heid gaarne ter beschikking staat. j De volgende tentoonstellingen, in de lokalen van het Mnseum gehouden, wer den veel bezocht. 1 Mei—5 Mei 1889: Japansche tee- keningen en aquarellen. 5 Mei1 Juni: Bouwkunst in Spanje. 2—16 Juni: Antieke beeldhouwkunst, egyptisch, grieksch en romeinsch. 16 Juni—13 Juli: Perzische bouw kunst. 13 Juli4 Augustus: Stoelen uit ver schillende tijdperken. 3 Augustus1 September: Kasten uit verschillende tijdperken fransch en duitsch. 1 September8 November: Fotogra fische atbeeldingen van de internationale tentoonstelling te Parijs. 8 November1 December: italiaan- sche schilderkunst en antieke beeldhouw kunst, welwillend afgestaan door mr.N. G. Cnoop Koopmans te Haarlem. 1 Dec. 1889—31 Jan. 1890: Ten toonstelling van Bamboemeubelen. 1 Maart1 Mei: Tentoonstelling van oude waaiers en kanten. Bovendien werd terzelfder tijd in de rotonde vau het Museum tentoongesteld gedurende de maanden Juni en Juli: Studiën der meest gevorderde leerlingen vooral het kunstnaaldwerk trok zeer de aandacht. 620 October: Borduurwerken, ver vaardigd door mohajirsche vrouwen, welwillend ter beschikking gesteld door mevr. H. Iiadkinson Seifiert. 1 December26 JanuariDecoratieve schilderkunst. 26 Januari9 Februari: Nieuw aangekochte fotografiën parijsche tentoon stelling. 9 Februari2 Maart: Japansche kunst. 2 Maart 1 Mei: Verschillende stu diën der leerlingen van de Teekenschool voor Kunstnijverheid. Maart: Oud-koptische stoffen, welwil lend ter bezichtiging afgestaan door den heer R. Forer te Straatsburg. Over de tentoonstelling van bamboe- meubelen werd reeds in het tijdschrift der Maatschappij verslag uitgebracht. De commissie heeft de volgende be kroningen toegekendDiploma eerste klasse aan J. Verheyden te Brussel, di ploma's tweede klasse aan H. Lang en A. Becking te Uift. De tentoonstelling van oude waaiers en kantwerken mag zeer goed geslaa genoemd worden. Inzendingen werden ontvangen van dames Bakels, Beegemau, Bertram, Boer lage te Haarlem; Fokker te Middelburg Kakenburg, Kerbert-Breet,Koenen, Liu- do, van Outeren-Ledeboer en Titsingh te Haarlemvan de heeren Blauw te Breda, Boddens te Apeldoorn, Kerrebijn te Alkmaar, Muntendam te Haarlem. Neyboer te Nijmegen, Timmcrhans van Abcoude, archivaris dor verzameling in de Alvazaal te Arnhem en van het Koloni aal Museum te Haarlem. Door de goede resultaten aangemoe digd, heeft de commissie het plan, in het vervolg meermalen dergelijke vakten- toonstellingen van oude en nieuwe kunst nijverheid te houden. By het uitbrengen van dit verslag zijn de studiën der leerlingen van de aan het Museum verbonden Teekenschool tentoongesteld. De groote verscheiden heid dezer studiën geeft een duidelijk beeld van het onderwijs zooals het in de verschillende klassen is ingedeeld en van de kunstambachten, die op de school worden onderwezen. Catalogussen. Uitgave van Afbeeldingen en Beschr ij vingen. De catalogus der boekerij is dit jaar verschenen en tegen matigen prijs op het Museum te verkrijgen. De catalogus der afdeeling grieksche en romeinsche kunst wordt thans door den conservator gereed gemaakt en zal waarschijnlijk nog dit jaar ter perse komen. Het eerste deel van den beschrij ven den catalogus der gipsafgietsels heeft veel bijval gevonden. De door den heer A. C. Krusemanbare houten huizon, vervaardigd naar ter beschikking van het Museum ge- teekenïng van Chr. Thams, architekt stelde brochure „Het Museum en de School