naar Vmmayeii" B IN N K N L A N i>. plaatsen/' te houden in het «Paleis voor Volksvlijt" te Amsterdam. Het is een zeer lezenswaardig geschriftje. Gebrs. van Brederode alhier zijn de uitgevers. Men schryft ons het volgende: Zonder gids in dén St. Pietersberg. Een deftig ingezetene van deze gemeente, begaf zich voor eenige dagen ter zake van familie-aangelegenheden naar Roer mond, en maakte tegelijkertijd een uit stapje naar Maastricht. Eene wandeling doende in de omstreken, bespeurde hij eensklaps, dat hij in de gangen van den St. Pietersberg was geraakt. Men kan zich lichtelijk zyne groote ontsteltenis voorstellen: immers den weg niet we tende en door de duisternis verhinderd te zien, wist hy niet hoe uit zyn toe stand te komen. Op den tast rondgaande, had hij meermalen het ongeluk zich aan uitstekende punten te stootenalzoo heeft hij geruimen tijd rondgedwaald, en op zijn geroep om hulp, zoowel in 't hollandsch als in 't fransch, bekwam hij geen antwoord. Op zeker oogenblik dacht hij zijne redding nabij te zijn, hij voelde treden en klom die op, doch viel plotse ling door het stooten van zijn hoofd om laag, tengevolge waarvan hij zich aan aangezicht, borst en beenen verwondde. Ten langem leste ontwaarde hij een fris- schen luchtstroom en zag hij eene kleine opening, die hij aa veel moeite bereikte. Een werkman in het veld ziende arbei den, riep hij dazen en werd hij uit zijn neteligen toestand bevrijdwaarin hij bijna vier uren had verkeerd. Het ware wel te wenschen dat de bevoegde autoriteiten maatregelen namen om een herhaling van het hierboven ver melde te voorkomen. Donderdagnamiddag, omstreeks 6^ ure, geraakte een 4jarig knaapje spelende in de Heerensingelgracht en verdween reeds in de diepte, toen het door eenige personen werd ontdekt. De 14 jarige Dirk van Bavel, wonende in de Teyler- straat, die insgelijks op het hulpge schreeuw was toegeschoten, begaf zich gekleed te water en had het geluk het kind te redden. te Gorinchem, voor ƒ17,550. 3o. Het maken van een lossteiger in het Noordhollandsch Kanaal, ten behoeve van de Pettemer zeewering, behoorende tot de rykszeewerken in de provincie Noord-Hoiland. (Raming l£00.) Min ste inschrijver S. Giltjes, te Petten, voor 1440. 4o. Het leveren van brik en steen en het bestorten de>r holdersche zeewering, behoorende tot de rijkszeewerken in de provincie Noord-Holland, in twee percee- len. (RamiDg late perceel 3050, 2de perceel f 8950.) Minste inschrijver lste perceel Gebr. Janzen, to Nieuwediep, voor f 3867; 2de perceel W. Goedkoop Dz., te Amsterdam, voor ƒ8950. Letteren en Kunst. De uitvoering van Berlioz's Damna tion de Faust door Excelsior te Amster dam, onder leiding van Viotta, wordt zeer geroemd, o. a. door Daniël De Lang®, die het werk het eerst te Amsterdam ten gehoore bracht. SolisteD waren Van Dijck, Blauwaert en Pia Von Sicherer; vooral eerstgenoemde schijnt te hebben voldaan; mej. Von S. had eenige moeite met de uitspraak van den franschen tekst. Viotta kreep een lauwerkrans. Tot leeraar in de hoogste viool klasse aan de muziekschool der Amster- damsche Toonkunst-afdeeling, is benoemd de heer Jozef Cramer. Naar uit Parijs aan het Ebl. wordt gemeld, h°eit een onzer landgenooten, de heer Bosch Reitz, eene medaille derde klasse behaald met eene schilderij in het (oude) salon der Champs-Elysées. De heer Bosch Reitz heeft een gedeelte zijner Btudiën volbracht te Parijs, na daarvóór in Duitschland te hebben ge werkt. De bekroonde schilderij stelde voor eene arme vrouw aan het ziekbed van een kindje. In de afdeeling