Leeuw, te Goriiichem, 594; 23e pr. J. J. G. v. d. Berg, te 's Hage, 591; 24e pr. C. J. L. Nepveu, te Voorburg, 578; 25e pr. A. Geermans, Gorinchem, 574; 26e pr. A. T. Edelbroek, idem, 573.5; 27e pr. Jac. v. Haageu, Utrecht, 573.1 28e pr. L. J. Sentin, Amsterdam, 565.3; 29e pr. J. J. Frenay, 's Hage, 565.2; 30e pr. G. P. J. a. Verbeet, id., 563.89; 31e pr. G. J. P. A. Verbeet, id., 563.89; 32e pr. G. J. P. A. Verbeet, id., 563.89; 33e pr. H. G. Jansen, Amsterdam, 563.82; 34 pr. J. J. G. v;M. Berg,'s Hage, 563. De vergald zilveren medaille, uitge loofd door Z. Ex# den minister van Oor- log, werd toegekend aan den heer J. J. G. v. d. Berg, to 'sHage; de zilveren medaille uitgeloofd door idem aan idem; de bronzen medaille uitgeloofd door idem aan idem, en het diploma uitgeloofd door idem aan A. Geermans te Gorinchem. Verder werd toegekend eene bronzen medaiile voor de twee eerst getoonde duiven aan A. Korporaal te Rotterdam en eene idem voor het grootse aantal prijzen aan J. J. G. v. d. Berg te 's Hage. Verder, eene zilveren medaille aan de vereeniging //De Ooysvaar" te 's Hage, voor het grootst aas tal prijzen door eene Vereeniging behaald, eene bronzen idem voor idem aan de vereeniging//Phoenix" te Gorinchem, en ten diploma voor idem aan //Pro Patria" te Rotterdam. Een mooie r e cl am e. Men leest in het Vaderland'. Een onzer londensche correspondenten schrijft ons: Eenige bekende hollandsche grossiers uit Amsterdam, Rotterdam en elders hebben dezer dagen de kracht gevoeld van een ecgelsche prachtreciame en dat wel op een zeer aardige en aangename wijze. Zij kregen een uitnoodiging van de heeren Lever Brothers, fabrikanten der reeds in Nederland ingeburgerde Sun light zeep, om hun fabriek te Port Sun light nabij Liverpool te komen bezichti gen en daaraan een plezierreisje te ver binden, pour encourager les autres. De invitatie was zóo mooi, dat sleehts zeer weinigen haar durfden aannemen. Dergelijke reclames van maehtigo fabri kanten zijn inheemsch in de Vereenigde Staten od komen o«k meer en meer in de mode hier te lande, maar in Neder land zou het bij niemand opkomen om 5000 gulden uit te geven voor een ple zierreis naar zijn fabriek, want op die som schat ik de onkosten der heeren Lever Brothers bij deze gelegenheid, aan gezien het gezelschap, dat Port Sunlight deze week bezocht, meer dan tachtig per sonen sterk was. Slechts weinige Hollanders durfden, gelijk ik zeg, de verleidelijke uitnoodiging aannemenverreweg de meeaten in het gezelschap waren Engelschen, die op dit punt minder teergevoelig zijn. Doch die weinigen hebben geen oogenblik berouw behoeven te gevoelen dat zij de Noord zee overstaken. Allereerst hadden zij een paar genoeglyke dagan te Londen, onder de leiding van den heer Van Geelker ken, den vriendelijken en doortastenden nederlandschen export manager der fir ma Lever Brothers. Dan gingen zij per salontrein naar Liverpool, waar er, bij hun aankomst, gezorgd was voor kamers in het monsterlogement van den London and North-Western spoorweg, en voor een afzonderlijk festijn in hetzelfde hotel. Daags daarna ging het per stoom boot naar New-Ferry en met open rij tuigen naar de groote fabriek, die aan een zijtakje van de Mersey een terrein van 52 acres beslaat en verleden jaar naar hier i3 overgebracht. Alles werd bezichtigd, van de lokalen, waar de zeep ligt te koken in stoom in bakken van zestig ton, tot de zalen, waar zij aan koeken gesneden en verpakt wordt. Alles wordt door machinerie verricht, zelfs het ineentimmeren der houten doosjes en het betitelen er van. En alles