KQLOHIËN. POLITIEK OVERZICHT. ÏSSSeKEISSI GEMENGD MEUWS. ©en der jongens een misschien wel ver diend pak slaag; de vader, die dit zag, trok partij voor zijn zoontje en sloeg den gesarden //Peer" met een stuk hout, die daarop zijn mos trok en den vader een paar steken in den buik toebracht. Naar men verzekert, moet de gekwetste in levensgevaarlijken toestand verkeeren. Men meldt uit Winschoten van 3 Juni aan de N, R. Ct Heden verspreidde zich het gerucht, dat een der godsdienstleeraren alhier zich zou hebben schuldig gemaakt aan verduistering van gelden, ten nadetale eener wees. Zeker is het, dat hij, ne het ondergaan van een gerechtelijk ver hoor, gearresteerd en in het huis van arrest is overgebracht. Algemeen is de deelneming, aangezien de man te goeder naam en faam bekend stond, en zijn talrijk gezin nu in diepe ellende en jammer gedompeld is. Woensdag vierde te Gro ningen de weduwe Betje Cob.en haren honderdsten verjaardag. Het oude vrouwtje voorziet, zoo goed zij dit nog kan, in hare dagelijksche behoeften door handel te drijven bij de straat. de (Uit April April en 3 Financieele Mededeelingen. pet. ïosx 98 90% 92 25-28n 215. 19 105 Het Weekblad van Broekman en Hou ders bevat o. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 3 Juni loopende, door hun tusschenkomst ver handeld. Oblig. Gemeente 'sGra- venhage 1875 Oblig. Gem. Arnhem. Aand. Amstel Hotel-Mpij Aand. BrakkeGrond(Mpij tot expl. van De) Aand. Lintorfer Mijnwer ken (Mpij tot expl. der). Aand. Ned. Bouw-Mpij Oblig. Paleis voor Volks vlijt (Uitgest. Schuld) Aand. Verkoopl. Fr&seati. Aand. Witwatersrandsche Mijnbouw-Mij Elsburg Serie A Oblig. Bouw-Mij Scheve- ningen (Oranje-Hotel) Aand. Ned. Mij. v. Electri- citeit en Metallurgie te 's Gravenhage Aand. Borneo Tabak-Mij. z/Sugut" le Rotterdam Aand. Expl.-Mij //Lalan". Aand.Tabak-MijDeü-Asa- han Serie 1 k 3 Aand. Tabak-Mpij Amst. Aand. Amst.Goederenver voer (Mpij) Scrip. Boxtel-Wezel Spw. (van le Hyp. Oblig.) Aand. Geld.Stoomtram w.- Mpij te Deutiehem. Op richt. Aand Aand. Brood- enMeelfabr. te 's Hage Aand. Meel- en Broodfabr. (Mpij voor) Aand. Kon. Zoölog. Botan. Genootschap te 's Hage. Oblig. Oregon Short Line and Utah Northern batavia8cho bladen van 30 Mei en de Deli. Ct. van 30 Mei.) Uit Banda meldt men aan de #Soer. Crt." Zooals reeds getelegrafeerd is, heeft de president van den Landraad mr. Snollen Van Vollenhoven zelfmoord gepleegd. Thaos wordt de zaak uitvoeriger mede gedeeld. Den 15den 's avonds, tegen halftien verliet hij zijne woning, na aan zijn bediende last gegeven te hebben de lampen aan te houden, daar hij spoedig zou terugkeeren. Lang werd op zijne terugkomst gewacht. Tegen 2 uren ging men er op uit om hem te zoeken en werd hij bij de trappen van de zooge naamde residentspier gevonden meteene diepe halswond. Bij nader onderzoek vond men in zee, in de nabijheid van de trappen, een aan hem toebehoorend scheermes en een paar sloffen. Blijkbaar heeft dat mes voor het doel gediend, Wat hem tot deze daad gebracht heeft, weet men niet met juistheid te zeggen. Hij was zeer bemind en voor een ieder even voorkomend en vriendelijk. Bij het verzegelen van zijn inboedel bleek het, dat hij reeds eenigen tijd met het plan van zelfmoord rondgeloopen had, daar hij van zijne goede bekenden ia aan hen gerichte brieven afscheid had genomen. Of hij in die brieven de reden tot de wanhopige daad geopenbaard heeft, weet men niet, daar de geadres seerden daaromtrent een gepast stil zwijgen bewaren. Denzelfden middag had de plechtige teraardebestelling van uit het militaire hospitaal piaats en eene groote menigte van allerlei landaard volgde de lijkbaar. 