beeldhouwkunst werd eene eervolle vermelding toegekend aan den arbeid van den heer Tholenaar. Bij de Vereeniging hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en meta&lgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aardwerkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burgerwaschvrouw. - Een voor hulpkookster. - Drio voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangelwerk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te maken, wordt beleefd verzocht zich schriftelijk tot het Bestuur der Vereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). De kapitein C. H. A. R. Schuurman, van het 4e reg. veld-art. te Helder, is bestemd tot commandant der compagnie pantserforfc-art. te IJmuiden. Aanbestedingen. Haarlem, 5 Juni. Door het provin ciaal bestuur van Noord-Holland is heden bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. De uitvoering van baggerwerk in het Noordzeekanaal beoosten zijkanaal A. (Raming 40,000). Minste inschrij ver C. Bos Az., te Dordrecht, voor ƒ31,800. 2o. De uitvoering van eenige werken tot voorziening der boorden van het bui tenkanaal te IJmuiden, behoorende tot de werken van het Noordzeekanaal. (Raming ƒ20,000.) Minste inschryvers A. Volker Lz. te Sliedrecht, P. A. Bos, De minister van Binnen 1. Zaken heeft gelukkig het afbreken van het historische Waterpoortje te Maastricht verboden. De heer Keuchenius, die door de afdeelingen der Tweede Kamer benoemd is tot rapporteur over het tractaat met Frankrijk over Suriname, heeft als minister van Koloniën het eer ste tractaat in December 1888 mede on derteekend. De Vereeniging van en voor Ned. Industrieelen zal haar 114de alg. vergadering houden op Donderdag 12 Juni, 's namiddags te 2 uren, ter behan deling o. a. van de volgende punten de jongste verhoogingen in de buiten- landsche tarieven van invoerrechten, meer bepaaldelijk in Noord-Amerika en Frankrijk; over een op te richten loco- motievenfabrieksuikeraccijns, posterijen, brievenbussen en geld verzendingen. Het examen in den t e 1 e- graafdienst is dezer dagen met voldoen den uitslag afgelegd door de onder staande ambtenaren en geagreëerde kler ken der Posterijen, gerangschikt naar het behaald aantal puntenMej. C. Rademaker te Brielle, J. Greshof te 's-Hage, C. van den Toorn te Scheve- ninhen, F. H. Wandscheer te Ommen, mej. A. Vrijburg te Drachten, R. Benthem te Medemblik, mej. W. A. Everaars te Brielle, C. L. Bakker te Brielle, A. Busscher te Winschoten, L. Hanedoes te Loenen, mej. M. Visser te Grouw, moj. E. G. Vledderus te Nij- verdal, A. Polman te Rarestein, G. Beins te Amersfoort, W. Ten Cate te Gorredijk, H. C. Bongenaar te Breda. H. G. B. Bolk te Vucht, R. Van Gaa ien te Haarlem,C. J. Bartels te Helmonden W. Nuver te Koevorden. Een dame was dus nommer een. Bij gelegenheid van de elfde jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging van gepens. onderofficie ren en minderen van het Nederl. leger, op 19 Juni e. k. in het sociëteitsgebouw «de Vereeniging" te Nijmegen te houden, onder voorzitterschap van den gepens. kapitein der infanterie C. L. H. von Freijtag van O verstraten, zullen o. a. de volgende punten in behandeling komen Voorstel van het hoofdbestuur tot in trekking van het besluit der algemeene vergadering dd. 8 Juni 1887, om aan 100 oudstrijders (niet gepensioneerden) een gouden tientje op 's Koni-ngs ver jaardag te verstrekken en, omdat er on langs een afzonderlijk fonds voor hulp behoevende oud-stryders is gesticht, punt 5 der statuten buiten werking te stellen. Voorstel van het eerelid, tevens