visscHtm 'iiiaar tevens opent zich voor de meerge- vorderde leerlingen het vooruitzicht voor deze heeren nu reeds werkzaam te kun nen zijn en later op hunne werkplaatsen te worden geplaatst. Zoo is dit jaar tegen Juli bij het ein digen van den vierjarigen cursus een der leerlingen van de graveerklasse aan de koninklijke nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de hee ren J. M. van Kempen en Zonen te Voorschoten geplaatst en kan dus al da delijk in zijn onderhoud voorzien. De klasse der decoratieschilders was sedert April 1889 onder leiding van den heer M. Hendrickx, decoratieschilder te Amsterdam; vooral in het bloemenschil- dcren werden door de leerliugen ia dien tijd belangrijke vorderingen gemaakt. Tot ons leedwezen was het den heer Hendrickx tchter op den duur door drukke werkzaamheden onmogelijk den noodigen tijd af te zonderen om naar Haarlem te komen en was hij genood zaakt eervol ontslag aan te vragen. Na de vacantie werd toen het onder wijs voorloopig opgedragen aan den heer H. Houtricks. Met genoegen kunnen wy mededeelen dat deze klasse goed is be zocht en de leerlingen met ijver werk zaam zijn. De cursus der ornamentale houtsnij- klasse werd weder met goed gevolg ge geven. De studiën, welke door de leer lingen vervaardigd zijn, gedurende de twee jaar dat deze klasse is opgericht, worden in het museum van kunstnijver heid tentoongesteld. De heer J. Sermon, aan wien deze klasse is toevertrouwd, beijvert zich prak tische en handige leerlingen te vormen. Door de beperkte middelen waarover wij beschikken is het tot nog toe onmo gelijk, dat deze cursus het geheele jaar wordt gegevende leerlingen oefenen zich van October tot April bijna uitslui tend in het houtsnijden; de overige maan den worden gewijd aan het teekenen en boetseeren. Zooals het vorig jaar werd vastge steld, werd het herhalingsondorwijs in twee afdeelingen gesplitst en met goed gevolg gegeven. De school wordt bij het uitbrengen van dit verslag bezocht door 19 dames- leerliDgen voor den geheelen-, 17 voor den halven dagcursus, door 25 manne lijke leerlingen voor den geheelen, en 11 voor den halven dagcursus eu 44 leerlingen der Normaalschool voor On der wijzei's. in het geheel 116 dagleer lingen 41 avondleerlingen, totaal 157. Ook onze school is niet van de influenza verschoond gebleven. Eenige leeraren en leerlingen werden door d© heerschendo ziekte aangetastdoor on derlinge schikking kon echter het onder wijs zonder stoornis worden voortgezet. Bij het einde van den vorigen cursus werd aaa twee mannelijke leerlingen, óén graveur en een decoratieschilder, die den vierjarigen cursus met goed ge volg hebben doorloopen, een einddiploma uitgereikt, terwijl 9 mannelijke leerlin gen van de gebeele dagklasse de school verlieten zonder dit diploma te ver krijgen. Door de Yereeniging ter behartiging van de nederl. belangen bij de Tentoon stelling te Parijs werden wij uitgenoo- digd teekeningen en andere studiën der leerlingen naar deze tentoonstelling te zenden. Genoemde Yereeniging nam be reidwillig op zieh de daartoe noodige onkosten te dragen. Het werk onzer leerlingen had het voorrecht met twee zilveren medailles bekroond te worden, eene onderscheidin; die door ons op hougen prijs wordt ge steld. Door verschillende buitenlandsche tijdschriften op het gebied van het ken- en kunstnijverheids-onderwijs, werd teveDS de tentoonstelling onzer school met zeer veel lof besprokeD. De welwillende bijdragen van Tey- ler's Stichting, het Weeshuis der Doops gezinde Gemeente en den