gebeurt aan de fabriek, zelfs het drukken der etiket ten. Een der heeren Lever diende als gids en gaf alle informatiën. Na deze belangryke inspectie vergezelde hij de heeren naar Liverpool, waar er in het London and North-Western Hotel, onder zijn voorzittersehap, wederom een luis- vlooide de champagne, mild ook stroom den de toosten ter eere der firma en van haar succes. Holland werd niet vergeten. De heer Lever verwelkomde speciaal zyn nederlandscke gasten en de heer Varf Geelkerken was hun tolk in zijn ant woord, waarbij hij hun erkentelijkheid uitdrukte. Zoo'n reclame is niet alleen onscha delijk, zij is ook hoogst nuttig en bevor dert het internationaal verkeer, den han del en de nijverheid. De Burgemeester van Ara- stordam, mr. G. vaa Tienhoven, opende gisteren de tentoonstelling van veilig heidsmiddelen enz. nadat het orkest het //Wilhulmu8 van Nasaouwen" had ge speeld, hetwelk door de liedertafel //Oefe ning zij ons Deel" werd gezongen. Eenige leden van het kabinet, hooge militaire autoriteiten, benevens verschil lende bestuurderen van vercenigingen, waren allen in gala tegenwoordig. De heer van Tienhoven gaf zijn leed wezen te kennen, dat H. H. M. M. de Koning en de Koningin verhinderd wa ren deze opening by te wonen, maar ver meldde daar by met ingenomenheid dat HH. MM. niettemin hunne namen aan de tentoonstelling wilden verbinden door het bescherm heerschap te aanvaarden. Spreker gaf den vrenach te kennen, dat nog jaren lang al wat er goeds en nuttigs werd gedaan in ons land, zou geschieden onder de auspices van het Huis van Oranje (applaus). Hierop bracht de heer Van Tienhoven dauk aan de aanwezige ministers voor hunne tegenwoordigheid en verder aan allen die aan de goede zaak hun steun hebben geschonken, ook aan België, Duitschland, Engeland en Frankrijk. Men kan verschillen van gevoelen over het nut in het algemeen van ten toonstellingen, zeide spreker, maar de groote vooruitgang in onzen tijd van weten kennen maakt de tentoonstelling bij uit stek het kind van onzen tijd. Wie echter de triomfen der industrie niet onnadenkend gadeslaat, weet dat hoeveel goeds de nijverheid verspreidt, dit toch dikwijls ten koste van het gevaar van enkelen egeD wordt. Zou men daarom een afkeer moeten krijgen van de industrie? Dat zou eene groote miskenning zijn van de wetten der hoogere wereldorde. Maar de taak der vooruitgang is het, die gevaren tevens te overwinnenken nis en weten behooren de wonden te voorkomen of die, zoo ze éénmaal ge slagen zijn, te heelen. Onze tijd is op dat gebied niet achtergebleven, en heeft de veiligheid bevorderd vooral in werk plaatsen en fabrieken en zorggedragen, dat beter werd voldaan aan de eischen der hygiëne aldaar. Dat streven is de grondslag van deze tentoonstelling. Daarop nam de voorz. der comm. mr. Ruijsch het woord en gaf een overzicht van de geschiedenis der wording van dezo tentoonstelling, waarbij spreker o. a. opmerkte dat het denkbeeld van deze expositie reeds vele jaren is ge koesterd. Na een boeiend relaas te hebben ge geven van den loop der geschiedenis de zer expositie en te hebben gewezen op het nut dat zij kon te weeg brengen, verklaarde spreker de tentoonstelling voor Önmiddellyk hierop voerde het man nenkoor //Oefening zij ons Doel" het //Werkmanslied" uit, gecomponeerd door den heer Joh. M. Coeoen, en dat ver rijkt was met toepasselijke slotcoupletten, met begeleiding door een gedeelte van het Paleisorkest. Deze uitvoering werd zeer toegejuicht. Op den Dam te Amsterdam verzamelt zich sedert eenige avonden een groote volksmenigte. Er is