advi seur des hoofdbestuurs, L. Zeiler, om terug te keeren tot het oorspronkelijke doel dat aanleiding gaf tot het oprichten der Vereeniging, namelijk, een fonds te stichten, uitsluitend ten behosve van de militairen beneden den rang van olficier, die niet deelen in de gunstige bepalin gen der wet van 29 Mei 1887 {Stil. no. 144), en naar aanleiding daarvan en in verband met de gebleken noodzakelijk heid om het doel der vereeniging meer juist door haren titel aan te daiden, den bestaanden titel der vereeniging te doen vervallen en dien te veranderen in «Hulpbetoon aan militairen, gepensio neerd vóór de wet van 1877, en hunne weduwen." Voorstel van het hoofdbestuur om, bij aanneming van het voorstel bedoeld bij het vorig punt, over te gaan tot het ontbinden der bestaande vereeniging en lot het stichten van eene nieuwe, oader den titel als hierboven is vermeld, zijnde deze formaliteit noodig ter voldoening aan de bepalingen van het burgerlyk wetboek. Er zijn menschen, zegt de Arnk. Ctdie niet gaarne hun naam in de courant hebben. Aan dit verlangen is gemakkelijk te voldoen: men laat hem eenvoudig weg. Anderen zijn integendeel er zeer op gesteld, dat van hen gesproken wordt. Dit is lastiger, waut wat zij zijn, deden of zeiden is dikwyls de moeite niet waard om te vermelden. Maar de grootste moeilijkheid voor eene redactie leveren de initialen. Als met Jan Molenaar iets gebeurt dat hem niet tot eer strekt, en men noemt hem J. M., dan trekt Jacob Mulder, Joost Mast, Jo zef Meel enz. het zich aan. Voegt men er zijne betrekking bij, dan zien zijne vakgenooten daarin eene beleediging veor hun bedrijf. Geldt het een ongeluk, dan zijn de vrienden en betrekkingen van alle J. M.'s allen ongerust. Het is naar aanleiding van een schrfj- ven van iemand, die in dergelijk geval verkeerde, door de vermelding van een ongeluk met de aanvangletters van den naam der hoofdpersonen, dat wij deze opmerking maken. De schrijver heeft groot gelijk, dat vooral bij ongelukkeu het wenschelijk zou zijn of volstrekt geen naam te noemen niemand heeft dan meer reden om zich ongerust te maken dan een ander öf de volle namen mede te deelen, op gevaar af dat men aan el ders wonende betrekkingen plotseling met een onheil in kennis stelt, hun bloed verwant of vriend overkomen. Het eenvoudigste ware in de berichten geenerlei aanduiding van de personen te geven, maar voor de lezers eener cou rant gaat dan dikwijls een goed deel van de belangrijkheid verloren. En do lezer moet toch ook wat hebben. De uitslag der groote wed vlucht van Orleans, afstand 515 KM., op Zondag 1 Juni door de Rotterd. postduiven-vereen. De Zwaluw gehouden, is als volgt: De duiven werden door den stations chef te Orleans in vrijheid gesteld te 5 uren met W.Z.W. wind en bewolkte lucht. Na een tocht van circa elf uren kwamen ze aan als volgtle pr., duif van den heer H. K. G. W. Van Mens, te 4 u. 8. m.2e pr., de duif van den heer W. Van Roosendaal, te 5 u. 50 m., 3e pr., de duit van den den heer A. W. Van Wijngaarden, te 6 u. 12 m. De 4e en 5e prijs werden niet ver diend. Door den beschermheer der Vereeni ging, den heer A. Van Stolk Czn., wa ren voor deze wedvlucht uitgeloofd als eerepryzen een groote medaille en een brevst. Voorts waren door de Vereeni ging uitgeloofd twee zilveren en éen bronzen medaille. De poelprijzen (onder ling) werden verdiend door de hoeren le A. B. Dekkers, 2e T. H. Hoekstra, 3e Van Roosendaal, 4e Van Wijngaar den. Tot opvolger van dr. Wes- terman is tot directeur van «Natura Artis Magistra" benoemd dr. C. Kerbertj