70 70 48 102 100 200 125 102& 105 150 115 70 TrouwGeboorte- en Doodberichten. (Uit de ind. bladen van 19 April tot 3 Mei.) GEBOORTEN A. LitanDavcman Enkhuizen, 3 Juni. Heden werd alhier door 134 vaartuigen van 6000 tot 32,000 stuks netjes-ansjovis aangebracht. Met den kuil werd door 38 span van 19,000 tot 78,000 stuks ansjovis per span (2 schuiten) gevangen, prijs 4 en ƒ3.50 per 1000 stuks. Nieuwediep, 4 Juni. Door 14 korders en beugers werden heden 210 groote, 100 kl. tongen, 166 roggen, 8 mandjes kl. schoi en 6 manden schar, en door trekkers 2 tal geep en 17,000 stuks ansjovis aangevoerdgr. tong gold 55 cent, kl. idem 20 cent, rog 55 60 cents per stuk, kl. schol f 4.50 per m., schar ƒ6 per mand, geep f 15 per tal en ansjovis f 4.25 a 4.90 p. duizend. z. Maos. - S. DahlerBacker d. Sa- marang. - B. F. GroeneveldUllersma leveul. kind. - C. A. BraakmanCanter Visscher z. Soerabaja. - S. C Sneth- lageDu Rieu z. Batavia. - H. P. Mul derPoppezijn z. - M. Verboonier mans d. - M. KlopVan der Reyden d. - H. HakkenbergGaillard z. - M. H. Neijndorff- Tbeedens d. - M. F. Hüttner d. - E. HagensteinMunters d. - H. M. HeilWittich d. - H. Just- manDubois z. - G. M. LansVer- steegh z. - W. L. UngererPieters d. - A. van VlotenWijuveldt z., allen te Soerabaja. - E. J. ArdaseerSpier d. Batavia. - Koch d. Soepit Oerang, Ma- lang. - H. MellingaBoekholt d. Mod- jokerto. OVERLEDEN: H. Coopman 4ö j. Padang. - B. J. B. Leclercq de Cour celles, Weltevreden. - O. Eichmann 29 j, Onderneming Arnhemia, Deli. - O. Rueg- ger 42 j. Kwaloe. - D. Delarivière. Se- marang. - J. C. van Oosterom 67 j. Semarang. - C. Topp 25 j. Semarang. - Bakker 3 m. Padang. - Van den Broek 28 j. Padang. - Boon 63 j. Pa dang. - Schmidthamer 2 m. Padang. - G. P. J. Glasius 2 j. Soerabaja. - E. Powell 15 m. Soerabaja. - E. M. E. H. ManuelBodemeijer, Makassar. - Jkr. Ch. L. J. van Hogendorp 73 j. Solo. - W. J. Tolsma. Djombang. - G. M. Wa- leson. O vink. - A. J. C. Keijzer.. Ran- tau. - H. M. L. KroelDe Grave 57 j. - M J. Vaxelaire 36 j. Batavia. - J. C. van Ede van der PaisVan Ingen, Batavia. - G. Hildenbrant 54 j. Bata via. - A. Arenberg Peeters. - Kindje van Brinkes, Batavia, - O. Simon 4 m. Soerabaia. - L. E. Swart 7 m. Soera- baia. - W. C. Asmus 3 m. Soerabaia. - S. Heldernisse 80 j. Soerabaia. - Th. Gruenewald 47 j. Soerabaia. - J. W. Ch. Smith 46 j. Soerabaia. - J. J. Mul ders 23 j: Soerabaia. - C. F. Albrecht 41 j. Soerabaia. - D. J. Greevink 24 j. Soerabaia. - Wed. A. v. d. Boogaard Het staat in Bulgarije niet stil met complotten tegen prins Ferdioand.Nauwe- lyks is het proces-Panitza ten einde of aan de Daily News wordt uit Weenen geseind, dat een nieuw komplot tegen prins Ferdinand is ontdekt. Eene bende van 25 goed gewapende mannen had het plan gevormd den prins, die met gevolg per spoortrein van Zamboli naar Burgas zou vertrekken, bij het tusschen- station Belova aan te houden en als gijzelaar gevangen te nemen, totdat de majoor Panitza en zijne mede-veroor deelden op vrije voeten werden gesteld. De heer Stambouloff, die lucht van de zaak gekregen had, zorgde dat de exprestrein vijf uren later vertrok dan aanvankelijk was bepaald en door stoomde zonder te Belova stil te houden. Servië