NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ie Jaargang' Donderdag 12 Juni 1890. No. 2128* ADVERTENTIES: BINNENLAND. De Familie Causson. ABOKBEMEET'SPRUS: Yostr Haarlem per 3 maandenf 1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummere - 0.05. Dit blad verschynt dagelfiks, behalve op Zon- en Feestdager. hurean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'Sb'iI'toc; ssM:r JIJ;». Directeuren-Uitgevers J. C. PSEÜEBOOH en 3. B. AVIS. van 15 regel* 50 Cents; iedere regel meer 10 «ent* Groote letter* naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangeaomfta door onae agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en conrantiors. Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciie Etrangere G. L. BAVDB 4* Co., JOIl'fi- F. JONJ£8t Succ., Parijs Qiiïis Faubourg Montmartn. Wij zijn door een contract met den Uitgever in staat onzen Geabonneerden als Premie aan to bieden een deel van its' Dichtwerken en wel de gedichten van 18741884, tegen vergoeding van slechts Vijf e» twintig Cents. Dit deel beslaat niet minder dan 256 bladzijden en is, op zichzelf compleet, keurig gedrukt op good papier. In ons Nummer voor 13 Juni e. k., dat Donderdagavond a.s. wordt uitgegeven, zal een BON worden opgenomen, tegen afgifte waarvan en betaling van 25 Cts., dit Premiewerk aan ons Bureau kan worden afgehaald. Directeuren- Uitgevers. STADSNIEUWS. Haarlem, 11 Juni 1890. De eerste wedvlucht van Metz, uitge- achreven door den Ned. Postd. Bond, zal a.s. Zondag den 15en Juni plaats hebben. Aan bovengenoemde wedvlucht wordt door 11 vereenigingen met ongeveer 364 duiven deelgenomen. Door het hoofdbestuur zijn 34 prijzen beschikbaar gesteld, benevens 1 verg. zilveren, 1 zilveren en 1 bronzen medaille, alsmede 1 diploma door Z.Ex. den Mi nister van Oorlog. Dinsdagnamiddag is de 17-jarige gla- zenwasscher J., die op een ladder bezig was de kap van het stationsgebouw al hier schoon te maken, door het verliezen van zijn evenwicht naar beneden gestort en op het perron terechtgekomen. Zwaar gekneusd is hij naar het St. Elisabeths- Gasthuis overgebracht, alwaar hij reeds hedennacht ten 4 ure is overleden. Bij de Yereeniging „Weldadigheid naar taageii" hebben zich de volgende personen voor werk aangemeld Een voor stalknecht. - Twee voor oppasser. - Een voor ziekenoppasser. - Drie voor kantoorlooper. - Een voor portier. - Een voor schoenmaker. - Een voor met- selaarskecht. - Een voor broodbakkers knecht. - Een voor koper- en metaalgieter. - Twee voor tuinmansknecht. - Een voor op zichter. - Vijf voor aard werkers of los werkman. - Tien voor werkster of schoon maakster. - Een voor burger waachvrouw. Een voor hulpkookster. - Drie voor burgernaaister. - Drie voor breister. - Twee voor mangel werk. - Een voor strijkster. Particulieren en werkgevers, die van deze aanbiedingen wenschen gebruik te makenwordt beleefd verzocht zich schriftelyk tot het Bestuur der Yereeni ging te richten, (bus Stadhuis of Doelen). De af deeling Oegstgeest en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft besloten, dit jaar, op een nader te bepalen dag, in September te Hillegom eene tentoonstelling te houden. Deze zal omvatten: paarden, rundvee, varkens, schapen, verschillende voort brengselen van tuin-, land- en akker bouw, zuivelbereiding, werktuigen en ge reedschappen van land- en tuinbouw, fourges enz. Leden en niet-leden, behoorende tot den kring der afdeeling, mogen inzenden. De kring bestaat uit de gemeenten Oegstgeest, Warmond, Saasenheim-Voor hout, Lisse, Zilk en Hillegom. Reeds vóór het bericht in de pers verscheen, dat de minister van Binnenlandsche Zaken het afbreken van het historische Waterpoortje te Maas tricht verboden had, was het, naar men bericht, onder de slagen van den moker gevallen en afgebroken. De commissie tot oprich- ting der vereeniging van Nederlandsche scherpschutters, bestaande uit de heeren Jac. Becking te