thans hoofdconservator van het aquarium lector in de dierkunde aan de Uni versiteit te Amsterdam. Onder d e v e 1 e i n z e n d i n g e n voor de tentoonstelling te Amsterdam neemt die van het ministerie van Oorloj een voorname plaats in. Vooral het aantal inzendingen van het korps genietroepen is buitengewoon groot en munt uit door uiterst sierlijke be werking. De verschillende voorwerpen staan uit stekend gerangschikt op een der boven zalen van het «Paleis voor Volksvlyt", waar tevens de modellen van schijfin richtingen een plaats hebben gevonden. Men treft daar o. a. aan een groote geblindeerde munitie-bergplaats benevens een nisvormige bewaarplaats voor mu nitie, die hoe klein ook een zeer duidelijk denkbeeld geeft van de in ge bruik zijnde bergplaatsen. Uiterst net is het model van een stroohut en van een mijnput met windas. Verdere inzendin gen zijn schanskorven en horden, ver schillende kamp- en bivakkeukens, be nevens ovens enz. Twee levensgroote poppon, voorstellende infanteristen in volle wapenrusting, zijn aan den ingang dezer militaire zaal geplaatst. Alles is, tot in de kleinste bizonder- heden, zoo getrouw mogelijk nagebootst en doet het korps genietroepen alle eer aan. In de benedenzaal valt het oog op een ballon- en kabelwagen; aan laatst genoemde wordt een met lucht gevulde ballon verbonden, die een plaats zal vin den in den koepel van het gebouw. Ook de ambulance-wagen, naar de denkbeel den van den generaal-majoor Kromhout, is daar tentoogesteld. Ook den geneeskundigen dienst komt een woord van lof toe voor de zeer vol ledige inzending op dit gebied. Hoewel men nog druk bezig is met het plaatsen van een en ander, zagen wij reeds een model van een veldhospitaal, verschil lende verbandkisten, allerlei brancards, waaronder de brancard Ruijschalzoo alles wat dienen moet om in het eerste oogenblik de noodzakelijkste hulp te kun nen verleenen. De inzendingen vanwege het Depar tement zuilen stellig zeer de aandacht trekken. Op den 28n Mei j 1. had t Amsterdam een vergadering plaats van het bestuur der Ned. vereeniging voor locaal-spoorwegen en tramways met de heeren J. J. Van Kerkwijk, R. v. Has selt, O. Vas Visser, F. Schmitz, Gui- chart, Billen en Imminck, te zamen uit makende het comité van ontvangst voor de Union Intern. Permanente de Tram ways te Amsterdam en den heer Non- nenberg, secretaris-generaal der genoemde Union, teneinde eenige voorloopige rege lingen te treffen voor de bedoelde ont vangst. De heeren Van Hasselt en Van Kerkwijk hebben zich bereid verklaard, op het voetspoor van hetgeen op vroe gere vergaderingen was geschied, ieder een dag de leiding der vergaderingen op zich te nemen. De heer Imminck zal rapporteur zijn over een der te behan delen vraagpunten, terwijl de heer F. Schmitz zal optreden als president van het comité en de heer H. A. Perk secret.- penningmeester zal zijn. In het «Salon des Variétés" in de Amstelstraat te Amsterdam, is Woensdag avond een begin van brand ontstaan tijdens de voorstelling. De brand werd veroorzaakt doordien een der denne- boomen, welke in houten bakken op het tooneel waren geplaatst, vermoedelijk door het voetlicht in brand is geraakt tenge volge waarvan ook het scherm vlam heeft gevat. Door den dienstdoenden brandwacht is de brand onmiddellijk gebluscht met em mers water, welke zich altijd op het too neel als voorzorgsmaatregel berinden. De agent in de zaal met den dienst belast, heeft het publiek tot kalmte aan gemaand, zoodat de ontstane paniek ig bedwoagen. Een deel der bezoekers verliet vrij geregeld het gebouw. De voorstelling is spoedig na het ongeval voortgezet. De bezoekers die zich hadden verwijderd, keerden terug. Als een bizenderheid wordt aan het D. v. Z.