NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 20 Juni 1890. AEOIHEKBHTSrBHS: ADVERTBRTIfiï: S T A f) S J* 1 I] II S. BIN N E N L A N I). F E U I L L E T O N. De Familie Causson. 'P ÏP&IL II No- 2135, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 mosselen1.20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dit blad vorschjjnt dsgeljjke, behalve op Zen- en Feestdagen. Bnreun: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. flSS. van 1—5 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 eent» Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertenties! worden aangenome»; door onto agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eonrantiora. Directeuren-Uitgevers J. C. PEE3RBBÖQM en 3. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dt Publiciti Etranffère G. L. DAUBS df CoJOHM JONJCS, Snee-, Harige 315k ï'aubourg Hontmartre. Haarieta, 19 Juni 1890. Naar aanleiding van de onlangs plaatsgehad hebbende benoeming van hoofden van twee scholen alhier, meldt men ons dat op de voordracht tot hoofd eener school te Utrecht de vijf kandi daten die daarop voorkwamen, allen daar ter stede woonachtig waren. De inzender voegt hieraan toe dat men daaruit kan zien hoe 't op andere plaatsen toegaat, waar dus de kans voor sollicitanten niet aldaar woonachtig, ver keken is. Zooals men zich herinnert, werd op 1 Mei door den heer D. de Clercq alhier z/Felix Favore" eene rede gehouden ten gunste van den normalen arbeids- g. Deze rede is thans in druk ver schenen en is tegen den prijs van 10 cents verkrijgbaar gesteld. De opbrengst 1 strekken ten voordeele van de volks badinrichting hier ter stede, waarvoor nog ongeveer ƒ2000 noodig is, alvorens men tot den bouw kan overgaan. Ook de kinderspeeltuin, die reeds zoo vele goede resultaten heeft afgeworpen, en op initiatief van den heer de Clercq is gesticht, heeft dringend financieelen steun noodig. Mogen onze stadgenooten de wei- meende pogingen van den heer de Clercq steunen! In afwijking van vorige jaren, zullen de best oppassende kinderen der koste- looze scholen alhier, ongeveer ten getale van 400, door de heer en mevrouw Ger- dessen daartoe in staat gesteld, dezen zomer niet naar Zandvoort gaan, maar zal hun een feest worden bereid op het sportterrein „de Phoenix0, alwaar ook het kinderfeest zal worden gegeven, dat van wege den Volksbond op Prinsessen- dag zal plaats hebben. Naar wij vernemen zijn eenige win keliers in sigaren hier ter stede voorne mens, te trachten eenparig hunne winkels des Zondags te sluiten. Maandagavond zal daartoe eene ver gadering worden belegd in //Weten en Werken," des avonds te 8 uur, met me dewerking van de afd. Haarlem van „Zondagsrust." Belanghebbenden worden allen dringend uitgenoodigd deze bijeenkomst bij te wo nen, in hun eigen belang. Te meer kans van welslagen bestaat er o. i. voor dit plan, omdat het publiek tegen het ge sloten zijn van de sigarenwinkels op Zondag, geen groot bezwaar kan in brengen. Van dit artikel toch kan men zich evengoed des Zaterdags voorzien. Het plan is opgevat naar aanleiding van een dergelijk besluit, door tal van sigarenwinkeliers te Rotterdam genomen. Binnen eenige dagen wordt in de Kalverstraat no. 36 te Amsterdam een nieuwe reclame aangebracht van de heeren Van Houten en Zoon, welke door smaakvolle uitvoering ongetwijfeld de aan dacht zal trekken 06n en ander is sa mengesteld door de firma S. de Jager, alhier. Woensdagnamiddag is de knecht van de winkelierster de wed. Fiddelaar, wo nende Zijlstraat, van den graanzolder gevallen en op het hoofd terechtgeko men. Hij is in bewusteloozen toestand door de politie per brancard naar zijne woning vervoerd geworden. Men vreest voor hersenschudding. Door de politie zgn in beslag geno men en aan de vuilnisbelt begraven, eenige honderden haringen, welke waren afgekeurd voor de consumptie. Arrondlssementg-Sleehtbank TE HAARLEM Zitting van Donderdsg 19 Juni 