voor kunstnijverheid to Haar lem" wordt aan belangstellenden uit- Van twee stukken: „Oude en Nieuwe kunstnijverheid in Scandinavië" en „De Lederversiering," door den Conservator geschreven voor het Tydschrift der Maatschappij, werden overdrukken in het Museum beschikbaar gesteld. De heer VV. Sijthoff te Leiden heeft de vitgave op zich genomen van het belangrijk plaatwerk „Het Museum van kunstnijverheid te Haarlemhetwelk thans in onze boekery ter inzage ligt en weldra in den handel zal komen. Dit werk zal voorzeker oen krachtige faktor zyn om de kunstwerken, welke het Museum bezit, naar buiten meer be kend te maken wij brengen daarom den heer Sijthoff onzen dank voor de groote belangstelling in onze inrichting betoond. Vormerij. In de vormerij werden van verschil lende voorwerpen afgietsels genomen, o. a. van den eikenhouten stoel van Louise de Croy, Hertogin van Aerschot, van Maximifiaan van Bour- gondië, met gesneden paneel, waarop het wapen der Hertogin van Aerschot, en de monogrammen L. C. M. L. M. L. L. C., uit het midden der 16e eeuw, waarvan het origineel, afkomstig uit de kerk te Gapinge, zich in het Museum van het Zeeuwscü Genootschap te Middelburg bevindtvan een Petrus- beeld met baldachijn, afkomstig uit de oude Abdijkerk te Middelburg, en van verschillende indische en japansche voor werpen. Door den heer prof. C. Leemans te Leiden werd toestemming verleend tot het afvormen van eene zeer merkwaar dige indische figuur en tot het nemen van een afgietsel met behulp van den in het Oudheidkundig Museum aanwezi gen vorm van een der meest belangrijke Nebalennia - monumenten. Wanneer de financiëu dit toelaten, zal in het voor jaar daarmede worden begonnen. Aan het Rijks-Museum te Amsterdam en het Museum van kunstnijverheid te Utrecht werden exemplaren tot ruiling toegezonden en werden verder met ver schillende Museums onderhandelingen aangeknoopt. Aan de volgende inrichtingen werden afgietsels ten dienste van het teeken- onderwijs geleverd Teekeu-Academie te 's Hage, Teeken- instituut le Breda, Stadsteekenschool te Purmerend, Academie van Schoone Kunsten en Technische Wetenschappen te RotterdamAvondteekenschool Breukelen en aan de heeren Boersma te 'a Hage en Frederiks te Middelburg. Aanwinst van Voorwerpen uit het Buitenland. Gedurende de parijsche tentoonstel ling werden door den Conservator po gingen in het werk gesteld om verschil lende exposanten te bewegen eenige der door hen tentoongestelde produkten aan het Museum af te staan. Deze pogingen werden met gunstig gevolg bekroondvan de volgende firma's werden reeds geschenken ont vangen Jeffrey Co., Londen, monsters behangselpapier Hasse W. Thulberg, Stockholm, kleine gecostumeerde figuren Nairn Co.Kirkcaldymonsters linoleumH. Rabinel, Parijs, monsters van machinaal gebeeldhouwd hout Société franco-suisse Koeffer Co., Parijs, atbeeldingen van landhuizen Felix frères, Albrechtsdorf, glas en emailFisher, Londen, monsters be hangselpapier Jacob Digre, Architekt, Trondjhem, (in bruikleen), reproductie van een noorsch huis, vervaardigd door de gevangenen aldaar, terwijl de firma Lalarge, Clermont-Ferrand, onder zeer gunstige voorwaarden monsters van kantwerken aan het Museum afstond. Tijdens het opmaken van dit verslag werden nog in bruikleen ontvangen van de firma A. M. Thams Co. te Throndjhem twee reproductiën van voor de koloniën zeer doelmatige verplaats- ï1 eene i8 uitgevoerd voor den ona<- hanbelijken