-H. en 's Gr. medege deeld dat aan den vooravond van Pink steren, nl. Zaterdag 24 Mei, te 11% ure, te Seheveningen per vélocipède aankwa men de heeren Breuer en Mitteldorf, uit Gladbach, die den vorigen dag 's ochtends te 4 uren waren vertrokken en alzoo een afstand van 48 uren in 19% unr hebben afgelegd. De wielryders vertrokken na het aangaan van een weddensohap van 500 Mark, hoewel zij de reis nooit hadden gedaan of zelfs ooit in Holland waren geweest. Zy wonnen de weddenschap en brach ten eer>. vijftal dagen te Seheveningen door in het hotel des Galeries, vanwaar zij per spoor naar hen woonplaats terngkeerden. De lieve straatjeugdDe commissaris van politie in de Meermans= straat te Rotterdam heeft tegen een drie tal knapen proces-verbaal opgemaakt, wegens mishandeling van een tweetal dames en een heer, die in de Oude Plantage aldaar liepen te wandelen. Uit Drachten wordt mede gedeeld, dat het jaarfeest van den irie- scheu Jongelingsbond, hetwelk 3 jaren achtereen op «Haersma State" te Drach ten werd gehouden, dit jaar zal worden gevierd op het landgoed «Lijndensteijn" te Beefcsterzwaag. Door het steeds aan wassende getal bezoekers, werd het ter rein van «Haersma State" te beperkten was het bestuur genoodzaakt een ruimer terrein te zoeken. Het jaarfeest zal 30 Juli worden gehouden. Omtrent de treurige zaak te Winschoten, waarvan wij melding hebben gemaakt, bericht deEieume Win- schoter Ct. Eene hoogst treurige zaak houdt te Winschoten op dit oogenblik veler ge moederen bezig. Zij betreft nl. een man, die tot kort vóór dezen de algemeene achting zoowel van zijn gemeentenaren als van vele andersdenkenden genoot. Sedert een paar dagon nl. hoorde men vreemde noten kraken over de admini stratie van den met het beheer van de zending8kas, enz., belastin leeraar der Christel. Geref. gemeente, E. H., alhier, terwijl daarbij tevens werd ingevlochten een en ander omtrent het beheer der gelden van een meisje, dat in familiebe trekking tot hem stond. Trouwens, j.l. Zondag verscheen hij niet op den kansel, en werd de dienst door een der leden van hot kerkbestuur geleid. Door dezen moeten toen reeds de woorden zijn geuit, dat de leeraar zich had vergrepen aan het goed van een ander. Wat er van zij, de justitie be moeide zich met de zaak, en na een langdurig verhoor voor den rechtercom missaris te hebben ondergaan is de leer aar in het huis vau bewaring aldaar overgebracht, naar men wil wegens ver duistering van eene aanzienlijke som gelds ten nadeele van bovenbedoeld familielid. Men begrijpt, dat deze zaak een ge weldigen schok bij de gemeentenaren en vele anderen heeft teweeggebracht. Rechtszaken. Het Hof te Amsterdam heeft in hoo- ger beroep de uitspraak omtrent den postbeambte S. uit Sloterdijk bevestigd en hem vrygesproken. De Rechtbank te Assen heeft een vonnis gewezen, dat, mocht het bevestij worden, een geheelen ommekeer dreigt te zullen teweegbrengen in de plaatse lijke politiezorg voor de openbare gezond heid. Zij overwoog, dat het in beslag nemen en begraven van voor de ge zondheid schadelijk vleesch niet is aan te merken als een politiemaatregel, maar als onteigening, die niet kan worden toegelaten zonder voorafgaande schade» loosstelling, en dat-de keurmeester, die toekomst af te wachten, hetgeen ik wel gedwongen was te doen. Terwijl ik huiswaarts keerde, begon ik mij in mijne verbeelding voor te stellen, wat