wil zijn buurman Bulgarije niets toegeven in roerigheid. Op de grens moeten ernstige botsingen plaats gehad hebben tusselien boeren en oosten- rijksche soldaten, waarbij aan weerszij den verscheiden gekwetsten en ook eenige dooden zijn gevallen. Men maakt zich te Weenen blijkbaar over het ge beurde niet ongerust. De regeering weet welk vleesch zij in de kuip heeft en laat zich in hare vredelievende houding niet verontrusten door standjes en vecht partijen. Wat men verwacht had is gebeurd. De hertog van Orleaus is door tlon Pre sident der Republiek begeoadigd en is Dinsdagavond uit zijne gevangenis te Clairvaux ontslagen, maar dadelijk over eenkomstig het verbannings-decreet over de grenzen en naar Zwitserland gebracht. Naar het schijnt heeft deze manifestatie der Orleansen dus geen ander gevolg d, dan dat een hunner eenige on aangename maanden op zijn geboorte grond heeft doorgebracht. De rust van de eenige en ondeelbare Republiek is er dus niet door in gevaar gekomen. Aan de Times wordt uit Durban ge meld, dat de regeering der Kaapkolonie weigert haar douane-tarief te herzien, overeenkomstig den door de regeering van den Oranje Vrijstaat kenbaar ge- maakten wenseh, omdat de noodzakelijke groote uitgaven voor openbare werken geen verlaging vaa dat tarief toelaten. Er zijn nieuwe voorschriften vastge steld en openbaar gemaakt voor het be zoeken van engelsche vestingwerken. Zonder pas mogen alleen officieren en onderofficieren in uniform worden toe gelaten, terwijl aan vreemdelingen geen toegang mag worden verleend dan onder toezicht, en zonder dat hun aanspraak wordt gegeven op het erlangen van eeni- gerlei inlichting. Volgens telegrammen uit Chicago heeft de goeverneur van Illinois het wetgevend lichaam van dezen Staat tegen den 17den a. s. bijeengeroepen, ter bekrachtiging van het wetsontwerp, strekkende om het gemeentebestuur van Chicago te mach tigen tot het sluiten eener leening van 7 millioen dollar, ten behoeve van de wereldtentoonstelling in 1893. De brusselsche Patriote meldt, dat prins Boudewijn weldra verloofd zal worden mot zijne nicht, prinses Clémentine. In de omgeving van het hof beschouwt men dit bericht als juist. Macaré 93 j. Batavia, haar 18 j. Salatia. M. A. Piek- Een derde Laurens Janszoon Koster. Behalve door Haarlem en Mainz, wordt de eer van de uitvinding der boek drukkunst thans ook door de stad Avig non betwist. De abt Requin aldaar zou namelijk in notarieele registers van het jaar 1444 contracten hebben gevonden betreffende den maak van benoodigd.- heden voor de boekdrukkunst en betref fende het nemen van proeven daarmede. Of die proeven toen tot eenig practisch resultaat geleid hebben, wordt er niet bij gezegd. Een werkman van Luik was naar Brussel gegaan, om werk te zoeken. Hij slaagde daarin niet, moest 's nachts onder den blooten hemel slapen en werd door den honger zoo gekweld, dat hij ten slotte in een winkel op den boulevard du Hainaut een spiegelruit (ter waarde van 1100 frs.) inwierp, waarna hij zich bij de politie aangaf, zeggende dat hij gevangenschap verkoos boven den hon gerdood. E e ti kunstenaar van 10 j a ar. Te Londen woont een zeer jong kunste naar in den persoon van Ersbine Willi ams, een kind van 10 jaar. De jonge heer is de zoon van een uithangborden- schilder en heeft inderdaad reeds groote verdiensten als schilder en teekenaar. Volgens de inlichtingen, door zijn moeder verstrekt, teekende de