heer Lo- dewijk Egbert Gerdessen stelden ons in de gelegenheid vier der meest ver dienstelijke leerlingen met een leeraar de tentoonstelling te Parijs te laten be zoeken. Zij werden daar opgewacht door den direrteur die voor een goed onder komen had gezorgd, en bezichtigden, onder leiding van den heer J. Kuyper, de tentoonstelling in alle bizonderheden. Wij mogen do besturen dezer inrich tingen voor hunne welwillende mede werking onze hulde niet onthouden en wy gelooven de tolk te zijn van allen, die dezen leerrijken en aangenamen tucht hebben medegemaaktdoor hun daarvoor oprechten dank te brengen. Verder werden gedurende den cursus verschillende wandeltochten onder leiding der leerareo ondernomen. De bloembollententoon8telliDg, die hier dit jaar gehouden werd en waartoe door het Bestuur der Vereeniging voor Bloem bollencultuur met de meeste bereidwil ligheid toegang werd verleend, werd door de leerlingen eenige malen bezocht, Het zy ons tevens vergund hier onze erkentelijkheid te betuigen san den heer A. C. Groenewegen voor de bizonaere welwillendheidwaarmede deze onze leerlingen voortdurend voorziet van bloe men en planten, die voor hen eene rijke bron van studie opleveren. Wij eindigen het verslag der werk zaamheden over 188990, cle hoop uit drukken dat allen, die voor den bloei onzer school werkzaam zijn, eens de voldoening mogen smaken, dat onze in richting tot de bevordering der Kunst nijverheid in Nederland het hare zal hebben bijgedragen. De Directeur der Teekenschool voor Kunstnijverheid. E. von Saher. HaarlemApril 1890. De rekening aan het Museum sluit met een voordeelig saldo van 1039.00|, die van de teekenschool met een voor deelig saldo van f 10.825. in het tweede bedrijf ten tooneele kwam, werd zij met fanfares van het orkest be groet. Een zestal corbeilles en ruikers werden haar aangeboden, die in den loop van den avond nog door acht bloemgeschenken gevolgd werden. Aan toejuichingen ontbrak het niet. Bij de Vereeniging „Welüadighsiti naar Verlangen" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlöoper. - Een voor portier. Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf vuor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werksteE of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich sehriftelijk tot het Bestuur der Yereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). Op 1 Juni a. s. treedt in werking het nieuwe tarief voor het vervoer van reizigers van en naar de halte Sloter- dijk, tusschen Amsterdam en Halfweg. Alsdan worden plaatskaarten enkele reis en voor heen en terug afgegeven van Sloterdijk naar Haarlem en Amsterdam en omgekeerd. Bagage wordt aan de halte niet aangenomen noch gelost. Letteren en Kunst. Op de jaarvergadering van de Maat schappij der Ned. Letterkunde, 19 Juni te Leiden te houden, zal een bestuurder moeten worden verkozen ter vervanging van prof. Jan ten Brink, die 1 Oct. aftreedt. Voorgedragen zijn dr. A. Kluyver en dr. A. Beets. Er zullen 25 binnenl. en 5 buitenl. leden worden ge kozen het aantal voorgestelde candida- ten is respectievelijk 78 en 10. De russische schrijver Leo Tolstoï is gevaarlijk ziek. Pos8art heeft een kunstreis van maanden in Amerika gemaakt en daar mede 24,000 dollars netto verdiend. De gevierde tooneelspeelster mevr. Sophie de Vries trad Dinsdagavond te Amsterdam voor 't eerst weder ten tooneele, na het doorstaan eener ern stige ziekte, als de „Hertogin Padovani" in „De strijd om het bestaan.Toen zij IIIN N E N L A N i». Het bericht, als zouden d legerwetten