Deventer, H. Belt te Amsterdam, Aug. Sassen te Helmond, P. Fentener van Vlissingen te Helmond, W. van Waning Jr. te Hoorn, mr. W. W. Wichers Wierdsma te Franeker en N. Ypma te Amsterdam, heeft thans de oproeping verzonden voor de algemeene vergadering, te houden op Zondag 15 Juni, des middags ten 12% ure, in //Con cordia", te Amsterdam. De vergadering is o.a. bestemd tot het vaststellen van de statuten en van het algemeene reglement; in de statuten wordt als doel van de vereeniging ge noemd //de beoefening van het schijf schieten in Nederland, ter bevordering van 's lands weerbaarheid aan te moe digen, in het bizonder met het geweer, bij het leger in gebruik." De vereeni ging tracht haar doel te bereiken door a. het tot stand brengen eener natio nale schietbaan b. jaarlijks een schiet wedstryd te houden c. alle andere middelen, welke daartoe bevorderlijk kunnen zijn, zooals het hou den van vergaderingen eo voordrachten, het richten van verzoekschriften aan re- geeringspersonen en colleges en het uit geven of ondersteunen van een tijdschrift, gewijd aan de bela ngen der vereeni ging en aan de bevordering van haar doel. Gewone leden betalen jaarlijks 2.50, buitengewone leden ƒ5 en leden-begun stigers 10. Er zal op de algemeene vergadering een tarief worden vastgesteld voor reis- en verblijfkosten en eene jaarwedde voor den secretaris-penningmeester. Voorts zal beraadslaagd worden over de aanbieding der vereeniging „St.-Sebastiaan" te Hoorn, die ƒ2000 en van den gemeen teraad aldaar, die ƒ1500 beschikbaar stelden, als de jaarlijksohe schietwed strijd minstens gedurende 5 jaren aldaar gehouden wordt. Eindelijk zullen benoemingen plaats hebben o.a. van leden van het hoofdbe stuur en van een voorzitter der veree niging. Mevr. Bulkley plaatst thans in eenige bladen de volgende adver tentie Diep verontwaardigd en bedroefd over de lasterlijke beschuldigingen in bijna alle bladen tegen mij gericht, wensch ik aan myne landgenooten plechtig te verklaren, dat ik onschuldig ben aan de mij ten laste gelegde misdaden. Welke ook mijne gevoelens tegenover mr. Isaak Hoek mogen wezen, geef ik hierbij de heilige verzekering, dat het leven van den vader mijner twee geliefde kleinzoontjes mij heilig is en altijd heilig blijven zal. M. C. BULKLEY, Juni 1890. BEKKING. Uit Amsterdam wordt g e- meld Naar wij vernemen blijft de plechtige opening der tentoonstelling bepaald op a.s. Maandag 16 dezer, des namiddags te 2 uur, en zal bij de opening de regee ring door verscheidene ministers verte genwoordigd worden. In het paleis heerscht groote bedrij vigheid om nog deze week gereed te komen. Zaterdagnamiddag 12 uur is aange kondigd als het uur van sluiting der werkzaamheden voor de exposanten, en daarna zullen geen andere werklieden dan die tot versiering van de zalen werkzaam meer toegelaten kunnen wor den. Op den dag der opening zullen vermoedelijk ook volksfeesten gegeven worden. Zondag hebben zich te A m- sterdam 440 jongelieden van 16 tot 21 jaren laten inschrijven voor de deelne ming aan de kostelooze gymnastische oefeningen, welke van 15 Juni tot 14 Sept. achter het Rijksmuseum worden gehouden. De commissie zal hieruit eene keuze doen van ongeveer 80 personen. Met de amsterdamsche aap jes" is 't gedaan. Over een dag of veer tien worden 90 rijtuigen en 90 paarden der Rijtuigmaatschappij door de heeren Kleman en Van der Linden verkocht aan de stallen aan den Overtoom. Bij de inschrijving ten Sladhuize heeft de Maat schappij het onderspit gedolven tegenover mededingers, beter voldoende aan de eisohen voor goed materieel en deugde lijke bediening, door het gemeentebe stuur gesteld. Haar zijn geene stand plaatsen gegund en zoo spoedig mogelijk worden het materieel en de trekkraehten daarom aan kant gedaan. Uit Zaandijk wordt gemeld: Door bemiddeling van de afdeeling van Het Witte Kruis vertrokken Dins dag 13 personen uit deze gemeente naar het