knaap reeds toen hij nog in in den kinderstoel zat en ter nauwernood kon staan. Toen zijn werk een weinig beteekenis kreeg, zag men den jongen artist allerlei soort van sche pen en bloemen teekenen en vervolgens ook portretten. Williams gebruikt niet alleen potlood en houtskool, maar ook olie- en waterverven. Zelfs met pastel krijt heeft hij 't geprobeerd. Werkelijk, de knaap is de serie der wonderkinderen van onze eeuw komen vermeerderen. Of schoon hij bij een eerste ontmoeting eenigszins schroomvallig is, wordt hij vry. Williams is, niettemin hij reeds van vele groote mannen vleiende complimentjes en een half dozijn gouden en zilveren medailles heeft gekregen, zeer eenvoudig gebleven. Hij ziet er zeer gezond en vroolijk uit. Naar men ver haalt, zou hij op den zeer jeugdigen leeftijd van zes jaar teekoningen voor een liefdadigheids-tentoonstelling hebben ingezonden. Het kind ontviug daarvoor een brief van den anglicaanschen bis schop van Durham. Behalve van andere politieke personen maakte hij ook een zeer welgelijkend portret van Gladstone, waar voor hij den specialen dank van dezen grooten staatsman heeft ontvangen. Daar de jongen zich op verbazend ijverige wijze in het teekenen naar de natuur blijft oefeneD, hangt de woning zijns va ders letterlijk van boven tot beneden vol met teekeningen. In een der kamers hangen tevens een menigte zeer goede in olieverf uitgevoerde schilderijen, meest alle bloemen en vogels. De zoogenaamde „Naald van Cleopatra/' de egyptische obelisk, welke op de Theemskade te Londen staat, ondervindt den nadeeligen invloed van het engelsche klimaat. Het l teeken, dat duizenden jaren getrotseerd heeft, begint nu reeds teekenen van snel verweeren te geven en men vreest, dat weldra de hieroglyphen zullen afbrok kelen. Om die reden is voorgesteld, de z/Naald" door bestrijken met een vernis tegen weer en wind bestand te maken. Het centraal comité van de bond ter verkrijging van den werkdag van acht uren (//The legal eight hours and international labour league") heeft een reglement opgesteld, dat wel in de eerste plaats Engeland op het oog heeft, doch tegelijkertijd bestemd is om als grondslag te dienen voor alle werklie denpartijen der wereld. In het programma van den bond zijn o. a. opgenomen een wettige werkdag van 8 uren en alle an dere maatregelen, die geschikt zijn om tot de geheele emancipatie van den wer kenden stand te leiden. Zekere Borras, die betrok- ken was in een proces wegens moord, voor ruim drie jaren te Carcassono ge pleegd, en die, schuldig yerklaard, ter dood veroordeeld werd, is thans, nadat hij drie jaren in de gevangenis te Avi gnon had doorgebracht (hij had namelyk ontheffing van de doodstraf gekregen), onschuldig bevonden en mitsdien op vrije voeten gesteld. De officier van justitie en de direc teur der gevangenis hebben hem per soonlijk naar de prefectuur geleid, waar hem eenige ondersteuning i3 verschaft. Gedurende den tijd dat hij in de ge vangenis was, heeft hij zich uitstekend gedragen. De cipiers hebben hem bij het verlaten van den kerker allen de hand gedrukt. Het was een treffend oogenblik, het vrijelijk heengaan van den man, op wien de rechterlijke uitspraak zoo zwaar had gedrukt. Naar aanleiding van dit voorval heb ben eenige afgevaardigden bij d© Kamer een voorstel ingediend tot het verleeneri eener vergoeding aan hem, die door eene rechterlijke dwaling getroffen is. Te Par ij s heeft zekere