dan ook wat moois tezien: vertooningen met een tooverlantjren. Op de bovenverdieping van een perceel op den Vijgendam nl. is een stellage aangebracht, waar door middel van verlichting allerlei annonces worden vertoond, terwijl de gebruikelij ke grappen en rariteiten als tusschen- werpsels dienst doen, om de aandacht gaande te houden. Geheele familiën vinden het er recht gezellig. Dat er ook andere minder onschuldige individuen onder de toeschouwers ronddolen, bewijst dat Zaterdagavond een juffrouw haar knipje met ongeveer vier gulden ver miste. Letterlijk weggetooverdDe goeie ziel was er danig van in de war. Men meldt uit Zaandam Het is bekend dat de heer D. Corver vam Wessern alhier aau do gemeente ,zVolkspark" heeft aangeboden bij gele genheid van een huiselijk gedenkfeest in Juli 1889. Dit park is thans voltooid cn wordt Dinsdag avond feestelijk ge opend. Door de burgerij is daarin een gedenkteeken geplaatst, eene hardsteenen driukfontein, als een blyvend aandenken aau den milden gever. Het geheel is een waar sieraad voor de gemeente, op hoogst onbekrompen wijze tot stand gebracht. Het in dat pnrk dcor den schenker ge stichte restauratie-gebouw munt uit door sierlijkheid. Tot de stichting van zoo danig gebouw verbond do stichter zich bij de akte van schenking niet, maar tijdens den aanleg kwam hij er toe het oorspronkelijke plan op velerlei wijze uit te breiden, zoodat de schenking van het park met zijn toebehooren eene vorstelijke gift mag worden genoemd. Te 'sHage geraakte Maan dag een man, die werkzaam was aan een pand aan de Riouwstraat, onder een nederstortenden balk. Zwaar gekneusd werd hij jDaar het ziekenhuis vervoerd, waar hij eenige uren later overleed. B. H. H., noodhulp-branders knecht in de branderij van A. Daal- meijer, aan de Willemskade te Schiedam, had Maandagmorgen de onvoorzichtig heid den helm van den ruwketel er te vroeg af te slaan, waardoor het ko kende vocht hem over het lijf ging, en hij deerlijk aan armen, boenen en rug werd gebrand. Maandagmiddag had te Slik- kerveer, op het etablissement van den heer P. Smit Jr., een ongeluk plaats. De werkman F. v. d. B., die aan het in aanbouw zynde ijzeren zeeschip The- ano bezig was, viel van de stelling in hot ruim van het schip. Met verbryzel- den schedel werd hij opgenomen. De ongelukkige, een oppassend huis vader, laat eene weduwe en zeven hulp behoevende kinderen achter. Naar men ons meldt, deed zich te Avezaat (bij Tiel) deze week ook een geval voor van slaapziekte bij een jongmenseh, die voor eenige maan den geleden had aan de bekende influenza, Na 5 dagen slapens bezweek de jonge man, zonder één oogenblik wakker te zijn geworden. NRC.) Men meldt ons, dat do door een buitenlandschen fabrikant voor do leidsche maskerade vervaardigde kost bare ridderhandschoenen aan het grens- kantoor van inklaring (Arnhem) zijn be naderd. NR. C.) Twee manoeuvreerende trei- nen liepen Zondagavond te Maastricht nabij het Luiker goederenstation op el kander. Vyf wagens werden ontspoord en bekwamen nogal schade. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Een der lezers van de Zutph Ct. schrijft haar Voor eenige dagen las ik in de Zutpli Ct. dat de kokosnoot een uitstekend middel tot afdrijving van den lint worm is. Aangezien mijn zesjarig zoontje sinds zijn derde jaar veel last van een lint worm heeft en alle geneeskundige advie zen niet mochten baten, besloot ik op mijn jongen het door u vermelde middel van prof. Parisi eens toe te passen. Zaterdagochtend heb ik hem de melk van eene versche kokosnoot laten drin ken, terwijl