herstellingsoord te Hilversum, ter wijl over eenige dagen dagen 3 kinde deren naar Zand voort gaan. In den Haag wordt verwacht de dochter van „generaal" Booth, Eva Booth. Zij zal aldaar de oefeningen van het Leger des Heils op 15 en 17 dezer leiden. D i n s d a g v o o r m i d d a g tus- schen 11% en 12 uur heeft te Rotterdam een man zijne vrouw in eene woning aan de Dirksmitstraat door een revol verschot van het leven beroofd. Daarna richtte hij de revolver op zicheelven en schoot zich in het achterhoofd. Door de politie aangehouden en ge bracht naar het bureau in de Meermans straat, is hij van daar per brancard naar het stedelijk ziekenhuis overgebracht, om dat volgens een geneeskundige zijn toe stand niet zonder gevaar was. Omtrent de beweegredenen, die den man tot de misdaad hebben geleid, is nog niets met zekerheid bekend. (W. R. C.) Door den rijksveldwachter tePernis is proces-verbaal opgemaakt tegen een vlasboer te Hoogvliet, die in zijne zwingelkeet een jongen beneden de 16 jaar oud aan het werk had, zonder dat in die werkplaats de bij de wet gevor derde lijst was opgehangen. Te Rheden is Maandagmid- dag ongeveer een bunder heide verbrand. Daar men vermoedt dat het aangestoken is heeft de politie een streng onderzoek ingesteld. Men schrijft uit Andelst: •Wé doen de kersen 'n geld zeg! Ik zij verleje Zaoterdag op de kersenver pachting gewêst te Harreveld en te Aalst, maor da's verduveld, as datter zoo naor toe mót, dan wi'k oe wel vertellen, dé. wij nie veul kersen onder den neus zul len kriegen, behalve de musschepikkers in 't dtschot. Nou 't is dan mit de miste bogerden 6k mieseraobel gesteld. Gebleuid hebben ze mandagge der de pet veur afgenommen zoudt hebben, en as hier is 'en vremde mins weur gekommen, die zou gezeed hebben: sjooges! sjonges! wè'n prachtig gezicht, en wé. zulde gullie 'n kersen éten. Mér as ie dan 'en ver tien dagen laoter of zoo, nog is weer was gekommen, dan zou ie heel anders ge- praot hebben. Toe hong de bloesem al- lemaol verdreugd aon de boom. Nacht vorsten, ripsen, trekmaoijen en ik weet verduveld niet wa nog al meer veur diusigheden, hebben den boel gladdikaol bedurven. Agge 't aon Aorie vraogt, die wit êt krek, watter al veur ongedierte in de bloesem hê gezeuten. Die ister wel achter, geleuf ikhedde die zwarte smêr ringen bij hum om de boomstammen nie zien zitten? Witte wé. da is? Nou dé za 'k oe zeggen. Aorie hè gelézen, datter in 't naojaor 'n dingske, ik zal mèr zeg gen 'n kèver, ét den grond kroop tegen de boomen op, om in de knoppen aikes te gaon leggen, waornut dan in 't veur- jaor die ripsen of die andere lilleke din gen kwaomen, en nou smêrde ie zwarte tar om de boomen, om ze daorin te laoten klèven. Zoo mét ie er duuzenden gevon- gen hebben. Ziede, kekas alle minsen nou zoo ók deejen, dan havve, geleuf ik, wel kans om van die ripseplaogen af te kommen. Dan mo'k oe nog is wa vertellen. Ik heb een paor appelbumkes staon, da witte. Kerl! kerl! ze bleuiden zoo man- nefiek! Ik docht al pas op heur! die zulde van 't zommer motten stuttenEn póske laoter kwaomen boven op de bluum- kes allemaal van die gêle blaoekesik docht bij m'n eigen, wa. zou da, zijnIk plok er is een paor af, en daor zat me vorrechtig van binnen 'n klein gêl wurmpke ïd, witte nou hoe 't komt dè we van 't jaar gin appels zullen kriegen. Van al die bloesems zijn er 3 gêf ge bleven en dé, zullen, as er niks meer veur komt, nou appels worden, dus ik zal nie hoeven te stutten. En zoo is 't nou krek overal. Aorie zee dat 't wurmpke kwam van den appelesnuutkèver, weet ik et Frumen zijn der haos nie, da zeggen wil, en de péren, nou daor havve toch zoo'n iesende verwachting vaD, en wé, zal 't nou nog zijn? 't Dreuge en kauwe wêr, man, dat hettem gedaonze vallen nou nog as zaod van de boom. 