1890. Behalve de gewoneonbeteekenende mishandelingetjes en diefstalletjes werd heden voor de Rechtbank behandeld de zaak van een oplichter, die eenigen tijd geleden met zeldzame haadigheid ge tracht heeft eenige winkeliers hier ter stede goederen af' to troggelen en die daarin bij eenigen ook geslaagd is. Wij deelde» in ons No. van 31 Maart jl. reeds mede hoe deze man, J. F. B. G. Brummer geheeten, oud 22 jaar en loopknecht van beroep, daarbij te werk ging. Hij ging naar den boekhandelaar H. N. Mul en verzocht dezen hem voor zijnen meester, dien hij opgaf te zijn de piano-handelaar P. van Ooy, af te geven zeven werken van Justus van Maurik Jr., ter gezamenlijke waarde van ƒ17,90; op dezelfde wijze wist hij zich fronts, dassen en manchetten, ter waarde van f 3,25 te verschaften, eveneens op naam van den heer P. van Ooy en ten slotte wist hij van den winkelier P. J. de Loos, een paar bottines met knoopjes te verkrijgen, op een gedrukte bestelkaart van den heer Mul, welke hij gevonden had in een der aan dezen ontvreemde werken. Bekl. ontkent alles, hoewel hij her kend wordt door den bediende van dea heer Mul die hem de boeken, door den bediende van den heer de Loos die hem de bottines heeft afgegeven en door een der gebr. Yan Cittert, aan wien hij de boeken heeft verkocht. En bovendien ook nog door de winkeljuffrouw van den heer Prent. Wanneer ei nog twijfel mogelijk ware, zou die worden opgehe ven door de verklaring van mej. Schoute, in het koffiehuis van wier echtgenoot hij 4 dagen heeft gelogeerd, o. a. ook op den dag waarop de fraudes plaats grepen. Eindelijk bekent de beklaagde do op lichterij, gepleegd bij de firma de Loos. Klaarblijkelijk begreep hij, dat tegenover zoovele bewijzen verder ontkennen hem toch niet baten zou en hoopte hij door zijne bekentenis de Rechtbank wat guns tiger ten zijnen opzichte te stemmen. Maar de andere oplichterijen blijft hij ontkennen. Vroeger heeft beklaagde een jaar cel straf ondergaan en is in het begin van Maart te den Haag ook wegens derge lijke oplichterijen tot 6 maanden gev. en in April te Rotterdam tot dezelfde straf veroordeeld, wegens dezelfde mis drijven, terwijl hij daarvoor binnenkort ook te Amsterdam zal terechtstaan. In het geheel pleegde beklaagde in onze gemeente 12 oplichtingen. De eisch van den subs. off. van just, is 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Door eene onduidelijke mededeeling van onzen correspondent meldden wij in ons vorig nummer dat ds. Bongers het beroep naar Aalsmeer had aangenomen hij is echter nog slechts beroepen. Beroepen bij de herv. kerk te Hoofd dorp (Haarlemmermeer) ds. Doornbos te Huizen (N. H.) Vrijdag a. s. zal te Aalsmeer door de ingezetenen de slag bij Waterloo feeste lijk herdacht worden. Op 26 Juni a. s. wordt te Hoofddorp de groote jaarlijksche wolmarkt gehouden. De rgksveldwachter van Hulzen be trapte te Nieuw-Vennep Zondagavond een jongen van 15 jaar, die uit de lade van D. Wey, winkelier, geld ontvreemde. Meermalen mistte W. Zondags geld en kon dat op geene andere wijze verklaren, dan dat zulks door diefstal geschiedde. Toen dit den rijksveldwachter werd medegedeeld, besloot hij zich verdekt op te stellen, met het gevolg, dsit terwijl de huisgenooten naar de kerk en er dus niemand te huis was, hij den jongen door een raampje zag binnenklimmen en zich daarna meester maken van het geld. De jeugdige dief werd dadelijk in hech tenis genomen. Door het bestuur van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijders- bond zgn de volgende wegwedstrijden uitgeschreven, welke open zijn voor alle leden van den Algemeenen Nederland schen Wielrijéersbond, en wel een drie wieler wegwedstrijd op 13 Juli a.s. op den weg van Amersfoort naar Eede en op 27 Juli a.s. een wegwedstryd voor tweepersoons driewielers te Breda, beide wedstrijden over een afstand van 50 kilometer. Van 1 Januari tot 1 Junijl. zgn in Nederland (volgens officieele ge