Congostaat te Boma, het andere een jaehtpaviljoan, werd be kroond met eene zilveren medaille op de tentoonsteiiing te Throndjhem in 1887 en eene gouden medaille op de tentoonstelling te Parys. Toezegging van geschenken werd no. ontvangen van Alfred Stellmaeher, Te- F'|Z'T"r°' Porselein en ivoor; Johan Lotz Witiwe Klostermühle glas; Maw Co., Jacafield, Benthall Works; Ma dame Lerondier, Lyon, borduurwerken; J. Peut Jean, Parije, behangselpapier. Dat het voor het museum van gioot belang is, zich met de verschillende ne derlandache gezanten en consuls in ver binding te stellen, wordt door do com missie met uit het oog verloren. Zoo werden thans weder verzoeken gericht tot de heeren Hamel, consul- generaal te Amoy; J. D. C. Baron van Hetckeren van Keil, minister resident te Lissabon; M. J. H van Lier, consul- generaal te ParijsZ. Eic. Jhr. De Stuers, gevolmachtigd minister te Parije en den heer D. Francken Dz. te Parijs, waar van wij de beste resultaten durven ver- wachten. Bezoek. Het aantal bezoekers mocht weder dat van het vorige jaar overtreden, een bewijs dat men langzamerhand meer algemeen van het nut der instelling overtuigd wordt en de belangstelling steeds toeneemt. e aan<"' bezoekers overliet -""leao bedraafc't 14105 tegen 13875 in 1888, waarv.tn 881 betalende en 13224 I betalende. Het totale aantal van Mei 1889 tot Mei 1890 bedraagt 14650 (tegen 13651 lü iaar) waarvan 927 betalende en 13723 met betalende bezoekers. In de maand Juni werd het museum oezoebt door Z. M. den Shah van Perzië mot .evolg en vergezeld door den com missaris des koniugs in Noord-Holland, burgemeester en wethouders van Haurlem ou verschillende civiele en militaire auto riteiten. Op oificieele wijze word Z. M. ontvangen door den voorzitter der Maat schappij van Nijverheid en eenige raads- leden, de leden der commiesiëa en de directie der beide museums. Z. M. betuigde zijne bizondere inee- nomenheid toen hij in de raadszaal af beeldingen van gebouwen te Ispahan, leneran enz. opmerkte, over welke Z. M. verschillende bizonderbeden mededeelde. Bij bet afscheid schreef Z. M. in de' perziscbo taai bet volgende in het boek waarin de bandteekeniDgen der bezoekers geplaatst worden „Ik schrijf deze woorden tot een aan denken aan mijn bezoek in het Museum van Kunstnijverheid van de stad Haarlem In het jaar 1306 van de Hedjir, I9e maand van Chamal. NasserdiD Chah Radjar.» Verder werd het museum bezocht door leerlingen uit verschillende inrichtingen voor kunstonderwijs, als: de academie te s Oravenhage, de rijüsnormaalschool voor 1 eekenondorwijzers, te Amsterdam, door leerlingen van scholen voor lager- en middelbaar onderwijs, door gezelschappen van leden v..n genootschappen en oorpo- ratiën en anderen. Baad van Bestuur. De tiende jaarlijksche vergadering van den raad van bestuur van het museum vau Knustuijverheid werd gehouden op Woensdag 12 Juni 1889. Do heer dr. K. Kuiper, leeraar aan het gymnasium te Haarlem, hield in tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden eene boeiende voordracht over het Mooanderbeeld, waarvan voor korten tijd een afgietsel in het museum was geplaatst. Vervolgens werd door prof. A. Pierson eene improvisatie eene mededeeling over den invloed van Rubens op Valasquez, en over het karakter der wer ken van den vlaamechen en den spaan- schen kunstenaar. Hot museum en de teekenschool, waar verschillende werken der leerlingen wa ren tentoongesteld, werden