Emile Mock op straat vier revolverschoten ge lost op een heer Gauthier, die, naar het hospitaal gebracht, bij zijn aankomst den gaf. Mock, terstond gevat, beweert, dat de verslagene 2000 francs van hem had en die maar niet wilde teruggeven; hij had, zegt hij, na een heftigen woor dentwist geschoten. De bekende juffrouw Louise Michel stond dezer dagen weder eens terecht, en wel voor de rechtbank te Grenoble. Zij werd echter door de ge- neesheeren ontoerekenbaar verklaard. Zoo slijt alles hier op aarde Keizer Wilhelm heeft bij een besluit, geteekend op den Wartburg 31 Mei jl., overwegende dat het zijn wensch is, aan het Hof de schoone ge bruiken vau vroeger tijd weder in te voeren, nieuwe bevelen over d9 hofklee- ding uitgevaardigd. Da korte broeken, lange zijden kousen, lage schoenen met gespen, driekanten hoed en degen worden daarbij voorgeschreven. De //Vreugde vanPerzië", mevrouw Nassr-ed-din, heeft Weenen verlaten om naar Teheran terug te keeren. Er wordt een jong echtpaar uit Bonn vermist, dat een huwelijksreis naar Zwitserland had ondernomen en den 17en April uit Lucern aan een vriend schreef, dat het den 23en April de terug reis zou aanvaarden naar Aken, waar de jonge man een boekhandel heeft. Na den genoemden datum heeft men niets meer van de jonggehuwden vernomen en alk nasporingen bleven tot dusverre vruch teloos. n e reuzin. De school van Riedmann in Tyrol telt onder hare leer lingen een meisje van elf jaar, dat reeds de aanmerkelijke lengte van twee meters bereikt heeft. Verschillende ondernemers van //kijkspullen" hebben reeds gepoogd om met de ouders een contractje te slui ten en de jonge dame zoo in de wereld te brengen. Tot nogtoe zijn die aanvra gen niet beantwoord. Uit Romo komt het bericht dat de schatrijke bankier Arrijo, die, gelijk onze lezers weten, dezer dagen door roovers gevangen genomen werd. den losprijs van 250,000 francs betaald heeft en thans op vrije voeten is. Een nieuwe opera Cavai- leria Rusticana" die in Italië gespeeld is, wordt buitengewoon geroemd. De maker, een jong arm muziekonderwijzer uit Livorno, wordt door de italiaansche bladen een muzikaal genie en de opvol ger van Rossini en Verdi genoemd. Een gevoelige vergissing. De russische baron Koroiav, een persoonlijke -riena van den czaar. is te Moskau met °.nd@ren heer zonder eenige aanlei dtdoor geheime politie-agenten opge pakt en in het hoofdbureau, toen hij zich daar verzette tegen een dergelijke be handeling, met 25 knoetslagen gestraft Den volgenden dag werd hem gezegd, dat alles op een vergissing berustte en werd hij onmiddellijk in vrijheid gesteld De klappen had hij intusaehen beet. Maai de baron dreigt met wraak wegens dc bij vergissing ontvangen knoetslagen. De commissaris van het hoofdbureau en zijne geheime agenten zijn intusschen reedi wegens het gebeurde onmiddellyk ont slagen. De luchtreiziger Rolla het slachtoffer geworden van de onacht zaamheid van zijn helper. Hij zou, aan de koorden van zijn ballon vastgeklemd te Stockholm opstijgen, om zich vervol gens, hoog in de lucht, door middel van een valscherm neder te laten. Ongeluk kig bleek echter dit laatste slecht beves tigd te zijn geweest. Toen Rolla name lijk slechts een twintigtal meter gestegen was, liet het touw, waaraan het scherm hing, plotseling los en werd dit terstond weggevoerd door den wind. Met duize lingwekkende vaart ging de ballon z/Ja, over persoonlijke aangelegenheden." ,/Dan