nogmaals in den minister raad een onderwerp vau beraadslaging hebben uitgemaakt, is onjuist. (Std.) De russische gezant bij ons hof, graaf Kapnist, begaf zich Donderdag met familieleden naar Zaandam ter be zichtiging van het Czaar Peterhuisje. De heer J. L. Zegers, zen deling te Indramayoe, heeft de benoe ming tot directeur der gestichten voor lijders aan vallende ziekte alhier en te Heemstede aaugenomen. Op de vergadering van 19 Mei 11. van het comité-generaal voor de tentoonstelling tot bevordering van vei ligheid en gezondheid in fabrieken en werkplaatsen zijn benoemd tot leden dei- jury voor de tentoonstelling de heeren E. Daloz, consul van FrankrijkJ. N. W. C. Sieburgh, consul-geBeraal van BelgiëW. Göhringcou9ul-generaal van het duitsche rijk W. E. Robinson, consul van Engeland; H. L. Verapyek, inspecteur van het geneeskundig staats toezicht te Utrechtdr. H. A. Zegers, directeur van den geneeskundigen dienst te Amsterdam J. Binnendijk, dirigee- rend offic. v. gez., chef van het materieel van den milit. genoesk. dienst te 's-Hage dr. F. J. v. Leent, schout bij nacht, insp. bij den geneesk. dienst der zeem. te 's-GravenhageJ. C. van Marken, dir. van de gist- eu spiritusfabr. te Delft dr. J. Zaayer, phil. doctor te'sGraven- hage; Regout, industrieel te Maastricht; J. J. H. Gijsberti Hodenpyl, iuit.-kol. der genie, commandant der genietroepen te Utrecht; von Löben Seis, fabrieks- inspecteur; A. Huet, leeraar aan de Po lytechnische School te Delft; A. A. Be- kaar, ingenieur bij den waterstaat te Amsterdam; G. Ph. J. Mahieu, ingenieur bij den raad van toezicht op de spoor wegdiensten te 'a Hage; M. Simon Gz., lid van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten te 's Gravenhage; W. A. M. Piepers, ingenieur van het stoom wezen te Rotterdam; C. A. A. Dudok de Wit, secretaris van het plaatselijk comité te Amsterdam; J. C. de Ruijter de Wildt, inspecteur van het loodswezen te Amsterdam; H. E. Suiver, fabrikant te Amsterdam; P. W. Steenkamp, oud- eommandant van de brandweer te Amster- dam,F.W. Westerouen vanMeeteren,voor zitter van de vereeniging tot voorkoming van ongelukken te Amsterdam, E. van der Eist, ingenieur der mynen te Maas tricht; C. T. J. T. Rieber, secretaris van de maatschappij van Bouwkunst te Am sterdam. Dit comité zal op een der laatste dagen van Juli te Amsterdam worden bijeen geroepen; daartoe is voor elk lid dor jury een bedrag van 25 beschikbaar gesteld ter vergoeding van de daarvoor te maken reiskosten en verdere uitgaven. De gemeenteraad van A m- sterdam heeft de nieuwe concessie-voor dracht met de A. O. M. aangenomen met 23 tegen 8 stemmen. De commissie voor den her bouw van den stadsschouwburg te Am sterdam heeft nog doen bekend maken, dat, mocht op 30 Juni e. k. blijken, dat de leening niet is volieekend, de inschrij vers dan van hunne verbintenis zullen zijn ontslagen. Uit Amsterdam wordt meld: De som, benoodigd tot aankoop enz. van een orgel in het Concertgebouw, is bijeen. De firma Marschalkerweerd te Utrecht zal het orgel vervaardigen, on der toezicht van den heer Jos. A. Ver- heijen te Amsterkam. Eer men met den bouw van het instrument gereed is, zal er echter nog wel een seizoen ver- loopen. Op de in de helft der vol gende maand te Amsterdam te openen tentoonstelling van alles, wat strekken kan ter bevordering van de gezondheid en veiligheid in fabrieken en werkplaat sen, zal ook vertegenwoordigd worden De Eerste Nederlandsche Verzekering- MaatsGhappy op het leven, tegen inva liditeit en ongelukken" te 