deze speculatie met Léonce voor winsten zou opleveren; ik kwam tot verbazende sommen. Mijn gemoedstoestand verbeterde dien avond aanmerkelijk. Ik praatte, ik was vroolijk. Vroolijkheidhet was zoolanggeleden, sinds ik die gekend had! Uw moeder was overgelukkig en het deed haar hart goed, mij zoo te zien.... arme vrouw! Een vaag voorgevoel van een naderend onheil, bleef mij toch evenwel bij. Ik had moeite om den slaap te vatten en welk een slaap? vol droombeelden en nachtmerries. Toen ik des mor gens ontwaakte, was mijn geestkracht gebroken. Ik begaf mij vóór den tijd naar het kantoor. Ik nam haastig de couranten ter hand en doorliep ze. Niets bizonders! zelfs geen toespelingen op waar schijnlijk te verwachten bewegingen op staatkundig gebied. Even als den vorigen avond, zeide ik bij mijzelf: «des te beter!" maar toch vond ik het zonderling, dat er volstrekt geen voorspellingen van het een en ander werden geuit. Dat verontrustte mij. Ik had nog een half uur den tijd, zette mijn hoed op en begaf mij naar Léonce, hij was niet thuis. Droevig gestemd, keerde ik naar de rue Vivienne terug. Toen Maheurtier om tien uur binnentrad, doorliep eene rilling mijne leden. Er was niets in zijn gedrag veranderd, maar toch meende ik achterdocht te lezen in elk zijner woorden en gebaren. Des avonds om vijf uur liep ik weer naar de rue Taitbout. Nog was Léonce niet thuis. Hoezeer waren mijne overdenkingen sedert den vorigen avond veranderd. Tevergeefs trachtte ik mij droombeelden van rijkdom en geluk voor den geest te halen. Ik zag in de diepte van een afgrond, gebrek, schande en kastijding. Wanhoop had zich van mij meester gemaakt. Gedurende de volgende dagen werd mijn toestand steeds pijn lijker. De couranten, die ik koortsachtig doorlas, bevatten geen bizondere nieuwstijdingen. Geen oorlog! Uitgezonderd eenige on- beteekenende veranderingen, bleef de koers van de beurs dezelfde. Had Léonce zich vergist? of wel had hij mij bedrogen? wat had hij gedaan?.... Ik wist er niets van. Des morgens, des avonds en overdag, wanneer ik maar een oogenblik den tijd had, snelde ik naar de rue Tailbout; het was onmogelijk hem te spreken te krijgengeen antwoord op de brie ven, die ik bij hem achterliet. Aldus verliepen acht dagen, voer mij acht eeuwen Eindelijk was op zekeren morgen, door den angst en argwaan, mijn geduld ten einde; ik drong John op zijde, die mij geregeld afscheepte met zijn: «Mijnheer is niet thuis", en mij den weg versperde en trad daarna binnen. Dit gewelddadig binnendringen was niet zonder gerucht gepaard gegaan. Uit de kamer, die in een half duister was gehuld daar de zonneschermen gesloteH en de gordijnen neergelaten waren, vernam ik de stem van Léonce, die riep: «Wat beteekent dat? Wat is er John? Ik had het toch ver boden...." «Ik ben het!" zeide ik en begaf mij naar zijn slaapvertrek Ha! vind ik u eindelijk! Dat doet mij genoegen!" «Caussonhaal u de duivel «Hoe ontvangt gij mij op die wijze Hij bevond zich nog in bed, het rumoer aan de deur had hem doen ontwaken. John trad gelijktijdig met mij binnen en veront schuldigde zich zoo goed mogelijk. «Welnu," zeide ik en ging voor het ledikant staan, terwijl Léonce knipoogde en zich met teekenen van ongeduld in zijn bei omwendde, «houdt gij mij voor den gek, of vergeet gy mij Reeds meer dan twintig keer ben ik hier geweest, zonder u te kunnen spreken. Gij hebt toch zeker mijne brieven wel ontvangen...." «Natuurlijk heb ik uwe brieven ontvangen. Laat my met rust: ik ben vermoeid." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2