zal ik hem waarschuwen." z/Zeg hem, als 't u blieft, mijn naam. Angélina Proutan." Dezen naam kende ik maar al te goed; in zijne vertrouwelijke gesprekken met mij, had Maheurtier dien dikwijls uitgesproken. De achoone bezoekster werd dan ook zonder verwijl bij hem bin nengelaten; zoodra hij hoorde, dat zij in het kantoor wachtte, snelde hij haar tegemoet en geleidde haar naar zijn kabinet. ^Wat verschaft mij de eer van zulk een bekoorlijk en onver wacht bezoek?...." Deze woorden hoorde ik hem uitspreken op het oogenblik, dat hij de deur achter zich en mademoiselle Prou tan sloot. Ik behoefde haar antwoord niet te vernemen, om weldra te weten, wat de reden van dit bezoek was. Ongeveer tien minuten daarna kwam Maheurtier bij mij en vroeg drie rolletjes van vijf tig goudstukken. Mile Angéline had drieduizend francs noodig en vroeg ze aan haar gewonen bankier. Dus eenige lieve woordjes en een verlei delijke glimlach waren voldoende geweest, om zulk eene geldsom, nog meer dan mijn jaarlijksch inkomen, van mijne kas te doen over gaan in handen van zulk eene schaamtelooze vrouw!.... En ik aarzelde nog!.,.. In ééne seconde was ik by de brandkas, nam er dertigduizend francs uit, waarmee ik mijne zakken volstopte. Ware Léonce aan wezig geweest, ik had hem het bankpapier voor de voeten ge worpen en hein toegeroepen: //Hier!.... Wilt gij nog meer?" Deze toestand veranderde weldra. Spoedig werd ik weer door vrees en aarzeling bevangen. Het sloeg half vijf, toen vijf uur. Léonce wachtte mij. Wat te doen?.... Ik vertrok, met de dertigduizend francs bij mij. Met langzame schreden begaf ik mij naar den boulevard. Het scheen alsof iets mij tegenhield en of mijne beenen weigerden mij te dragen. Op den boulevard aangekomen, hield ik gedachteloos mijne blikken op de aanplakbiljetten van de opera's gevestigd; men had kunnen meenen, dat ik ze aandachtig las en ze van buiten trachtte te leeren. Voor alle winkelramen hield ik stil, bij elke tien schreden bleef ik staan. Eensklaps schoot my iets te binnen. ffLéonce is misschien niet thuis," zeide ik bij mijzelf. Dwaze, bespottelijke veronderstelling, maar ik liet haar niet los en klemde mij er aan vast. Weldra bevond ik mij in de rue Taitbout. //De vicomte de la Coudraye?" vroeg ik aan den portier, er vast van overtuigd, dat hij mij zou antwoorden: //Is niet thuis." //Tweede verdieping, de deur rechts," klonk een stem uit de gang. Dit zoo eenvoudige antwoord trof mij geweldig, ik beefde van het hoofd tot de voeten en instinctmatig deinsde ik achteruit. Hc! noodlot vervolgde mij evenwel hardnekkig. De portier bemerkte, dat ik een begin maakte, om terug te keeren en kwam te voorschijn. z/Zooals ik u gezegd heb, de vicomte is thuis!" riep hij mij toe, z/op de tweede verdieping, de deur rechts //O, ja!" zeide ik en keerde terug, //dank u." De strijd was geëindigd, ik kon mij niet meer terugtrekken Ik trad verder het huis binnen en klom langzaam da trap op. Ik behoefde niet te kloppen. Léonee wachtte mij boven aan trap en zijn deur stond open. //Haast u toch wat! Wat een getalm; waar dient dat voor?" Ik maakte mijne verontschuldiging: ik werd opgehouden aan het kantoor. z/Bij zulke gelegenheden heeft men geen oponthoud aan kantoor," zeide hij. //Zoudt gij dan willen, dat de speculatie mislukte! Laat zien uwe dertigduizend francs, waar zyn zij? vlug' //Wacht een oogenblik." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2