daarna be zichtigd en vervolgens de vergadering in de daartoe bestemde raadszaal onder voorzitterschap van prof. A. Pierson voortgezet. De voornaamste punten, in deze ver gadering besproken, handelden over de noodzakelijkheid om zich met de voor naamste industriëelen op het gebied ran kunstnijverheid in verbinding te stellen, ten einde kun advies over het werk der leerlingen in te winnen en tevens te trachten voor de leerlingen, die den vier- jarigen cursus hebben doorloopeD, eenen maatschappelijken werkkring te vinden. Hieraan is dan ook gevolg gegeven, en de Directeur der School heeft de re sultaten der onderhandelingen medege deeld in zijn verslag. De uitbreiding der boekerij en de middelen om aan deze afdeeling het karakter eenor centrale kunstnijverheids- bibliotheek te gevcD, werden verder be handeld en werd vastgesteld, dat eene circulaire zou worden rondgezonden, ten einde zooveel mogelijk den steun van belangstellenden in te roepen. Ter bereiking van dit doel werd door den voorzitter, prof. A. PiersoD, al dade lijk eene belangrijke verzameling boeken als eerste bijdrage aangeboden. Tot lid van den Raad is toegetreden de heer Mr. W. H. de Beaufortdaar entegen zijn door overlijden twee leden aan den Raad ontvallen, de heeren C. P. van Eeghen en J. H. Tutein Nolthenius. Wordt vervolgd Een treffend ongeluk had Maandag morgen in de Zijl onder de gemeente Warmond plaats. Een jongmensch te Haarlem woonachtig, deed menigmaal met do sleepboot Kenau Hasselaar de reis mede naar Leiden en terug en was ook Maandag vroeg aldaar gearri veerd en met de sleepboot onmiddelijk weer vertrokken. Hij stond aan het roer en op eene tot nu toe onverklaarbare wyze is hij in het Mclenrak overboord geslagen. De kapitein, het ongeluk ziende, stopte en liep terug, maar de pogingen om het jongmensch te redden waren vruchteloos. Het lyk werd 's middags om twaalf uren opgedregd en naar War mond overgebracht. (X. D.) Al6 hoofdingeland van hei bestuur van de Sloter binnen- en Middelvoldsche gecombineerde polders is gekozen Jhr. L. Rutgers van Rozenburg te Amsterdam. Z. M. torpedoboot Batok blijft ook nog de volgende maand aan zijkanaal F om oefeningen te houden met fransche torpedo's. Letteren en Kunst. De heer Thierrij Leeuwendal spreekt het bericht tegen, dat hij zich heimelyk uit Maastricht zou hebben verwijderd, de artisten aan hun lot overlatende. Wel is hij een dag vroeger dan de anderen vertrokken, omdat hij zaken te Rotterdam bad te bespreken, doch hij had te voren een zijner artisten uitge- noodigd en gevolmachtigd den laatsten dag in zijno plaats de leiding op zich te nemen. De ontvangst van de laatste voor stelling viel echter tegen, erger dan iemand had kunnen vermoeden, zoo zelfs, dat enkelen slechts een gedeelte van hun salaris hebben kunnen ontvan gen het ontbrekende Werd echter te Amsterdam bijbetaald. NB. Cé.) B 1 N N St IV L A In de Staatscourant komt voor het plan der 334ste Nederlandache Staatsloterij van 1.036.000. De collecte wordt geopend 18 Juni. De trekking be gint 21 Juli en eindigt 11 October°a. s. Naar men mededeelt, heb ben verschillende burgemeesters van ge meenten, althans in de provincie Zuid- Holland, ongunstige rapporten uitgebracht ever de nieuwe methode van volkstelling met 1 Januari jl, hier te lande gevolgd. Dealgemeene vergadering der Nederlandache Vereeniging tot af- ichaffing van sterken drank zal den 26 n 27 Juni e. k. te Zeist