's Hage, de •énige nederlandsche maatschappij tegen persoonlijke ODgelukken. In het midden der groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt, waar de tentoon stelling zal worden gehouden, zal van wege de Maatschappij een sierlyke kiosk worden geplaatst, ingericht als bureau, waarin zullen worden opgehangen naam lijsten van al de fabrikanten en werk gevers uit geheel het land, die liuu werk volk bij da Maatschappij verzekerd hebben. Alle firma's die vóór 6 Juni haar werkvolk laten verzekeren, sollen nog in die naamlysten worden vermeld. Ken 'proef op de eerlijkheid. Een oudachfcig heer, blijkbaar een liefhebber van statistieke opgaven, maar met een zeer vriendelijk gezicht, keek aandachtig om zich heen en sprak toen een heer aan, die op den Dam (het was te Amsterdam) bij een tramwagen stond. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer, maar hebt u ook een tientje laten vallen?" en terzelfder tijd liet hij hem het goud stukje zien. De heer keek er een ©ogenblik naar en doorzocht toen ontsteld cn h zijn zakken. „Bewaar me, ja!" sprak hij toen „en ik zou het niet eens be merkt hebben." En hij stak zijn hand uit om het geld in ontvangst te nemen. De oude heer nam een notieboekje uit zijn zak en zeide„Dat dacht ik al." Town schreef hij den naam en het adres van den verliezer op, stak het tientje in zijn zak en ging heen. „Hoe nu?" sprak de ander, „krijg ik mijn geld niet terug?" ^-Ik hoop van ja", was het antwoord, „maar niet van mij, want ik heb niets gevonden. Het viel mij echter op, dat er in zoo'a groote stad veel geld verlo ren moet worden en ik had gelijk. U nu al de een en dertigste, die van ochtend een tientje heeft verloron De volgende firma's te Zaan dam hebben hun geheele personeel tegen invaliditeit en ongelukken verzekerd bij de „Eerste Nederlandsche Verzekering- maatschappij tegen Invaliditeit en Onge lukken" te 's Gravenhage. (Bijkantoor Keizersgracht 190, Amsterdam): Van Wessein Co., firma wed. Corver Zn., C. Corver van Wessem, C. Brugman, Sehuddeboom Mijsberg, C. Mats, A. Latenstein, J. W. Slijper, C. Keg. Te Koog a d Zaan de volgende firma's M. K. Honing, wed. A. ten Kate Zoon, J. Otter, P. v. Wert, A. Honig. Te Zaandijk: Corn. Vis Zn., Gebr. Vredenduin en D. Oly. Het bezoek der leidsehe atudenten te Nijmegen de intocht van keizer Karei Y te Nymegen in 1546 is op 1 Juli bepaald. Dos avonds heb ben feestelijkheden plaats. Het had de aandacht ge trokken dat in den laatsten tijd in eene zelfde werkmansfamilie te Leiden betrek kelijk kort na elkander zich verschillen de sterfgevallen hebben voorgedaan. Eerst overleed een kind, daarna de man, vervolgens werd de vrouw ziek, die echter hersteldedaarna overleed van den man de moeder, die de zaken nu en dan had opgepast, vervolgens een tante en eindelijk de vader, terwyl thans een der familieleden, die telkens van elders naar de stad voor de begra fenis van zijn vader, broeder en verdere bloedverwanten was overgekomen, ein delijk zelf ernstig ongesteld ligt. Al die opvolgende sterfgevallen, waar van een lijk spoedig zwarte vlekjes op de borst vertoonden, bleven natuurlijk geen geheimsommigen dachten er het hunne van en de mond des volks sprak reeds van eene herhaling der beruchte leidsehe vergiftigingsgeschiodenis van vrouw Yan der Linden, nu ongeveer zes jaren ge leden. Een ingesteld onderzoek heeft echter aan het licht gebracht, dat men hier te doen heeft met verschillende gevallen, onder welke de influenza zich vertoont en dat wederom het bewijs is geleverd dat deze