hij Zaterdagnamiddag de halve noot heeft opgegeten. Het een voudige middel heeft uitstekend gewerkt. Zondagochtend acht uur kwam een ge deelte en korten tyd later de rest van den lintworm te voorschijn, zonder dat het kind er nadeelige gevolgen van heeft ondervonden. By de ontgravingen in de kerk te Susteren heeft men een graf ge- Het lijk, dat V r ij dagmiddag te Lemmer uit zee is aangebracht, is door de familie herkend. Het was'dat van marker visscher Arriën Kes. De veron gelukte wao slechts 28 jaar oud en laat eene vrouw met één kindje achter. Hot lijk is Marken OAergebracbt, om aldaar ter aarde te worden besteld. Een 29-jarig arbeider te Odoom, die den lOn dezer door de rechtbank te Assen tot zes weken ge vangenisstraf was veroordeeld wegens mishandeling, begaf zich den lln 's mor gens naar de heide om plaggen te ste ken. Hij keerde niet terng en den vol genden morgen vond men hem dood. Hij had zichzelf om het leven gebracht uit wanhoop over zijn veroordeeling, ge lijk hij in een bij liem gevonden brief verklaarde. De politie te Leeuwarden heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 15-jarig meisje, dat in een aanval van drift hare moeder met een tafelmes twee diepe sneden in het aangezicht heeft gegeven. In de vorige week werd door een kassiersknecht te Assen een in blanco geteekende wissel verloren. Kort daarop vervoegde zich een jongen bij den be trokkene om den wissel te innen, onder het valsche voorgeven dat hy in dienst was bij den kassier. De toeleg mislukte en de zaak werd in handen der justitie gesteld. VISSCKERiJ. Nieuwsdiep, 13 Juni. Door 38 borders en beugers werden heden 10 tot 50 gr., 10 to6 25 kl. tongen, 2 tarbotten, 7 tot 23 roggen, 1 tot 2 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar en door trekkers 3 tal geep aangevoerd; gr. tong d 45 a 55 c., kl. id. 20 e., tarbot 9, rog 45 a 50 c. per stuk, kl. schol f 2 per mandje, seb&r f 5 per mand en geep f 18 k 18.50 per tal. T e s s e 115 Juni. De geepviaschers hadden in de afgeloopen week door elkaar een slechte vangst. Voor de geep werd f IQ a f 18 per tal bedongen. Ook het rogvisschen binnengaats leverde wei nig op. Naar Brussel en Antwerpen werden 25 manden rog verscheept. De prijs van rog was 40 k 55 ct. per stuk. Door de Noordzeevisschers werd van 50 tot ƒ100 beaomd per schuit. Met de paling visscherij in de binnen wateren werd ook weinig besomd. De paling gold 20 a 50 ct. per K.G. Door eenige garnalenvissehers werden 22 manden garnalen aangebracht voor de kokerijen. De prijs was f 4 per mand. De verzending geschiedde naar Londen, Huil en Parijs. Enkhuizen, 15 Juni. Gisteren werd alhier door 132 vaartuigen van 4000 tot 33000 stuks netjes-ansjovis aan gebracht, prijs 5 per 1000. Met den kuil werd door 73 apan van 8000 tot 36000 stuks ansjovis per span (2 schuiten) gevangeD, prijs f 4.50 por 1000. Gedurende de afgeloopen week werd gemiddeld 190 gulden per vaartuig be somd. kampeeren den ganschen avond op devonden, dat gehouden wordt voor dat trappen der beursze brengen mondbe-1 van koning Swentibold, die in 900 al terrijk festijn stond aangericht. Mild I hoefte en het onmisbare snapsje mee en daar werd begraven. P0LETIE» MÉÉZIOI'L De militaire commissie van den duit- schen Rijksdag heeft Rickerts voorstel om de legersterkte in vredestijd ieder jaar vast te stellen, met 19 tegen 9, en Richter's voorstel om den diensttijd op twee jaar te bepalen, met 18 tegen 10 stemmen verworpen. Zij nam met 17 tegen 11 stemmen de legersterkte in vredestijd van 486,983 man aan. De paragrafen en de geheele wet werden