plaats hebben. Door den C o m m i s s a r i s d o s Konings in deze provincie zijn bencemd tot zetters voor 's rijks directe belastin gen te Anna Paulowna, P. TijsonBar- singerhorn, D. RaatHaarlemmorliede en Spaarnwoude, J. A. KaubHil versum, W. J. de Wit; Hoorn, T. A. J. Knag; Medemblik, C. Impeta Naardeu, J. SypesteijnOpmeer, D. PyperTerschelling, J. H. Stobbe Zaandam, P. Dekker Fz. De Kamer van koophandel en fabrieken te Deventer heeft besloten, het wetsontwerp tot bekrachtiging der spoorwegovereenkometen niet goed te keuren, omdat zy overtuigd is, dat bij aanneming de concurrentie zal vermin deren, en zij vreest dat verhooging der tarieven het gevolg zal worden. De Kamer zal dit gevoelen in een adres aan de Tweede Kamer uiteen zetten. N aar men verneemt is thans bepaald, dat het coDgres voor ny verheids- hygiëne en reddingswezen te Amster dam, bij het einde der tentoonstelling zal plaats hebben. Het zal op 1 Sep tember worden geopend en vermoedelijk vier dagen duren. Behalve de hygiënische onderwerpen van den dag op het gebied van nijver heid en van veiligheid bij het mijnwe zen, zal o. a. ook de reddingsdienst langs de kusten een onderwerp van dis cussie uitmaken. Woensdag werd in het ge bouw „Stroucken" te Amsterdam de 104e alg. verg. der Maatach. tot Nut van 't Algemeen gehouden. De algm. voorzitter, mr. W. H. K. Mouthaan, opende de vergadering met eene rede, waarin hy, doelende op de nieuwe on derwijswet, zei, dat er „schade aan het openbaar onderwys is gedaan gemis aan waarborg, dat op de bizondere school goed en deugdelijk onderwijs gegeven wordt, is ontstaan". Daartegenover achtte spr. het de plicht der Maatfcch. „inspan ning van aller krachten, aanwerving van nieuwe strijders, beleidvol samenwerken". In eendracht ligt machtvereende kracht maakt den strijd lichter ea het vooruit zicht op de overwinning grooter". Spr. wees in het bizonder op het belang van voorbereidend- en herhulings-ouderwijs. De Muatsch. zal trouw blijven aan de openbare volksschool, „voor haar nog steeds het symbool van volkseenheid, volkskracht". Door het Hoofdbestuur werd voorge-] steld om gedurende vijf jaren 500 sub-| sidio toe te staan aan de vereenigingen, welke zich belasten met do zorg voor het uitbesteden van schipperskinderen, opdat deze geregeld de school kunnen bezoeken. De dep. Helder, Huizum en Rotterdam wensohten dat bedrag op f1000 gebracht te zien. Het Hoofdbestuur bestreed die, op grond dat de strijd voor de openbare school zoodoende in de toekomst nog grooter geldelijke opofferingen zou vergen. Do, afd. Kampen steldo daarop voor, het be drag voor lezingen ten bate van boven gen. dosl met f 500 te verminderen. In de voortgezette vergadering werden de amendementen tot het bep. van de som op f 1000 by acclam. aangenomen. Een voorstel van het hoofdbestuur om uit de alg. kas der Mij. f 500 toe te staan voor de Veilïgh.-tentoonst. te Am sterdam vond heftige bestrijding bij den Haag, dat daarin een voortrekking van Amsterdam zag. By accl. werd de som toch toegestaan. Na de pauze kwam het "belangrijke voorstel van het hoofdbestuur tot het nemen van alle mogelijke maatregeh n tot het keeren van de nadeelige gevolgen van de wet van '89. Dit werd bij ac clam. aangenomen. Eene vreemde vangst heeft men Woensdagmorgen in het Rijks- Entrepotdok te Amsterdam gedaan. Eenige werklieden zagen langs de kade een jongen arend op zijn gemak rond- Het rijtuig hield stil op de