek hier weer duidelijk, want de man verkocht voor ruim ƒ30 uit zijn smeerpot. Eene advertentie in de Apeld. Ct. «Waarschuwing! De twee dames, die Zondagmorgen, 18 Mei, om ruim halfzes, elk een bos bloemen uiteen tuin in 't Oranjepark hebben gebaald, daarna op een loopje 't pad naast den heer Groil zijn gevolgd, en van daar door de j omheining achter de Sociëteit zijn gekro pen, waarna er één ongeveer 10 min. later (met een gele japon aan) de Paaschlaan is doorgeloopen en bij den Prot. Bond verdwenen. worden ge waarschuwd deze vroege wandelingen (n.i. voor dit doel) te staken, daar an ders steller dezes, in 't belang van eige naars van tuinen, hare namen bij de ju stitie zal bekend maken. In een welbekende stad de naam er van doet niets ter zake vroeg dezer dagen de voorzitter eener staatkundige vergadering ten slotte, of iemand nog iets in het midden had te brengen. Een gemoedelijk oud heer stond op en zeide«Ik zou wel willen dat de heeren van de pers, die steeds zoo vriendelijk zijn verslag van onze vergaderingen te maken, voortaan hunne laatste mededeeling achterwege lieten." De voorzitter begreep niet dadelijk, wat de man bedoelde en deze lichtte, onder grooten bijval van verscheiden oude heeren, zijn voorstel op de volgende wijze toe «De vergadering eindigt meest om tien uur en dan gaat men natuurlijk nog een glaasje bier drinken, soms ook wel twee, speelt ook wel eens een spel letje kaart en gaat dan om één uur zoetjes aan naar huis. «Den volgenden morgen heeft men geen flauw vermoeden, dat iets bizon- dors aan de hand is, totdat moeder de vrouw eensklaps de krant voor je neus houdt en zegt«De vergadering was om 10 uur afgoloopea En jij bent eerst om één uur te huis gekomen, wat be- teekeDt dat Natuurlijk worden dan on aangename woorden gewisseld en ik zou dus den heeren van de pers wel willen daar onze president. De aandeelen stegen met eene verwonderlijke snelheid; zij wer den oogenblikkelijk in de beursnoteering opgenomen. Maheurtier was verrukt, en wat voor mij van het meeste belang was, hy was voldaan over mijn werk. Mijn dagwerk was aldus verdeeld: Des morgens om negen uur betrad ik het kantoor. Er waren vijf ondergeschikten, maar ik was slechts van den directeur afhanke lijk, daar ik geheel meester was in het vertrek, dat door een dun beschot van het andere was afgescheiden. Ik stond bovendien op zeer vriendschappelijken voet met Maheurtier, zoodat ik daardoor zeer veel overwicht had op de andere bedienden; de onderscheiding waarmee ik werd behandeld, gevoegd bij de zeer belangrijke be trekking, dio ik vervulde, gaven my de macht van een onder directeur. Maheurtier verwijlde nooit lang in zijn kantoor, des morgens en des middags, drie tot vijf aur. Gedurende dien tijd volgde hij de werkzaamheden van een ieder onzer, gaf ons zijne beve len, dicteerde brieven, en terwijl hij opwachting hield voor de cliënten, bestudeerde hij het beursnieuws. Om vijf uur was ik vrij, en dan haastte ik mij langs den kort- sten weg naar huis terug. Wanneer het mooi weer was, dan ging ik niet oogenblikkelijk naar de rue d'Enfer. Dan was ik zeker van onder de groote boomen van het Luxembourg of in de boom- kweekery uwe moeder op een bank te zien zitten naaien of breien met u aan hare voeton, huppelende en spelende. Hoe snel- det gij mij te gemoet! Ik hoor nog uw vroolijke kreten: «Mama, mama, daar komt vader!" En dan sprongt gij mij om den hals en omhelsden wij elkaar. Herinnert gjjj het u nog? Uw moeder stond

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1