NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 6 Juni 1890. No. 2123, ABSKBiHEHTSrEUS: ADVERTE1TTIÉE: Sf A OS Ni 8 li W S. II1 N N 8 N L A N I». FEUILLETON. De Familie Causson. i (i ei afö&fc?# SSsfï&A1 SMSfiSiwS K&$ Voor Haarlem per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummer»- 0.05. Dit blad verfichynfc dageljjks, behalve op Zon- en Feestdagen, bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. ''STelefoenniimiBKGir 'dZ'ü. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen deer onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEERISBOQM ©n J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Oenér&le de Bublicite Birangere O. L. DAÜBB dr Co., JOB& i. O Or, Ki, &t r;c., èarrt olt.» Banbowg Idontntartre. Mij dit Nummer ingevoegd het Gemeeuteraads verslag van i Juni. Haarlem, 5 Juni 1890. Op de voordr&eht voor leerares in de ned. taal en letterkunde aan de middel bare school voor meisjes te Leeuwarden, zijn geplaatst de dames J. S. M. Hoog te Groningen en J. M. Cleyndert te Haarlem. Aan het onlangs verschenen verslag van het Diaconessen huis alhier, ontlee- nen wij het volgendeBinnenshuis wer den er iu het laatste jaar 89 zieken ver- waaronder 12 r.-katholieken en 1 israëlietische. Van dezen zijn 68 her steld vertrokken en 14 overleden. Het getal der verpleegden was S928. Er werden 5 zieken gratis verpleegd met 321 verpleegdagen. Buitenshuis werd 27 keer hulp ver leend met 427 dag-, of dag- en nacht- verpleging; 8 zusters waren bij afwisse ling in het gesticht voor vrouwelijke lij- deressen aan vallende ziekte werkzaam, waardoor het cijfer der dag- en nacht- verpleging met bijna 3000 werd verhoogd. Verder waren 2 zusters als wijkeus- ter onder ds. Voorhoeve te Amsterdam werkzaam, en eene te Haarlem. Op 31 Dec. 1889 waren 23 zusters aanwezig, 13 ingezegende en 12 proef, zusters. Zeer zou te hope» zijn, dat meer zus ters zich aanmeldden, daar er nooit vol daan kan worden aan de vele vragen om hulp. Daar de tegenwoordige ruimte te kl^in zal er op het terrein, behooren.én em bet Diakonessenhuis, een nieuw gtde-uw worden opgericht, om kinderen ter ver pleging op te nemen, en voor kamers voor de zusters. Reeds is er 9000 aan giften voor dit doel ingekomen, maar de bouw moet 16,000 kosten, zoodat er nog al iets aan ontbreekt. Thans kunnen wij mededeelen, dat als derde eommissaris van de coöperatieve bouwvereeniging //de Toekomst" zal optreden de heer J. Scholtens, hoofd ingenieur van den provincialen Water van Noordholland, alhier. Woensdagavond is door middel van uit een bewoond vaartuig, liggende het Spaarne alhier, ontvreemd een bankbiljet van 25 gulden. Van dezen diefstal wordt verdacht de knecht van den schipper, genaamd Reinier Dijk, die sedert is verdwenen, oud 26 jafen, mid delmatig lang en gezet. Hij heeft eene verwonding aan een der ooren. De com missaris van politie te Haarlem verzoekt zijne opsporing en, zoo daartoe termen be3taan, zijne aanhouding en bericht. &!rjr«»ikdi9scmeK&s-&&ettfetlt>anik TE HAARLEM, Zifting van Donderdag 5 Juni 1890. Daniël v. d. P., arbeider, te Zand- voort, heeft den 28en April uit de wo ning van juffrouw van dor Kolk, eenige kleedingstukken weggenomen, benevens eenige kleederen aan hare logee toeba- hoorende. Beklaagde ontkent. //Wat zou ik," zoo vraagt hij heel naïf //met vrouwengoed hebben moeten doen?" Maar twee ge tuigen hebben hem gezien en al zijn ont kennen kan hem niet baton. Deze Daniël is trouwens een oudo kennis (een goede kennis kan men moei lijk zeggen) van de justitie. Herhaalde lijk heeft hij gevangenisstraf ondergaan. Juffrouw van der Kolk kan zoo gauw niet op zijn naam komen en vraagt heel huiselijk aan den beklaagde: //Hoe hiet je ook weer?" Maar het publiek dat in de rechtszaal aan zulke onderonsjes aiet gewoon is, schaterde het uit. Nu ja, iemand kan wel eens een naam ontscho ten zijn! Eene andere getuige die hem gezien