boulevard, voor het cafd Anglais. „Laat ons dit gesprek eindigen," zeide Ldonce. „Wij hebben ons doel bereikt, en dit rijtoertje zal u, evenals mij, wel honge rig hebben gemaakt. Laat ons gaan dineeren, dat is een beter werk." Wy traden binnen en Ldonce liet voor ons een afgesloten ka binet ontsluiten, waar de chef in eigen persoon ons spoedig kwam opzoeken om onze bevelen te ontvangen. Ook hier scheen de vicomte zeer bekend te zijn en hij werd met een eerbied behan deld, welke slechtB den aanzienlijksten gasten ten deel valt. Met een tact, die van fijnen smaak getuigde, maakte hij het menu op. Nooit had ik zoo fijn gedineerd en zulken heerlijken wijn ge dronken. Mijn tong was niet gewend aan zulke heerlijke gerech ten. Wat Ldonce betreft, hem scheen dit middagmaal zeor gewoon toe, hij at, zonder er zijne tevredenheid of ontevredenheid over aan den dag te leggen. Welk een invloed oefent onze zinnelijke mensch op onzen geest uitDe toon, de manieren, de woorden van de la Coudraye hadden mij tot dusverre afkeer ingeboezemd; ik had wel bespeurd, dat hij in een goed humeur zijnde, uiterst gezellig en zelfs vertrouwelijk kon zijn, maar onder deze hoedanigheden moest hij zeer veel ge breken en uitspattingen verbergen, die weerzin by mij verwekten. Welnu! toen wij aan het dessert waren, schenen mij zyne gebre wandelen. Het gelukte den vogel te vangen. Men dacht dat het een vluchte ling uit „Artis" was, doch bij onderzoek bleek dat daar geen vogel werd gemist. Men heeft het dier aan „Artis" ge schonken. Uit Amsterdam wordt van| ken niet zoo ernstig toe, ik was er zeer toe geneigd, ze bij hem over het hoofd te zien en er was niet veel toe noodig om deze toegevendheid tot achting te doen overgaan. Evenwel had het mijn wrevel opgewekt, dat Léonce schertsend mijn leven een marmot- tenleven noemde, en ook vergat ik niet, dat, ofschoon ik hem myn ganschen levensloop openhartig had verteld, hij mij slechts een gedeeelte van den zijne had toevertrouwd. Ik nam my voor, hem hierover te onderhouden, en toen er koffie werd opgediend en hij een sigaar had aangestoken, zeide ik: „Op mijn woord van eer, gij hebt mij een vorstelijk diner aangeboden." „Vindt gij?" „Ja. Is dat bij u gewoonte?" „Bijna wel." „Maar dan verteert gij ontzaglijk veel geld, hoe ia dat moge lijk Gij hebt mij verteld, dat gij niets bezit." Hij glimlachte, blies een rookwolk omhoog en zonder te ant woorden ging hij achterover in zijn stoel geleund liggen. Ik meende, dat hij mijn vraag onbescheiden vond en verontschul digde mij. „Ik zelf ben zoo dikwijls in geldverlegenheid, wanneer het een klein bedrag geldt, en het zou mij volstrekt niet onaangenaam zijn, wanneer gij mij zoudt willen mededeelen, hoe ik die bezwaren uit den weg|kon ruimen." „Ja, ik begreep dat volkomen," antwoordde hij, „tot myn spijt zou hetgeen ik u leerde u, niet tot nut zijn. Om partij te trekken van mijne raadgevingen, zoudt gij eene handigheid en gevatheid moeten bezitten, die gij u onmogelijk kunt verschaffen na het een tonige en geestdoodende leven, dat gij tot dusverre hebt geleid „Wanneer het daarvoor echter voldoende was, dat ik, evenals] gij, des middags om drie uur opstond?" „Ja, dat zou nog wel gaan, geloof ik. Maar er is nog iets anders toe noodig." „Wat dan?" „Dat zal ik u later wel eens zeggen, ik heb nu geen tijd meer. A propos, waar woont gij?" Ik zeide hem mijn adres. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2