't Is 'en gruwel! dad is 't. En ge kunt er mar niks aon doen. De mester ha, geleuf ik op de schóól verteld, dat er weer zukke ijsbargen in de zee daor ievers dreven en dat et daorom hier zoo koud was. Zou 't verreohtig waor zijn? Dan wou 'k eigenlijk, dat die ijsbargen goed en FEUILLE T O N. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 14) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK V. Be helling wordt steiler. „"Wat! onze winst uitmaken?.... winnen wij dan nog iets?" „Dat moet zoo zijn!" riep Léonce uit; „dat blijkt tenminste duidelijk uit dit borderel!" Hij vertelde mij, dat hij tegen den koers van den dag belgische steenkolenmijnen had gekocht op levering ultimo April; deze steen kolenmijnen waren gestegen en wanneer men nu het woord ge kocht door verkocht verving, dan kwam men tot de slotsom, dat die vijf en veertig duizend francs door ons gewonnen, niet verlo ren waren. „Inderdaad, zoo zal het moeten zijn," zeide ik. „Dat heb ik ook steeds gedacht, maar lees dat borderel eens!" „Dat is ongetwijfeld eene vergissing." „Nietwaar? er is geen andere verklaring voor te vinden." „Ik zou tenminste niet weten...." „Goddank!" zeide hij met een zucht van verlichting. „Laten wij oogenblikkelijk naar Lentague gaan, daarvoor wachtte ik reeds op u; ik zal hem geducht de les lezen, dat hij mij zulk een schrik heeft aangejaagd." Een kwartier later bevonden wij ons in de rue Saint-Marc No. 7. Wij begaven ons naar de eerste verdieping naar een vertrek, dat zyn licht ontving uit twee ramen, welke uitzicht hadden op eene binnenplaats. Dit vertrek had eeDigszins het aanzien van een kantoor. Voor een schrijftafel zat een man van omstreeks veertig jaar, kort ineengedrongen, met breede, krachtige schouders, met een zwart fluweelen mutsje op het hoofd; hij had hardvochtige trek ken, eene donkerroode gelaatskleur en een paar verbazende groote, bruine knevels; achter twee groote, blauwe brilleglazen verborg hij een paar ziekelijke oogenterwijl nu en dan de roode randjes der oogleden duidelijk te zien waren. Léonce groette hem nauwelijks en liep op hem toe, hem het borderel voor houdende. „Mijnheer Lentague," zeide hij op koelen, verontwaardigden toon, „zoudt gij zoo goed willen zijn, mij te zeggen, wat dit papier beteekent, dat gij gisteravond zoo vrij geweest zijt, mij testuren?" De man met den blauwen bril wierp een onverschilligen blik op het papier en antwoordde met kalme vaste stem: „Niets is eenvoudiger, mijnheer de vicornte. Dit beteekent, dat uw laatste speculatie in belgische steenkolenmijnen u 45.374 francs kost." „En hoe is dat mogelijk?" „Lees dat borderel." „Dit borderel doet mij danken aan groote onbeschaamdheid van uw kant en gij zoudt my zeer verplichten, door mij dit alles nader uit te leggen." „Zeer zeker. Sedert ik de eer had om uwe orders te ontvan gen en deze uit te voeren, zijn de steenkolenmijnen 25 francs 40 naar de hoogte gegaan." „Juist. Welnu?" „Welnu! dat moet u het bewijs leveren, dat uwe vermoedens niet goed waren. Ik begrijp zeer goed, dat deze teleurstelling u zal grieven." „Mijne vermoedens waren juist, mijnheer, en het eenige wat mij verwondert, is, dat de stijging niet laDger heeft aangehouden; ik hoopte, dat zij nog aanzienlijker zou zijn." „Dan, mijnheer de vicornte, kan ik moeielijk eene verklaring vinden voor de orders, welke gij mij hebt opgedragen." „Integendeel, dat verklaart zich nog al gemakkelijk." „Maar neem my niet kwalijk... Wanneer men op eene stijging speculeert, dan moet men koopen." „Dat is dan ook juist hetgeen ik u gezegd heb, om te doen." „Neen, gij hebt mij gezegd, dat ik moest verkoopen." „In te koopen! Wilt gij dat nog ontkennen?" „Ja, natuurlijk, omdat gij het tegenovergestelde hebt gezegd." „Mijnheer, laat ons dit spel eindigen. Gy hebt mijne orders schriftelijk van mij ontvangen." „Inderdaad, uit hetgeen hier op het oogenblik gebeurt, blykt mij duidelijk, dat ik wel gelijk heb." „Zij gij eerlyk genoeg geweest, om mijn brief te bewaren en

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1