gevens) de volgende opgaren gedaan van ongelukken bij den arbeidaardappel meelfabrieken 1, beetwortelsuikerfabrie ken 2, boek-, courant- en steendrukke rijen 5, bierbrouwerijen 4, brandergen en gistfabrieken 9, broodfabrieken 1, cartonnagefabrieken 1, carton- en papier fabrieken 11, chem. en nijverheidsfabrie ken 1, gasfabrieken 5, glasfabrieken 1, goud- en zilverwerk-fabrieken 1, hout bewerking (machinale) 17, kaarsenfabrie ken 2, kuiperewerkplaatsen 2, lood- en zinkpletterijen 2, margarinefabrieken 1, mach. en werktuigenfabrieken 23, meel fabrieken 3, metselaarswerken 2, oliefa- brieken 3, scheepswerven 99, sigaren- en tabaksfabrieken 2, spinnerij en weverij 18, smederijen 7, spoorwegdienst 38, spijkerfabrieken 1, steenfabrieken 5, steenkooperij en houwerij 2, suiker raffinaderijen 13, stoomschepen 2, tim mermanswerkplaatsen 1, ververijen en drukkerijen 2, ijzergieterijen 25. Diver sen behangselpapierfabrieken 1, galva nische inrichtingen 1, hótels 1, kleeder magazijnen 1, gemeeatereiniging 1, sloo- perij 1, suikerwerkenfabrieken 1, teen- schillerijen 1, zeilmakerswerkplaatsen 1. Reeds eene vergelijking der cyfers maant tot voorzichtigheid aan in het maken van gevolgtrekkingen. Niet overal zal het voorschrift van aangifte behoor lijk zyn nagekomen. Dat het cijfer der ©p scheepswerven voorgekomen ongeluk ken zoo buiten verhouding groot is, zal wel voor een deel hierdoor ver klaard worden, dat op rijksinrichtingen de voorgeschreven bepalingen voor aan gifte goed worden toegepast. Er heeft zich te Am ster dam eene commissie gevormd met het doel op het graf van wijlen dr. G. F. Westerman een eenvoudig maar artis tiek gedenkteeken te plaatsen. De fa milie heeft daartoe hare toestemming gegeven. Ten einde de hulde eene echt popu laire te doen zijn, wil men elke bijdrage tot f 0,25 beperken, opdat alle standen der maatschappij daaraan kunnen deel nemen. Ook zijn de verschillende werklieden- vereenigingen uitgenoodigd gedelegeerden in de commissie te zenden. In de jongste gemeente raadszitting is op voorstel van B. en W. te Aarlanderveen besloten het hoofd der school aan de Lage Zijde, eene ver hooging van salaris van 50 toe te kennen voor het onderwijs in de vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek, in gaande zoodra daarvoor de acte van bevoegdheid is verkregen. O. E., oud 37 jaar, werk zaam in de stoombranderij van de firma H. Jansen Co., aan de Noordvest te Schiedam, had Dinsdagmiddag het onge luk, by het overstappen van den eenen zolder naar den anderen, uit te glijden, waardoor hij van eene aanzienlijke hoogte nederstortte en zoodanig aan het hoofd werd verwond, dat hij weinige oogenblikken daarna overleed. De onge lukkige laat eene weduwe en 3 kinderen achter. Eene vrouw van 35- k 40jari gen leeftijd, middelmatige lengte en van boersch voorkomen, heeft door listige kunstgrepen hot vertrouwen van een aantal winkeliers te Nijmegen weten te winnen en zich te hunnen nadeele van een kleedingstukken, bottines en gouden sieraden weten meester te maken. Zij is echter aan het opgegeven adres niet ge vonden, terwyl evenmin betaling is ge volgd. De politie is ijverig in de weer haar op te sporen. Men schrijft uit Zevenbergen: Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor den gemeenteraad alhier zaten de leden van het stembureau onder een borreltje. Toen ik mijn biljet in de bus kwam werpen, zat daar aan de tafel een kiezer, die niet tot het bureau be hoorde en met de heeren een borrel dronk. Uit Willemstad wordt ge- meld: Als een zeldzaam geval, zoowel van moed op jeugdigen leeftijd als van broe derliefde, verdient het volgende vermel ding: Een kind van ongeveer 6 jaar sprong in de Kerkgracht alhier, om een ouderen broeder, die te water was ge raakt te redden. Gelukkig kwam de vader toesnellen en bracht beide kinde ren behouden aan wal, Onlangs werd door de Ne- derlandsche Vereeniging tot voorkoming van ongelukken