ziekte wel degelijk besmette lijk is. Het huis op de Binnenvestgracht, waar zich het eerste dezer sterfgeval len voordeed, wordt thans vertimmerd. (Z. D.) Uit Leiden wordt 29 Mei gemeldDe heer Bool, wethouder woonde heden na zyne ziekte weder voor het eerst de zitting van den ge- meeateraad bij. Benoemd werd tot leeraar aan de kweekschool voor onderwijzers de heer J. A. M. Ryk. Aan den boekhouder der gasfabriek werd verleend eene perso- neele jaarlijksche toelage van f 790. Afgewezen werd het verzoek van den heer Klönne te Dortmond om restitutie van de hem opgelegde boete van f 24,400. Het voorstel tot verhooging van den gasprijs is niet behandeld. Woensdagavond barstte te Baarn op eene groote boerderij, bewoond deor 3 gezinnen, een hevige brand uit, die in korten tijd huis, schuur en hooi bergen in de asch legde. Van het huis raad werd niets gered. 12 varkens en eene geit zyn eene prooi der vlammen geworden. Alles was verzekerd. In eene der binnengrachten te 's-Hage werd Donderdagochtend een karper gevangen, die bijna 20 kilo woog. Naar de S c hi e d. Ct. ver neemt, is Zondag in de roomseh-katho- lieke kerken te Schiedam verboden de oefeningen van het „Leger des Heils" bij te wonen. Naar d q A mh, C t. verneemt door de politie te Arnhem proces verbaal opgemaakt aldaar, omdat hy arbeidswet eenige fabriek op Zondag tegen een fabrikant in strijd met de I vrouwen in zijne heeft laten werken. Naar men meldt, is te Eind- hoven ©en persoon aan de „uona" (slaap ziekte) overleden. De man had vijf gen achtereen geslapen en is niet meer ontwaakt. Den 22 Mei j 1., des morgens I B-|- uur, heeft zich in de herberg van de wed. G. van M. te Everdingen, ver voegd een marinier, volgens zijne opga- ven van zijn schip achtergebleven, naamd P. V. en behoorende tot de I Isala. Hij vordeade brood, koffie en sterken drank, bewerende dat hij daar toe het recht had, en de kasteleines de I kosten van een en ander, door tusschen- komst van den burgemeester, van het rijk kon terugbekomen. Na het verlangde I genuttigd te hebben, is hij vertrokken in de richting van Kuilenburg. De firma Kakebeeke te Mid- 1 delburg, eigenares der stoommeelfabriek aldaar, heeft haar geheele personeel te gen ongelukken verzekerd. Te Aksel is Woensdag, bij gelegenheid der kermis, zekere B. door overmatig gebruik van sterken drank gestikt. Nieuwediep, 29 Mei. Door 44 korders en beugers werden heden 20 tot 60 groote, 10 tot 60 kl. tongen, 2 tar botten, 25 tot 46 roggen, 1 tot 5 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aan gevoerd; gr. tong gold 55 a 60 cents, kl. idem 20 ct., tarbot ƒ9 a 11, rog 50 h 65 cent3 per stuk, kl. schol ƒ4 a 4.25 per mandje en schar ƒ4.50 a 5 p. mand. POLITIEK OVERFISH. Het gevangennemen van nihilisten, waarvan Donderdagochtend te Parys gesproken is, had ten zes ure 's ochtends plaats. Vijftien personen zyn gearres teerd. Het zijn jeugdige Russen, bij wie talrijke papieren en ontplofbare stoften zijn gevonden. Zij zullen door de fransche wet vervolgd worden. Uit Berlijn wordt gemeld: Bismarck's jongste uitlatingen tegen den correspon dent van het parijeche Petit Journal trekken hier bijna nog meer de aandacht dan de vroegere, vooral zijn gezegde, dat het hem niet vergund is geworden „reeds vroeger voor eene goede wijze van aftreden van het staatatoonael te zorgen." Dit is ook het geval met zijne verzekering, dat hij niet in het geheim oppositie voeren wil, maar ook niet kan Een ander leerrijk voorbeeld. In den loop van December zou er eene vergadering plaats