met 16 tegen 12 stemmen aangenomen. (Tegen: de vrijzinnigen, de volkspartij, de socialisten en 4 centrum-leden). Het reeds bekende voorstel van Wiodthorst is met groote meerderheid aangenomen. Volgens de Nordd. Allg. Zeit. kan men weldra de bekendmaking der ver loving van Prinses Victoria, zuster des keizers, met prins Adolf van Schaum burg Lippe te gemoet zien. De Norddeutsche zegt dat zij wil daar laten of de mededeelingen van de James Gazette betreffende de scheiding tusschen de duitsche en engelsche belangen in Afrika geloofwaardig of ongeloofwaardig zijn. Het zou echter eene staatkundige fout zijn, indien men ten koste van zekere concessiën in Afrika de goede betrekkingen met Engeland niet ver zekerde, de punten van geschil, die ge schikt zijn eeno groote verkoeling tus schen de beide bevriende staten te weeg te brengen, niet uit den weg ruimde. Een medewerker van do berlijnsche Post heeft een onderhoud gehad met den gewezen leermeester vau den russischen troonopvolger, den bekenden russischen rijksraad Kapustin, over den aanleg van de nieuwe, groote oorlogsbaven te Libau. De heer Kapustin ontkende, dat deze werken tegen Dnitschland gericht zijn, maar betoogde, dat Rusland op zijne verdediging tegen eene engelsche vloot bedacht meet zijn. Bij den aanleg der oorlogshaven te Libau is da nabijheid van Kopenhagen van overwegend ge wicht geweest, want bij bet ontstaan van eenen oorlog is het van hot grootste be lang, wie het eerst te Kopenhagen ko men ban. Kapustin zeide neg, dat zijn gewezen leerling, de russische troonop volger, een zeer helder en zelfstandig verstand heeft. Prins Dondukofi Korssakoff, civiel- gooverneur en militair opperbevelhebber in den Kaukasus, is op zijn verzoek van zijne waardigheid ontheven. Zijn opvol ger is zijn tegenwoordige adjudant, de luitenant-generaal Scheremitjefl. In een gesprek met graaf Kalnoky heeft de nieuwe gezant van Sorvië, na opnieuw de vriendschappelijke gezind heid der Servische regeering betuigd te hebben, verklaard dat indien de maat regelen van den minister van landbouw tegen den invoer van vee uit Servië bet begin waren van eenen politieken tarief-oorlog, Servië genoodzaakt zou zijn zich te verdedigen, en zulks te meer dewijl het zich in staat acht dit te doen. Graaf Kalnoky antwoordde dat de voorschriften, door den minister van landbouw gegeven, niets waren dan maatregelen in het belang der gezond heid. De aartshertogin Valerie van Oosten rijk heeft Maandag uithoofde van haar voorgenomen huwelijk, afstand gedaan van hare eventueele aanspraken op den troon. De plechtigheid had plaats in de zaal van den geheimen raad op den Hof burg Ten gevolge van het vermoerden op Canea van een Christen door een turkschen majoor, heeft er te Apokorina e#n gevecht plaats gehad. De dorpsbe woners zijn te wapen geloopen en heb ben de Nizams aangevallen. Daarna heb ben zij zich tot een korps van opstande lingen vereenjgd. Het bericht hiervan heeft op Creta groot opzien gebaard. Ui6 Constantinopel wordt gemeld dat ar in Bulgarije eene algemeeno opgewon denheid heersekt en er verscheidene turk- sche bataljons heengezonden worden. Het wordt bevestigd dat Chakir naar Creta terug zal keeren. Uit Lissabon wordt aan de Times ge seind dat blijkens de jongste tijdingen uit Oost-Afrika', de plaatselijke overhe den te Quilimane eene gercgelden gueril- lakrijg voeren tegen de Engelschen. In eene door driehonderd personen bijge woonde, onder voorzitterschap van den goeverneur Machada gehouden, volks bijeenkomst, werd besloten de engelsche muuten te weren en andere