in fabrieken en werk plaatsen een ©nzendbricf aan de indus- trieelen gericht, waarin verzocht werd mededeeling ;te doen van de ongevallen, die in hunne inrichting hadden plaats gehad. Het doel was eene verzameling berichten omtrent fabrieksongelukken goed geordend in het licht te geven ter gelegenheid van do veiligheidstentoon stelling. Da heer F. W. Westerouen van Meeteren, de voorzitter der Vereeniging belastte zich met de bewerking en rang schikking der ingekomen berichten, en een deel van 160 bladzijden com pressen druk is de vrucht van zijn arbeid. Naar het franschvan Adolphe Belot en Jules Dautin. 21) EERSTE GEDEELTE. HOOFDSTUK VII. Doortrapte schelmen. „Hebt gij u over mij te beklagen?" vroeg zij. „Arme vrouw! mij over haar beklagen! Wat zou ik-haar heb ben kunnen verwijten? Naarstigheid, onveranderlijke toewijding, geduld, zij bezat alle deugden. Welk een nacht! welk een gegons in mijn hoofdHoe moest ik mij uit dien neteligen toestand red den? Was er dan niets aeders dan eeuwige schande en armoede te verwachten Eea doodelyke angst kwelde mij, wanneer ik ziek werd! Wanneer ik slechts een week in bed blijven moest, dan zou mij iemand als kassier vervangen en mijn misdaad zou aan het licht komen! Neen, tot iederen prijs mocht ik geen dag ver zuimen. Ondanks de aanmerkingen van Clémence, was ik, hier was zeer veel wilskracht voor noodig, den volgenden dag om vijf uur reeds weer mijn bed uit. Ik nam een weinig voedsel en onder het voorwendsel, dat de ochtendlucht mij goed zou doen, ging ik de deur uit. Ik dwaalde op goed geluk door de nog zeer eenzame straten. Ik dacht met wat meer kalmte over mgn toestand na en vroeg mij af wat mij te doen stond. Om nege» uur was mijn plan gemaakt Ik begaf mij toen, als naar gewoonte, naar het kantoor en bleef tot vijf uur. Daarna nam ik alle bewijzen, die ik had van de oplichterij van Léonce en Lentague, hunne kwitantiën, circulaires, brieven en borderels; ik stak ze in een kleine portefeuille bij mij en begaf mij niet naar de rue Saint-Marc, waar ik mij, tengevolge van de gebeur tenis van den vorigen dag, niet kon vertoonen, maar naar de rue Taitbout. HOOFDSTUK VIII. Het beroep van Lè once. Léonce was thuis, in gezelschap van Lentague. Laatstgenoemde fronste de wenkbrauwen, toen hij mij zag. Léonce kwam mij even wel to gemoet en zeide met opgewekte stem: „Ha, zijt gij daar! Gij kunt uitstekend scherts verdragen, ik maak u mijn kompliment." „Noemt gij dat scherts!" zeide ik, bevende van woede en ver ontwaardiging. Lentague, die was gaan zitten, stond op en riep uit, op mij toekomende „Welnu, wat komt gij hier doen?" Ik stond versteld over zulk een onbeschaamdheid. „Niets," zeide ik, „ik kom u slechts bedanken. Dat is niets meer dan mijn plicht, nietwaar? na hetgeen gij voor mij hebt ge daan Haellendige schurkengij hebt mij bedrogen en met mij gespeeld; meent gij, dat het daarmee uit is?" Lentague maakte een dreigend gebaar, maar Léonce hield hem tegen en zeide, met een schouderophalen, tot hem, op fluisteren den toon: „Laat hem maar praten." Ik hoorde deze woorden. „Ja, ik zal meer doen dan praten, ik zal handelen, weest daar van verzekerd! Ik ben verloren, dat weet ik, het is onvermijde lijk, maar in mijn val zal ik u met mij meeslepen." „Bah!" zeide Léonce. „Gij zult ons misschien „Behoort mijnheer tot de politie?" vroeg Lentague. „Neen, ik zal u niet aanklagen, maar het zal niet lang duren of men heeft mijn misdaad entdekt en tegelijkertijd zal men de namen vernemen van hen, die mij tot die misdaad hebben aange spoord! gij zijt mijne medeplichtigen, vergeet dat niet!" „Uwe medeplichtigen?" zeide Lentague, ditmaal met meer on rust dan bedreiging in zijn stem. „Ja, mijne medeplichtigen! het is zeer aardig om oplichterij te plegen en dit is, naar ik gis, niet uw eerste proefstuk, maar hier geldt het eene zeer ernstige zaak; er is hier sprake van valsche

Haarlem's Dagblad | 1890 | | pagina 1