heeft //de klok effe koud tien uur" en z/glad alleenig", kent hem //buitengewoon goed." De eisch van den subs. off. van just, is 1 jaar gevangenisstraf. De ambtshalve toegevoegd verdediger, Mr. H. J. D. D. Enschedé, verzoekt een onderzoek in te stellen naar de geest vermogens van des beklaagde. Uitspraak hed^n over 8 dagen. Na dè~^pauze stond terecht Guurtje O. oud 18 jaar, te BeemsSer, ter zake dat zij in den nacht van 16 op 17 April een kind dat zij heimelijk het leven had geschonken, uit vrees voor ontdekking langs den dijk naar beneden heeft ge worpen, en zich er verder niet om heeft bekommerd, tengevolge waarvan het na eenigen tijd is gestorven. Bekl. beweert, dat het kind onmid dellijk na de geboorte buiten haar toe doen is gestorven. De subs. off. v. just, requireert de veroordeeling van bekl. tot 3 jaren gev. De verdediger mr. Th. de Haan Ilugenholtz, concludeert tot vrijspraak op grond dat niet bewezen is dat het kind leefde, toen de moeder het van den dijk naar beneden wierp. Uitspraak over 14 dagen. De slager M. te Aalsmeer verkocht in de vorige week op de veemarkt te Amsterdam twee koeien aan een hem bekend persoon voor 540. Een uur later waren de beesien reeds weder door een ander gekocht en betaald voor de zelfde som, en toen M. den koopman zocht om de koopsom te ontvangen, was deze gevlogen. Hij is nog zoek en houdt zich vermoedelijk in hes buitonland op. Letteren en Kunst. Het blijkt, dat Tolstoï den 24en Mei ernstig ziek van het landgoed zijns broe ders, bij wien hij logeerde, naar zijn eigen landgoed werd overgebracht. Hij had geelzucht en men vreesde aanvan kelijk voor bloedvergiftiging, maar er sehijut geen onmiddellijk gevaar te zijn, luiden nadere berichten. Tolstoï moet een lastige zieke zijn, want hij hecht niet aan medicijnen en hij kan de doc toren niet uitstaan. Het eerste deel van de //Brieven van Multatuli, bijdragen tot de kennis van zijn leven, gerangschikt en toegelicht door mevr. mevr. Douwes Dekker, geb. Hamxninck Schepel" is verschenen. Zij loopen over het ontstaan van Max Ha- velaar. Uitgever is de heer W. Versluijs te Amsterdam. Bij beschikking van den minister van Binnenl. Zaken is bepaald dat de commissiën, die in 1890 worden be last met het afnemen van examens in de vreemde talen, waarvan de programma's bij koninklijk beslnit van 14 October 1884 zijn vastgesteld voor zooveel betreft de dezen zomer te houden examens, zit ting zullen houden voor de franacho en hoogduitsche taal te 's-Hage en voor de engelsche taal te Utrecht. De minister van Oorlog heeft het door den burgemeester van Amsterdam aan hem gedane verzoek, aan de jongelieden, die dit jaar of vori ge jarea de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel gevolgd hebban, toe te staan, dezen zomer op de heide bij Hilversum een kamp te betrekken, inge willigd. Dit kamp zal worden betrokken van 2131 Juli; de kosten zullen bedra gen ƒ16.75 en wel 10 voor het kam peeren zelf en 6.75 voor een uni formjas en een pet. Deze som is niet hoog, als men in aanmerking neemt, dat men gedurende negen volle dagen voor ƒ10 wordt gevoed, gehuisvest en hier voor ligging, vervoer en munitie worden verschaft en voor do 6.75 een jas en pet van zeer goede hoedanigheid worden geleverd. Indien jongelieden uit andere steden aan dit kamp wenschen deel te nemen en een verzoekschrift indienen, //om zich bij de amsterdamsche jongelieden, dio dezen zomer het kamp betrekken, te mogen aansluiten," zal die aanvrage zeker niet worden geweigerd. Behalve de reeds vermelde benoemingen van officieren van het leger in de Orde van de Eikenkroon, zijn nog door Z. M. benoemd tot commandeur in die Orde de kolonel jhr. F. F. von Muhlen tot officier de ritmeester C. A. baron Bentinck, instructeur bij de rij en hoefsmidschool, en tot ridder de ordon nans-officier, de ritmeester J. G. baron van Sijtzama, van den grooten staf, en de eerste-luitenant