boycott- maatregolen te nemen. De britsche vicecon8ul werd uit zijn domicilie ver jaagd en moest de hulp van den itali- aanschen consul inroepen. Het vindt bevestiging dat Bnchanan sepoys heeft laten doodschieten en de portugeesche vlag heeft laten verbranden. De regee ring besloot eene battery geschut alsmede ,150 mariniers naar Quilimane te zenden' geiend mwm. Te Londen dient thans voor den tweeden keer het prooes van Fraulein Wiedemann tegen Horace Walpole, a. 8. hor tog van Oxford, we- °pfiehrift IJzer- en staal-gieterij Hoofddepot van de smelterijen Ducray Co. HOOFDSTUK VIL Doortrapte schelmen. Ik wreef myne oogen uit; ik, bekeek het opnieuw en trad na derbij; er viel niet aan te twijfelen; het opschrift was werkelyk, zooals ik het hier heb neergeschreven? z/Hoe is dat mogelijk?" riep ik uit. wIk droom toch niet. Het moet toch een brandewijn stokerij zijn!" De gedachte, dat ik het slachtoffer was van eene listige schel merij kwam niet dadelyk bij mij op en zij het, dat zij mijne hersens binnensloop, dan deed ik alle moeite haar te verdringen, daar zooiets mij te verfoeielijk, te gemeen voorkwam. vLentague zal zijn fabriek tydelijk voor een andere industrie gebruiken; hij zal het gebouw verhuurd hebben tot hij geheel ge reed is, om de branderij te exploiteeren." Ondanks deze overdenking, werd ik door een vreeselijk voor gevoel aangegrepen. Ongetwijfeld was er iets niet in den haak; mij wachtte een rampzalige ontknooping; dit geheim moest zoo spoedig mogelijk opgelost worden. Ik keerde weer naar Parijs terug en snelde naar de rue Saint- Marc, waar Lentague mij ongetwijfeld wachtte. Ik hield het voor beter hem niet dadelijk te spreken van het uitstapje, dat ik had gemaakt en van het opschrift, dat ik had gelezen; ik moest als aandeelhouder hem slechts mededeelen, dat ik niet geneigd was, om nog meer geld in deze zaak te steken. Ik bleef een oogenblik bij de deur staan, om op adem te komen, vervolgens ging ik naar boven. Lentague was niet alleen; hij was in gesprek met Léonce. z/Ha, ziet gy het, mijnheer Caueson," zeide hij tot mij, terwijl Léonce, na mij gegroet te hebben, met peinzenden blik door het venster op de binnenplaats staarde, //gij schijnt ontstemd te zijn; ik wil wedden, dat het uw misnoegen heeft opgewekt, dat ik zoo vrij ben geweest u weer om eene geldstorting te verzoeken." *Juist mijnheer. Ik kwam u mededeelen, dat het mij onmogelijk is aan uw verzoek te voldoen." //Is het waar!.... Veroorloven uwe middelen het u dan niet." Of mijne middelen het mij veroorloven of niet, ik blijf bij mijne weigering. Het is zonderling, dat in eene onderneming, waarin alle uitgaven zoo nauwkeurig konden worden berekend, zooals gij hebt gezegd, het fonds voor minstens vijftig procent wordt overschreden." //Mijnheer Causson, het blijkt al dadelijk, dat gij Biet het minste verstand hebt van zulke ondernemingen. Hij voegde er nog bij, dat hij zich mijne aarzeling in zulk eene omstandigheid niet kon verklaren, waar het eene onderneming gold, waarbij het kapitaal ongetwijfeld minstens verdubbeld zoo worden. Om mij verder te overtuigen, gaf hy mij eene verklaring van de oorzaken dier buitengewone uitgaven welke gedaan moesten worden; onder deze uitgaven behoorden ook zeer kostbare machi nes voor distilleering. Bij die woorden werd ik doodsbleek en een rilling ging over mijne leden. Lentague zag dit. z/Wat seheelt u?" vroeg hij mij. z/Wat mij scheelt?.,.. Durft gij het nog vragen? Is er dan wel sprake van die machinerieën ,/Wel, natuurlijk." {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 2