hebben van den raad van toezicht. Ik maakte het verslag gereed, dat Maheurtier in de vergadering moest voorlezen. Uit mijn verslag, geheel in overeenkomst met de boeken, bleek, dat de winst van de bank den aandeelhouders dit jaar een winst gaf van 6.85 procent. Dit was dus een aardig resultaat, maar toch was Maheurtier nog niet tevreden. Hij wilde een groot plan volvoeren, en reeds eenigen tijd speculeerde hij op eene flinke stijging van de aandeelen der bank; deze stijging moest noodwendig worden uitgelokt. Hij trok een leelijk gezicht, toen hij den uitslag van myn ar beid vernam. Vervolgens ging hij met mijn verslag naar zijn ka binet, herzag en veranderde het zoodanig, dat hij, door gebruik te maken van het reserve-fonds en winsten bij te sehrijven van operation, wier uitslag nog twijfelachtig was, tot een winst van 10.25 procent kwam, die aan het kantoor zou worden uitbetaald, te rekenen van af den 2en Januari. Met een glimlach vol zelf voldoening toonde hij my dit resultaat. „De commissie zal dit verslag nooit goedkeuren!" riep ik uit. „Wees maar niet ongerust en laat het overschrijven." ....Maheurtier had gelijk. Acht dagen later werd het verslag goedgekeurd en door de commissie met geestdrift onderteekend. Ik werd met den dag somberder. In den familiekring was ik ook geheel veranderd. Geen vroo- lijkheïd en luidruchtigheid meer. Ik zat tusschen u beiden, ver strooid, in gepeins verzonken en een diep stilzwijgen bewarende. Uw kinderlijk gesnap, dat mij voorheen zoo boeide, verveelde mij nu; uwe liefkoozingen maakten mij ongeduldig. „Wat scheelt u toch?" vroeg uwe moeder mij steeds. Op die wijze had er een geheele ommekeer in mijn binnenste plaats gevonden, eene verandering, die de oorsprong werd van groote misslagen. Nu was er nog slechts eene aansporing of een zieh gunstig aanbiedende gelegenheid toe noodig om mij in den af grond te doen storten. Deze liet niet lang op zich wachten. Léonce was nog niet in Parijs teruggekeerd; langs een zeeron- gewonen weg hoorde ik evenwel iets van hem. Op zekeren mor gen las ik in een van de couranten, welke aan het kantoor wer den bezorgd, onder het gemengd nieuws het volgende bericht, dat aldus luidde: „In de omstreken van Brussel heeft er, tengevolge van een twist, waarvan de oorzaak nog niet geheel met zekerheid bekend is, een duel op het pistool plaats gehad tusschen een Franschman, de vicomte de la Coudraye en een jongen Belg, Albert van Berghem, de zoon van een ryk koopman te Antwerpen; laatstge noemde werd door een kogel in de borst getroffen; de vieomte is in hechtenis genomen; de belgische politie doet nauwkeurig onder zoek." Dit bericht, waarvan de waarheid niet betwyfeld zou worden door degenen, die wisten hoe behendig de vicomte was in het hanteeren der wapenen, liet mij vrij onverschillig, want er open baarde zich bij mij het zonderlinge verschijnsel, dat, ofschoon ik mij had onderworpen aan de beginselen van Léonoe en ik mij daardoor geheel liet beheerschen, ik mij volstrekt niet tot zijn persoon aangetrokken gevoelde; zelfs het tegendeel had plaats. Ik verheugde mij dus niet bizonder met den voor hem gunsti- gen uitslag van het duel, en zonder de minste spanning verbeidde ik den afloop, hee namelijk Létnce zich uit zyn hachelijken toe stand zou redden. Hy scheen daarin goed geslaagd, tenminste op zekeren Zondag middag bracht hij my een bezoek. Het was in het begin van Februari. Ik was in de laatste dagen somber en gemelijker dan o«it. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2