L. C. H. Michelhoff, van de 3e divisie koninklijke maré- chaussée. Het voornemen bestaat te Poelo© Pisang een pedenkteeken te plaat sen op het graf van den luitenant ter zee 2e kl. jhr. W. F. Van Spengler, dio 4 April jl. it overleden aan de gevolgen van een hem door een vijandelijk schot toegebrachte verwonding. De état-majoor van Zr. Ms. stoomschip Merapidienst doende in de wateren van Atjeh en tot welks rol genoemde officier het laatst behoorde, heeft zich tot een commissie vereenigd en de medewerking ingeroe pen van alle officieren en vrienden van den overledene, die in de verwezenlij king van dit voornemen belangstellen. De Koninklijke Nederland- sche Machinefabriek, onder directie van de heereh Begemann en Kam, is de eerste fabriek te Helmond, die haar personeel verzekerd heeft bij de afdee- ling //invaliditeit en ongelukken" van de Eerst© Nederlandsche verzekering-maat- schappy te 's-Gravenhage. Aan den heer J. H. Dijkman is op zijn verzoek ontslag verleend als leeraar in de staats- en handelsweten schappen aan de H. B. school te Gorin- chem. De nieuw benoemde hoogleer aar bij de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Groningen, de heer dr. M. E. Mulder, denkt zijne betrek king aldaar te aanvaarden met het hou den eener rede in het groot auditorium van het academiegebouw, op Zaterdag den 7 Juni e. k.. des namiddags ten 2 ure. De totale opbrengst van de te Utrecht gehouden fancy fair heeft bedragen ƒ25,433,47, waarvan na aftrek van alle onkosten een bedrag van 22.331,89% aan regenten van het ne- derlandach gasthuis voor behoeftige en &g£2SB!Sa3B££id!'ZZaE2il minvermogende ooglijders wordt over handigd. In 1615 werd h i er te 1ande de eerste tabak geteeld in de omstreken van Amersfoort: het ia dus dit jaar 274 jaar geleden, dat de tabaksteelt in ons land werd ingevoerd. Een //geneesheer van den ouden stempel" waarschuwt tegen dunne kleeding en het zich bloot stellen aan tocht bij het sterk afwisselend weder dezer dagen. De gevolgen der influenza zijn nog verre van geweken en wie er zich door wollen kleeding niet tegen wapent, kan nog licht een slachtoffer worden. Het verblijf des avonds in de open lucht, in tuinen en parken, op balkons, zonder voortdurende beweging, is niet van gevaar ontbloot, zoolang het weder niet zachter en bestendiger wordt. Men meldt, dat benoemd is tot leeraar aan de bizondere handelsschool te Amsterdam jhr. W. H. A. Clifford, van Nieuwersluis. Men meldt uit IJmuiden: Woensdag heeft het stoomschip Catnp- huys gedurende 12 uren op zee proef gestoomd; de snelste vaart, die bereikt werd, was 10.15 mijl; het schip en de inwendige inrichting benevens de ma chinerieën voldeden geheel aan de ver wachtingen. Het schip is gebouwd bij de heeren Huygens en Van Gelder te Amsterdam en de machines zijn geleverd door de fabriek „De Maas." Binnenkort vertrekt het schip voor de pakketvaart naar Batavia Dinsdag was de proeftocht mislukt door het leegloopen van den ketel. Een vrijend paartje liep Dinsdagavond langs Leidens straten te wandelen. Aan de Pauwbrug over den Ouden Singel scheen het minnekoozen door een groot ongenoegen tusschen bei den te zijn gevolgd, zelfs zóódanig, dat de vrijer niets meer van zijn meisje wilde weten en haar daarom maar in het wa ter gooide. Z ij werd er door anderen weer uitgehaald en h ij werd door het niet mal8ehe optreden van het publiek tegenover hem genoodzaakt zich zoo spoedig mogelijk uit de vosten te maken. Zijne korte metten achtte men hoogst ongepast. (Z. 1).) Te Dreumel is Dinsdagavond de voerman Hendrik Janssen, doordat zijn paard op zij sprong, onder eene ge laden kar met planken geraakt en on middellijk overleden. Maandag was te Tilburg een troep jongens bezig, een idioot (bij genaamd en aan iedereen bekend als z/zotte Peer") te plagen. Ofschoon hij tot nogtoe nooit gevaarlijk was, gaf hij Naar het franschvan Adolphe JBelot en Jules Dautin. 10) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK IV. In angstige spanning. Deze woorden brachten mij in een toestand van verdoovïag. Eindelijk ongeduldig geworden door die doffe overpeinzingen, welke tot niets leidden, schudde ik mij wakker en stood eens klaps op. //Laat ik aan het werk gaan," zeide ik tot mijzelf, //dat zal mij [afleiding geven en mijn verstand verhelderen. Ik heb nog tot van avond den tijd." Meestal was mijn eerste werk mijn kas na te zien. Ik opende ze. De aanblik van dat goud en die bankbiljetten deed mij hevig ontroeren. Ik bleef onbeweeglijk zitten. Weer rees de vraag dui delijk en helder bij mij op. Het fonkelende geschitter van het I goud, de helle kleuren 7an het bankpapier waren voor mij eene ter ging on eene duivelsche verleiding, hoewel ik deze geldmassa vroe ger steeds met een onverschillig oog aanzag. Ik sloot de kassen dicht, zonder ze te hebben nagezien, of het geld met een vingor te hebben durvan aanraken. //Laat ik aan het werk gaan," herhaalde ik. Ik sloeg mijne boeken open en trachtte optellingen te maken. "Welk een goe6tesinspanning voor een werk, waaraan ik gewoon was en dat mij anders nooit eenige moeite kostte. Omstreeks tegen elf uur trad Maheurtier het kantoor binnen. Hij seheen grooten lust tot werken te gevoelen. Hij ontbood my bij zich in zijn kabinet en onderhield zich geruimea tijd met mij. Om te moeten zeggen waarover zou mij zeer moeielijk vallen; al deed ik mijn beet om mij te bedwingen, mijne gedachten waren elders; ik gaf zeer korte antwoorden, die nu en dan nog wel zeer ongerijmd waren. Hot was dan ook voor hem niet moeielijk, mijne verwarring op te merken; hij vroeg mij, wat mij scheelde. //Niets bizonders," antwoordde ik, ffwat koortsig en vermoeid...." #Dat hadt gij mij dadelijk moeten zeggen, mijn waarde Caus son; dan zou ik u niet zoolang hebben lastig gevallen. Laten wij deze besprekingen dan tot een anderen dag uitstallen." Ik trad mijn kantoor weer binnen. Tegen twaalf uur kwam er iemand van de bank en een oogenblik later gaf Maheurtier mij de papieren van waarde terug, die ik hem eenige weken geleden had moeten ter hand stellen, ik gaf hem het ontvangstbewijs terug, dat hij, a!s naar gewoonte, verscheurde. Deze omstandigheid schudde mij wakker ea v^erkle op raiine verbeelding. z/Welnu," riep ik inwendig uit, zoodra Maheurtier mij den rug ha'd' toegekeerd, „4e slag is geslagen. Niemand weet het of heeft het gezien." Maheurtier steekt zijn winst in den zak en de effecten liggen weer op hunne plaats.... Wie kan nu weten en bewijzen, dat er mot deze effecten is gespeculeerd? Wie zou het hem zelfs euvel duiden? Niemand.... Een ander toeval..want het was besloten, dat op dien nood- lottigen dag alles moest meewerken, om mijn verstand te prikke len, mij tot wanhoop tto brengen en mij naar mijn ondergang te drijven. Het was twee uur, reeds twee uur!.... Plotseling werd de deur geopend. Een dame trad binnen. Zij was groot, rijzig en slank, zij had zwarte, kwijnende oogen van een oostersch type, een rech ten neus met eenigszins wijd-uitstaande neusvleugels, kleine tan den, zeer regelmatig gerangschikt, en van eene doorschijnende witheid; onder den kostbaren mantel moest eene prachtige gestalte verborgen zijn en een zwart fluweelen gewaad omsloot hare taille. Toen, op dat oogenblik vielen deze bizonderheden mij niet in het oog, maar later trokken zij mijn aandacht. In een prachtig kos tuum gekleed, was deze vrouw ongetwijfeld betooverend. Het was dus licht te begrijpen, dat zij op de planken een luiden bijval verwiorj. //Mijnheer Maheurtier?" vroeg zij mij kortaf, bijna gebiedend. /,Hij heeft zijne bezigheden, mevrouw, maar ik kan hem ver vangen." z/Dafe geloof ik niet," zeide zij, met een zweem van ironie. //Moet gij hem dan persoonlijk spreken?" vroeg ik, alsof ik haar niet begreep.

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1